Jump to content

"Dünya Düz" diyen Müslümanlar

Recommended Posts

40 dakika önce, sağduyu yazdı:

Ayet alalım.

39:5-Gökleri ve yeri gerçek ile yarattı. Geceyi gündüzün üzerine yuvarlar ve gündüzü de gecenin üzerine yuvarlar. Güneşi ve ayı da emri altına sokmuş ve onların her biri belli bir süreye kadar akıp gitmektedir. Kesinlikle, O Üstündür, Bağışlayandır.

Bu ayet, dünyanın yuvarlak olduğunu bildirmektedir. "Yuvarlıyor" kelimesinin Arapçası olan "yükevviru" kelimesi ile Türkçeye de geçen "küre" aynı kökten türemektedir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 93
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, KuranMumini2698 said:

39:5-Gökleri ve yeri gerçek ile yarattı. Geceyi gündüzün üzerine yuvarlar ve gündüzü de gecenin üzerine yuvarlar. Güneşi ve ayı da emri altına sokmuş ve onların her biri belli bir süreye kadar akıp gitmektedir. Kesinlikle, O Üstündür, Bağışlayandır.

Bu ayet, dünyanın yuvarlak olduğunu bildirmektedir. "Yuvarlıyor" kelimesinin Arapçası olan "yükevviru" kelimesi ile Türkçeye de geçen "küre" aynı kökten türemektedir.

Kuran'da güneş ve ay

başlıklı bölümden alıntı:

Tekvir 1'deki küwiret

güneşin

bir küre, bir top biçiminde olup

yuvarlandığını dile getiriyor.

KÜRE kelimesi bizim dilimize Arapçadan geçmiş.

Bkz https://www.etimolojiturkce.com/kelime/küre1

KEWERE fiili 

Arapçanın kadim sözlüklerinde şu anlamlara geliyor:

(yol olarak) dolanmak,

(sarığı) dolamak

saat kurar gibi burkup çevirmek

Bkz http://www.studyquran.co.uk/PRLonline.htm

to twist a watch to set it (picture) ile ilgili görsel sonucu

60927_57229_800_auto_jpg.jpg

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, KuranMumini2698 yazdı:

İşiniz gücünüz ayet kıvırmak başka bir şey yok. Bu ayetten nasıl dünyanın yuvarlak olduğunu çıkardın anlamak güç doğrusu. Madem yuvarlak diyor niye siz bulamadınız? Kâfir diyince ne hikmetse Kuran'da da oluyor. http://www.kuranmeali.com/AyetKarsilastirma.php?sure=2&ayet=115 http://www.kuranmeali.com/AyetKarsilastirma.php?sure=51&ayet=48 http://www.kuranmeali.com/AyetKarsilastirma.php?sure=18&ayet=86 Bence yeterli. Bilim-öncesi topluluklarda tarih boyunca sorulagelmiş olan bir soruya “Peygamber” cevap vermekte: 
“Güneş geceleri nereye gidiyor?”
Peygamber’in cevabı:
Arş’ın altında secde yapmaya gider; bu maksatla izin ister, kendisine izin verilir. Secde edip kabul
edilmeyeceği, izin isteyip izin verilmeyeceği zamanın (kıyametin) gelmesi yakındır. O vakit kendisine: 
”Geldiğin yere dön!” denir. Böylece battığı yerden doğar. (Buhari, Tefsir Ya-sin 1, Bed’ul-Halk 4, 
Tevhid 22,23, Müslim, İman 250, (159), Tirmizi, Tefsir, Ya-sin, 4225)

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, KuranMumini2698 said:

Ben burada dünya yuvarlaktır gibi bir ifade göremedim. Geceyi gündüzün üstüne, gündüzü de gecenin üstüne sarıyormuş, sanki bunlar gerçek bir varlıkmış gibi. Bunlar sadece dünyanın hareketleri ile oluşan durumlardır.

Bir de burada neden güneş ve ay akıp gidiyor deniyor. Aslında güneş sisteminde asıl akıp giden dünya ve aydır, güneş sabittir.

1 hour ago, Hasan Akçay said:

Kuran'da güneş ve ay

başlıklı bölümden alıntı:

Tekvir 1'deki küwiret

güneşin

bir küre, bir top biçiminde olup

yuvarlandığını dile getiriyor.

KÜRE kelimesi bizim dilimize Arapçadan geçmiş.

