Jump to content

Mantra İle Zikir arasındaki farklar nelerdir?

Recommended Posts

sorHazir.png

Budistler "om mani padme hum" sözünü 108 defa söylüyorlarmış.Günde birkez mi söylüyorlar yoksa birkaç defa mı söylüyorlar tam detaylı bilgi bulamadım.

Müslümanlar ise namaz sonlarında 33 defa elhamdülillah,33 defa subhanallah,33 defa Allahu ekber diyorlar.

Sitelerde Paylaş
Alıntı

Özel ve Genel Zikirler

ZİKİR birkaç çeşittir ve öncelikle ikiye ayrılır:

1. Genel zikir

a. Ruhaniyet zikri

b. Özel gayeye yönelik zikir

2. Özel zikir

a. Özel gayeye yönelik zikirler

b. Kişiye özel zikirler

Demiştik ki, belirli kelimelerin veya kelime gruplarının beyinde tekrarının adıdır ZİKİR...

Yapılan her zikirde, ne kelime olursa olsun, beyinde belirli bir frekansta dalga boyu üretilerek, beynin görev dışı olan hücreleri, o frekansla programlanır.

Alıntı

Şayet CİNNÎ ilhamla gelmiş bir kelime ya da Budistlerin meşhur “om” kelimesi gibi bir zikir yapılırsa; kişinin beyninde o istikamette bir gelişme sağlanır ve insan farkında olmadan CİNLER ile rezonansa girerek birtakım ilhamlar almaya başlar ve bunun sonunda, verilen ilhamlara göre, kendini UZAYLI, EVLİYA, MEHDİ NEBİveya ALLÂH olarak görüp; çeşitli mantıksal bütünlükten uzak fikirler içinde heba eder...

Buna karşılık bir de İslâmî kaynaklarca öğretilen GENEL ZİKİRLER vardır ki; bunlar tamamıyla, kişinin Ruh gücünün artmasına ve Rabbine yaklaşmasına vesile olur…

Bu GENEL ZİKİRLER’e hemen bir iki misal verelim...

“SubhanAllâhi ve bihamdihi”

“SubhanAllâhi velhamdulillâhi ve lâ ilâhe illAllâhu vAllâhu ekber”

“Lâ ilâhe illAllâhu vahdehû lâ şeriyke leh”

“Lâ ilâhe illAllâhul melikül hakkul mubiyn”

“Subbûhun Kuddûsun Rabbul melâiketi ver Rûh”

Bir de GENEL ZİKİR sınıflaması içinde yer alan “Özel gayeye yönelik” zikirler vardır; ilim talebine yönelik, kusurunu itirafa ve bağışlanmaya yönelik zikirler gibi... Hemen bunlara da örnek verelim:

“Rabbi zidniy ilmâ”

“Lâ ilâhe illâ ente subhaneke inniy küntü minez zâlimiyn”

“Rabbic’alniy mukıymes Salâti ve min zürriyyetiy”

ÖZEL ZİKİR, esas olarak kişinin durumunu çeşitli yönlerde geliştirmeyi hedef alan, özel gayeler istikametinde gelişmeyi amaç edinen zikirlerdir.

ÖZEL ZİKİRLER, esas itibarıyla kişinin beyin programına, yani kendine has özellikleri, karakteristiği, kişisel arzu ve hedefine göre düzenlenen zikir formülleridir... Bu zikir terkipleri, belirli âyet ve hadislere dayanan dualar ile, o kişide kısa sürede gelişme sağlayacak, ilâhî isimler gruplarından oluşur...

Tarikatlarda verilen zikir formülleri günümüzde genellikle hep GENEL ZİKİR kapsamında olduğu için gelişme sürecini de otuz-kırk yıl gibi çok uzun zaman dilimlerine yaymaktadır.

Oysa, bu özel zikir formüllerini deneyenler, kendilerinde bir-iki sene gibi çok kısa süreler içinde büyük gelişmeler hissetmektedirler.

ÖZEL ZİKRİN, özel gayeye yönelik bölümünde yer alan bazı zikirlere misal vermek gerekirse, bu konuda şunları örnek olarak söyleyebiliriz:

“Allâhümme inniy es’elüke hubbeke”

“Allâhümme elhimniy rüşdiy”

“Kuddûs’üt tâhiru min külli sûin”

ÖZEL ZİKİR bölümündeki (b) şıkkında yer alan kişiye özel zikirler ise...

MÜRİYD

KUDDÛS

FETTAH

HAKİYM

MU’MİN

RAHMÂN

RAHIYM

BÂSIT

VEDUD

CÂMİ’

RÂFİ’

Ve daha bunlar gibi Allâh’ın değişik isimlerinden oluşur. Bunlar kişinin beyin programının ihtiyaç gösterdiği bir biçimde; kişiye özel sayılar ile formüle edilerek çekilir ve kişi üzerindeki etkileri kısa sürede açığa çıkar.

