Jump to content

Mükemmel bir ateist olmam lazım...

Recommended Posts

5 dakika önce, Kaz yazdı:

bu örnekler gerçeklikten kopuk ve sınırlı, yargılamak hukuktur cezalandırmakta öyle ama ahlaken yargılamaksa kastınız eğer öncülümüz öldürmek ahlaksızlıktırsa o zaman ahlaksızca bir durum var ama meşru müdefada da karşı tarafı öldürürüz ama bu ahlaksızlık değildir, bakın miras için öldürmek mantıklıdır demek çok avam bir söylem tamamen kandırmaca, miras öldürmek için psikolojik motivasyonu sağlar, belki de babaanne kötülükler yapmış da olabilir ortada mantıklı olan hiç bir durum yok verdiği örnekte tamamen duygusal şartlar var eğer biri babaannesini seviyorsa mirası için onu öldürmez bir arada uyum içinde yaşarlar.

Öldürmek ahlaksizliktir gibi bir öncül ortaya koyamiyoruz mesele orada zaten. Eger tanri gibi mutlak bir ahlak koyucu yoksa, iyi-kotu ahlak dediklerimiz, kosullada gore uydurdugumuz seyler olur. Uydurulan seylerin bir baglayiciligi olmaz. Iyi kotunun gercekte olmadigi bir dunyada, insanlar niye iyi olmak zorunda olsun?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 262
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

12 dakika önce, Kaz yazdı:

sonsuz cennet vaadi cennetten arsa satmak kadar batıldır geçersizdir afyondur mesela ben olmayan bir adadan arsa satıyorum veya ineğin doğmamış buzağısını satıyorum veya havada uçan kuşu satıyorum boğaz köprüsünü satıyorum işte afyon.

Burada mevzu yalan olmasi degil, kotuluk problemini boyle curutemezsin:)

Sonsuza kadar zevk alacagini farzedersek, atiyorum 100 yil her turlu acinin yasanacagi bir hayati kabul edermiydin?

Sonsuza kiyasla dunya hayatindaki acilarin bir onemi olur muydu?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, SUPERULLAH yazdı:

Burada mevzu yalan olmasi degil, kotuluk problemini boyle curutemezsin:)

Sonsuza kadar zevk alacagini farzedersek, atiyorum 100 yil her turlu acinin yasanacagi bir hayati kabul edermiydin?

kimsenin bize bir seçenek vermediği realitesine bağlıyım kötülük problemini çürütmek teorik bir şey böyle bir niyetim yok ben kötülük probleminin tanrıdan bağımsız ele alınması ve pratikte çözülmesi düşüncesindeyim.

Öldürmek ahlaksizliktir gibi bir öncül ortaya koyamiyoruz mesele orada zaten. Eger tanri gibi mutlak bir ahlak koyucu yoksa, iyi-kotu ahlak dediklerimiz, kosullada gore uydurdugumuz seyler olur. Uydurulan seylerin bir baglayiciligi olmaz. Iyi kotunun gercekte olmadigi bir dunyada, insanlar niye iyi olmak zorunda olsun?

Objektif bağlayıcılığı olan ahlaki kurallardan ziyade pratik olarak toplumsal yaşamda düzeni koruyacak hukuki yaptırımlar gereklidir caydırıcılığa bağlı olarak suç ve ahlaksızlıkların ortaya çıkmaması sağlanmalıdır suçlara verilen cezalar çağımıza göre yenilenmelidir bu yenilenme gerçekleşirken hukukun nasıl bir temele dayanacağı felsefesinin ne olacağı ince elenip sıkı dokuması gerekli ki burası çok önemli, fiil vardır ve niyetler fiile döküldüğünde görünür hale gelir ahlaklı ahlaksız veya suç unsuru içerip içermediğini böyle anlarız yoksa önceden insanları ahlaklı yapalım onlar kendi kendilerine ahlaklı olsunlar demek çok saçma, dinler de ahlaksıza yönelik kısıtlamalarında aşırıya gitmiş ve insanların aklını zorlamıştır islamda domuz yemek yasaktır ve ahlaksızdır domuz yeme eylemi yasak, görücü usul evlilikler var doğada olan kur yapmak var ama islamda yasak indir gözlerini diyor çok objektif bir ahlak kuralı olarak eşi gerekirse dövmek var(haberlerde gördüm kuran yarışması birincisi uygulamış) ve ortada o objektif kuralları tanrı indirdi demelri var ve bu hiç inandırıcı değil. Objektif o ahlaki ilkeler sadece inananları kapsıyor ve inanmayanları dışlıyor burası da çok önemli günümüz islam şeriatı ateistlere var olma hakkı verir(hepsi asimile olman için, senin özüne saygı duymuyor) ama soyunu devam ettirme hakkı vermez türkiyede bu zihniyeti görüyoruz bu onların müslaman ahlakının sonucu trajedi.

