Jump to content

Çok eşlilikle ilgili

Recommended Posts

47 minutes ago, poiuz said:

Botlanan yerden sonra bayağı bocalamışsın ya neyse.
Yani sen şimdi islamda tekeşlilik var diyorsun!?!

"Kuran'daki islam"da çok eşlilik kesinlikle haram.

Bocalayıp bocalamadığıma gelince hayır.

boldlanmayan yerde 

şu kelime mi bu kelime mi daha iyi gider diye düşündüm

ama anlam konusunda netim, anlam doğrudur.

Aslında SiZ emin görünmüyorsunuz,

boldlanmayan yerdeki çeviriye

itiraz etsem mi etmesem mi diye bocalıyor gibisiniz.

Yerinizde olsam  

çekinmezdim.

Bi deneseniz? 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 197
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

4 hours ago, Hasan Akçay said:

"Kuran'daki islam"da çok eşlilik kesinlikle haram.

Sanırım Kuran'ı yazan Muhammed'in bundan haberi yoktu ki, bir düzine kadınla evlenmiş.

Sana bir soru: Bir insan (mesela ben) başka bir insana (mesela Muhammed, isa, musa) inanmıyor diye sonsuza kadar işkence edilerek yakılmayı hakkeder mi?

Başka bir açıdan bakalım, İslam'daki elemanları sadeleştirelim, yani ortada sadece Allah, Muhammed ve ben olayım. Allah'ın Muhammed'e "Git şu sağduyu denen herife söyle, sana inanıp itaat etsin, eğer sana inanıp itaat etmese onu sonsuza kadar yakarım." demesi adaletli midir, değil midir?

Bir tanrının bir insanla iletişime geçip ona inanmayan milyarlarca insanı sonsuza kadar yakacağı iddiası sana hiç saçma, absürd gelmiyor mu? Hiç kendi kendine inanmamak nasıl suç oluyor, üstelik sonsuza kadar yakılmayı gerektiren bir suç, diye düşünmüyor musun? Söyle bakalım, bir insana inanmamak nasıl sonsuza kadar yakılmayı gerektiren bir suç olur? Şunu akla, mantığa uygun olarak bir açıkla.

Kuran'daki falan kelime acaba şu anlama mı geliyor yoksa bu anlama mı gibi boş işlerle uğraşacağına bir de büyük resme bakmayı denesene. Asıl düşünmen gereken bu Muhammed denen arap bedevisinin "Allah adında bir tanrı bana inanmayan ve itaat etmeyen herkesi sonsuza kadar yakacak." iddiasının doğru mu, yoksa yalan mı olduğu.

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, poiuz said:

Yani sen şimdi islamda tekeşlilik var diyorsun!?!

Peki, neden

Muhammed

çok kadınla evlemiş? 

Eş üstüne eş almayı haram kılan 33:52 inmeden önce

çağdaşları neden çok kadınla evlenmişse

Muhammed o yüzden çok kadınla evlenmiş

çünkü o da onlardan biri.

Tıpkı

bir evlatlığı 

onu evlatlık alanın adıyla çağırmayı yasaklayan 33:5 inmeden önce 

Muhammed, evlatlığına neden Muhammed'in Oğlu dediyse.

Muhammed

33:5'ten sonra evlatlığına Muhammed'in oğlu demedi;

33:52'den sonra eş üstüne eş almadı.

Yoksa vahyedilene itaat etmediği için

peygamberlikten azledilirdi

ve "o zorlu gün"de cezasını görmek üzere

kafir olarak ölürdü.

Yûnus 15:

Bizimle buluşmayı beklemeyenler

kendilerine apaçık ayetlerimiz okunduğunda dediler ki

"Bize başka bir Kuran getir ya da bunda değişiklik yap!"

De ki: "Onu ben değiştiremem; bana ne indirildiyse ona uyarım;

yoksa Rabbime baş kaldırırsam o zorlu günden korkarım."

Muhammed peygamberlikten azledilmedi

çünkü ne vahyedildiyse ona uydu,

örneğin 33:52'den sonra eş üsütüne eş almadı.

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, Hasan Akçay said:

Eş üstüne eş almayı haram kılan 33:52 inmeden önce

çağdaşları neden çok kadınla evlenmişse

Muhammed o yüzden çok kadınla evlenmiş

çünkü o da onlardan biri.

