Jump to content

TANRI VE GİZLİ DEĞİŞKENLER TEORİSİ

Recommended Posts

1-Gizli değişkenler varsa bu gizli değişkenler içinde tanrı var olabilir mi?(deney ve gözlem araçlarının sınırları gizli değişkenleri bulmamıza engel olabilir)

2-Gizli değişkenler yoksa tanrı kopya taneciklerin  eşzamanlı birbirlerini taklit etmesinden faydalanıp bulunduğumuz evrene müdahele edebilir mi?(Aslında bu varsayımda gizli değişken sayılır:BELL deneyi hakkında bilgim yok.Gizli değişken yokluğunu ispatı olarak bu deneyi gösteriyorlar)

https://evrimagaci.org/kuantum-dolaniklik-5208

Gözlemleyemiyorum ölçemiyorum o halde Tanrı  kesinlikte yoktur dememe engel bu sorular.

Sitelerde Paylaş

Artık nerenizden tanrı arayacağınızı şaşırdınız herhalde.

Tanrı sensin, bak yazıyorsun mesela, tanrı dedikleri bunu bile yapamaz, çünkü yok.

Gizli değişkenler dediğin de sonuçta madde değil mi, her şey maddeden olmuyor mu, bundan tanrı çıkmaz.

Ha, bir de eşeklerin aklına karpuz kabuğu düşürme, bakarsın gizli değişkenlerden yeni bir din çıkarıverirler.

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Artık nerenizden tanrı arayacağınızı şaşırdınız herhalde.

Tanrı sensin, bak yazıyorsun mesela, tanrı dedikleri bunu bile yapamaz, çünkü yok.

Gizli değişkenler dediğin de sonuçta madde değil mi, her şey maddeden olmuyor mu, bundan tanrı çıkmaz.

Ha, bir de eşeklerin aklına karpuz kabuğu düşürme, bakarsın gizli değişkenlerden yeni bir din çıkarıverirler.

Tanrı ben olamam.Beni var eden sebepler nedenler tanrı olabilir.
çünkü doğmadan öncede o sebepler vardı ölüncede var olacaklar.

Tanrı madde olamaz diye bir kural yok. 

Felsefeyi keyfi İdealizm materyalizm diye kümeye ayırıp dinleri idealizm kümesine sokmayı sadece marksistler yapıyor. :)
Zihnim dışındaki herşey madde diyorlar. zihnin ne o zaman?

25 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Ayrıca, tanrı kesinlikle yoktur demek için illa ki, herşeyi bilmen, gözlemlemen gerekmiyor, var diyenlerin fos iddialarına bakman yeterlidir.

Tanrı var diyenlerinin iddialarının fos olması tanrının yokluğu anlamına gelmez.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 hours ago, mirasyedi said:

1-Gizli değişkenler varsa bu gizli değişkenler içinde tanrı var olabilir mi?(deney ve gözlem araçlarının sınırları gizli değişkenleri bulmamıza engel olabilir)

2-Gizli değişkenler yoksa tanrı kopya taneciklerin  eşzamanlı birbirlerini taklit etmesinden faydalanıp bulunduğumuz evrene müdahele edebilir mi?(Aslında bu varsayımda gizli değişken sayılır:BELL deneyi hakkında bilgim yok.Gizli değişken yokluğunu ispatı olarak bu deneyi gösteriyorlar)

https://evrimagaci.org/kuantum-dolaniklik-5208

Gözlemleyemiyorum ölçemiyorum o halde Tanrı  kesinlikte yoktur dememe engel bu sorular.

Gizli değişken nedir açabilir misiniz? 

Mesela sahte parçacık sicramalari gibi bir şey mi? 

Ayrıca tanrının öneminin farkındayım ,bir tanrı olsun istermiydim orası tartışılır .zira bu istedigimizin tam karşılığı aslında sonsuz yaşam arzusu sanırım .

Yani sonsuza dek yaşayacağımızı düşünürsek bir tanrı ihtiyacı olur muydu ? 

Yukarıdaki soruyu genisletirsek 

Bir şey yaratıp yaratmamamiz çok önemli değil burada .hiç  ölmeyecegini bilmek tanrıya gene de ihtiyaç duymamiza sebep olur muydu ?

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, ateistdusunce yazdı:

Gizli değişken nedir açabilir misiniz? 

Mesela sahte parçacık sicramalari gibi bir şey mi? 

Olayları gözlemlenebilir ölçülebilir olgular ile açıklamayınca gözlemlenemeyen ölçülemeyen olgu ilave ediyoruz.Bunlara gizli değişken deniliyor.
Karanlık madde, karanık enerji,einsteinın kuantum mekaniğini açıklamak için var kabul ettiği pilot dalga vb şeyler. 

Alıntı

Ayrıca tanrının öneminin farkındayım ,bir tanrı olsun istermiydim orası tartışılır .zira bu istedigimizin tam karşılığı aslında sonsuz yaşam arzusu sanırım .

