Jump to content

Ledün ilmi nedir?

Recommended Posts

2 saat önce, mirasyedi yazdı:

Forumda bu ilme sahip olan musluman yok galiba. :)

Türkiye cumhuriyeti devletinde, ya'nî son 100 yıllık dönemde,
Ledünnî ilim hakkında en geniş ve en doyurucu bilgi,  daha birkaç gün önce sana bu forumda verildi.
Daha önce de bu konuyu sormuştun, orda da kısa kısa olsa da son yüzyıllık dönemde hiçbir kitapta göremeyeceğin bilgiler verildi.
Ledünnî ilim hakkında çok odak bilgiler veriyordum.
İ'tirâf etmeliyim, anlaşılamayacağını bildiğim için bu özet bilgileri verdim.
Anlaşılacağını bilsem,, değil bir ateiste, bir müslümâna dahî söylemem.
Niye söylemem? 1- Kıskançlıktan 2- İfşâ sebebiyle cezâlandırılma korkusundan.

Ledünnî ilim Allah'ın bir hîbesidir, bağışıdır.
Genelde, Tahsîli olmayanlara, ümmî kullarına, fakir kullarına Allah'ın bir hediyesi.
Öyle bir hediye ki, Okuma yazma bilmeyen kişi Pire-fos-örden :) ve profösörden daha bilgili oluyor.

Anlamazsınız derken ben de bu anlamamazlıkta ortağım.
Çok uzun yıllar, Ledünnî ilim sultânı Muhyiddîn Arâbî hazretlerinin kitaplarını okudum.
Uzun bir müddet sonra Ledünnî ilmin varlığını ve övüldüğünü farkettim.
Bu konuyu Anlamak istedim, konunun üzerine gittim.
Aa bir de ne göreyim, yıllardır okuyup ta geçtiğimiz yerlerde hazret-i şeyh, sürekli ledünnî ilimden bahsediyormuş.
Sürekli anlamadan geçiyor muşuz. (Ben ledünnî ilmin tâmm göbeğinden, temellerinden bahsederken, senin, bişey anlatmadığımı düşünerek soru sormaktan vazgeçmen gibi...)

Hepimiz matematik eğitimi aldık. Ben desem ki bir yerde farklı ve daha basit kurallarla işleyen ve daha basit çözüme ulaştıran,,
Bir başka matematik sistemi daha var. İşte ledünnî ilim buna benziyor.
Bu ilimde akıl Dinlenmede, aklı devreye sokmaya bile gerek yok. Fakat kesin sonuç alınıyor... Bu ilim kuralsız mı? Öyle de değil...
Hz. Şeyh, tâmm bu noktada buyuruyor ki; "Aklın bilinen kuralları dışında  bu ilmin, ayrı bir fıkhı (sistemi) var"

Şunu da belirteyim; "Ben Ledünnî ilim ehli miyim? Değilim.
Hîbeye mazhâr biri miyim? Kesinlikle değilim.
Fakat aklî yollardan sofranın kırıntılarına ulaşmış olmakla istisnâ'yım. Çünkü açık açık anlatılsa da insânlar bu konuyu anlayamazlar. Çünkü akıllarından kopmaları zor...
Aklî yollardan konuyu araştırmış, az da olsa sonuç almış birisiyim. Benimkisi Bir nevî hırsızlık...
Fakat Allah'ın Evliyâ'sı o kadar şefkatli ve o kadar cömertlerdir ki, Hırsızlık için gelene bile ikrâm ederler. (Bakınız: V. Hugo, Sefiller)
Hattâ gelen hırsızı, Halkayı zikre bile alırlar...

tarihinde HATEM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Beslenme değişikliği ile otizm gibi genetik hastalıkları bile tedavi etmek mümkün.Eğer bir ledün ilmi varsa bu o olmalı.

Muhammed'in hadislerindeki beslenme tavsiyeleri her zaman garibime gitmiştir ama bu durum inançsızlığımı değiştirmedi.Yazı büyüklüğünü 20 yaptım umarım fazla büyük olmamıştır yeni üyeyim.

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, kris123 yazdı:

Beslenme değişikliği ile otizm gibi genetik hastalıkları bile tedavi etmek mümkün.Eğer bir ledün ilmi varsa bu o olmalı.

Muhammed'in hadislerindeki beslenme tavsiyeleri her zaman garibime gitmiştir ama bu durum inançsızlığımı değiştirmedi.Yazı büyüklüğünü 20 yaptım umarım fazla büyük olmamıştır yeni üyeyim.

