Jump to content

Aleviler üzerinden ofansif mizah yapan kadın komedyen

Recommended Posts

https://haberport.com/amp/gundem/pinar-fidan-in-stand-up-gosterisinde-ofansif-mizahi-alevileri-h31924.html

ETa2pE6X0AAZrYb.jpeg

Söylediğine göre ironi yapmak istemiş, aslında kendisi de Alevi imiş, tamamen yanlış anlaşılmış. Bunlar kendi beyanı, doğrusunu bilemem.

Bu tür hassas konular üzerinden mizah yapmak mazur görülebilir mi?

tarihinde Las Seis Flechas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zekice yapıldığı takdirde insanların hassas noktaları olan dini ve milli konular üstünde yapılan mizahlarda beis görmüyorum. Fakat onun orda yaptığı yaşanılan bi acı üstünden komedi elde etmesi, ki komiklik tarafı yok. 

Öncesini bilmiyorum videonun, konudan bağımsız olarak sonrasındaki birkaç dakikada da eğlenceli buldum dediklerini. Kendi yolunu kendi kapatmış oldu, çok fazla tepki gördü kolayca da unutulmaz. 

Sitelerde Paylaş

Kızın kendisi de bir Alevi zaten. Burada ironi yapmak isterken, niyeti bambaşka iken alakasız şekilde Alevi düşmanı damgası yedi. Şu an tüm Türkiye ona küfürler ediyor. Yandaş-muhalif bütün haber siteleri ve gazeteler olayı hakaret ve hedef gösterme gibi yansıtmış.

Kızın, Alevilerin yakılarak öldürülmesi gerektiğini savunduğunu düşünüyorlar ciddi ciddi. Bunu çok hoşgörülü(!) olduğu iddia edilen bir kesim yapıyor.

20200319_162254.jpg

20200319_162228.jpg

Sitelerde Paylaş

Yazık ülkenin insanlarına. Aslında ironi yaparak Alevi düşmanlarını iğnelediğini bile idrak edemeyip zaten kendisi de Alevi olan kızcağız için neler neler yazmışlar. Hakaretler, bel altı küfürler, tehditler...

Ben de ilk başlarda Alevici çakma ateistlerin yaptığı propagandalara aldanırdım, Alevileri çok hoşgörülü ve aydın falan zannederdim. Ama zaman içinde Alevileri tanıdıkça tıpkı Sünniler gibi cahil ve yobaz olduklarını iyice anladım. Öyle namaz kılmamakla, açık giyinmekle aydın olunmuyor. Tamam bunlar da bir şey ama yeterli değil. 

Dinlerin hepsi aynıdır. Dinlere inananların da hepsi aynı derecede insan olduğuna göre hepsi aynı derecede yobazdır aynı zamanda. Birini yerip diğerini övmek ancak aptal ve çakma bir ateistin tavrı olabilir. Gerçek bir ateist tüm dinlere eşit mesafede durur. Eminim ki güç Sünnilerin değil de Alevilerin elinde olsaydı pek de farkı bir tablo ortaya çıkmayacaktı. 

Sitelerde Paylaş

iste böyleee,

Dinleri uyduranlar insanlardir.Onbinlerce yillar önce ilkel insanlar her korktuklari seyi ALLAH ,RAB,iLAH olarak algilamislardir.Insan Tanrinin kafamiza koydugu USA ilgi duydugu oranda uydurulan dinlerden uzaklasabilmistir.TANRININ kitabi insanin kafasina koydugu USDUR,AKILDIR.Bu USU kenefe atipda uydurulan dinleri TANRI buyrugu sananlar cok büyük yikimlara ügramislardir, ugruyorlar,gelecektede ugriyacaklardir.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------Avrupada papazlar mezhepleri birbirine düsürüp AVRUPADA 35 yil süren mezhep savaslarina neden olmuslardir.Parisde 3 gecede 70,000 pirotestanin kafasini katolikler kesmislerdir.Neymis KATOLiK mezhebi HAKMIS,PIROTESTAN mezhebiyse BOKMUS.Avrupali ronesans devrimi yapip papazlari SiYESETTEN uzaklastirip kiliselere tikinca ve kafalarini kiliselerin penceresinden bile cikarmalarini yasaklayinca Avrupali bir OH dedi din ve mezhep savaslarindan kurtuldular.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------Bizim müslümanlarsa mezhep savaslarini hala isitip isitip piyasaya surmekteler milyonlarca insan öldürülmekte ülkeler yerle bir edilmektedir.Amaaaa UYANAN bir ALLAHIN kulu cikipda avrupadaki gibi bir RONESANS yapipda 1,5 milyar insani birbirini yemekten kurtaramiyor.Bir ATATÜRK ciktiydi DiNi siyasetten ayiran o gitti yine dinciler dini siyesete sokup milleti birbirine düsürür oldular.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------Islami taniyabilmek icin bu müslüman sairinin siirini lütfen okuyunuz.

