Jump to content

Deizm eleştirisi, sadece Deistler gelsin tartışalım...

Recommended Posts

Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

Benim  anlamadığım  akılsız şuursuz  atom  deniliyor? Akıllı  şuurlu  atom  nasıl  anlaşılır  yani  biz  atomun  aklını  iradesini  şuurunu  nasıl  anlarız.Yani  akıllı  atom. nasıl. olur?

Atom robot gibi hep aynı eylemi  yapıyor.

Farklı eylemler yapsa o zaman bilinçli denilebilir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 90
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

O zaman  dışarıdan  birisi mi  komut  verip  yönetiyor. 

Birisi komut veriyor demek için ölçülebilir gözlemlenebilir birisi olmalı.

Bu birisinin gene  komut verdiği gözlemlenebilir  ve ölçülebilir olmalı.
Ben böyle birisini bilmiyorum.Bilmediğim içinde agnostiğim.:)

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, mirasyedi yazdı:

Bilgisayar yazılımıda olabilirim. :)

Allah foruma gelip ileti atmıyor.

Bana uyguladığın yöntemi ona uygulayamazsın elinde veri yok.

Doğaya bakıp birşeyler ileri sürebilirsin.Ama geri dönüşüm olmadığı için varsayımların hep boşta kalıyor.

Niçin mesela seni görmediğim halde yazdığın yazılardan senin gören ve bilen biri olduğunu nasıl ki anlıyorsam, bu yazılardan daha harika eserlerden o eserlerin ilim ve irade sahibi zata niçin intikal edemiyoruz.. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Benim  anlamadığım  akılsız şuursuz  atom  deniliyor? Akıllı  şuurlu  atom  nasıl  anlaşılır  yani  biz  atomun  aklını  iradesini  şuurunu  nasıl  anlarız.Yani  akıllı  atom. nasıl. olur?

Atomlar cansız..cansız olan bir şeyde akıl ve irade olmaz.. Atomlar cansız, Akılsız, şuursuz ve kör oldukları halde akıl ve şuur gerektiren işler yapıyorlar.. Bunların bu şekilde hareket etmeleri hayat ve ilim sahibi bir zâtın kudreti ile hareket etmelerindendir.. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, İLİMCİK yazdı:

Atomlar cansız..cansız olan bir şeyde akıl ve irade olmaz.. Atomlar cansız, Akılsız, şuursuz ve kör oldukları halde akıl ve şuur gerektiren işler yapıyorlar.. Bunların bu şekilde hareket etmeleri hayat ve ilim sahibi bir zâtın kudreti ile hareket etmelerindendir.. 

Tamam da  atomda  can  ilim. irade. yoksa  nasıl  uyabiliyorlar  komutlara  Allah  sürekli  dokunup. dokunup  bir arada  mı  tutuyor  veya  sürekli  itekleyip  başka  yere  mı. gönderiyor atomları? Sizin. örnekte  taburdaki  askerler  canlı  bilinçli  o yüzden  komutları  anlıyor  belki  ama  akılsız  atomlar  nasıl  uyuyor  bu komutlara?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tamam da  atomda  can  ilim. irade. yoksa  nasıl  uyabiliyorlar  komutlara  Allah  sürekli  dokunup. dokunup  bir arada  mı  tutuyor  veya  sürekli  itekleyip  başka  yere  mı. gönderiyor atomları? Sizin. örnekte  taburdaki  askerler  canlı  bilinçli  o yüzden  komutları  anlıyor  belki  ama  akılsız  atomlar  nasıl  uyuyor  bu komutlara?

Kudreti ile.. Nasıl ki biz güneşten milyonlarca km uzak olduğumuz halde güneş bütün yeryüzünde tasarruf yapıyor.. Mesela güneşin ışığındaki yedi rengi yedi sıfatı olsa..mesela kırmızı renk kudreti, mavi renk ilmi vs.. Güneş kudreti ile her bir şeyin yanında olduğu halde, herşey ondan çok uzak olurdu.. Güneş, kudretiyle ve ilmiyle herşeyin yanında hazır nazır olduğu halde, hiç bir şeyin yanında olmazdı.. Aynen öyle de Allah manevî ve nuranî kudretiyle bu kainatı yaratıp, idare ediyor.. Kudret ve ilmi ile herşeye herşeyden daha yakındır.. Fakat, herşey ondan nihayetsiz uzaktır. 