Tıpkı

bir evlatlığı 

onu evlatlık alanın adıyla çağırmayı yasaklayan 33:5 inmeden önce 

Muhammed, evlatlığına neden Muhammed'in Oğlu dediyse.

Muhammed

33:5'ten sonra evlatlığına Muhammed'in oğlu demedi;

33:52'den sonra eş üstüne eş almadı.

Yoksa vahyedilene itaat etmediği için

peygamberlikten azledilirdi

ve "o zorlu gün"de cezasını görmek üzere

kafir olarak ölürdü.

Yûnus 15:

Bizimle buluşmayı beklemeyenler

kendilerine apaçık ayetlerimiz okunduğunda dediler ki

"Bize başka bir Kuran getir ya da bunda değişiklik yap!"

De ki: "Onu ben değiştiremem; bana ne indirildiyse ona uyarım;

yoksa Rabbime baş kaldırırsam o zorlu günden korkarım."

Muhammed peygamberlikten azledilmedi

çünkü ne vahyedildiyse ona uydu,

örneğin 33:52'den sonra eş üsütüne eş almadı.

Söylenildiğine göre Muhammed 40 yaşında peygamber olmamış mı? Putun aklına Muhammed bir düzine kadın aldıktan sonra mı tek eşlilik getirmek gelmiş? Putun aklı Muhammed kadın üstüne kadın alırken neredeymiş? Kıçına mı kaçmış aklı? Herhalde put da baktı seçtiği herif ortada kadın bırakmayacak, lan yeter aldığın kadın, biraz da başkalarına bırak demiş herhalde. Yahu bu kadar basit bir soruyu sormak da mı aklına gelmiyor? İnsan biraz düşünür, aklını, mantığını kullanır, soru sorar, sen de o da yok, takılmışsın bir cahil, yağmacı arap bedevisinin peşine, huri, cennet hayali uğruna aklını, mantığını, vicdanını, düşünme yetini çöpe atmışsın, yazıklar olsun sana. Değer mi bir hayal uğruna bu rezil, kepaze olmaya?

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, poiuz said:

Peki neden

normal müslümanlar (günümüzde bile)

çok kadınla evlenmişler/evleniyorlar? 
Bunu ateşleyen nedir?

Evet, düşünmek lazım

bunu ateşleyen nedir.

Bir cami imamı

sürekli sünnet diyor başka bir şey demiyordu;

"Allah'ın elçisi ne yaptıysa biz de yapmalı, ne yapmadıysa yapmamalıyız;

sünneti terkeden dinden çıkar."

O kadar çok söyledi ki bunu... gına geldi;

"Peki" dedim, "Allah'ın elçisi 33:52'den sonra eş üstüne eş alma

ama müslümanlar eş üstüne eş alıyorlar;

dinsiz mi onlar, dinden çıkıyorlar mı?"

Çıt yok. 

Sitelerde Paylaş

Yazdıkların gerçekler ile pek uyuşmuyor.

-Dikkat edersen Muhammed peygamber olmadan önce tek eşli. Peygamber olduktan sonra çok eşliliğe geçiyor.
-Nisa Suresi 625-627 yılları arasında iner. Ama Muhammed 627 yılından sonra da evlenmeye devam eder.
-Ve Kuranı ve İslamı Muhammedden sonra en iyi bilmeleri gereken halifeler de çok eşliliğe devam ederler ve yeni eşler edinirler.
-Mesela Muhammedin damadı Ali, ilk başlardan tek eşli iken, Nisa Suresi indikten yıllar sonra çok eşliliğe geçer.

Muhammed ve arkadaşları inen ayete uymayı bırak, direk Allahı provoke etmişler gibi ?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, poiuz yazdı:

Ve Kuranı ve İslamı Muhammedden sonra en iyi bilmeleri gereken halifeler de çok eşliliğe devam ederler ve yeni eşler edinirler.
-Mesela Muhammedin damadı Ali, ilk başlardan tek eşli iken, Nisa Suresi indikten yıllar sonra çok eşliliğe geçer.

Muhammed ve arkadaşları inen ayete uymayı bırak, direk Allahı provoke etmişler gibi ?

Geveleyen zat’a verilecek kapak gibi yanıt işte bu, konu kilit..

Ama bu zat muhtemelen gevelemeye devam edecek. Maalesef, umutsuz vaka. Düzelmiyor.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, poiuz said:

Yazdıkların gerçekler ile pek uyuşmuyor.

