Jump to content

İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

Recommended Posts

9 saat önce, Leonidass yazdı:

Hatta yazdıklarını okuyunca o kadar kendimi gördüm ki sadece gözlemci olarak yer aldığım siteye üye olup sana bir şeyler yazma isteği hissettim.

Öncelikle zahmetin için teşekkür ederim. Konuyu açalı neredeyse 1 ay oldu. Bu durum üzerinde birçok süreç geçirdim. Artık eskisine göre çok daha rahat ve huzurluyum. Rol yapma olayı da dediğin gibi çok da problem oluşturmuyor. Dinle ilgili her şey psikolojik süreç istiyor. Konu dinsizlik bile olsa. Fakat insanın alışamayacağı bir şey yok. Hayatım ve düşünce tarzım birden değişiverdi ve ben de uyum sağladım. Bakalım ilerde ne gibi durumlar yaşayacağım allah bilir :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 132
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

13 saat önce, towboatery yazdı:

Artık eskisine göre çok daha rahat ve huzurluyum.

Çok sevindim ve daha iyi olacağına da eminim. 

Dinle ilgili her şey psikolojik süreç istiyor.

Kesinlikle. Zaten inancın en temelde oluşum süreci de insanların psikolojik süreçlerinin(korku, anlamlandıramama) sonucu değil mi? Anlamlandırmaya başladıkça rahatlıyoruz sanırım.

Bakalım ilerde ne gibi durumlar yaşayacağım allah bilir :)

asdfjklfkdjkslk

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Yaşadığım süreçleri aktarmak için konuya yazmaya devam edeceğimi söylemiştim. Şu ana kadarki hissettiğim temel duygular kendimi kullanılmış hissettim ve kendime biraz kızdım. Hayatı daha değerli ve doğru kılmak için neden bu kadar geç kaldım diye. Aynı zamanda özgürlüğü hissettim ve bundan haz aldım. Artık bir hata yaparsam (ya da dini anlamda günah diyebiliriz buna) yaptığım bu hatayı hiçbir baskı altında kalmadan özgürce yaptığım için çok daha rasyonel ve tarafsız düşünüp, neden yaptığımı sorguluyorum ve doğruları daha iyi görebiliyorum. Dini anlamda düşünürsen ezberci hareketlerin oluyor ve pişman olup geçiyorsun genellikle. Seni buna iten alt sebepleri düşünmüyorsun. Bu konuda bir artısı var dinsiz olmanın. Şimdi hayatımı daha anlamlı bir hale getirmek istiyorum. Öldüğümde ardımda bıraktıklarımın güzel fikirler olmasını istiyorum. Ölümümü anlamlandırmak tabiri caizse. Fakat bunu nasıl yapacağımı hala bilemiyorum. Şu an kafa yorduğum konu bu. Ek olarakta cesaretim arttı ve bu yüzden bölümümü bırakıp sadece hayallerimin peşinden koşmak istiyorum. Fakat bunun için şu an vizyonumu düşürmem ve yeniden hayata başlamam gerekecek. Ayrıca neden bilmiyorum ama ufkum artmış olmalı ki, sanki yapacağım şeylerin sınırı yokmuş gibi bir hisse kapılıyorum. Önümde birçok seçenek varmış gibi. Belki bunun dinle değil karakteristik düşüncelerimle alakası olabilir fakat yine de paylaşmak istedim.

Sitelerde Paylaş
On 12.12.2019 at 01:21, towboatery said:

Herkese merhaba. Ben 2.sınıf bir ilahiyat öğrencisiyim. Araştırmayı seven rasyonel bir kişiliğim var. Uzun yıllar boyunca aklımı kurcalayan bir çok dini soru vardı ve bunların cevaplarını ünivesite hocalarından almayı düşündüm. Fakat elle tutulur cevaplar alamadım. Kendimi internete attım ve bu siteyi buldum. Uzun bir süre konuları okudum düşündüm. Sanırım artık müslüman değilim ve ne yapacağımı bilmiyorum. Muhafazakar bir ailenin çocuğuyum. Hayatımın en büyük gayelerinden birinin ne kadar boş, polyannavari ve yalan olduğunu anladım. Hayatın anlamı sorusuna verilecek bir cevabım da yok artık. Şimdi arkadaşlarıma rol yapıcam. Herkese rol yapıcam. Bu çok kötü bir durum. Her şeyi geçtim ben mezun olunca ne yapıcam? Din insanın her alanına hükmeden bir olgu. Artık özgürüm fakat huzursuzum da. Yazma şeklim intihara meyilli birinin yazısına benzeyebilir. Fakat öyle bir düşüncem yok. Sadece düştüğüm boşluktan kurtulmak istiyorum. 

