Jump to content

Korunaklı organlar ve yaratıcı

Recommended Posts

insanda  ve  diğer  canlılar da  bulunan  hayati  dediğimiz  kalp  ve  beyin  gibi  organlar  korunaklı  olması  biraz  ilginç  değil  mi?

Ayrıca  anne  karnından çıkan  bebek  kemikleri  oluşmamış  ve  tam da  bu  duruma  uygundur.  Bunların  nedenleri  hakkında  ne  diyebiliriz? Tanrı  yaptı  demek  mümkün  mü?

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

insanda  ve  diğer  canlılar da  bulunan  hayati  dediğimiz  kalp  ve  beyin  gibi  organlar  korunaklı  olması  biraz  ilginç  değil  mi?

Ayrıca  anne  karnından çıkan  bebek  kemikleri  oluşmamış  ve  tam da  bu  duruma  uygundur.  Bunların  nedenleri  hakkında  ne  diyebiliriz? Tanrı  yaptı  demek  mümkün  mü?

Tanrı yaptı demek mümkünde tanrı meydanda yok.
geriye deneme yanılma ile  ilerleyen doğanın evriminden başka seçenek kalmıyor.

Ahtapotun bütün organları korumasız  ama gövdesi oldukça esnek.

Sitelerde Paylaş
34 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Beyin güya korunaklı ama en aptal tasarımlardan birisidir. Beyinde en ufak kanamalar çok ciddi sorunlara yol açar çünkü kan kemik yapıdan dolayı dışarıya akamaz, tolere edilebilecek boşluğu yoktur,  beyine baskı yapar. Ama güya korumasız olan karın içindeki kanamalar beyindeki kanamanın yüzlerce katı olsa bile tolere edilebilir. 

Başka örnek.

Vücut atardamarları genellikle derinin 2-3 cm altında gezer. Bir insanın şah, kol, bacak damarlarını  basit bir bıçak darbesi ile kesebilir ve 2-3 dakikada kan kaybından öldürebilirsiniz. 

Korunaklı organ gibi bir tabir saçmadır. Böyle bir şey yoktur.

tarihinde Abdülmalik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aslında soruyu tersine sormak lazım...

İskeleti ve kafatası olan canlılar, evrimleşme sürecinde bundan avantaj sağlamışlar mı yoksa hiç işlerine yaramamış mı?

Avantaj sağlamamış olsalardı, insanların da dahil olduğu omurgalı türler, bugünlere pek gelemezdi.

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Beyin güya korunaklı ama en aptal tasarımlardan birisidir. Beyinde en ufak kanamalar çok ciddi sorunlara yol açar çünkü kan kemik yapıdan dolayı dışarıya akamaz, tolere edilebilecek boşluğu yoktur,  beyine baskı yapar. Ama güya korumasız olan karın içindeki kanamalar beyindeki kanamanın yüzlerce katı olsa bile tolere edilebilir. 

Başka örnek.

Vücut atardamarları genellikle derinin 2-3 cm altında gezer. Bir insanın şah, kol, bacak damarlarını  basit bir bıçak darbesi ile kesebilir ve 2-3 dakikada kan kaybından öldürebilirsiniz. 

Korunaklı organ gibi bir tabir saçmadır. Böyle bir şey yoktur.

ben daha ziyade  böbrek  mide  gibi  hayati  olmayan  organlara  nispeten  korunaklı  olmasından  dem vurmak  istemiştim. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

ee  ne  olmuş  çıkıyorsa 

insanda beynin kalbin kemik  ile korunduğuna şaşırıyorsunda böyle koruması olmayan ahtapota neden şaşırmıyorsun ? :)

Ben senin  iddiana e nolmuş demedim.
Tanrının varlığını savunacaksan her türlü delili savunmalısın.Birine şaşırmıyorsun diğerine şaşırıyorsun.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, mirasyedi yazdı:

insanda beynin kalbin kemik  ile korunduğuna şaşırıyorsunda böyle koruması olmayan ahtapota neden şaşırmıyorsun ? :)

Ben senin  iddiana e nolmuş demedim.
Tanrının varlığını savunacaksan her türlü delili savunmalısın.Birine şaşırmıyorsun diğerine şaşırıyorsun.

