Jump to content
John_Ahmet

Bir sistemi inceliyoruz.

Recommended Posts

Bir yığın gereksiz muhabbet yaptık. Çok az  kişi 2. sayfayı okuyor. Bence bana bu konuyu en verimli şekilde hatta ateist cafede paylaşmama izin verilmeli, şu ana kadar yaptığımız hesaplarla sol ve sağ taraf arasında ciddi bir hacim farkı olacağını ortaya koyduk ve bu da soruyu cevaplıyor. @Sütlü Kase çok detaylı hesap yapmadan hangi yönde kuvvet oluşur? Oluşur mu oluşursa kaç Newtonluk bir kuvvet olur? Kabaca bir hesap yeterli olacak fakat anlıyorum insan ikna olamıyor çalışacağına, termodinamik prensiplerle. Çalışmayacağı yönünde kesin bir malümatın olursa lütfen fiziksel olarak açıkla, aksi durumda da fikrini merak ediyorum. Lütfen iki durumda da tartışmaya devam edelim. Her an forumdan atılabilirim. Uzun müddet yazmazsam, bil ki atılmışımdır. O durumda özelden yazabilirsin. Gerçi her zaman yazabilirsin. Senin kadar iyi fizik ve matematik bilen biriyle mutlaka ortak bir nokta bulup iş dahi yapabiliriz.

buoyant8.gif

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hiç kolay bir işlem değil. Tek başına dinamik veya statik sorusu değil bu. İşin içine çok fazla şey giriyor ve eksik bilgileri hatırlamam gerek. O yüzden zaman alacak. 

Ancak şunu söyleyeyim tüm sistemde etkili olan bir şey var. O da yer çekimi ivmesi. 

Bu sistemi uzaya çıkarıp, diğer bir değişle bütün formüllerden g yi silersen sistemin dönmeyeceği açık olur. 

Ancak g bu noktada her şeyin içinde var haliyle bütün sistemi 2 ile 3 ile genişletmeye benziyor. Buda dönmeyen bir şeyi döndürür hale getiremez en azından sağduyum bunu işaret ediyor. 

Hani ortada g nin 2. 3. .... derece bir fonksiyonu da yok ki. **

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Bu sistemi uzaya çıkarıp, diğer bir değişle bütün formüllerden g yi silersen sistemin dönmeyeceği açık olur. 

Ancak g bu noktada her şeyin içinde var haliyle bütün sistemi 2 ile 3 ile genişletmeye benziyor. Buda dönmeyen bir şeyi döndürür hale getiremez en azından sağduyum buna işaret ediyor. 

Hani ortada 2. derece bir fonksiyonda yok ki.

Bu sistemi yerde çalıştırabilmek varken bir de durdurabilmek için uzaya gönderip para mı harcayacaksın? Dostum neden açık fikirli değilsin?

Termodinamiğe güven duyup mutlaka bir yerde hata olduğunu düşünüyorsun fakat hata yok. Neden anlamak istemiyorsunuz? Bak bunun bir benzeri 5kW elektrik üretebiliyor. Google da KPP Rosch 5kW yazarak hakkında daha fazla bilgi edinebilirsin.

Yine benzer fizik bilgisi ile tasarlanmış bir sistemdir bu. Çünkü suyun dışında da pistonların içerisine su koyarak çalıştırılabiliyor. Bir de öyle bir hesap yapar mısın daha kolay olur. Sistem tamamen suyun dışında ve pistonlarda ve borularda su var. Bu defa da saat yönünün tersinde dönmesi beklenir.

Şimdi yeşil alan hava olsun fark etmez pistonların ve boruların içerisinde su olsun.

buoyant8.gif

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Sütlü Kase @mirasyedi @DreiMalAli Bakın arkadaşlar hava transferi ile ilgili olanın fiziksel hesapları biraz ağır olabilir ancak pistonların içerisinde ve borularda su olan modelin fiziksel yapısı çok daha kolay. Bu sistem için neler söyleyebilirsiniz. Bu sistem suyun içerisinde değil sadece boruların ve pistonların içerisinde su var.