RIZK  iCiN  CEKME  TEESSÜR

HAYI  KOY, HUYA  ULAS

iKi  LEVHiN  ARASINDA

HALiKIM  BESLER  SENi

Bu siiri  TÜRKCEYE cevirelim

ihtiyaclarin icin üzülme, dert edinme

calismayi birak , iBADET  et

iki tahta arasinda olsanbile

ALLAHIM  besler seni.iKi tahta arasinda Allah insan beslemiyor TAHTAKURUSUNU besliyor.

Somali müslüman ülke, hergün Somalide 1000 cocuk acindan ölüyordu.Bugün Yemende insanlar acindan ölüyorlar,onlari buu sairin ALLAHI görmüyormuki onlara bir tas CORBA veremiyor.Tanri tüm ihtiyaclarini gidersin deye insanin kafasina US koymustur.Onu calistiranlar her ihtiyaclarini giderir onu calistirmayipda herseyi Allahdan alabilebilecegini sananlarda SÜRÜM SÜRÜM sürünüyürler.------------------------------------------------------------------------------------------------------------JJaponyanin ne yer altinda nede yer üstünde hicbir seyleri yoktur.Herseyi disardan aliyor isleyip tekrar disari satiyor büyük paralar kazanip beyler gibi yasiyorlar.AKLINI kullanmayipda herseyi ALLAHTAN isteyenler Allahdan bir tas CORBA bile alamayip SÜRÜM SÜRÜM sürünüyürler.------------------------------------------------------------------------------------------------------------TANRI  USUMUZU neden kafamiza koymustur?Onu calistirip bütün ihtiyaclarimizi temin edelim deye.AKLINI kullanmayippda ibadetle ihtiyaclarini ALLAHDAN alacagini sananlara soruyorum.Allah kafamiza beyni neden koydu ?Süs olsun diyemi?------------------------------------------------------------------------------------------------------------JJaponyanin % 87 si ATEiSTTiR.Soruyorum size,Allah  % 87 si ATEIST yani TANRITANIMAZ olan bir ülkeye neden bu ZENGINLIGI veriyor?Tanri bu zenginligi vermiyor onlar uslarini kullanarak bu zenginlige kavusuyorlar.Allah ister inancli olsun istersede inancsiz.Onun nazarinda herkes esittir.O insana gerekli olan AKLI vermistir.AKLINI calistiranlar kazaniyor,AKLINI kullanmayanlarsa kaybediyorlar.NAMAZLA,ORUCLA,HACLA  kimse ALLAHTAN  bir TAS  CORBA bile alamaz.Dedimya Japonlarin cogu DiNSiZ amaaaaaa BEYLER,PASALAR gibi yasiyorlar.Kim veriyor bu ZENGiNLiGi ALLAHMI?Hayir kendileri calisip kazaniyorlar AKILLARINI kullanarak.

Dedeniz Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Aslında farklı bir şey yapıp övgü toplamak istemiş ama elime yüzüme bulaştırmış olduğunu düşünüyorum. Yani Bence kız kendini profesyonelce ifade edebilse idi belki buradan iyi bir mizah çıkabilirdi. Belki de kurgulanmış olanı Beceremedi diye bu duruma düştü. 

Güvenli yer varken, köpek balıkları ile dolu havuzda yüzmeye çalışır isen olacağı budur. 

Sitelerde Paylaş

Hassas konu dediğiniz nedir ki?
Her konu ve mesele üzerine mizah yapılabilir ve bence yapılmalı. Ancak her insan bu tür eylemleri kaldıramaz, ki bunun sayısız örneklerini tüm dünya gördü zaten. Adam dövmekten tutun, gün görmemiş küfürler mi dersiniz, öldürme tehditi mi dersiniz ve hatta toplu katliyama kadar her türlü tahammülsüzlük mümkün.

Örneğin şu şirin karikatür yüzünden küfür yemiş birisiyim::D

image.gif.4cc03fbb9e0bef8ba7bf3c2a2c1529bd.gif

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu kadının o video'sunu seyrettim. Ortada ironi falan yok, direk söylemiş söyleyeceğini. İddia ettiği gibi gerçekten ironi yaptıysa, bu konuda son derece beceriksiz olduğu aşikar. Halka açık ortamda mizah yapan kişi, ironi yaparken kurduğu cümlelere son derece dikkat etmek zorundadır. İfadeleri on kere gözden geçirmeli, hala şüphedeyse söylemeden önce başka kişilerin fikrini almak zorundadır. Milletin karşısna geçip futursuzca konuşup, daha sonra ironi yaptım demek insanı kurtarmaz. Bu densiz kadını görünce aklıma Güner Ümit isimli soytarı geldi, o da  televizyonda, hem de canlı yayında Alevilere yönelik sözler etmiş, büyük tepkiler sonrasında bir süre korkudan saklanmış, nihayetinde yok olup gitmişti.  

