Jump to content
Ateistforum

Bir sistemi inceliyoruz.

Recommended Posts

gönderildi (düzenlendi)
On 19.01.2020 at 17:20, mirasyedi yazdı:

iki  silindir arasında kayışa bağlı  kütlelerin  merkezini bulurken terazi gibi mi düşünmeliyiz?(Bu devri daim makinesi hesabında Düzgün düşünemiyorum. )

Üstteki resimde kütle merkezi A noktasına  göre saat yönünün tersine 90 derece dönerken ,alttaki  B noktasına göre kütle sadece 5,44 derece dönecek.

(X,Y) noktalarını (0,0) kabul edip hesap yapınca.

Üstteki  kütlelerin ağırlık merkezi

x=x1*m1+x2*m2/(m1+m2)=0*105+4*100/(105+100)=1.9512 metre

y=0 metre

Alttaki kütlelerin ağırlık merkezi

x=0*105+4*100/(105+100)=1.9512 metre

y=y1*m1+y2*m2/(m1+m2)=(-1*105)+(0*100)/(105+100)=-0,5122 metre

yaşlılıktanmı gripten mi kafamı bir türlü toparlayamıyorum.

eskiden hiç üşenmezdim bu tür sorularda.

Evet bu söylediğin ilk bakışta sistemin çalışmasına engel bir durum oluşturacakmış gibi görünüyor fakat özellikle 12m için aralarındaki mesafe ne olursa olsun su transferi gerçekleşiyor. Bu da kütle merkezi dengesizliğinden dolayı duran sisteme sol tarafa transfer olan suyun oluşturduğu kuvvetler arttığında ve yeterli kuvveti sağladığında bu engeli aşıp çalışmasına kaldığı yerden devam etmesine sebep oluyor. Burada sisteme yük bağlamazsanız hareket sürekli değil dönen tesbihler gibi kesik kesik oluyor fakat yeterli miktarda yük bağlıyken durması söz konusu değil ve sadece kuvvet biraz azalıp artıyor.

Bunu anlamak için öncelikle en son sorduğum sorunun cevabını vermeye çalışın!

On 18.01.2020 at 21:23, John_Ahmet yazdı:

Şimdi adım adım gidelim. Sağ en alttaki (ortadakiler hariç) ile sol en üstteki arasında bu durumda su transferi olmuyor mu? Olmadığını gösteren hesaplarınızı yapın ve nerede hata yaptığınızı göstereyim.

deAth-m2.gif

On 21.01.2020 at 00:15, EK yazdı:

On 21.01.2020 at 00:34, EK yazdı:

Kimisi simülasyon programında modelini test ederken kimisi de doğrudan düzeneğin kendini yapmaya başlıyor...

Evet arkadaşım çok haklısın. Yeterli zekaya sahip insanlar bu gibi istisnaları hemen fark edip hiç bir öğretiye ya da teoriye biad edip iddia sahiplerini üzmeden konuyu kavramak için yeterli çabayı gösterip rahatlıkla anlayabiliyorlar. Ateist bile olsalar mürşit mürid ilişkisinde biad kültürü damarlarına kadar işlemiş. Kimseye inandıkları doğruları sorgulatmıyorlar. Bunlar doğuştan teist kafalı! Bu meşrebe sahip insanlar ateist olduklarını sakın söylemesinler. Ben bunun nedeninin eleştirel düşünce noksanlığından kaynaklandığını düşünüyorum.

Geçenlerde Vedat Milor'un twitter'dan yaptığı paylaşımla ilgili bir haberi okumuştum. Bu haber her şeyi açıklıyor. 

Alıntı

Vedat Milor, eğitimde eleştirel düşünceye yer veren ülkeler sıralamasını paylaştı. Listede Türkiye, 134. sıradaydı. Milor, bu listeyi paylaşıp, “Şaşırdınız mı?” yazdı. Milor’un bu paylaşımına bir takipçisi “Defol İsrail’e git Yahudi Vedat Milor” yazarak yanıt verdi.

‘O ŞAHSI BULDUM!’

