Jump to content

İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

Recommended Posts

On 09.03.2021 at 01:04, rahip yazdı:

Nedense inancını kaybettiğinde boşluğa düşmüşsün. İnançlı iken neden boşlukta değildin. Bunu sordun mu kendine. 

Elbette sordum. İnançlıyken de boşluktaydım ama herkes gibi ben de bu boşluğu, kimi zaman görmezden geldim, kimi zaman geçiştirdim. Bu durumun üzerinde gittim ve gittikçe daha da fazla beni içine çekti. Fakat anladım ki bu boşluk dediğimiz şeyin ne üzerine gitmeliyiz ne de görmezden gelmeliyiz. İnsan vücudu gibi, sahip olduğumuz bir parça olduğunu kabul etmek gerekiyor. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 132
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

18 dakika önce, towboatery yazdı:

Elbette sordum. İnançlıyken de boşluktaydım ama herkes gibi ben de bu boşluğu, kimi zaman görmezden geldim, kimi zaman geçiştirdim. Bu durumun üzerinde gittim ve gittikçe daha da fazla beni içine çekti. Fakat anladım ki bu boşluk dediğimiz şeyin ne üzerine gitmeliyiz ne de görmezden gelmeliyiz. İnsan vücudu gibi, sahip olduğumuz bir parça olduğunu kabul etmek gerekiyor. 

O boşluk dediğin şey aslında nefsinin istediği şeyleri elde edemediğin için oluşuyor. Nefsine yenik düşüyorsun ve sahip oldukların seni tatmin etmiyor. İnsan-ı Kamil olma seviyesine geldiğinde ( gedldiğimzde ) o boşluk olmayacak. Çünkü ruhumuz arayış içinde ve olması gereken konuma gelmediği zaman boşluğa düşüyor diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, rahip yazdı:

O boşluk dediğin şey aslında nefsinin istediği şeyleri elde edemediğin için oluşuyor. Nefsine yenik düşüyorsun ve sahip oldukların seni tatmin etmiyor. İnsan-ı Kamil olma seviyesine geldiğinde ( gedldiğimzde ) o boşluk olmayacak. Çünkü ruhumuz arayış içinde ve olması gereken konuma gelmediği zaman boşluğa düşüyor diye düşünüyorum.

Nefis dediğin şey yani id her zaman haz prensibine göre işler, bu haz dünyevi lezzetlere yöneliktir ama dini veya mistik tecrübelerle de haz yaşanabilir, dinileşmiş olan dünyevi hazzın önünde en büyük sorun ise hiyerarşik olarak ihtiyaçsal önceliğinin daha geride olmasıdır yani daha üst bir ihtiyaçtır.

İnsan-ı kamil nefs-i kamil'i gerektirdiğinden nefs mertebeleriyle ilişkili bir konu, bu nefs mertebelerini atlamak yalnızlıkla daha açık bir ifadeyle ilahi olanla yalnız veya birlikte olmayla ilişkilidir. İnsan sosyal bir varlıktır ve sosyal ihtiyaçları vardır dinler yaygınlığıyla ve insan hayatına müdahelesiyle burada da insanın karşısına çıkmakta ve insanın(dindarsa) kendisini gerçekleştirmesini sağlamaktadır.

Bunlardan hareketle dindar bir birey dindar bir toplumda kendini gerçekleştirebilir, yine dindar bir bireyin insan-ı kamil'e ulaşıp nefis mertebelerini aşması için inanması gerekir ki bu dini tecrübeleri geçirebilsin, dolayısıyla insan-ı kamil olayı ateist biri için söz konusu değildir. Sizce bu insan-ı kamil'i ateistlere nasıl uyarlayabiliriz? çünkü bir şey(insan-ı kamil) söylüyorsun ve bunun anlaşılabilirliği benim için ancak bilgi düzeyinde münkün,tesirsiz ve pratiği yok.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Kaz yazdı:

Nefis dediğin şey yani id her zaman haz prensibine göre işler, bu haz dünyevi lezzetlere yöneliktir ama dini veya mistik tecrübelerle de haz yaşanabilir, dinileşmiş olan dünyevi hazzın önünde en büyük sorun ise hiyerarşik olarak ihtiyaçsal önceliğinin daha geride olmasıdır yani daha üst bir ihtiyaçtır.