Bu sistemin, saat yönünün tersinde hareket etmesi bekleniyor ve kesinlikle yüksüz çalıştırılmamalı. Çalışırken uygun ölçüde yük bağlı olduğunu düşünmeyi ihmal etmeyin.

Şimdi mavi kaplarda su olduğuna göre kırmızı küplerin özkütlesini 5 g/cm3 olarak düşünün ve mavi kabı ile birlikte 5,05 ton olsun. Boru kalınlığını 5cm olarak ele alın eğer ilgili yükseliğe mesela toplam 12 metre olarak hesaplayın.

Şimdi bir miktar sola doğru hareket etmesi beklenir. Sola doğru hareket etiğinde (saat yönünün tersi) en uçlarda olanları değil bir sonrakileri düşünün (çizimde en yukarıda piston zaten açık gösteriliyor) sol tarafta olan sağ tarafa geçince yukarıdaki bağlantılı olduğu pistona ağırlığın etkisiyle su pompalayacaktır. Yine yukarıdaki piston da aynı şekilde ağırlığın etkisiyle aşağıdan suyu vakumlayacaktır. 

Şimdi bu sistemin çok basit dinamikleri ile tahmini suyun yukarıya doğru debisini yaklaşık olarak kabaca hesaplayıp hangi kuvvetle döneceğini hesaplayabilir misiniz? Yük bağlı olduğunda sistemin dönme hızı yaklaşık 20 cm / s olacaktır. Bu hesaplarla kaç kW'lık bir enerji elde edilebilir ya da sistemin dönmeye devam etmesine engel bir durum var mıdır?

Ben en az 30 bin Newton güçle saat yönünün tersine döneceğini düşünüyorum yanılıyor muyum?

deAth-m2.gif

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Son yazım üzerine sistemi düşünürseniz %100 olarak çalıştığını siz de idrak edebilirsiniz. Bahsettiğim ölçekte yapınca sistem 50 kW elektrik üretebilir. Konunun tavan arasından geri bilim forumuna ya da ateistcafe forumuna taşınmasını talep ediyorum. @haci @administrator

Yavaşça anlayarak ve düşünerek okuyun anlayacaksınız. 

@Sütlü Kase @mirasyedi @DreiMalAli sizler de desteklerinizi esirgemeyin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Son yazım üzerine sistemi düşünürseniz %100 olarak çalıştığını siz de idrak edebilirsiniz. Bahsettiğim ölçekte yapınca sistem 50 kW elektrik üretebilir. Konunun tavan arasından geri bilim forumuna ya da ateistcafe forumuna taşınmasını talep ediyorum. @haci @administrator

Saçmalık...Hesaplamaları kendi yapmayıp, okuyanın  sorumluluğu yapmak nasıl bir ahmaklık...

Ateistforum bu saçmalığa izin veremez.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Hesabı sayfalarca sürdüğü için hesap yapmaya üşeniyorum.

türev integral bilmediğim için yarıya bölme metodu uygulamam gerekiyor.

Bir hatırlatma yapayım.

Suyun 10 metre derinlikteki pistonun hacmi suyun bir metre altındaki piston hacminin  onda biri kadardır. :)

Kaldırma kuvvetide onda bire düşer.

P1= suyun 1 metre altındaki basınç 0.1kg/cm2

V1=suyun 1 metre altındaki piston hacmi 1 metreküp

P2= suyun 10 metre altındaki basınç 1Kg/cm2

V2=suyun 10 metre altındaki piston hacmi =?

sıcaklık sabit kalırsa.

P1*V1=P2*V2

V2=P1*V1/P2=(0.1*1)/1

V2=0.1 metreküp

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, haci yazdı:

Saçmalık...Hesaplamaları kendi yapmayıp, okuyanın  sorumluluğu yapmak nasıl bir ahmaklık...

Ateistforum bu saçmalığa izin veremez.

