Jump to content

Ülkemizde niçin herkes birilerine biat etme ihtiyacı hissediyor?

Recommended Posts

Dindarından ateistine, Sünnisinden Alevisine, sağcısından solcusuna, yandaşından muhalifine ülkedeki her kesimin çoğunluğunun mutlaka birilerine biat etme ihtiyacı duyduğunu görüyorum. 

Bu bir cumhurbaşkanı olur, parti genel başkanı olur, parti olur, cemaat olur, tarikat olur, herhangi bir sivil toplum kuruluşu olur... Herkes mutlaka bir kişiye ya da belirli bir gruba bağlanmak istiyor. 

Genelde bu grupların mutlak ve ortak bir görüşü oluyor. Böylece o gruptaki herkes her konuda aynı şekilde düşünme ihtiyacı hissediyor. Bu yüzden de herkes tek boyutlu düşünüyor. Kendi grubunun hiç yanlış bir şey yapabileceğini ya da söyleyebileceğini düşünmek bile istemiyorlar. Bu da özeleştiri özürlüsü bir toplum olmamıza yol açıyor.

Peki birilerine biat etmeden sadece kendi aklına ve vicdanına sığınarak doğru bildiğini söylemek, yanlış bir şey görünce de bunu dile getirmek çok mu zor? Kul değil de özgür bir birey olmak niçin çok zor geliyor insanlara? 

Bu insanları anlamakta zorluk çekiyorum. İnsan istese bu kadar dogmatik ve sorgulamaya kapalı olamaz. Ama bu insanların sorgulamaktan ödü kopuyor adeta. Bana sanki homosapiens değil de farklı bir canlı türü gibi geliyorlar. Her taraf programlanmış robot gibi tiplerle kaynıyor.

tarihinde Las Seis Flechas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çıkar meselesi.

Özeleştiri yapınca o gurubtan veya örgütten sağladığı çıkar her neyse ondan olma riskini göze alamıyorlar.

Ayrıca özeleştiri demek bu gibi ülkelerde o guruptan doğrudan dışlanma demektir, bunu da göze alamıyorlar.

Çünkü bu ülkede gurup veya örgüt demek belirli bir çıkar hanesi demektir, özeleştiri yapan kişi diğerlerinin de çıkarına dolaylı olarak riske etmiş oluyor.

Bu yüzden dışlanması yüzde yüz kesindir.

Ancak sadece bir özeleştiriyi desteklerler, gurup üyelerinin çıkarını besleyici özeleştiri olursa desteklerler.

Bu da haliyle pek özeleştiriye girmiyor, yine çıkar amaçlı bir alternatif oluyor.

Dolayısıyla adaletin, demokrasinin olmadığı bir ülkede örgüt içinde özeleştiri olmaz.

Özeleştiri olması için Atatürkün Altı Ok'unu getirmek gerekiyor, onu da bu ülkenin halkından beklemek sadece hayaldir.

Sitelerde Paylaş

iste böyleee,

Türkiye nufusunun % 99 müslüman, müslüman oldunmu ister CHP den isterse AKPden istersede MHP ol pek bir degisiklik olmuyor.Müslüman en büyük kaybi Allahin verdigi AKLI kenefe atiyor Fellahin nakllini aliyor.

Bakalim DiN ne diyor? AKLINI  KULLANMAYANIN  BASINA  PiSLiK YAGDIRIRIM diyür ALLLAH.

Bakalim FELLAH ne diyor bu konuda.Fellah diyorkiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii,Din  AKIL  isi degil NAKIL isidir.Yani Allahin aklina degil FELLAHIN NAKLINA sözüne uyulacaksin,bunu diyenler.Din Tüccarlaridir.Yani din saticilari.Din saticcilari sunu cok iyi billmektedir.Halk üsenir dinini kitapdan ögrenmeye,bunun icinde din adaminin hersözüne inanir.Din adamlarida bunu bildiklerinden halki kendilerine BiAT ettirmeyi cok kolay yapmaktalar.

Örnegin:Enterili bas örtülü sakalli tarikat seyhi yesil gözlü Fadimeyi sikerken pollis odayi basar,kipirdamayin seyinide kizin seyinden cikama der ve polis bunlari cirilciplak battaniyeye sararak kara kola götürürler.

