Jump to content

Türk ateistlerinin temel sorunu

Recommended Posts

Türkiye'de ateizmin yayılmasındaki en büyük engellerden birisi de bahsedeceğim Türk ateisti profilidir. 

Toplumun kültürel ve ahlaki yapısından tam olarak sıyrılamamış olmaktan mıdır, yoksa İslam'ın yaygın olduğu bir ülkede ateist olmanın yarattığı öfke ve şiddetli tepki midir bilinmez ama Türk ateistlerinin geneli sanki Siyasal ve Radikal İslamcıları andırıyor.

Radikal İslamcı da Türk ateisti de Kuran'ı aynı şekilde yorumluyor. Türk ateisti de toplumsal gerçeklerden uzak olduğu için, koyu Müslümler gibi empatiden uzak olduğu için karşısına çıkan ılımlı Müslüm'e "ya bizim gibi ateist olacaksın ya da herhangi bir İslami terör örgütüne üye olup cihat yapacaksın" şeklinde iki seçenek sunuyor.

Nasıl ki koyu Müslümlerin Hristiyanlığı, tarihte Hristiyanların işlediği insanlık suçları üzerinden eleştirmek yerine İncil ve Tevrat üzerinden eleştirdiğini göremezseniz aynı şekilde bu Türk ateistlerini de İslam'ı, IŞİD gibi terör örgütleri yerine Kuran üzerinden eleştirdiğini göremezseniz. 

Tam Aziz Nesin kafasıdır bu aslında. O da demişti "Gerçek Müslüman Atatürk'ü sevmez" diye.

Gerçek şu ki Türkiye'de Müslümanların ezici çoğunluğu IŞİD türevi terör örgütlerini savunmaz. En azından ben reelde hiç savunanı görmedim.

Türk ateistleri aynı zamanda karşılarına ortalama bir Türk Müslümanı çıktığında tartışmak ve karşıdakinin iddialarını çürütmek yerine hakaret ve linç yoluna başvuruyor. Bence bu da yanlış. Karşıdaki tartışma adabından yoksun olsa bile mümkün olduğunca onun seviyesine inmemek gerekir. 

Sitelerde Paylaş
On 17.03.2020 at 13:45, Las Seis Flechas yazdı:

Gerçek Müslüman Atatürk'ü sevmez"

Yazının başına katılmak ile beraber, bu kısımda sanki yanlış bir laf varmış gibi devam etmeni anlamadım. 

Çok doğru bir laf etmiş. Gerçek Müslüman Atatürk'ü Sevmez doğru. En basitinden hiç edebiyat yapmadan Bu lafın doğru olduğunu Anlamana yardımcı olacak 2 adet 1 er kelimelik cevabı olan soru sorayım.

Müslüman yönetim şekli nedir? Atatürk Hangi yönetim şekli ile yönetilmesi için Çabaladı? 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, RasyonelDüşünce yazdı:

Yazının başına katılmak ile beraber, bu kısımda sanki yanlış bir laf varmış gibi devam etmeni anlamadım. 

Çok doğru bir laf etmiş. Gerçek Müslüman Atatürk'ü Sevmez doğru. En basitinden hiç edebiyat yapmadan Bu lafın doğru olduğunu Anlamana yardımcı olacak 2 adet 1 er kelimelik cevabı olan soru sorayım.

Müslüman yönetim şekli nedir? Atatürk Hangi yönetim şekli ile yönetilmesi için Çabaladı? 

Ne yapalım o halde? Adam Müslüman'ım diyor ama Atatürk'ü seviyor. "Sen sevme" mi diyelim? Anıtkabir'e gittiğimde orada bir sürü türbanlı da gördüm mesela. Diğer insanlar gibi onlar da iğne atsan yere düşmeyecek bir ortamda saatlerce ayakta beklediler yukarı çıkabilmek için. 

Biraz eşelesen zaten bütün dinlerin ve mezheplerin mutlaka Kemalizm ile çatıştığı noktalar bulabilirsin.

tarihinde Las Seis Flechas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 hours ago, RasyonelDüşünce said:

Kuran, devleti halkın yönetmesini

ve yönetimin laik olmasını* ister.

Atatürk te bunu sağlamaya çalıştı.