Yani sonsuza dek yaşayacağımızı düşünürsek bir tanrı ihtiyacı olur muydu ? 

Yukarıdaki soruyu genisletirsek 

Bir şey yaratıp yaratmamamiz çok önemli değil burada .hiç  ölmeyecegini bilmek tanrıya gene de ihtiyaç duymamiza sebep olur muydu ?

sonsuz yaşam arzum yok.
Bilimde olayları gizli değişkenler ile açıklayıp tanrıyı gizli değişken kabul etmemek bana  saçma geliyor.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
14 hours ago, mirasyedi said:

Olayları gözlemlenebilir ölçülebilir olgular ile açıklamayınca gözlemlenemeyen ölçülemeyen olgu ilave ediyoruz.Bunlara gizli değişken deniliyor.
Karanlık madde, karanık enerji,einsteinın kuantum mekaniğini açıklamak için var kabul ettiği pilot dalga vb şeyler. 

sonsuz yaşam arzum yok.
Bilimde olayları gizli değişkenler ile açıklayıp tanrıyı gizli değişken kabul etmemek bana  saçma geliyor.

Bilimdeki henüz bilinmeyen ancak etkileri hissedilen,deneysel olarak etkileri gozlemlenebilen durumlar ile deneysel olarak gozlenmelemeyen ,etkileri hissedilmeye bir varligi aynı kefeye nasıl koyabiliyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

zamandan bagımsız bir ilahın , evreni yaratmasıda bana garip geliyor, evreni yaratmadan önce nasıl tasarlaması gerektiğini düşünmesi gerekiyorki bu çok karmaşık bir konu zamandan bagımsız bir ilah nasıl düşünmüş? veya hangi zaman diliminde düşünmüş farklı bir tanrısal boyut varsa o boyuttada bir yaradan olmalıdır.o zaman biz evrene yaradana tanrı diyemeyiz çünkü onuda yaradan biri var demektir.

tanrının herşeye gücü yetiyorsa, sınavsızda bir evren de yaratabilirdi, kim bilir belkide yaratmıştır, örnegin müslümanlar bu dünyada yaşasın, ateistler farklı galakside yaşasın ,kısaca her iannç betimi farklı galaksilerde yaşasın sınav olurmuydı tabiki olurdu hemde daha iyi olurdu bak gördünmü? buna akılcılık derler, yeri geldiginde tanrıdan daha iyi düşünmelisin. .)))benım herşeye gücüm yetseydi, inan bana böyle kurardım sistemi. böyle boktan bir sistem kurmazdım..

tarihinde Doğuştan işşiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

akıllı insanlar erişkin olduğunda, birşeylerin yanlış olduğunu anlamak zorunda kalıyor , bence insanlıgın asıl sorunu bu, ateistmiş müslümanmış bunlar önemli değil, asıl soru şu, neden herkes farklı zekaya sahip ? 1: farklı zekalar farklı iannışlar dogurur, 2: farklı inanışlar farklı sorunlarta yol açar, 3 .farklı sorunlar farklı sorunları dogurur. 4. tüm bunlara bakarak tek bir gerçeklık ortaya çıkar işte bu atristonun mantıgıdır. irademiz özgür değildir. böyle bir irade özgür bile olsa süreklı sorun çıkartıcak, her insan nasıl barış içnde yaşıyabilr ki? hiç düşünmedin değil mi?mümkün mü sence böyle bir barış ortamı ben farklıyım sen farklısın , bütün bunların temel sebebini çözdüm ben .mutlak dogru olmadıgı için .işte ben bunu istiyorum bir ateist bir müslüman boş yere tartışıyor çok zekilerya . :))bir sonuç alınamıyorsa kimin haklı oldugunu asla anlıyamayız, ee o zamanda işte böyle herkes haklı oldugunu anlatmaya çalışır .

bunun zekayla alakası yok, mirasyedi. , insan düşünen hayvanda olsa içgüdüleriyle hareket ediyor, dogal olarak, iç güdüleriyle hareket eden havyan ve bitki türlerinden düşünce hariç bir farkımız yok, dogru yada yanlış kavramını iç güdülerimiz belirliyor her iç güdü kişiye göre farklılık göstericekse o zaman dogru kavramı sürüncemede kalır yani tekıl olmaktan çıkar ama geçekte dogru tektir farklı algılanırsa o kavram karmaşası yaratır.

Fotoğraf açıklaması yok.

tarihinde Doğuştan işşiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, ateistdusunce yazdı:

Bilimdeki henüz bilinmeyen ancak etkileri hissedilen,deneysel olarak etkileri gozlemlenebilen durumlar ile deneysel olarak gozlenmelemeyen ,etkileri hissedilmeye bir varligi aynı kefeye nasıl koyabiliyorsunuz?

Bilinmeyen şeyin içine herşey girer.

X  yaptı demek ile tanrı yaptı demek arasında fark yoktur.