Kiz bir ara televizyona cagirilip konusturulur.Kiza sorar sunucu, bu sakalliya neden siktiriyorsun kendini?Kiz söyle der.Tarikattaki kadinlar o hale getirilmistikki SEYH ekistra yere TÜKÜRÜRDÜ biz DiSiLERDE o tükürügü yalamak icin birbirimizi ezerdik.Gerciiiii dininde pek din adamlarindan farki yok olmasi yaninda.Yinede din adamlarinin bir cogu kadar degil.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Dedem irahmatlih din adamiydi,kadinlara evde dindersi verirdi.Kadinlarin orasini burasini eller dururdu.Hep gizlice dedemi kontrol ederdim.Bir gün gene dedem kadinlara evde vaaz ediyor,bende disardan pencerenin kenarindan deddemi gözetliyordum.Dedemin sandalyesinin dibine oturan bir kadinin basina elini koyarak kadina dediki karadeniz sivesiyle,pe kadun te pakayim paga sen kimun karisisun?Kadin Erzincan sivesiyle dediki hoca efendiii ben GEDiMBEGiN  garisiyam.Dedemde dediki nasi kocandan memnunmisun?Kadinda dedigi hoca efendi hec memnun degülem.Beni dögiy,bana sögiy,bol bol RAHI iciy hic memnun degülem gocamdan.Senin gibi eli TESBÜHLÜ,agzi kuranli,namazli bir gocaya düsemedim dedi.Dedemde evet tanirum kocani edepsizun piiridur.Baska kadinlarda orda olmasa kadina yatda cihiyim üstüne deyecek nerdeyse.

Ilahiyatlar bitirmis bir pirofesör derseki GÖLCÜK depremi deniz subaylarininn birbirlerinin karilariyla dans ettiginden olmustur.Bunlara okullarinda ne ögrettiklerini siz düsünün.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------BiAT biryerdede TAPINMA  anlamina gelir.egitim görmemiss CAHALLAR TAPARLAR,biat ederler,Din egitimi almislarin %0 999,9 TAPTIRICIDIRLAR.Elinde dolanir sokacak delik arar.Bunlarda tanri tanimazlardir.ZIRZIR CAHALDIRLAR,HINZIR CAHALDIRLAR.

Herseye gücü yeten Allahlarinin birkac ADEM yaratamamisda bir ADEM yaratabilmis.Bundan dogan cocuklar ayri yillarda doganlarla evlenmesi helal olmusda ikiz daganlarin evlenmesi yasaklanmismis ve ogulun biri ikiziylee isi pisirince baska kardesi tarafindan öldürülmüsmüs.Cünkü öldüren kardes okizi seviyürmüsmüs.Sapikligin dik alasi.Ulan yaratsana bir ADEM daha.Evet dindar gecinen bu dinsizler bukadar SAPPIK.--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Efendim cok hazreti LUTUN gizlari napmis bilyonuzmu.Babalarina SARAP icirip sarhos etmisler kendilerini BECERTTiRMiSLER,Hamile kalmislar,dogurmuslar,inancli nufusu artirmislar.Böyle sapiklik varmidir bu dünyanin basinda olanlardan.Simdi bunlar gibi olanlar onlara BiAT  edenlere biat edenlerden cikiyor.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Bu BiATCILIK aslinda BEYiNSiZLiK,PUTCULUK  demektiir.Yaniiiiiiii MEN  FAAT.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Las Seis Flechas yazdı:

Dindarından ateistine, Sünnisinden Alevisine, sağcısından solcusuna, yandaşından muhalifine ülkedeki her kesimin çoğunluğunun mutlaka birilerine biat etme ihtiyacı duyduğunu görüyorum. 

Bu bir cumhurbaşkanı olur, parti genel başkanı olur, parti olur, cemaat olur, tarikat olur, herhangi bir sivil toplum kuruluşu olur... Herkes mutlaka bir kişiye ya da belirli bir gruba bağlanmak istiyor. 

