Jump to content

Türk ateistlerinin temel sorunu

Recommended Posts

On 21.03.2020 at 07:20, RasyonelDüşünce yazdı:

Ben ateistim deyip te Allah güzellemesi yapan, İslamın çok mantıklı ve güzel bir din olduğunu söyleyen kişiyi nasıl ki bizi trolleyen gizli (!) Müslüman olduğunu düşünüyor isek, Aynı şeyleri sizin konu için de düşünüyorum. 

Toplum içinde pek de din ve felsefe meselelerine kafası basmayan inanmamanın bir şey çağrıştırmadığı insanlar var bu insanlardan bazıları hacca ve umreye gidiyorlar bir habere göre karantinadaki bir umreci polisin yüzüne tükürüyor ve diyor ki "ben hastaysam sen de ol" biz böyle vahşi bir insana ne diyeceğiz? bunu yapan kişi islama inanıyorsa bunun üzerinden gidilmesi gerektiğini düşünüyorum dolayısıyla peygamberin hadisi kullanılabilir "Bir yerde veba hastalığı çıktığını duyarsanız oraya girmeyin, bulunduğunuz yerde veba hastalığı çıkarsa o bölgeden de ayrılmayınız” ancak bu yötemin dezavantajı iyilik yap denize at gibi bir şey ateizm adına hiç bir nüans içermiyor bir diğer seçenek ne olabilir "islamı/müslümanları kötülemek ve gözden düşürmek" ben de bir iletimde bazı insanların dinle ahlaklı olmaya çalıştığını yazmıştım bu din islam,hristiyanlık,budizm vs. olabilir. Şöyle ki dini amaç olarak değil de araç olarak görerek dini güzelleme yapmak mecbur kalınırsa caizdir diye düşünüyorum özellikle muhatabın kafası basmıyorsa ve dışlayıcı bir sığ beyinliyse at gözlükleri takıyorsa, sonuçta ateizm basitte tanrıya inanmamaktır subjektif olarak tanrıya karşı içi boş olmak hiç bir şey hissetmemek dini tecrübe yaşamamak olarak da tanımlanabilir bir insan bir dine inanıyorsa öyle hissediyorsa dini tecrübe yaşıyorsa kendince inanabilir ancak öyle görülüyor ki günlük hayatta olumlu bir yansıması olmadığı müddetçe inanıp inanmamanın pratikte bir faydası yok. Ancak yine de biz ateistlerin özgür olması için kendi toplumumuza ihtiyacımız var yine de yaptığımız işlerin ateizm adına nüans taşıması bir yerde gerekiyor çünkü inançlarına göre müslüman bir kadın ateist biriyle evlenemez nikah düşmez dolayısıyla biz düşüncelerimizi gelecek nesle aktaramayız ne de böyle bir evlilik yürüyebilir başlı başına bireysel ve toplumsal bir sorun örneğin ateiste kız vermem vakaları,aşık olmanın limitlerinin olmaması, sevgilim cumaya gitmiyor diye içsel çatışmaya düşen bir kızın ayrılmak istemesi bunlar artırılabilir.

Sitelerde Paylaş
On 21.03.2020 at 07:20, RasyonelDüşünce yazdı:

Kendine Müslüman diyor diye "Allah'a inanıyorum ama kuran değişti ve aslında Muhammed diye biri yaşamadı vsvsvs. 

Şeriat istemezük, islamın işimize gelen yerlerini alırız gerisi işimize gelmez. 

Vsvs"

Gibi Islami kurallara aykırı şey isteyenleri sırf kendilerine Müslüman diyor diye Müslüman sayamam Malesef. Atatürkün Laik Cumhuriyetinde İslam'a ve kurana zıt ne kadar çok şey vardır farkındasınız değil mi? 

Ben ateistim deyip te Allah güzellemesi yapan, İslamın çok mantıklı ve güzel bir din olduğunu söyleyen kişiyi nasıl ki bizi trolleyen gizli (!) Müslüman olduğunu düşünüyor isek, Aynı şeyleri sizin konu için de düşünüyorum. 

Ama şunu da söylemeden edemeyeceğim. Burada size "Evet onlar da Müslüman hatta gerçek Müslüman" dese idim her kes Laik Atatürkçü Müslüman olacak olsa idi, inanın Aksini düşünmeme rağmen bunu derdim. Laik Atatürkçü Müslümanları yobazlara Tercih ederim ama Malesef benim söylemem ile olmayacağı için yalan söylememe gerek yok. 

Bugün bizi kendini Müslüman olarak tanımlayan ve bu kimliklerini bayrak haline getirmiş tipler yönetiyor. Peki bu tiplerin her şeyi İslam'a çok mu uyuyor? Mesela Tayyip'in karısının giyim tarzı İslam'a uygun mu? Tayyip de bir ara çok gündeme gelen Nureddin Yıldız'a çatmış, "İslam 1400 yıl öncesine göre yaşanamaz, İslam'ın hükümlerinin güncellenmesi gerek" demişti. Bu da İslam'a tamamen aykırı bir sözdür mesela.

Bu kadar eşelersen zaten Türkiye'de Müslüman kalmaz. Müslüman değilse ne o zaman bunlar ateist ya da deist mi? Ne yapalım bağrımıza mı basalım AKP'lileri de?

