Jump to content

Atakan'ı seven sevmeyen herkesin yorumları nasıl acaba?

Recommended Posts

Son zamanlarda twitter'da oldukça popülerleşen 10 yaşında ve son beş ayda 250 kitap okumuş bir çocuktan bahsediyoruz. Yaşıtları daha doğru düzgün cümle kuramazken Atakan 25+ kitapları bir iki günde bitiriyor ve sadece okumakla kalmayıp yorumluyor. Anlattıklarından anladığım kadarıyla kendisi agnostik. Evrim ile çok ilgili olmasına rağmen teist içerikleri de şimdiden okumaya başlamış.

Twitter'da çoğu kişi bu yaşta bir çocuğun çocukluğunu yaşayamadan 40 yaş üstü diyaloglara mağruz bırakılmasını eleştiriyor. Bence bu insanlar Atakan'ın bu başarısını zekasını kıskanıyorlar. Kendilerini ve uygun olmayan çevrelerini değiştirmek yerine böyle yeşeren filizlerimizi niye koparıp diğerlerinin yanına çekmek istiyoruz? 

Atakan bence bir sembol! Güdük kalan zekamız ve genel kültürümüzün olması gerekeni temsili adeta!

Ben kendisini çok sevdim. Sizlerin de konu hakkındaki görüşlerinizi okumak isterim.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Alıntı

Savant sendromu, Otistik savant, matematik, müzik veya görsel alanda yetenekli çoğunlukla otistik hastaların yaşadığı ancak başka hastalıkların da sebep olabildiği sendroma verilen addır.

Bu hastalar için Fransızca "İdiot Savant" terimi kullanılır. Çok haneli sayıların çarpımını kısa sürede hesaplayabilmek ya da gün ay yıl olarak verilen bir tarihin haftanın hangi gününe rastladığını bulabilmek gibi zihinsel becerilere sahiptirler. Fakat neden yetenekli oldukları tamamen açıklanabilmiş değildir. Bazı savantlarda açıkça nörolojik anormallik vardır. Birçok savantın, beyninin sol yarımküresinde sıradışılığa sahip olduğu bilinir[1]. Dünyada 50-100 kadar müthiş savant tanınır[2] .

https://tr.wikipedia.org/wiki/Savant_sendromu

Bu kişilerde unutma diye birşey  yok.
Tek sefer okumaları yeterli.

Okuduğu kitapdaki cümleleri hatasız şekilde aktardığı için akıllı gibi görünüyorlar.

Ama aptaldırlar.Papağandırlar yani. :)

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, mirasyedi yazdı:

Okuduğu kitapdaki cümleleri hatasız şekilde aktardığı için akıllı gibi görünüyorlar.

Çok yanlıyorsun, nasıl yanıldığını bak sana anlatayım.

Bir çocuğun bin tane kitap okuduğunu varsayalım, senin dediğin gibi bu bin adet kitabın bütün cümlelerini hafızasında tutma yeteneği varsa bu onu filozof yapar, kuramcı yapar ve geniş bir felsefe üretme yeteneği olur ve ayrıca üretkenliğe de götürebilir.

Yani senin iddia ettiğin papağan gibi olsa dahi bu yine onu nadir bir kişilik yapar. 

Bu yüzden senin bu çocuğu takdir etmen ve ona saygı duyman gerekir.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, mirasyedi yazdı:

Çocuğun sadece 2 tane videosunu izleyip böyle bir teşhiste bulunman doğru değil. Keşke benim de bu yaşlarımda böyle bir öğrenme sevdam olsaydı. Çevremde ne ailem ne öğretmenlerim kimse yönlendirmedi maalesef.

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Atakan bence bir sembol! Güdük kalan zekamız ve genel kültürümüzün olması gerekeni temsili adeta!

