Jump to content
John_Ahmet

Bir sistemi inceliyoruz.

Recommended Posts

@DreiMalAli ve @mirasyedi Peki şöyle sorayım. Boru kalınlığını 5 cm, Ağırlığı 2 gr/cm3 2 ton beton olarak düşünmüştük. Yüzey alanı 1m2 idi.  Kullanılan bu malzemelerle yukarıya su taşınamıyorsa peki boru kalınlığını ne kadar azaltalım ya da özkütleyi ne kadar artıralım ki suyu 12m yukarıya taşıyacak bir kuvvet oluşsun? Yardımcı olabilir misiniz?

@Sütlü Kase sen de yardımcı olabilirsin.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

John_Ahmet, fizik kurallarını ihlal edemezsin. Boşuna kendini yoruyorsun. Kaçıncı defa bu iddiayla ortaya çıkacaksın bilmiyorum ama, senin yapmaya çalıştığın hesapların birçoğu zaten ihlal ettiğini düşündüğün kurallardan bulunan formüllerle gerçekleşiyor.

3 saat önce, DreiMalAli yazdı:

O kitap iş görür. Anlatımı en iyi olan kitaplar eski kitaplardır, eski Sovyetlerin Rusça kitapları ve eski Doğu Almanya ders kitaplarıdır.

Acaba anlatımı en iyi olan kitaplar eski kitaplar mıdır, yoksa anlatımı iyi oldukları için elimizde eski olmalarına rağmen kalmışlardır?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, John_Ahmet yazdı:

@DreiMalAli ve @mirasyedi Peki şöyle sorayım. Boru kalınlığını 5 cm, Ağırlığı 2 gr/cm3 2 ton beton olarak düşünmüştük. Yüzey alanı 1m2 idi.  Kullanılan bu malzemelerle yukarıya su taşınamıyorsa peki boru kalınlığını ne kadar azaltalım ya da özkütleyi ne kadar artıralım ki suyu 12m yukarıya taşıyacak bir kuvvet oluşsun? Yardımcı olabilir misiniz?

@Sütlü Kase sen de yardımcı olabilirsin.

Basınç suyun miktarından (hacmının ve kütlesinin büyüklüğünden) bağımsızdır.

En alttaki kutunun içindeki basıncı ve basınç kuvvetlerini hesaplsaydın, sorunun cevabını kendin de verirdin.

En alttaki kutunun içindeki kütleyi tekrar kutunun içine sokmak için dışarıdan, kutunun içine doğru yönlenmiş ve130 000 N ile 160 000 N (kutunun konumuna göre) büyüklüğünde bir kuvvet uygulaman gerekir.

Sevgiler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

John_Ahmet, fizik kurallarını ihlal edemezsin. Boşuna kendini yoruyorsun. Kaçıncı defa bu iddiayla ortaya çıkacaksın bilmiyorum ama, senin yapmaya çalıştığın hesapların birçoğu zaten ihlal ettiğini düşündüğün kurallardan bulunan formüllerle gerçekleşiyor.

Acaba anlatımı en iyi olan kitaplar eski kitaplar mıdır, yoksa anlatımı iyi oldukları için elimizde eski olmalarına rağmen kalmışlardır?

Meslek hayatında bir kaç sefer başıma geldi. Bazı konuları araştırırken, kaynak kitaplar listesinden gördüğüm kitapları Rusyadan ve Doğu Almanyadan bir süreliğine getirtmiştim. (Kütüphanelerin böyle servisleri var.) Anlatım tarzlarını görünce çok beğenmiştim.

DAha sonra, Doğu Almanya ortadan silinince, kullandıkları eski ders kitaplarını eskicilerde gördükçe satın aldım. Ayrıca üniversitedeyken kütüphanede görüp kullandığım bazı Rusçadan tercüme edilmiş kitapları da meslek hayatında rasladıkça satın almıştım. Benim tecrübeme göre bunların konu anlatımları gerçekten çok çok iyi.

Sevgiler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

John_Ahmet’in verdiği resim:

deAth-m2.gif

Bu resimde solda ve sağdaki kırmızı kütleler birbirini dengeliyor. Sol taraftaki kutuların/pistonların içinde ama fazladan 4 m³ su bulunuyor. Öyleyse bu sistem saat yönünün tersine döner, hem de devamlı döner ve devamlı enerji üretir!

İddia bu şekilde! Her devr-i daimcinin hayalinde olduğu gibi, termodinamik kurallarının, enerjinin korunumu yasasının vb. fizik kanunlarının geçersiz olduğunu, artık çöpe atılması gerektiğini de göstermiş olduk!