*Bu konudaki Kuran ayetlerini bilmek ister misiniz?

Sitelerde Paylaş
48 minutes ago, Hasan Akçay said:

Hastir!!!

Bu ayetleri nerene sokup saklayacaksın?

Maide 44. Şüphe yok ki biz, Tevrat'ı indirdik, onda doğru yola sevk ediş ve nûr var. Tanrıya teslîm olan peygamberlerle hükümleri bilenler ve Allah kitabını korumaya memûr olan bilginler, Yahûdilere, hep ona göre hüküm verirlerdi ve hepsi de o kitabın doğruluğuna tanıktı. Artık insanlardan korkmayın, benden korkun ve âyetlerimi, az bir menfaat karşılığında satmayın ve kimler, Allah'ın indirdiği hükme uygun olarak hüküm vermezlerse onlardır kâfirlerin ta kendileridir.

Maide 45. Onda (Tevrat’ta) üzerlerine şunu da yazdık: Cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş kısas edilir. Yaralar da kısasa tabidir. Kim de bu hakkını bağışlar, sadakasına sayarsa o, kendisi için keffaret olur. Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler, zalimlerin ta kendileridir.

Maide 47. İncil ehli Allah’ın onda indirdiği ile hükmetsin. Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler, fasıkların ta kendileridir.

Sitelerde Paylaş

Fazla agresif olmaları. :D fakat son yıllardaki artış gösteren bilinçsiz ateistlerden kaynaklandığını düşünüyorum. Yalnızca konuları özümsemeden bir ilgiye veya özentiliğe dayalı olarak ateist olduğunu iddia edenlerden ve her fırsatta vurgulayanlardan. 

En basit örnekle şu forumdaki 2011 ve öncesi başlıkları okumanızla anlayacaksınız. Arşivleri karıştırmayı seven biri olarak değişimlerinin barizliğini gözlemledim. Örneğin tartışmalar tam bir usturup, saygı, anlayış ve bol bilgi birikimi çerçevesindeyken; sonrası yıllarda ateistlerin de evrimine şahit oluyorsunuz. Daha çok ezberci fikirlere sahip oluyorlar. 

O güzel ateistler, o güzel atlara binip gittiler. :)

Sitelerde Paylaş
49 minutes ago, Mrs. Cooper said:

O güzel ateistler, o güzel atlara binip gittiler. 

Aynen. 

Ben, övgü Allah'a, müminim;

ateist olsun mümin olsun uygar insanlarla

kavga küfür dalaşmak değil 

görüş alıp vermekten yanayım.

O güzel ateistler, o güzel atlara binip gitmiş oldukları için

yapamıyorum bunu;

bazan, düş kırıklığı içinde,

forumu terketmek zorunda kalıyorum.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Herkesin bildiği ve aşağı yukarı şuna benzeyen bir deyim var: "Hey gidi günler...eskiden herşey güzeldi."

Bence zırvanın dik alası, çünkü eskiden de bir hayli ağız dalaşı ve belden aşağı münakaşalar yok değildi.

Yani bana şimdi hiç kimse eski zamanların güzellemesini falan yapmasın.

Kısa ve öz:

Birileri elli kere  gitme kararı aldıktan sonra elli kere geri dönüp tekrar döneklik yapıyorsa, sıkıntıyı başkalarında aramasın lütfen!

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, Hasan Akçay said:

Aynen. 

Ben, övgü Allah'a, müminim;

ateist olsun mümin olsun uygar insanlarla

kavga küfür dalaşmak değil 

görüş alıp vermekten yanayım.

O güzel ateistler, o güzel atlara binip gitmiş oldukları için

yapamıyorum bunu;

bazan, düş kırıklığı içinde,

forumu terketmek zorunda kalıyorum.

Bir insan bu kadar forumda kalıp bir adım ilerleme kaydedemiyorsa zaten onda akli bir problem var demektir. Sana sorulan hiç bir soruya cevap veremiyorsun, yok Kuran'da ayların sayısı 12'dir falan gibi saçma sapan, hiç ateistin şeyine takmadığı suya tirit iddialarını kırık plak gibi tekrarlıyorsun.

