Jump to content

Ateistler bu sorunun cevabını neden veremiyor?

Recommended Posts

Atomlarda akıl  şuur  olmadığı  halde  akıllı  şuurlu  canlılar  meydana  geliyor. Farklı  oluşumlar  oluyor.Her  bir  nesne için bunu birileri  yapmak  zorundadır  diyen  ateistler  iş  evrene  veya  canlılara  (çokca sanatli) hayır  bunu  bir yapan tasarlayan  yok  diyebiliyor.Burada  iki  yüzlülük yok mu  sizce?Madem birinde  tasarlayan  arıyorsun  diğerinde neden  aramama  ihtiyacı  duyuyor da  bunca  işi  akılsız  Zerrelere  verme  akilsizligini  yapabiliyorsun

Sitelerde Paylaş
  • İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Atomlarda akıl, şuur olmadığını nereden çıkardın? Her atomun kendine göre bir mizacı ( fizikokimyasal davranışı) vardır. Her atomun sevdiği, sevmediği atomlar, bileşikler vardır.

Sende ki akıl ve bilinç de atomlar, bileşiklerdeki fizikokimyasal mizacın etkisidir. 

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Atomlarda akıl, şuur olmadığını nereden çıkardın? Her atomun kendine göre bir mizacı ( fizikokimyasal davranışı) vardır. Her atomun sevdiği, sevmediği atomlar, bileşikler vardır.

Sende ki akıl ve bilinç de atomlar, bileşiklerdeki fizikokimyasal mizacın etkisidir. 

yani atomlar  ayrı  ayrı  değerlendirildiğinde  hepsi  ilah  vasfı  mı  taşıyor. 

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Atomlarda akıl  şuur  olmadığı  halde  akıllı  şuurlu  canlılar  meydana  geliyor. Farklı  oluşumlar  oluyor.Her  bir  nesne için bunu birileri  yapmak  zorundadır  diyen  ateistler  iş  evrene  veya  canlılara  (çokca sanatli) hayır  bunu  bir yapan tasarlayan  yok  diyebiliyor.Burada  iki  yüzlülük yok mu  sizce?Madem birinde  tasarlayan  arıyorsun  diğerinde neden  aramama  ihtiyacı  duyuyor da  bunca  işi  akılsız  Zerrelere  verme  akilsizligini  yapabiliyorsun

Akıllı tasarımcılar bile düşük içerik düşük karmaşıklık içeren sistemlerin tasarlanmış olduğunu kabul etmiyorlar.

intelligent-design-the-modern-challenge-

william dembskinin  bunun için matematik formulu var.Ama detaylı bilgi bulamadım.

Bulsamda anlamam zaten.

Formüllerindeki kullandıkları notasyonu anlamıyorum. :)

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

yani atomlar  ayrı  ayrı  değerlendirildiğinde  hepsi  ilah  vasfı  mı  taşıyor. 

Ne ilahı? Atomlar organik bir bileşik oluşturuyor ve bu yapı dışarıdan enerji alabiliyorsa yapısını koruyabiliyor. Bilinç dediğimiz şeyin özeti bu. Yani enerji varsa o da var..

Peki bu bilinç yani enerji arayışı organizmalarda nasıl istemli hale geldi? O da enerji alımının azalmasıyla organizmadaki entropi artışı ve kaotik bir kimyasal sürecin evrimsel sürece olan katkısı ile çözüldü. Korktuğunda veya acıktığında stres hormonları artar, bu tamamen tesadüfi, materyalistik, bilinç dışıdır ama doğal seleksiyonda önemlidir. Stres hormonları aslında vücuda zarardan başka bir şey vermez ama yarattığı stres senin hızlıca koşup kaçmana ya da ağaç kabuğu kemirmene yol açar. Ama ya kurtulursun ya da ölürsün.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Atomlar yaratıcı değildir, etkiye karşı tepki gösteren ve tepkinin türüne göre de farklı olgulara dönüşme özelliğine sahiptir.

Örneğin, 60-70 yıl yaşarsın daha sonra atomlar sendeki halinden değişmeye başlar, çünkü gösterdiğin tepki artık eskisi gibi değildir, atomlar da buna karşı değişime gösterir.

