Jump to content
John_Ahmet

Bir sistemi inceliyoruz.

Recommended Posts

On 22.04.2020 at 00:27, John_Ahmet said:

Sen yazdıklarımı okumuyor musun? Bunu dikkate alıp bunun en fazla 3 ton olabileceğini yazdım ve motor kuvveti oluşturan ağırlıktan düştüm. yaklaşık 5,5 tondan düşsen de 2,5 ton kalıyor.

Şunu yavaş yavaş anlayarak oku!

Evet bunu ilk ben söylemiştim. Üstteki kapalı alttaki açık olacak yanlış çizilmiş fakat bu bir şeyi değiştirmiyor. Hâlâ büyük ölçüde pozitif kuvvet var ve bu sürekli tazeleniyor. Ayrıca doğru anlamak için sisteme döndürebileceği kadar yükün bağlı olduğunu düşün. Çünkü sistemi durdursan da suyun sağ tarafa geçmesini önleyemezsin ve bu da bir süre sonra 5,5 tonluk bir fazladan ağırlığın sol tarafa geçmesi demektir. Sistemi yavaşlatacak bir yük bağlarsan bu kuvvet sürekli olarak sistemi belirli bir güçte döndürecektir.

Gerçekten bunu anlayamıyor musun? Bari cevap yazacaksan kayda değer bir şeyler yaz! Önce şu yazıyı yavaşça anlayarak bir daha oku!

Arşimet prensibi diye bir şey var:

Arşimet prensibi, bir sıvı içindeki katı bir cismin, taşırdığı sıvının ağırlığına eşit bir batmazlık kuvveti ile yukarıya itildiğini belirtir.

Sen hala bunu anlayamıyor musun? 

Neyse, enayilik nasıl gidiyor, işler iyi mi?

tarihinde anibal tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, anibal yazdı:

Arşimet prensibi diye bir şey var:

Arşimet prensibi, bir sıvı içindeki katı bir cismin, taşırdığı sıvının ağırlığına eşit bir batmazlık kuvveti ile yukarıya itildiğini belirtir.

Sen hala bunu anlayamıyor musun? 

Neyse, enayilik nasıl gidiyor, işler iyi mi?

Geri zekalı s.ktir git! Sistem suyun içerisinde değil, bu başka bir sistem! Senin kalın kafan dışında çalışmayan bir şey yok merak etme!

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

On 18.01.2020 at 20:37, HATEM yazdı:

John Ahmet,  Ne gerek var bu kadar hesâba...
Konya ya git bir prototip yaptır.
Çalışacak gibi mi bir görün önce...

On 18.01.2020 at 20:38, John_Ahmet yazdı:

...

Zaten yapıyoruz. Körük kısmıyla uğraşıyorum.

:D

Keeeeeeh keh keh keh

(made by haci)

Sevgiler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 21.04.2020 at 23:53, John_Ahmet yazdı:

@mirasyedi Bu yazacaklarım çok önemli!

Toplam 12 pistonlu yapıyı düşün. Pistonların hacmi ve özkütlesi 1m3, 3 ton / m3 olarak düşün. Çünkü daha fazlası ağırlık dengesizliğine takılıyor.

Şimdi 6 adet sol tarafta ve 6 adet sol tarafta piston var ayrıca pistonların içerisinde su var ve en önemli konu bu pistonlar suyu istediğimiz yüksekliğe pompalayacak ağırlıktalar.

Pistonlar arası mesafe kapalı iken 1,5 metre olsun ve dairelerin çapı 3 metre olsun.

Hepsi dik etki etmediğinden sol ve sağ ağırlıkları 5,5 * 3 = 16,5 ton eder ve suyun olmadığını düşünürsen dengededir. 

Sistem gereği bu dengeyi su bozuyor ve sağ tarafta bulunan su durmaksızın sol tarafa pompalanıyor tamamı pompalanana kadar sistemi durdursan da ya da gerektiği kadar yük bağlarsan da 5,5 ton su diğer tarafa geçip bu sistemi döndürecektir.

Ağırlıkların merkezi dengesizliği bir piston ağırlığından daha fazla olamaz bunu anlıyorsun değil mi? Bu da 3 ton eder. Sistemi çalıştıracak olan 5,5 tondan bunu çıkarırsan hala 2,5 tonluk bir ağırlık bu sistemi döndürmeye devam edecektir.