Garibine giden durum nedir ki ? Kaldı ki bilmem kaç yüz yıl önce yaşadığı iddia edilen bir arabın beslenme tavsiyelerini nasıl oluyorda okuyabiliyorsun ? 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, kalgok yazdı:

Garibine giden durum nedir ki ? Kaldı ki bilmem kaç yüz yıl önce yaşadığı iddia edilen bir arabın beslenme tavsiyelerini nasıl oluyorda okuyabiliyorsun ? 

Ateistlere göre Muhammed epilepsi hastası ama epilepsi keto diyetle 2-3 haftada iyileşebiliyor.Muhammed 3 gün oruç tutardı orucunuda suyla veya hurmayla açardı diyor hadislerde yani bir nevi keto diyet yapmış oluyor hemde en katısından ömrü boyunca.

Sitelerde Paylaş

Hadis dediğin şeyden bu bilgiyi aldıysan ve hadis dediğin şeyde , muhammmed öldükten 100 - 150 sonra ;

Teyzesinin kızının ortanca oğlunun eşinin amcası rivayet ediyor : ile başlayan kolpalarsa , sende bunlara inanıyorsan , gerçekten bence psikolojik bir destek alman gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, kalgok yazdı:

Hadis dediğin şeyden bu bilgiyi aldıysan ve hadis dediğin şeyde , muhammmed öldükten 100 - 150 sonra ;

Teyzesinin kızının ortanca oğlunun eşinin amcası rivayet ediyor : ile başlayan kolpalarsa , sende bunlara inanıyorsan , gerçekten bence psikolojik bir destek alman gerekiyor.

Hadislere güvenilmez haklısın ama bilmen gereken başka konularda var.Bilimsel olarak epilepsi,otizm,parkinson gibi rahatsızlıklar o dönemde neredeyse hiç yoktu.Anlatmaya çalıştığım peygamber denilen şahsın epilepsi olmadığı.Ya sahtekardı yada hiç yaşamadı.

Sitelerde Paylaş

Orta doğunun aşırı sıcağından mı, kuru çölünden mi yoksa develerinden mi, orasını bilemem.

Ancak o yöredeki insanların, anlatılan her masala bir hayli zaafları oldukları ortada.

Hatta "eskilerin masalları" söylemi kutsal kitaplara bile girmiş.:D

Elbette sadece bunda kalmamış, çünkü bu kitapların hatırı sayılı bir kısmını hikayeler, masallar, efsaneler vs. süsler.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, kavak yazdı:

Orta doğunun aşırı sıcağından mı, kuru çölünden mi yoksa develerinden mi, orasını bilemem.

Ancak o yöredeki insanların, anlatılan her masala bir hayli zaafları oldukları ortada.

Hatta "eskilerin masalları" söylemi kutsal kitaplara bile girmiş.:D

Elbette sadece bunda kalmamış, çünkü bu kitapların hatırı sayılı bir kısmını hikayeler, masallar, efsaneler vs. süsler

Toplumun belirli kesimlerini baskılamak için bazı grupların oyunu olabilir din.Mesela museviliğin içindeki siyonizm kavramı gerçekte ırkçılık değil sosyal statüyü devam ettirmek için vardı.Aynı şekilde Islam ve hristiyanların kadın düşmanlığı ve cadı avı meselesi gerçek amaçlarını ortaya çıkarabilir.

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, kris123 yazdı:

Toplumun belirli kesimlerini baskılamak için bazı grupların oyunu olabilir din.Mesela museviliğin içindeki siyonizm kavramı gerçekte ırkçılık değil sosyal statüyü devam ettirmek için vardı.Aynı şekilde Islam ve hristiyanların kadın düşmanlığı ve cadı avı meselesi gerçek amaçlarını ortaya çıkarabilir.

Geçmiş tarihe ve günümüze baktığımızda, din ile siyasetin ve insanları yönetmenin kol kol gittiğıni görmek mümkün. İnsanlar, inançlarını kendi dört duvarları arasında icra etmeyi bir türlü akıllarına getirmemişler. Ayrıca inançlı insanların kötülük yapmayacağı inancı, hălen bir hayli yaygın. Halbuki bunun böyle olmadığınin sayısız örnekleri var.

Yine de ağzından tanrının ve kitabının ismini eksik etmeyen siyasetçilerin, din tacirlerinin, hacıların, hocaların ve şıhların peşinden körü körüne gitmekten tereddüt etmeyenlerin sayısı bir hayli yüksek. Bu durum karşısında, bazen hayret etmiyor değilim.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, mirasyedi yazdı:

https://gizliilimler.tr.gg/

forumun eski üyelerinden  @AKHENATON    sitesinde  arkadaşları ile gizli ilimler hakkında yazıp durmuşlar. 

