Jump to content

Mükemmel bir ateist olmam lazım...

Recommended Posts

10 saat önce, Sundance yazdı:

yetişkin dediğin tanım ile insan dediğin tanım arasında bir fark yok.

Nasıl ki yetişkinlik dediğimiz şeyin açık seçik fizyolojik tanımı yoksa insanın da teninin rengi şu olsaydı beyninin büyüklüğü bu olsaydı diye veri gösterip bir önceki nesilde insan saymayıp bir sonraki nesilde insan sayabileceğin, öyle bir saptama yapabileceğin bir nokta yok..

Homo erectus ile sapiens arasında net bir fizyolojik fark yok mu? O zaman tanımlarda sorun var, kime erectus veya sapiens denilecegi belli degil:)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 262
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 24.12.2019 at 22:05, SUPERULLAH said:

Ciddiyim valla süper bir ateist olmam lazım. Senden güzel bir cevap bekliyorum bu konuda...

İyi bari, kafana tuğla muğla falan düşmedi o zaman.

İlk Homo sapiens vb.. kısmı ile ilgili vereceğim cevabı @Sundance vermiş zaten. Tam olarak buydu benim de diyeceğim.

Hayatının her anını saniye, hatta çok daha kısa zaman aralıklarında fotoğraflayan bir makine düşün. Şimdi o "an"ların içerisinden; bebeklik, çoçukluk, gençlik, yetişkinlik ve yaşlılık "an"larını seçebilir misin?! Ama kesin olarak bebek, genç ve yetişkin oldun. Yaşlı da olacaksın. Ama senin yaklaşımına göre bunları ayıramıyorsak eğer, e onlar da yok?!

İnsanlar şeyleri kategorize etme ve başlangıç-bitişlere fazlaca takıntılı. Bu normal de. Çünkü doğayı anlama yolumuz bu. Ancak doğa/evrende kategoriler yok, başlangıç bitişler de yok aslen. Bunları çeşitli referans noktaları ile oraya buraya atayan bizleriz. Doğada homo sapiens ve erectus falan da yok. Sadece bir süreklilik boyunca, aşama aşama devam eden ışınsal bir hareket var. Dolayısıyla "ilk homo-sapiens" falan da yok. Her bir kuşağı bir önceki ve sonraki kuşakla döl verebilen bir süreklilik, canlılık var. Biz kuantlara ayırıyoruz. Doğada ise yok o.

Yani evet, tam olarak "bu kesinlikle homo erectus değil" ya da "şu kesinlikle homo sapiens" diyebileceğimiz kısımlar var. Ama arası işte..Arası diye bir şey bile yok aslında. Her şey birbirinin arası. Aslında mevzuyu leb.. demeden leblebiyi şeklinde anlayacak kafa yapısındasın. Hani tam da senin geleneğine uygun bu mevzu. Ama, şu tuğla konusunda hala şüpheliyim işte ben..=)

Müzik aletleri vardır. Perdeli ve perdesiz. Doğa işte "keman" şeklinde çalıyor. Sense onu "piyano" şeklinde anlamaya çalışıyorsun.

Renk skalası da aynı şekilde:

994598948_GRADENT.JPG.d9c7ff93271c0364a5299d7f7774e2e3.JPG

Şimdi yukarıda bir rengin bitip diğerinin başladığı ya da, mavinin tam başladığı yeri gösterebilir misin?

@HATEM ..Sen de boş zevzekliği bırak da, cevaba gel. Biraz kafanı çalıştır ..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

O videodaki şakirtin olayı ise daha farklı. Ha öyle bir ortamda, öyle bir şakirte hiçbir bok anlatabilir misin? Hayır tabii. Sen evr..(evrim) dediğin anda zaten böğürmeye falan başlayacak.