Ayrıca başka düşeceğin bir ağırlık yok. Pistonlar ister döner halde olsun isterse dursun suyun tamamını sistemin sol tarafına aktarmaya yetecek basınca maruz kalıyor. Sence çok detaylı hesap yapmadan da çalıştığını anlamak bu kadar mı zor?

deAth-m2.gif

enerji = kuvvet * yol

n=piston sayısının yarısı 12/2=6

a=kütlenin ağırlığı=3000kgf

b=suyun ağırlığı=1000kgf

h=yol = 10 metre olsun.

x=katsayı 

(a+b)*n*(h*x)=a*n*h

4000*6*10*x=3000*6*10

x=0.75  

Bu x ne biliyor musun?

piston açılmış halde iken kütle merkezinin yer değiştirme miktarı. :)

kutle-merkezi-nasil-hesaplanir.jpg

a=m2

b=m1

x1=1metre

x2=1metre piston bir metre açılacak.

Xcm=(1000*1+3000*2)/(3000+1000)

Xcm=1.75 metre

X=Xcm-X1

X=0.75 metre 

piston bir metre açılınca kütle merkezi 0.75 metre  yer değiştiriyor.

X=0.75/1  bizim katsayımız oluyor.

sağ taraf 10 metre yol alırken sol  taraf  10*0.75 =7.5 metre yol alıyor.2.5 metrelik yol su basmaya harcanıyor.geriye faydalı bir enerji kalmıyor. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, mirasyedi yazdı:

a=m2

b=m1

x1=1metre

x2=1metre piston bir metre açılacak.

Xcm=(1000*1+3000*2)/(3000+1000)

Xcm=1.75 metre

X=Xcm-X1

X=0.75 metre 

piston bir metre açılınca kütle merkezi 0.75 metre  yer değiştiriyor.

X=0.75/1  bizim katsayımız oluyor.

sağ taraf 10 metre yol alırken sol  taraf  10*0.75 =7.5 metre yol alıyor.2.5 metrelik yol su basmaya harcanıyor.geriye faydalı bir enerji kalmıyor. :)

Seni çok yanlış noktalara sürükleyen çok güdük bir hesap bu!

Sürekli 12 pistonlu sistemde 4,5-5,5 ton arası su sol tarafta olmaya devam ediyor çünkü sürekli sol taraftan pompalanıyor. Sisteme ne kadarlık yük bağlayacağımız bizim kontrolümüzde ve dönme hızını istediğimiz gibi ayarlayabiliriz. Sol taraftaki bu 4,5 ton ağırlığı dengeye sokacak bir kuvvet görebiliyor musun? Bana bundan bahset! Hesapların yanlış düşünmene sebep oluyor. Kütle merkezi yer değiştirsin bu problem değil bu değişikliğin tümüyle aynı anda muhatap değiliz, piston piston üst tarafta sağdan sola geçmelerine bu en az 4,5  tonluk su fazlalığı sebep oluyor. Yoksa tüm ağırlıklarla bir defada bu zorlanma torku oluşturmuyor. Sistemi adım adım düşünemiyorsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Seni çok yanlış noktalara sürükleyen çok güdük bir hesap bu!

Sürekli 12 pistonlu sistemde 4,5-5,5 ton arası su sol tarafta olmaya devam ediyor çünkü sürekli sol taraftan pompalanıyor. Sisteme ne kadarlık yük bağlayacağımız bizim kontrolümüzde ve dönme hızını istediğimiz gibi ayarlayabiliriz. Sol taraftaki bu 4,5 ton ağırlığı dengeye sokacak bir kuvvet görebiliyor musun? Bana bundan bahset! Hesapların yanlış düşünmene sebep oluyor. Kütle merkezi yer değiştirsin bu problem değil bu değişikliğin tümüyle aynı anda muhatap değiliz, piston piston üst tarafta sağdan sola geçmelerine bu en az 4,5  tonluk su fazlalığı sebep oluyor. Yoksa tüm ağırlıklarla bir defada bu zorlanma torku oluşturmuyor. Sistemi adım adım düşünemiyorsun.

o güdük hesap dediğin vilnius iş prensibi.

karmaşık hesaplara girmeden sistemin çalışıp çalışmayacağını bulmak için kullanılıyor. :)

tavsiye ettiğim kitabı aldın mı?

Adım adım düününce kosinus sinus hesapları yapınca sağ taraf ile sol tarafın dengede olduğu noktayı görebiliyorum.

Bir sistemde denge noktası varsa sistem çalışmaz.

O noktayı senin verdiğin veriler ile bulmak içinde bilgisayarda program yazmak gerekiyor.

Hesap kolaylığı için kütleler arası uzaklığı  değiştirsem kabul etmeyeceksin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, mirasyedi yazdı:

tavsiye ettiğim kitabı aldın mı?

Evet kitabı aldım. Kargo şirketi elektrik kesintisi sebebiyle gelmemişti. 5 km yol yürüdüm. :)

Bir ara çalışır buluruz fakat yine benim dediğime geleceğiz. 

2 adet daha özel mesaj yazdım. Bir kontrol et!

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...