Anlayın diye geri zekalı mısınız? Şu an üzerine düşünmediğiniz için bu denli önemli bir konu heba oluyor. S.çtırtmayın ağzınıza! Ahmakmış, donuk zekalı maymun!

Detaylı hesap yapmaya gerek yok. Bu çok basit bir fizik bilgisi gerektiriyor. Hesaplarda boğulmayın istedim. Gerek yok. Sadece anlamaya odaklanın.

Görmüyor musunuz? Sol taraftaki pistonların içerisinde su var. Bu 12 pistonlu bir düzenekte en az 4-5 tanesinin içerisi su ile dolu olacak ve bir tanesinin 1m3 olduğunu düşünürseniz bu 4-5 ton su demek. Sol tarafta 4-5 ton fazladan ağırlık var ve doğal olarak sistem saat yönünün tersine doğru dönüyor. Piston en alttan sağ tarafa geçtiğinde ağırlığın yönü değiştiği için içerisindeki suyu karşı taraftaki bağlı pistona pompalıyor. Diğer pistonda zaten ağırlık ters yönde olduğundan haricen o da suyu vakumluyor. Daha 1 kademe yükselemeden su yukarıya taşınmış oluyor ve sisteme yük bağlı olduğundan yavaşça dönüyor fakat zincir dişli sistemi ile 1200-1500 rpm ile uygun bir alternatörü rahatlıkla çalıştıracaktır.

Bunu anlayıp çalıştığına ikna olacak kadar fizik bilmiyorsanız söyleyecek başka bir şey bulamıyorum.

18 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Hesabı sayfalarca sürdüğü için hesap yapmaya üşeniyorum.

türev integral bilmediğim için yarıya bölme metodu uygulamam gerekiyor.

Bir hatırlatma yapayım.

Suyun 10 metre derinlikteki pistonun hacmi suyun bir metre altındaki piston hacminin  onda biri kadardır. :)

Kaldırma kuvvetide onda bire düşer.

P1= suyun 1 metre altındaki basınç 0.1kg/cm2

V1=suyun 1 metre altındaki piston hacmi 1 metreküp

P2= suyun 10 metre altındaki basınç 1Kg/cm2

V2=suyun 10 metre altındaki piston hacmi =?

sıcaklık sabit kalırsa.

P1*V1=P2*V2

V2=P1*V1/P2=(0.1*1)/1

V2=0.1 metreküp

Anlaşılması zor olduğu için ve hesabı kolay olmadığı için suyun içerisinde çalışan modelden vazgeçtik. Bu modeli anladıysan çalışmasına engel bir durum var mı? Bir şeyler söyleyebilir misin? Suyun dışında çalışıyor ve piston ve boruların içerisinde su var. Suyu daima ağırlıklar ile yukarıya pompaladığı için sol taraftaki suyun toplam kütlesi sistemin de motoru oluyor. 4-5 tonluk fazla bir kuvvet sürekli olarak tazeleniyor. Sisteme yük bağlı ve çok yavaş döndüğünden soldan sağa geçen her piston hızla suyu yukarıya pompalıyor. Anlaşılmayan bir konu var mı? Sistemin saat yönünün tersine hareket etmesini bekliyoruz.

deAth-m2.gif

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Detaylı hesap yapmaya gerek yok. Bu çok basit bir fizik bilgisi gerektiriyor.

Tek doğru tarafı bu.

Basit bir fizik bilgisi yetiyor. Bu bilgiye de arşimet prensibi deniyor. Ve bu prensibe göre, bu alet çalışmaz. 

Bu kadar basit, neyin hesabı, neyin kitabı, şaklaban soytarı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Anlayın diye geri zekalı mısınız? Şu an üzerine düşünmediğiniz için bu denli önemli bir konu heba oluyor. S.çtırtmayın ağzınıza! Ahmakmış, donuk zekalı maymun!

Detaylı hesap yapmaya gerek yok. Bu çok basit bir fizik bilgisi gerektiriyor. Hesaplarda boğulmayın istedim. Gerek yok. Sadece anlamaya odaklanın.