Adam senin annen, onun annesi vb. derken mevzuyu aslında aklı sıra ilk yaratana götürüyor yani "ilk neden".. Bu kısmı ve buna verilebilecek cevap da bu forumda hiç değilse defalarca kere tartışıldı, yazıldı çizildi..Başlangıç mantıksal bir zorunluluk mu, başlangıç var mı...? Ya da hiçlik? Bu bağlamda ilk yaratmaya hacet? Ama termodinamik var mesela..

Ya da;

1- Her şeyin bir yaratıcı vardır.

2- Tanrının yoktur.

Yani "değili" de doğru kabul edilen bir önerme öbeği. 

Yani safsata. Bir değil hem de, bir kaç safsata birden.

Değilinden başlarsın, döngüsel mantık safsatasından devam edersin..Ver allah ver.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, teflon yazdı:

.

Renk skalası da aynı şekilde:

994598948_GRADENT.JPG.d9c7ff93271c0364a5299d7f7774e2e3.JPG

Şimdi yukarıda bir rengin bitip diğerinin başladığı ya da, mavinin tam başladığı yeri gösterebilir misin?

Yeteri kadar resmi büyütüp, sadece mavi ışığı yansıtan noktalara ulaşırsan gösterirsin.

Çocukluğun bitip yetiskinligin başladığı noktanın da bilimsel net bir tanımı olsa ulaşırsın. Ben erectus ile sapiens arasında böyle net bir tanim olduğunu zannediyordum. Detaylı bilgim yok, doğada boyle birşey yok biz uyduruyoruz dersen konu açıklanmış olur:)

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, SUPERULLAH said:

Yeteri kadar resmi büyütüp, sadece mavi ışığı yansıtan noktalara ulaşırsan gösterirsin.

Çocukluğun bitip yetiskinligin başladığı noktanın da bilimsel net bir tanımı olsa ulaşırsın. Ben erectus ile sapiens arasında böyle net bir tanim olduğunu zannediyordum. Detaylı bilgim yok, doğada boyle birşey yok biz uyduruyoruz dersen konu açıklanmış olur:)

Bunu dediğin anda oraya o mavi rengini atayan sen oluyorsun işte. Gerçekte var olagelen ise sadece bir süreklilik. Ayrıca maviyi tam olarak atadığın yerin bir öncesi ve bir sonrası arasında "ne kadar" fark var? Peki kırmızıdan maviye nasıl geçti? Ve en nihayetinde maviden hemen önce kırmızı, yok. İşte.

Bunu bir de, gençliğin-yaşlılığın, notalar ve insanlık dizgesi açısından düşün.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, teflon yazdı:

Bunu dediğin anda oraya o mavi rengini atayan sen oluyorsun işte. Gerçekte var olagelen ise sadece bir süreklilik. Ayrıca maviyi tam olarak atadığın yerin bir öncesi ve bir sonrası arasında "ne kadar" fark var? Peki kırmızıdan maviye nasıl geçti? Ve en nihayetinde maviden hemen önce kırmızı, yok. İşte.

Bunu bir de, gençliğin-yaşlılığın, notalar ve insanlık dizgesi açısından düşün.

Sadece mavi dediğin dalga boyunu yansıtan madde topluluğu yok mu orda? Bunu sen uydurmuyorsun ki..bu bütünlük bozuldukça yavaş bir renk değişimi gözleniyor. Kırmızının tamamen maviye dönüştüğü o nokta saptanabilinir. 

Aynı netlik homo sapiens tanımında da varsa, bir noktadan sonra bu kesinlikle sapiens diyebildigin ilk varlık ilk insan olur...

Sitelerde Paylaş
On 26.12.2019 at 10:58, SUPERULLAH yazdı:

Sen de surekli degisiyorsun, senin her anin resimlenemiyor mu? Ilk hali  neden resimlenemesin?

Bizden sonraki türe ilk insan olarak niye seni beni gostersinler? Bizim insan atalarimiz yok mu?

Insan atasi olmayan ilk insani gostercekler? O nasil oluyorsa tabi..