Üzgünüm ama fizik kuralları bizim hayallerimize göre hareket etmiyorlar, bizim hayallerimizle fizik kuralları eğilmiyor, bükülmüyor. Verilen resim hayali ve aldatmaca bir resimdir, doğrusunu aşağıda verdim.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hemen dikkat çekiyor:
En alttaki kutunun içindeki kütle kutunun içine girmiş durumda çizilmiş! Hem de hiçbir neden yokken. Hiç bir neden yok, çünkü kutulara dışarıdan hiçbir kuvvet etki etmiyor. Kütleyi etkileyen tek kuvvet hortumun içindeki su sütunu ve bu su sütunu nedeniyle oluşan basınç kuvvetidir. Bu kuvvet ise kutunun içindeki kütleyi kutunun içine doğru değil kutunun dışına doğru itiyordur. Bu kuvveti hesaplamak kolay.

Basitleştirilmiş hali ile şu resimdeki sol şekilden gideyim. Başlık sahibinin verdiği değerleri de resimde verdim. (Gerçi hortum kalınlığını da vermiş ama hortumun kalınlığı hiçbir rol oynamıyor. Hortumun çapı ister 1 mili metre olsun ister 1 metre olsun basınç ve basınç kuvveti açısından hiçbir şey değişmez.)

1999158672_PerpeteumMobile2.thumb.jpg.73493964b1e5633301548494e10dbad3.jpg

Kayışın solundaki ve sağındaki kutuların ağırlıklarını sembolik olarak F_L ve F_R diye belirttim. John_Ahmet’e göre sol tarafta 4000 kilo fazlalık su bulunuyor. Bu nedenle F_L kuvveti F_R kuvvetinden 40 000 N daha büyüktür. Bu nedenle sistem saat yönüne ters dönmektedir.

Bu iddialar elbette yanlıştır. Ne sol tarafta fazladan su bulunur ne de sol taraftaki F_L kuvveti sağ taraftaki F_R kuvvetinden fazladır. Nedeni az sonra anlaşılır.

Temel 2 basınç formü (Sadece Orta Okul / Lise bilgisi. Başka bir şey gerekmiyor.):

p = ρ*g*h                         

p = F/A                                

Birinci formülde görüldüğü gibi basınç sıvı miktarından (hacımın ve kütlenin azlığından, çokluğundan, hortumun kalınlığında, inceliğinden, uzunluğundan, eğikliğinde, kıvrımından, kutunun şeklinden...) tamamen bağımsızdır, sadece sıvının yoğunluğuna ve yüksekliğine/derinliğine bağlıdır.

A)
En alttaki kutunun içindeki sıvının basınç kuvvetini yani kutu içindeki kütleyi dışarı iten kuvveti hesaplarsak (Resimde F1 ve F2 diye ifade edilmiş. F1 = F2 = F’dir)

F = p*A = ρ*g*h*A eder.

h yüksekliği/derinliği sol taraftaki şekilde kabaca (ve devr-i daimcilerin lehine) h = H + 2*R + 2*(a/2) = 16 m’dir

A alanı ise zaten belli A = a² = 1 m²

Ve kütleyi dışarı iten kuvvetin büyüklüğünü

F = 1000*10*16*1 = 160 000 N buluruz. (Kaba hesap olduğu için yerçekimi ivesi g’yi 9,81 m/s² yerine 10 m/s² olarak aldım.)

(Bu kuvvet tabanı 1 m² ve yüksekliği 16 metre olan 16 000 kg kütleli bir su sütununun ağırlığına ( = 160 kN) eşittir.)

Yani John_Ahmetin verdiği resimdeki gibi; kütle kutunun içine sıkışmış olamaz, dışarı sarkmış durumda kalmak zorundadır. Dışarıdan zorlayarak kütleyi kutu içine sokarak John_Ahmet’in hayalini gerçekleştirsek dahi, kendi haline bıraktığımızda kütle tekrar kutu dışına çıkacaktır, çıkmak zorundadır.

Dolayısıyla; John_Ahmet’in verdiği resimde, en tepedeki kutunun içindeki kütle kutudan dışarı sarkmış olamaz, kutunun içinde olmak zorundadır.

B )
Aynı hesabı benim verdiğim resimdeki sağ şekil için de yaparsak ( h = H + 2*(a/2) = 13 m)

F = 1000*10*13*1 = 130 000 N buluruz.

(Bu kuvvet tabanı 1 m² ve yüksekliği 14 metre olan 13 000 kg kütleli bir su sütununun ağırlığına ( = 130 kN) eşittir.)

Kutu içindeki kütleyi kutu içine doğru iten tek kuvvet kütlenin kendi ağırlığıdır. Bu kuvvet ise belli, çünkü kütle 5000 kg olarak verilmiş. 5 tonluk bir kütle ( = 50 kN’luk bir kuvvet) 13 tonluk bir kütleyi ( = 130 kN’luk kuvvete) elbette karşı koyamaz, kütleyi kutunun içine itemez, sokamaz.