tarihinde Kaz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, SUPERULLAH yazdı:

İnsanlar niye iyi veya kötü olsun demek doğru değil insanları iyi oldurmamız lazım eğitim sistemiyle teorik ve pratik ahlak eğitimi verilir ve geleceğimizin ahlaklı insanlarla dolması sağlanır günümüzdeki suçlar ve ahlaksızlıklarla mücadele için de hukuk devreye giriyor, ahlak eğitimi derken yetişkinliğe ulaşıncaya kadar çocuk bir dünya görüşü kazansın diye ona öğretilenlerden bahsediyorum. Kötülüğün kökü kurutulabilir demek gibi ütopik bir düşüncemse yok ama dinlerin ahlaklı şudur diye hüküm koyup insanlardan ahlaklı olmayı beklemesi tuhaf.

tarihinde Kaz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, SUPERULLAH yazdı:

Sonsuza kadar zevk öncesi bana bir takim iskencelerde bulunmak istiyor. Isterse bunu cennette de yapabilir. Cennette arada 220 volt iyi gelir diye düsünüyorum. Arada tanri isterse kendisi ile yer degistiririm, onun cok zevkli acilari tecrübe etmesini saglayabilirim. Cok üzerime gelirse -yapacak baska isin yok mu, utanmiyor musun ejderhanin fare ile oynadigi gibi oynamaktan- derim.

Tanri bu acilari dünyada yasamami istiyorsa, bu cok daha kirici, utanc verici, asagilayici bir insan icin. Tanri +100 sene daha fazla  yasayabilmem icin bana bir kerelik ters iliski teklif ediyor gibi. Beni ne cennetine, ne cehennemine, ikisinin arasina göndermesin. Hic yasamamis olmayi tercih ederim.

Sitelerde Paylaş

Kötülükle ilgili başlıkta @Kindi ne yazmış hikmet açısından! kötülük olmalı ki nimetlerin değerini bilelim ama cennette hiç kötülük olmayacak o zaman nimetlerin değeri nasıl bilinecek iş tuhaf kapılara çıkıyor bu teorik zeminde cidden cennette sonsuza dek zevk alınacak olabilir mi @SUPERULLAH eğer buna dayanırsak. Ben de bir başlık açmıştım

cennette sevdiğimle beraberim ama sevdiğim kişi dünyada beni sevmemiş olsun veya ben onunla bir şekilde olamadım bu bir kötülük problemi şimdi ben cennette sevdiğimle berabersem bu gerçek midir ilizyon mudur? elbette ilizyon olabilir. dünyada da işler böyle yürüyor kendimizi kandırarak mutlu olamayız gerçekleri kabullenmemiz lazım.

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, deadanddark yazdı:

Sonsuza kadar zevk öncesi bana bir takim iskencelerde bulunmak istiyor. Isterse bunu cennette de yapabilir. Cennette arada 220 volt iyi gelir diye düsünüyorum. Arada tanri isterse kendisi ile yer degistiririm, onun cok zevkli acilari tecrübe etmesini saglayabilirim. Cok üzerime gelirse -yapacak baska isin yok mu, utanmiyor musun ejderhanin fare ile oynadigi gibi oynamaktan- derim.

Tanri bu acilari dünyada yasamami istiyorsa, bu cok daha kirici, utanc verici, asagilayici bir insan icin. Tanri +100 sene daha fazla  yasayabilmem icin bana bir kerelik ters iliski teklif ediyor gibi. Beni ne cennetine, ne cehennemine, ikisinin arasina göndermesin. Hic yasamamis olmayi tercih ederim.

+100 sene degil sonsuza kadar zevku sefa icinde yasayacaksin diyelim, bi kere tecavuzle sinanmayi kabul etmez miydin? :)

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, Kaz yazdı:

Kötülükle ilgili başlıkta @Kindi ne yazmış hikmet açısından! kötülük olmalı ki nimetlerin değerini bilelim ama cennette hiç kötülük olmayacak o zaman nimetlerin değeri nasıl bilinecek iş tuhaf kapılara çıkıyor bu teorik zeminde cidden cennette sonsuza dek zevk alınacak olabilir mi@SUPERULLAH

Cehennemden canli yayin yapilacak, oradaki kotulukleri gorup kiyaslayacaksin...

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, Kaz yazdı:

Cennette sevdiğimle beraberim ama sevdiğim kişi dünyada beni sevmemiş olsun veya ben onunla bir şekilde olamadım bu bir kötülük problemi şimdi ben cennette sevdiğimle berabersem bu gerçek midir ilizyon mudur? elbette ilizyon olabilir. 

