Jump to content

Çok eşlilikle ilgili

Recommended Posts

On 12.01.2020 at 02:36, poiuz said:

Benim şahsi görüşüm: reşit olduktan sonra bir erkek veya bir kadın istediği kadar kişi ile aynı anda beraber olabilir, herkesin rızası varsa. Hatta 2 erkek 7 kadın beraber yaşayıp her gece grup yapabilirler. Beni ilgilendirmez.
Babalar kızlarını evlendirmedikçe, kimse kimseyi evlendirmedikçe, herşey herkesin kendi rızasıyla oldukça problem yok.

Sadece bir tek kişi ile evlenebilmenin nedeni sanırım evlilikleri kanunen basit tutmak, ölüm, miras gibi olaylarında fazla zorlanmamak. Mesela bir erkek bir kadınla evli olup bunun yanında başka kadınlarla da beraber olabilir, her gün bir başkasının evinde kalabilir. Karısının rızası varsa ve diğer kadınlarda bunu biliyorsa huzur içinde yaşayabilirler. Bunda bir suç unsuru yoktur.

İslamdaki çok evliliğe gelecek olursak bir kaç bilgi vermek istiyorum. 
-Hadislerde Muhammedin dörtten fazla karısı olan bir kaç erkeğe karılarını boşandırdığı biliniyor. Erkekler karılarını boşayarak sayıyı dörde indirirler.
-Yine hadislere göre Muhammedin aynı anda 9 kadınla evli olduğunu ve (geceleri) sadece 8 kadına sıra gelip 9. kadına sıra gelmediğini, yani pek o kadar adil olamadığını yazar.
-Ve yine hadislere göre damadı Ali, (Muhammedin) kızı Fatmanın üzerine birini getirmek isteyince Muhammed buna karşı çıkar. Kızı Fatmanın üzülmesini istemez ve Alinin evlenmesini yasaklar. Ali, Fatma vefat ettikten sonra yeniden evlenebilir.

Muhammedin her erkeğe en fazla dört eş derken kendisinin dörtten fazla kadın alması dikkat çekici. Kendisi örnek olmak yerine "dediğimi yapın, yaptığımı yapmayın" demiş.
Ve Muhammed bir kadının yanına başka bir veya birkaç eş almanın kadınları üzdüğünü biliyor. Kızına kıyamıyor. Dini bakımdan Allah izin vermiş olsa da kendisi Alinin evlenmesini yasaklıyor.

Nisa 4 erkekler için maksimum 4 kadınla evlenmeye izin verir, Ahzap 50 Muhammedi diğer insanlardan ayırır ve daha fazlasına izin verir.
Kurtubi bu ayetin tefsirini yaparken Muhammede verilen özel ayrılıkları sıralar. Bu özelliklerin arasında Muhammedin bir kadını gözüne kestirdiğinde kadının kocasının, karısını boşama mecburiyeti olduğunu yazar. Buna örnek olarak da evlatlığının, Muhammed ile evlenebilmesi için karısı Zeynebi boşadığını gösterir.

İyi günler

Poiuz, islamda dört kadın diye bir sınırlama yok. Bazı hadisler uydurularak veya çarpıtılarak, böyle bir sınırlama getirilmeye çalışılıyor. Ali'nin 100 kadar karısı olduğu da bilinen bir şey mesela. 

Nisa 4, bu noktada bir limit koymaz. Yani, ikişer, içer, dörder alın derken, ama daha fazla almayın, yeter o kadar falan demez. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 197
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 09.01.2020 at 17:16, Las Seis Flechas yazdı:

Erkeğin çok eşli olması zaten mantıken imkansız. Kadın ve erkek oranı hemen hemen aynı, çünkü yazı-tura gibi yüzde 50'ye yüzde 50 ihtimal var. Kadın-erkek oranı birbirine denk iken nasıl erkekler 4 tane kadınla evlensin? Bu anca kadının da çok eşli olması ile mümkün olur. Yani herkes eşini birbiriyle paylaşır, tabii buna da gavatlık diyoruz biz.

