Jump to content

Eski Türklerde Gerçek Bir Tek Tanrı İnancı Var mıydı?

Recommended Posts

Eski Türklerde bırakın tek tanrıyı tanrı inancı da yoktu.

Güneş, Ay, fırtına, yağmur gibi doğa olaylarına sadece saygı duyuyorlardı, yani bizler nasıl takdir ettiğimiz ve büyük gördüğümüz insanlara saygı gösteriyorsak onlar da aynısını doğa olaylarına karşı gösteriyorlardı.

İslamcılar ise bu saygıyı çarpıtarak tanrı inancı olarak lanse eder, zira şamanizmi dahi tanrı inancı olarak lanse ediyorlar.

Oysa şamanizm ne bir mitolojidir ne de tanrı inancıdır, aynen Türklerde olduğu gibi kendinden güçlü gördüğü çeşitli varlıklara saygı gösterme veya daha ilerisi boyun eğme olayıdır.

Günümüzdeki baskın dinlerin dayatmasıyla zaman içindeki değişimi şu şekilde olmuştur: saygı, boyun bükme, inanma, tek tanrıya inanma ve islamın esaretine bağlanma...

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Eski Türklerde bırakın tek tanrıyı tanrı inancı da yoktu.

Güneş, Ay, fırtına, yağmur gibi doğa olaylarına sadece saygı duyuyorlardı, yani bizler nasıl takdir ettiğimiz ve büyük gördüğümüz insanlara saygı gösteriyorsak onlar da aynısını doğa olaylarına karşı gösteriyorlardı.

İslamcılar ise bu saygıyı çarpıtarak tanrı inancı olarak lanse eder, zira şamanizmi dahi tanrı inancı olarak lanse ediyorlar.

Oysa şamanizm ne bir mitolojidir ne de tanrı inancıdır, aynen Türklerde olduğu gibi kendinden güçlü gördüğü çeşitli varlıklara saygı gösterme veya daha ilerisi boyun eğme olayıdır.

Günümüzdeki baskın dinlerin dayatmasıyla zaman içindeki değişimi şu şekilde olmuştur: saygı, boyun bükme, inanma, tek tanrıya inanma ve islamın esaretine bağlanma...

Kesinlikle aynı fikirdeyim. Teyid etmek için sordum. Teşekkürler. Orta Doğu dışında İbrahimi bir tek Tanrı inancının olmaması gerekiyor, diye düşünüyordum. Bu düşüncem doğru mu peki? 

Sitelerde Paylaş

Orhun kitabelerine bakın.Daha eski yazılı kaynak bilmiyorum.

Tanrı hep tekil kullanılıyor.

Alıntı

İkinci Taş (Batı Cephesi)

Haberciyi getirdiler. Sözü şöyle idi: Yarış ovasında yüz bin asker toplandı dedi. Bu sözü işitince beğler, hepbirlikte geri dönelim, zayıfın utancı daha iyidir dediler. Ben şöyle dedim; ben, Bilge Tonyukuk: Altun Ormanını aşarak geldik, İrtiş ırmağını geçerek geldik. Gelenler yiğit dediler duymadılar; tanrı, Umay, mukaddes yer su üzerine çöküverdi. Niçin kaçıyoruz? Çok diye niçin korkuyoruz? Azız diye niçin kendimizi küçümsüyoruz? Hücum edelim dedim. Hücum ettik ve yağmaladık.

İkinci Taş (Doğu Cephesi)

Kapgan Kağan... Gece uyumadı, gündüz oturmadı. Kızıl kanımı dökerek, kara terimi akıtarak işimi gücümü hep ona verdim. Öncüleri yine uzaklara gönderdim; hisarları, gözcüleri çoğalttım; basılan düşmanı getirdim; kağanım ile seferlere çıktık. Tanrı korusun, bu Türk milletinin içinde silahlı düşman dolaştırmadım, damgalı at koşturtmadım. İlteriş Kağan kazanmasaydı, onun ardından ben kazanmasaydım il yine, millet yine yok olacaktı. O kazandığı için, ardından ben kazandığım için il yine il oldu, millet yine millet oldu.

https://www.turkcebilgi.com/tonyukuk_yazıtı

umay adında bir varlığın adı geçsede tanrı değildir.Çünkü hiç  umay öldürdü umay  korusun ,umay beni yönetici yaptı diye bir söz yok.

https://www.turkbitig.com/kultigin.html

https://www.turkbitig.com/tonyukuk.html

https://www.turkbitig.com/bilgekagan.html

Sitelerde Paylaş

Umay tanrı değildir zaten, çocukları ve hayvanları koruduğuna inanılan bir tanrıçadır. Ayzıt da bir tanrıçadır mesela, aşkın ve güzelliğin simgesidir.

Erlik Han ise yeraltı aleminin efendisi ve kötülük tanrısıdır. Kardeşi Ülgen de iyilik tanrısıdır. İkisi de Gök Tanrı'nın oğludur.

Benim gördüğüm kadarıyla atalarımız da bir pagan dinine inanıyormuş. Fakat Ülkücülerin tamamen yalanlar üzerine kurulu Türk-İslam sentezi ideolojisine destek vermek için Tengrizm'in tek tanrılı din olduğu ve İslam'a çok benzediği yalanı ısrarla tekrarlanıyor. Bazı dinsiz Türkçüler de "Biz İslam'dan önce de zaten tek tanrıya inanıyorduk" demeye çalışıyor. İnsanlığın en karanlık dönemi tek tanrılı olan semavi dinlerin hüküm sürdüğü zaman dilimi olmasına rağmen tek tanrıya inanmak nispeten ilerici bir düşünceymiş gibi algılanıyor.

Sitelerde Paylaş
On 03.12.2019 at 16:23, teogoni said:

Eski Türklerde Gerçek Bir Tek Tanrı İnancı Var mıydı? Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? 

http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/18/29/208.pdf

Burada özet bir makale var, referans toplamak için faydalı.

Bir de Abdulkadir İnan'dan Eski Türk Dini Tarihini okuyunuz. PDF'i bile çok rahat bulunur.

Bu kaynaklar kafi gelmekle birlikte daha felsefi bir yaklaşım için Ümit Hassan'ın Eski Türk Tarihi Üzerine İncelemeler kitabını okumalısınız.

Böylesi sorularınızın cevabını forumlarda bulamazsınız. Herkes, her şeyi yazar burada konunun uzmanı kimse olmaz. Biri çıkar Türklerin inancı yoktur der, biri tek tanrılı inanca sahipti der, öbürü 30 tane tanrı vardı der... Türk nedir, hangi coğrafyada yaşayan hangi kimliğe sahip topluluklara Türk diyoruz? Bunlar tarih boyunca nelere inandı? Şamanilik nedir vs... Bunlar burada cevap bulabileceğiniz bir yer değil, bu kaynakları okuyunuz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...