Sevgili towboatery,

Senin ilk yazını daha yeni gördüm, okudum.

Aklını kurcalayan sorular olması çok normal, hatta gerekli; hepimiz bu bulmaca ortamında delicesine cevap arayan varlıklarız. Nerden geldik? Nereye gidiyoruz? Burada işimiz ne?...Kesin cevabı bulan varsa beri gelsin! Yokoğluyok.

Hepimiz bir yol tutturmuş, gidiyoruz, muhtemelen de böyle sürecek, çünkü bir tanrı var mı, yok mu sorusunun herkesi ikna eden bir delili yok.

Benim görüşüme göre, bir tanrı var ve zaman zaman da nebi dediğimiz habercilerle kendini bildiriyor.

Senin içinde bulunduğun karamsarlığın sebebi de, sanırım, İlahiyat'ta mantıklı,akla uygun cevaplar bulacağına çok güvenmen fakat bir sürü hurafelerle karşılaşman.

Yine de okuluna devam et, 4 yıllık lisans diplomanı al, imkan varsa başka bir bölüme geç; birkaç yıl sonra mezun olunca önüne gelen fırsatları değerlendirirsin.

Düşünce dünyanın %100 okulunla bir olması şart değil.

Sitelerde Paylaş
On 19.01.2020 at 18:50, towboatery yazdı:

Ayrıca neden bilmiyorum ama ufkum artmış olmalı ki, sanki yapacağım şeylerin sınırı yokmuş gibi bir hisse kapılıyorum. Önümde birçok seçenek varmış gibi. Belki bunun dinle değil karakteristik düşüncelerimle alakası olabilir fakat yine de paylaşmak istedim.

Bak işte burası çok önemli.

Şimdi sen sorguladığın için yapabileceğinin sınırı olmadığını anlamış oldun, çünkü malumun üzere din sınırlar, sen bu sınırın aşılabileceğini ve aşıldığında kendi yeteneğinin tamamını kullanabileceğinin farkına vardın. İşte asıl özgürlük dediğimiz şey budur, birilerinin dayatmasını sorgulamak, kendini tanımak ve yapabileceğinin sınırı olmadığının farkına varmak.

Sitelerde Paylaş
20 hours ago, towboatery said:

@mmmrkl

Çok teşekkür ederim yazınız için. Fakat bir soru sormak istiyorum. Nebi dediğiniz haberciler kim ve ne gibi haberler getiriyorlar. Yani bir dine mensub musunuz bilmediğim için soruyorum .

Nebi (=peygamber) insanlara Allah'ın seçtiği, Allah'a karşı sorumluluğu ve nefis temizliğini yani erdemli olmayı hatırlatan zatlar.

Ben bir müslümanım, fakat taklitçi değil, tahkikçi bir müslüman.

Sitelerde Paylaş
16 hours ago, mmmrkl said:

Nebi (=peygamber) insanlara Allah'ın seçtiği, Allah'a karşı sorumluluğu ve nefis temizliğini yani erdemli olmayı hatırlatan zatlar.

Ben bir müslümanım, fakat taklitçi değil, tahkikçi bir müslüman.

9 yaşında bir çocukla, evlatlığının karısı ile, kocasını, ailesini, akrabalarını öldürttükleri kadınlarla evlenmek, kendisine hediye edilen iki cariyeden birini kendine ayırıp diğerini arkadaşına hediye etmek, insanların mallarını mülklerini yağmalamak nasıl erdemse.

Bir de taklitçi değilim demen çok komik olmuş. 1400 yıl önceki bir arap bedevisinin ancak şu çayırda otlayabilirsin dediği çayırda otlayıp acaba bu bana gösterilen çayırdaki hangi otlar daha yeşil diye bakınmak tahkikçilik mi oluyor? Araştırmak, düşünmek öyle 1400 yıl önceki bir arap bedevisinin belirlediği sınırlar içinde düşünmek değildir.