İpneler gibi bazı ufak tefek istisnalar dışında hepimiz aynı derecede erkeğiz. Neden sadece azınlık bir erkek kesimin çok eşli olmasını mazur görelim? Diğerleri erkek değil mi? Onların şehveti yok mu? 

Ben bugüne kadar kimseyi aldatmadım, hiç ikinci bir kadına bakma ihtiyacı hissetmedim yani. Bence erkeklerin iradesinin zayıf olduğu, tek eşliliğin doğasına aykırı olduğu gibi iddialar tamamen ataerkil aile yapısının empoze ettiği ve abazan erkeklerin abazanlığına kılıf uydurmak için uydurulmuş yalanlar.

Senin zeka seviyenin 0 in bile altında olduğundan şüphem yoktu.Bir parayı havaya attığında yazı yada tura gelme olasılığı dik gelme olasilgini iki ihtimale de eşit dağıtmış olalım rüzgar vs. diğer etkenlerde iki tarafında eşit ihtimalle gelebilecek şekilde stabil olsun attığında ihtimal yüzde elli yüzde ellidir evet.Ama bir sonraki atışında da ihitmal yüzde elli ellidir.Yani on atış üst üste atsan bile tek tarafın 10 defa hatta bin defa üst üste gelme ihtimali var.Bu olasılık hesaplamayı da mı okulda öğrettiler sana akıl yoksunu ?

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, anibal said:

Poiuz, islamda dört kadın diye bir sınırlama yok. Bazı hadisler uydurularak veya çarpıtılarak, böyle bir sınırlama getirilmeye çalışılıyor. Ali'nin 100 kadar karısı olduğu da bilinen bir şey mesela. 

Nisa 4, bu noktada bir limit koymaz. Yani, ikişer, içer, dörder alın derken, ama daha fazla almayın, yeter o kadar falan demez. 

Övgüler olsun gökleri ve yeri yaratıp
melekleri ikişer, üçer, dörder kanatlı elçiler yapana 
...
Paylaştırma sayısıdır bunlar 
ve örneğin 4'le sınırlanmayı değil çokluğu ifade eder

Hasan Akçay da aynısını diyor ?

Bakalım nasıl bir sonuç çıkacak.

Bilgi için teşekkürler.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, poiuz yazdı:

...

Bilgi için teşekkürler.

O önce Kuran'da kendisini gönderdiğini iddiaa ettigi Yakup un iki kız kardesle evlenmesinde iki kız kardeşi eş almanın sapıkça bir düşünce olduğunu düşünmeyip yine Kuran'da iki kız kardeşle evlenmenin yasak olmasını izah etsin. İki defa sordum heraldee jeton düştüğünden cevap vermedi.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, poiuz said:

...

Bilgi için teşekkürler.

Lütfen! 

Hasan Akçay aynısını demiyor

çünkü Hasan Akçay eş alacağınız kadınlardan değil,

BAŞKALARINA "nkh"layacağınız insanlardan söz ediyor.

Çünkü üzerinde durduğumuz ayetlerde sözü edilen BU.

Örneğin 

"nkh"layın o kadınların ikişerini ve üçerini ve dörderini, denerek emredilen şudur:

"nkh"layın o kadınların 2'sini aynı anda, 3'ünü aynı anda, 4'ünü...  aynı anda.

Örneğin bir adam

üç kadını aynı anda

kendisine "nkh"layıp

üçüyle aynı anda gerdeğe girsin mi? 

Allah bunu mu emrediyor?

Yine örneğin Nisa 3'te deniyor ki

nkhlayın "ma meleket eyman"ınızı

ama ma meleket eyman"ın ERKEK olanları var

ve siz erkeksiniz...

O erkekleri

KENDiNiZE "nkh"layın mı deniyor?

.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 10.01.2020 at 02:03, Hasan Akçay yazdı:

Sevgili bayşapka,

Nisa 3'ten söz ediyoruz, 

Nisa 3'teki yetimlerden.