Anlamadığın şey, ilk insan diye bir şeyin olmadığı. Ha şekil olarak belirli bir formdaki ilk insan diye sorar isen sorunu, muhtemelen sorunun cevabını alırsın. Fakat direk ilk insan diye bir şey yok. 100000 yıl sonra evrim bizi biraz farklılaştırır ise O yaşam formu hala İNSAN olacak. uzaylı olmayacak Kİ! 

direk ilk insan sorusu cevabı olmayan anlamsız bir soru bence. Bu anlamsız soruya da cevap vermeye çalışır iken kendimizi yaşamın kaynağına giden bir yolculuğa çıkmış buluruz. 

Mantıken ilk insan değil de ilk canlıyı araman gerekiyor. Hatta ilk e girmek istiyor isen, nedenlerin ve o ilk lerin de "ilk" olduğu anı görmek isteyebileceğinden, Mantıken ilk var oluş - var oluşun Kaynağı gibi olgulara cevap araman gerekiyor. 

ilk insan olarak hangi ata gösterilse sonuçta onun da atası "ilk insan" olacağından var oluşun kaynağı cevabın olacak fakat Malesef onun resmini de gösteremem! 

Bence sorunu anlamlı kilabklmek için ilk insandan beklentini söylemen gerekir. Ayakta duran fiziki GÖRSELi bizim ile nerede ise aynı olan (modern)  insanı mı kastediyoruz ilk insan derken? 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, SUPERULLAH yazdı:

Arada net bir geçiş olmadığını, doğanın dijital olmadığını anlaman gerekiyor öncelikle. 

Bir tarafta homo erectus bir tarafta homo sapiens. Arada onbinlerce nesil var. Aradaki nesillerin getirdiği fazlalık zaten senin türlerin farklılığını gözlemlemene imkan vermiş. Aradan tek bir ferdi çekip de farklılık gözlemleme imkanın yok.

Aynı şekilde kırmızıdan maviye geçişi tam olarak bu nokta diye göstermen mümkün değil. Arada bir tarafı kırmızı iken bir tarafı mavi olan tek bir nokta yok. Belirli bir ton noktası belirleyebilsen bile resimde arada ton farkı olmayan milyarlarca nokta bulunması gibi bir durum var.

“Ama bana öyle bir tanım yap ki öncesi kırmızı sonrası mavi olsun” diyebileceğin bir nokta yok. Öyle bir tanım yapman da mümkün değil,  öyle bir nokta göstermen de mümkün değil.

Gösterebilirsin diye ısrar ediyorsan ya anlayamadığın ya da niyetinin anlamak değil trollük yapmak olduğu anlaşılır.

bebeklikten yetişkinliğe geçişte tam olarak şu dakika bebek yetişkin oldu diyebileceğin bir dakika yok. Bir tarafta altını ıslatan, mama yiyen bir bebek bir tarafta iş güç sahibi bir yetişkin. İkisini yan yana koyduğunda hangisinin bebek hangisinin yetişkin olduğu ile ilgili net bir ayrım var mı? Var! Ama bu ayrımı yaratan belirli bir ilk yetişkinlik dakikası diye bir dakika var mı? Yok! 

Senin hayatında 1 dakika önce altını ıslattığın 1 dakika sonra işe gittiğin herhangi 1 ilk yetişkinlik dakikası var mı? Böyle bir şey olması mümkün mü?

İleride çocuğun olursa göreceksin ki bebeklikten yetişkinliğe geçiş de öyle hep lineer olmuyor. Bir sürü özellik hızlı ilerlerken bazıları yavaş ilerliyor, bazıları  bazen duraklıyor, bazen geriliyor. Bebek ile yetişkinin tanımlarını netleştiren faktör aradaki zaman oluyor. 

Sen sanıyorsun ki ortada böyle bilgisayar oyunu gibi bir durum var. Oyunda puan kazandıkça level atlıyor. 

Doğa öyle işlemiyor. 