Başka deyişle, atomlar ile olgular arasındaki ilişkinin kendisi yaratıcıdır, aksi halde bir etki olana kadar atomlar nötr olarak kalır, hiç bir işlev görmez.

Sitelerde Paylaş

Atomlar durup dururken hadi insan vücüdu oluşturalım demiyorlar. Her şey aşama aşama gelişir. Atomlar elementleri, elementler bileşikleri  daha sonra Aminoasitler proteini, proteinlerde hücreleri oluşturur.

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Her  bir  nesne için bunu birileri  yapmak  zorundadır  diyen  ateistler

ateistler böyle bir şey mi diyormuş? bir saman adam argümanı seziyorum burada :D

bu arada her zerreye ayrı ayrı ilahiyet yükleyenler panteistler olmuyor mu? neden bunu sanki ateistler söylüyormuş gibi davranılıyor. ateizmin kendi içinde özgün bir görüş olarak ben de hiç anlayamadım ama böyle bir iddiaları olduğunu sanmıyorum. bu panteistlerin iddiasına daha çok benziyor. 

tarihinde ck789 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, lawrenceKrauss yazdı:

Atomlar durup dururken hadi insan vücüdu oluşturalım demiyorlar. Her şey aşama aşama gelişir. Atomlar elementleri, elementler bileşikleri  daha sonra Aminoasitler proteini, proteinlerde hücreleri oluşturur.

soru bunla ilgili değil. tamamen mekanik süreçler ile işleyen bilinç sahibi olmayan atomlar nasıl bir araya geldikten sonra bilinç sahibi canlılık oluşturuyor bu soruluyor. canlı oluşumunu tamamen mekanik bir süreç olarak ele alabiliriz bunda sorun yok. bunun sonucu ortaya çıkan canlıdaki bilinç nereden geldi?

başlığı açan provokatif olsun dikkat çeksin diye ateistler "her atomun bilinci var bilinç oradan geliyor" diyorlar demiş. tabiki ateizmin böyle bir iddiası yok. panteizm üzerinden ateizme saldırılmaya çalışıyor. tipik straw man taktiği. fakat sorunun kendisi hala ortada. 

tarihinde ck789 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, lawrenceKrauss yazdı:

Peki ne zorları  var da  atomlar  birleşip  proteinleri  organlari  gözlerini  sineğin  kanadını  oluşturuyor.Butun  bu  işler  rastgele  öylesine mi  oluyor?

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Peki ne zorları  var da  atomlar  birleşip  proteinleri  organlari  gözlerini  sineğin  kanadını  oluşturuyor.Butun  bu  işler  rastgele  öylesine mi  oluyor?

Bin kere anlatıldı binlercede site var bu konularla ilgili hala  aynı nurcu sorularını soruyorsun.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

aynı soru hidrojen atomu için de geçerli mi? protein organik olduğu için canlıları mı kast ediyorsun cansızları mı belli değil. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Atomlar birleşip protein oluşturmuyor, bu nurcu safsatalarından vazgeçelim.Seni de anlıyorum nurcuların soruları o kadar aptalca ki hiç bir şey bilmeyen bir insana sorulduğunda ''Vay be gerçekten bunlar tek başına iş yapamaz yukardan biri değneğiyle sürekli bunları hareket ettiriyordur'' demek zorunda hisseder. 

Öncelikle söyleyeyim biyoloji benim alanım değil canlıların temel yapı taşları ile ilgili soruları  bir biyologa soracaksın. Ya da proteinler nasıl hücreleri oluşturuyor diye yazsan inanıyorumki bir sürü makale bulursun. 

https://evrimagaci.org/bir-protein-tesadufen-kendiliginden-ve-dogal-sureclerle-olusamaz-mi-7384

https://evrimagaci.org/hucrenin-karmasikligi-uzerine-hucreler-ve-hucre-alti-molekuller-bilinc-ile-mi-hareket-ederler-40

Atomların ne derdi varda sürekli birşeyler oluşturuyor diyorsanda aşağıda anlatıcam. Her şey kademe kademe ilerler atomlar gidip hadi sinek kanadı oluşturalımda yavrucağız uçsun demez. O biyolojinin konusu artık atomlarla ilgili bir yapı değil. Olay artık sadece atom olmaktan çıkmıştır. İşin içine evrimsel biyoloji girmiştir. Yani türlerin gen ve özelliklerinin dağılımının nesiller geçtikçe değişmesi.