Nisa 3'teki yetimler

sıradan yetim değil,

malları var onların (emvalehum).

Sayıca ister 3 olsunlar, ister 5, ister 1... himayendeki yetimlerle evlenemezsin;

"rüşd"üne erdiklerinde yani kendi mallarını kendileri kullanabilecek "ehliyet"i edindiklerinde

mallarını kendilerine devreceksin ve himayenden çıkaracaksın onları (Nisa 6).

Artık sana mecbur değiller; seninle değil, her biri kime aşık olursa onunla evlenir. Sana ne

Nisa 6:

Yetimleri, onların ilk ihtilamına kadar, sınayın (Vebtelul yetâmé hattâ iza belagun nikah);

sonra eğer onların bazısında rüşd görürseniz mallarını kendilerine devredin (fe in énestum minhum "rüşd"en fedfeû ileyhim emvalehum);

büyüyüverirler diye onlarn mallarını aceleyle ve israf ederek yemeyin (ve lâ te'kulû hé israfen ve bidaren en yekberû)...

Muhammed Aişe yi ilk ihtilamina kadar sinayarak mi almıştır ? 

tarihinde Yaratici tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
18 hours ago, poiuz said:

Yetimler konusunda adaleti koruyamayacağınızdan korkarsanız 

sizin için temiz kılınan kadınlardan ikişer, üçer, dörder nkhlayın.

Eğer bu durumda adaleti gözetemeyeceğinizden korkarsanız 

bir tek kadınla... yahut

yeminlerinizin/sağ ellerinizin sahip olduklarıyla yetinin...

Çarpıtma 4 işte bu.

Ayetin Arapça metninde 

1 (tek) fiil var: nkhlayın

ama yetinin fiilini şapkadan tavşan çıkarır gibi peydahlayıp ayetin sözüm ona çevirisine sokuşturuyorlar. 

Neymiş, sağ ellerinizin altındakiler cariyelerinizmiş de, onlarla nkhsız cinsel ilişkide bulunmanız helalmiş de

eh 3 tane, 10 tane, 1 000 tane... o kadarcıkla yetiniverin gariymiş. 

Lafzî çeviri:

Ve eğer korkuyorsanız ki yetimlerin haklarını koruyamıycaksınız, o halde nkhlayın (f nkh)

size yetki veren kadınların ikişerini, üçerini, dörderini... ama yine de korkuyorsanız ki adil olamıycaksınız, o zaman

yalnızca birini... ya da

yeminlerinizin bağladığı kimseleri.

Darlık çekmemeniz için uygun olan budur.

Fiil tek... 

yani

nkhlayın o kadınların ikişerini, üçerini, dörderini... (ve değil) YA DA

nkhlayın yalnızca birini... YA DA

nkhlayın sağ ellerinizin altındaki kimseleri.

O kadınların örneğin yalnızca birini nkhladığınızda

nkhlı olmak bakımından o kadın hangi konumdaysa

kadın olsun erkek olsun sağ ellerinizin altındaki kimseler o konumdadır;

nkhsız cinsel ilişki yok,

öyle yetiniverin gari mari yok.

.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Yaratici yazdı:

Senin zeka seviyenin 0 in bile altında olduğundan şüphem yoktu.Bir parayı havaya attığında yazı yada tura gelme olasılığı dik gelme olasilgini iki ihtimale de eşit dağıtmış olalım rüzgar vs. diğer etkenlerde iki tarafında eşit ihtimalle gelebilecek şekilde stabil olsun attığında ihtimal yüzde elli yüzde ellidir evet.Ama bir sonraki atışında da ihitmal yüzde elli ellidir.Yani on atış üst üste atsan bile tek tarafın 10 defa hatta bin defa üst üste gelme ihtimali var.Bu olasılık hesaplamayı da mı okulda öğrettiler sana akıl yoksunu ?

