Jump to content

Recommended Posts

Corona epidemisinin Türkiyedeki durumu ve geleceği konusunda matematik modelleme yapan, mesela SIR modeli uğraşan siteler var mı?

Modellemek için elbette sağlıklı veri gerekiyor. Geçen hafta sonu Sağlık Bakanlığının sitesinde dahi ne hastalığa yakalanmışların listesi vardı ne ölüm vakalarının ne de hastalığı yenmiş insanların. Ancak Türkçe Wikipediada bir liste ve tabelle bulabilmiştim. Bu hafta sonu Sağlık Bakanlığının sitesinde de aynı bilgiler verilmeye başlanmış. Sağlık Bakanlığının sitesindeki verilerin sağlıklı veriler olmadığından eminim. Mesela Corona virüsü nedeniyle ölenleri sayısı listelenmemiş, hastalığı atlatmış kişiler hakkında bilgi bulunmuyor. Verilen sayılarla mesela SIR modeli parametrelerini tespit ettığimde ve bu parametrelerle model hesapladığımda, Sağlık Bakanlığının verileri ile hiç ama hiç uyuşmayan sonuçlar çıkıyor. Tabi ben de hesap ve/veya metot hatası yapmış olabilirim ama şimdilikk tahminim Sağlık Bakanlığının verilerinin tamamen uydurma olduğu yönünde. Bunu düşünmemin nedenlerine örnekler

- Sağlık Bakanı "Bizde Corona vakası yoktur" dediği zamanlarda, Türkiyeden ülkesine dönen yabancı uyrukluların kendi ülkelerinde yapılan kontrollarda virüslü çıkmış olmalarıdır.

- Umreden gelenlerin sergilediği ahlaksızlıklar

- Komşu ülkelerde Corona salgını azmışken sınırların sonuna dek açık olması

- ...

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Corona epidemisinin Türkiyedeki durumu ve geleceği konusunda matematik modelleme yapan, mesela SIR modeli uğraşan siteler var mı?

Modellemek için elbette sağlıklı veri gerekiyor. Geçen hafta sonu Sağlık Bakanlığının sitesinde dahi ne hastalığa yakalanmışların listesi vardı ne ölüm vakalarının ne de hastalığı yenmiş insanların. Ancak Türkçe Wikipediada bir liste ve tabelle bulabilmiştim. Bu hafta sonu Sağlık Bakanlığının sitesinde de aynı bilgiler verilmeye başlanmış. Sağlık Bakanlığının sitesindeki verilerin sağlıklı veriler olmadığından eminim. Mesela Corona virüsü nedeniyle ölenleri sayısı listelenmemiş, hastalığı atlatmış kişiler hakkında bilgi bulunmuyor. Verilen sayılarla mesela SIR modeli parametrelerini tespit ettığimde ve bu parametrelerle model hesapladığımda, Sağlık Bakanlığının verileri ile hiç ama hiç uyuşmayan sonuçlar çıkıyor. Tabi ben de hesap ve/veya metot hatası yapmış olabilirim ama şimdilikk tahminim Sağlık Bakanlığının verilerinin tamamen uydurma olduğu yönünde. Bunu düşünmemin nedenlerine örnekler

- Sağlık Bakanı "Bizde Corona vakası yoktur" dediği zamanlarda, Türkiyeden ülkesine dönen yabancı uyrukluların kendi ülkelerinde yapılan kontrollarda virüslü çıkmış olmalarıdır.

- Umreden gelenlerin sergilediği ahlaksızlıklar

- Komşu ülkelerde Corona salgını azmışken sınırların sonuna dek açık olması

- ...

Sevgiler

Bende bu hastalık çıkmadan önce grip benzeri bir hastalığa yakalandım.

Test yapılmadığı için ne olduğum belli değil.Antiviral ilaç yazmışlardı.

Almaya gittiğim eczacı beni görünce kaçacak delik arıyordu. :) 

Bu ilacı herkese vermezler diyordu.

O zamanlar testi yoktu.Şimdi var ama gene herkese yapmıyorlar.

Durumu ağır Ölmek üzere olan hastalara yapıyorlar testi.

Birde zengin olanlara  yapıyorlar.

Hastalığı Hafif geçirenlerin  test yapılmadığı için taşıyıcı olup olmadığı belli değil.

Herkese bulaştırabilirler.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, mirasyedi yazdı:

Bende bu hastalık çıkmadan önce grip benzeri bir hastalığa yakalandım.

Test yapılmadığı için ne olduğum belli değil.Antiviral ilaç yazmışlardı.

Almaya gittiğim eczacı beni görünce kaçacak delik arıyordu. :) 

Bu ilacı herkese vermezler diyordu.

O zamanlar testi yoktu.Şimdi var ama gene herkese yapmıyorlar.

Durumu ağır Ölmek üzere olan hastalara yapıyorlar testi.

Birde zengin olanlara  yapıyorlar.

Hastalığı Hafif geçirenlerin  test yapılmadığı için taşıyıcı olup olmadığı belli değil.

Herkese bulaştırabilirler.

Sevgili mirasyedi.

Şansın varmış ve ne olduğu belli olmayan hastalığı atlatmışsın.

Geçmiş olsun!

SIR modellemesini Alman verilerine uygularsam, verilere uygun grafikler çıkıyor.

Türkiye verileri ile ama sonuçlar hiç uygunluk göstermiyor.

Oysa Alman verilerinde de elbette belirsizlik var. Virus taşıyan ve fakat test edilmemiş kişilerin sayısı test sonucu tespit edeilen hasta sayısının 4 ile 11 katı olduğu tahmin ediliyor. Buna rağmen resmi veriler sağlıklı sayılardır, çünkü bu sayılarla hesaplanan model parametrelerle yapılan model hasabı  yine verileri destekler nitelikte.

Uygunluk derken... Model sonucunun test sonuçları ile yüzde yüz uygunluk göstermesi aranmıyor. Hata payı yüzde 20-30 olması da gayet iyidir. Fakat Sağlık Bakanlığının verileri ile model verileri arasındaki uygunsuzluk yüzde 80-90'ı buluyor.

Benim bundan kendim için çıkardığım sonuç, Sağlık Bakanlığınınn şimdiye dek verdiği sayılar işkembeden verilen sayılardır sonucudur.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...