Atomların bir bilinci yok ama sürekli hareket halindeler aynı tüm evrenin hareket halinde olduğu gibi.Birşeyin hareket etmesi için bilince sahip olmasına gerek yoktur.(Bkz: 4 temel kuvvet) Atomun titreşim hızı saniyede 400 metre civarındadır. -273 derecede de tamamen dururlar. Atomlar her biri benzersiz sayıda elektron, proton ve nötron içerir. Protonlar ve nötronlar atomun merkezi çekirdeğini oluştururken, elektronlar çekirdeği enerji seviyeleri adı verilen tanımlanmış yörüngelerde daire içine alır. Çok az sayıda atom, ihtiyaç duydukları elektron miktarına sahiptir, bu yüzden elektronların tüm bileşenlerini elde etmek için moleküller oluşturmak üzere diğer atomlarla bağlanırlar. Yani Atomlar, aralarında elektrostatik bir çekim olduğunda diğer atomlarla kimyasal bağlar oluşturur. Bu çekim, atomların değerlik elektronları olarak bilinen en dıştaki elektronların özelliklerinden  kaynaklanmaktadır.

İki veya daha fazla atom kimyasal olarak birbirine bağlandığında, bir molekül oluştururlar. Bazen atomların hepsi aynı elementtendir. Örneğin, üç oksijen atomu birbirine bağlandığında, bir ozon molekülü oluşturur (O3).

Moleküler Oluşum
Elektronlar ilk önce en düşük enerji seviyesinde çiftler oluştururlar ve dışarıya doğru giderler. En dıştaki enerji seviyesinde eşleştirilmemiş elektronlara sahip bir atom, elektronların tam bir tamamlayıcısını elde etmek için eşleştirilmemiş elektronlarla diğer atomları çeker. En yüksek enerji seviyesindeki eşlenmemiş elektronlara değerlik elektronları denir; iki veya daha fazla atomdan gelen değer elektronları çiftler oluşturduğunda, bir atomdan kaybolmazlar ve bir başkası tarafından kazanılırlar. Atomlar değerlik elektronlarını paylaşır ve bir molekül oluşturarak birlikte bağlanır.

Eğer bir molekül iki veya daha fazla farklı elementin atomlarından oluşuyorsa, buna bileşik diyoruz. Ortak bir bileşik herkes bir su molekülü (H20) oluşturmak üzere iki hidrojen atomunun bir oksijen atomu ile kimyasal olarak bağlanmasından kaynaklanır.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, lawrenceKrauss yazdı:

Atomlar birleşip protein oluşturmuyor, bu nurcu safsatalarından vazgeçelim.Seni de anlıyorum nurcuların soruları o kadar aptalca ki hiç bir şey bilmeyen bir insana sorulduğunda ''Vay be gerçekten bunlar tek başına iş yapamaz yukardan biri değneğiyle sürekli bunları hareket ettiriyordur'' demek zorunda hisseder. 

Öncelikle söyleyeyim biyoloji benim alanım değil canlıların temel yapı taşları ile ilgili soruları  bir biyologa soracaksın. Ya da proteinler nasıl hücreleri oluşturuyor diye yazsan inanıyorumki bir sürü makale bulursun. 

https://evrimagaci.org/bir-protein-tesadufen-kendiliginden-ve-dogal-sureclerle-olusamaz-mi-7384

https://evrimagaci.org/hucrenin-karmasikligi-uzerine-hucreler-ve-hucre-alti-molekuller-bilinc-ile-mi-hareket-ederler-40

Atomların ne derdi varda sürekli birşeyler oluşturuyor diyorsanda aşağıda anlatıcam. Her şey kademe kademe ilerler atomlar gidip hadi sinek kanadı oluşturalımda yavrucağız uçsun demez. O biyolojinin konusu artık atomlarla ilgili bir yapı değil. Olay artık sadece atom olmaktan çıkmıştır. İşin içine evrimsel biyoloji girmiştir. Yani türlerin gen ve özelliklerinin dağılımının nesiller geçtikçe değişmesi.

