Jump to content
John_Ahmet

Bir sistemi inceliyoruz.

Recommended Posts

Daha önce çok kez tartıştık ancak forumdaki kişilerin çoğu ezberlerinden konuştular hesap yapmadılar ve yine anlaşılmadı.

Şimdi kocaman yazıyorum. Ortada bir iddia yok!

Sadece bir sistemi hep birlikte inceleyip yorumlarımızı paylaşalım.

Sistem şu;

buoyant8.gif

Bu sistem hazırlanıp suyun içerisine bırakılıyor. Daha net hesaplamalar yapmak için gri kutular 1 metreküp olsun içi dolu ve öz kütlesi de 3 g/cm3 olsun.

Beyaz kutular çok ince bir materyalden olsun kalınlığı ihmal edilirse piston tamamen açıkken o da 1 m3 olsun. Piston tamamen açıkken içerisinde 1 atmosfer hava olsun.

Tekerleğin çapı 3 metre olsun. Pistonların her birinin toplam kütlesi 3,01 ton olsun. Gri ve beyaz olanın toplam kütlesini kastediyoruz.

Şimdi buradaki gerekli hesapları yapabilir misiniz?

Suyun bu pistonların her birine uygulayacağı kaldırma kuvvetlerini hep birlikte hesaplayalım. Bu kuvvetleri sağ ve sol olarak ikiye ayıralım ve bu kuvvetlerin ne işe yarayabileceğini tartışmayı en sona bırakalım.

Bu konu fazlasıyla kafama takılıyor. Sizlerden doğru fizik ve matematik denklemlerle buradaki fiziği çözmenizi istiyorum.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilim forumunda pratik önemi ve yararı olan ve bilgi ufkunu genişleten konuları tartışıyoruz.

Bu başlık öyle bir konu değil.. Tavanarasına kaldırılıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, haci yazdı:

Bilim forumunda pratik önemi ve yararı olan ve bilgi ufkunu genişleten konuları tartışıyoruz.

Bu bilime ve bana çok büyük haksızlık, halbu ki kaba bir hesap yapsanız böyle bir sistemin faydaları anlatmakla bitmez. Düşünme ve hesap yapma tembeli insanlar böylesine değerli bir konuyu tavan arasına gönderebiliyor. Bu kişi bilim forumunun admini olunca konu daha da ironik bir hale geliyor. Yazık!

Halbu ki anlasanız her şey çok daha farklı olacak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, haci yazdı:

Sistemin çalışmayacağını hesap yolu ile çözmeden tavan arasına gitmemeli.

Benim matematik bilgim yetmiyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Bu bilime ve bana çok büyük haksızlık, halbu ki kaba bir hesap yapsanız böyle bir sistemin faydaları anlatmakla bitmez. Düşünme ve hesap yapma tembeli insanlar böylesine değerli bir konuyu tavan arasına gönderebiliyor. Bu kişi bilim forumunun admini olunca konu daha da ironik bir hale geliyor. Yazık!

Zırvalıyorsunuz.. Buna izin veremem.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Şimdi, John_Ahmet yazdı:

https://phet.colorado.edu/sims/html/

bu bağlantıda simulasyon listeleri var.

https://phet.colorado.edu/sims/html/vector-addition-equations/1.0.0/vector-addition-equations_tr.html

Bu simulasyon  vektör hesapları için.

https://phet.colorado.edu/sims/html/vector-addition-equations/1.0.0/

Burada kodları var.

@Sütlü Kase ile @DreiMalAli  yardım ederlerse kodları  değiştirip çalışıp çalışmayacağını görebilirsin. 

Kodları yazmak senden formüller onlardan.:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Sistemin çalışmayacağını hesap yolu ile çözmeden tavan arasına gitmemeli.

Benim matematik bilgim yetmiyor.

Delinin pösteki saymasını mı bekliyorsunuz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Şimdi, haci yazdı:

Zırvalıyorsunuz.. Buna izin veremem.

Hayır kesinlikle zırvalamıyorum. Bu konuyu tavan arasından alırsanız açıklayabilirim. Böylece matematik ve fiziğe dayalı sağlam bir temelde neden dengede olmadığını açıklayacağım. Bunu anlamak için en kaba hesap bile işimizi görüyor olacak bence izin verin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Hayır kesinlikle zırvalamıyorum. Bu konuyu tavan arasından alırsanız açıklayabilirim. Böylece matematik ve fiziğe dayalı sağlam bir temelde neden dengede olmadığını açıklayacağım. Bunu anlamak için en kaba hesap bile işimizi görüyor olacak bence izin verin.

