Jump to content

İmamoğlu "Türk milleti" yerine "Türkiye insanları" dedi

Recommended Posts

21 hours ago, bilgivehis said:

Uyanmamış ve hatta uyutulmuş olduğunu düşündüğüm bir halkı ülkenin talan edilmesi karşısında suçlu göremezdim.

Dinini, ideolojisini, dünyaya bakışını ayırmadan onları uyarmak ve Atatürk'ün rehberliğinde çağdaş, bağımsız bir ülkeye kavuşmak amacıyla benim gibi olan bir çok yurtsever gibi bütün hayatımı feda ettim. Bu fedakarlık benim tüm yaşamımı elimden alsa da hiç bir zaman pişmanlık duymadım, ta ki, tayyibin üçüncü defa seçilmesine kadar.

O güne kadar halkın gerçekten tamamen masum ve mazlum olduğunu düşünmüştüm, zira Cumhuriyet, Atatürk, vatan ve halk düşmanı olan bir BOP görevlisine o kadar yetki vereceklerini tahmin etmemiştim. Üçüncü seçimde gerçekleri anlayacaklarını ve buna bir şekilde tepki göstereceklerini düşünmüştüm.

Oysa elli yıldır çok iyi bildiğimi zanettiğim halkı hiç tanımamışım, onlara hep hümanist gözle bakmışım, onlara olduğundan daha fazla değer vermişim, meğersem hep kendimi kandırmışım.

Güne göre, güce göre yön değiştiren, vatan değerlerini ve kazanımlarını hiçe sayan, bananeci, bireyselci, egoist ve daha önemlisi bunları bilinçli olarak yapan bir kalabalıktan ibaret olduklarını maalesef çok geç anladım.

Çin'de işgalcilere ve yerli işbirlikçilerine karşı en az elli yıl savaş yapıldı ve kazanıldı, liderleri öldükten sonra kısa zamanda bütün kazanılan değerler kaybedildi.

Küba'da işgalcilere ve yerli işbirlikçilerine karşı savaş yapıldı ve kazanıldı, liderleri ölür ölmez kazanılan değerlerden taviz vermeye başladılar. 

Sovyetler'de iki defa çok büyük savaş yapıldı ve kazanıldı, liderleri ölür ölmez ülke değerleri birer birer yok olmaya başladı.

Türkiye'de dünyanın görebileceği en önemli bir kurtuluş savaşı yapıldı ve kazanıldı, liderleri daha öldüğü ay yapılan bütün devrimlerle beraber ülke peşkeş çekilmeye başlandı.

Bu savaşlar ve daha fazlasına baktığımızda hepsinde halkın genel anlamda işgalcilere karşı can korkusunu, kaygısını ve kişisel çıkarlarını görüyoruz.

Halkın geneline göre hiç birinde söz konusu vatan olmamış.

Dünyada öldürülenlerden başka sadece bu ülkede onbinlerce yurtsever öldürüldü, sürüldü, yalnızlaştırıldı halk sahip çıkmadığı gibi öldürenleri, sürenleri baş tacı ettiler.

15 Temmuz günü darbeciler kazansaydı onlara sarılacaklar, onları alkışlayacaklardı, aynen 12 Mart ve 12 Eylül'de olduğu gibi.

Bu ülkede yüz yıldır işçilerin her eyleminin yanında olduk, onları sürekli destekledik, güçlerine güç kattık ama onlar bizi sürekli sattı. Gerçi sadece bizleri değil, kendilerini de sattılar ve halen satıyorlar.

Bu halka göre, makarna-kömür ve bir kilo hıyar, bu ülkenin kazanımlarından, vatan toprağından, canını veren kınalı kuzulardan daha değerliymiş.

Kısaca bugüne kadar halk için devrimciydim, geç oldu ama artık kendim için devrimciyim.

Sen evrim olayını anlamamışsın. İnsanlar gökten zembille iniyor, bir sihirli değnek var, onunla oluveriyor herşey kafasındasın.

Evrime baktığımızda, geçmişte çok acayip hayvanların falan var olabildiğini görürüz. Sıradışı hayvanlar diyeyim, öyle böyle değil. Ama bakarsan bugün, öyle hayvanları pek görmen olası olmaz, kaldı ki, onlarda çok uzun var olamamıştır. 

Doğada her şey evrimle yürür, büyür, gelişir. Galaksilerin evrimi, güneş sisteminin evrimi falan falan. İşte bu dediğin lider mevzusu da budur. Sen gökten bir lider inip herşeyi düzeltmesini bekliyorsun, elbette yok öyle bir sihirli değnek.

Kurtuluş savaşı ve Atatürk'e bakalım. Ne oldu, atatürk yurdu düşmanlardan kurtardı. Ha, öncelikle görmen gereken, yurt kurtarılacak hale düşümüş. Bu hale düşmüş koca bir habitat, bir fauna öyle bir kurtarıcı ile falan kurtulmaz. Tıpkı o sıradışı hayvanlar gibi bir durum olur bu, sürmez, ilerlemez. 