Sitelerde Paylaş
On 19.03.2020 at 13:14, Las Seis Flechas yazdı:

Ne yapalım o halde? Adam Müslüman'ım diyor ama Atatürk'ü seviyor. "Sen sevme" mi diyelim? Anıtkabir'e gittiğimde orada bir sürü türbanlı da gördüm mesela. Diğer insanlar gibi onlar da iğne atsan yere düşmeyecek bir ortamda saatlerce ayakta beklediler yukarı çıkabilmek için. 

Biraz eşelesen zaten bütün dinlerin ve mezheplerin mutlaka Kemalizm ile çatıştığı noktalar bulabilirsin.

Kendine Müslüman diyor diye "Allah'a inanıyorum ama kuran değişti ve aslında Muhammed diye biri yaşamadı vsvsvs. 

Şeriat istemezük, islamın işimize gelen yerlerini alırız gerisi işimize gelmez. 

Vsvs"

Gibi Islami kurallara aykırı şey isteyenleri sırf kendilerine Müslüman diyor diye Müslüman sayamam Malesef. Atatürkün Laik Cumhuriyetinde İslam'a ve kurana zıt ne kadar çok şey vardır farkındasınız değil mi? 

Ben ateistim deyip te Allah güzellemesi yapan, İslamın çok mantıklı ve güzel bir din olduğunu söyleyen kişiyi nasıl ki bizi trolleyen gizli (!) Müslüman olduğunu düşünüyor isek, Aynı şeyleri sizin konu için de düşünüyorum. 

Ama şunu da söylemeden edemeyeceğim. Burada size "Evet onlar da Müslüman hatta gerçek Müslüman" dese idim her kes Laik Atatürkçü Müslüman olacak olsa idi, inanın Aksini düşünmeme rağmen bunu derdim. Laik Atatürkçü Müslümanları yobazlara Tercih ederim ama Malesef benim söylemem ile olmayacağı için yalan söylememe gerek yok. 

Sitelerde Paylaş
On 19.03.2020 at 14:12, Hasan Akçay yazdı:

Kuranın, halkın devleti Laiklik ile yönetmesi istediğini kurandan numeroloji ile mi buldunuz?

Yoksa keçi nin yediği ayetleri zamanda yolculuk vasıtası ile okuyup anladınız da oradan mı geldi bu bilgi size? 

Çünkü ben Laiklik ile yönetilen İslam Devletini Hiç görmedim, duymadım. Yani şu ettiğiniz cümle literatürdeki kitaplardaki her şeyi alt üst edecek nitelikte. 

Yani bir Müslümanın hadisleri kabul yada Red etmesini filan anlarım. Sadece kuran demesini anlarım ama İslamın Laiklikle yönetilmeyi emrettiğini söylemesini ne anlarım ne de beklerim. 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, RasyonelDüşünce said:

Kuranın, halkın devleti Laiklik ile yönetmesi istediğini kurandan numeroloji ile mi buldunuz?

Yoksa keçi nin yediği ayetleri zamanda yolculuk vasıtası ile okuyup anladınız da oradan mı geldi bu bilgi size? 

Çünkü ben Laiklik ile yönetilen İslam Devletini Hiç görmedim, duymadım. Yani şu ettiğiniz cümle literatürdeki kitaplardaki her şeyi alt üst edecek nitelikte. 

Yani bir Müslümanın hadisleri kabul yada Red etmesini filan anlarım. Sadece kuran demesini anlarım ama İslamın Laiklikle yönetilmeyi emrettiğini söylemesini ne anlarım ne de beklerim. 

"Bu konudaki Kuran ayetlerini bilmek ister misiniz?" demiştim;

bilmek istiyor musunuz?

Sitelerde Paylaş
On 21.03.2020 at 09:23, Hasan Akçay yazdı:

"Bu konudaki Kuran ayetlerini bilmek ister misiniz?" demiştim;

bilmek istiyor musunuz?

Lafı uzatmadan, ayeti kendi anladığınız gibi değil de 1400 yıldır İslam devletlerinin anladığı gibi yazacak iseniz bilmek isterim tabii ki. 

Ve karşıt ayetleri de aynı şekilde sizin anladığınız gibi değil de, İslam devletlerinin şimdiye kadar anladığı şekilde ekleyin lütfen. 