-Dikkat edersen Muhammed peygamber olmadan önce tek eşli. Peygamber olduktan sonra çok eşliliğe geçiyor.
-Nisa Suresi 625-627 yılları arasında iner. Ama Muhammed 627 yılından sonra da evlenmeye devam eder.
-Ve Kuranı ve İslamı Muhammedden sonra en iyi bilmeleri gereken halifeler de çok eşliliğe devam ederler ve yeni eşler edinirler.

Bunlar dedikodu.

Kuran'ı eleştiren bir insan

eğer dürüstse

kanıt diye dedikoduya bel bağlamamalı, 

kanıtını Kuran'dan getirmeli; örneğin şunu demeli:

Nisa 3 erkekler için

maksimum 4 kadınla evlenmeye

izin verir...

Siz ilkin bunu dediniz dürüstçe

ama demiyorsunuz artık; dedikoduya yöneldiniz.

Siz bilirsiniz;

ben yokum.

Sitelerde Paylaş

Hasan akçay ile islamı tartışmanın bir anlamı yok.

Kendisi hadisleri ve islam’ın kendi tarihini red ediyor.
Bildiğiniz üzere islam= kuran değildir, böyle bir islam anlayışı yok.

Hasan, her nekadar kendine itiraf edemese de, islam’ın kutsal kitabı kuran’ı şahsi inancına referans alan, islam tandanslı kafası karışık bir deist.

Çarpık inancına göre kuran ayetlerinin 1400 yıllık genel kabul görmüş anlamlarını da red ediyor ve işine gelen yan anlamlarını seçiyor.

İçine doğduğu kültür yıllarca beynini yıkadığı için 7. Yy çöl araplarının ilkel kitabını kendine rehber edinmek zorunda hissedebilir, lakin keşke bu rezil kitabı savunmak için kendisini küçük düşüreceğine sadece aklını rehber alsaymış..

Hasan sen bu halinle maide 33 deki bozguncu olduğunun farkında mısın?

Sitelerde Paylaş
On 09.01.2020 at 17:16, Las Seis Flechas yazdı:

Erkeğin çok eşli olması zaten mantıken imkansız. Kadın ve erkek oranı hemen hemen aynı, çünkü yazı-tura gibi yüzde 50'ye yüzde 50 ihtimal var. Kadın-erkek oranı birbirine denk iken nasıl erkekler 4 tane kadınla evlensin? Bu anca kadının da çok eşli olması ile mümkün olur.

İflah olmaz bir cahilsin be kardeş.Ugrasma buralarda zeka gelişimi ile alakalı bir eğitim al sonra katıl buraya 0 bilginle burada komik duruma düşme.Yazi tura da cikarttigin %50 ihtimalden sonra,kadın ve erkek sayısı bir birine denk iken demissin.Ben neredeyse aynıdır diye bir şey göremiyorum.Ayrica istisnai ipneler dışında hepimiz erkeğiz lafın sadece olasılık hesaplama da değil biyoloji ve anatomi konusunda da ne kadar iflah olmaz bir cahil olduğunu ortaya koyuyor.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Yaratici yazdı:

İflah olmaz bir cahilsin be kardeş.Ugrasma buralarda zeka gelişimi ile alakalı bir eğitim al sonra katıl buraya 0 bilginle burada komik duruma düşme.Yazi tura da cikarttigin %50 ihtimalden sonra,kadın ve erkek sayısı bir birine denk iken demissin.Ben neredeyse aynıdır diye bir şey göremiyorum.Ayrica istisnai ipneler dışında hepimiz erkeğiz lafın sadece olasılık hesaplama da değil biyoloji ve anatomi konusunda da ne kadar iflah olmaz bir cahil olduğunu ortaya koyuyor.

"Hemen hemen aynı" ifadesini göremiyorsun bu senin çok ciddi bir zeka problemin olduğunu gösterir. 

Zaten senin gibi ateist takılıp Atatürk düşmanlığı yapan döl israfı bir liboşun başkalarının zekâsını sorgulaması da çok komik kaçıyor.

Senin gibilerin alayının bir köpek dışkısı kadar bile değeri yoktur. 

Defol git foseptik çukurunda debelenmeye devam et.

tarihinde Las Seis Flechas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Las Seis Flechas yazdı:

"Hemen hemen aynı" ifadesini göremiyorsun bu senin çok ciddi bir zeka problemin olduğunu gösterir. 

Zaten senin gibi ateist takılıp Atatürk düşmanlığı yapan döl israfı bir liboşun başkalarının zekâsını sorgulaması da çok komik kaçıyor.