Görmüyor musunuz? Sol taraftaki pistonların içerisinde su var. Bu 12 pistonlu bir düzenekte en az 4-5 tanesinin içerisi su ile dolu olacak ve bir tanesinin 1m3 olduğunu düşünürseniz bu 4-5 ton su demek. Sol tarafta 4-5 ton fazladan ağırlık var ve doğal olarak sistem saat yönünün tersine doğru dönüyor. Piston en alttan sağ tarafa geçtiğinde ağırlığın yönü değiştiği için içerisindeki suyu karşı taraftaki bağlı pistona pompalıyor. Diğer pistonda zaten ağırlık ters yönde olduğundan haricen o da suyu vakumluyor. Daha 1 kademe yükselemeden su yukarıya taşınmış oluyor ve sisteme yük bağlı olduğundan yavaşça dönüyor fakat zincir dişli sistemi ile 1200-1500 rpm ile uygun bir alternatörü rahatlıkla çalıştıracaktır.

Bunu anlayıp çalıştığına ikna olacak kadar fizik bilmiyorsanız söyleyecek başka bir şey bulamıyorum.

Anlaşılması zor olduğu için ve hesabı kolay olmadığı için suyun içerisinde çalışan modelden vazgeçtik. Bu modeli anladıysan çalışmasına engel bir durum var mı? Bir şeyler söyleyebilir misin? Suyun dışında çalışıyor ve piston ve boruların içerisinde su var. Suyu daima ağırlıklar ile yukarıya pompaladığı için sol taraftaki suyun toplam kütlesi sistemin de motoru oluyor. 4-5 tonluk fazla bir kuvvet sürekli olarak tazeleniyor. Sisteme yük bağlı ve çok yavaş döndüğünden soldan sağa geçen her piston hızla suyu yukarıya pompalıyor. Anlaşılmayan bir konu var mı? Sistemin saat yönünün tersine hareket etmesini bekliyoruz.

deAth-m2.gif

kutle-merkezi-nasil-hesaplanir.jpg

Bu formüle göre sistemin kütle merkezini bulacaksın.

Kütlelerin kütle merkezinden uzaklıkları kütleler ile çarparsan dönme momenti dengede kalır sistem dönmez.

Alt silindiri hesaba katmayınca sanki sürekli dönecekmiş gibi duruyor. :)

@Sütlü Kase  cevabı vardı.Ama forumda bulamadım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Bu formüle göre sistemin kütle merkezini bulacaksın.

Kütlelerin kütle merkezinden uzaklıkları kütleler ile çarparsan dönme momenti dengede kalır sistem dönmez.

Alt silindiri hesaba katmayınca sanki sürekli dönecekmiş gibi duruyor. :)

@Sütlü Kase  cevabı vardı.Ama forumda bulamadım.

Sol ve sağ taraf arasındaki kuvvet farkı az olsa bu dönmesine engel teşkil ederdi fakat bakar mısın? Sol tarafta 12'li sistem için en az 5 ton (yaklaşık 50 bin Newton) fark var. Kütle merkezinden kaynaklı tüm engelleri aşabiliyor. Kütleleri kafana göre ister 2 g/cm3 al ister 5 gr/cm3 al fazladan çok yüksek bir kuvvetin olduğu sürece durduramazsın. Bu efsane sistemi anlamaya başladığında gerçekten çok şaşıracaksın. Öyle çok yüksek bir fizik bilgisi gerekmiyor hatta fazladan sahip olduğun bilgiler sadece kafanı karıştırır sistemi durduramaz.