Milor’un cevabı ise oldukça çarpıcıydı. Söz konusu troll’ün mesajını paylaşan ünlü yemek eleştirmeni “Eleştirel düşünme ile ilgili listede alt sıralarda yer almamıza neden olan şahsı buldum. Vatandaşlıktan çıkarılırsa listede ciddi sıçrama yapabiliriz” dedi. Milor’un bu paylaşımı binlerce beğeni aldı.

https://www.tv100.com/vedat-milore-defol-israile-git-yahudi-vedat-milor-diyen-takipcisine-oyle-bir-yanit-verdi-ki-haber-481735

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 147
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

7 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Şimdi adım adım gidelim. Sağ en alttaki (ortadakiler hariç) ile sol en üstteki arasında bu durumda su transferi olmuyor mu? Olmadığını gösteren hesaplarınızı yapın ve nerede hata yaptığınızı göstereyim.

On 18.01.2020 at 22:38, John_Ahmet yazdı:

Gx = G.cos(Ɵ)

Gy = G.cos(90 - Ɵ)

Gx = 98000.(Kök(üç)/2) = 84870.4895709 N

Gy = 98000 (1/2) = 48000 N

Bilmiyorum yanlış mı? Yada cos2x + sin2x = 1 eşitliğinden de faydalanabilirdik. Zaten bu eşitlikten Bileşke kuvvetleri böyle hesaplayabiliyoruz. Eeee... So what?

soruyu yanlış çözdüğün için ikinci aşamaya geçemiyoruz. :)

Gx ile Gy nin hangi kenar olduğunu bilmiyorsun.Sonra hesaplarınız yanlış diyorsun.

cos(Ɵ))=komşu dikkenar / hipotenüs

sin(Ɵ))=karşı dikkenar/ hipotenüs

tan(Ɵ))=karşı dikkenar/komşu dikkenar

Bunları bilmeden suyu karşı tarafa basıp basmadığını bulamazsın.

Formüller belli algoritmayı yazamıyorum. :)

kütle merkezi koordinatlarından x  değeri sıfır olana kadar üst alt silindirlerin dönme açısını deneme yanılma ile bulacaksın.

iki eksen merkezinin orta noktasını  0,0 kabul edeceğiz.

Ben  ikiye bölme metodu dışında başka metod bilmiyorum.

başlangıçta  A=90 derece  B= 0 derece olacak.

A+B/2 değerini  sorgulayacaksın x<0 dan küçük ise

A=A+B/2

B= 0 

sıfırdan büyük ise  

B=A+B/2

A=90 

yapacaksın.

32 döngü yeterli.bulduğun açı kadar  üstteki ağırlık döndüğünde yukarı çıkan ağırlık sistemin diğer tarafına geçemiyorsa sistem çalışmaz.

Geçerse sistem çalışır. :)

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
3 saat önce, mirasyedi yazdı:

soruyu yanlış çözdüğün için ikinci aşamaya geçemiyoruz. :)

2.de sonucun 48000 değil 49000 olması dışında hesap doğru ve zaten cos(90 - Ɵ) = sin(Ɵ)'dır.

Sağlaması burada;

https://www.google.com/search?q=sqrt(49000*49000%2B84870.4895709*84870.4895709)&oq=sqrt(49000*49000%2B84870.4895709*84870.4895709)&aqs=chrome..69i57j6.27374j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Sen  bunları boş ver elbette çalışıyor. Su yükseklik ne olursa olsun(12-15 m max yükseklik için) her durumda yukarıya pompalanıyor. Bu da sistemin dönmesine sebep. Sen bence anlamaya hidrostatikten başla sonra kütle merkezi kayması sorununa ayrıca bakarız. kayma nasıl sorun olabilir ki sistem dönerken soldan bir ağırlık dahi çıkarsan sistem yine çalışıyor. Bu nasıl sorun oluşturabilir ki...

Azıcık kestirme hesaplar yapın. Aksini kanıtlamak mümkünsüz olduğu için iyice cozuttunuz.

Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

2.de sonucun 48000 değil 49000 olması dışında hesap doğru ve zaten cos(90 - Ɵ) = sin(Ɵ)'dır.