Söylenen lafı anlayamayacak kadar geri zekalı bir döl israfısın sen. Bir bağırsak tenyasına bile senin gibilerin alayını göz kırpmadan feda etmek gerekir.

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, Yaratici said:

Fleichas'ın yazdığına matematiğinden öte genel olarak ben de katılmıyorum ama, bu nasıl üsluptur arkadaş? Böyle yazmak zorunda mısın?!!

Hem sürekli konunun akışını mayınlamışsın, üslup da ayrıca hak getire..Boşu boşuna, durduk yere polemik yaratıp iyicene dağıtıyorsun mevzuyu..

Flechas eski kullanıcılardan biri mi bilmiyorum. Kendisini tanımam etmem..

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, Hasan Akçay said:

Lütfen! 

...

Hasan Bey bizim iki kız kardeş mevzuu arada kaynadı ama olsun. Anlayan anlar, kendi payına düşeni alır zaten şu ana kadar yazılanlanlardan.

Ayrıca orada aynısı derken kast edilen 4'e kadar vb..değil de, 3'er, 4'er...x'er.. manasında...Yani aynı şey. Devamı değil(eş-nkh kısmı) zannedersem. O kadar takılmanıza gerek yok yani..

Da..Ben de poiuz'un dediği gibi, ayetin "tarafınızca" nihai çevirisini almamızın iyi olacağını düşünüyorum.

İğrenç çarpıtma falan olarak yaptığınız nitelemeler de bir dünya islam alimini de kapsıyor bu arada. İğrenç çarpıtma şeklindeki niyetlerle yaftaladığınız adamların cevap verme şansı olsa idi "sizin yorumunuza" neler derlerdi acaba?

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, Hasan Akçay said:

...

Lafzî çeviri:

Ve eğer korkuyorsanız ki yetimlerin haklarını koruyamıycaksınız, o halde nkhlayın (f nkh)

size yetki veren kadınların ikişerini, üçerini, dörderini... ama yine de korkuyorsanız ki adil olamıycaksınız, o zaman

yalnızca birini... ya da

yeminlerinizin bağladığı kimseleri.

Darlık çekmemeniz için uygun olan budur.

Fiil tek... 

yani

nkhlayın o kadınların ikişerini, üçerini, dörderini... (ve değil) YA DA

nkhlayın yalnızca birini... YA DA

nkhlayın sağ ellerinizin altındaki kimseleri.

O kadınların örneğin yalnızca birini nkhladığınızda

nkhlı olmak bakımından o kadın hangi konumdaysa

kadın olsun erkek olsun sağ ellerinizin altındaki kimseler o konumdadır;

nkhsız cinsel ilişki yok,

öyle yetiniverin gari mari yok.

.

Diyorsun ki...
Eğer yetimlerin haklarını koruyamayacağınızdan korkuyorsanız onların iki, üç, dördünü (başkalarıyla) nikahlayın.
Eğer hâlâ adil olamayacağınızdan korkuyorsanız sadece birini (nikahlayın- sanırım yine başka biriyle?)

Buraya kadar anladım galiba. Devamını da açıklar mısın?

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Las Seis Flechas yazdı:

Söylenen lafı anlayamayacak kadar geri zekalı bir döl israfısın sen. Bir bağırsak tenyasına bile senin gibilerin alayını göz kırpmadan feda etmek gerekir.

Ulan mal nesini anlamiyacak insanlar yazı ve tura gelme ihtimali ile kadin ve erkek olma ihtimalini mukayese etmişsin ihtimal yüzde elli olduğuna göre kadın ve erkek sayısı her zaman aynıydı demişsin daha ne diyeceksin millet okuyor yazdığını bu kadar salak olma artık. ?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, teflon yazdı:

Fleichas'ın yazdığına matematiğinden öte genel olarak ben de katılmıyorum ama, bu nasıl üsluptur arkadaş? Böyle yazmak zorunda mısın?!!