Yalnız doğru bir şekil için en yukardaki piston kapalı, en alttaki ise açık olmalıdır. Bunu belirtmeden geçmeyeyim. Bir de şöyle bir şey var;

Dairenin çapını ne kadar artırırsanız kuvvet kolu büyüdüğünden aldığınız güç artıyor. Bu da ilginç kayda değer bir bilgidir. Bu sistemin dönmesine engel bir durum var mıdır? Açıkça yazabilir misiniz? Sallamayın gerekçelendirin ve hesaba dayandırın.

deAth-m2.gif

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Sol ve sağ taraf arasındaki kuvvet farkı az olsa bu dönmesine engel teşkil ederdi fakat bakar mısın? Sol tarafta 12'li sistem için en az 5 ton (yaklaşık 50 bin Newton) fark var. Kütle merkezinden kaynaklı tüm engelleri aşabiliyor. Kütleleri kafana göre ister 2 g/cm3 al ister 5 gr/cm3 al fazladan çok yüksek bir kuvvetin olduğu sürece durduramazsın. Bu efsane sistemi anlamaya başladığında gerçekten çok şaşıracaksın. Öyle çok yüksek bir fizik bilgisi gerekmiyor hatta fazladan sahip olduğun bilgiler sadece kafanı karıştırır sistemi durduramaz.

Yalnız doğru bir şekil için en yukardaki piston kapalı, en alttaki ise açık olmalıdır. Bunu belirtmeden geçmeyeyim. Bir de şöyle bir şey var;

Dairenin çapını ne kadar artırırsanız kuvvet kolu büyüdüğünden aldığınız güç artıyor. Bu da ilginç kayda değer bir bilgidir. Bu sistemin dönmesine engel bir durum var mıdır? Açıkça yazabilir misiniz? Sallamayın gerekçelendirin ve hesaba dayandırın.

deAth-m2.gif

https://www.nadirkitap.com/genel-mekanik-sevki-bayvas-kitap7726261.html

Kitap_20161208131752_101528_5.jpg

Bu kitabı al öğren.Çok ucuz 4 lira. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
55 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Bu kitabı al öğren.Çok ucuz 4 lira. :)

Komik olmayın. Kitabı ucuz olduğu sipariş verdim ve okuyacağım fakat sen bu kitap linkini paylaşarak benim yeteri kadar mekanik bilmediğimi ve dolayısıyla bu sistemin aslında çalışmadığını ve kitabı okuyunca neden çalışmadığını anlayacağımı mı söylemeye çalışıyorsun?

Ha hayyy hiç güleceğim yoktu. 

Haspam bir satır hesap yapmadan yok olmaz çalışmaz demeye getiriyor. Sen de haklısın sana bütün abilerin ablaların bugüne dek bu tarz sistemlerin çalışmayacağını söylediler. Sen de nedenlerini dinledin ve inandın bunu doğru kabul ediyorsun.

Sen beni bir sistem gören ve kafadan çalışacağını düşünen klasik bir Con Ahmet sanıyorsun fakat ben de ilk başlarda çok şüpheciydim. Kesinlikle çalışacağına çok kolay ikna olmadım. Bu yaklaşık 5 yıl kadar sürdü. Bu süre boyunca defalarca hesap yapıp her açıdan doğru hesap yapabilmek için eş zamanlı olmayan kuvvetlerin bir nevi kuvvet similasyonu için kod bile yazdım. Şimdi konuyu daha dikkatle ele alıp burada anlatılan basit fiziksel hesapları yapın. Emin olmak için 360 derecelik her açıyı örneğin her 10 derece açıyı hesaplayıp her açıda sol taraftaki su kütlesinin sistemdeki zaman zaman azalan fakat yok olmayan bir kuvvet olduğunu anlayıp çözün istiyorum.

2 ton betonlar kullandığınızda 1m3 su daha birinci kademede yukarıya her defasında sorunsuz pompalanabiliyor. Sisteme ağır yük bağlı olduğundan dönme hızı 10 cm/sn hızında çok kafanız karışmadan en yalın şekilde gerçekte çalışabilir mi? Tüm ön yargılarınızdan sıyrılıp buna odaklanın. Çok rica ediyorum.

Aslına bakarsan bu ve benzeri sistemlerin çalışamayacağının söylenmesi tamamen 20. yüzyıl yanılgısıdır.

