Jump to content

"Kur'an'ı Arapça İndirdik/Yaptık" Çevirisi Doğru Mu?

Recommended Posts

12:2-13:37-16:103-20:113-41:3 vb ayetleri yanlış çevirerek "Arapça Kur'an yaptık" diye çevirerek ayeti tahrif etmiş oluyorlar. Ayette geçen ifade olan "arab" kelimesi aynı zamanda /apaçık/hatasız/kusursuz/açıklayıcı/belirgin/güzel söz" gibi anlamlara gelir.

Kaynak:

1-)Hans Wehr 4th ed., page 702

2-)Steingass, page 682

3-)Dict. of Quran by M.G. Farid, page 561

4-)Dictionary of the Holy Quran page 364

5-)Müfredat İsfehani page 682

Ayeti "Arapça Kur'an" yerine "apaçık/güzel sözlü/belirgin/kusursuz Kur'an" diye çevrilmesi daha doğru olur. 

Sitelerde Paylaş

Çevirilerde neyin anlatılmak istenmesi, Kur'an'ın sadece ve sadece arapça olarak yazıldığı gerçeğini değiştirmiyor ki. Yani bunun belirtilmiş olmasının yada olmamasının benim açımdan hiçbir önemi yok. Ayrıca Allah'ın konuşma dili de arapça olmalı ki, peygamberler ile anlaşabilsin. Yani Allah'ın dilbilgisi, grameri vs. sadece arapça olmalı ki, sadece o bölgelerde iletişim kurmuş.

Sitelerde Paylaş
On 11.11.2019 at 00:42, dursun yazdı:

Çevirilerde neyin anlatılmak istenmesi, Kur'an'ın sadece ve sadece arapça olarak yazıldığı gerçeğini değiştirmiyor ki. Yani bunun belirtilmiş olmasının yada olmamasının benim açımdan hiçbir önemi yok. Ayrıca Allah'ın konuşma dili de arapça olmalı ki, peygamberler ile anlaşabilsin. Yani Allah'ın dilbilgisi, grameri vs. sadece arapça olmalı ki, sadece o bölgelerde iletişim kurmuş.

Allah bütün dillerde elçi gönderdi ve Allah her dili biliyor. 

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, Ebu Kafir yazdı:

Mükemmel - apaçık -Tanrı kelamı iddiasında olan kuran’ın üstelik 1400 yıldır yanlış anlaşılıyor olması gerçekte bu iddiaların doğru olmadığının kesin kanıtıdır.

Dinle o derece zehirlenmişsiniz ki şu basit gerçeği bile göremiyorsunuz..

Kur'an'ı hadis-siyer-tefsir  gibi saçmalıklarına muhtaç edenler Kur'an'ı anlaşılmamasına sebep oluyorlar. Kur'an'ı  kendi içinde çok iyi anlarsın. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, KuranMumini2698 yazdı:

Kur'an'ı hadis-siyer-tefsir  gibi saçmalıklarına muhtaç edenler Kur'an'ı anlaşılmamasına sebep oluyorlar. Kur'an'ı  kendi içinde çok iyi anlarsın. 

Aslında öyle denmek istenmemiş temalı tüm başlıkların kuran dan değil mi? Hadis-siyer falan alakası yok.

İnsan ürünü olduğunu gizlemeyen “insan hakları evrensel beyannamesi” var misal, orada yazanları kimse başka başka anlamlara çekemiyor ve ne yazıldıysa onu anlıyor. Allah aslında öyle demek istememiş dediğin zaman tanrının acizliğini ortaya koyuyor ve bu çakma tanrının aslında 7. Yy cahil arapları tarafından icat edildiğini kanıtlıyorsun. Jeton düştümü? diyeceğim ama sanmam..

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Ebu Kafir yazdı:

Aslında öyle denmek istenmemiş temalı tüm başlıkların kuran dan değil mi? Hadis-siyer falan alakası yok.

İnsan ürünü olduğunu gizlemeyen “insan hakları evrensel beyannamesi” var misal, orada yazanları kimse başka başka anlamlara çekemiyor ve ne yazıldıysa onu anlıyor. Allah aslında öyle demek istememiş dediğin zaman tanrının acizliğini ortaya koyuyor ve bu çakma tanrının aslında 7. Yy cahil arapları tarafından icat edildiğini kanıtlıyorsun. Jeton düştümü? diyeceğim ama sanmam..

Ben Kur'an'ı çok güzel anlıyorum. Çünkü hadis-siyer saçmalıklarını aracı yapmıyorum. Kur'an'da hangi ayetleri anlamıyorsunuz? 