Sağlaması burada;

https://www.google.com/search?q=sqrt(49000*49000%2B84870.4895709*84870.4895709)&oq=sqrt(49000*49000%2B84870.4895709*84870.4895709)&aqs=chrome..69i57j6.27374j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Sen  bunları boş ver elbette çalışıyor. Su yükseklik ne olursa olsun(12-15 m max yükseklik için) her durumda yukarıya pompalanıyor. Bu da sistemin dönmesine sebep. Sen bence anlamaya hidrostatikten başla sonra kütle merkezi kayması sorununa ayrıca bakarız. kayma nasıl sorun olabilir ki sistem dönerken soldan bir ağırlık dahi çıkarsan sistem yine çalışıyor. Bu nasıl sorun oluşturabilir ki...

Azıcık kestirme hesaplar yapın. Aksini kanıtlamak mümkünsüz olduğu için iyice cozuttunuz.

sinus ile cosinusu ters yaptın.

Gx diye bulduğun Gy . :)

Kestirme hesap yaparsan hata yaparsın.

hidrostatik hesabı için bu formülleri verdim.Ama anlamıyorsun.

Gx diye bulduğun şeyi hidrostatik hesapta kullanacaksın.

sen direk G  kütle ağırlığı olarak kabul ediyorsun.

Her dönme açısında Gx değeri değişir.

İntegral türev hesaplarını bilmediğim için algoritma yazmak zorundayım.Onuda beceremedim.

Sen ise birşey bilmeden çalışır diyorsun. :)

@DreiMalAli  kolaylık olsun diye bu konuda açı hesaplarına girmemiş.Diğer konuda girmişti.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
On 22.01.2020 at 15:48, mirasyedi yazdı:

sinus ile cosinusu ters yaptın.

Gx diye bulduğun Gy . :)

Emin misin? Bir daha bak. Bence sen yanılıyorsun. Ben kontrol ettim. x'i cos la y'yi sin ile bulursun bu hesap doğru. Neyse yanlış olabilir. Daha dikkatli olmak lazım.

Negatif tarafta olduğundan belki ben şaşırmış olabilirim.

Alıntı

Gx = G.cos(Ɵ)

Gy = G.cos(90 - Ɵ)

Gx = 98000.(Kök(üç)/2) = 84870.4895709 N

Gy = 98000 (1/2) = 48000 N (49000 olmalı sadece burası yanlış)

Bilmiyorum yanlış mı? Yada cos2x + sin2x = 1 eşitliğinden de faydalanabilirdik. Zaten bu eşitlikten Bileşke kuvvetleri böyle hesaplayabiliyoruz. Eeee... So what?

egik-duzlem-vektor-bilesenleri.png

On 22.01.2020 at 15:48, mirasyedi yazdı:

İntegral türev hesaplarını bilmediğim için algoritma yazmak zorundayım.Onuda beceremedim.

Sen ise birşey bilmeden çalışır diyorsun. :)

Sen türkçe fonksiyon isimleri ile algoritmayı kabaca oluştur. Ben kodunu yazayım. İçlerini todo şeklinde bırakıp neyin hesaplanması gerektiğini açıklamaları ve formülleri ile commentler şeklinde hazırla ben kodunu yazar geçerim. Buradan sonucu ve ekran görüntüleri ile birlikte paylaşırım. Boş vakit bulursam bir de simülasyon eklerim.

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Emin misin? Bir daha bak. Bence sen yanılıyorsun. Ben kontrol ettim. x'i cos la y'yi sin ile bulursun bu hesap doğru. Neyse yanlış olabilir. Daha dikkatli olmak lazım.

Negatif tarafta olduğundan belki ben şaşırmış olabilirim

yanlış olduğuna eminim.

x ve y değerlerini bulurken açının komşu ve karşı dikkenarlarına dikkat et.