Senin gibilerin alayının bir köpek dışkısı kadar bile değeri yoktur. 

Defol git foseptik çukurunda debelenmeye devam et.

Mustafa Kemal ile ateitlik arasinda nasıl bir bağlantı kurdun ? Yani ateist olmak Mustafa Kemal'i sevme gerekliliği mi doğuruyor.Hala zeka ile alakalı konuşma cüretini bulabilmen çok acıklı.

Sitelerde Paylaş
14 hours ago, Hasan Akçay said:

Bunlar dedikodu.

Kuran'ı eleştiren bir insan

eğer dürüstse

kanıt diye dedikoduya bel bağlamamalı, 

kanıtını Kuran'dan getirmeli; örneğin şunu demeli:

Nisa 3 erkekler için

maksimum 4 kadınla evlenmeye

izin verir...

Siz ilkin bunu dediniz dürüstçe

ama demiyorsunuz artık; dedikoduya yöneldiniz.

Siz bilirsiniz;

ben yokum.

Bunları islam düşmanları/kafirler/yahudiler yazmış olsaydı senin "dedikodu" sözüne hak verebilirdim

Ama bu hadisleri müslümanlar yazmış, bunlar islam tarihi. Bunlar olmasa sen ne Kurandaki Zeynep olayını anlardın ne de Tebbet Suresini.

Hadi giderken cebine de şu ayeti koyayım.

Ne kadar isteseniz de, eşlerinize adaletle davranmak elinizde değildir. Dolayısıyla diğerlerini dışlayarak ve onları kocası hem var, hem de yokmuş gibi bir durumda bırakarak, içlerinden sadece birine yönelmeyin. Eğer arayı düzeltir, yolunuzu da Allah'ın kitabıyla bulmaya çalışırsanız bilin ki, Allah çok bağışlayan ve çok acıyandır

İyi günler

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, poiuz said:

Bunlar olmasa sen ne Kurandaki Zeynep olayını anlardın ne de Tebbet Suresini.

Kuran'daki Zeyneb olayı

33:4 ve 33:37'den

açık ve net anlaşılıyor.

Tebbet suresi de öyle.

Senin anlamazdın dediğin Tebbet suresini

hiç bir dedikoduya tenezzül etmeden

ben anlıyorum, insanlar anlıyor.

Kuran'ı dışlayıp Kuran'sız islam üretmenin

hin oğlu hince yolları var;

örneğin şu ayet bu ayet tarafından iptal (nesh) edilmiştir iddiası,

örneğin filan ayette lafzen şöyle deniyor ama mealen benim dediğim kastediliyor iddiası,

örneğin "Hadisler olmasaydı Kuran anlaşılmazdı" iddiası...

Gerçek ortada.

Kuran'a çamur atmak için fırsat arayanlar

dedikodulara tenezzül etmek zorunda

çünkü o fırsatı Kuran vermiyor onlara.

Örneğin 4'e kadar evlilik Kuran'da var iddiası...

Bir önceki iletimde

Kuran'ın dürüstçe eleştirilmesiyle ilgili olarak

buna değindim ve örnek verdim.

*

Bir iddia: Poiuz

günlüğünde

kendisinin 4 kocalı bir Fransız olduğunu söylüyor...

Kanıt: ? Kanıt nolsun?

Kanıt Zırzırî'nin  derlediği SAHiH-i DEDiKODU mu olsun

ya da Poiuz tarafından tutulan günlük mü?

Poiuz eleştirisi yapanlar hangisini kanıt göstersin?

*

Ne kadar isteseniz de, eşlerinize adaletle davranmak elinizde değildir. Dolayısıyla diğerlerini dışlayarak ve onları kocası hem var, hem de yokmuş gibi bir durumda bırakarak, içlerinden sadece birine yönelmeyin. Eğer arayı düzeltir, yolunuzu da Allah'ın kitabıyla bulmaya çalışırsanız bilin ki, Allah çok bağışlayan ve çok acıyandır.

Sevgili Poiuz,

Kuran çok eşliliğe izin veriyor iddiasını

bir de bu ayet üzerinden (4:129)

müzakere etmek istiyor musunuz sahiden?

Emin misiniz?