Tavanarasında açıklamamanız için bir neden yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Şimdi, haci yazdı:

Tavanarasında açıklamamanız için bir neden yok.

Haklıysam günahı sizin boynunuza, üstelik bu kadar önemli olabilecekken. Katılım çok az olacağından hiç bir şekilde işe yaramayacak. Ben bunu daha çok kişi anlasın ve gerekli hesapları yapsın istiyorum. Ben yeteri kadar mühendisle birlikte bu hesapları yaptım. Şaşkına döndük. Lütfen izin verin açıklayayım. Hem matematik ve fizik hesapları yapacağız forumda her zaman yaptığımız şeyler. Bunun nesi yanlış. Hem yanılıyor bile olsam, yaptığımız pratik çok işe yarar türden olacak ki yanılmıyorum güvenebilirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Haklıysam günahı sizin boynunuza, üstelik bu kadar önemli olabilecekken. Katılım çok az olacağından hiç bir şekilde işe yaramayacak. Ben bunu daha çok kişi anlasın ve gerekli hesapları yapsın istiyorum. Ben yeteri kadar mühendisle birlikte bu hesapları yaptım. Şaşkına döndük. Lütfen izin verin açıklayayım. Hem matematik ve fizik hesapları yapacağız forumda her zaman yaptığımız şeyler. Bunun nesi yanlış. Hem yanılıyor bile olsam, yaptığımız pratik çok işe yarar türden olacak ki yanılmıyorum güvenebilirsiniz.

Bu bilimsel bir konu. Kendinize güveniyorsanız bu konuyu bilimsel bir fizik veya bilim mecmuasında tartışırsınız.

Burası ateistforum'a ait bir bilim forumu... Bu tür iletileri paylaşamayız.. Çünkü onlardaki iddiaları değerlendiremez, yanlışlarını bulamayız.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, haci yazdı:

Bu bilimsel bir konu. Kendinize güveniyorsanız bu konuyu bilimsel bir fizik veya bilim mecmuasında tartışırsınız.

Burası ateistforum'a ait bir bilim forumu... Bu tür iletileri paylaşamayız.. Çünkü onlardaki iddiaları değerlendiremez, yanlışlarını bulamayız.

Öyle bir forum mecmua olsa zaten paylaşırdım. Burada en yüksek katılımı sağlayabiliyorum. Sizin forumunuza s.çayım ben, bunu hakettiniz atacaksanız atın. Ben ne söylediğimi biliyorum ve bu konu belli ki sizi çok rahatsız etmiş kaba bir hesap yapan herkes burada yazanlardan termodinamikle ilgili öğrendiği her şeyi çöpe atma sendromu geçirecek. Eğer biraz olsun hesap yapıp bu endişeyi taşıyorsanız da haksızsınız, hesap yapmayıp gerçekten işe yaramayacağını ön yargılı düşünüyorsanız da haksızsınız.

Bundan dolayı atılmayı göze alıyorum. Tekrar söylüyorum ben bunu bu forumda paylaşamıyorsam, s.çayım forumunuza.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, mirasyedi yazdı:

sadece hesaplamaları bilmek yetmiyor birde bilgisayar programcısı olacaksın bu tür soruları çözmek için.:)

Zaten, C#, C++, node.js programcısıyım benim için sorun olmaz ancak tüm bunlara gerek yok.

Sol tarafta pistonlara etkiyen kaldırma kuvvetlerini kabaca hesapladıktan sonra sağ taraftakilerle karşılaştırın. Sol tarafın kayışa etkiyen aşağı yönlü net kuvvetleri sağ taraftakinden daima her açıda daha az oluyor ve bu da sistemin saat yönünde dönmesine sebep.