Ayet ne ise o. Uygulama ne ise o. 

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, RasyonelDüşünce said:

Lafı uzatmadan, ayeti kendi anladığınız gibi değil de 1400 yıldır İslam devletlerinin anladığı gibi yazacak iseniz bilmek isterim tabii ki. 

Ve karşıt ayetleri de aynı şekilde sizin anladığınız gibi değil de, İslam devletlerinin şimdiye kadar anladığı şekilde ekleyin lütfen. 

Ayet ne ise o. Uygulama ne ise o. 

Lafı gerçekten uzatmayalım:

böyle özgürlük olmaz. 

Ne  demek kardeşim, uygulama ne ise o?

Uygulama Kuran'dan sapıp gitmiş; 

ben o sapıklığı dile getirip Kuran'daki gerçeği ortaya koymak istiyorum,

siz benim konuşmama o sapıklığı onaylamam şartıyla izin veriyorsunuz;

bu "fars"da* benim işim ne?

https://komedi-cesitleri.nedir.org/

Basit güldürme unsurlarından faydalanan

ve az sayıda kişilerle temsil edilen komedilerdir.

Yer yer şarkılarla süslenir.

Fars türü komedilere daha çok orta çağda rastlanır.

Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Lafı gerçekten uzatmayalım:

böyle özgürlük olmaz. 

Ne  demek kardeşim, uygulama ne ise o?

Uygulama Kuran'dan sapıp gitmiş; 

ben o sapıklığı dile getirip Kuran'daki gerçeği ortaya koymak istiyorum,

siz benim konuşmama o sapıklığı onaylamam şartıyla izin veriyorsunuz;

bu "fars"da* benim işim ne

Hasan Bey, Uygulama ve realite dışındaki fikirleriniz sizi bağlar. kendinizce istediğiniz kelimeyi istediğiniz manada kullanıp işinize gelen yerlerde birilerinin kullandığı hadisler yada yazılar ile bağdaştırıp istediğiniz sonuca ulaşmak, bir zamanların Ömer Celakıl ının yaptığı ile aynı durum. Ömer Celakılın şarlatan olduğuna itirazınız yoktur umarım!!!

Sizin yönteminiz ile Cin ali kitabından Günümüzde yeni yeni bulunan Olguların şifreleri çıkarılabilir. Ki bunun yapılabileceğini kabul ettiğinizi düşünüyorum çünkü örnekleri var. 

Önümüzde bir yazıt var, bu yazıtı siz ve tek tük kimselerin dışında 1450 yıl her kes farklı anlamış ve farklı uygulamış ki bunların Ana dilleri ve kültürleri o yazıtları anlamaya Daha müsait.

Size sorum şu: Elimizde olan bir kitap hayal edin. Türk Dil ve edebiyatı ile yazılan ve aralara eski Türkçe-Göktürkçe-Uygurca kelimeler ve o zamanda kullanılan Hitaplar olsun. 1400 yıl Boyunca Türk devletlerinde o kitapta yazanları uygulamış olsunlar. Ve kitapta "Başka dilde yazılsa idi, bu ne biçim kitap bi halt anlaşılmıyor. Bunu demeyin diye siz türkülere Kendi dilimizde yazdım bu kitabı. AP açık anlayacağınız şekilde yazdim" yazsa idi. 

1400 yıl sonra Fransızın teki gelip "Siz ve sizin atalarınız kendi dillerinde yazılan kitabı anlayamamış. Ben doğru anladım ve Kitapta 1400 yıl sizin anladığınızın zıttı yazıyor" dase idi Bu FRANSIZA diyeceğiniz kelime ne olurdu? 

Fransızın Doğru söyleme durumunda Bu kurgudaki yazar her şeyi bilen Adil bir bir Tanrı olduğunu, Kitabı ap açık anlaşılır yazdığını Belirtse idi "La oğlum bu durumda ya senin tanrın tutarsız manyağın teki çünkü 1400 yıl milleti kandırmış ve Tonla vahşete neden olmuş. Anlaşır deyip te 1400 yıl yanlış anlaşılacak şekilde yazan Her şeyi bilen Tanrı mı olur. Bu kendi içinde çelişkili tutarlı bir cümle, Ya da sende sorun var sen Bu tanrıya ifade özürlü diyorsun Demezmiydiniz? Üçüncü bir seçenek yok çünkü. 

