Jump to content

ÖLÜMÜN ANLAMI

Recommended Posts

İnsanların çoğu ölümden korkarlar. İnsanlar bilmedikleri herşeyden korkarlar. Ölümün ne olduğunu bilseler korkmaya devam ederler mi dersiniz? Diğer canlılar da korkarlar mı ölümden? Bir arslana yavrusunu kaptıran ceylan ölümden korkar mı? Yavrusunun öldüğünü bilir mi? Ölümün anlamı nedir, o ceylan için? Diğer hayvanlar için? İnsanlar için?

Yaşama anlam vermede zorluk çeken insan, ölüme anlam verebilir mi? Ölümden korkmanın nedenini anlayabilir mi? Korkulan ölümün kendisi midir, yoksa sonu ölümle bitecek ağrılı hastalıklar ve doğal süreçler dizisi mi?

Bütün yaşam bu doğal süreçler dizisinin kapsamına girmez mi? O halde yaşamın kendisi ölüme hazırlık değil midir? Yaşamayan varlık ölmez! Yaşam ölümün en önemli nedeni olduğuna göre, yaşamın anlamı ne ise, ölümün de anlamı o olabilir mi? Yaşam ölüme hazırlık olduğundan, ölümün de birşeylere hazırlık olması mümkün müdür? Ölümün, yaşamın son bulduğu bir durum olduğu düşünülürse, ölümün de son bulduğu başka bir aşama var mıdır? Yoksa ölüm son ve nihai aşama mıdır? Bundan nasıl emin olabiliriz? Ölüm bizi neye hazırlar? Kendi yokluğumuzu kabul edebilir miyiz? Kendi ölümümüzü gözlerimizde canlandırabilir miyiz? Kendi ölümümüz için gözyaşı dökebilir miyiz? 

Doğmadan önce var olmadığımıza göre, öldükten sonra yok olmayı ve doğmadan önceye dönmeyi neden kabul edemiyoruz ve anlamada zorluk çekiyoruz? Bir kere var olduk diye, neden sonsuzlukta hak iddia ediyoruz? Yoksa bu son varlığımız bundan önceki yaşam ve ölüm döngülerinin devamından başka bir şey değil mi? Daha önce ne idik acaba? Vahşi bir  etobur dinozor mu, yoksa uzun bir yaşamdan sonra ayakta ölen ulu bir çınar mı? Çok önceleri ne olduğumuzu bilmek mümkün değil ama, onun şimdiki ölümle değil, şimdiki yaşamla ilgili olduğunu biliyoruz. Vücudumuz bizden milyonlarlarca yıl önce yaşamış canlıları oluşturan atom ve moleküllerden ibaret değil mi? Ölümümüzün ne gibi bir amacı olabilir? Ölerek kimlere veya nelere hizmet edeceğiz?

Bu soruların yanıtını ancak ölüm öncesi dönemine dönerek verebiliriz. Doğaya geri dönecek atomlarımız daha önce mutlaka diğer canlıların yapısına da katılmışlardır.... Kimbilir vücudumuz kimlerin ve nelerin milyarlarca yıl sahip olduğu atomları barındırmaktadır? Bizden önceki varlıkların bir devamı olduğumuza göre, ölümümüzden sonra bizlerin de canlı-cansız, diğer varlıkların yapısına katılacağımızı düşünmek mantıklı değil midir? Öyle ise, ölerek yok olmayacağımızı iddia edebilir miyiz?  Belki de sonunda ölerek ölümsüzlüğe kavusacağız... Aslımıza döneceğiz. Yıldız tozuna........ Peki bütün bunlar bizleri neden teselli etmemektedir.

Evet.... Artık gerçekleri görebiliriz. Yaşam ölümle sonlanan süreçler dizisidir. Yaşamlar vardır ama, ölüm yoktur. Çünkü ölüm sonu yaşam vardır. Ölümden önce yaşam olduğu gibi, ölümden sonra da yaşam vardır. Farklı bir yaşamdır o belki ama, yine de bir tür yaşamdır... Ölüm bir son değildir. Farklı olmasına rağmen, çoğu kere kutlanması ihmal edilen, hatta nedense arkasından ağlanılan, korkulan ve istenmeyen yeni bir başlangıçtır. 

Evet..... Ölümden sonra yaşam vardır... Canlılar ölümlüdür ama, yaşam ölümsüzdür......

Yaşamı nasıl ölümden ayırmaya olanak yoksa, ölümü de yaşamdan soyutlamak mümkün değildir. Yaşam gibi, ölüm de kişiye özel ve subjektif kavramlar dizisindan başka birşey değildir. 