İşte görmek istemediğin şey bu. Ülkeyi kurtarılacak hale getiren bir çevre var. Bu ülke öyle bir sihirli değnekle falan kurtulmaz. Bu bütün ülkeler için geçerli. İşte o yüzden küba'da öyle, burada böyle oluyor. 

Yapacak bir şey var mı? Var, çevre değişir, bu mümkün. Ama bu önce gerçekleri görmekle başlar. HDP gibi, PKK gibi bir şey ortaya çıktıysa, bu neden var, bunu gerçekten enine boyuna doğru okumak, doğru görmek gerekir ki, buna çözüm bulabilesin. Ama siz genelde goy goy yapmayı tercih ediyor, sadece işinize geleni görüp, işinize geldiği gibi yoruyorsunuz. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

15 saat önce, bilgivehis yazdı:

Uyanmamış ve hatta uyutulmuş olduğunu düşündüğüm bir halkı ülkenin talan edilmesi karşısında suçlu göremezdim.

Dinini, ideolojisini, dünyaya bakışını ayırmadan onları uyarmak ve Atatürk'ün rehberliğinde çağdaş, bağımsız bir ülkeye kavuşmak amacıyla benim gibi olan bir çok yurtsever gibi bütün hayatımı feda ettim. Bu fedakarlık benim tüm yaşamımı elimden alsa da hiç bir zaman pişmanlık duymadım, ta ki, tayyibin üçüncü defa seçilmesine kadar.

O güne kadar halkın gerçekten tamamen masum ve mazlum olduğunu düşünmüştüm, zira Cumhuriyet, Atatürk, vatan ve halk düşmanı olan bir BOP görevlisine o kadar yetki vereceklerini tahmin etmemiştim. Üçüncü seçimde gerçekleri anlayacaklarını ve buna bir şekilde tepki göstereceklerini düşünmüştüm.

Oysa elli yıldır çok iyi bildiğimi zanettiğim halkı hiç tanımamışım, onlara hep hümanist gözle bakmışım, onlara olduğundan daha fazla değer vermişim, meğersem hep kendimi kandırmışım.

Güne göre, güce göre yön değiştiren, vatan değerlerini ve kazanımlarını hiçe sayan, bananeci, bireyselci, egoist ve daha önemlisi bunları bilinçli olarak yapan bir kalabalıktan ibaret olduklarını maalesef çok geç anladım.

Çin'de işgalcilere ve yerli işbirlikçilerine karşı en az elli yıl savaş yapıldı ve kazanıldı, liderleri öldükten sonra kısa zamanda bütün kazanılan değerler kaybedildi.

Küba'da işgalcilere ve yerli işbirlikçilerine karşı savaş yapıldı ve kazanıldı, liderleri ölür ölmez kazanılan değerlerden taviz vermeye başladılar. 

Sovyetler'de iki defa çok büyük savaş yapıldı ve kazanıldı, liderleri ölür ölmez ülke değerleri birer birer yok olmaya başladı.

Türkiye'de dünyanın görebileceği en önemli bir kurtuluş savaşı yapıldı ve kazanıldı, liderleri daha öldüğü ay yapılan bütün devrimlerle beraber ülke peşkeş çekilmeye başlandı.

Bu savaşlar ve daha fazlasına baktığımızda hepsinde halkın genel anlamda işgalcilere karşı can korkusunu, kaygısını ve kişisel çıkarlarını görüyoruz.

Halkın geneline göre hiç birinde söz konusu vatan olmamış.

Dünyada öldürülenlerden başka sadece bu ülkede onbinlerce yurtsever öldürüldü, sürüldü, yalnızlaştırıldı halk sahip çıkmadığı gibi öldürenleri, sürenleri baş tacı ettiler.

15 Temmuz günü darbeciler kazansaydı onlara sarılacaklar, onları alkışlayacaklardı, aynen 12 Mart ve 12 Eylül'de olduğu gibi.

Bu ülkede yüz yıldır işçilerin her eyleminin yanında olduk, onları sürekli destekledik, güçlerine güç kattık ama onlar bizi sürekli sattı. Gerçi sadece bizleri değil, kendilerini de sattılar ve halen satıyorlar.

Bu halka göre, makarna-kömür ve bir kilo hıyar, bu ülkenin kazanımlarından, vatan toprağından, canını veren kınalı kuzulardan daha değerliymiş.

Kısaca bugüne kadar halk için devrimciydim, geç oldu ama artık kendim için devrimciyim.

Sizin gibi idealist (veya eskilerin tabiriyle diğergam) insanlara, rahatını bozarak, hayatını feda ederek kendisini halkına adayan insanlara şahsen saygım çok büyük... Aydın bir insan olduğunuz kesinlikle belli oluyor...

Halkın çoğunluğu maalesef aydınlara, bilgili insanlara veya bilimadamlarına kıymet vereceği yerde tek meziyeti kurnazlık olan demagog siyaset erbablarının ya da yarı cahil din bezirganlarının filan peşine takılıp gidiyor. (Sayıları milyonları bulan muhafazakar kesim şimdi "Fetullahçılar bizi yıllarca kandırmış" diye salya sümük ağlıyor! Sen halk olarak eşek olursan, sırtına semer vuran çok olur tabii!)