İnsan-ı kamil nefs-i kamil'i gerektirdiğinden nefs mertebeleriyle ilişkili bir konu, bu nefs mertebelerini atlamak yalnızlıkla daha açık bir ifadeyle ilahi olanla yalnız veya birlikte olmayla ilişkilidir. İnsan sosyal bir varlıktır ve sosyal ihtiyaçları vardır dinler yaygınlığıyla ve insan hayatına müdahelesiyle burada da insanın karşısına çıkmakta ve insanın(dindarsa) kendisini gerçekleştirmesini sağlamaktadır.

Bunlardan hareketle dindar bir birey dindar bir toplumda kendini gerçekleştirebilir, yine dindar bir bireyin insan-ı kamil'e ulaşıp nefis mertebelerini aşması için inanması gerekir ki bu dini tecrübeleri geçirebilsin, dolayısıyla insan-ı kamil olayı ateist biri için söz konusu değildir. Sizce bu insan-ı kamil'i ateistlere nasıl uyarlayabiliriz? çünkü bir şey(insan-ı kamil) söylüyorsun ve bunun anlaşılabilirliği benim için ancak bilgi düzeyinde münkün,tesirsiz ve pratiği yok.

İnsanı Kamil- i ateistlerde uyarlayabiliriz diyemem yanlış olur. Ateistler için ona denk gelecek ne olabilir diye düşünüyorum bilgelik kelimesi olabilir belki. Yunan Marcus Aurelius bu konuda doğayı örnek vererek anlatmış kendime düşünceler kitabında. Doğaya bakarak ruhunu veya nefsini tatmin etme detaylarını bulabilir belki. 

Tam bir tatmin hali varlığı birlemekle mümkündür. Öbür türlü insanoğlunun burhanlardan ve boşluklardan kurtulabileceğini sanmıyorum. 

Kurtulsa bile belirle zamanlarda yine aynı duyguları yaşamaya mahkumdur. 

İnanç ( tam inanç ) olmadan mümkün görünmüyor benim açımdan.  İnancım olmasaydı düştüğüm boşluğu düşününce çıldırma noktasına falan gelirdim .  Yani benim yaşama amacım yoksa neden var olmuş olayım ki ?  İnancımı kaybedecek olsaydım yaşamıma bir anlam yükleyemezdim. 

Ateistlerin ne düşünerek huzur bulduğunu bende bilmiyorum. Bilen biri açıklarsa öğrenmiş oluruz.

tarihinde rahip tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, rahip yazdı:

İnsanı Kamil- i ateistlerde uyarlayabiliriz diyemem yanlış olur. Ateistler için ona denk gelecek ne olabilir diye düşünüyorum bilgelik kelimesi olabilir belki. Yunan Marcus Aurelius bu konuda doğayı örnek vererek anlatmış kendime düşünceler kitabında. Doğaya bakarak ruhunu veya nefsini tatmin etme detaylarını bulabilir belki. 

Tam bir tatmin hali varlığı birlemekle mümkündür. Öbür türlü insanoğlunun burhanlardan ve boşluklardan kurtulabileceğini sanmıyorum. 

İnanç ( tam inanç ) olmadan mümkün görünmüyor benim açımdan.  İnancım olmasaydı düştüğüm boşluğu düşününce çıldırma noktasına falan gelirdim .  Yani benim yaşama amacım yoksa neden var olmuş olayım ki ?  İnancımı kaybedecek olsaydım yaşamıma bir anlam yükleyemezdim. 

Ateistlerin ne düşünerek huzur bulduğunu bende bilmiyorum. Bilen biri açıklarsa öğrenmiş oluruz.

Sorduğunuz sorular , tarafları anlamaya çalışma çabanız takdiri hak ediyor. Fakat şunu atlıyor olabilirsiniz; herkesin hayata yüklediği anlamlar farklıdır ve bu skala o kadar geniştir ki çoğu zaman başka hayatları anlamakta zorluk çekeriz. Şunu unutmayın; herkes doğru olduğunu sandığı şeye inanır ve bireysel gerçek sadece bundan ibarettir. Belki anlamsızlık bile sizin için en büyük anlam olabilir.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, rahip yazdı:

Deruni duyguların klavuzlanmasının sistemli hale gelmesi özellikle dindarların eseridir ancak ateistler de birbirlerinden bağımsız ortak olmayan bir şekilde(subjektif) ve ilahi olanla ilişkisiz onun dahil olmadığı deruni/mistik tecrübeler hissedebilirler. Tam bir tatmin hali kişiden kişiye göre değişir, insanlar zaten belirli aralıklarla aynı duyguları yaşar ancak buna mahkumdur demek çok kötümserce, buna karşın dinler sınırsız düşünebilmeyi deneyimleyebilmenin ve bunun verdiği hissin önünde engeldir diyebilirim hatta buna dayanarak tam bir tatmin yaşayamadığımı iddia edebilirim böylece bu tam tatmin yaşamanın öznelliği vurgulanabilir.