Varsayalım ki bir tanrı var, bu tanrı bir insanı seçip sonra da "Git şu insana seni elçi seçtiğimi, eğer sana inanmaz ve itaat etmezse onu sonsuza kadar yakacağımı söyle." der mi? Bu kurgunun neresinde akıl, mantık var? Bir tanrı varsa neden benim yanımdakini seçip benim ona inanmamı ve itaat etmemi bekliyor? Neden direkt benimle iletişime geçmek yerine yanımdakini aracı kullanıyor? İmtihan varsa, bana var da yanımdaki bu herife yok mu? Onun ayrıcalığı ne?

Bir de şu var, İslam'a göre Muhammed tüm insanlığa gönderilmiş ama mesela tam aradan tam 1000 yıl geçmesine rağmen güney Amerika'da yaşayan bir insanın Muhammed'den haberi bile yok. Herhalde o insandan sayılmıyor İslam'a göre. Bırak onu, günümüzde henüz keşfedilmiş bazı insan toplulukları var, ki bunlar ne Musa'dan, ne İsa'dan ne de Muhammed'den haberdarlar. İslam'a göre bunlar da herhalde tüm insanlıktan sayılmıyor.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 hours ago, sağduyu said:

9 yaşında bir çocukla, evlatlığının karısı ile, kocasını, ailesini, akrabalarını öldürttükleri kadınlarla evlenmek, kendisine hediye edilen iki cariyeden birini kendine ayırıp diğerini arkadaşına hediye etmek, insanların mallarını mülklerini yağmalamak nasıl erdemse.

Sevgili kardeşim,

bunlar ya o günün örfüyle ilgili, ya iftira,delilsiz,spekülasyon...Hz. Muhammed'e karşı olanların nefsinin tatminini sağlayan basit,gereksiz iddialar...

Bir de taklitçi değilim demen çok komik olmuş. 1400 yıl önceki bir arap bedevisinin ancak şu çayırda otlayabilirsin dediği çayırda otlayıp acaba bu bana gösterilen çayırdaki hangi otlar daha yeşil diye bakınmak tahkikçilik mi oluyor? Araştırmak, düşünmek öyle 1400 yıl önceki bir arap bedevisinin belirlediği sınırlar içinde düşünmek değildir.

Bu forumda bunun gibi 'benim gibi düşünmeyen cahildir, bilgisizdir' klişeleşmiş kalıplarını çok görüyorum; herkesi 'Vurun kahpeye' filmindeki hoca sanmaktan ileri geliyor sanırım.

Varsayalım ki bir tanrı var, bu tanrı bir insanı seçip sonra da "Git şu insana seni elçi seçtiğimi, eğer sana inanmaz ve itaat etmezse onu sonsuza kadar yakacağımı söyle." der mi? Bu kurgunun neresinde akıl, mantık var? Bir tanrı varsa neden benim yanımdakini seçip benim ona inanmamı ve itaat etmemi bekliyor? Neden direkt benimle iletişime geçmek yerine yanımdakini aracı kullanıyor? İmtihan varsa, bana var da yanımdaki bu herife yok mu? Onun ayrıcalığı ne?

Verdiğin kararları, kalbinin, aklının,sezgilerinin,iradenin katkılarıyla vermiyor musun? Hayat yolunu böyle çizmiyor musun?

Tanrı her zaman, yarattıklarıyla iletişim halinde, eğer kalbi mühürlenmiş bir insan olmak istemiyorsan kalbini (vicdanını) dinle...Niçin sen de, insanları Tanrı'ya çağıran bir salih kul olmayasın.

Bir de şu var, İslam'a göre Muhammed tüm insanlığa gönderilmiş ama mesela tam aradan tam 1000 yıl geçmesine rağmen güney Amerika'da yaşayan bir insanın Muhammed'den haberi bile yok. Herhalde o insandan sayılmıyor İslam'a göre. Bırak onu, günümüzde henüz keşfedilmiş bazı insan toplulukları var, ki bunlar ne Musa'dan, ne İsa'dan ne de Muhammed'den haberdarlar. İslam'a göre bunlar da herhalde tüm insanlıktan sayılmıyor.

Onların da kendince bir inancı vardır, erdemi vardır; bu vahiy ulaşmıyorsa, başka vahiy vardır; yine de yoksa sorumlu olmazlar, vicdanlarının sesiyle hareket ederler .