Ancak, burada hemen şunu ilave edelim; bu zikir çalışması içinde, zikirle açılan ek kapasitenin değerlendirilmesi sırasında yoğun olarak ilime ağırlık verilmesi ve artan kapasitenin ilim ile değerlendirilmesi şarttır. Aksi hâlde bu kapasitenin cinnî ilhamlar istikametinde programlanması söz konusu olabilir ki; bu da hiç iyi olmaz...

Ayrıca bu tür zikirler sırasında kitabın girişinde yer alan cinlere karşı KURÂN’DA ÖĞRETİLEN KORUNMA DUASININ yapılması son derece yararlı olur.

İşte kısaca bu ön bilgiyi verdikten sonra, az önce sorulan sorunun cevabını hemen açıklayalım...

İslâm camiasında genellikle RUHANİYETİ arttırıcı zikirlere devam edildiği için; maneviyatı son derece güçlü sayısız insan yetişmesine karşın; Dünya ilimlerine dönük beyinler çok az çıkmıştır! Şayet beyin, sistemli bir şekilde Dünya bilimlerine yönelik bir biçimde zikir ile takviye edilseydi, elbette ki o yönde gelişmiş üst düzey beyinler de çıkardı...

Ne var ki, “yarın zorunlu olarak terk edeceğin şeye, bugün sahip çıkarak, kendini, o şeyi terk etmekten ileri gelen azaptan koru” düşüncesinde olan İslâm camiası, dünyaya fazla bir değer vermemiş ve o yolda kendini fazla yormamıştır.

https://www.ahmedhulusi.org/tr/kitap/dua-ve-zikir/ozel-ve-genel-zikirler

Ahmed Hulusiye göre Mantra söylersek  kendimiz zikir uydurursak cinler çarparmış. :)

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kavak yazdı:

Denesene bir!:D

"The eye of the tiger" sözünü 108 defa söylesem  cinler çarpar mı?  

yoksa Mr T gibi cin biri çıkar beni döver mi?  :)

podria-aparecer-mr-t-creed-3.jpg

Alıntı

Lyrics: Risin' up, back on the street Did my time, took my chances Went the distance, now I'm back on my feet Just a man and his will to survive So many times, it happens too fast You change your passion for glory Don't lose your grip on the dreams of the past You must fight just to keep them alive It's the eye of the tiger, it's the thrill of the fight Risin' up to the challenge of our rival And the last known survivor, stalks his prey in the night And he's watchin' us all, in the eye of the tiger Face to face, out in the heat Hangin' tough, stayin' hungry They stack the odds 'til we take to the street For we kill with the skill to survive It's the eye of the tiger, it's the thrill of the fight Risin' up to the challenge of our rival And the last known survivor, stalks his prey in the night And he's watchin' us all, in the eye of the tiger Risin' up, straight to the top Have the guts, got the glory Went the distance, now I'm not gonna stop Just a man and his will to survive It's the eye of the tiger, it's the thrill of the fight Risin' up to the challenge of our rival And the last known survivor, stalks his prey in the night And he's watchin' us all, in the eye of the tiger The eye of the tiger The eye of the tiger The eye of the tiger The eye of the tiger

Yükseliyor, geri sokakta
Zamanımı mı geçirdim, şansımı aldı
Mesafe gitti, şimdi ayaklarımın üzerinde duruyorum
Sadece bir adam ve hayatta kalma isteği

Birçok kez, çok hızlı oluyor
Zafer tutkunuzu değiştirirsiniz
Geçmişin hayallerindeki tutuşunuzu kaybetmeyin
Onları hayatta tutmak için savaşmalısın

Bu kaplanın gözü, kavganın heyecanı
Rakiplerimizin meydan okumasına ayak uydurmak
Ve bilinen son kurtulan, avını gece takip ediyor
Ve hepimizi izliyor, kaplanın gözünde

Yüz yüze, sıcağında
Hangin 'sert, aç kalmak
Onlar sokağa çıkana kadar
Çünkü hayatta kalma becerisiyle öldürüyoruz

Yükseliyor, doğrudan zirveye
Cesaretin var, şan var
Mesafe gitti, şimdi durmayacağım
Sadece bir adam ve hayatta kalma isteği

Kaplanın gözü
Kaplanın gözü
Kaplanın gözü
Kaplanın gözü

https://translate.google.ca/ 

Sitelerde Paylaş
On 16.03.2020 at 22:53, kavak yazdı:

@mirasyedi

Meraklı olan sensin...

Dene gitsin!

Corona devrinde ha cinler ha viruş çarpmış...ne farkeder?!:D

Denedimde  ne faydasını ne de zararını gördüm.

Bir yerlerde hata mı yapıyorum acaba?  :)

https://www.researchgate.net/ sitesindeki  bilimsel  araştırmalarıda  üye olamadığım için okuyamıyorum.