Yani John_Ahmetin verdiği resimdeki gibi sağ-alt kutunun içindeki kütle kutunun içine sıkışmış olamaz, dışarı sarkmış durumda kalmak zorundadır. Dışarıdan zorlayarak kütleyi kutu içine sokarak John_Ahmet’in hayalini gerçekleştirsek dahi, kendi haline bıraktığımızda kütle tekrar kutu dışına çıkacaktır, çıkmak zorundadır.

Dolayısıyla; John_Ahmet’in verdiği resimde, sol-üst taraftaki kutunun içindeki kütle de kutudan dışarı sarkmış olamaz, kutunun içinde olmak, kalmak zorundadır.

C)
Sağ taraftaki kutulardan birisinin içindeki kütlenin kutu içine girebilmesi için yüksekliğin belli bir seviyeye düşmesi gerekir. Bu da elbette kolayca hesaplanabilir.
h = F/( ρ*g*A) = (m*g)/( ρ*g*A) = m/( ρ*A) = 5000/(1000*1) = 5 m.

Sağ taraftaki kutu içindeki kütlenin kendi ağırlığı ile kutu içine girebilmesi için sol taraftaki eşlenik kutudan 5 metre ve daha az aşağı bir seviyede olması gerekir.

Bütün bunlardan anlaşılan:
John_Ahmet’in verdiği resim fiziksel olarak mümkün olmayan bir durumu gösteriyor. Sistemi kendi haline bıraktığımızda, sistemin alacağı doğru durum prensip olarak şu şekilde olmalıdır, olmak zorundadır:

Dogru.gif.75ebd9203459cb5fcf55a39a61965793.gif

Görüldüğü gibi sistemin sağ ve sol tarafı eşdeğerdir, sol tarafta ne kadar su varsa, sağ tarafta da o kadar su vardır. Sol ve sağ taraftaki kutular, kütleler ve su miktarı eşit ve dengeli bir şekilde dağılmıştır, sistem dengededir. Yani sistem hareketsizdir, durağandır.

Not: Anlaşılır, kaba hesap olduğu için yüksekliklerdeki bir kaç santim hatanın ve kuvvetlerin etki noktalarında yaptığım bir kaç santimlik hatanın farkındayım.

Sevgiler

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, mirasyedi yazdı:

pistonları altından yaparız. :)

Altının özgül ağırlığı 19300 kg/m3

Bilimforumundaki benzer konu için yazdığım iletiyi kimse anlamadığı için olsa gerek, yorum gelmemişti.

Buradaki yazı anlaşılır oldu mu bari?

Sevgiler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, DreiMalAli yazdı:

Bilimforumundaki benzer konu için yazdığım iletiyi kimse anlamadığı için olsa gerek, yorum gelmemişti.

Sevgiler

Merak etmeyin nerelerde hata yaptığınızı (hem de çok büyük hatalar) tüm detaylarıyla yazacağım fakat önce şu kitabın gelmesini bekliyorum. Konuya biraz ısınayım gerekli tüm hesapları tüm detaylarıyla yapıp çalışabildiğini göstereceğim.

Ayrıca bu sistem çalışıyor diye termodinamiğin incileri dökülmüyor. Hepsini açıklayacağım.

Sevgiyle, muhabbetle...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
50 minutes ago, John_Ahmet said:

Merak etmeyin nerelerde hata yaptığınızı (hem de çok büyük hatalar) tüm detaylarıyla yazacağım fakat önce şu kitabın gelmesini bekliyorum. Konuya biraz ısınayım gerekli tüm hesapları tüm detaylarıyla yapıp çalışabildiğini göstereceğim.

Ayrıca bu sistem çalışıyor diye termodinamiğin incileri dökülmüyor. Hepsini açıklayacağım.

Sevgiyle, muhabbetle...

Bak kaçık ve de yarım akıllı.

O kadar kasmana gerek yok, çok basit, bilmem kaç bin yıldır bilinen bir şey: Arşimet prensibi. Toplasan 3-5 cümleden ibaret. Kendine bir iyilik yap, otur, güzelce oku, anla.

Ve bu sistemde, işte o kadar basit bir prensip nedeniyle çalışmaz, çalışmayacaktır, kaç bin sayfa hesap yaparsan yap, bu değişmez.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Sevgiler

ikisini birleştirip genel hesaplama yapmak lazım.:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Suyu yükseğe taşıyacak basınç hesaplarınıza sol taraftaki vakum kuvvetlerini dahil etmemişsiniz. Suyun yüksekliğini ifade eden hesaplarınızı öncelikle bu nedenle ikiyle çarpın.