20 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Sen türkçe fonksiyon isimleri ile algoritmayı kabaca oluştur. Ben kodunu yazayım. İçlerini todo şeklinde bırakıp neyin hesaplanması gerektiğini açıklamaları ve formülleri ile commentler şeklinde hazırla ben kodunu yazar geçerim. Buradan sonucu ve ekran görüntüleri ile birlikte paylaşırım. Boş vakit bulursam bir de simülasyon eklerim.

gerek kalmadı.

trigonometri dönüşümlerini bilmediğim için çözümü geogebra programına yaptırdım.

c.thumb.png.3776bc52d25a163cc8f1bebf015a1739.png

r=|OF|=2 metre

r1=|OB|=2,5 metre

Gk=1metreküp kütle ağırlığı=10000kg

Gs=1metreküp su ağırlığı=1000kg

Fa=3*(Gk+Gs)=33000kg

Fb=3*(Gs)=30000Kg

kütle merkezi=(0,5*Gk-0,5*Gs)/(Gk+Gs)=4,5/11 metre

H=(4,5/11)+0,5=0,909090909091metre  //kütle merkezinin yer değiştirme miktarı.

b=arctan(H/r1)= 19,9831065219o derece

r2=(H^2+r1^2)^1/2 =2,66015907062 metre

(r1*Fa)+((Gk+Gs)*r2*Sin(a))=(r1*Fb)+(Gk*r1*(sin(a+b))

a=16,552736207078208 o derece  //açıyı trigonometri dönüşümlerini bilmediğim için geogebra programı ile buldum.a ve b değerlerini eşitliğe yazıp kontrol edebilirsiniz.

a+b=36,5358427289o derece

olduğunda sistem dengede kalıyor.  :)

Aşağı inen kütlenin merkezi yukarı çıkan kütlenin merkezinden b açısı kadar  kaydığı için sistem çalışmaz.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
14 saat önce, mirasyedi yazdı:

a=16,552736207078208 o derece  //açıyı trigonometri dönüşümlerini bilmediğim için geogebra programı ile buldum.a ve b değerlerini eşitliğe yazıp kontrol edebilirsiniz.

a+b=36,5358427289o derece

Havanda su dövüyorsunuz. Bir bak bakalım senin çiziminin sistemle ilgisi var mı? Hani suyu içeren ağırlıklar? Dürüst değilsiniz. Kendinizce aksine ihtimal vermeyip mastürbasyon yapıyorsunuz. Şimdi iyi okuyun, anlayarak, yavaşça!

deAth-m2.gif

Şimdi bu şekildeki sadece aşağıya dik uzanan kuvvetleri dikkate alın. Sol tarafta 4 adet evet tam 4 adet su içeren piston var. Bu suyun ağırlığı tam olarak 4 ton!! Yukarıda ağırlık merkezi dengesizliğinden kaynaklı ters yönlü bir kuvvet oluşacak fakat bu kuvvet hiç bir zaman ağırlıkların bir tanesinin 3 ton olduğunu düşünürsen 3 ton olmayacak! (Neden bir düşün istersen sence olabilir mi?)

Not: (12'li sistemde bu 5 ton olacaktır. hadi biz yine bir itirazın olmasın diyerek 4 ton varsaydık)

Bu 3 tonu sistemi çeviren kuvvet olan 4 tondan çıkarsan bile geriye 1 ton kalıyor. Anlıyor musun? 10 bin Newton

Bu sistemde sistemi nerede durdurursan durdur, su bir süre sonra tamamen sol tarafa transfer olacaktır. Buna bir itirazınız varsa dedim ki önce bu konuyu doğru anlayın. Su tamamen transfer olabiliyorsa o halde daima bu kuvvetin etkisi altında olacaktır ve dönmesine mani olan tüm kuvvetlere üstün gelip bu engelleri aşacaktır. Şimdi anlıyor musunuz? Yok hala anlamadıysanız daha detaylı bir hesap yapalım ancak öncelikle suyun transferi ile ilgili bir sorun olmadığını çok net olarak kavrayın.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Havanda su dövüyorsunuz. Bir bak bakalım senin çiziminin sistemle ilgisi var mı? Hani suyu içeren ağırlıklar? Dürüst değilsiniz. Kendinizce aksine ihtimal vermeyip mastürbasyon yapıyorsunuz. Şimdi iyi okuyun, anlayarak, yavaşça!