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, mmmrkl said:

Sevgili kardeşim,

bunlar ya o günün örfüyle ilgili, ya iftira,delilsiz,spekülasyon...Hz. Muhammed'e karşı olanların nefsinin tatminini sağlayan basit,gereksiz iddialar...

İşine gelince hakikat, işine gelmeyince iftira, spekülasyon vs.

Verdiğin kararları, kalbinin, aklının,sezgilerinin,iradenin katkılarıyla vermiyor musun? Hayat yolunu böyle çizmiyor musun?

Tanrı her zaman, yarattıklarıyla iletişim halinde, eğer kalbi mühürlenmiş bir insan olmak istemiyorsan kalbini (vicdanını) dinle...Niçin sen de, insanları Tanrı'ya çağıran bir salih kul olmayasın.

Sen buna cevap mı diyorsun? Taklitçi değilim, tahkikçiyim deyip sana ezberletilenleri tekrarlamak çelişki olmuyor mu? Kalbi mühürlenmek, salih kul vs. gibi kalıpları papağan gibi tekrarlamak taklitçilik değil de ne?

Ben sizler gibi yalancı mıyım ki, insanları bir tanrı var diye kandırayım, olmayan bir şeye yönlendireyim?

Soru şu: "Bana inanmayan ve itaat etmeyen herkesi bir tanrı sonsuza kadar yakacak." diyen birine inanmanın mantığı ne? Bir insana inanmamak nasıl sonsuza kadar yakılmayı gerektiren bir suç oluyor, bunu açıkla.

Onların da kendince bir inancı vardır, erdemi vardır; bu vahiy ulaşmıyorsa, başka vahiy vardır; yine de yoksa sorumlu olmazlar, vicdanlarının sesiyle hareket ederler .

Demek ki sende inanç, erdem falan yokmuş ki, bir tanrı sana bunları öğretecek birini göndermiş. Yani diyorsun ki o vahiy gelmeyenlerde vicdan var, bende yok, o yüzden benim vahye, nasıl davranacağıma dair bir rehbere ihtiyacım var.

Sitelerde Paylaş
On 28.12.2019 at 15:57, kavak yazdı:

Bu menem Arap tanrı adayının ne tür hakları varmış?

Bana uzun uzadıya gazel okumadan, tek cümle ile yanıt ver.

Kafandan uydurduğun, sahte Tanrı'lara tapınmaman.

Gerçek bir Tanrı var. Gerçek varsa Tanrı var. Sen varsan Gerçek var. Sen varsan Gerçek bir Tanrı var.

Sitelerde Paylaş
17 hours ago, sağduyu said:

İşine gelince hakikat, işine gelmeyince iftira, spekülasyon vs.

Sen buna cevap mı diyorsun? Taklitçi değilim, tahkikçiyim deyip sana ezberletilenleri tekrarlamak çelişki olmuyor mu? Kalbi mühürlenmek, salih kul vs. gibi kalıpları papağan gibi tekrarlamak taklitçilik değil de ne?

Ben sizler gibi yalancı mıyım ki, insanları bir tanrı var diye kandırayım, olmayan bir şeye yönlendireyim?

Soru şu: "Bana inanmayan ve itaat etmeyen herkesi bir tanrı sonsuza kadar yakacak." diyen birine inanmanın mantığı ne? Bir insana inanmamak nasıl sonsuza kadar yakılmayı gerektiren bir suç oluyor, bunu açıkla.

Demek ki sende inanç, erdem falan yokmuş ki, bir tanrı sana bunları öğretecek birini göndermiş. Yani diyorsun ki o vahiy gelmeyenlerde vicdan var, bende yok, o yüzden benim vahye, nasıl davranacağıma dair bir rehbere ihtiyacım var.

Sen neler yazmışsın böyle? Mesnetsiz, delilsiz laflar...

Dediğimi anlamamışsın bile.

Tabiki senin vicdanın da var, ama anlamak,görmek istemiyor, çünkü kilitli.

'Sen buna cevap mı diyorsun? Taklitçi değilim, tahkikçiyim deyip sana ezberletilenleri tekrarlamak çelişki olmuyor mu? Kalbi mühürlenmek, salih kul vs. gibi kalıpları papağan gibi tekrarlamak taklitçilik değil de ne?

Ben sizler gibi yalancı mıyım ki, insanları bir tanrı var diye kandırayım, olmayan bir şeye yönlendireyim?'

diyorsun; bu bir cevap değil ki!