Atomların bir bilinci yok ama sürekli hareket halindeler aynı tüm evrenin hareket halinde olduğu gibi.Birşeyin hareket etmesi için bilince sahip olmasına gerek yoktur.(Bkz: 4 temel kuvvet) Atomun titreşim hızı saniyede 400 metre civarındadır. -273 derecede de tamamen dururlar. Atomlar her biri benzersiz sayıda elektron, proton ve nötron içerir. Protonlar ve nötronlar atomun merkezi çekirdeğini oluştururken, elektronlar çekirdeği enerji seviyeleri adı verilen tanımlanmış yörüngelerde daire içine alır. Çok az sayıda atom, ihtiyaç duydukları elektron miktarına sahiptir, bu yüzden elektronların tüm bileşenlerini elde etmek için moleküller oluşturmak üzere diğer atomlarla bağlanırlar. Yani Atomlar, aralarında elektrostatik bir çekim olduğunda diğer atomlarla kimyasal bağlar oluşturur. Bu çekim, atomların değerlik elektronları olarak bilinen en dıştaki elektronların özelliklerinden  kaynaklanmaktadır.

İki veya daha fazla atom kimyasal olarak birbirine bağlandığında, bir molekül oluştururlar. Bazen atomların hepsi aynı elementtendir. Örneğin, üç oksijen atomu birbirine bağlandığında, bir ozon molekülü oluşturur (O3).

Moleküler Oluşum
Elektronlar ilk önce en düşük enerji seviyesinde çiftler oluştururlar ve dışarıya doğru giderler. En dıştaki enerji seviyesinde eşleştirilmemiş elektronlara sahip bir atom, elektronların tam bir tamamlayıcısını elde etmek için eşleştirilmemiş elektronlarla diğer atomları çeker. En yüksek enerji seviyesindeki eşlenmemiş elektronlara değerlik elektronları denir; iki veya daha fazla atomdan gelen değer elektronları çiftler oluşturduğunda, bir atomdan kaybolmazlar ve bir başkası tarafından kazanılırlar. Atomlar değerlik elektronlarını paylaşır ve bir molekül oluşturarak birlikte bağlanır.

Eğer bir molekül iki veya daha fazla farklı elementin atomlarından oluşuyorsa, buna bileşik diyoruz. Ortak bir bileşik herkes bir su molekülü (H20) oluşturmak üzere iki hidrojen atomunun bir oksijen atomu ile kimyasal olarak bağlanmasından kaynaklanır.

bilgilendirme için  teşekkürler  fakat ben  sizin  dediklerinize  itiraz etmiyorum  bunlar  fenomenler olabilir. Bunların  neden  böyle  olduğunu  ve  atomlarin uyduğu fiziki yasaların nasıl  meydana  geldiğini  soruyorum esasında  yoksa  dediklerine  olmuyor  böyle  şeyler  anlattıklarıniz yanlışta demiyorum. Atom hem  karşısında ki atomlarla  birleşik  oluşturacak  (ilme  ve iradeye  sahip  olmalı  veya  bu  yasalar  her  kim veya  ne tarafından  konuldu ise  bunlara  uymak  zorunda)bende  işin en  temel noktasını  soruyorum.

Sitelerde Paylaş
53 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

bilgilendirme için  teşekkürler  fakat ben  sizin  dediklerinize  itiraz etmiyorum  bunlar  fenomenler olabilir. Bunların  neden  böyle  olduğunu  ve  atomlarin uyduğu fiziki yasaların nasıl  meydana  geldiğini  soruyorum esasında  yoksa  dediklerine  olmuyor  böyle  şeyler  anlattıklarıniz yanlışta demiyorum. Atom hem  karşısında ki atomlarla  birleşik  oluşturacak  (ilme  ve iradeye  sahip  olmalı  veya  bu  yasalar  her  kim veya  ne tarafından  konuldu ise  bunlara  uymak  zorunda)bende  işin en  temel noktasını  soruyorum.