Özellikle  memeliler  için söylemek  istedim  ben  aslan  insan  maymun  köpek  vs.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Özellikle  memeliler  için söylemek  istedim  ben  aslan  insan  maymun  köpek  vs.

Ahtapot birçok memeliden zekidir.
Onuda hatırlatırım.Memeli değil diye aşağı bir hayvan olarak görme. :)

Ateistler insan gözünü eleştirirken onun gözünü referans verirler.Öyle bir yaratık yani.

https://bilimveutopya.com.tr/ahtapotun-gozleri

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Neden özellikle memeliler oluyormuş?

Sadece memelilerde mi var bu mevzuu?

Ve kemiklerin, iskeletin ve kafatasının bence çok daha önemli bir fonksiyonu var...

Bunlar yumuşak vücudumuzu/organlarımızı formda tuttukları gibi, bizi taşımaya da epeyi elverişliler.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, kavak yazdı:

Neden özellikle memeliler oluyormuş?

Sadece memelilerde mi var bu mevzuu?

Ve kemiklerin, iskeletin ve kafatasının bence çok daha önemli bir fonksiyonu var...

Bunlar yumuşak vücudumuzu/organlarımızı formda tuttukları gibi, bizi taşımaya da epeyi elverişliler.

işte  bu  ilginç  değil  mi  illa  tanrı  olsun  demiyorum  ama bazen  kafa  karıştırıyor. Uyum  olması 

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Ahtapot birçok memeliden zekidir.
Onuda hatırlatırım.Memeli değil diye aşağı bir hayvan olarak görme. :)

Ateistler insan gözünü eleştirirken onun gözünü referans verirler.Öyle bir yaratık yani.

https://bilimveutopya.com.tr/ahtapotun-gozleri

ne açıdan  referans  alıyorlar ahtapotu

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Sütlü Kase yazdı:

''Elma var ağzımızda var.. Yiyebiliyoruz ne tesadüf değil mi ? Demek ki tanrı ''

Demekten farkı olmayan zırva 

Aynı şeyleri farklı farklı şekilde sormayın

Sadece  korunaklı  olması  ilginç  geldi  açıkçası  yani  hayati  olmayan  organlarda  pek  koruma  olmaması  ama  ciddiyeti  arttıkça  koruma  artmış  kalp  için  kaburgalar  ve  beyin için  kafatası  gibi 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

işte  bu  ilginç  değil  mi  illa  tanrı  olsun  demiyorum  ama bazen  kafa  karıştırıyor. Uyum  olması 

Kafa karıştıracak birşey yok.

Bir nokta hep ısrarla yok sayılıyor...bu mesele milyonlarca yıllık sürecin bir sonucu nihayetinde.

Hep son noktadan (gerçi son nokta diye birşey de yok), yani şimdiki noktadan yola çıkılıyor.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Sadece  korunaklı  olması  ilginç  geldi  açıkçası  yani  hayati  olmayan  organlarda  pek  koruma  olmaması  ama  ciddiyeti  arttıkça  koruma  artmış  kalp  için  kaburgalar  ve  beyin için  kafatası  gibi 

Elmayı yiyebiliyor olman ilginç gelmiyor yani ? 

Tamda elmayı yiyebilecek şekilde ağzın var sence de fazla tesadüf değil mi ?

Ya ağzın olmasaydı o zaman ne yapacaktın ?

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Elmayı yiyebiliyor olman ilginç gelmiyor yani ? 

Tamda elmayı yiyebilecek şekilde ağzın var sence de fazla tesadüf değil mi ?

Ya ağzın olmasaydı o zaman ne yapacaktın ?

onlar ayrı  ilginç  tabi  ama  bu  durum  ilgimi  çekti  

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...