'Soru şu: "Bana inanmayan ve itaat etmeyen herkesi bir tanrı sonsuza kadar yakacak." diyen birine inanmanın mantığı ne? Bir insana inanmamak nasıl sonsuza kadar yakılmayı gerektiren bir suç oluyor, bunu açıkla.'

Ben açıklıyorum da,sen anlamak istemiyorsun.

Burada, Tanrı'ya inanmayan o günün cahil insanını, kendi dilince, bir korkutma var, çok basit!

Sitelerde Paylaş

@mmmrkl

Sağduyunun dedikleri mantıksız şeyler değil. Siz asla bir yaratıcının varlığınını kanıtlayamazsınız. O da aynı şekilde yokluğunu kanıtlayamaz. @Yeni Üye

İşte tek gerçek bu. Tek gerçek bilinmeyen ise tartışmak fazlasıyla mantıksız. Fakat şu da var ki bizler yani inanmayanlar en azından hayatımızı bilinmeyen üzerinden kurmaktansa özgürce yaşamayı yeğliyoruz. Dünyadaki tüm tanrılar 1000 taneyse bu tanrıların hepsi gerçek dışıdır. Bu kadar da basit.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, mmmrkl said:

Ben açıklıyorum da,sen anlamak istemiyorsun.

Burada, Tanrı'ya inanmayan o günün cahil insanını, kendi dilince, bir korkutma var, çok basit!

Yani Muhammed'in bu lafı sadece o günün cahil insanlarını korkutmak için, herif o günkü cahil insanları kendine inandırmak için yalan söylemiş, aslında var olduğunu iddia ettiği tanrı Muhammed'e inanmadığı için insanları yakmayacak. Bunu mu diyorsun yani? Peki bir insanın Muhammed'e inanmamasının sonucu ne olacak?

Bir de Muhammed'in "Bana inanmayan herkesi bir tanrı sonsuza kadar yakacak." derken aslında korkutmak için söylediğini neye dayanarak iddia ediyorsun?

1 hour ago, mmmrkl said:

Sen neler yazmışsın böyle? Mesnetsiz, delilsiz laflar...

Dediğimi anlamamışsın bile.

Tabiki senin vicdanın da var, ama anlamak,görmek istemiyor, çünkü kilitli.

Karşı tarafın ne dediğini anlayamayan aslında sensin, ben vicdanım yok falan demedim, sen vahiy gelmeyenler vicdanları ile hareket eder derken aslında vahiy gelenlerin vicdanlarının olmadığını iddia ettiğinin farkında mısın?

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, towboatery yazdı:

@mmmrkl

Sağduyunun dedikleri mantıksız şeyler değil. Siz asla bir yaratıcının varlığınını kanıtlayamazsınız. O da aynı şekilde yokluğunu kanıtlayamaz. @Yeni Üye

İşte tek gerçek bu. Tek gerçek bilinmeyen ise tartışmak fazlasıyla mantıksız. Fakat şu da var ki bizler yani inanmayanlar en azından hayatımızı bilinmeyen üzerinden kurmaktansa özgürce yaşamayı yeğliyoruz. Dünyadaki tüm tanrılar 1000 taneyse bu tanrıların hepsi gerçek dışıdır. Bu kadar da basit.

Özgür olmak falan... Bunlar büyük iddialar genç adam. Özgürlük bağlarından kurtulmaktır.  En büyük bağ ise bizzat benliğimizdir. Egosundan(nefis) dan kurtulan gerçek anlamda özgür olabilir. Bunu yapabildiysen ne mutlu sana. Kendimize söz geçirebiliyor muyuz? Şehvetimize, gazabımiza , egomuza hakimiyet kurabiliyor muyuz? Sinirlenmemeyi, strese girmemeyi, kavga etmemeyi, büyüklenmemeyi, kendimizi ya da çevremizdekileri birileriyle karşılaştırmamayı, yarıştırmamayı başarabiliyor  muyuz? Neden başaramıyoruz ki?  Yoksa kendimize söz geçiremiyor muyuz? Günümüzün çoğunda bize en büyük zararları veren egomuzun kontrolü altında iken, nasıl özgür olduğumuzu söyleyebiliriz?