.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ve siz ne kadar hırs etseniz de kadınlar arasında adil olamazsınız (Ve len tastatîû en ta'dilû beyn en-nisâsi velev harastum)

bari birisine hepten uzak durup ta onu muallakta gibi bırakmayın (fe lâ temîlû küllel meyli fe tezarû hé ke el muallaka)

ve eğer sorumlu davranıp huzuru sağlarsanız koruyup bağışlayandır Allah (ve in tuslihû vettakû fe inne allahe kâne gafûran rahîma).

Bu ayetinde neresinde

eş üstüne eş alın da

çok eşli olun deniyor?

.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Pardon Zeynep değil Ayşe olacaktı.

Aşağıdaki ayetleri okuyunca, hadisler olmasa neden bahsedildiği bilinmeyecekti.

Nur Suresi
11. İftirayı ortaya atanlar, içinizden bir topluluktur. Onu hakkınızda şer saymayın; aslında o sizin için bir hayırdır. Onlardan herbirinin bu günahtan kazandığı bir pay vardır. Günahın büyüğünü üstlenen kimsenin hakkı ise büyük bir azaptır.

12. Onu işittiğinizde, mü'min erkekler ve mü'min kadınların birbirleri hakkında iyi şeyler düşünerek "Hâşâ, bu düpedüz iftiradır" demeleri gerekmez miydi?

13. İddialarına dair dört şahit getirselerdi ya! Şahit getiremediklerine göre, onlar Allah katında yalancıların tâ kendileridir.

14. Eğer dünyada ve âhirette Allah'ın size lütuf ve rahmeti olmasaydı, içine daldığınız şey yüzünden size büyük bir azap dokunurdu.

15O vakit siz bu iftirayı dilinize doluyor, hakkında hiçbir bilginiz olmayan şeyi ağzınızla söylüyor ve bunu kolay bir iş sanıyordunuz. Oysa bu Allah katında pek büyük birşeydi.

Tebbet Suresi
1. Ebû Leheb'in elleri kurusun. Zaten kurudu.
2. Ona ne malı fayda verdi, ne de kazandığı.
3. O, bir alevli ateşe girecektir.
4,5. Boynunda bükülmüş hurma liflerinden bir ip olduğu hâlde sırtında odun taşıyarak karısı da (o ateşe girecektir).

Ebu Leheb kimdir, ne yapmıştır? Allah neden ellerinin kurumasını ister? Vs gibi sorular hadisler olmadan cevaplanamaz.

Veya alkol iyi mi kötü mü? 
Hadislere bakmazsak direk "kötüdür" diyemeyiz. Muhammed/Kuran belki önce yasaklamış ama sonra bir kadeh şarabın kalb krizine karşı felan iyi geldiğine mucizevi bir şekilde işaret etmiş ve şarabı cennete sokmuş, akıllı toplulukların şarap ürettiğini yazmıştır.
Bence hadislere bakmadan "şarap kötüdür" demek yanlış olur. 

Senin tercümene göre Nisa 3 yetimlerin evlendirilmesini açıklıyor. Ben ilk iletimde birinin birilerini EVLENDİRMESİNİ doğru bulmadığımı yazmıştım. 21. yüzyılda herkesin kendi istediği kişi ile EVLENEBİLECEĞİNİ düşünüyorum, kimsenin kimseyi evlendirmesi gerekmez. Ama 7. yüzyılın kitabından tabii bunu bekleyemem.

Yalnız ben merak ettim. Acaba Kuran benim kaç kadınla evlenebileceğim hakkında bir şey yazıyor mu? Bunu açıklığa kavuşturan bir ayet var mı?
Ben kaç eş alabilirim?

Sitelerde Paylaş
53 minutes ago, poiuz said:

Senin tercümene göre Nisa 3 yetimlerin evlendirilmesini açıklıyor.

Ben ilk iletimde birinin birilerini EVLENDİRMESİNİ doğru bulmadığımı yazmıştım.

21. yüzyılda herkesin kendi istediği kişi ile EVLENEBİLECEĞİNİ düşünüyorum,

kimsenin kimseyi evlendirmesi gerekmez. Ama 7. yüzyılın kitabından tabii bunu bekleyemem.

Herkes elbette kendi istediği kişi ile evlenecek.

Nisa 3'te

o kadınların size yetki verenlerini evlendirin denerek dile getirilen de bu; 

size size yetki vermeyenlerden size ne?

Kaldı ki sizin onları evlendirmeniz şundan ibaret:

Onların her birinin talibi uygun mu değil mi araştıracaksınız;

uygunsa "Verdim gitti!" diyeceksiniz. O kadar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...