Bu 2 soruya mantıklı ve kabul edilebilir cevap vermeniz durumunda inanın sizin kelimelere milyon tane takla arttırdığınız mesajlarınızı Ciddi Ciddi değerlendireceğim. 

Fakat değerlendirebilmem için öncelikle yukarıdaki Aynı durumdaki kurkudaki Mantık hatalarına mantıklı cevaplar vermeniz gerekir. 

tarihinde RasyonelDüşünce tarafından düzenlendi
imla
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Anlatmama izin vermediniz ki

yöntemimi göresiniz, bilesiniz. 

Hasan bey ben size "1400 yıl İslam devletleri ve alimlerinin çevirdiği, Uyguladığı şekilde yazacaksanız yazın. Ayetlere taklalar attırıp kendinizce anladığınızı değil de 1400 yıl Kabul görülen ve uygulanan ayetleri yazacaksanız yazın" dedim. 

Ayetlere taklalar attırıp 1400 yıl İslam devletlerinin Yanlış anladığını iddia edecekseniz de, yukarıda yazdığım kurgudaki 2 soruya mantıklı ve geçerli Çözüm bulabilmelisiniz ki, "he yaa doğru diyor adam. Belki de 1400 yıl her kes yanlış anlayıp uygulamış ve Hasan alçak doğru anlamış ola bilir" diyebileyim. 

Şimdi lütfen Forumda sürekli uyguladığınız işinize gelmeyeni görmezden gelme huyunuzdan vaz geçin ve 1400 yıl yanlış anlaşıldığını iddia edecek iseniz ve kendinizce mealler türetecek iseniz Yukarıdaki 2 soruya cevap verin ki 1400 yıl yanlış anlaşılmanın mantıklı bir açıklaması olduğunu izah ettikten sonra tezinizi yazın. 

Buna neden itiraz ettiğinizi de anlamadım. Yani Ortaya atacağınız iddianın temelini oturttuktan sonra iddianız ciddiye alınır dememin neresi yanlış? 

Sitelerde Paylaş

Radikal İslamcı da Türk ateisti de Kuran'ı aynı şekilde yorumluyor. Türk ateisti de toplumsal gerçeklerden uzak olduğu için, koyu Müslümler gibi empatiden uzak olduğu için karşısına çıkan ılımlı Müslüm'e "ya bizim gibi ateist olacaksın ya da herhangi bir İslami terör örgütüne üye olup cihat yapacaksın" şeklinde iki seçenek sunuyor.

Türk ateistleri aynı zamanda karşılarına ortalama bir Türk Müslümanı çıktığında tartışmak ve karşıdakinin iddialarını çürütmek yerine hakaret ve linç yoluna başvuruyor. Bence bu da yanlış. Karşıdaki tartışma adabından yoksun olsa bile mümkün olduğunca onun seviyesine inmemek gerekir. 

Yurdum insanı işte, her ortamda çokça var bu kafa yapısındaki insanlardan. 

Ateist bir arkadaş türbanlıyla birlikte olabileceğimin varsayımını yedirememişti, baya bir yadırgamıştı bu durumu. Sanki hepsinden nefret etmemiz gerekiyor ?

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, ApollonTheGod yazdı:

Ateist bir arkadaş türbanlıyla birlikte olabileceğimin varsayımını yedirememişti, baya bir yadırgamıştı bu durumu. Sanki hepsinden nefret etmemiz gerekiyor ?

Birlikte olmak derken ne tür bir birliktelik? Zira ateist birisinin duygusal anlamda bir türbanlıyla birliktelik kurulabileceğini ben de düşünmüyorum. Mümkünse de ancak %0,0001 gibi bir ihtimal vardır. 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, ApollonTheGod yazdı:

Kısa vadede belki ama iş ciddiye biner ise büyük sorunlar çıkar ve 2gr mutluluk için 10gr hüzün ortaya çıkar. 

Heybeye konuşmadığımı ve bu duruma düşmenin kenarından döndüğüm için konuşuyorum. 

imkansız değil, Lakin zor ve büyük risk. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...