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, İLİMCİK yazdı:

Niçin mesela seni görmediğim halde yazdığın yazılardan senin gören ve bilen biri olduğunu nasıl ki anlıyorsam, bu yazılardan daha harika eserlerden o eserlerin ilim ve irade sahibi zata niçin intikal edemiyoruz.. 

Elinde güçlü  veri yok.
Eserlerin hepsi  harika değil.

Allah her yerdedir.Ben heryerde değilim.
Varlığımı doğrulaman için benim ile aynı mekanda olman gerekir.

Allah'ın varlığı heryerde doğrulanabilmeli.Doğrulayamıyorsan o kesin var diyemezsin.

İİlim irade sahibi uzaylıda olabilir.:)

O zaman tanrı olmaz zaten.Çünkü mekan kısıtlaması var.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, İLİMCİK yazdı:

Kudreti ile.. Nasıl ki biz güneşten milyonlarca km uzak olduğumuz halde güneş bütün yeryüzünde tasarruf yapıyor.. Mesela güneşin ışığındaki yedi rengi yedi sıfatı olsa..mesela kırmızı renk kudreti, mavi renk ilmi vs.. Güneş kudreti ile her bir şeyin yanında olduğu halde, herşey ondan çok uzak olurdu.. Güneş, kudretiyle ve ilmiyle herşeyin yanında hazır nazır olduğu halde, hiç bir şeyin yanında olmazdı.. Aynen öyle de Allah manevî ve nuranî kudretiyle bu kainatı yaratıp, idare ediyor.. Kudret ve ilmi ile herşeye herşeyden daha yakındır.. Fakat, herşey ondan nihayetsiz uzaktır. 

Bunu  nasıl  ispatlarsınız.Allahin atomlari  direk yönettiğini . Mesela ben  komutanın  askeri  yönettiğini  ispatlayabiliyorum.Siz  nasıl  ispatliyorsunuz  Allah'ın  atomları  yönettiğini?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, mirasyedi yazdı:

Elinde güçlü  veri yok.
Eserlerin hepsi  harika değil.

Allah her yerdedir.Ben heryerde değilim.
Varlığımı doğrulaman için benim ile aynı mekanda olman gerekir.

Allah'ın varlığı heryerde doğrulanabilmeli.Doğrulayamıyorsan o kesin var diyemezsin.

İİlim irade sahibi uzaylıda olabilir.:)

O zaman tanrı olmaz zaten.Çünkü mekan kısıtlaması var.

Meselâ, elindeki telefonun veya yazılan yazıların harika olmaması o telefonu yapan ve o yazıyı yazan gören ve bilen biri olduğu bilinmez diyebilir misin.. Ayrıca, elindeki telefonu yapan kişi ile aynı mekanda olmaman, telefonu yapan kimsenin akıl ve şuur sahibi olup olmadığına dair bir şüphe veriyor mu.. Niçin burada agnostiklik yapmıyorsun

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, İLİMCİK yazdı:

Kudreti kudreti deyip  duracaginiza; aralarında  hiçbir  benzerlik  bulunmayan  Tanrı  ile  madde  arasında  nasıl  bir etkileşim  oluyor  onu  aciklasaniz? Yine  güneş  ısı  ışık  diye  tutturacaksaniz  sorumu  sormadim  sayın lütfen. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, İLİMCİK yazdı:

Meselâ, elindeki telefonun veya yazılan yazıların harika olmaması o telefonu yapan ve o yazıyı yazan gören ve bilen biri olduğu bilinmez diyebilir misin.. Ayrıca, elindeki telefonu yapan kişi ile aynı mekanda olmaman, telefonu yapan kimsenin akıl ve şuur sahibi olup olmadığına dair bir şüphe veriyor mu.. Niçin burada agnostiklik yapmıyorsun

Telefon ile ben aynı şey değilim.

Benim ile kıyaslayamazsın.