Hem sürekli konunun akışını mayınlamışsın, üslup da ayrıca hak getire..Boşu boşuna, durduk yere polemik yaratıp iyicene dağıtıyorsun mevzuyu..

Bir saat önce, teflon yazdı:

Konuyu ne yapıp sulandırmışım önce onu söyle ?Sonrada uslubumu begenmedigin adamın karşı cevabındaki üslubuna bak.Sonrada şunu düşün bu iki kişi daha önce bir birine temas etmiş iki kişi demek ki bir birine nasıl hitap ettikleri beni ilgilendirmez de mesela.O o üslupla konuşulacak bir insan.Sen merak etme kime nasıl konuşmak gerekiyorsa öyle konuşuyorum.

Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, Yaratici yazdı:

Ulan mal nesini anlamiyacak insanlar yazı ve tura gelme ihtimali ile kadin ve erkek olma ihtimalini mukayese etmişsin ihtimal yüzde elli olduğuna göre kadın ve erkek sayısı her zaman aynıydı demişsin daha ne diyeceksin millet okuyor yazdığını bu kadar salak olma artık. ?

Beynin olmadığı için her zamanki gibi kıçınla okumuşsun belli ki. Ben her zaman aynı demedim, hemen hemen aynı dedim. Önce Türkçe öğren öyle gel. 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, teflon said:

Ayrıca orada aynısı derken kast edilen 

4'e kadar vb..değil de 

3'er, 4'er...x'er.. manasında...

Yani aynı şey. Devamı değil...

Önemli olan, ifadenin devamıdır

yani kadınların 2'şerini ve 3'erini ve 4'erini kendinize nkhlayın demek

onların 2'si, 3'ü, 4'ü, 5'i... ile aynı anda evlenip gerdeğe girin demek.

Ayette bu iğrenç işi yapın denmiyor; önemli olan işte bunu görmek;

yoksa "2'şer, 3'er, 4'er"in sınrılama değil

çokluk ve teşvik ifade ettiğini Arapçaya vakıf herkes bilir, 

örneğin Dücane Cundioğlu:

“İkişer, üçer, dörder...” tabiri 

dörde kadar anlamına gelmediği gibi 

tashih ve tahdid (sınırlama) değil,

bilâkis teşvik ifade eder. 

http://ducanecundioglusimurggrubu.blogspot.com/2012/12/kuranda-cokeslilik-meselesi.html

Anadili Arapça olan Yaseen ise

Polygamy başlıklı makalesinde

ifadenin bu anlamını belirtip te bırakıvermiyor;

devamını getiriyor:

"Mathna wa thulatha wa rubaa"  (also used in 35:1) means:

by two, by three, and by four (In other words in groups of two, three, or four)

This meaning therefore has been ignored

because it does not fit with what traditional interpretations want to find.

http://www.sistersinislam.org.my/news.php?item.1033.7

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, teflon yazdı:

Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeşin kızları, kız kardeşin kızları, sizi emziren analarınız, süt bacılarınız, eşlerinizin anaları, kendileriyle birleştiğiniz eşlerinizden olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız size haram kılındı. Eğer onlarla birleşmiş değilseniz (evliliğiniz son bulduğunda) kızlarını almanızda size bir sakınca yoktur. Kendi sulbünüzden olan oğullarınızın eşleri ve iki kız kardeşi birden almak da size haram kılındı; ancak geçen geçmiştir, Allah çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir. Nisa 4-6-22-23-24 ne demek istedi onu mu kastetti bunu mu kastettiye girmeden direk sonuç alacak sorular sorarak konuyo muhattap olduğum için özür dilerim ? Burda iki kız kardeşle evlenmeyi yasaklayan noktadan sonra geçmişte olan geçmişte kalır Allah bagislayicidir diyor.Bundan zeka kırıntısı olan insan Allah'ın bu konudaki fikrinin sabit olduğunu düşünürse Allah'ın doğru yada yanlış gördüğü fikirler değişmez der ve şunu sorgulamaya başlar Yakup benim peygamberimdir diyen Kur'an'ın Allah'ı Yakup iki kız kardeşle evlendiğinde buna riza gösterirken yakuptan 2000 yıl sonra Arap diyarindaki peygamberinin nesline yasak ediyor. Ben konunun burasindan girmeyi tercih ettim konu sulansada sulanmasada bu konu bir yere varmiyacak armut yazan sizin armut diye okuduğunuzu elma diye kabul eden bir adam var.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, teflon said:

Ben de poiuz'un dediği gibi, ayetin "tarafınızca" nihai çevirisini almamızın iyi olacağını düşünüyorum.