Genelde bu grupların mutlak ve ortak bir görüşü oluyor. Böylece o gruptaki herkes her konuda aynı şekilde düşünme ihtiyacı hissediyor. Bu yüzden de herkes tek boyutlu düşünüyor. Kendi grubunun hiç yanlış bir şey yapabileceğini ya da söyleyebileceğini düşünmek bile istemiyorlar. Bu da özeleştiri özürlüsü bir toplum olmamıza yol açıyor.

Peki birilerine biat etmeden sadece kendi aklına ve vicdanına sığınarak doğru bildiğini söylemek, yanlış bir şey görünce de bunu dile getirmek çok mu zor? Kul değil de özgür bir birey olmak niçin çok zor geliyor insanlara? 

Bu insanları anlamakta zorluk çekiyorum. İnsan istese bu kadar dogmatik ve sorgulamaya kapalı olamaz. Ama bu insanların sorgulamaktan ödü kopuyor adeta. Bana sanki homosapiens değil de farklı bir canlı türü gibi geliyorlar. Her taraf programlanmış robot gibi tiplerle kaynıyor.

İlk önce kendin biat etmekten vazgeç.

Geçmiş yazıların forumda duruyor.12 eylül  darbesini övüp  duruyordun.

Forumdaki yöneticilerde senin gibi  Atatürkçü olsunda ne bok olursa olsun diyorlar.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, mirasyedi yazdı:

İlk önce kendin biat etmekten vazgeç.

Geçmiş yazıların forumda duruyor.12 eylül  darbesini övüp  duruyordun.

Forumdaki yöneticilerde senin gibi  Atatürkçü olsunda ne bok olursa olsun diyorlar.

18-19 yaşında ergenken ben de 12 Eylül hakkında solcuların uydurduğu yalanlara inanırdım. Ama artık bana inandırıcı gelmiyorlar. Çünkü solcular bana Müslümanlardan farksız geliyor. Onlar da tıpkı Müslümanlar gibi inanmak istediğine inanıyor, gerçekleri kabullenmemek için çırpınıyor. Aynı Müslümanlar gibi aptal saptal komplo teorilerine tartışılmaz gerçek gibi sunuyor.

12 Eylül hakkındaki eleştiriler de ezberlenmiş birkaç cümleden ibaret. 

Eleştirenlerin hiçbirisi de darbe olmasa ülke nasıl kurtulacaktı onun cevabını veremiyor. 

Anca "Bunlar hep emeriganın oyunları" derler çünkü kendi suçunu kabul etmek yerine suçu başkalarına atmak kolay geliyor.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Las Seis Flechas yazdı:

18-19 yaşında ergenken ben de 12 Eylül hakkında solcuların uydurduğu yalanlara inanırdım. Ama artık bana inandırıcı gelmiyorlar. Çünkü solcular bana Müslümanlardan farksız geliyor. Onlar da tıpkı Müslümanlar gibi inanmak istediğine inanıyor, gerçekleri kabullenmemek için çırpınıyor. Aynı Müslümanlar gibi aptal saptal komplo teorilerine tartışılmaz gerçek gibi sunuyor.

12 Eylül hakkındaki eleştiriler de ezberlenmiş birkaç cümleden ibaret. 

Eleştirenlerin hiçbirisi de darbe olmasa ülke nasıl kurtulacaktı onun cevabını veremiyor. 

Anca "Bunlar hep emeriganın oyunları" derler çünkü kendi suçunu kabul etmek yerine suçu başkalarına atmak kolay geliyor.

Gönüllü olarak askere gittiğimiz halde askerde suçsuz yere dayak yiyorduk.

Öğretmenlerde askerde uygulanan  bu dayak sistemini okullarda uyguluyorlardı.

Hapishanede işkence yaptıklarını saklamak için intihar süsü veriyorlardı.

sarhoşluk gibi alalede suçlardan  dolayı içeri girmiş birine kendini asıp intihar süsü verilenler bile vardı.

2- 2,5  metre tavan yüksekliği ile kendini asıp intihar edemezsin.Düşüş yüksekliği fazla olmalı.

tavanda birkere ipi asılacak yer yok.

birde kemer gibi şeyler hapise girerken alınıyor.

Bizim çocuklar darbe yaptı sözünden ne anlıyorsun?

12 eylül öncesinde grevlerde kalabalığa ateş edenler kimlerdi?