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kavak yazdı:

Hassas konu dediğiniz nedir ki?
Her konu ve mesele üzerine mizah yapılabilir ve bence yapılmalı. Ancak her insan bu tür eylemleri kaldıramaz, ki bunun sayısız örneklerini tüm dünya gördü zaten. Adam dövmekten tutun, gün görmemiş küfürler mi dersiniz, öldürme tehditi mi dersiniz ve hatta toplu katliyama kadar her türlü tahammülsüzlük mümkün.

Örneğin şu şirin karikatür yüzünden küfür yemiş birisiyim::D

image.gif.4cc03fbb9e0bef8ba7bf3c2a2c1529bd.gif

Bence birileri insanları kışkırtmaya, galeyana getirmeye çalışıyor olabilir. Mizahı yapan kız zaten bir Alevi, aslında amacı Sünni yobazları iğnelemek. Bu gayet açık ama bazıları ya kasıtlı olarak anlamazlıktan gelip saldırmaya yer arıyor, yapay gündem yaratmaya çalışıyor ya da dini dogmalara ciddi olarak kapılmış yobaz insanlar olduğundan anlamamak için direniyor. Yobazlığın dini fark etmiyor, sonuçta hepsi aynı derece insan bunların. 

Kız instagram hikayesinde kendisine bazı yobaz olmayan Alevilerden gelen destek mesajlarını da paylaşmış mesela. Böyle açık fikirli olanlar da var neyse ki.

Yine de hatalı çünkü bu toplumun henüz böyle şeylere hazır, alışkın olmadığını ve çoğunluğun bunu idrak edemeyeceğini hesaba katması gerekiyordu.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Las Seis Flechas yazdı:

Bence birileri insanları kışkırtmaya, galeyana getirmeye çalışıyor olabilir. Mizahı yapan kız zaten bir Alevi, aslında amacı Sünni yobazları iğnelemek. Bu gayet açık ama bazıları ya kasıtlı olarak anlamazlıktan gelip saldırmaya yer arıyor, yapay gündem yaratmaya çalışıyor ya da dini dogmalara ciddi olarak kapılmış yobaz insanlar olduğundan anlamamak için direniyor. Yobazlığın dini fark etmiyor, sonuçta hepsi aynı derece insan bunların. 

Kız instagram hikayesinde kendisine bazı yobaz olmayan Alevilerden gelen destek mesajlarını da paylaşmış mesela. Böyle açık fikirli olanlar da var neyse ki.

Yine de hatalı çünkü bu toplumun henüz böyle şeylere hazır, alışkın olmadığını ve çoğunluğun bunu idrak edemeyeceğini hesaba katması gerekiyordu.

Herkes içinde yetiştiği ortamın kültürüne  göre yoğrulup kutsalını belirliyor, tamam belirlesin. Bunda bir sıkıntı yok ve anormal bir durum da değil zaten.
Buna mukabil, verilen bazı tepkiler, anormal olan. Hadi küfürü, ana avrat sövmeyi falan geçtim...
Birinin hayatına kastetmek, onu tehdit etmek vs. neyi nesidir nedir yahu?

Ben kendim Avrupa´nın ortasında "Tanrı yok, dinler yalan" minvalinde birşeyleri uluorta bağırmıştım.
N´oldu dersiniz?
Bazıları dalga geçti, bazıları güldü, bazıları sessizce izledi ve bazıları alkışladı.
Hepsi bu!
Peki, müslüman bir ülkenin bir kentinde ve sokağın ortasında buna benzer bir eylem yapsaydım, halimin nice olacağını tahmin etmek pek zor olmasa gerek.

Ha, Avrupa´da geri kalmış yobazlar yok mu? Elbette var ancak yine de mizah konusunda ve birçok konuda fersah fersah ilerideler.

Sitelerde Paylaş

Bu kızı hiç duymamıştım bile daha önce. Hiç tanımıyordum yani. Ama hiç de kalkıp insanların katledilmesiyle dalga geçecek ya da bunu temenni edecek birisi gibi gelmedi bana. İroni yaptığı, Sünni yobazlarını iğnelediği açık. Evet Alevilerin çoğunluğu anlamayıp kendisini linç etse de doğrusunu anlayıp kendisine destek olanlar da var. 

Normalde bu kadar ilgilenmezdim konu ile ama şahsına yönelik bu kadar iğrenç saldırılar yapıldığını görünce ben bile onun yerine üzüldüm yani. Hiç tanımadığım halde sırf vicdanımdan sahip çıkasım geldi. Kızcağıza ölüm tehditleri, tecavüz tehditleri, bel altı küfürler... Yeni Akit tayfasından bir farkları yok bunların. İçlerindeki Anadolu çomarını açığa çıkarmışlar. Vallahi kızcağız yanmış kadar acı çekmiştir artık. Sünni yobazlığını eleştiriyorsan sen de onlardan bir farkın olduğunu kanıtlamalısın. 

Birçoğuyla tartışmaya girdim; olayın yansıtıldığı gibi olmadığını, tam tersi olduğunu anlatmaya çalıştım ama anlamamak için ant içmişler galiba. Hatta bir tane Alevi kız özelden de yazdı, onunla da uzun uzun tartıştık. Ama değişen bir şey olmadı sanırım. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...