Sitelerde Paylaş
34 minutes ago, KuranMumini2698 said:

Ben Kur'an'ı çok güzel anlıyorum. Çünkü hadis-siyer saçmalıklarını aracı yapmıyorum. Kur'an'da hangi ayetleri anlamıyorsunuz? 

Temel mesele bir arap bedevisinin "Allah adında bir tanrı bana inanmayan herkesi sonsuza kadar yakacak." iddiasına inanıp inanmamak. Aklı başında, mantıklı, düzgün, sağlıklı düşünen bir insanın böyle deli saçması bir iddiaya inanması olacak şey değil. Bu deli saçması iddiaya inanırsan elbette her ayeti anladığını sanmak zorundasın.

Sitelerde Paylaş
On 16.11.2019 at 15:02, KuranMumini2698 yazdı:
On 16.11.2019 at 12:52, Ebu Kafir yazdı:

Dalga mı geçiyorsun? 
Bu başlıkta bile kuranda şu ayet yanlış çevriliyor aslında şöyle olması gerekiyordu demiyor musun?
üstelik siz modernister islam dünyasının %1'ini bile temsil etmiyorsunuz, sizin nasıl anladığınız kimsenin umrunda bile değil.

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, Ebu Kafir yazdı:

Dalga mı geçiyorsun? 
Bu başlıkta bile kuranda şu ayet yanlış çevriliyor aslında şöyle olması gerekiyordu demiyor musun?
üstelik siz modernister islam dünyasının %1'ini bile temsil etmiyorsunuz, sizin nasıl anladığınız kimsenin umrunda bile değil.

Kur'an çevirenlerin çoğu aynı çevirir. Sadece muvahhid/tek tanrıcı kişiler bazı ayetleri değişik çevirir. Ayetleri yanlış çevirenlerde hadislerin etkisinde kalanlardır. 

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, KuranMumini2698 said:

Kur'an çevirenlerin çoğu aynı çevirir. Sadece muvahhid/tek tanrıcı kişiler bazı ayetleri değişik çevirir. Ayetleri yanlış çevirenlerde hadislerin etkisinde kalanlardır. 

Zaten mevzu kuranı çevirelim denince çıkıyor ki. Çevirmeye çıkanlar arap değil. Haliyle, araplar gibi, aşağılık, rezil, kepaze, amsatan ve vahşide değiller. Öyle olunca da, orada yazanları çevirmekten bile hicap duyuyorlar haliyle. Bugün kitapçıda satılan hangi kitaba "karılara söyle, amlarını korusunlar" yazabilirsin mesela?

Sen çevirisine bakma hiç, doğrudan arap ne yapıyor, ne anlıyor buna bak. 1400 senedir gayet anlayıp gelmiş işte araplar, kölecilik yapmış, amsatanlık yapmış, yağmacılık yapmış, milleti asmış kesmiş falan, güzel güzel kuranda yazanları yapıp gelmiş. Sense çıkmışsın, amanda çeviri yanlışta... Geç bu saçma salak lafları, arapda mı yanlış çeviriyor kendi dilini?

Sitelerde Paylaş
On 24.11.2019 at 11:08, KuranMumini2698 yazdı:

Bilmiyorum. 

Madem ki bilmiyorsun o zaman ne halt yemeye "Allah bütün dillerde elçi gönderdi ve Allah her dili biliyor" diye insanların kafasını ütülüyorsun burada?

Hem "O tüm dillerde elçi gönderdi diyeceksin" hem de Türk kavmine gelen elçi kimdir diye sorunca "Bilmiyorum" diye cevap vereceksin... İşte alın size dinin bittiği yer.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, 322 yazdı:

Madem ki bilmiyorsun o zaman ne halt yemeye "Allah bütün dillerde elçi gönderdi ve Allah her dili biliyor" diye insanların kafasını ütülüyorsun burada?

Hem "O tüm dillerde elçi gönderdi diyeceksin" hem de Türk kavmine gelen elçi kimdir diye sorunca "Bilmiyorum" diye cevap vereceksin... İşte alın size dinin bittiği yer.

Benim olağanüstü mucizem var. O'na dayanarak ben söylüyorum. 

Sitelerde Paylaş
On 26.11.2019 at 17:47, KuranMumini2698 yazdı:

Benim olağanüstü mucizem var. O'na dayanarak ben söylüyorum. 

Hadi lan oradan başlatma şimdi muzicene. Kafa ütülemek dışında başka bir halta yaradığınız yok. Ters köşe olunca başlıyorsunuz yok benim muzicem var, bana vahiy geldi bilmem ne diye zırvalamaya hepiniz aynısınız.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...