Bu topraklarda Aydınlanma, daha uzun seneler boyunca tam manasıyla hayata geçmeyecek gibi görünüyor. Bana göre her şeyden önce çok okuyan bir toplum olmak zorunda Türk halkı. Çok ve çeşitli okumalar yapmadan bir toplumun yükselmesini mümkün görmüyorum ben. Okumak yeter şart değil belki ama kesinlikle gerek şart... Eğitimli kitlelerin gözü, cahil kitlelere göre daha açık oluyor, burası kesin...

Şimdi size tuhaf gelebilir ama internetin icadını da çok değerli bir buluş olarak görüyorum ben. İnternet de, insanların gözünün açılmasına az da olsa katkı sağlıyor. Eskiden bilgiye ulaşım basbayağı kısıtlıydı ve insanlar tek yönden gelen bir propagandanın etkisi altındaydı. Kapalı bir fanusun içinde yaşıyor gibiydi herkes. Şimdi internette herkes her türlü görüşten haberdar oluyor, bütün değişik, aykırı fikirleri, tezleri, ideolojileri, bakış açılarını öğreniyor, tanıyor. İnsanların ufku açılıyor. Herkes internet sayesinde zengin ve çok taraflı bir bilgilenme imkanına kavuştu. Bu da çok mühim bir gelişme. Türkiye'deki yaşlı nüfustan pek bir beklentim yok ama sanki genç nüfus internetin de yardımıyla daha bir bilinçliymiş gibi geliyor bana... Bilmiyorum belki de ben olaya iyimser yaklaşıyorumdur...

Sitelerde Paylaş
On 25.01.2020 at 12:43, anibal yazdı:

Sen evrim olayını anlamamışsın

Ne yani, "hedefin öyle bir-iki asırda olacak iş değil" demek istiyorsun ama konuyu tam anlayamamışsın.

Benim hedefim elbette bir-iki asırlık iş değil, öyle feodileten çıkar çıkmaz her şey bir kaç yılda güllük-gülistanlık olmayacağının her zaman bilincindeyim.

Bugünün sürü toplumu bir-kaç asır sonra elbette değişebilir, benim konum halkın evrilmesiyle alakalı değil, bugüne kadarki duruşuyla ve bu duruşunun uzun asırlar değişmeyeceğiyle alakalı.

Halk dediğimiz bugüne kadar egoist davranmış, sadece bireysel düşünmüş, günlük çıkarı baz almış, bir parça kemik için kazanımların peşkeş çekilmesini tınmamış, güç kimdeyse onu alkışlamış, hiç bir zaman kendi onuru olmamış, bütün benliğini başkalarına teslim etmiş.

İşte biz Atatürk'ü baz alarak bunu bir nebze düzeltme içindeydik, en azından yobazlığı azaltma ve yurttaş olduğunun bilincinde olmasını sağlama gayretindeydik, lakin gel gör ki, halk bildiğimizden daha yobaz, daha ilkelmiş, yurttaşlık hakkı kazanmanın ne demek olduğunu dahi öğretemeyeceğimiz bir halkla karşılaştık.

Burada kendi adıma bunu bir pes etme olarak görmüyorum, bir çok bedel ödenmesine karşılık, yüz yıllık aydınlanma mücadelesini başarısızlıkla sonuçlanan bir deneme safhası olarak sayabiliriz veya ilerisi için bir adım olarak da değerlendirebiliriz.

Sitelerde Paylaş
On 24.01.2020 at 05:02, Las Seis Flechas said:

Tekrar edeyim: Bizim sorunumuz Kürt asıllı vatandaşlarla değil, bazı bölücü Kürtlerle. HDP, PKK ya da DHKP-C gibi terör örgütleri bütün Kürtlerin temsilcisi değildir. 

O zaman kapat, at kim varsa HDP'li içeri, madem bunlar terörist, ne duruyorsun?

Elazığda deprem oluyor, yardım getiriyorlar, Vali kabul etmeyip geri çeviriyor, HDP'lisiniz siz diye. Bundan ala, bundan büyük bölücülük mü olur?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, anibal yazdı:

O zaman kapat, at kim varsa HDP'li içeri, madem bunlar terörist, ne duruyorsun?

Elazığda deprem oluyor, yardım getiriyorlar, Vali kabul etmeyip geri çeviriyor, HDP'lisiniz siz diye. Bundan ala, bundan büyük bölücülük mü olur?

HDP'yi meşrulaştıranın AKP olduğunu zaten deminden beri tekrarlayıp duruyorum.

Bu ülkede PKK'lıları ve DHKP-C'lileri ilk kez bu hükümet adam yerine koydu. Onları şımartıp cesaretlendirdi, tepemize çıkardı.

Ancak (Y)CHP de AKP ile aynı yolu takip ediyor, AKP'ye çanak tutuyor.