Sitelerde Paylaş
On 27.12.2019 at 13:37, SUPERULLAH said:

Kaz kafalılıkta çok zaman kendini aşıyorsun işte böyle. O noktayı gösterirsin, ya ondan bir önceki nokta mavi midir, kırmızı mı, nedir? 

Sana mavi nokta hangisi diye soran dangalak. İlk mavinin çıktığı yerdeki şey, son kırmızı değil, bunu görmektense, dangalaklığını ibneliğe vurup zırlıyorsun. 

Bugün, senin yüzde bilmem kaçın hala h. erectus zaten, yani mavi, doğada öyle saf mavi olan yok, herkes, her şey melez, sen bir h. erectus melezisin, hatta filin, farenin atasının bile melezisin. 

O kadar merak ediyorsan, kafadaki farklar, al, sokarsın münasip yerine:

erectus vs. sapiens ile ilgili görsel sonucu

Sitelerde Paylaş
On 27.12.2019 at 22:29, bilgivehis yazdı:

Dünyanın başlangıç ve bitiş noktasını gösterebilir misin?

Eğer isterse manyetik akı giriş çıkışlarını gösterebilir. Kuzey kutup noktasından güney kutup noktasına doğrudur. Bu manyetik alan çizgilerinin yerkürenin oluşmasından itibaren bir önemi var. Dönme ekseniyle arasında bir ilişki olmalı. Bu noktaları başlangıç ve bitiş noktaları olarak değerlendirebilirsiniz.

On 27.12.2019 at 21:37, teflon yazdı:

Hoşbulduk. İş icabı Marstaydım bir süre.

Hoşgeldin üstâd. Marstaydım derken ben de Marstaydım. Seni orada hiç görmedim. :) Netflix'te yeni Mars belgeseli yayınlandı. Bir haftadır onu izliyorum. Size de tavsiye ederim.

Sitelerde Paylaş

On 27.12.2019 at 20:18, teflon yazdı:

İlk Homo sapiens vb.. kısmı ile ilgili vereceğim cevabı @Sundance vermiş zaten. Tam olarak buydu benim de diyeceğim.

Hayatının her anını saniye, hatta çok daha kısa zaman aralıklarında fotoğraflayan bir makine düşün. Şimdi o "an"ların içerisinden; bebeklik, çoçukluk, gençlik, yetişkinlik ve yaşlılık "an"larını seçebilir misin?! Ama kesin olarak bebek, genç ve yetişkin oldun. Yaşlı da olacaksın. Ama senin yaklaşımına göre bunları ayıramıyorsak eğer, e onlar da yok?!

İnsanlar şeyleri kategorize etme ve başlangıç-bitişlere fazlaca takıntılı. Bu normal de. Çünkü doğayı anlama yolumuz bu. Ancak doğa/evrende kategoriler yok, başlangıç bitişler de yok aslen. Bunları çeşitli referans noktaları ile oraya buraya atayan bizleriz. Doğada homo sapiens ve erectus falan da yok. Sadece bir süreklilik boyunca, aşama aşama devam eden ışınsal bir hareket var. Dolayısıyla "ilk homo-sapiens" falan da yok. Her bir kuşağı bir önceki ve sonraki kuşakla döl verebilen bir süreklilik, canlılık var. Biz kuantlara ayırıyoruz. Doğada ise yok o.

Yani evet, tam olarak "bu kesinlikle homo erectus değil" ya da "şu kesinlikle homo sapiens" diyebileceğimiz kısımlar var. Ama arası işte..Arası diye bir şey bile yok aslında. Her şey birbirinin arası. Aslında mevzuyu leb.. demeden leblebiyi şeklinde anlayacak kafa yapısındasın. Hani tam da senin geleneğine uygun bu mevzu. Ama, şu tuğla konusunda hala şüpheliyim işte ben..=

Evrimi anlama bozukluğunuzu ifâde etme bağlamında lastik topla oynar gibi sizinle oynardım, fakat sizin kusurlarınızla uğraşmayacağım.
Konu başlığındaki soru mantıklıydı, soruyu ilkönce anlamanızı ve evrimin temel mantığını,  türlerin!! nasıl sıçrama yaptığını, farklılaştığını,, basît misâllerle göstereceğim.