Birbirleri ile taban tabana zıt iki kavramın aynı anlama gelmesi, doğanın ilginç cilvelerinden biridir......

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Brad pit yazdı:

Kendinizi nasıl hissediyorsunuz? 

Ölmekte olan bir insana sorulması gereken güzel bir soru....

İyi hissetmemem gerektiğini düşünebilirsiniz ama ilginç olarak kendimi gayet iyi hissediyorum.

Nedeni ölümü düşünmemek olmalı. O konuda sizden farkım yok.

İnsanın kendi sonuna üzülmesini bencillik kabul ediyorum ve etik bulmuyorum. Nasıl olsa ölünecek. Onu gururla ve onurla karşılamak en iyisi değil mi?

Bunun cesaretle alakası yok. Gerçekci olmakla var.

Sitelerde Paylaş

Ölüm söz konusu olduğunda insanları korkutan şey inançlı ve inançsız olma durumuna göre değişiklik gösterir. Ebedi hayatın olduğuna inanan bir inançlı da ölümden korkar. Azrail’den korkar, kabir azabından korkar, cehenneme gitmekten korkar. Kapalı mekanda kalma korkusu olan mezara girmekten korkar. Sonrasında onu kabirde ziyaret edecek olan meleklerden korkar. Allah’ın huzuruna çıkmaktan, onu görmekten korkar.

Reenkarnasyona inanan biri, sonraki hayatında ne olacağından korkar. Dinlere göre değişebilir bu durum.

İnançsız biri ise yok olmaktan; yani bilincini, benlik duygusunu kaybetmekten korkar. İnsan doğduğundan beri o “ben” ile yaşadığından onu vermek istemez. Bir daha düşünememekten korkar, hayal kuramamaktan, umut edememekten, özleyememekten, sevememekten, onu bilinçli bir canlı yapan ne varsa onları kaybetmekten korkar.. Çok da haklı bir korku.. İnsanoğlu, hiçliğe alışık değil. Doğduğundan beri dünyayı subjektif olarak yorumlayan bir canlı. Doğal olarak moleküllerinin milyonlarca atoma ayrılmasını istemiyor. Bu, bence de üzücü bir durum. Yani, insanlık tarihi adına...

Sitelerde Paylaş

@haci Güzel bir yazi eline saglik.

Insan ölümü de merakta etmiyor degil yani, ben öldüktan sonra ruhum benligim bedenden cikinca etrafi gözetlicekmi? Ölüm ani nasil olacak? Bu yazilari okurken insan biraz kendini dini inanclardan kaynaklanarak rahatlatmak istiyor. Ben objektif olarak bakiyorum peki din islam gercek degilse ne olacak? Gözümü kapayinca hersey bitecekmi? Islam dini bizim ölümle hergün basbasa oldugumuzu söylüyor. Hücrelerimiz kendini kac kere yeniliyor. Geceleyin uyurken yari ölü haldeyiz. Ölüncede uyku daki gibi mi olacagiz? Hani Islam dini uykudayken ruhlarinizi aliriz uyaninca geri veririz. Bazende vermeyiz diyor Ne derece dogru?

@sophistic

yazini okudum eline saglik bazi yanlislarini düzeltmek istiyorum.

11 saat önce, sophistic yazdı:

Azrail’den korkar

Azrail kuranda gecmez Ölüm melegi olarak gecer

kabir azabından korkar

Kabir azabi yoktur uydurma dir. Aslanin midesinde olan insanin et parcalarinin kabri yoktur o nasil olacak. Dagin basinda kimsesiz ölenin kabri yoktur bunlar nolcak Kuranda kabir azabina dair benim bildigim yazi yoktur

Kapalı mekanda kalma korkusu olan mezara girmekten korkar.

Öldükten sonra zaten bir sey hissetmicekki öyle tahmin ediyoruz :)

Sonrasında onu kabirde ziyaret edecek olan meleklerden korkar.

O melekler ölüm aninda güzükürmüs. Münker ve vekir melekleri sorgu suala gelmesi biraz hikayeden ibaret. Hocalarin mezarda ölü ile kalip soru cevap Rabbin kim? vs. sohbeti yapmasi buda sacmadir. Kuran sen ölene bir sey isittiremezsin diyor. Hesap günü kiyamet.. bunlar Kuranda mevcut.

Allah’ın huzuruna çıkmaktan, onu görmekten korkar.

Bu konuda ben tereddütteyim. Ahirette güya en güzel seylerden birisi Allah in simasini yüzünü seyretmis yani tam tersine Bu imanli kisi icin gecerliymis :) Imansiz kisi icin haklisin dogruymus.