AKP geldiğinde zaten terör bitmek üzereydi. Teröristleri bugünlere getiren AKP'dir. 

Eski Türkiye'deki teröre karşı dik duruşun geri gelmesi gerekiyor. 

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, Las Seis Flechas said:

HDP'yi meşrulaştıranın AKP olduğunu zaten deminden beri tekrarlayıp duruyorum.

Bu ülkede PKK'lıları ve DHKP-C'lileri ilk kez bu hükümet adam yerine koydu. Onları şımartıp cesaretlendirdi, tepemize çıkardı.

Ancak (Y)CHP de AKP ile aynı yolu takip ediyor, AKP'ye çanak tutuyor.

AKP geldiğinde zaten terör bitmek üzereydi. Teröristleri bugünlere getiren AKP'dir. 

Eski Türkiye'deki teröre karşı dik duruşun geri gelmesi gerekiyor. 

Geç artık o nostaljiyi. Ok yaydan çıktı, o eskisi artık geri gelmez. 

Yapılabilecek tek şey, "bölücülüğü" ortadan kaldırmak, ki bugün en büyük bölücülüğü türkler, milliyetçiyiz diyenler yapıyor. Önce onların susturulması lazım. O zaman bir şeyler biraz düzelir belki.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, anibal yazdı:

Geç artık o nostaljiyi. Ok yaydan çıktı, o eskisi artık geri gelmez. 

Yapılabilecek tek şey, "bölücülüğü" ortadan kaldırmak, ki bugün en büyük bölücülüğü türkler, milliyetçiyiz diyenler yapıyor. Önce onların susturulması lazım. O zaman bir şeyler biraz düzelir belki.

Sen Türkiye'de yaşamıyorsun galiba. Hala Türkçüleri, milliyetçileri susturmaktan bahsediyorsun. Adamlar konuşabiliyor mu ki susturulsun? Siyasi partiyi falan geçtim bir tane Türkçülük, Türk milliyetçiliği yapan herhangi bir medya organı var mı medyada? Bir tek Yeniçağ gibi ılımlı Ülkücü bir-iki gazete kaldı. Yandaşından muhalifine bu ülkede kimse Türk milliyetçiliğini savun(a)mıyor. "Ne mutlu Türk'üm" sözünü ırkçılık olarak görüyor çoğunluk. CHP tabanı bile öyle görüyor artık.

Kürtçülerin sesi ise gürül gürül duyuluyor. Adamların açıkça PKK'yı savunabilecekleri partisi de var; Birgün, IMC TV vs. gibi propaganda yapabilecekleri medya organları da var. Sadece onlar değil Haber Sol falan hepsi PKK yanlısı ya da en azından sempatizanı. Zaten bugünkü Türkiye'de solculuk=Kürtçülük.

Ülkenin ezici çoğunluğu senin gibi düşünüyor ama halen şikayet ediyorsun. Ne istiyorsunuz siz Türkler bu ülkeden gitsin, ülkenin adı da Kürdistan Cumhuriyeti mi olsun? Ki bu gidişatın sonu bu. Ülkeyi Türkler kurdu ama artık Türkler azınlık, Kürtler ise ülkenin asli unsuru haline geldi neredeyse. 

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Las Seis Flechas said:

Sen Türkiye'de yaşamıyorsun galiba. Hala Türkçüleri, milliyetçileri susturmaktan bahsediyorsun. Adamlar konuşabiliyor mu ki susturulsun? Siyasi partiyi falan geçtim bir tane Türkçülük, Türk milliyetçiliği yapan herhangi bir medya organı var mı medyada? Bir tek Yeniçağ gibi ılımlı Ülkücü bir-iki gazete kaldı. Yandaşından muhalifine bu ülkede kimse Türk milliyetçiliğini savun(a)mıyor. "Ne mutlu Türk'üm" sözünü ırkçılık olarak görüyor çoğunluk. CHP tabanı bile öyle görüyor artık.

Kürtçülerin sesi ise gürül gürül duyuluyor. Adamların açıkça PKK'yı savunabilecekleri partisi de var; Birgün, IMC TV vs. gibi propaganda yapabilecekleri medya organları da var. Sadece onlar değil Haber Sol falan hepsi PKK yanlısı ya da en azından sempatizanı. Zaten bugünkü Türkiye'de solculuk=Kürtçülük.

Ülkenin ezici çoğunluğu senin gibi düşünüyor ama halen şikayet ediyorsun. Ne istiyorsunuz siz Türkler bu ülkeden gitsin, ülkenin adı da Kürdistan Cumhuriyeti mi olsun? Ki bu gidişatın sonu bu. Ülkeyi Türkler kurdu ama artık Türkler azınlık, Kürtler ise ülkenin asli unsuru haline geldi neredeyse. 

Ne sayıklıyorsun ki sen? Adam vali oluyor, rektör oluyor, her bir şey olup, kafasınca asıp kesiyor. Sen konuşabiliyo mu diyorsun oradan...