Meselâ Deprem esnâsında fayların kırılma ânıında bir enerji patlaması olur. Fakat Deprem olmadan önce belki yüzyıllar süren enerji birikimini görmeyiz.

Yüz yıllar boyunca her sâniye biriken enerjinin son saniyede yüklenen enerjiden bir farkı yoktur.  Ancak deprem ânında toplam enerjiyi hissederiz.

Veyâ,
Bir Kahvenin piştikten sonra âniden taşması da bunun gibidir.
Değişim ve Dönüşüm (Taşma) ânîden olur, halbuki her ân aynı etkiyle (ısıya) etkilenmekteydi.

Birçok benzer örnek verilebilir.
Asit Baz Titrasyonu da bence Evrimde Türlerin!! sıçraması ve farklılaşmasını anlamada çarpıcı bir misâl olmaktadır.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, HATEM yazdı:

Evrimi anlama bozukluğunuzu ifâde etme bağlamında lastik topla oynar gibi sizinle oynardım, fakat sizin kusurlarınızla uğraşmayacağım.
Konu başlığındaki soru mantıklıydı, soruyu ilkönce anlamanızı ve evrimin temel mantığını,  türlerin!! nasıl sıçrama yaptığını, farklılaştığını,, basît misâllerle göstereceğim.

Meselâ Deprem esnâsında fayların kırılma ânıında bir enerji patlaması olur. Fakat Deprem olmadan önce belki yüzyıllar süren enerji birikimini görmeyiz.

Yüz yıllar boyunca her sâniye biriken enerjinin son saniyede yüklenen enerjiden bir farkı yoktur.  Ancak deprem ânında toplam enerjiyi hissederiz.

Veyâ,
Bir Kahvenin piştikten sonra âniden taşması da bunun gibidir.
Değişim ve Dönüşüm (Taşma) ânîden olur, halbuki her ân aynı etkiyle (ısıya) etkilenmekteydi.

Birçok benzer örnek verilebilir.
Asit Baz Titrasyonu da bence Evrimde Türlerin!! sıçraması ve farklılaşmasını anlamada çarpıcı bir misâl olmaktadır.

Aniden değişim söz konusu değil, ufacık bir değişim için bile bir çok mutasyon altyapısı bulunmaktadır. Canlıda görünüşte fark yaratmayan ancak genetik olarak değişim yaratan bu mutasyonlara nötr mutasyon deniyor.

Lenski deneyi, bakterilerin sitrattan faydalanabilmesi için gerekli evrimin, üreme sürecinde geçirdikleri milyarlarca mutasyonların içinden başta nötr sanılan mutasyonların üst üste gelmesi ile nasıl gerçekleştiğini gösterir.

Bu kadar mutasyon sadece bir bakteri türünün sitratı hazmedebilmesi için gereklidir. 30 sene içinde gerçekleşmiştir. 

İnsanın evriminde homo erectustan homo sapiense geçiş için ise 2 milyon yıl geçmiştir.

Aradaki fark ise budur:

Homo erectus:

image.jpeg.a0dc8c83a169bace5d7550689eef6b2b.jpeg

İnsan:

image.jpeg.32087cd36856356d5f5115610316e493.jpeg

Aradaki geçiş için milyonlarca yıl gereken bu evrim için aniden olmuş diyemezsiniz.
Arada geçen onbinlerce nesilin içinde ebeveyninden veya yavrusundan farklı bir tür ismi alacak kadar değişiklik göstermiş tek bir birey gösteremezsiniz.

Bu yüzden ilk insan diye bir kavram mümkün değildir. Bu kavramın mümkün olmadığını kavrayamayan birinin evrimi anlamadığı ortaya çıkmaktadır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...