Son yazdiklarina katiliyorum güzel ve isabetli yazmissin. Insan yok olmayi kabullenemiyor. Hatta sevdiklerini Islama göre Cennette görmek bulusmak istiyor arzuluyor.

Hoscakalin

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, jim-jack said:

@haci Güzel bir yazi eline saglik.

Insan ölümü de merakta etmiyor degil yani, ben öldüktan sonra ruhum benligim bedenden cikinca etrafi gözetlicekmi? Ölüm ani nasil olacak? Bu yazilari okurken insan biraz kendini dini inanclardan kaynaklanarak rahatlatmak istiyor. Ben objektif olarak bakiyorum peki din islam gercek degilse ne olacak? Gözümü kapayinca hersey bitecekmi? Islam dini bizim ölümle hergün basbasa oldugumuzu söylüyor. Hücrelerimiz kendini kac kere yeniliyor. Geceleyin uyurken yari ölü haldeyiz. Ölüncede uyku daki gibi mi olacagiz? Hani Islam dini uykudayken ruhlarinizi aliriz uyaninca geri veririz. Bazende vermeyiz diyor Ne derece dogru?

@sophistic

yazini okudum eline saglik bazi yanlislarini düzeltmek istiyorum.

Azrail kuranda gecmez Ölüm melegi olarak gecer

Kabir azabi yoktur uydurma dir. Aslanin midesinde olan insanin et parcalarinin kabri yoktur o nasil olacak. Dagin basinda kimsesiz ölenin kabri yoktur bunlar nolcak Kuranda kabir azabina dair benim bildigim yazi yoktur

Öldükten sonra zaten bir sey hissetmicekki öyle tahmin ediyoruz :)

O melekler ölüm aninda güzükürmüs. Münker ve vekir melekleri sorgu suala gelmesi biraz hikayeden ibaret. Hocalarin mezarda ölü ile kalip soru cevap Rabbin kim? vs. sohbeti yapmasi buda sacmadir. Kuran sen ölene bir sey isittiremezsin diyor. Hesap günü kiyamet.. bunlar Kuranda mevcut.

Bu konuda ben tereddütteyim. Ahirette güya en güzel seylerden birisi Allah in simasini yüzünü seyretmis yani tam tersine Bu imanli kisi icin gecerliymis :) Imansiz kisi icin haklisin dogruymus.

Son yazdiklarina katiliyorum güzel ve isabetli yazmissin. Insan yok olmayi kabullenemiyor. Hatta sevdiklerini Islama göre Cennette görmek bulusmak istiyor arzuluyor.

Hoscakalin

Teşekkür ederim eleştiri için. Ben, İslam inancına dayalı kısımları insanların genel kabulüne göre yazmıştım. Bugün müslümanlar genel olarak bu duyguları hissediyor. Benim düşüncelerimi yansıtmıyor. Son kısım benim ölüm halkındaki düşüncelerim. Bilimcimi kaybetmek ve yok olmak korkutuyor beni. 

Hoşça kalın

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, sophistic yazdı:

Teşekkür ederim eleştiri için. Ben, İslam inancına dayalı kısımları insanların genel kabulüne göre yazmıştım. Bugün müslümanlar genel olarak bu duyguları hissediyor. Benim düşüncelerimi yansıtmıyor. Son kısım benim ölüm halkındaki düşüncelerim. Bilimcimi kaybetmek ve yok olmak korkutuyor beni. 

Bir sey degil rica ederim. Islam aleminde genel bakis inanis maalesef böyle. Cok yanlislar var. Gelenek görenek dine mal edilmis. Ben aslinda sünni olarak Türkiyede 14 yasina kadar yasadim. 1980 den beri Almanyadayim. Insan hayatta karsilastiklari seyleri sorgulamazsa aynen koyun sürüsü gibi kitleyle akip gidiyor. Benim hayat sartlarimdan da olucak galiba kendi isimi kendim görmeyi severim. Aklima yatmayan seylere kritik ve objektif olarak bakarim. Ilk aklima gelen süphede insanlarin bir hadisi serifte güya "ayakta idrar ettikleri icin kabir azabi gördükleri idi. Bu benim aklima o zamanlar hic yatmamisti. Son zamanlarda sadece kurana a göre inanmayi ve sünneti hadisleri sünniligi kafamdan kaldirmistim. Galiba bunlan kalmicak islemeye devam ediyor... Bu foruma katilmam daki sebep bir arkadasin facebook ta notamatik in "Rahman ve rahim olan sivanin adiyla" yazdigi makaleyi okudum, sok oldum yani, cok enteresan geldi bazi düsünceler inanc allak bullak oldu ama olsun. "Yaratan" bize aklimizi kullanmamiz icin vermis. :)

