Jump to content

Altın alınır mı?

Recommended Posts

yaklaşık birkaç hafta önce gram altın fiyatı 292TL iken ani bir ivme ile 3370TL lere kadar çıkış yaptı. 

Son is gündür 320-326 arasında git gel yapıp şu anda 328TL de. 

Tecrübe ve görüşlerinizi merakımı maruz görür iseniz, Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum. Gram Altın konusunda Fikirleriniz nedir? Şu an almak için iyi bir zamanmıdır yoksa anı yükselişin düşüşü illa ki olacakmıdır? 

Cevaplarınız "uzun vadede kazandırır" gibi geyik muhabbeti olmaz ise sevinirim. 

Sitelerde Paylaş

Şu anı bilmem. Ama geçenlerde biri, bir tanıdığıma telefon açıp "altın al abi" demiş, o da gidip cebindeki son parasına kadar verip altın aldı. Sanırım bir 30 - 40 bin TL kar etti ki, daha bir ay olmadı sanki. 

Basitçe, altın almak gereken vakit o vakitti. Şimdi alanlar terste kalabilir. Ama kalır mı, kalmaz mı, o tabi biraz müneccimlik gerektiriyor. Yani, karlı olacak şekilde alım fırsatı geçti. Şu anda bu meret spekülatif noktada, çıkabilir, düşebilir, her şey olabilir. 

O bir tandığın tuzu kur, hanlar yok, ama arsa, arazi, ev bol, katlar çok, yatlar yok ama taksiler, hatlı minibüsler falan bol. Yani aldığı altın, naktini altına çevirmek gibi bir şey oldu. Herkes bu kadar rahat olmayabilir elbette. Aynı tanıdık, sağlamcıdır, hiç öyle kazanma şansı falan bilmez, kaybetme mümkünse hiç girmez. 

Ama siz öyle olmayabilirsiniz. Ne o kadar eliniz geniş, ne de sabırlı. Biraz heyecan, macera arıyor olabilirsiniz. Bu durumda, şöyle düşünmek lazım.

Şu korona virüs zımbırtısı, global ekonomiye kepek yaptırdı. Bu da altın gibi emtialarda değer kazanmaya yol açması güçlü bir ihtimal doğuruyor. Türkiye, gene saçma salak işler peşinde, yok idlib, yok libya derken, iyice karıştırıyor, bu da TL'nin zayıflaması ile sonuçlanır ki, dolar o kadar kastıkları halde 6 TL'yi aştı, aldı başını gidiyor bu yüzden. Altın, biraz sağlamcı işi, genelde değer kaybetmez. Basitçe, kısa vadede en kötü ihtimal zarar yazarsınız biraz, belki. Ama orta veya uzun vadede, bilhassa TL'ye karşı az yada çok kazandıracaktır. Altın mı, Dolar mı, yoksa Euro'mu derseniz, o karmaşık mevzu, ama TL'ye karşı, bunların hepsinin kar edeceği ihtimali çok büyük, mesele, hangisi reel anlamda karlı olacak? Yani altın TL olarak kazandıracak ama, mesela dolar olarak ne olacak vaziyet? bunu bilmek çok kolay değil, zira dediğim gibi, şu an spekülatif pozisyonda kendileri.

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, anibal yazdı:

Şu anı bilmem. Ama geçenlerde biri, bir tanıdığıma telefon açıp "altın al abi" demiş, o da gidip cebindeki son parasına kadar verip altın aldı. Sanırım bir 30 - 40 bin TL kar etti ki, daha bir ay olmadı sanki. 

Basitçe, altın almak gereken vakit o vakitti. Şimdi alanlar terste kalabilir. Ama kalır mı, kalmaz mı, o tabi biraz müneccimlik gerektiriyor. Yani, karlı olacak şekilde alım fırsatı geçti. Şu anda bu meret spekülatif noktada, çıkabilir, düşebilir, her şey olabilir. 

O bir tandığın tuzu kur, hanlar yok, ama arsa, arazi, ev bol, katlar çok, yatlar yok ama taksiler, hatlı minibüsler falan bol. Yani aldığı altın, naktini altına çevirmek gibi bir şey oldu. Herkes bu kadar rahat olmayabilir elbette. Aynı tanıdık, sağlamcıdır, hiç öyle kazanma şansı falan bilmez, kaybetme mümkünse hiç girmez. 

Ama siz öyle olmayabilirsiniz. Ne o kadar eliniz geniş, ne de sabırlı. Biraz heyecan, macera arıyor olabilirsiniz. Bu durumda, şöyle düşünmek lazım.

