Jump to content

ALLAH'a dua ederken elleri açma ve yukarı bakma

Recommended Posts

Duâ ettiğimizde Ellerimiz hem yüzümüze bakar ve hem de gökyüzüne bakar.

Duâ ettiğimiz zamân, Ellerimiz göğe bakar çünkü, Allah (c.c.) Yaratılmış varlıktan Zât'ı ile Münezzehtir, Üstündür, Yücedir, Dışımızdadır. (TENZÎH)

Duâ ettiğimiz zamân, Ellerimiz Yüzümüze bakar Çünkü Allah (c.c.) Yaratılmış varlığın,, kendisinde açığa çıktığı mutlak varlıktır.
Allah çok yakındır, İçimizdedir, kendimizdedir. (TEŞBÎH)

Duâ ettiğimizde bilmesekte En güzel şekli peygamberimizden (s.a.v.) öğrendiğimiz için en güzel şeklin anlamı olarak, Kendimizden isteriz.
Kendimiz bile Allah'ın bir isminin zuhurundan başka bir şey olmadığımız için, Kendimiz, Allah'ın muhtelif bir tecellîsi olduğumuz için Kendimizden istememiz,
Allah'tan istememizin dışında değildir. Zâten ellerimiz aynı zamânda göğe de bakar vaziyettedir. 

Ateist,, Evrenin/Evrenlerin yaratıcısını kabûl etmediği için/ kabûl edemediği için (nesnelliği aşamadığı için) Ellerini semâya kaldırıp dûâ edemez.
Nesnel bakış açısını aşamadığı için,  başta insân olmak üzre, zarûrî olarak varlıkları TANRI telakkî eder. En başta da kendisini...
Böyle olunca, ateistin ellerini yüzüne çevirmesi ve kendisinden istemesi, kendisine ilticâ etmesi tutarlıdır fakat bunu da yapamaz. Kendi iç âleminde bunu yapar ama,,
En güzel biçimde ya'nî elerini (kudretini) yüzüne (zâtına) çevirerek bunu yapamaz. 
Çünkü dış görünüş olarak insân olsa da İç âleminde insân değildir.
İnsân olmadığı için en güzel şekilde ellerini yüzüne çevirip kendinden birşey istemesine gerek de yoktur.

Elleri semaya kaldırıp dûâ etmek insâna özgü bir eylemdir.

"De ki: Herkes, kendi şekline göre hareket eder. Bu durumda kimin doğru bir yol tuttuğunu Rabbiniz en iyi bilendir." (İsrâ 84)

tarihinde HATEM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu hareketleri yaptığımızda bedenimiz endorfin salgılıyormuş.

Bende endorfin salgılamıyor herhalde.

Bazıları kendinden geçip transa giriyorlar. :)
@HATEM  fatiha süresini besmele ile birlikte tek nefeste okuyabiliyor musun?

Doğu dinlerindede bir hareket var orgazm halini taklit ediyorlar.

Bu hareketi  cinsellikten uzak durmak için yapıyorlarmış.

Çünkü onlara göre cinsel ilişkiye girmek çi enerjisini tüketmek demek.

Bütün nefesini verip dizlerini bükmeden ellerini yere değdrimeye çalışıyorsun.

Bir müddet bekledikten sonra doğruluyorsun.

Doğrulduktan sonra gene biraz bekledikten sonra ciğerlerine havanın kendiliğinden dolmasını  sağlıyorsun.

Bazı insanlar bu harekettede  kendilerinden geçiyorlar. :)

Alıntı

Fatihayı Bir Nefeste Okumanın Sevabı Faziletleri

Besmele ile Beraber Bir Nefeste Okunan Fatiha-i Şerife’den Nail Olan Sevab
Muhyiddini Arabi Hazretleri "Fütûhâtı Mekkiye" isimli kitabında şöyle dedi:

"Sen Fatiha-i Şerîfe’yi, besmele fasılasıyla beraber kesiksiz olarak; bir nefeste okursan,
Muhammed Mustafa (s.a.v)'den yeminle, Cebrail (a.s)'dan yeminle, Mikâil (a.s)'dan yeminle, İsrafil (a.s)'dan yeminle.

Cenâb-ı Allah'ın şöyle buyurduğu rivayet edildi.
"Ey İsrafil Keremim, varlığım, celâlim ve izzetim hakkı için kim: "Bismillahirrahmanirrahıym" kavli şerifini Fatiha sûresine bitişik olarak bir kere okursa, siz şâhid olunuz ki,
ben onu mağfiret ettim, (günahlarını bağışladım),
onun hasenatını kabul ettim,
onun kötülüklerini geçtim,
onun dilini Cehennemde yakmayacağım,
onu kabir azabından, Cehennem ateşi azabından, kıyamet gününün azabından ve büyük korkudan onu korurum.
O kişi bana, Peygamberler ve evliyanın bulunduğu tarafından gelir. Yani evliya kullarımla beraber bana gelir."

(Ruhü’-l Beyan Tercümesi C:1 S:44)

Sitelerde Paylaş

Bir ritüeldir,  tıpkı müslümanların namaz kılarken yaptıkları hareketler gibi.

Namaz esnasında icra edilen hareketler, teslimiyeti  ifade ederken, dua ederken açılan eller de umudu, bir şeylerin gelmesini ifade eder.

Her ikisi de daha eski kültürlerden ve inançlardan araklanmıştır.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kudsî Hadîste Allah (c.c.) buyurdu ki;
Cemaatle kılınan namazda, 
Namazın başlangıcında,
"Allahuekber" demenin sevâbını,,
Bütün melekler kâtip,,
bütün ağaçlar kalem,
Bütün denizler mürekkep olsa,,
Yinede yazamaz.

Sitelerde Paylaş

Dua veya ibadet etmek için neden böyle garip el ayak hareketlerine gerek var ki?

Amaç tanrıya falan ulaşmak ve onunla irtibata geçmek ise, bu tek ayak üzerinde durarak da olur.

Veyahut orta parmağını göstererek de olur,  neden olmasın?!

Yoksa bu herşeye gücü yeten tanrıya ibadet ederken yapılan hal ve hareketlere eksta bonus mu var? :D

Aslında sebebi basit...

Eskilerin masalları olduğu gibi, tabii ki eskilerin ritüelleri  de var.

Sitelerde Paylaş

praying-hands-on-wooden-table-vintage-co

Bu şekli  hristiyanlar kullanıyormuş.

Bu şekilde ellerimi bağladığımda bende bir etki oluşmadı.

1493731853.banner.Chanting-your-way-to-c

Dua ederken elleri bu şekilde yapıştırma Hristiyanlar ile budistlerde aynı.

Ellerimi bu şekilde birleştirip gözlerimi kapatınca nedense gözlerim yakına odaklanıyor. :)

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Bu konuda net bir şekilde söyleyebilirim ki özünde bu konudaki sünnetin Muhammed'e dayandığı söylenir ama aslında Muhammed'in yaptığı ellerin küçük parmaklar ile birbirine kenetlenip eller birleşik bir şekilde göğe yöneltilmesidir, sağ elin küçük parmağı sol elin küçük parmağının altına doğru uzatılır ve kalan parmaklar el göğe bakarken birleştirilir ama bazı Müslümanlar bunu doğru yapamadığında ve dua biçimi Hristiyanlara benzediğinde ellerin ayrılarak dua edilmesi alimlerce sünnetin tamamen kaybolmaması ve Hristiyanlara benzememek adına daha uygun görülmüş. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...