Temel noktasını açıkladık işte, atomların ve atom altı dünyanın yapısı böyle... Böyle olmasalardı canlılık olmazdı evren diye bir şey olmazdı sende bu soruları soramıyor olurdun. Sen diyebilirsinki kuantum dünyasına bu özelliği bir yaratıcı verdi , peki o yaratıcıya kim verdi o özelliği? O hep vardı diyeceksin bende kuantum dünyası hep vardı diyecek. Paradox paradox paradox aşın bunları. Yaratıcıya ait bir tane kanıt hiç bir zaman olmadı.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Bunların  neden  böyle  olduğunu  ve  atomlarin uyduğu fiziki yasaların nasıl  meydana  geldiğini  soruyorum

Aslında sorduğun soru felsefi bir soru bilim ile ilgili değil. Herhangi bir fizik kuralının neden öyle olduğunu açıklasak bile onu açıklamada kullandığımız kuralların nereden geldiğini sorabilirsin. Örneğin kütle çekim kuvvetini atom altı parçacıklarla açıklasak bu atom altı parçacık neden böyle bir çekim etkisine sahip diyebilirsin. Tüm fizik kurallarını birbirine bağlayan Theory of Everything tarzı bir anlayış bile kabul görse iyi de bu nereden geldi diye sorabilirsin. Yani amaç bilinmezlikten beslenmek ise mutlaka bir kaynak bulunur.

Nurcuların tipik usta-eser argümanı da buradan geliyor. Özellikle karmaşık örnekler veriyorlar ki tam olarak nasıl çalıştığını açıklasan bile tatmin olmama durumu olsun. Akıllı telefon örneği göz örneği vs. sinek kanadı örneği bunun için. Bunların hepsini aşama aşama inceleyebiliyoruz ama buldukları ilk boşluğa tanrıyı yerleştiriyorlar. sonra üzerine nasıl oluyorsa dini, sünneti, geleneği, kendi nurcu felsefelerini koyuyorlar sanki tek yorum buymuş gibi. 

Bununla beraber fizik kurallarını, biyoloji kurallarını tanrı belirlemiştir demek nurcu argümanları aklamaz çünkü bu argümanlar evrimi destekler. yani her canlının basit kurallar ile oluştuğunu gösterir. şu an bildiğim geleneksel islam anlayışı evrimi kabul etmiyor. 

Nurcuları bir kenara bırakıp fizik kurallarının nereden geldiğini bilmemiz tanrının varlığını ispatlar mı, bilimsel anlamda böyle bir ispat olmaz. Felsefi anlamda deney-gözlem ile herşeyin açıklanamayacğını söyleyebilirsin en fazla. Ben de mesela bilincin öznel deneyiminin gözlemlenebilir süreçler ile açıklanamayacağını iddia ediyorum. Bu da bilimin aydınlatamayacağı bir nokta bana göre.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

bu  yasalar  her  kim veya  ne tarafından  konuldu ise  bunlara  uymak  zorunda)bende  işin en  temel noktasını  soruyorum.

Sen soruyu başta öyle sormadın ama , nurcu şarlatanlar da senin sorduğun gibi soruyor. Sorduğun şekilde bilimsel olarak açıklaması yapıldı. Atomlarda neden böyle özellik var? onun da cevabı atom altı parçacıkların yaptığı etki. Onların  neden böyle özellikleri var sorusu artık felsefeye girer bunun bilimsel açıklaması olmaz , Ck789 arkadaşda açıklamış sana. Yani en son sorduğun soru şuna benziyor ''Kütleli cisimler uzay zamanını neden büküyor? Büküyorsa bunu biri yapmış olabilir mi? '' O da bunun gibi saçma bir soru.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, lawrenceKrauss yazdı:

Sen soruyu başta öyle sormadın ama , nurcu şarlatanlar da senin sorduğun gibi soruyor. Sorduğun şekilde bilimsel olarak açıklaması yapıldı. Atomlarda neden böyle özellik var? onun da cevabı atom altı parçacıkların yaptığı etki. Onların  neden böyle özellikleri var sorusu artık felsefeye girer bunun bilimsel açıklaması olmaz , Ck789 arkadaşda açıklamış sana. Yani en son sorduğun soru şuna benziyor ''Kütleli cisimler uzay zamanını neden büküyor? Büküyorsa bunu biri yapmış olabilir mi? '' O da bunun gibi saçma bir soru.

Peki  size göre ne  olsa  Tanrının  varlığına  delil  olurdu?Yani  sonuçta  böyle bir iddia var.Bir şeyler  olmalı  ki  evrende  dünyada  siz  tanrı  var  diyebilmelisiniz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...