Alpaslan türkeş komunizm tehlikesine karşı   silahlı örgüt bile kurmuştu.

Devlet içinde asker polis dışında silahlı örgüte izin  verenler amerikan yanlısıydı.

Fetöyü palazlandıran gene kendileri.

Kontra gerillayı kim kurdu?

Pkkya savaş bahanesi ile toprak ağalarını silahlandıran kimler?

Jitemi kurup sonra inkar eden gene bu amerikancı hükümetler.

Sol parti mi var iktidarda. :)

Sitelerde Paylaş
46 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Gönüllü olarak askere gittiğimiz halde askerde suçsuz yere dayak yiyorduk.

Öğretmenlerde askerde uygulanan  bu dayak sistemini okullarda uyguluyorlardı.

Hapishanede işkence yaptıklarını saklamak için intihar süsü veriyorlardı.

sarhoşluk gibi alalede suçlardan  dolayı içeri girmiş birine kendini asıp intihar süsü verilenler bile vardı.

2- 2,5  metre tavan yüksekliği ile kendini asıp intihar edemezsin.Düşüş yüksekliği fazla olmalı.

tavanda birkere ipi asılacak yer yok.

birde kemer gibi şeyler hapise girerken alınıyor.

Bizim çocuklar darbe yaptı sözünden ne anlıyorsun?

12 eylül öncesinde grevlerde kalabalığa ateş edenler kimlerdi?

Alpaslan türkeş komunizm tehlikesine karşı   silahlı örgüt bile kurmuştu.

Devlet içinde asker polis dışında silahlı örgüte izin  verenler amerikan yanlısıydı.

Fetöyü palazlandıran gene kendileri.

Kontra gerillayı kim kurdu?

Pkkya savaş bahanesi ile toprak ağalarını silahlandıran kimler?

Jitemi kurup sonra inkar eden gene bu amerikancı hükümetler.

Sol parti mi var iktidarda. :)

Bizim çocuklar darbe yaptı değil, darbeyi yapanlar bizden diyor. Soğuk Savaş döneminde iki kutuplu bir dünya var. Ya komünistsin, ya NATO yanlısısın. Adamlar zaten darbeyi sonradan öğreniyor, sonra da Paul Henze ile konuşan kişi "Darbeyi yapanlar bizden(miş), bizim için bir sorun yok" diye haber veriyor. 

1979'da Humeyni'nin darbesinden sonra ABD'nin İran ile arası açılmıştı. Bir de üstüne Türkiye ile düşman hale gelmek istememeleri gayet doğal. Çünkü onların gözünde Türkiye Sovyet Rusya'ya karşı önemli bir müttefikti.

FETÖ'yü palazlandırdığı iddiasını neye dayandırıyorsunuz? Fetullahçılar zaten 12 Eylül'den daha önce kadro yetiştirmeye, devlet içine adam sokmaya başlamışlardı. İlk tohumlar 1970'lerin sonunda atılmaya başlanmıştı. 

Ayrıca sağcısından solcusuna bütün siyasetçiler Fetullah'ın poposunu yalarken Evren Fetullah'ın gerçek bir tehlike olduğunu bir röportajında açıkça söylemişti. 

tarihinde Las Seis Flechas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biat etme olarak tanımladığınız şey aslında Osmanlı zamanından kalma ve bu halkın genetiğine kadar kazınmış bir hastalıktır. 600 yıldan fazla bir süre boyunca, tek bir adama yani padişaha biat etmiş olan bir halkın bu hastalıktan kurtulması kolay değildir. Atatürk, bir takım reformlar yaparak bu hastalık ile mücadele etmiştir ama bu biat hastalığı sürekli kendi göstermiştir. Çok değil bundan bir kaç sene önce Erdoğan, koca bir salon dolusu insanın önünde "Çobanlığın felsefesini anlamayan insan yönetemez, ben de bir çobanım" diyerek kendisini Çoban(güden), halkı da reaya(güdülen, sürü) olarak tanımlamış ve o sırada koca salonda bulunun 2000 kişinin de biri kendisini reaya yani güdülen hayvan sınıfında olarak görmüş olmalı ki hepsi Erdoğan'ı ayakta alkışlamıştı...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...