Şimdi eline bir kağıt ve kalem al şu şekli önüne koy ve şekilde en yukarıdaki pistonu kapalı, en aşağıdaki pistonu da açık olacak şekilde yeniden çiz. Ağırlıkları 2 gr/cm3 özkütleye sahip 1'er metre küp beton olarak kabul et. Borular 7cm çapında olsun. Büyük tekerlekler 3'er metre çapında olsun.

Sistemin sorunsuzca çalıştığına ikna olup çok şaşıracaksın.

deAth-m2.gif

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 09.01.2020 at 17:37, mirasyedi yazdı:

:D

İçinde akışkanlar konusu da var mı acaba? Eğer yoksa, bir de akışkanlar kitabı tavsiye etseydin, iyi olurdu.
Hatta akışkanlar konusu fazla gelir, hidrostatik yeterli olurdu. :)

Sevgiler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, DreiMalAli yazdı:

İçinde akışkanlar konusu da var mı acaba? Eğer yoksa, bir de akışkanlar kitabı tavsiye etseydin, iyi olurdu.

Sevgiler

Akışkanlar mekaniği ile hidrostatik yok. :(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
45 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Akışkanlar mekaniği ile hidrostatik yok. :(

4 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Akışkanlar mekaniği ya da hidrostatik için şu kitap iş görür mü?

http://www.bilimuygula.com/FileUpload/bs774731/File/101-uygulamali_hidrolik_ve_hidroloji.pdf

Yukarıdaki satın aldığım kitap senin miydi? :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

http://www.bilimuygula.com/FileUpload/bs774731/File/101-uygulamali_hidrolik_ve_hidroloji.pdf

Yok benim değildi. :)

Aynısı elimde var.üstünde 35 lira yazıyor.

Değer kazanacak diye saklamış adam. 4 liraya satması komik. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, John_Ahmet yazdı:

O kitap iş görür. Anlatımı en iyi olan kitaplar eski kitaplardır, eski Sovyetlerin Rusça kitapları ve eski Doğu Almanya ders kitaplarıdır.

Linkini verdiğin kitapta sayfa 24'de 2. formül ve sayfa 26'da birinci formül aradığın formüllerdir. Her lise kitabında da bulunan formüllerdir onlar.

Suyun içine koymadan, açık havada devamlı enerji üretmek istediğin sistemin çalışmayacağını hemen gösteren iki temel basınç formülüdür.

Sevgiler.

Not: Satın aldığın kitap benim değildir. Ben kitap yazmadım. Henüz yazmadım...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Suyun içine koymadan, açık havada devamlı enerji üretmek istediğin sistemin çalışmayacağını hemen gösteren iki temel basınç formülüdür.

@mirasyedi ve sen sistemi anlamamışsınız. Sistem suyun içerisinde değil. İkinci sistemde hava yok, o kullanılmıyor. Sistemde içerisinde körük olan, ağırlıklar kullanılarak hazırlanmış pistonlar var ve pistonların, boruların içerisinde su var. Hepsi bu!

Şekildeki sistemi o halde iken çalışmasına başlatın. Size göre bir süre sonra dengeye ulaşıp duracak gibi görünüyor olabilir. Gerçekte neler oluyor hep birlikte inceleyelim.

Pistonların içerisindeki körüklerin (pratikte gerçekçi bir projede körük kullanmak daha uygun olur diyerekten yoksa bir körük hayal etmenize gerek yok, bunlar bildiğin piston zaten) iç hacmi 1m3 olsun. Doğal olarak sistem saat yönünün tersine dönmeye başlayacak çünkü çarkın sol tarafında 4 ton fazladan ağırlık var. Bu fazladan ağırlığı su oluşturuyor.

Sonra neler oluyor? İçi su dolu olan pistonlardan en alttaki sol taraftan sağ tarafa geçtiğinde ağırlığın yönü değiştiği için içerisndeki suyu sol tarafta bulunan en üstteki pistona pompalıyor. İlginçtir ki diğer pistonda ağırlık aşağıya doğru olduğu için ayrıca o da suyu vakumluyor. Böylece su hızla yukarıya pompalanmış oluyor. Sistemin hızının 10 cm/sn olduğunu düşünürseniz en alttaki piston daha 1-1.5 metre yükselmeden içerisindeki bütün su yukarıya pompalanmış oluyor ve bu soldan sağa geçen her piston için aynen bu şekilde gerçekleşiyor.

