Jump to content

Kızılötesi ışınlar

Recommended Posts

2 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Gözümüz ancak dalga boyu 450-750 nanometre olan ışığı algılar. Dalga boyu bu aralığın dışında olan ışıkları algılamaz.

Kızılötesi ışığın dalgaboyu 3 mikrometreden daha büyüktür.

Sevgiler

Sorumu tam olarak anlamamissin, DreiMalAli. (bu arada bu nasil nick boyle?)

Telefon kamerasiyla kumandanin isigini gorebiliyorum ama TV'ye giden bir isik filan goremiyorum.

Sitelerde Paylaş

Işığı görebilmek için ışık algılayıcıya ( = kamera, göz,...) düşmek/gelmek zorundadır.

Giden ışık ise ne kamerayı ziyaret eder ne de gözü. Bu nedenle de görünmez.

Ama bu durum sadece kızıl ötesi ışığa özel bir durum değildir, her ışık için geçerlidir.

Sevgiler

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Işığı görebilmek için ışık algılayıcıya ( = kamera, göz,...) düşmek/gelmek zorundadır.

Giden ışık ise ne kamerayı ziyaret eder ne de gözü. Bu nedenle de görünmez.

Ama bu durum sadece kızıl ötesi ışığa özel bir durum değildir, her ışık için geçerlidir.

Sevgiler

Ne demek istedigini anlamadim. Sen sorumu anladigina emin misin?

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Aspergers yazdı:

Sorumu tam olarak anlamamissin, DreiMalAli. (bu arada bu nasil nick boyle?)

Telefon kamerasiyla kumandanin isigini gorebiliyorum ama TV'ye giden bir isik filan goremiyorum.

Havada giden ışığı kameraya doğru yansıtan buhar gibi ortam yok.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yansıtabilirlik

Ayrıca uzaklık artıkça ışığın yoğunluğu azalır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ters_kare_kanunu

ışığın yoğunluğu kameranın duyarlılığından az ise ışık görünmez.

Karanlık ortamda uzaktan kumanda ışığını birkaç santimetreden duvara tutup kamera ile bak.

Uzaklaştıkça görünmez olur.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Aspergers yazdı:

Lutfen bilal'e anlatir gibi anlatin.

Odamda bir lamba var. Ben o lambayi gorebiliyorum cunku lambadan cikan isik dalgalari gozume kadar ulasiyor. Peki neden sadece isigin kaynagini gorebiliyorum? Havadaki isigi filan goremiyorum?

Mermi nasıl çarptığı yerde hasar bırakıyorsa ışık tanecikleride(bu bir varsayım) çarptıkları yerde basınç yapar.Hasar verir.

Gözüne direk gelmeyen tanecikler basınç oluşturmazlar.

ışığın önünde ayna gibi ışığı göze yansıtacak buhar gibi şeyler olması gerekir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Radyasyon_basıncı

Compton saçılımı denilen olay daha açıklayıcı.Fotonlar çarptığı cisimlerin atomlarından elektronları koparıyorlar.

Fotonlar gözmerceğinden  geçip retina hücrelerine  çarpmazsa elektron koparamaz.Beynine elektrik sinyali gitmez.

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/quantum/compeq.html

Compton2.gif

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, Aspergers yazdı:

Lutfen bilal'e anlatir gibi anlatin.

Odamda bir lamba var. Ben o lambayi gorebiliyorum cunku lambadan cikan isik dalgalari gozume kadar ulasiyor. Peki neden sadece isigin kaynagini gorebiliyorum? Havadaki isigi filan goremiyorum?

Işığın kendisini göremezsin. 

Işık sadece yansıdığı yüzeyi açıklar. 

Havada ışığın yansıyacağı bir şey yok. (buhar örneği verilmiş) 

Sitelerde Paylaş

Ortalığı daha da karıştırmak için oyuncak lazerleri düşünelim. doğrusal bir ışık kaynağı ama yine de kaynağa çaprazdan baktığmızda ışık saçtığını görebiliyoruz.

862718896_2019-12-0119_34_09-krmzlazeroyuncak-GoogledaAra-Opera.png.0d143a91a40b9ecfaee5d463c092e4af.png

Masadaki yansımayı demiyorum ışık kaynağındakini de görüyoruz. Lazerle pratikte doğrusal ışık kaynağı değil mi sadece aşırı odaklanmış ışık kaynakları mı her yöne ışık saçıyolar mı?

Sitelerde Paylaş
38 dakika önce, ck789 yazdı:

Ortalığı daha da karıştırmak için oyuncak lazerleri düşünelim. doğrusal bir ışık kaynağı ama yine de kaynağa çaprazdan baktığmızda ışık saçtığını görebiliyoruz.

862718896_2019-12-0119_34_09-krmzlazeroyuncak-GoogledaAra-Opera.png.0d143a91a40b9ecfaee5d463c092e4af.png

Masadaki yansımayı demiyorum ışık kaynağındakini de görüyoruz. Lazerle pratikte doğrusal ışık kaynağı değil mi sadece aşırı odaklanmış ışık kaynakları mı her yöne ışık saçıyolar mı?

Laserde her yöne ışık saçar.

Laser ışığı   tek renklidir.

Prizmadan geçince güneş ışığı gibi değişik açılarda sapmaz.

1.png

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...