Ben kendisini çok sevdim. Sizlerin de konu hakkındaki görüşlerinizi okumak isterim.

sonuna kadar katılıyorum güdük kalan zekamızın bir sembolü, çünkü neden? öncelikle sanırım bu çocuk eğer yanılmıyorsam sosyal medyada annesinin ve babasının haberi olmadan viral oldu,ve anne babanın bu çocuğun kendisinden habersiz sosyal medyada videosunun kendilerinden habersiz yayınlanmasını dile getirip videoyu yayınlayan kişiyi mahkemeye vermemiş olmaları ve asıl konunun bu olmamış olmasından dolayı yazık ve güdük kalan zekamızı bu yönden güzel temsil etmektedir.. ki öyle değilse bile ayrıca yazık bir durum,çünkü eğer bu çocuğun üstün bir özelliği var ise  anne babasının ve öğretmenlerinin sosyal medyada bu yaşta bir çocuğun malzeme yapılmasının önüne geçmemiş olmalarından dolayı,ki bu çocuğun üstün bir yanının olup olmamasından bahsetmiyorum bile ki bence yok... sadece felsefeye meyilli.. 

Sitelerde Paylaş

Çocukluğu ve ergenliği çok kötü geçenleri Atakan gibi şirin bir çocuğa söylediklerinden anlayabilirsiniz. Bunlarda gram zeka olsa toplumun başarıyı ve zekayı nasıl linç ettiği ile ilgili bilgi sahibi olup bunun bir parçası olmamak konusunda bilinçli olurlardı.

3. dünya ülkesinin düşük zekalı kıskanç bireylerine daha fazla yazma motivasyonum yok.

Olur da Atakan bu foruma girip bu yazıları okursa hiç kimseye aldırmasın ve öz güvenini her şeye rağmen korusun. Malum bu kadar çirkef ve bir çocukla sidik yarıştırmaya hevesli canavar gibi insanlar var. Onların bu değersiz eleştirilerini fazla ciddiye alıp üzmesin kendini! Yalnız Atakancım fazla sivri konuşup dikkatleri üzerine çekme derim. Hiç bir zaman işe yaramadı yaramaz.

Sitelerde Paylaş

Okumayı çok seven birisi olarak, kendisini harbiden takdir ediyorum.

Çünkü okumak ve bunun neticesinde bilgilenmek, en azından ufkumuzun gelişmesine olanak sağlar.

Ayrıca bu içinde yaşadığımız doğanın, herkes aynı ölçüde zeki olmalı diye bir kuralı da yok.

Tüm insanların aynı ölçüde zeki veya aptal olduğu bir dünya, nasıl olurdu acaba?

Bence iyi ki yok.

Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim:

Bazıları şanslı doğar, bazıları şanslı yaşar ve bazıları şanslı ölür.

Sitelerde Paylaş

Bu çocuğu şanslı olduğundan ve hayata şans eseri 1-0 başlaması nedeni ile kıskananlardanım. 

Fakat kıskanmam, takdir etmediğim anlamına gelmez. Çocuğun yeteneği doğuştan veya çevresel faktörlerden olsa bile, Baba parası ile YADA babalarının Hırsızlıkları ve gasplarından dolayı mirasa konan Şanslı kişilerden olmadığı için bende ayrı Bi yeri oldu bu gencin.

Aferin. 

Sitelerde Paylaş

Çocuğa yetişkin muamelesi yapacak kadar düz beyinli insanlar var. Çocuğun dediklerinde tutarsızlık arıyorlar, zekasını alçaltıcı hatalarını yakalamayı deniyorlar, ahlakını, dinini ve egosunu sorgulamayı kendilerine görev addediyorlar vs. bu neyin kıskançlığı neyin rekabeti anlayamadım.

Çocuğun zekasına dair, proje olmadığına, oyun olmadığına dair bir kanıt arıyorsan, bir yetişkin olarak onu eleştirirken muhatap alıyor olman onun zekasının en önemli kanıtı. Egosuna, ailesini aşağılamasına dair ciddi manada topa tüfeğe tutuyorlar çocuğu, bu insanlara özerklik döneminin ne olduğunu ve bırakın bir çocuğa bir yetişkine bile hitap edebileceği büyük bir kitle verildiğinde psikolojisinde nelerin değiştiğini anlatmak lazım.

tarihinde okuyan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...