Evet, yapılan aptal, ırkçı faşizm nedeniyle, bir taraf "La ben türküm, o zaman herşey benim hakkım, asarım, keserim, vururum" dedi. Olan da bu oldu. Ne olmasını bekliyordun, kaç defa söyleyeceğiz bunu daha?

Peki sen ne istiyon? Birileri kendine Türk dediği için, bu ülkede onlar gibi düşünmeyen, onlar gibi olmayan herkesi yakmak, kesmek, sürmek hakkına sahip olsun mu, bu istediğin?

Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, anibal yazdı:

Ne sayıklıyorsun ki sen? Adam vali oluyor, rektör oluyor, her bir şey olup, kafasınca asıp kesiyor. Sen konuşabiliyo mu diyorsun oradan...

Evet, yapılan aptal, ırkçı faşizm nedeniyle, bir taraf "La ben türküm, o zaman herşey benim hakkım, asarım, keserim, vururum" dedi. Olan da bu oldu. Ne olmasını bekliyordun, kaç defa söyleyeceğiz bunu daha?

Peki sen ne istiyon? Birileri kendine Türk dediği için, bu ülkede onlar gibi düşünmeyen, onlar gibi olmayan herkesi yakmak, kesmek, sürmek hakkına sahip olsun mu, bu istediğin?

Nasıl İngiltere'de yaşayanlar İngiliz, Fransa'da yaşayanlar Fransız, İtalya'da yaşayanlar İtalyan, Rusya'da yaşayanlar da Rus olarak biliniyorsa Türkiye'de yaşayan herkes de Türk kimliğini kabul etmek zorundadır.

8 senelik ilkokul hayatımda haftada 5 gün "Ne mutlu Türk'üm diyene" diye bağırıyordu gürül gürül. O çocukların içlerinde mutlaka Laz, Boşnak, Gürcü, Abaza, Çerkes, Arnavut vb.olanlar da vardı. Ama ben bunları bilmiyordum bile. Hatta uzunca bir süre Türkiye'de sadece Türkler ve Kürtler diye iki ayrı etnik grup olduğunu sanıyordum o yıllarda. Ben de kendimi bildim bileli Türk'üm. Çerkes ve Laz kanı taşıdığımı mesela sonradan öğrendim. Hatta onları bile Türk sanıyordum yanlış hatırlamıyorsam. Ama ben Türk olduğum için mutluydum ve hiç Lazca öğrenmekmiş Çerkesçe öğrenmekmiş falan umrumda bile olmadı. 

Bazı Kürtler ağlıyor diye ne yapalım bu ülkeyi Kürtlerin hizmetine mi sunalım? Tarihinde sayısız devlet ve imparatorluk kurmuş bir millet kalkıp hiçbir halt becerememiş bir etnik gruba biat mı edecek? 

Kimsenin asılmasını, kesilmesini falan savunmuyorum. Ama Türk vatandaşı olmaktan gocunan varsa buyursun gitsin, zorla tutan yok. Yurt dışında suç işleyince bu kez kendilerini Türk diye tanıtmayı da biliyorlar. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Las Seis Flechas yazdı:

Ama Türk vatandaşı olmaktan gocunan varsa buyursun gitsin, zorla tutan yok.

Irkından utanan hala var mı, biraz silkelen kendini aş, çevren seni farketsin 

"Bu adamdan oluyor.." moduna girsinler. 

Sen kolundaki beni, bacağındaki skar'ı dert ediyorsan gider ırkını da dert edersin. 

Kısacası azıcık özgüven edin, bu lafları tartışmaya bile gerek kalmaz. 

Ha, bana fikrimi soracak olursan, Türkiyede doğdum, burada yaşıyorum, türkçe biliyorum, kendimi türklere daha yakın hissediyorum. 

Kimse vardüzenini yıkmaya yoktan çıkmaz. 

Şuan hayat standartlarım idare eder durumda, TUS denen lanet beni bekliyor ileride. 

Yukardakilere ek olarak bisikletten düşüp edindiğim garip lekelermiş, kafamın yarık iziymiş, saçımın rengiymiş, burnumun şekliymiş... Bu gibi şeylere düşüp vahh vaahhhh ben bitmişim moduna girseydim yaşayamazdım. 

Az rahat olun. 

Türk olduğum için de ekstra bir mutluluğum yok, Atatürk'ten de öğrenilecek şeyler var, tramvayda didişenlerden de. Öğren, gerekirse takdir et geç. İnsan olmak bu bence. 

Sitelerde Paylaş
13 minutes ago, Las Seis Flechas said:

Nasıl İngiltere'de yaşayanlar İngiliz, Fransa'da yaşayanlar Fransız, İtalya'da yaşayanlar İtalyan, Rusya'da yaşayanlar da Rus olarak biliniyorsa Türkiye'de yaşayan herkes de Türk kimliğini kabul etmek zorundadır.