deAth-m2.gif

Şimdi bu şekildeki sadece aşağıya dik uzanan kuvvetleri dikkate alın. Sol tarafta 4 adet evet tam 4 adet su içeren piston var. Bu suyun ağırlığı tam olarak 4 ton!! Yukarıda ağırlık merkezi dengesizliğinden kaynaklı ters yönlü bir kuvvet oluşacak fakat bu kuvvet hiç bir zaman ağırlıkların bir tanesinin 3 ton olduğunu düşünürsen 3 ton olmayacak! (Neden bir düşün istersen sence olabilir mi?)

Not: (12'li sistemde bu 5 ton olacaktır. hadi biz yine bir itirazın olmasın diyerek 4 ton varsaydık)

Bu 3 tonu sistemi çeviren kuvvet olan 4 tondan çıkarsan bile geriye 1 ton kalıyor. Anlıyor musun? 10 bin Newton

Bu sistemde sistemi nerede durdurursan durdur, su bir süre sonra tamamen sol tarafa transfer olacaktır. Buna bir itirazınız varsa dedim ki önce bu konuyu doğru anlayın. Su tamamen transfer olabiliyorsa o halde daima bu kuvvetin etkisi altında olacaktır ve dönmesine mani olan tüm kuvvetlere üstün gelip bu engelleri aşacaktır. Şimdi anlıyor musunuz? Yok hala anlamadıysanız daha detaylı bir hesap yapalım ancak öncelikle suyun transferi ile ilgili bir sorun olmadığını çok net olarak kavrayın.

senin için 30 elemanlı olanı hesaplayacaktım.

30-2/2=14  

ikiye bölmeyi unuttuğum için yanlışlıkla 58 elemanlı olanı hesapladım.İyi ki unutmuşum. :)

58-2/2=28

aşağıda alıntıladığım kısımda 3 yerine 28 yazdım.

Fa=308000 kgf=3021480 newton

Fb=280000 kgf = 2746800 newton 

Ftoplam=Fa-Fb=274680 newton

sonuçları newtona çevirdim. sayı büyünce daha ağır basar sistem çalışır belki :)

çıkan sonuç

a=3,5950719563o  derece

a+b=23,5781784782o  derece

olunca sistem dengeye geliyor.

dengeye gelmeseydi çalışırdı.

Ama maalesef çalışmıyor. :)

20 saat önce, mirasyedi yazdı:

Fa=3*(Gk+Gs)=33000kg

Fb=3*(Gs)=30000Kg

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
11 dakika önce, mirasyedi yazdı:

a=3,5950719563o  derece

a+b=23,5781784782o  derece

olunca sistem dengeye geliyor.

dengeye gelmeseydi çalışırdı.

Ama maalesef çalışmıyor. :)

Su transfer olmaya devam ediyor. Yeteri kadar su transfer olunca yeniden çalışmaya başlayacak şimdi kavramaya başladın mı? Çünkü istisnasız olarak su transfer oluyor. 30 pistona gerek yok 12'si yeterli olacaktır. Çok piston yapıp suyun transferini engellemeye gerek yok optimum sayı yeterli olur. Suyun debisini çok düşürmeyelim.

Ben ne demiştim? Dura dura çalışacak çünkü sisteme yük bağlı değil ve su transfer olmaya devam ederken sol taraftaki kuvvetler toplamı engeli aşmaya her daim yetiyor. 12 elemanlısını hesapla kendine güveniyorsan. Fakat zırvalama...

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, John_Ahmet said:

Su transfer olmaya devam ediyor. Yeteri kadar su transfer olunca yeniden çalışmaya başlayacak şimdi kavramaya başladın mı? Çünkü istisnasız olarak su transfer oluyor. 30 pistona gerek yok 12'si yeterli olacaktır. Çok piston yapıp suyun transferini engellemeye gerek yok optimum sayı yeterli olur. Suyun debisini çok düşürmeyelim.