Böylece sol taraftaki 4 ton fazladan su aynen orada kalmaya devam ediyor ve sistem 4tonun uyguladığı kuvvetle saatin ters yönünde dönmeye devam ediyor. Bu size göre toplamda ne kadarlık bir güç oluşturur. Watt cinsinden ifade edebilir misiniz?

Ayrıca sistemdeki ağırlık merkezi dengesizliğinden kaynaklı bir engel olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü sistem çalışırken sağ taraftan bir pistonu geçici olarak alsanız bile sistem çalışmasına devam edecektir 4ton ağırlık, sağ tarafta bir piston olmasa da sistemi durdurabilecek bir gücün frenleme yapmasına izin vermez.

Siz daha farklı şeyler düşünüyorsanız lütfen paylaşın. Gerçekte bunlar olacaktır. Şunu diyebilirsiniz; Su o kadar kısa sürede yukarıya pompalanamaz fakat sistemi daha yavaş döndürecek daha ağır bir yük (redüktör+alternatör) bağlanırsa bu sorun çözülebilir.

Buradaki fizik, sizin sınırlarınızı aşmayacak lise hatta orta okul seviyesindedir. Hâlâ anlamamakta neden ısrar ediyorsunuz?

deAth-m2.gif

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

@mirasyedi ve sen sistemi anlamamışsınız. Sistem suyun içerisinde değil. İkinci sistemde hava yok, o kullanılmıyor. Sistemde içerisinde körük olan, ağırlıklar kullanılarak hazırlanmış pistonlar var ve pistonların, boruların içerisinde su var. Hepsi bu!

Şekildeki sistemi o halde iken çalışmasına başlatın. Size göre bir süre sonra dengeye ulaşıp duracak gibi görünüyor olabilir. Gerçekte neler oluyor hep birlikte inceleyelim.

Pistonların içerisindeki körüklerin (pratikte gerçekçi bir projede körük kullanmak daha uygun olur diyerekten yoksa bir körük hayal etmenize gerek yok, bunlar bildiğin piston zaten) iç hacmi 1m3 olsun. Doğal olarak sistem saat yönünün tersine dönmeye başlayacak çünkü çarkın sol tarafında 4 ton fazladan ağırlık var. Bu fazladan ağırlığı su oluşturuyor.

Sonra neler oluyor? İçi su dolu olan pistonlardan en alttaki sol taraftan sağ tarafa geçtiğinde ağırlığın yönü değiştiği için içerisndeki suyu sol tarafta bulunan en üstteki pistona pompalıyor. İlginçtir ki diğer pistonda ağırlık aşağıya doğru olduğu için ayrıca o da suyu vakumluyor. Böylece su hızla yukarıya pompalanmış oluyor. Sistemin hızının 10 cm/sn olduğunu düşünürseniz en alttaki piston daha 1-1.5 metre yükselmeden içerisindeki bütün su yukarıya pompalanmış oluyor ve bu soldan sağa geçen her piston için aynen bu şekilde gerçekleşiyor.

Böylece sol taraftaki 4 ton fazladan su aynen orada kalmaya devam ediyor ve sistem 4tonun uyguladığı kuvvetle saatin ters yönünde dönmeye devam ediyor. Bu size göre toplamda ne kadarlık bir güç oluşturur. Watt cinsinden ifade edebilir misiniz?

Ayrıca sistemdeki ağırlık merkezi dengesizliğinden kaynaklı bir engel olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü sistem çalışırken sağ taraftan bir pistonu geçici olarak alsanız bile sistem çalışmasına devam edecektir 4ton ağırlık, sağ tarafta bir piston olmasa da sistemi durdurabilecek bir gücün frenleme yapmasına izin vermez.