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslam çocuklarımızın ölmesini istemeyiz diyip, onları var ederek öldürenlerin, çocuklarımızın ölmesini istemeyiz diyip, sizi öldüreceğim, ölüm nerede olursanız olun sizi bulur diyen allaha tapınan zihinsel uyumsuzların dinidir. İslam beyinsizlikleri yüzünden çocuklarını öldürenler diyip, ama birinin öldürülmesi anlamına gelen doğumu da destekleyen allaha inananların dinidir. İslam göğü üstümüze çökertip bizi öldürmüyor, allah bize karşı çok merhametli ve şefkatlidir diyip, ama sizi çeşitli yollarla yine de öldüreceğim, ölüm nerede olursanız olun sizi bulur diyen allaha inananların dinidir. İslam yaptıkları çocuğa, varoluşa zorladıkları kişiye gökte oturan bir allah var, o seni sınamak için yarattı diyen, yaptıkları çocukları allahın sınavına sokan kafaların dinidir. Hadi bunu geçtik. İslam cehenneme gitme durumunun söz konusu olduğu bir yerde, bir başkasını bu sınava sokmakta bir sakınca görmeyenlerin dinidir. İslam adem ile havvayı tuzağa düşürüp, sınanmak üzere yeryüzüne sürülmelerine neden olan şeytana sövüp, ademler ile havvaların tuzağa düşürülüp, sınanmak üzere yeryüzüne sürülmeleri anlamına gelen doğumu destekleyenlerin dinidir. İslam tutarsızların, akılsızların dinidir.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Buzul yazdı:

yeryüzüne sürülmelerine neden olan şeytana sövüp

Şeytanın ağaçla ilgili söylediklerinin doğru olmasına rağmen, yine de yalan söyleyen Allahın doğru düşündüğünü düşünenlerin de dinidir.

tarihinde towboatery tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, towboatery yazdı:

Şeytanın ağaçla ilgili söylediklerinin doğru olmasına rağmen, yine de yalan söyleyen Allahın doğru düşündüğünü düşünenlerin de dinidir.

İslam, benden cehennemi insanlarla dolduracağıma dair bir söz çıktı diyen, bu sözünü yerine getirmek için adem ile havvayı yaratan, bu acımasızca sözünü yerine getirmek, cehennemine yakıt ürettirmek için üreyen insanları kullanan, sinsi, tuzakçı allaha inananların, bu allahın yalaka ve yancılığını yapmayı üstünlük olarak görenlerin dinidir.

İslam, yoksunluk verip, muhtaç eden allaha, yoksunluğumuzu giderdin diyip şükür edenlerin, ama bize yoksunluk verip, muhtaç eden sen değil misin, gereksinim yaratıp, sonra da yarattığın gereksinimleri giderdiğin için mi sana şükür edeceğiz diye sormayanların dinidir. Ki bu aynı kişiler bildiğiniz gibi, kendilerini var eden, muhtaç edip, yoksunluk veren anneleri ve babalarına da hakkınızı ödeyemeyiz, bizim gereksinimlerimizi karşıladınız diyip şükür ederler. Niye şükür ediyorsunuz arkadaş. Yokken yeme, içme sorunumuz mu vardı da, bunlar bize bir güzellik, iyilik yaptılar sanki. İşte bu islam ve allah yaşam yanlısı, yaşamın varlığını övüp, yücelten kişilerce oluşturuldu. Dikkat edin. Müslümanlar sürekli yaşamın varlığını övüp, yüceltirler. Sürekli yaşamı rablerine sahiplendirip, övgü beklerler. Yaşamın övülmesi gereken bir şey olduğu sonucuna nasıl ulaştınız. Örnek olarak müslüman şunları desteklemek, övmek zorundadır. Eğer bunları eleştirirseniz de, allaha karşı çıkmış oluyorsunuz, bu da sizi cehennemlik biri yapıyor. Bunları desteklemediğiniz için sizi sonsuza dek yakmak isteyen, zakkum yedirip, irin içirmek isteyen bir tanrı var ortada. Ve bu tanrının sonsuz şefkat ve merhamet sahibi olduğunu söylüyorlar. Hep bu acımasızlığa, kötülüğe neden olmuş, birde bunları desteklemeyenleri yakıyor abi. Bunun neresinde bir merhamet var? Tabi her şeye gücü yeten, her şeyi yapabilen allah kötülük de yapabilir değil mi? Yapamaz diyemez herhalde hiçbir müslüman. Çünkü bu allahı kısıtlamak olur.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...