Ben ne demiştim? Dura dura çalışacak çünkü sisteme yük bağlı değil ve su transfer olmaya devam ederken sol taraftaki kuvvetler toplamı engeli aşmaya her daim yetiyor. 12 elemanlısını hesapla kendine güveniyorsan. Fakat zırvalama...

Sen ne zaman vazgeçeceksin geri zekalılık etmekten? 

Sana kaç defa arşimet prensibini oku diyeceğiz, dallama?

Arşimet prensibi, bir sıvı içindeki katı bir cismin, taşırdığı sıvının ağırlığına eşit bir batmazlık kuvveti ile yukarıya itildiğini belirtir.

Geri zekalı, suyu transfer edersen, su taşar mı? Su taşmazsa, batmazlık kuvveti olur mu, dangalak? 

Şu kadar basit bir mevzu, hala yok hesap, yok kitap. Ne akıllanmaz manyak bir denyo ve de dangalaksın sen böyle?

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
6 dakika önce, anibal yazdı:

Geri zekalı, suyu transfer edersen, su taşar mı? Su taşmazsa, batmazlık kuvveti olur mu, dangalak? 

Şu kadar basit bir mevzu, hala yok hesap, yok kitap. Ne akıllanmaz manyak bir denyo ve de dangalaksın sen böyle?

Sana bunu yukarıda @mirasyedi de yazdı, okumadın mı? Sistem suyun içerisinde değil. Geri zekalı olan sensin mevzuyu kavramak için yetersiz, donuk bir zekan var.

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, John_Ahmet said:

Sana bunu yukarıda @mirasyedi de yazdı, okumadın mı? Sistem suyun içerisinde değil. Geri zekalı olan sensin mevzuyu kavramak için yetersiz, donuk bir zekan var.

Hala geri zekalılıkta ısrar işte.

Bak bunak dangalak. Sana arşimet prensibini oku dedik, okuyup anlamamakta ısrar ettin, geri zekalı dangalak.

Senin o soldaki şeyler varya. Bak beyinsiz piyade, en üst soldakine bak. Güya en alt sağdaki ağır basıp onu dolduracak diyorsun ya. Hah işte, oraya bak budala. O hortumdan yukarı aktaracağın su var ya, o hortum yukarda ya. Gerzek biri olduğun için, tam tersi olacağını, o yukarıda olan hortumdaki suyun basıncının alttaki pistonu yukarı iteceğini falan hiç akletmiyorsun di mi? 

Zerre kadar basınç, ağırlık falan üstüne aklınız basmıyor, gelmiş burada boş boş terane ediyorsunuz. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, John_Ahmet yazdı:

durunca çalışmaz.

çünkü sol tarafta en alttaki kütle alt ölü noktayı geçip b açısı kadar yükselmedi. 

b açısı kadar yükselecek ki sağ tarafta yukarı çıkan en üstteki ağırlık sol tarafa geçip emme işlemini yapsın. :)

körükler bir metre yer değiştirince  ne oluyor biliyormusun?

kayış uzunluğu 20 metre olsun. yarısı ne yapar 10 metre.

su dolu körükler 12 metre su dolu olmayan ağırlıklar arası 8 metre oluyor.

sol tararaftaki su dolu ağırlıklardan biri sağ tarafa geçiyor ama  sağ tarafta karşısındaki su dolu olmayan ağırlık sol tarfa geçemiyor.Çünkü bir metre geri kalıyor. :)

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
16 dakika önce, mirasyedi yazdı:

su dolu körükler 12 metre su dolu olmayan ağırlıklar arası 8 metre oluyor.

sol tararaftaki su dolu ağırlıklardan biri sağ tarafa geçiyor ama  sağ tarafta karşısındaki su dolu olmayan ağırlık sol tarfa geçemiyor.Çünkü bir metre geri kalıyor. :)

