Jump to content

Elektronları gözlemlemek

Recommended Posts

Elektronların gözlendiğinde parçaçık durumuna geçmesi bir tür gözlemlendiğinin farkında olma durumu değil mi yahu? Ayrıca aslında mikroskop kullanılmadığında dalga davranışını sergilemesine şahitlik yapma durumu da bir çeşit gözlem değil midir?

tarihinde Fridolin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

35 dakika önce, Fridolin yazdı:

Elektronların gözlendiğinde parçaçık durumuna geçmesi bir tür gözlemlendiğinin farkında olma durumu değil mi yahu? Ayrıca aslında mikroskop kullanılmadığında dalga davranışını sergilemesine şahitlik yapma durumu da bir çeşit gözlem değil midir?

Bende atom altı  parçacıkların nasıl sayıldıklarını merak ediyorum.

Elektronun parçacık olarak gözlemlenebildiğine de inanmıyorum.(ernst mach gibi geri kafalıyım galiba ) :)

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Elektronun parçacık olarak gözlemlenebildiğine de inanmıyorum.(ernst mach gibi geri kafalıyım galiba ) :)

Teniten, 300.000 kilometre süratle giden bir nesneyi görebilir misin?

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Ben göremem.

Fizikçiler saydıklarını iddia ediyorlar.

Ama nasıl saydıklarını hiç anlatmıyorlar.

Elektronu mikroskop vb. aletler altında gözle gözlemiş değiller. Sadece etkileri gözlemlenmiştir.

Mesela çift yarık deneylerini duymuşsundur. Yarıktan geçen elektronlar bir ekranda iz bırakıyorlar.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Ben göremem.

Fizikçiler saydıklarını iddia ediyorlar.

Ama nasıl saydıklarını hiç anlatmıyorlar.

Peki sence gerçek bilim adamları yalan söyleyebilir mi?

Bana göre yalan atamazlar, çünkü bir başka bilim adamı onun foyasını ortaya çıkarırsa tüm kariyeri biter.

Soruma verdiğin cevaba göre, o halde elektrik hızının 300.000 kilometre olduğuna da sen inanmazsın... 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Bana göre yalan atamazlar, çünkü bir başka bilim adamı onun foyasını ortaya çıkarırsa tüm kariyeri biter.

Soruma verdiğin cevaba göre, o halde elektrik hızının 300.000 kilometre olduğuna da sen inanmazsın... 

Detaylı anlatılırsa neden inanmayayım?

Işık hızı ölçümünde fotonlar(tanecikler) sayılmıyor.Kullanılan ışığın frekansı kullanılıyor.Ölçümlerde zaten kullanılan ışığın dalga boyunun dörtte biri kadar sapma oluyor.

Elektrik hızı ölçülürkende elektronlar  değil elektrik akımının frekansları sayılıyor.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, bilgivehis yazdı:

:)

Sevgili bilgivehis.

Sanırım yanlış yazdın...

Hızı 300.000 km/s olan elektrik değildir. Elektronun hızı da 300.000 km/s değildir. Çünkü az da olsa elektronun bir kütlesi vardır. Bu nedenle ışık hızına erişmesi mümkün değildir, biraz daha yavaştır.

Elektriğin hızı ise çok çok yavaştır.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Elektronu mikroskop vb. aletler altında gözle gözlemiş değiller. Sadece etkileri gözlemlenmiştir.

Mesela çift yarık deneylerini duymuşsundur. Yarıktan geçen elektronlar bir ekranda iz bırakıyorlar.

Sevgiler

Atomu gözle görmek mümkündür ama elektronu mümkün değildir.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

:)

Sevgili bilgivehis.

Sanırım yanlış yazdın...

Hızı 300.000 km/s olan elektrik değildir. Elektronun hızı da 300.000 km/s değildir. Çünkü az da olsa elektronun bir kütlesi vardır. Bu nedenle ışık hızına erişmesi mümkün değildir, biraz daha yavaştır.

Elektriğin hızı ise çok çok yavaştır.

Sevgiler

Evet yanlış yazmışım, uzun yıllar böyle konulardan uzak kaldığım içindir:)

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, haci yazdı:

Biraz yeşillik olsun:)

Biz elektronu göremezken dinciler olmayan tanrıyı bile görüyorlar, hatta o kadar ilerdeler ki, tanrıyla sohbet edenler bile sürüden.

hacı, ABD'de buralardaki kadar din tacirleri var mı, varsa devlet bunlara izin veriyor mu? 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Biraz yeşillik olsun:)

Biz elektronu göremezken dinciler olmayan tanrıyı bile görüyorlar, hatta o kadar ilerdeler ki, tanrıyla sohbet edenler bile sürüden.

hacı, ABD'de buralardaki kadar din tacirleri var mı, varsa devlet bunlara izin veriyor mu? 

Devlet burada dine karışmaz. Burada din tacirlerinden bol bir şey yok. İsa ile sıklıkla konuşulur..

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, haci yazdı:

Yanlış yazmışım...

Tek bir fotonu çıplak gözle görmek mümkündür ama elektronu görmek mümkün değildir.

İnsan gözü tek bir fotonu görür.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, mirasyedi yazdı:

Elinde 5 kilo saf demir var.

Ayrıca 1 demir atomunun kütlesini* de biliyorsun. 

5 kilo demirde ne kadar demir atomu vardır ? 

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Elinde 5 kilo saf demir var.

Ayrıca 1 demir atomunun ağırlığını da biliyorsun. 

5 kilo demirde ne kadar demir atomu vardır ? 

Yanlış anlaşıldım.

Şimdi çift yarık deneyinde elektronlar çift yarığa gönderiliyor.

Elektronun bu yarıklardan hangisinden  geçtiğini gözlemlediklerini iddia ediyorlar.

Tanecik olarak gözlemlemek imkansız ise bunu hangi düzenek ile ölçüyorlar?

Frekans dalga olarak ölçülebilir ama tanecik olarak imkansız.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...