Bkz https://www.etimolojiturkce.com/kelime/küre1

KEWERE fiili 

Arapçanın kadim sözlüklerinde şu anlamlara geliyor:

(yol olarak) dolanmak,

(sarığı) dolamak

saat kurar gibi burkup çevirmek

Bkz http://www.studyquran.co.uk/PRLonline.htm

Ayet şu:

Tekvir 1. Güneş, dürüldüğü zaman,

Demek ki Kuran'a göre güneş düz bir şey, put belli zaman sonra onu dürecekmiş. Yani şu anda güneş dürülmüş bir şey değil, dürüleceği zaman kıyamet günü.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, gezenbocuk45 said:

Bilim-öncesi topluluklarda tarih boyunca sorulagelmiş olan bir soruya “Peygamber” cevap vermekte: 
“Güneş geceleri nereye gidiyor?”
Peygamber’in cevabı:
Arş’ın altında secde yapmaya gider; bu maksatla izin ister, kendisine izin verilir. Secde edip kabul
edilmeyeceği, izin isteyip izin verilmeyeceği zamanın (kıyametin) gelmesi yakındır.

O vakit kendisine: ”Geldiğin yere dön!” denir. Böylece battığı yerden doğar.

(Buhari, Tefsir Ya-sin 1, Bed’ul-Halk 4, Tevhid 22,23, Müslim, İman 250, (159), Tirmizi, Tefsir, Ya-sin, 4225)

Madem amacınız Kuran'ı eleştirmektir 

kanıt olarak

Kuran'ın dışından yapılan üfürmelere değil

ayetlere dayanmanız gerekir.

Örneğin Yasin 40'ta belirtildiği üzere

güneş, dünya ve ay... bunların her biri

kendi yörüngesinde yüzer

küllün fî felekin yesbehûn.

Allah 

güneşin yörüngesinde duraklar belirlemiştir;

güneş kendi yörüngesinde yüzerken ORALARA uğrar,

üfürükteki arşın altına gitmez.

Yasin 38:

Ve güneş kendi durağına akıp gider

Veş şemsü tecrî li müstekarrin leha

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arzın ve kamerin

güneş etrafındaki hareketleri birbiriyle yakından ilgilidir

o kadar ki ... bir "sene"de 12 (bazan 13) dolunay oluştuğu halde her aydan yalnızca 1 tane bulunur;

örneğin bir şemsî "sene"de yalnızca 1 Zilhicce* bulunur.

O yüzden doğuşuna tanık olduğunuz dolunayların sayısı şemsî senelerin sayısına eşittir

Yûnus 5:

Güneşi ışık yapandır Allah, kameri nur

ve kamere inişler (meNaZiL) vermiştir

ki senelerin sayısını bilin -li ta'lemû aded es sinîn

______________________________________________________________________________________________________________

* 2006 senesinde hacca gittim,

ordan biliyorum;

2006 senesinde 2 tane Zilhicce vardı.

Kuran'dan ne kadar savrulup gidildiğinin kanıtıdır bu;

o yüzden diyorum

Kur'anın dışından yapılan üfürmeler aldatmasın sizi;

gerçekler Kuran'dadır; Kuran'a bakın.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
46 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Madem amacınız Kuran'ı eleştirmektir 

kanıt olarak

Kuran'ın dışından yapılan üfürmelere değil

ayetlere dayanmanız gerekir.

kendi yörüngesinde yüzer

küllün fî felekin yesbehûn.

Allah 

üfürükteki arşın altına gitmez.

Yasin 38:

Ve güneş kendi durağına akıp gider

Veş şemsü tecrî li müstekarrin leha

Kur'an dışında dediğin şey hadis 3 tanede ayet verdim. Kur'an tanrıdan gelecek olsaydı kimse bunun tartışmasına tenezzzul etmezdi. Madem Kuran'da bilimsel ayetler var neden kâfirler bulunca ortaya çıkıyor. Boş ayetlerden mucize çıkarmaya çalışma.

tarihinde gezenbocuk45 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

kendi yörüngesinde yüzer

Dünya kendi yörüngesinde yüzer demiyor, güneş ve aydan bahsediyor, ayıp değilmi yalan söylemek? 
Güneş sisteminde güneşin bir yörüngesi falan yoktur, güneş ortada sabit diğer gezegenler onun çevresinde döner.