Onları niye topluyorsun salak mı var karşında? Her piston için yenilenen bir denge söz konusu ve su transferi yeterli düzeye ulaşınca sistemi hangi açıda düşünürsen düşün ölü bir nokta yok. Su transferi tamamlanınca soldaki suyun ağırlığı fazla geliyor ve sistem bir sonraki iki piston arasında duruyor ve yine transferi bekliyor ve bu şekilde sürekli bir hareket söz konusu. Bu sistemi herkes anlayamıyor. Ön yargılı hesaplarınız sizi yanlışa sürüklüyor. Burada kesinlikle kazanç var ve yük bağlandığında daha stabil çalışıyor. İstersen simülasyon oluşturup test edebilirsin. Dairelerin çapını 3 metre, ağırlıkları 3 ton, su haznesini 1m3 olarak düşününp 12 pistonlu sistemin yüksekliğini max 15 m olarak düşünüp ve bir tane simulasyon oluşturursan anlayacaksın. Üniversitedeki bir prof. un çalışması ve kendisi %100 çalıştığını zaten kanıtladı.

deAth-m2.gif

Sitelerde Paylaş
On 25.01.2020 at 14:50, John_Ahmet yazdı:

Onları niye topluyorsun salak mı var karşında? Her piston için yenilenen bir denge söz konusu ve su transferi yeterli düzeye ulaşınca sistemi hangi açıda düşünürsen düşün ölü bir nokta yok. Su transferi tamamlanınca soldaki suyun ağırlığı fazla geliyor ve sistem bir sonraki iki piston arasında duruyor ve yine transferi bekliyor ve bu şekilde sürekli bir hareket söz konusu. Bu sistemi herkes anlayamıyor. Ön yargılı hesaplarınız sizi yanlışa sürüklüyor. Burada kesinlikle kazanç var ve yük bağlandığında daha stabil çalışıyor. İstersen simülasyon oluşturup test edebilirsin. Dairelerin çapını 3 metre, ağırlıkları 3 ton, su haznesini 1m3 olarak düşününp 12 pistonlu sistemin yüksekliğini max 15 m olarak düşünüp ve bir tane simulasyon oluşturursan anlayacaksın. Üniversitedeki bir prof. un çalışması ve kendisi %100 çalıştığını zaten kanıtladı.

deAth-m2.gif

Hesap yapmıyorsun.

Ölçekli  sistemin resmini çizip üstünde düşünmüyorsun.

Bu alıntı yaptığın resimde  yanlış.

Çizsen alttaki pistonun en alt noktaya  geldiğinde üstteki pistonun  en üste çıkmadığını görürdün.

yani birtarafta sol tarafta  4 diğer tarafta 6 kütle olacak.alttaki piston su dolu olacak.üstteki boş olacak.

Verdiğin rakamlar hep sallama değerler.

R=Yeşil dişli çapı

K= eleman sayısı

L= yeşil dişli merkezlerinin birbirlerine olan uzaklığı

Toplam zincir boyu Z= pi*R+2L

İki kütlenin bağlantı noktalarının birbirlerine uzaklığı =Z/K

Körükler su dolup 1metre açılınca mesafenin değişeceğini göreceksin.

Ama oturup resim çizmeye üşendiğin için göremiyorsun. :)

Bir düz çubuk al birde 170 derece açılı kolları şekilde ortadan bük.

bu çubukların ortalarından delik delip terazi yap.

ikisinede birtarafa 1 kg diğer tarafa 100 gram ağırlık koy.denge noktalarının farklı olduğunu göreceksin.

senin sistemde açılı terazi gibi hafif olan ağırlık üst noktaya ulaşamayacak.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
2 saat önce, mirasyedi yazdı:

Çizsen alttaki pistonun en alt noktaya  geldiğinde üstteki pistonun  en üste çıkmadığını görürdün.

yani birtarafta sol tarafta  4 diğer tarafta 6 kütle olacak.alttaki piston su dolu olacak.üstteki boş olacak.

O şekil kasıtlı olarak o şekilde hazırlandı ve sizin gibi özürlüleri üstün zekalı meşrebindekiler gibi biraz olsun düşündürebilmek için pistonlar kasıtlı olarak öyle hazırlandılar.

Sen mastürbasyon yapmaya devam ediyorsun. Sana ağırlık merkezinden kaynaklı bir dengesizlik yok denmiyor ki pistonlardaki suyun oluşturduğu dengesizliğe gözlerini kapatıyorsun çünkü gerçekten anlasan aklına sıçacaksın. Senin anlamana bu engel oluyor. Bence konu idle alakalı, beyninin yanmaması için seni bunu hesaplarken bir özürlü kıvamına getiriyor. Bu şekilde çok mühendis harcamışlığım var. 