Ledün ilmine sahip olanların  sayfalarca yazı yazıpda birşey anlatamamak gibi bir yetenekleri var.  :)

Bence ledün zımbırtısı baştan sona zırva!

Sitelerde Paylaş

İlim felan demişken ustalar beni şu " tesbih" konusunda bi aydınlatın ya.

749 kez attaraguttuu attaraguttu dendiğinde eve bela kaza girmiyormuş.
1349 kez abidigubidi abidigubidi dendiğinde rızk artıyormuş felan.

Bu rakamları hocaları veriyormuş.

İslam dininde bu rakamlar neye göre kime göre belirleniyor.
Acaba kabızlığa iyi gelecek bir tesbihat varmıdır ? Kaç kez ıkınıpıkını dersem sular seller gibi şaapabilirim.
Bİlgili ve alim kişiler yardımcı olursa sevinirim.

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, kavak yazdı:

Bence ledün zımbırtısı baştan sona zırva!

6 dakika önce, kalgok yazdı:

İlim felan demişken ustalar beni şu " tesbih" konusunda bi aydınlatın ya.

749 kez attaraguttuu attaraguttu dendiğinde eve bela kaza girmiyormuş.
1349 kez abidigubidi abidigubidi dendiğinde rızk artıyormuş felan.

Bu rakamları hocaları veriyormuş.

İslam dininde bu rakamlar neye göre kime göre belirleniyor.
Acaba kabızlığa iyi gelecek bir tesbihat varmıdır ? Kaç kez ıkınıpıkını dersem sular seller gibi şaapabilirim.
Bİlgili ve alim kişiler yardımcı olursa sevinirim.

Benim merak ettiğim konularda bunlar zaten.

zikir ,Meditasyon,hipnoz,akupunktur, vb konular.

Çocukken okuduğum bir ansiklopedinin etkisinde kaldım.Hala araştırıyorum.

Bir ara bunları palavra diye red etmiştim.

Tummo solunumu  meditasyonu ile buz içinde 2 saat duranlar var.

Bir arkadaşımda bir haftada italyancayı sular seller gibi konuşmaya başladı.

Nasıl öğrendin diye sorduğumda  bana hipnoz yaptılar demişti.
Hipnoz ile narkozsuz ameliyata girenler var.

Pubmedde yazıları okuyorum dini siteler ile aynı şeyi yazıp rakamlar ile destekleyip paylaşıyorlar.

Plasebo etkisi,hormon filan diyorlar.

Kendisini yakan budist rahibin hareket etmeden durmasıda beni çok etkilemişti.

En küçük ağrıda hastahaneyi ayağa kaldıran biri olarak merak ediyorum. :)

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, mirasyedi yazdı:

endisini yakan budist rahibin hareket etmeden durmasıda beni çok etkilemişti.

En küçük ağrıda hastahaneyi ayağa kaldıran biri olarak merak ediyorum. :)

Bizleri etkilese de, bir çok şey dışarıdan göründüğü gibi değil. Yani tüm veriler elimizde olmayınca, yahu bu adam hiç hareket etmeden nasıl da kendini yaktı diyoruz.

İnsanların çoğu bazı akıl ve mantık dışı şeylere ısrarla inanmak istiyorlar. O rahib meselesinin de makul bir açıklaması olduğu muhakkak.

Sitelerde Paylaş
On 18.03.2020 at 12:27, mirasyedi yazdı:

Ledün ilmi nedir?

Bu ilim nasıl öğrenilir?

Bu ilim bize ne gibi faydalar sağlar?

Dünya üzerinde bu ilme sahip kaç kişi var? 

Bu insanların topluma ne gibi faydaları  vardır?  :)

Sorularım bunlardı.Konuyu nereye getirdik. :)

Sorularımı unutturdunuz bana.

Sitelerde Paylaş

Ledün ilmi nedir diye, TDK amcaya sordum..

"Tanrı ile ilgili bilgi" diye kestirip attı.

Kulağıma gelen duyumlara göre okuyarak da öğrenilemez miş, iyi mi?!:D

Ehh..hal böyle ise, herkes bir yerinden bir şeyler uydurur ve bu işin sonu sallamasyona kadar gider.

Zaten öyle!

Yanılmıyordam, zıva olduğunu daha önce söylemiştim galiba.:D

DIpnot: Şimdi birazdan safkan müslümanın teki gelip, böyle çook önemli bir mevzu TDK´ya mı sorulur minvalinde çekiştirirse heeç şaşmam.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...