X gösterdikten sonra bu tanrı değildir diyebilirsin.

ayrıca olgulara bütüncül bakmak ile parçalarına ayırıp bakmak arasında fark var.

Bisikleti parçaların ayırıp bu parçalara bisiklet denilemez, ama parçaların hepsi bir araya gelince bu bisiklet denilir.

parçalar bütünün özelliklerini taşımazlar.

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, mirasyedi said:

Bilinmeyen şeyin içine herşey girer.

X  yaptı demek ile tanrı yaptı demek arasında fark yoktur.

X gösterdikten sonra bu tanrı değildir diyebilirsin.

ayrıca olgulara bütüncül bakmak ile parçalarına ayırıp bakmak arasında fark var.

Bisikleti parçaların ayırıp bu parçalara bisiklet denilemez, ama parçaların hepsi bir araya gelince bu bisiklet denilir.

parçalar bütünün özelliklerini taşımazlar.

Maddesel evrenin bir sonucu olarak  evrenin içindeki maddeyi etkilemek için ona entegre olan her olgu onu fiziksel güçler ile etkileyebilir olduğu gerçeğidir.

Mesela yer çekiminden etkilenmeyen bir madde düşün bu seninle elektromanyetik kuvvet ile etkilesiyor yada diğer temel kuvvetler ile .

bunun yer çekimi ile fiziksel etkileşimde olduğunu soyleyemezsin. 

Kanitlayamazsin .

Bu şu demek bu madde için yer çekimi yoktur. 

Buradaki x maddeden ibaret yanlız nasıl bir şey ,yoğunluğu vb. Gibi durumlar hakkında bilgimiz yok sadece bizi etkiliyor  bunun farkındayız.

Peki ya tanrı?

Sitelerde Paylaş

Düzeltme yapmak istiyorum sanırım tam anlaşılır olmadı. 

Sizi Ahmet fizik yasaları ile etkiliyor .

Ancak siz Ahmetten farklı olarak bir kaç fazla fiziksel yasaya daha tabiisiniz. Ancak Ahmet bunları hiç bilmiyor ,görmedi  ve bu yasalardan  etkilenmedi .

Ahmet için bu  fazla yasalar yoklar ,Ahmete bu yasaları kanitlayamazsin .

Tanrı da benzer şekilde bizi maddesel olarak etkilemeli . Etkilediği durumlarda tanrı bizden etkileniyor da olacak bu durumda tanrı bizim gibi madde olacak ancak etkilenmeyen kısımları bizi etkileyemez.  ( Siz bu tanrı her şeyi yapar diyebilirsiniz.) 

Ancak ortada başka sorun var bunu kanitlayamazsin . Yani madde ötesi sorun teşkil ediyor .bizimde madde ötesine geçmemiz gerekiyor .

İşte tam bu kısımda insanoğlu kendine kanitlanamayan ruh kavramını entegre ediyor .

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 20.12.2019 at 12:25, mirasyedi said:

sonsuz yaşam arzum yok.

Bilimde olayları gizli değişkenler ile açıklayıp süper zenciyi gizli değişken kabul etmemek de bana  saçma geliyor. 

Süper zenciyi biliyon di mi, bilmiyorsan, aramanın gücüne inan.

Sitelerde Paylaş
On 21.12.2019 at 13:52, ateistdusunce said:

Düzeltme yapmak istiyorum sanırım tam anlaşılır olmadı. 

Sizi Ahmet fizik yasaları ile etkiliyor .

Ancak siz Ahmetten farklı olarak bir kaç fazla fiziksel yasaya daha tabiisiniz. Ancak Ahmet bunları hiç bilmiyor ,görmedi  ve bu yasalardan  etkilenmedi .

Ahmet için bu  fazla yasalar yoklar ,Ahmete bu yasaları kanitlayamazsin .

Tanrı da benzer şekilde bizi maddesel olarak etkilemeli . Etkilediği durumlarda tanrı bizden etkileniyor da olacak bu durumda tanrı bizim gibi madde olacak ancak etkilenmeyen kısımları bizi etkileyemez.  ( Siz bu tanrı her şeyi yapar diyebilirsiniz.) 

Ancak ortada başka sorun var bunu kanitlayamazsin . Yani madde ötesi sorun teşkil ediyor .bizimde madde ötesine geçmemiz gerekiyor .

İşte tam bu kısımda insanoğlu kendine kanitlanamayan ruh kavramını entegre ediyor .

Maddenin ötesinin var olduğunu nerden çıkarıyorsun ki?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Bilimde olayları gizli değişkenler ile açıklayıp süper zenciyi gizli değişken kabul etmemek de bana  saçma geliyor. 

Süper zenciyi biliyon di mi, bilmiyorsan, aramanın gücüne inan.

Bende süper zenciyi kabul etmeyipde karanlık madde ,karanlık enerji,çoklu boyutları,çoklu evrenleri,pilot dalga,graviton vb gizli değişkenleri kabul edenleri anlamıyorum.:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...