Şu korona virüs zımbırtısı, global ekonomiye kepek yaptırdı. Bu da altın gibi emtialarda değer kazanmaya yol açması güçlü bir ihtimal doğuruyor. Türkiye, gene saçma salak işler peşinde, yok idlib, yok libya derken, iyice karıştırıyor, bu da TL'nin zayıflaması ile sonuçlanır ki, dolar o kadar kastıkları halde 6 TL'yi aştı, aldı başını gidiyor bu yüzden. Altın, biraz sağlamcı işi, genelde değer kaybetmez. Basitçe, kısa vadede en kötü ihtimal zarar yazarsınız biraz, belki. Ama orta veya uzun vadede, bilhassa TL'ye karşı az yada çok kazandıracaktır. Altın mı, Dolar mı, yoksa Euro'mu derseniz, o karmaşık mevzu, ama TL'ye karşı, bunların hepsinin kar edeceği ihtimali çok büyük, mesele, hangisi reel anlamda karlı olacak? Yani altın TL olarak kazandıracak ama, mesela dolar olarak ne olacak vaziyet? bunu bilmek çok kolay değil, zira dediğim gibi, şu an spekülatif pozisyonda kendileri.

Değerli görüşlerin için teşekkürler. Şehit haberlerine bakar iken buna da bakmış bulundum. Şehit haberleri gelmeseydi bu konuda aslında uzun uzadıya değerlendirme yapacaktım. Elimdeki para pek yüksek değil yani 8-10 bin tl birikim sadece. 290tl iken alacaktım fakat müsait olamadım diye alamadım. Zaten hızla yükseldi fakat şu an yüksek te olsa o zar zor yıllar içinde kazandığım üç kuruşun da daha beter etmemesi derdindeyim. 

Yani düşünün zar zor birkaç yılda kazandığınız miktar gözünüzün önünde aptalca politikalar yüzünden Pula dönüşüyor. (evet belkide okuyucuların çoğu için çerez parası ama Malesef ülke koşulları belli. Yani 10 bini kenara katmak bile müthiş zordu) 

Düşmesini beklerken sürekli yükseliyor ve bu da beni strese sokuyor. Alsam düşerse de strese gireceğim. Çıkmaza girdim açıkçası. 

Sakin kafa ile sabah yazdığınız mesajı bir kez daha emine boyuna değerlendirip hareket etmek en doğrusu sanırsam. Bu gidişle ciklet parası olacak 

Sitelerde Paylaş

bu başlığın kapatılmasını rica etsem yöneticilerden? 

Boyle Acı bir günde bu başlığı açmış olmam beni rahatsız ediyor. Aslında rahatsız olduğum konu içim acıyor ne dediğimi diyeceğimi de bilmiyorum. Kafamı dağıtmak için Forumu okuyayım demiştim ama yok kafam dağılmıyor..

Tek bildiğim birşey var, o da bu başlık beni şu anda rahatsız ediyor. Ülkeyi bu duruma düşürenlere de, emeği geçenlere de küfürler edesim olsa da ona bile takatim kalmadı...

(başlığı açtığımda bu haber gelmemişti) 

Sitelerde Paylaş
15 hours ago, RasyonelDüşünce said:

bu başlığın kapatılmasını rica etsem yöneticilerden? 

Boyle Acı bir günde bu başlığı açmış olmam beni rahatsız ediyor. Aslında rahatsız olduğum konu içim acıyor ne dediğimi diyeceğimi de bilmiyorum. Kafamı dağıtmak için Forumu okuyayım demiştim ama yok kafam dağılmıyor..

Tek bildiğim birşey var, o da bu başlık beni şu anda rahatsız ediyor. Ülkeyi bu duruma düşürenlere de, emeği geçenlere de küfürler edesim olsa da ona bile takatim kalmadı...

(başlığı açtığımda bu haber gelmemişti) 

Hayat devam ediyor, etmeli. Sizin sorumluluğunuz olmayan şeylerden kendinizi sorumlu hissetmeyin.Düşünecek olanlar, o boklu elleriyle AKP'ye oy verenlerdir sadece, ki onlarda da düşünme yetisi zaten yok.

Sitelerde Paylaş

Altın orta uzun vade yatırımdır. Bunun yanı sıra borsada Bist30 hisselerine yatırım yapabilirsiniz.Ortalık sakinleştikten sonra tabi. Orta uzun vade borsada çok iyidir. Bunun yanı sıra Ak yatırım Yatırım Fonu ile Amerikan borsalarında Tesla Apple hisseleri alabilirsiniz. Bizim borsada beklemek yerine onlarınkinde bekşemek daha mantıklı diye düşünüyorum. 

Sitelerde Paylaş
  • 8 months later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...