Sonra önümüze bu şekli koyup bunun dengede olduğunu söyleyecek kadar ileri gitmişsiniz. Siz çocuk mu kandırıyorsunuz?

Dogru.gif

Bu şekilde sağ taraftaki (en alttaki değil, sırası gelince o da) pistonların suyu sol tarafa aktarmaya devam edeceğini göremiyor musunuz? Bunun sonucu olarak sistem saat yönünün  tersine dönmeye madde dayanımı fiziksel sınırları izin verdiği müddetçe devam edecektir. Sizler termodinamik yasaları ve beraberindeki iddialara körü körüne bağlanmışsınız. Ben diyorum ki bu sistem çalışıyor diye termodinamiğin incileri mi dökülüyor? (Sikerim termodinamiği demenin daha kibar ve efendiye yakışır bir ifadesi olarak buyurdum.)

Acaba ben neden böyle söylüyorum? O ketum ve donuk zeka içeren hesaplarınızı bir tarafa bırakıp, beyininzde termodinamiğin sıktığı vidaları biraz olsun gevşetin ki benim ne söylemek istediğimi anlayabilesiniz. Zaten bu zekaya sahip olmayanlar benim iddiamın tümüyle geçersiz olduğu zannına kapılıp, delice bir iddiada bulunduğumu düşünüyor. Halbu ki sistemi yeteri kadar incelerseniz sistemin çalıştığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Şimdi adım adım gidelim. Sağ en alttaki (ortadakiler hariç) ile sol en üstteki arasında bu durumda su transferi olmuyor mu? Olmadığını gösteren hesaplarınızı yapın ve nerede hata yaptığınızı göstereyim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
34 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Suyu yükseğe taşıyacak basınç hesaplarınıza sol taraftaki vakum kuvvetlerini dahil etmemişsiniz. Suyun yüksekliğini ifade eden hesaplarınızı öncelikle bu nedenle ikiyle çarpın.

Sonra önümüze bu şekli koyup bunun dengede olduğunu söyleyecek kadar ileri gitmişsiniz. Siz çocuk mu kandırıyorsunuz?

Dogru.gif

Bu şekilde sağ taraftaki (en alttaki değil, sırası gelince o da) pistonların suyu sol tarafa aktarmaya devam edeceğini göremiyor musunuz? Bunun sonucu olarak sistem saat yönünün  tersine dönmeye madde dayanımı fiziksel sınırları izin verdiği müddetçe devam edecektir. Sizler termodinamik yasaları ve beraberindeki iddialara körü körüne bağlanmışsınız. Ben diyorum ki bu sistem çalışıyor diye termodinamiğin incileri mi dökülüyor? (Sikerim termodinamiği demenin daha kibar ve efendiye yakışır bir ifadesi olarak buyurdum.)

Acaba ben neden böyle söylüyorum? O ketum ve donuk zeka içeren hesaplarınızı bir tarafa bırakıp, beyininzde termodinamiğin sıktığı vidaları biraz olsun gevşetin ki benim ne söylemek istediğimi anlayabilesiniz. Zaten bu zekaya sahip olmayanlar benim iddiamın tümüyle geçersiz olduğu zannına kapılıp, delice bir iddiada bulunduğumu düşünüyor. Halbu ki sistemi yeteri kadar incelerseniz sistemin çalıştığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Şimdi adım adım gidelim. Sağ en alttaki (ortadakiler hariç) ile sol en üstteki arasında bu durumda su transferi olmuyor mu? Olmadığını gösteren hesaplarınızı yapın ve nerede hata yaptığınızı göstereyim.

egik-duzlem-vektor-bilesenleri.png

G=98000 newton

Ɵ=30 

ise Gx ve Gy Kaçtır?

Bu soruyu çözüp çözmediğine göre diğer aşamalara geçeceğiz? :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, mirasyedi yazdı:

G=98000 newton

Ɵ=30 

ise Gx ve Gy Kaçtır?

Bu soruyu çözüp çözmediğine göre diğer aşamalara geçeceğiz? :)

Gx = G.cos(Ɵ)

Gy = G.cos(90 - Ɵ)

Gx = 98000.(Kök(üç)/2) = 84870.4895709 N

Gy = 98000 (1/2) = 48000 N

Bilmiyorum yanlış mı? Yada cos2x + sin2x = 1 eşitliğinden de faydalanabilirdik. Zaten bu eşitlikten Bileşke kuvvetleri böyle hesaplayabiliyoruz. Eeee... So what?

7 dakika önce, HATEM yazdı:

John Ahmet,  Ne gerek var bu kadar hesâba...
Konya ya git bir prototip yaptır.
Çalışacak gibi mi bir görün önce...

Zaten yapıyoruz. Körük kısmıyla uğraşıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...