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Denedimde  ne faydasını ne de zararını gördüm.

Bir yerlerde hata mı yapıyorum acaba?  :)

https://www.researchgate.net/ sitesindeki  bilimsel  araştırmalarıda  üye olamadığım için okuyamıyorum.

Hata falan yaptığını zannetmiyom ancak demek ki bazıları cinlerin çarpacağını kıçından uydurmuş.:D

Burada bir zamanlar bir keskin(!) cin uzmanı dolaşıyordu, o olsaydı, şimdi kimbilir neler anlatırdı neler!

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 6 months later...
  • 10 months later...
Alıntı

Nam Myoho Renge Kyo Mantra'nın Faydaları

1. Herhangi bir sorun ve zorlukla yüzleşmek için güç ve yetenek verir.
  2. Hastalık, yaşlılık, ölüm ve yeniden doğum acısını dönüştürün.
  3. Mantra Korku ve Fobinin üstesinden gelmeye yardımcı olur.
  4. Bu mantra aracılığıyla, zihni ve bedeni rahatlatan Yüce Güç olan Yüce Olan'a adadık ve teslim olduk.
  5. Zihni aydınlattı.
  6. Öfke ve boyun eğici tutumu kontrol etmeye yardımcı olur.
  7. Onun ilahisi Sevgi, Mutluluk, Neşe ve Zenginlik verir.
  8. Yenilgiyi Zafere, Kaybı Kazanca ve Kötü Şansı İyi Şansa Dönüştürün

alıntı

Nichiren budizme göre    Nam Myoho Renge Kyo"  mantrasının faydaları. 

3 saat zikirin sonu  direk akıl hastahanesi. :)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, husnu yazdı:

Nichiren budizme göre    Nam Myoho Renge Kyo"  mantrasının faydaları. 

3 saat zikirin sonu  direk akıl hastahanesi.

O kadar bos vaktin var (öyle görünüyor) sakatta degilsen yapsana bisiklet turu falan. Git kamp falan yap dogada. Bak ne iyi gelecek.

Playstation varsa, RDR2 , Days Gone, Uncharted  falan oyna , cok iyi medi ve tasyon yapiyor. Motive ediyor.

Türk sanat müzigi dinle birde akdeniz müzikleri.

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, deadanddark yazdı:

O kadar bos vaktin var (öyle görünüyor) sakatta degilsen yapsana bisiklet turu falan. Git kamp falan yap dogada. Bak ne iyi gelecek.

Playstation varsa, RDR2 , Days Gone, Uncharted  falan oyna , cok iyi medi ve tasyon yapiyor. Motive ediyor.

Türk sanat müzigi dinle birde akdeniz müzikleri.

Bisiklete biniyorum zaten. :)

Bilgisayar oyunları eskisi kadar zevk vermiyor.

Türk sanat muziğinden zaten nefret ediyorum.

Wim hof denen adamın yöntemini uzun zamandır araştırıyorum.

Nefes egzersizlerini yapabilirim ama soğuk duş yada buzlu su içinde durmayı yapamam.

Adam kendini bilim adamlarına teslim etmiş.

Başarıları rekorları ortada.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, pozitivizm yazdı:

Bisiklete biniyorum zaten. :)

Bilgisayar oyunları eskisi kadar zevk vermiyor.

Türk sanat muziğinden zaten nefret ediyorum.

Wim hof denen adamın yöntemini uzun zamandır araştırıyorum.

Nefes egzersizlerini yapabilirim ama soğuk duş yada buzlu su içinde durmayı yapamam.

Adam kendini bilim adamlarına teslim etmiş.

Başarıları rekorları ortada.

Bisiklet sürmek gercekten bana otomobil sürmekten daha fazla keyif veriyor.

Bilgisayar oyunlari aslinda simdi var, eskiden yokmus. Hikayesi cok güzel olanlar var, onlari dene.

Türk sanat müziginden nefret ediyorum diyen ilk sen oldun benim bildigim. Daha önce cikmamisti.

Bu wim hof denilen adama gelince vay be ne yetenekler var diyor insan. Gerci karda kista ciplak ayak yari giyinik yillarca yasayan insanlar duymustum.

Soguk dus olayini yapabilirsin. Dusa gir yavas yavas sicaktan soguga dogru gecis yap. Ben yapiyorum uykum acilsin diyerekten.

Dedigim gibi insanlar cesit cesit, herkesin farkli yetenekleri var sonradan edinilmis. Sende tuz ruhu icebiliyorsundur, belkide böyle bir yetenek edinirsin rekorlar seysine adini yazdirirsin.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, sieg im krieg yazdı:

Vim Hof egzersizlerini ögrenip bir ucagin inis takimlarina sizarak kacmayi planliyor olabilir eskinin smile buddha'si simdinin positivizm'i.

Bence tuz ruhu icmek ona iyi gelecektir. Bu kacis planindan vazgecirir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...