Nisa 2:

Yetimlere mallarını verin. Pisi temizin yerine koyup değiştirmeyin,

onların malını kendi malınıza katarak yemeyin; büyük günahtır bu.

Nisa 3:

Ve eğer yetimlerin haklarını koruyamıycanızdan korkuyorsanız

size yetki veren kadınların ikişerini, üçerini, dörderini evlendirin

ama bunda da adil olamıycanızdan korkuyorsanız yalnızca birini

ya da yeminlerinizin bağladığı kimseleri.

Darlığa düşmemeniz için uygun olan budur.

Nisa 4:

Kadınların sadakalardan gelen mallarını kendilerine karşılık beklemeden verin

ama ondan bişeyleri kendileri size bıraktıysa sağlıkla, çekinmeden onu yiyin.

Sitelerde Paylaş
15 hours ago, Hasan Akçay said:

Lütfen! 

çünkü Hasan Akçay eş alacağınız kadınlardan değil,

BAŞKALARINA "nkh"layacağınız insanlardan söz ediyor.

Çünkü üzerinde durduğumuz ayetlerde sözü edilen BU.

Örneğin 

"nkh"layın o kadınların ikişerini ve üçerini ve dörderini, denerek emredilen şudur:

"nkh"layın o kadınların 2'sini aynı anda, 3'ünü aynı anda, 4'ünü...  aynı anda.

Örneğin bir adam

üç kadını aynı anda

kendisine "nkh"layıp

üçüyle aynı anda gerdeğe girsin mi? 

Allah bunu mu emrediyor?

Yine örneğin Nisa 3'te deniyor ki

nkhlayın "ma meleket eyman"ınızı

ama ma meleket eyman"ın ERKEK olanları var

ve siz erkeksiniz...

O erkekleri

KENDiNiZE "nkh"layın mı deniyor?

.

Boş terane üzerindesin...

SEnin şu allah dediğin zavallı, sünepe bedevisever,  nasıl acizdir ki böyle, "lan 4 karı yeter, fazlasını alamazsınız, fazlasını alan da tez boşasın" diyemiyor böyle? Bu ne aciz, ne zavallı bir putçuktur ki, 1400 senedir insanlar anlamadan geliyor, hala da başında birbirini yiyor? 

Sen bu iki lafı bir araya getiremeyen zavallı putçuktan ne bekliyorsun ki? tomurcuk memeli huriler mi? İki lafı bir araya getiremeyen bu beceriksiz, tomurcuk meme yapacam derken, kol gibi malafatlı bir nuri yapıp, sana huri yerine nuri bahşedebilir cennette, daha fazlasını bekleme...

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, Hasan Akçay said:

...

Nisa 3:

Ve eğer yetimlerin haklarını koruyamıycanızdan korkuyorsanız

size yetki veren kadınların ikişerini, üçerini, dörderini evlendirin

ama bunda da adil olamıycanızdan korkuyorsanız yalnızca birini

ya da yeminlerinizin bağladığı kimseleri.

Darlığa düşmemeniz için uygun olan budur.

...

Botlanan yerden sonra bayağı bocalamışsın ya neyse.
Yani sen şimdi islamda tekeşlilik var diyorsun!?!

Peki neden hem Muhammed, hem halifeler ve hem normal müslümanlar (günümüzde bile) bir çok kadınla evlemişler/evleniyorlar? 
Bunu ateşleyen nedir?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...