Jump to content

Sonsuzluğun sonsuzluğu!

Recommended Posts

• İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 saat önce, bilgix yazdı:

arkadaşlar ve sevgili hacı üstad sorum şu, evren en büyük sonsuzluk ve kendi içinde daha küçük sonsuzlukları barındırdığına göre, evrende şu anımızı bile sonsuz kez yaşadığımız sonsuz dünya gezegeni ve 26 aralık 2019 saat 13.06 var mıdır?

1: En büyük sonsuzluk ne demek? 

2: Daha küçük sonsuzluklar ne demek?

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, bilgix yazdı:

arkadaşlar ve sevgili hacı üstad sorum şu, evren en büyük sonsuzluk ve kendi içinde daha küçük sonsuzlukları barındırdığına göre, evrende şu anımızı bile sonsuz kez yaşadığımız sonsuz dünya gezegeni ve 26 aralık 2019 saat 13.06 var mıdır?

Ben de Mantık'ın sorduğu soruları soruyorum. Önce sonsuzluğun anlamı üzerinde anlaşalım.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, haci said:

Ben de Mantık'ın sorduğu soruları soruyorum. Önce sonsuzluğun anlamı üzerinde anlaşalım.

2 hours ago, Mantık said:

kantor bazı sonsuzlukların diğer sonsuzluklardan büyük olduğunu kanıtladı diye biliyorum

buradan hareketle evren içlem kaplam hesabına göre en geniş kaplamken örneğin dünyadan 10 üzeri 500 tane benzer olması içlemsel bir sonsuzluk olur.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bilgix yazdı:

kantor bazı sonsuzlukların diğer sonsuzluklardan büyük olduğunu kanıtladı diye biliyorum

buradan hareketle evren içlem kaplam hesabına göre en geniş kaplamken örneğin dünyadan 10 üzeri 500 tane benzer olması içlemsel bir sonsuzluk olur.

Ortada kanıtlanan bir sonsuzluk kavramı olduğunu sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş
On 26.12.2019 at 16:58, bilgix yazdı:

Pardon Anlamadım!?!

On 26.12.2019 at 15:52, Mantık yazdı:

Bilale anlatır gibi anlatırmısınız? Tanımlar ve örnekler ile daha aydınlatıcı olacaktır diye düşünüyorum. 

Sitelerde Paylaş
On 28.12.2019 at 14:05, Sütlü Kase said:

Sonsuz yoktur, sonsuza giden şeylere vardır. Bazı şeyler başka bazı şeylerden daha hızlı sonsuza gidebilir. ( Büyüyebilir)  

sonsuzluk en kolay en basit evren gerçekliğidir sonluluk dediğimiz şeyler sadece lokal olarak biten şeyler üzerinden kurduğumuz bir ilizyondur. aslında her şey sonsuz bi futbol maçı biter ama eve dönüş yolu başlar veya bir sınav biter bir başkası başlar teknik olarak evrende hiçbir şey sonlanmaz vs vs

tarihinde bilgix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 5 weeks later...
On 29.12.2019 at 19:03, DreiMalAli said:

Cantor'un kardinality'sinden sonsuz büyüklükte evrenleri içeren sonsuz büyüklükte evrenleri çıkarmayı anlamam gerekmiyordur sanırım.

Sevgiler

evet onu kastettim

On 29.01.2020 at 10:02, mmmrkl said:

İnsan zihni sonsuzu nasıl somut bir şekilde canlandırabilir? Bilen varsa beri gelsin! Hacı'ya katılıyorum.

ben açıklayayım, bir balon düşün o bulunduğu ortamdaki en büyük şeydir ama bir ev düşün balonu da içinde barındırır ama o da başka bir şeye dahildir.

tarihinde bilgix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 saat önce, bilgix yazdı:

bir balon düşün o bulunduğu ortamdaki en büyük şeydir ama bir ev düşün balonu da içinde barındırır ama o da başka bir şeye dahildir.

Sn. Bilgix. 

Bu durumda balon ve ev sonlu, dahil oldukları mekan sonsuz olmuyor mu? Yani her şey sadece 1 tane sonsuz sistemin sonlu elemanları olmuyor mu? 

ilk mesajımda sorduğum 

1= en büyük sonsuzluk ne demek 

2= daha küçük sonsuzluk ne demek 

Diye sorma nedenim bu idi. 

Sadece anlamaya çalışıyorum. Sonsuz kelimesinin benim bildiğim dışında farklı anlamları mı var diye merak ile konuyu takip etmekteyim. 

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, RasyonelDüşünce said:

Sn. Bilgix. 

Bu durumda balon ve ev sonlu, dahil oldukları mekan sonsuz olmuyor mu? Yani her şey sadece 1 tane sonsuz sistemin sonlu elemanları olmuyor mu? 

ilk mesajımda sorduğum 

Sadece anlamaya çalışıyorum. Sonsuz kelimesinin benim bildiğim dışında farklı anlamları mı var diye merak ile konuyu takip etmekteyim. 

demek istediğim evren sonsuz olduğu için içindeki elemanlar da sonsuz oluyor ama boyut olarak küçük olanlar evrenden daha kısa kaldığı için daha küçük sonsuzluktur boyut olarak daha büyük olan ise daha büyük sonsuzluktur. sonsuzluk içinde boyutlar sonsuzluğun büyüklüğünü küçüklüğünü belirliyor. bence gayet anlaşılır.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, bilgix yazdı:

demek istediğim evren sonsuz olduğu için içindeki elemanlar da sonsuz oluyor ama boyut olarak küçük olanlar evrenden daha kısa kaldığı için daha küçük sonsuzluktur boyut olarak daha büyük olan ise daha büyük sonsuzluktur. sonsuzluk içinde boyutlar sonsuzluğun büyüklüğünü küçüklüğünü belirliyor. bence gayet anlaşılır.

Evren sonsuz ise içeriğindeki elemanların sayısı da sonsuz olmalı diyorsan haklısın. Bu durumda iç içe sonsuzluk söz konusu. Bu anlaşılmaz bir şey değil. Anlaşılmayan sonsuzluğun kendisi.. Nasıl bir şey bu sonsuzluk?Tanımı nedir? O kadar garip bir kavram ki, sanki üzerine ekledikçe ve sayılabilirliği arttıkca, büyümeyip küçülüyor.

Sitelerde Paylaş
On 30.01.2020 at 16:01, RasyonelDüşünce said:

Sn. Bilgix. 

ilk mesajımda sorduğum 

İki çeşit sonsuz var, hangisini merak ediyorsun?

Biri sayılabilir, öteki sayılamaz sonsuz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...