Kisi sevdigiyle beraberdir hadisini cok yanlis anlamissin, peygamberi seven herkes cennette onunla sevgili mi olacak? Sevginin kaynagi allah olacak, allahin olmadigi bir sevgi turu ornegin kadina duyulan ask sirktir mesela. Allahi sevenler ve birbirlerini allab icin sevenler bir arada olacak..

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, SUPERULLAH yazdı:

kadina duyulan ask sirktir

:D o zaman vaziyet çok kötü, aşkta dinileşme allah ve muhammed çok şakirt... bunun sonu nereye varacak merak ediyorum, müslüman zihniyette en ilginç nokta takva uğruna haremlik seramlık üzerinden cinsiyetler arası yabancılaşma durumu. İnsan kendi doğasına aykırı bir sevme yetisine sahip değildir bu yüzden bu toplumsal ve psikolojik bir sorun olarak günyüzüne çıkıyor eş seçmede ideolojikleşme ile aşk çatışması liste uzuyor...

Sitelerde Paylaş

+100 sene degil sonsuza kadar zevku sefa icinde yasayacaksin diyelim, bi kere tecavuzle sinanmayi kabul etmez miydin? :)

Sendeki ..t bende olsa yine etmezdim.

Cok agir. Sonsuza kadar hep hatirlayacagin kötü bir anin olacak. Sonra o tanri ile nasil yüz yüze bakacagiz.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, deadanddark yazdı:

Sendeki ..t bende olsa yine etmezdim.

Cok agir. Sonsuza kadar hep hatirlayacagin kötü bir anin olacak. Sonra o tanri ile nasil yüz yüze bakacagiz.

Sen bedenin degilsin, vucut allah tarafindan sana verilmis bir emanet esya. Dolayisiyla bedenine bi anlik sahip olabilir ama ruhuna asla. Aklina kotu bir ani olarak geldiginde, acacaksin cehennem tvyi , allahla beraber o tecavuzcunun makatindan kizgin şişin girip agzindan ciktigini izleyeceksiniz, zebaniler onun ruhuna sonsuza kadar her turlu tecavuz edecek.. 

Şimdi senin gercekligine gore durum ne? Ortada hareket eden atom parcaciklari var, genler kendini kopyalayip cogalmak icin bu atom topluluguna sex yaptiriyor. Zihinde bu anlamsiz hareketlerin degisik bir turune tecavuz adini vermis. Oturup bunun icin acı cekiyor falan filan..

Hangi senaryo daha guzel?:)

Sitelerde Paylaş
18 minutes ago, SUPERULLAH said:

Sen bedenin degilsin, vucut allah tarafindan sana verilmis bir emanet esya. Dolayisiyla bedenine bi anlik sahip olabilir ama ruhuna asla. Aklina kotu bir ani olarak geldiginde, acacaksin cehennem tvyi , allahla beraber o tecavuzcunun makatindan kizgin şişin girip agzindan ciktigini izleyeceksiniz, zebaniler onun ruhuna sonsuza kadar her turlu tecavuz edecek.. 

Şimdi senin gercekligine gore durum ne? Ortada hareket eden atom parcaciklari var, genler kendini kopyalayip cogalmak icin bu atom topluluguna sex yaptiriyor. Zihinde bu anlamsiz hareketlerin degisik bir turune tecavuz adini vermis. Oturup bunun icin acı cekiyor falan filan..

İslamda ruh yoktur geri zekalı. Ölenler, ölür, sonra da tekrar diriltilir, güya, yersen.

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, SUPERULLAH yazdı:

Arada acip gore videolari izliyorumki yarin tanri ile kafa kafaya verip elimizde bira yaninda tuzlu fistik ile cehennem tv'den birseyleri rahatlikla izleyebileyim.Ön hazirlik.

Sonra bir elimi omuzuna atip - Tesekkür ederim, dün superullahi s.kenleri bugün benim icin ne de güzel cezalandiriyorsun- diyeyim.

Benim icin diyorum bak. Cünkü senin durumuna üzülebildim.

Basit bir örnek,

Biri sana yavru bir köpegi bakman icin emanet ediyor, sonra gelip alacak.

Moleküllerden/atomlardan ibaret bu köpekcikle senin moleküllerin arasinda bir takim baglar olusmaya basliyor. O moleküller deger kazaniyor.Anlami oluyor.

Sonra aradan bir kac yil gecip sahibi yeni aldigi dövüs köpegine talim yaptirmak icin senden geri istiyor. Molekülleri/atomlari verebildin diyelim , senin moleküllerine asili kalan baglar agirlik yapmayacak mi sende?

