Jump to content

FREEMAN DYSON

Recommended Posts

2 saat önce, haci yazdı:

28 Şubat 2020'de ölen Freeman Dyson'ın Tanrı inancı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kendisini agnostik olarak tanımlamış, bence doğal, çünkü baskın dinin etkisi 1950'li yıllara kadar devam etmişti, o yıllardan sonra ancak insanlar dinlerden kopma eğilimi gösterebildiler.

Yani Freeman Dyson, yetmişli yıllarda doğmuş olsaydı bir adım daha atarak büyük ihtimalle ateist olurdu. 

Sitelerde Paylaş

Son yıllarına kadar Princeton'da ders alan öğrencilerle öğle yemeklerine katılıp onlara yeni keşifler yapmaları için ilham vermiş ve çeşitli yenilikler hakkında sorular sormuş olan büyük bir hoca. 

Tanrı inancı hakkında birşey düşünmüyorum. 

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
22 saat önce, haci yazdı:

28 Şubat 2020'de ölen Freeman Dyson'ın Tanrı inancı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Dini tarikatlardan  derneklerden  yüklü miktarda ödül aldığı için din ve tanrı hakkında net konuşmayan veya konuşamayan biri.

Küresel ısınma konusundaki görüşleride çok tutarsız.

Para  için herşeyi söyleyen bir tip.

Sitelerde Paylaş

Freeman Dyson'un ismini duymamış olmak bir kusur değil. Diğer teorik fizikçiler ve matematikçiler gibi buluşları ile bilim dünyasında fırtınalı tartışmalar oluşturan bir tip değil.

Freeman Dyson hristiyanlığı yaşadığını ama inanmadığını ve bir agnostik olduğunu söylüyor.

Dyson dini örgütlerden para alan bir bilim adamı değil. Templeton ödülünü alması onu bu konuda şaibeli yapıyor ama başka hristiyan örgütlerden de para aldığının delili yok. Hristiyanlık para vererek kendini ayakta tutmaya çalışan bir  din değil. Templeton ödülünü alan başka agnostikler ve ateistler de var. Kendisine bir ödülün verilmesi Dyson'u dindar yapmaz. Türk ateistlerinin birçoğu nasıl Islam'ın ritüellerini yaşamlarına uyguluyorlarsa, hristiyan ateistlerin de bazıları inanmadıkları hristiyanlığı yaşamlarına uyguluyorlar. Freeman Doyson felsefi bir görüşü benimle paylaştığı için dikkatimi çekti ve kendisini burada tartışmak istedim. O görüşe sonra değineceğim.

2 saat önce, mirasyedi yazdı:

Dini tarikatlardan  derneklerden  yüklü miktarda ödül aldığı için din ve tanrı hakkında net konuşmayan veya konuşamayan biri.

Küresel ısınma konusundaki görüşleride çok tutarsız.

Para  için herşeyi söyleyen bir tip.

Sitelerde Paylaş

Dyson küresini yeni duydum...

Bir yıldızın mesela güneşin çevresini tamamen saracak bir küre oluşturup onunla yıldızın enerjisini tamamen kullanabilmeyi önermiş...

Yıldız pili gibi bir şey...

Bir yıldızı bir çuvala koyup onun enerjisini tamamen almak ...

Bunu beceren uygarlık artık galaksiler arası hüküm sürme aşamasına geçebilir...

Ama biraz düşününce dünyada sanki bir Dyson küresi gibi...

İçinde yıldız kadar sıcak bir çekirdek var ve biz hala magmanın enerjisini kullanamıyoruz...

Bu bilim  adamının çoğu görüşünü bilmiyorum ama evrendeki bir çok parametrenin sanki insanın varlığına olanak sağlamaya yönelik olduğu gibi bir fikri varmış...

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, kirec yazdı:

Dyson küresini yeni duydum...

Bir yıldızın mesela güneşin çevresini tamamen saracak bir küre oluşturup onunla yıldızın enerjisini tamamen kullanabilmeyi önermiş...

Yıldız pili gibi bir şey...

Bir yıldızı bir çuvala koyup onun enerjisini tamamen almak ...

Bunu beceren uygarlık artık galaksiler arası hüküm sürme aşamasına geçebilir...

Ama biraz düşününce dünyada sanki bir Dyson küresi gibi...

İçinde yıldız kadar sıcak bir çekirdek var ve biz hala magmanın enerjisini kullanamıyoruz...

Bu bilim  adamının çoğu görüşünü bilmiyorum ama evrendeki bir çok parametrenin sanki insanın varlığına olanak sağlamaya yönelik olduğu gibi bir fikri varmış...

Evrendeki parametrelerin canlıların varlığına olanak sağladığı bir gerçek. Bu konuda Dyson şunları söylüyor:

I am a practicing Christian but not a believing Christian. To me, to worship God means to recognize that mind and intelligence are woven into the fabric of our universe in a way that altogether surpasses our comprehension.

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, haci yazdı:

Evrendeki parametrelerin canlıların varlığına olanak sağladığı bir gerçek. Bu konuda Dyson şunları söylüyor:

I am a practicing Christian but not a believing Christian. To me, to worship God means to recognize that mind and intelligence are woven into the fabric of our universe in a way that altogether surpasses our comprehension.

Hristiyanlığa inanmıyor ise neden hristiyan rituellerini  uyguluyor ki?

Ben islam dinine inanmıyorum.Camiye gitmiyorum.Evde namaz kılmıyorum.Oruç tutmuyorum.Kurban kesmiyorum.

Cenaze törenlerine bile gitmiyorum.İslam dini ölüden bile para kazanma üstüne kurulu.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Hristiyanlığa inanmıyor ise neden hristiyan rituellerini  uyguluyor ki?

Ben islam dinine inanmıyorum.Camiye gitmiyorum.Evde namaz kılmıyorum.Oruç tutmuyorum.Kurban kesmiyorum.

Cenaze törenlerine bile gitmiyorum.İslam dini ölüden bile para kazanma üstüne kurulu.

mirasyedi kardeşim

ABD'de Hristiyan bilim adamlarının bir çoğu (belki de çoğunluğu) ateist olmalarına rağmen, pazar günlerinde kiliseye giderler.

Bizim bunu anlamamız biraz zor. Kabul etmemiz de mümkün değil. Bize hipokritiklik gibi gelir. Ama değildir. Sosyal olmanın gereksinimidir.

Türk ateistleri arasında da camiye giden, hacca giden, teraviye giden, Müslüman cenaze törenlerine katılan vardır. Biz bunların üzerinde fazla durmamalıyız.

Unutulmasın ki biz yalnız ateistiz. Dindar değiliz. Ateist olmanın diğer bütün bilimsel nitelilerine sahibiz. Bizim de inançlarımız vardır. Biz de içinde yaşadığımız toplumun bir üyesiyiz. Kendimizi ondan soyutlayamayız. 

Türkiye'de yaşadığım yıllarda ben de senin gibiydim ama inanmadıkları halde İslam ritüellerine katılan çok arkadaşım, akrabam, tanıdıklarım, sevdiklerim olmuştur. Türkiye'de inanmadıkları halde İslam'ı yaşayan milyonlarca insanın var olduğunu unutmayalım. Onların çoğu kendilerinin de ateist olduklarını bilmezler. Onlara ateist olduklarını söyleyince reddederler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...