Sadece V' leri karşılaştırın ağırlıklar zaten kısmi dengede olacak bu nedenle hacme bağlı kaldırma kuvvetlerindeki fark sistemin dengesizliğini ispatlıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Öyle bir forum mecmua olsa zaten paylaşırdım. Burada en yüksek katılımı sağlayabiliyorum. Sizin forumunuza s.çayım ben, bunu hakettiniz atacaksanız atın. Ben ne söylediğimi biliyorum ve bu konu belli ki sizi çok rahatsız etmiş kaba bir hesap yapan herkes burada yazanlardan termodinamikle ilgili öğrendiği her şeyi çöpe atma sendromu geçirecek. Eğer biraz olsun hesap yapıp bu endişeyi taşıyorsanız da haksızsınız, hesap yapmayıp gerçekten işe yaramayacağını ön yargılı düşünüyorsanız da haksızsınız.

Bundan dolayı atılmayı göze alıyorum. Tekrar söylüyorum ben bunu bu forumda paylaşamıyorsam, s.çayım forumunuza.

Zırvalıyordun. Şimdi de ağzını bozmaya başladın. Burası sana göre bir forum değil. Onur ve gururun yerindeyse kendin ayrılırsın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hafif olanlar açıldığı zaman sistem yüzer konuma gelemiyor. 

Kapalı kutuyu tek başına suya attığımda,

ağırlık kuvveti (3010.9,81 = 29528N) ve kaldırma kuvveti (1.977.9.81 = 9780N)  Batar.

Açık kutu hacim 2 katına çıktı, başka değişen bir şey yok. 

2.977.9.81 = 19560N Batar.

3 katta yetmiyor hacmin 4 katına çıkması gerek. 

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, haci yazdı:

Zırvalıyordun. Şimdi de ağzını bozmaya başladın. Burası sana göre bir forum değil. Onur ve gururun yerindeyse kendin ayrılırsın.

Bilim böyle üretilir. Bakın bilim üretenlere yaptığınızı bir gözden geçirin. Hesapları yapınca ve haklıysam siz utanmayacaksanız sizinle tartışmaya gerek de yok. Diğer başlığımda işe yarar bir kayıpsız sıkıştırma formatı ile ilgili ve oraya işe yarar bir de kod ve executable koyacağım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Hafif olanlar açıldığı zaman sistem yüzer konuma gelemiyor. 

Kapalı kutuyu tek başına suya attığımda,

ağırlık kuvveti (3010.9,81 = 29528N) ve kaldırma kuvveti (1.977.9.81 = 9780N)  Batar.

Açık kutu hacim 2 katına çıktı, başka değişen bir şey yok. 

2.977.9.81 = 19560N Batar.

3 katta yetmiyor hacmin 4 katına çıkması gerek. 

Bebeğim yüzmesi önemli  mi biz kayışa etkiyen kuvvetlere bakıyoruz. Anlıyor musun? Yüzüp yüzmeyeceğine neden takılıyorsun? Yüzeceğini iddia eden yok. Kayışa etkiyen Fnet kuvvetlerin sol ve sağ taraftakilerle kabaca karşılaştırırsan ne olduğunu anlayacaksın.

Sen yüzünce çalışacağına inanıyorsan gri kutu için özkütleyi 1,5 g/cm3 olarak al. O zaman ne değişiyor? sol taraftakiler yukarı yönlü sağdakiler aşağı yönlü olacak. Bu ikna edici oldu mu?

buoyant8.gif

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Bebeğim yüzmesi önemli  mi biz kayışa etkiyen kuvvetlere bakıyoruz. Anlıyor musun? Yüzüp yüzmeyeceğine neden takılıyorsun? Yüzeceğini iddia eden yok. Kayışa etkiyen Fnet kuvvetlerin sol ve sağ taraftakilerle kabaca karşılaştırırsan ne olduğunu anlayacaksın.

Aslında önemliydi. Şimdi kutuların açılıp açılmaması gerektiğine bakmak gerekiyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Aslında önemliydi. Şimdi kutuların açılıp açılmaması gerektiğine bakmak gerekiyor. 

Evet o kısım da önemli fakat 1 atmosfer basınç yeterli gelmezse 1,1 1,2 1,3 1,5 2 istediğin gibi artırıp azaltabilirsin. Zira bu da değişken olursa optimum ne kadarlık iç basınç daha faydalı olur değerlendirmek gerekli, boruların çapını 5cm alabilirsin daha büyük gerekli değil.

Sen yüzünce çalışacağına inanıyorsan gri kutu için özkütleyi 1,5 g/cm3 olarak al. O zaman ne değişiyor? sol taraftakiler yukarı yönlü sağdakiler aşağı yönlü olacak. Bu ikna edici oldu mu?

buoyant8.gif

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...