31 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Allah 

Güneşin yörüngesinde duraklar falan yoktur, bunlar bariz bilimsel hatalar, sizin gibi dinle kafayı sıyırmış meczuplar utanmadan bilimsel hataları mucize gibi kakalamaya çalışıyorlar. 

Ay ve güneş bir yörüngede yüzer demek için 7. yüzyılda cahil bir çöl arabı olmanız yeterli!
En cahil ve geri zekalı adam bile güneşin sabah doğudan doğup belli bir yolu takip ederek akşam batıdan battığını görebilir, keza ay da aynı şekilde.
Böylece cahilce ay ve güneş bir yolu, yörüngeyi takip edip akar diyebilir ve elbette bu yanlış bir çıkarımdır.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Nedir bu saldırgan tavrın kardeşim

sen insansın, benim insan kardeşimsin,

düşmanım değilsin.

Ben hiç bir ateistin bir müslümana gerçek anlamda bir düşmanlık beslediğini görmedim. Birey olarak saygıyı hakediyorsunuz ama fikirsel olarak yalanlarınıza katlanılamıyor. İslamcıların insanların gözünün içine baka baka sürekli olarak yalan söylemesi bir yerden sonra antipatik olmaya başlıyor.

Sitelerde Paylaş

Kur'an-ı Kerimde güneş ve ay için yüzer s-b-h dediği gibi tecri c-r-y akar da demektedir.

esasen sebeha tespih ile aynı köktür.bunların adeta hareketleri ile tesbih boncukları gibi bir ip gibi yörüngede aktığı da anlatmış desek abes olmaz

tecri cry su için kullanıldığı gibi rüzgar içinde güneş ve ay içinde kullanılmış

malum elektriğe cereyan denir ingilizcede current ikisi de akmak manasındadır,float flow gibi kelimelerin arapça yüzme ve akma kelimeleri ile hemen hemen aynı anlamdadır

ancak rüzgarda akar gemide denizde akar nehirde akar elektirikte akar güneş ve ayda akar 

kapı pencere açık olsa cereyan yaptı denir yani rüzgarın hızlı hareketi demek 

malum arapçada elekriğe cereyan denir ki bizde de kullanılır 

cereyan mecra tecri hepsi akma manasındaki c-r-y kökündedir

mecra da akımın olduğu yer misal damarlar kanın aktığı cereyan ettiği mecradır

güneş ve ayın da mecraları vardır yörüngeleri vardır

s-b-h yüzmek 

bir nevi havada süzülmek motorsuz zahmetsiz sürtünmesiz gitmek için suya teşbih yapılmış

esasen akmak yüzmek rahat ve hızlıca hareket demektir.

tereyağından kıl çeker gibi kolay asan anlamındadır burda deyimsel kullanım vardır

yine suyun kaldırma kuvveti gibi güneş ve ayın belli kuvvetler ile dengede kaldığını göstermede bana göre vardır

kimse de elektrik akar akım vs veya rüzgar akar dediğinde su anlamıyor

hz süleymanın rüzgarı akıtması yönlendirmesi tecri ile verilir

cennete altından ırmaklar akar derken tecri verilir

geminin yüzmesi tecri ile verilir

güneş ve ay yüzer akar dediğinde de  ani rahat hızlı ve belli bir yöne yönelmiş hedeflenmiş gayeli hareket demektir ki güneş ve ay için bu tam mutabıktır

her nehirin gideceği yer döküleceği nokta bellidir geminin çıktığı ve gideceği nokta rota bellidir

elektirik devrede akacağı noktalar bellidir

dünya ve güneş ve ayda hareketleri belli bir durakta belli süre sonra sona erer bu bakımdan akma yüzme mutabıktır 

ama hakiki asli manası su gibi şeylerin akmasıdır

aslında seale yani sual isale gibi şeylerde kulanıla seale de sıvıların akışıdır

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Safkan dindarlara açık mektup:

Alırsınız yanınıza bir minder...

Dışarı çıkıp o değerli kıçınızın üstüne oturduktan sonra, her gün sabahtan akşama kadar güneşin ve ay dedenin hareketlerini izlersiniz.

Bu esnada notunuzu yazarsınız ve biraz da becerikli iseniz, konumlarını ve biçimlerini çizebilirsiniz.

Hepsi bu kadar.