Sitelerde Paylaş
On 24.03.2020 at 13:57, Las Seis Flechas yazdı:

Bugün bizi kendini Müslüman olarak tanımlayan ve bu kimliklerini bayrak haline getirmiş tipler yönetiyor. Peki bu tiplerin her şeyi İslam'a çok mu uyuyor? Mesela Tayyip'in karısının giyim tarzı İslam'a uygun mu? Tayyip de bir ara çok gündeme gelen Nureddin Yıldız'a çatmış, "İslam 1400 yıl öncesine göre yaşanamaz, İslam'ın hükümlerinin güncellenmesi gerek" demişti. Bu da İslam'a tamamen aykırı bir sözdür mesela.

Bu kadar eşelersen zaten Türkiye'de Müslüman kalmaz. Müslüman değilse ne o zaman bunlar ateist ya da deist mi? Ne yapalım bağrımıza mı basalım AKP'lileri de?

Tabii ki bağrımıza basmayalım çünkü menfaat için Bağrınızdan bıçaklanmanız an meselesi olur. 

Bazı tipler Menfaat var ise Ateist te olur, Hristiyan da olur. Aslında daha önce yazmıştım. 

Ateistim ama Allah var, Muhammed te onun elçisi diyenlere Ateist dermisiniz mesela? 

Foruma sürekli gelen "Ateistim" deyip te ateistlere hakaret ederken İslam'a methiyeler dizenleri sırf kendilerine Ateist dediler diye bağrımıza mi basıyoruz Yoksa "Hadi ordan Gizli Müslüman seni" mi Diyoruz! 

Soru 2= TV lerde olanların çok azını gördüğümüz şu İslam dini adına cin çıkartacak diye milletin karısını kızını Badeleyen ve parasını Alanlar Müslüman mı?

Bu badeciler gerçekten islam tanrısının kendilerine Özel yetenek verip, cin çıkartmak için Kendilerine yardım ettiğini iddia ediyor diye bu iddialarına mi inanalım. Yoksa bunların bu tanrının adı ile Aptalları kandırıp Paraları ve Karı-kız larını yiyen sahtekarlar olduğuna mı.

Sitelerde Paylaş
On 17.03.2020 at 13:45, Las Seis Flechas yazdı:

Türkiye'de ateizmin yayılmasındaki en büyük engellerden birisi de bahsedeceğim Türk ateisti profilidir. 

Toplumun kültürel ve ahlaki yapısından tam olarak sıyrılamamış olmaktan mıdır, yoksa İslam'ın yaygın olduğu bir ülkede ateist olmanın yarattığı öfke ve şiddetli tepki midir bilinmez ama Türk ateistlerinin geneli sanki Siyasal ve Radikal İslamcıları andırıyor.

Radikal İslamcı da Türk ateisti de Kuran'ı aynı şekilde yorumluyor. Türk ateisti de toplumsal gerçeklerden uzak olduğu için, koyu Müslümler gibi empatiden uzak olduğu için karşısına çıkan ılımlı Müslüm'e "ya bizim gibi ateist olacaksın ya da herhangi bir İslami terör örgütüne üye olup cihat yapacaksın" şeklinde iki seçenek sunuyor.

Nasıl ki koyu Müslümlerin Hristiyanlığı, tarihte Hristiyanların işlediği insanlık suçları üzerinden eleştirmek yerine İncil ve Tevrat üzerinden eleştirdiğini göremezseniz aynı şekilde bu Türk ateistlerini de İslam'ı, IŞİD gibi terör örgütleri yerine Kuran üzerinden eleştirdiğini göremezseniz. 

Tam Aziz Nesin kafasıdır bu aslında. O da demişti "Gerçek Müslüman Atatürk'ü sevmez" diye.

Gerçek şu ki Türkiye'de Müslümanların ezici çoğunluğu IŞİD türevi terör örgütlerini savunmaz. En azından ben reelde hiç savunanı görmedim.

Türk ateistleri aynı zamanda karşılarına ortalama bir Türk Müslümanı çıktığında tartışmak ve karşıdakinin iddialarını çürütmek yerine hakaret ve linç yoluna başvuruyor. Bence bu da yanlış. Karşıdaki tartışma adabından yoksun olsa bile mümkün olduğunca onun seviyesine inmemek gerekir. 

Ben cahiliye dönemimde , yani namaz kıldığım dönemde Atatürk'e hayrandım.
Yani ömrünü savaşlarda geçirmiş , hayatını vatanına milletine adamış bir komutanı kim neden sevmesin.

Fakat Atatürk'ün tasvip etmediğim olayları vardı.Sanırım bunlarıda mecburiyetten yaptı.
Mesela TBMM 'nin açılışını CUma gününe denk getirmesi , açılışında kurban kestirmesi , kuran okutturması felan.

Laik bir komutanın bunu psikolojik baskı ile yaptığını düşünüyorum.
Yoksa ondaki zeka , dönemin tüm şeyhlerinin - imamlarının birleşse bile yetişemeyeceği bir düzeydeydi.

Ben artık bir müslüman ile tartışmaya girmiyorum.
Korkutulmuş , dayatılmış bilgi ile karşıma gelen biriyle sabahlara kadar tartışsam kaybederim.

İnsan ne zaman cesaretini toplar ve kendine sorular sormaya başlar , işte o zaman ruhen bedenen ... Her türlü bir rahatlamaya kavuşur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...