8 senelik ilkokul hayatımda haftada 5 gün "Ne mutlu Türk'üm diyene" diye bağırıyordu gürül gürül. O çocukların içlerinde mutlaka Laz, Boşnak, Gürcü, Abaza, Çerkes, Arnavut vb.olanlar da vardı. Ama ben bunları bilmiyordum bile. Hatta uzunca bir süre Türkiye'de sadece Türkler ve Kürtler diye iki ayrı etnik grup olduğunu sanıyordum o yıllarda. Ben de kendimi bildim bileli Türk'üm. Çerkes ve Laz kanı taşıdığımı mesela sonradan öğrendim. Hatta onları bile Türk sanıyordum yanlış hatırlamıyorsam. Ama ben Türk olduğum için mutluydum ve hiç Lazca öğrenmekmiş Çerkesçe öğrenmekmiş falan umrumda bile olmadı. 

Bazı Kürtler ağlıyor diye ne yapalım bu ülkeyi Kürtlerin hizmetine mi sunalım? Tarihinde sayısız devlet ve imparatorluk kurmuş bir millet kalkıp hiçbir halt becerememiş bir etnik gruba biat mı edecek? 

Kimsenin asılmasını, kesilmesini falan savunmuyorum. Ama Türk vatandaşı olmaktan gocunan varsa buyursun gitsin, zorla tutan yok. Yurt dışında suç işleyince bu kez kendilerini Türk diye tanıtmayı da biliyorlar. 

Onlar öyle bilinmez ki, bunu nerden çıkardın? İngiltere'de bir iskoç'a ingiliz dersen, dayak yiyebilirsin. Rusya'da, bin çeşit adam var, kafkas, özbek, osetyalı falan falan ve hepsi kendi olur. 

Eğer birileri çıkar, biz Türküz, o halde herkeste daha eşitiz derse, işte o iş artık dediğin gibi olmaz. Birinci Dünya savaşı öncesinde o avrupa bunu demeye çıktı, boyunun ölçüsünü aldı, kan gövdeyi götürdü, uyandı duruma. Ama siz hala uyanamadınız...

Bak, aloooo, sana diyorum.

Bu ülkede sorun, ben kürdüm, ben lazım, ben çerkesim diye çıkanlar değil. Bu ülkede sorun ben türküm, o zaman herkesten daha eşitim diyenler. Bunu anlamak o kadar zor mu? Birileri, bu ülkeyi, ki bu birilerine sende dahilsin, babasının malı gibi görüyor, ülkenin asli sahibi olduğunu sanıyor, başkalarını da katlanması, lutfetmesi gereken şeyler olarak görüp faşizme bulaşıyorsa, sorun buradadır. Adam milliyetçi ya, öteki de ermeni. Git vur, sık kafasına. İşte kendinde bu hakkı görüyor adam, taaa trabzondan kalkıp istanbula gelip adamı vuruyor, yakalanıyor, alkışlanıyor, bu teröre destek mitingleri oluyor. Karakolda kahraman muamelesi görüyor. 

Hala bunu görmekten acz içindesin. Sorun, bunun bireysel bir mevzu olmayışı, aldı mı o kaz kafan. Kürtçü PKK bireysel bir eylemdir, yasal zemini yoktur, her kürdüm diyen, kürtlere hak diyen PKK'cı olmaz olamaz. Devletin, vatanın içinde bir parçadır. Ama senin o polisin, o katilleri koruyanlar, göz yumanlar, yargı, yasama, bürokrasi, kolluk falan, bunlar devletin örgütleridir. eğer bu bölücülüğü o devlet yapıyorsa, bu iş orada biter. Buna bireysel falan diyemezsin. Bu artık türkiye'nin meselesi olur ve oluyorda. Bunu görmeden, salak salak bu yangına körük taşırsın ancak.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Onlar öyle bilinmez ki, bunu nerden çıkardın? İngiltere'de bir iskoç'a ingiliz dersen, dayak yiyebilirsin. Rusya'da, bin çeşit adam var, kafkas, özbek, osetyalı falan falan ve hepsi kendi olur.

Bu görüşün külliyan yanlış.

ABD'de yaşayanlar ben almanım, ben çinliyim mi diyor, ABD'de ben ABD'liyim demeyeni ülkeden kovarlar, sağ elini kaldırıp ABD çıkarları için çalışmaya yemin edip vatandaşı olmazsan bir dakika durdurmazlar.

Peki neden ABD'de ben filanım-falanım diyemezsin de başka ülkelerde dersin?

Çünkü başka ülkelerde ırkçılığın yayılmasını sağlayan bizzat ABD'dir.

Bunu nasıl yapıyor?

Çok basit, Holywood ve tekelleşmiş dünya basını sayesinde.

Bu ülkenin başına getirdiği tayyip gibiler sayesinde.

Türkiye gibi kendine bağımlı yaptığı ülkelerdeki bütün propaganda araçlarını kullanması sayesinde.

Sadece Türkçülüğü değil, Kürtçülüğü de devlet tarafından beslemesi sayesinde.

Işid, Taliban, Bokoharam gibi örgütleri besleyerek birbirine düşürmesi sayesinde.