Zor bir şey değil, sadece o değerli kıçınız azıcık ağrıyabilir.

Olacak o kadar, çünkü bilimsel eylemler uğruna neler yapılmaz ki!

Bilimsel çalışma ne idi, umarım biliyorsunuzdur: gözlemlenebilirlik, ölçülebilirlik, tekrarlanabilirlik.

Hadi göreyim sizi...

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Tengrizm18 yazdı:

Kuran'da bilimsel hatalar vardır. Örneğin göğün yerin üzerine düşmesin diye allah göğü tutuyormuş. Ve yıldızları şeytana atılan taşlar yapmış gibi bilimsel hatalarla dolu bir kutsal kitap. Ve Kuran'a göre evren şu şekildedir.

images (8).jpeg

7 kat atmosfer demiş evet çok doğru anlamışsın.

Gök denidliğinde atmosfer anlıyorsan seni tebrik ederim.

tarihinde kabara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, kabara yazdı:

Ben gök ( kurulan cümleye bağlı değişkenlik gösterebilirken ) derken üstümde olan herşeyi anlıyorum buna uzayda dahil.

Sonuçta yedi kat gök islamdan önceki dinlerde de varmış. Ve buda Kuran'ın bilimsel mucizesi olmadığı anlamına geliyor. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, nogodbutAllah yazdı:

aslında seale yani sual isale gibi şeylerde kulanıla seale de sıvıların akışıdır

etimoloji çok zevkli bir konudur. ben fonetik de severim. dil ile ilgili her konu zevklidir aslında. bir tek kelime öğrendiğin zaman heyecan duyar, mutlu olursun. bir şekilde dilimize girmiş yabancı kelimelerin eski olanları arapça-farsça iken, yeni olanları ise batı dillerinden.. bu bakımdan verdiğin bilgiler beni çok mutlu etti.

ancak Kuran'dan bu şekilde bilimsel sonuçlar çıkarmak 1400 yıldır yapılmayan bir şey. elbette birileri her çağda türlü türlü anlamlar yüklemişler, bu görüşlerini de desteklemek için bazı ayetleri argüman olarak göstermişlerdir. kuran; o günün bilgilerinin, şartlarının, eğitim seviyesinin, içine doğduğu kültürün kendisiyle doğrudan ilişkilidir. o yüzden bir norveçlinin orucu düşünülmemiş, o yüzden kuran'da ananasın, muzun adı geçmemiştir. kuran hiçbir şekilde mekke'de, medine'de bilim kurulları oluşturulmasını salık vermemiş, sanat etkinliklerinin insan hayatı için ne denli gerekli ve önemli olduğu üzerinde durmamıştır. bugünün eğitim anlayışında olmazsa olmaz iki unsur vardır: pozitif bilimler ve güzel sanatlar. tabii bunun yanında spor ve değerler eğitimi. bunların hepsi bir bütündür. o bakımdan kuran'da bugünün dünyasının ne değerlerini aramak (kadın-erkek eşitliği, ileri demokrasi, evrensel hukuk vs.) ne de pozitif bilimle ilgili çıkarımlar yapmak mümkündür. gerisi zorlama yorumlar olur. kelimelerin ekine köküne bakarak, olmadı sözlükteki bütün anlamlarını tek tek deneyerek, yine olmazsa mecaz anlamlar yükleyerek o günün toplumunun anladığı dili bugüne yoramayız. o günün insanları dünyayı yuvarlak olarak algılamadı. kimse de onlara, bakın burada dünyanın yuvarlak olduğu anlamı çıkıyor demedi. yani kuran'ın 1400 yıl boyunca böyle bir derdi olmadı. kuran bilmece kitabı değildir. apaçık indirildiği beyan edilmiştir. tabii bunun yanında sayısız meal/tefsir kitabının olması bir çelişkidir.

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, kabara yazdı:

Ben gök ( kurulan cümleye bağlı değişkenlik gösterebilirken ) derken üstümde olan herşeyi anlıyorum buna uzayda dahil.

Güneş,ay, merkür,venus,mars,jupiter,saturn   7  kat gök sayısı bunların sayısıdır. :)

atmosfer tabakası ile alakası yok.

uranus, neptun ,pluton, bilinmediği için  onlar bu listede yok. :)

main-qimg-68a922ed296aa26315c403887eaf4c

https://www.faithfreedom.org/Articles/sina40712.htm

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...