Bazıları için inançsızlık dünyanın çekiminden kurtulup uzayın karanlıklarına gömülmek gibidir ve hiç konforlu değildir böyle hissedenleri anlayabiliyorum. Ateistlere ne huzur verir diye düşünmeye gerek yok insana ne huzur veriyorsa bir ateiste de o huzur verebilir dağların muazzamlığına hayran hayran bakmak gibi.

tarihinde Kaz tarafından düzenlendi
paragrafı böldüm
Sitelerde Paylaş
On 11.03.2021 at 07:43, towboatery yazdı:

Sorduğunuz sorular , tarafları anlamaya çalışma çabanız takdiri hak ediyor. Fakat şunu atlıyor olabilirsiniz; herkesin hayata yüklediği anlamlar farklıdır ve bu skala o kadar geniştir ki çoğu zaman başka hayatları anlamakta zorluk çekeriz. Şunu unutmayın; herkes doğru olduğunu sandığı şeye inanır ve bireysel gerçek sadece bundan ibarettir. Belki anlamsızlık bile sizin için en büyük anlam olabilir.

Evet dediğin gibi herkesin olaylara, inançlara aynı gözle ve algıyla bakması beklenemez. Öyle olsa herkes aynı fikirde olurdu. Sadece bakış açımız bazı durumlarda değişebilir. Bir yazı makale okuduğumuzda içinde sadece bizim düşüncelerimiz ile örtüşen bölümleri kabul edip diğer taraflarını ret ederiz. 

İnanç konusunda sadece kendi bakış açınızı anlatabilirsiniz. Bu bakış açısını karşıdakine kazandırmaya çalışırsınız. 

İnancını değiştiremezsiniz. Bakış açınız değiştiğinde kafanızda soru işaretleri oluşur ve fikir değişikliğine açık bir algınız oluşmaya başlar.

Aşağıdaki görsel durumu çok güzel anlatıyor.

bakis.jpg.93a09a449f5adfc5632c91592ca1a964.jpg

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
On 12.12.2019 at 01:21, towboatery yazdı:

Herkese merhaba. Ben 2.sınıf bir ilahiyat öğrencisiyim. Araştırmayı seven rasyonel bir kişiliğim var. Uzun yıllar boyunca aklımı kurcalayan bir çok dini soru vardı ve bunların cevaplarını ünivesite hocalarından almayı düşündüm. Fakat elle tutulur cevaplar alamadım. Kendimi internete attım ve bu siteyi buldum. Uzun bir süre konuları okudum düşündüm. Sanırım artık müslüman değilim ve ne yapacağımı bilmiyorum. Muhafazakar bir ailenin çocuğuyum. Hayatımın en büyük gayelerinden birinin ne kadar boş, polyannavari ve yalan olduğunu anladım. Hayatın anlamı sorusuna verilecek bir cevabım da yok artık. Şimdi arkadaşlarıma rol yapıcam. Herkese rol yapıcam. Bu çok kötü bir durum. Her şeyi geçtim ben mezun olunca ne yapıcam? Din insanın her alanına hükmeden bir olgu. Artık özgürüm fakat huzursuzum da. Yazma şeklim intihara meyilli birinin yazısına benzeyebilir. Fakat öyle bir düşüncem yok. Sadece düştüğüm boşluktan kurtulmak istiyorum. 

Bu siteyi buldum ve artık müslüman değilim...

Bu da iyiymiş (;

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 10.05.2021 at 00:45, Dotttore yazdı:

Bu siteyi buldum ve artık müslüman değilim...

Bu da iyiymiş (;

Bu forumda arayıp da bulamayacağınız tek bir dini konu yok. Birikim için güzel kaynak olacak kullanıcıları da var. Sorun nedir?

tarihinde towboatery tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...