Bilerek hesap yapmıyorum. Biraz acıma duygusuyla hareket ediyorum sanırım.

Ayrıca ben sana bu sistemin tipolojik eşdeğerleri içerisinde çalışmayacağı bir versiyon var mı diye de sormuyorum. Çünkü biliyorum çalışmayacak olanlar da var bu nedenle pistonlar arası mesafelerden, toplam piston sayısı daire çapı, ağırlıkların özkütlesi gibi bir çok konuda çok özenli davranmak gerekiyor.

Bu arada mesajının sonuna uzun bir boşluk ekleyerek benimkilerin okunmasını engelleme niyetini anlamadım sanma, bunu dile getirmenin beni deli gibi göstermesi pahasına senin bu pisliğini ayyuka çıkarmak istiyorum.

İki üç formülü yan yana yazıp kendi yazılarının daha esaslı olduğunu mu iddia edeeksin? Yeteri kadar zeki bir adam senin hesaplarının ne kadar özürlü bir beyinden çıktığını rahatlıkla anlayabilir.

Sistemin solunda kalan suyun ağırlığının, oluşabilecek tüm ters yönlü dengesizlikleri aşacak miktarda olduğunu tek bakışta anlayıp bunu kanıtlayacak birine ihtiyaç var. 

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

O şekil kasıtlı olarak o şekilde hazırlandı ve sizin gibi özürlüleri üstün zekalı meşrebindekiler gibi biraz olsun düşündürebilmek için pistonlar kasıtlı olarak öyle hazırlandılar.

Sen mastürbasyon yapmaya devam ediyorsun. Sana ağırlık merkezinden kaynaklı bir dengesizlik yok denmiyor ki pistonlardaki suyun oluşturduğu dengesizliğe gözlerini kapatıyorsun çünkü gerçekten anlasan aklına sıçacaksın. Senin anlamana bu engel oluyor. Bence konu idle alakalı, beyninin yanmaması için seni bunu hesaplarken bir özürlü kıvamına getiriyor. Bu şekilde çok mühendis harcamışlığım var. 

Bilerek hesap yapmıyorum. Biraz acıma duygusuyla hareket ediyorum sanırım.

Ayrıca ben sana bu sistemin tipolojik eşdeğerleri içerisinde çalışmayacağı bir versiyon var mı diye de sormuyorum. Çünkü biliyorum çalışmayacak olanlar da var bu nedenle pistonlar arası mesafelerden, toplam piston sayısı daire çapı, ağırlıkların özkütlesi gibi bir çok konuda çok özenli davranmak gerekiyor.

Bu arada mesajının sonuna uzun bir boşluk ekleyerek benimkilerin okunmasını engelleme niyetini anlamadım sanma, bunu dile getirmenin beni deli gibi göstermesi pahasına senin bu pisliğini ayyuka çıkarmak istiyorum.

İki üç formülü yan yana yazıp kendi yazılarının daha esaslı olduğunu mu iddia edeeksin? Yeteri kadar zeki bir adam senin hesaplarının ne kadar özürlü bir beyinden çıktığını rahatlıkla anlayabilir.

Sistemin solunda kalan suyun ağırlığının, oluşabilecek tüm ters yönlü dengesizlikleri aşacak miktarda olduğunu tek bakışta anlayıp bunu kanıtlayacak birine ihtiyaç var. 

c.png

Madem hesap yapma  becerin var.12 kütleli cismi hesapla.

Bu resimde Fa yerine 55000 kg  Fb yerine 50000 kg koy.

yeşil kütle 10000 kg mavi su kütleside 1000 kg.

moment hesabı yapacaksın.

sinus kosinus hesabını yanlış yaptığın için bu hesabıda yapamayacaksın.

sağ taraftaki 6 kütleyi su dolu kabul ediyorum.

su basmama ihtmalini devre dışı bıraktım.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...