Sorun ilim irade sahibi olmasında değil  imal eden meydanda yok.

Kamera mesela hırsızlık  yapanın kimliğini tespit için kullanılır.

Kamera olmasaydı hırsızın kimliğini nasıl tespit edeceksin?

İ

Sitelerde Paylaş

Tecrübeden  dolayı  olmasın  hayatinizda  insan  yapımı olan  aletlerin  yapımına  dair  hiçbir tecrübe  veya  bilgiye sahip olmasaydin  hala  bu  aleti  ilimli  biri yapmıştır  diye  tutturacak  miydin?

Sitelerde Paylaş

Bunu  nasıl  ispatlarsınız.Allahin atomlari  direk yönettiğini . Mesela ben  komutanın  askeri  yönettiğini  ispatlayabiliyorum.Siz  nasıl  ispatliyorsunuz  Allah'ın  atomları  yönettiğini?

Nasıl ki bir taburun idaresi ordudaki başsız, komutansız askerlere verilse, o taburda intizam kaybolur.. Çünkü, her bir asker birbirlerine aynı anda hem emir vermek, hem de birbirinden emir almak zorunda kalırlar.. Aynen öyle de, Atomların gören ve bilen bir zâtın kudreti ve emri ile hareket ettikleri inkâr edildiği zaman her bir atoma bütün vücudu bilecek ve görecek bir ilim ve göz vermek zorunda kalınır. . Çünkü, her bir atom, diğer atomların vaziyetine göre durup, hareket ediyorlar.. Aynı zamanda bu atomların her biri birbirine hem mutlak hakim hem de mutlak mahkum olmak zorunda kalırlar. Yani, hem birbirlerine emir vermek, hem de emir almak zorundadırlar. Bir tek zâtın kudretini inkâr eden bu kadar hurafeleri kabul etmek zorunda kalır.. Netice olarak, atomlar akılsız ve şuursuz olduğu halde, akıl ve şuur isteyen işler yapıyorlar.. Bundan anlaşılıyor ki kendi başlarına bir hareketleri yok.. 

Sitelerde Paylaş

Tecrübeden  dolayı  olmasın  hayatinizda  insan  yapımı olan  aletlerin  yapımına  dair  hiçbir tecrübe  veya  bilgiye sahip olmasaydin  hala  bu  aleti  ilimli  biri yapmıştır  diye  tutturacak  miydin?

Telefonun içindeki alet ve makineleri bilmeyen ve görmeyen birinin yerleştirmesi mümkün mü.. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, mirasyedi yazdı:

Telefon ile ben aynı şey değilim.

Benim ile kıyaslayamazsın.

Sorun ilim irade sahibi olmasında değil  imal eden meydanda yok.

Kamera mesela hırsızlık  yapanın kimliğini tespit için kullanılır.

Kamera olmasaydı hırsızın kimliğini nasıl tespit edeceksin?

İ

Niçin kıyaslanamaz.. Sonuçta sen de maddesin..sen de yapılıyorsun.. Niçin bu telefonun parçalarım nı kim yerleştiriyor diye soruyoruz da insanın zerrelerini gözü yapacak ve beyinle bağlayacak şekilde kim hareket ettiriyor soramıyorum.. Sonuçta ikisi de gözümüz önünde yapılıyor.. Niçin telefonu yapmak için bir ilim ve irade gerekiyor da, zerreleri göz yapmak için hareket ettirmeye bir ilim ve irade gerekmesin? Niçin telefonda agnostiklik yapmıyorsun da gözde yapıyorsun.. Halbuki her ikisi de hikmetli birer sanat eseri.. 

tarihinde İLİMCİK tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, İLİMCİK yazdı:

Nasıl ki bir taburun idaresi ordudaki başsız, komutansız askerlere verilse, o taburda intizam kaybolur.. Çünkü, her bir asker birbirlerine aynı anda hem emir vermek, hem de birbirinden emir almak zorunda kalırlar.. Aynen öyle de, Atomların gören ve bilen bir zâtın kudreti ve emri ile hareket ettikleri inkâr edildiği zaman her bir atoma bütün vücudu bilecek ve görecek bir ilim ve göz vermek zorunda kalınır. . Çünkü, her bir atom, diğer atomların vaziyetine göre durup, hareket ediyorlar.. Aynı zamanda bu atomların her biri birbirine hem mutlak hakim hem de mutlak mahkum olmak zorunda kalırlar. Yani, hem birbirlerine emir vermek, hem de emir almak zorundadırlar. Bir tek zâtın kudretini inkâr eden bu kadar hurafeleri kabul etmek zorunda kalır.. Netice olarak, atomlar akılsız ve şuursuz olduğu halde, akıl ve şuur isteyen işler yapıyorlar.. Bundan anlaşılıyor ki kendi başlarına bir hareketleri yok.. 

Atomlarda  akıl  şuur  olmasa  bir araya  geldiklerinde  nasıl  şuurlu  canlılar  ortaya  çıkarabiliyor?Demek  ki  bir  araya  geldiklerinde  oluşumlar sağlayıp  ve şuurlu  canlılar da  meydana  getirebiliyorlar.Her biri  mutlak. hakim  değil  milyarlarca  atom  bir  araya  gelip  hakim  olabiliyorlar.Atomlarda canlı  olmasa  nasıl  diğer  atomlarla  etkileşime girebilsin ki? Atomlarin  bir araya  geldiklerinde  şuur  oluşturamayacağını  atoma  öyle  tek tek  bakıp  bunda  şuur  yok  diyerek  baktığınız  için  bir araya  geldiklerinde şuur  oluşturamayacağını  savunuyorsunuz. Tek  tek  baktiginizda  görmek  istediğiniz  her neyse  artık  bilmiyorum  ama  bir araya  gelince  olabileceğini  zaten  görüyorsunuz hatta  madde. olmadan  bilinç mümkün  mü  bilemiyorum

Sitelerde Paylaş

Kudreti kudreti deyip  duracaginiza; aralarında  hiçbir  benzerlik  bulunmayan  Tanrı  ile  madde  arasında  nasıl  bir etkileşim  oluyor  onu  aciklasaniz? Yine  güneş  ısı  ışık  diye  tutturacaksaniz  sorumu  sormadim  sayın lütfen. 

Güneş ve güneşin ışığı ile elma arasında da benzerlik yok.. O elmayı nasıl pişiriyor ve büyütüyor güneş? 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, İLİMCİK yazdı:

Telefonun içindeki alet ve makineleri bilmeyen ve görmeyen birinin yerleştirmesi mümkün mü.. 

Bende  bu tecrübeye  hiç  sahip  olmayan  bir  insan  olsan  diye  sordum  zaten  soruyu.Simdiki  tecrubenle; illa ki  insan  tarafından  yapılan  her hangi bir  alet  veya  cisim  gördün duydun  tecrübe  ettin.Fakat; hicbir  tecrubeye  sahip  olmasan  bu aleti  şu  yapmıştır  şöyle  biri  yapmıştır  tümevarımını  yapamazsın.Zaten  insanın  bir  alet  yapması  tecrübesinden  yola  çıkarak  sürekli  canlılar için  veya  evrende  biri  tarafından  yapıldı çıkarımına  başvuruyorsunuz.Eger  insan  yapımı  nesnelerin  tecrubelerine  sahip  olmasan  evren  veya  dünya  hakkında  bu  çıkarımi  zihnin  yapamayacakti 

Sitelerde Paylaş

Güneş ve güneşin ışığı ile elma arasında da benzerlik yok.. O elmayı nasıl pişiriyor ve büyütüyor güneş? 

ikiside  madde  olduğu için etkileşim  mevcut.Allah  ile  madde arasında  benzerlik  gösterin  bana.Hep  verdiğiniz  örnekler  bilmem  komutan  bilmem  tren  örnekleri  hepsi  2 maddesel  yapıya haiz şeylerin  etkilesimine dayanıyor. Bunu  maddesel örnek  vermeden  nasıl  aciklarsiniz.Madem  madde  ile  madde  ile  özellik  olarak  hiçbir benzerliği  olmayan  şeyden  (Tanrı dan) bahsediyorsunuz.Iddianizi nasıl  kanitlarsiniz. Lafla  mı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...