Orta Doğu'da ABD'nin kontrolü dışında bir tane dahi örgüt bulamazsın, Hamas dahi onun kontrolünde.

Şu yazdığım site dahi onun kontrolünde, daha uzağa gitmeye gerek yok.

Hani Türkçülüğü devlet besliyor derken, Kürtçülüğü de devletin beslediğini ve bu devletin de ABD kontrolünde olmasını es geçmesen daha doğru bir yaklaşım olurdu.

tarihinde bilgivehis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
16 hours ago, bilgivehis said:

Bu görüşün külliyan yanlış.

ABD'de yaşayanlar ben almanım, ben çinliyim mi diyor, ABD'de ben ABD'liyim demeyeni ülkeden kovarlar, sağ elini kaldırıp ABD çıkarları için çalışmaya yemin edip vatandaşı olmazsan bir dakika durdurmazlar.

Peki neden ABD'de ben filanım-falanım diyemezsin de başka ülkelerde dersin?

Çünkü başka ülkelerde ırkçılığın yayılmasını sağlayan bizzat ABD'dir.

Bunu nasıl yapıyor?

Çok basit, Holywood ve tekelleşmiş dünya basını sayesinde.

Bu ülkenin başına getirdiği tayyip gibiler sayesinde.

Türkiye gibi kendine bağımlı yaptığı ülkelerdeki bütün propaganda araçlarını kullanması sayesinde.

Sadece Türkçülüğü değil, Kürtçülüğü de devlet tarafından beslemesi sayesinde.

Işid, Taliban, Bokoharam gibi örgütleri besleyerek birbirine düşürmesi sayesinde.

Orta Doğu'da ABD'nin kontrolü dışında bir tane dahi örgüt bulamazsın, Hamas dahi onun kontrolünde.

Şu yazdığım site dahi onun kontrolünde, daha uzağa gitmeye gerek yok.

Hani Türkçülüğü devlet besliyor derken, Kürtçülüğü de devletin beslediğini ve bu devletin de ABD kontrolünde olmasını es geçmesen daha doğru bir yaklaşım olurdu.

Ne görüşünden bahsediyorsun ki sen? 

ABD'de adamların bırak öyle dememesini, kendi mahalleri var falan. Herif İtalyan'ım der, dükkanına da italyan bayrağı asar hatta. ABD nedir, necidir hiç haberiniz yok di mi? Kafanızda vampir ve kodiak ayısı karışımı bir şey uydurmuş ABD aha da bu diyorsunuz.

ABD'de, herkesin bir alt kimliği vardır. Ve herkes bu alt kimliğini baya baya yaşar. Çinli, çin mahallesinde, her yer çince tabela falan olmak kaydıyla gayet güzel yaşar gider, kimse de ne bölmeye çıkar, ne de birilerini öteki etmeye. Ha, böyle bir bölücülük yok, aman sen türk, sen çinli, sen irlandalı falan gibi. Fakat bu, sen zencisin, sen sarısın, sen şöylesin diye çok çok daha ciddi bir bölücülük olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Başka ülkelerde ırkçılığın yayılmasını sağlayan ABD falan değildir, gene hayalinizdeki triplerle sallıyorsunuz. Irkçılık, milliyetçilikle var olmuş bir mevzudur ve avrupa'da başlar. bozulan ekonomi ile birlikte her yere sarıp, dinciliğin, mezhepçiliğin yerini alır. ABD ırkçılığı kullanır, olan o, neden kullanmasın ki? Tıpkı ortadoğuda, Afgansitanda falan dinciliği kullanmaya çalıştığı gibi. 

Orta Doğu'da, ABD'nin kontrolünde hatrı sayılır hiç bir örgüt yoktur. Orta doğudaki örgütlerin temel üç kontrolcüsü vardır. Birisi iran, diğeri katar. Bunlardan biri şıi, diğeri ihvan olayıdır. Birde artık bunlar kadar etkili olmayan Suudilerin Rabıtası. Suudiler son dönemde ABD'ye yakınlaştılar. ABD'de onların bu örgütlere desteğini istemiyor, zira o örgütler hep el kaideye çıkıyor sonuçta. 

Şu boş, aptla kafayı bırakmadınız. ABD değil buraları karıştıran. Hatta Rusya bile değil. Alakası olmayan ABD'ye taş atacaz diye, önünüzdeki asli şerefsizlik örgütlerini, yapılanmalarını göremiyorsunuz.

Bizim devlet türkçülük yapıyor mu, evet, sonuna kadar yapıyor ve basbaya Türkçü faşist terörü destekliyor. Ya kürtçülük? Bir ipte iki cambaz oynamaz. Gidip kürtçülüğü desteklerken, burada o türkçülüğü sürdüremezsin. Velakin, devlet dincilik ayağına özelikle aşiretler ve büyük tarikatları desteklerken, onların da kürt olması hesabıyla, kürtleri de desteklemiş oluyor. Sonra bakıyorsun, Bursa'nın bilmem ne ilçesine, sanki orada hiç işsiz, genç falan yomuş gibi, bir sürü kürt doldurulmuş, memur, kamu görevlisi, işçi olarak falan. 