Simdi sen o köpegi bogduran ile oturup ele .öte parmak devam edebilecek misin?

Simdi senin .öt beyninle herseye molekül atom dersem ne bok yemeye burdayim o zaman. Boston Dynamik robotu muyum ben sosyopat?

13 saat önce, anibal yazdı:

İslamda ruh yoktur geri zekalı. Ölenler, ölür, sonra da tekrar diriltilir, güya, yersen.

Dogru söylüyorsun.

Neymis , burada beden emanet edilmis ruhmusuz.

Simdi bu emanetin basina birsey gelince üzüleyim mi yoksa basina birsey geldi diye sevineyim mi, emanete iyi bakamadim diye cennette ödüllendirilebilirim.

Superrullah gibi - amaan, alt tarafi moleküllerden bir g.tüm var. Sevabina sksinler- mi diyelim.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, deadanddark yazdı:

Tanrıya bak,

cocuk gibi. Oradan al buraya koy, buradan al tekrar oraya koy. Yeni aldigi dekoru nereye koyacagini sasirmis gibi. Cennette ruh gibi olsun, dünyada ise emanet ile dursun.

Astronot mu bu. Dünyada sivil, uzayda özel kostüm.

Yav niye olayi bana cevirdin:) ben muslumanlara en iyi verilecek cevabi arayan bi ateisttim. Onlardan gelecek argumanlar bunlar. 

Sonsuz cennet hayatina gore en kotu aci bile bir hictir diyorlar. 

Buna en uygun cevap tecavuz olgusu gibi duruyor. Kendilerinin tecavuzle sinanmasinda bir sorun gormemeleri uzerine yogunlasmak lazim haklisin:)

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, SUPERULLAH yazdı:

Yav niye olayi bana cevirdin:) ben muslumanlara en iyi verilecek cevabi arayan bi ateisttim. Onlardan gelecek argumanlar bunlar. 

Buna en uygun cevap tecavuz olgusu gibi duruyor. Kendilerinin tecavuzle sinanmasinda bir sorun gormemeleri uzerine yogunlasmak lazim haklisin:)

Ve bu sebeple en büyük aciyi yasamanda/yasatmakta bir sakinca görmezler. Iste bu yüzden cok tehlikeli olabilirler.

Bunu söyleyecek müslüman olsa olsa sosyopat olur.

Ben yeni sayilirim, bir yorumunu okudum, alintiladim,cevapladim. Ateist oldugunu simdi biliyorum. Bir sonraki cevaplarimda sana sivrilmemeye dikkat ederim. Kusura bakma.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, SUPERULLAH yazdı:

Onlardan gelecek argumanlar bunlar. 

Tecavüze uğrayan kişi öbür tarafta sonsuza kadar bu acıyı hatırlayacak !  Bu aynı şekilde oğlunun sonsuza kadar yandığını bilen cennetlik bir anne için de geçerli. Bu kişilere orası nası cennet oluyor orası saçmalık. Bu tür anılar unutturuluyor gibi saçma ve kaynağı olmayan bir iddaa da geliyor müslümanlardan. Oğlunun varlığını bile unutmuş bir anne artık aynı kişi değildir. Resmen herkes robot gibi oluyor. 

Zaten en başta sınavlar eşit değil , bir insan hayatı boyunca işkence çekiyor, bir diğeri güllük gülüstanlık yaşıyor ve ödül ikisinede aynı ! 250 bin yıllık insanın en son haliyle hangi döneme bakarsan bak şartlar hiç bir zaman eşit değil.(Primatları hiç hesaba katmıyorum orda durum daha vahim ateş bile yok) Düşün ilk insanlar mağarada yaşıyor dişlerini fırçalayamayan götünü bile düzgün temizleyemeyen ve 30 yıl ortalama yaşayan insanlarla bizim durumumuz hiç adaletli değil. Bir tanrı varsa resmen ne haliniz varsa yiyin diye canlıları yaratıp bırakmış, ki bu yüzden böyle bir tanrının olması baştan saçmalık.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, SUPERULLAH said:

Nasi yok la kalu bela da ruhlarla konusulmaya dair ayet yok mu, kabir hayatindaki ruhlar icin hadisler yok mu?

Yok. Sen bir geri zekalı olduğun için bunu da elbette anlamazsın. İsalmda insanlar ölür, yok olur, sonra haşrolunur, yersen tabi. 

Kabir hayatı denen şeyde yok. Bunlar islama israiliyattan taşınmış bir takım laflardır, islamda hurafe olarak bilinir. 

İslamda, özellikle kuranda, ruh terimi, melekler, can gibi kavramlar için kullanılır; insanların ruhu yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...