Sitelerde Paylaş
20 minutes ago, jim-jack said:

Bir sey degil rica ederim. Islam aleminde genel bakis inanis maalesef böyle. Cok yanlislar var. Gelenek görenek dine mal edilmis. Ben aslinda sünni olarak Türkiyede 14 yasina kadar yasadim. 1980 den beri Almanyadayim. Insan hayatta karsilastiklari seyleri sorgulamazsa aynen koyun sürüsü gibi kitleyle akip gidiyor. Benim hayat sartlarimdan da olucak galiba kendi isimi kendim görmeyi severim. Aklima yatmayan seylere kritik ve objektif olarak bakarim. Ilk aklima gelen süphede insanlarin bir hadisi serifte güya "ayakta idrar ettikleri icin kabir azabi gördükleri idi. Bu benim aklima o zamanlar hic yatmamisti. Son zamanlarda sadece kurana a göre inanmayi ve sünneti hadisleri sünniligi kafamdan kaldirmistim. Galiba bunlan kalmicak islemeye devam ediyor... Bu foruma katilmam daki sebep bir arkadasin facebook ta notamatik in "Rahman ve rahim olan sivanin adiyla" yazdigi makaleyi okudum, sok oldum yani, cok enteresan geldi bazi düsünceler inanc allak bullak oldu ama olsun. "Yaratan" bize aklimizi kullanmamiz icin vermis. :)

Ben de çok uzun yıllar Sünni olarak yaşadım. Yani, günümüzde esasında Deist olan ve yetiştirilmeden dolayı Sünni olduğunu söyleyen müslümanlar gibi. Namaz da kıldım, Kuran’ın mealini de okudum zamanında. Sonra bir an sorgulama ihtiyacı hissettim. Hayatta yaşadığım kırılma anlarından birinde oldu bu. Sonra daha çok araştırdım ve okudum. Şu an herhangi bir dine inanmıyorum. Siz de bu süreç içerisindesiniz gördüğüm kadarıyla. Belki gerçeğin ne olduğunu mevcut zihinsel yetilerimizle bilemeyebiliriz, ama ona ancak sorgulayarak yaklaşabiliriz. Ben de bunu yapmaya çalışıyorum. 

iyi günler dilerim

Sitelerde Paylaş

öldükten sonra yok olucaksak ozaman neden evrildik?teknoloji hala neden gelişiyor,insanlar neden hala daha fazla anlama ,bilmek üzerine gelişmeye devam ediyor?cumhuriyet neden kuruldu,neden arap alfabesinden türk alfabesine geçtik  :)) bunlar hep boşunamıydı?

tarihinde TanrıBeniNiyeKorudu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, TanrıBeniNiyeKorudu yazdı:

öldükten sonra yok olucaksak ozaman neden evrildik?teknoloji hala neden gelişiyor,insanlar neden hala daha fazla anlama ,bilmek üzerine gelişmeye devam ediyor?cumhuriyet neden kuruldu,neden arap alfabesinden türk alfabesine geçtik  :)) bunlar hep boşunamıydı?

Yaşayanlar için

Sitelerde Paylaş

aslında ölerek yaşıyoruz .yani eksilerek azalarak parça parça ölüyoruz 

veya tersi de sanki doğru gibi

yaşayarak ölüyoruz.ağaçlar ayakta ölür gibi

ayakta kalmak durmak hayatın belirtisidir

ölüm bir nevi yıkımdır ayakta kalmanın tersidir yere paralel olmaktır

kıyamet kelimesi esasen kıyamdan gelir ayağa kalkmak dik durmak dirilmek

ne hikmet ise kıyamet sadece ölümle anılıyor evet ilk üfleyişte her şey yatay hale düz hale gelir ölür 2. üfleyişte her şey dimdik ayakta olur.

her halükarda baskın olan kalıcı olan ölümdür ve bence ölüm yaşamdan daha hakikatlidir 

5 yaşında ölen ve  milyon yıldır da toprak altında olan birinin yaşamı mı daha baskın ölümü mü

sanki ölüm olmadan yaşamın,dirilme olmadan ölümün ve hayatın anlamı kalmıyor gibi.

toprağa gömülen hangi tohum filizlenip toprağı yarıp aydınlık göğe ve güneşe boynunu uzatmadı

toprak altı çimlenme içindir ebediyen orda yok olma çürüme için değildir.

sadık yarimiz karatopraktır zira bedeni özümüzdür

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...