Siz daha farklı şeyler düşünüyorsanız lütfen paylaşın. Gerçekte bunlar olacaktır. Şunu diyebilirsiniz; Su o kadar kısa sürede yukarıya pompalanamaz fakat sistemi daha yavaş döndürecek daha ağır bir yük (redüktör+alternatör) bağlanırsa bu sorun çözülebilir.

Buradaki fizik, sizin sınırlarınızı aşmayacak lise hatta orta okul seviyesindedir. Hâlâ anlamamakta neden ısrar ediyorsunuz?

deAth-m2.gif

Alıntı

@mirasyedi ve sen sistemi anlamamışsınız

Yanlış. Kahinliği bıraksan iyi olur.
Biz sistemi doğru anladık.

Alıntı

Sistem suyun içerisinde değil.

Haberimiz var.

Alıntı

pistonlar var ve pistonların, boruların içerisinde su var. Hepsi bu!

Biliyoruz.

Alıntı

İnceledik zaten. Yoksa fikrimiz söylemezdik.

Alıntı

iç hacmi 1m3 olsun. Doğal olarak sistem saat yönünün tersine dönmeye başlayacak çünkü çarkın sol tarafında 4 ton fazladan ağırlık var. Bu fazladan ağırlığı su oluşturuyor.

Onu da biliyoruz. Yeni bir şey söylemedin.

Alıntı

İçi su dolu olan pistonlardan en alttaki sol taraftan sağ tarafa geçtiğinde ağırlığın yönü değiştiği için içerisndeki suyu sol tarafta bulunan en üstteki pistona pompalıyor.

Yanlış!

En alttaki kutu soldan sağa geçtiğinde içindeki su yukarıya pompalanmaz, kutu/piston içerisinde kalır. Kutunun içindeki kütle ilk halindeki gibi kutudan dışında kalır.
Basınç formüllerini tavsiye etmem nedensiz değildi.

Alıntı

İlginçtir ki diğer pistonda ağırlık aşağıya doğru olduğu için ayrıca o da suyu vakumluyor.

Yine yanlış!
En yukarıdaki pistonun içindeki kütle yine pistonun içinde kalır. Pistondan dışarıya sarkmaz!

Alıntı

Böylece su hızla yukarıya pompalanmış oluyor.

Tamamen yanlış!

En alttaki pistonun içindeki su olduğu yerde yani en alttaki pistonun içinde kalır. Hiç bir yere gitmez.

Basınç formüllerini tavsiye etmiştim.

Alıntı

Sistemin hızının 10 cm/sn olduğunu düşünürseniz en alttaki piston daha 1-1.5 metre yükselmeden içerisindeki bütün su yukarıya pompalanmış oluyor

Yine tamamen yanlış! Basınç ne olduğunu gerçekten biliyor musun?

En alttaki kutu/piston en alt noktayı azıcık geçince durur ve bir daha hareket etmez. Durduğunda ise piston içindekiki kütle kutudan dışarıya doğru sarkmış durumdadır.

Alıntı

ve bu soldan sağa geçen her piston için aynen bu şekilde gerçekleşiyor.

Yanlış!
Hareket etmeyen bir sistemde bu elbette mümkün değildir!

Alıntı

Böylece sol taraftaki 4 ton fazladan su aynen orada kalmaya devam ediyor ve sistem 4tonun uyguladığı kuvvetle saatin ters yönünde dönmeye devam ediyor.

Hareket etmesi mümkün olmayan bir sistemden dönmesini beklemek.... Hem de devamlı!!!!

Sen şu sıvıların basıncı konusuna bir süre daha çalışıversen iyi olacak.

Alıntı

Bu size göre toplamda ne kadarlık bir güç oluşturur. Watt cinsinden ifade edebilir misiniz?

Watt cinsinden elbette ifade edebilirim: 0 W = Sıfır watt.

Enerji üretmeyen veya enerji harcamayan sitemlerin gücü her zaman sıfır watttır.

...

Daha fazlasını yorumlamama gerek yoktur sanırım.

Sevgiler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...