Doğruda aşiretler, baya baya kendi devlet gibidir. PKK'nın falanda baş destekçileri bunlardır. Ama bunlar milliyetçi değil, dinci takılırlar. PKK eylemi gibi anlatılan çok şey, bu aşiretlerin iç çatışmaları ve birbirini yemesidir. Dahası pek çok aşiret, PKK'yı kiralık katil olarak kullanır, onları besleyen de bu aşiretlerdir. Yani, dediğin şey doğrudan değil, dolaylı yoldan gerçekleşir, bizde devlet, en azından sağ hükümetler süresince, kürtçülüğü desteklemez, zira, elinde güzel güzel kullanabileceği terör örgütü ülkücüler, alperenler falan var. 

Sitelerde Paylaş
On 21.01.2020 at 18:14, Las Seis Flechas yazdı:

Ekşi'de ve Uludağ'da bu konu gündeme gelmiş:

https://mobile.twitter.com/ensonhaber/status/1219242098051948545?s=20

Türkiyelilik kavramı AKP'lilerin, Fetullahçıların, liberallerin ve Kürtçülerin uydurduğu tamamen art niyetli ve gerçek dışı bir kavramdır. Türkiyeli diye bir şey yoktur. Atatürk'ün belirlediği Türk üst kimliği vardır, Türk milleti vardır. "Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına 'Türk milleti' denir" NOKTA

Sağolsun Ekrem Bey safını iyice belli etmiş. Kendisine iki kere oy verdim, AKP'lilere karşı da şiddetle savundum. Ama cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendisine asla oy vermeyeceğim. AKP'ye güya muhalif olup AKP ağzıyla konuşan bu zihniyeti oldukça samimiyetsiz buluyorum. 

Ne yazık ki cumhuriyet yıkılıyor, Atatürkçülük de bitmeye yüz tuttu. Artık Atatürk'ün kurduğu parti bile Atatürkçülüğe tahammül dahi edemiyor.

Ben umudumu yitirdim zaten bu ülkeden. Bulduğum ilk fırsatta pılımı pırtımı toplayıp gideceğim. Bu halk Türk milleti olamaz, çünkü bu ülkede Türk'ten çok Türk düşmanı var. Bu ülkede kendini Türk hissedenler azınlık bir kesim. Kürtçüler bile bizden fazla aslında. Nefret ediyorum artık bu ülkeden. Bu ülke Atatürk'ü hak etmiyor, hak edemez de zaten. Halkın zeka seviyesi Atatürk'ü kaldırmaya müsait değil.  

Türkiyeli deyince Cumhuriyet mi yıkılıyor? Siz bu kafada devam ettikçe Cumhuriyeti şeriatçıların eline gümüş tepside sunacaksınız. Size güven olmaz. Cumhuriyet sizin gibi düşünenlerin eline verilmez. Zaten ne olduysa bu Cumhuriyeti koruyacağız biz diyen Ramazan ayında 30 Ağustosu içkili kutalayan genereallerle, Türkçü jakoben laikçi tipler yüzünden oldu. 20 yılımızı bu tipler yüzünden kaybettik. Bir tarafta feto bir tarafta bunları yok edecez derken bunların ağızlarına yemek vererek büyüten bu tipler. Son 20 yılımızı yediniz. Açın İmamoğlunun önünü. Camide hutbe verecek alkışlacaksınız o adamı. Türkiyeli diyecek gene alkışlacaksınız. 

Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, teogoni yazdı:

Türkiyeli deyince Cumhuriyet mi yıkılıyor? Siz bu kafada devam ettikçe Cumhuriyeti şeriatçıların eline gümüş tepside sunacaksınız. Size güven olmaz. Cumhuriyet sizin gibi düşünenlerin eline verilmez. Zaten ne olduysa bu Cumhuriyeti koruyacağız biz diyen Ramazan ayında 30 Ağustosu içkili kutalayan genereallerle, Türkçü jakoben laikçi tipler yüzünden oldu. 20 yılımızı bu tipler yüzünden kaybettik. Bir tarafta feto bir tarafta bunları yok edecez derken bunların ağızlarına yemek vererek büyüten bu tipler. Son 20 yılımızı yediniz. Açın İmamoğlunun önünü. Camide hutbe verecek alkışlacaksınız o adamı. Türkiyeli diyecek gene alkışlacaksınız. 

Türkiyeli kavramı zaten AKP'lilerin, Fetullahçıları ve liboşların uydurmasıdır.

jq0pGn.jpg

AKP sizi kendinize benzetmiş, onların dümenine girmişsiniz haberiniz yok. Her konuda onlarla aynı fikirdeyseniz eğer siz AKP'nin neyine karşısınız?

Bu zihniyet zaten Tayyip'in karşısına ondan farkı olmayan Ekmeleddin'i koydu, hatta az daha Abdullah Gül şerefsizini de koyacaktı. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...