Jump to content

"Dünya Düz" diyen Müslümanlar

Recommended Posts

29 dakika önce, Tengrizm18 yazdı:

Sonuçta yedi kat gök islamdan önceki dinlerde de varmış. Ve buda Kuran'ın bilimsel mucizesi olmadığı anlamına geliyor. 

Sonuçta düz dünya teorisini yine bilim ile ispatlamaya çalışıyorlar.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 93
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 saat önce, mirasyedi yazdı:

Güneş,ay, merkür,venus,mars,jupiter,saturn   7  kat gök sayısı bunların sayısıdır. :)

atmosfer tabakası ile alakası yok.

uranus, neptun ,pluton, bilinmediği için  onlar bu listede yok. :)

main-qimg-68a922ed296aa26315c403887eaf4c

https://www.faithfreedom.org/Articles/sina40712.htm

Bu tür derin(!) mevzulara  safkan müslümanların kafası pek basmaz.:D

Kitap´ta ne yazıyor ona bakarlar (elbette bakmayanlar da yok değil), sonra günümüzün bilgisine uyarlamaya çalışırlar.

Halbuki, orada yazılanları, o günün konteksinde görmeye ve anlamaya çalışmak, nedense pek işlerine gelmiyor.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu konu hakkında bundan sonra yorum yapsam mı yapmasam mı bilemedim. hz.Muhammed sahtekar  olsa  idi açıktan dünya düzdür yazardı.Hiçbir yerde dünya düzdür yazmıyor.Kuran'ın İnsan ürünü olamayacağı buradan belli,çok yanlış şeylere inanan insanlar olabilir lakin  bu dini yalanlamaz.

Bir saat önce, kavak yazdı:

Bu tür derin(!) mevzulara  safkan müslümanların kafası pek basmaz.:D

Kitap´ta ne yazıyor ona bakarlar (elbette bakmayanlar da yok değil), sonra günümüzün bilgisine uyarlamaya çalışırlar.

Halbuki, orada yazılanları, o günün konteksinde görmeye ve anlamaya çalışmak, nedense pek işlerine gelmiyor.

Kuran bilim kitabı değil,bu yüzden içindeki  bilimsel bilgiler açıktan verilmek zorunda da değil.Benim inancım artık bu şekilde.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, sağduyu yazdı:

Ne kitabı bu Kuran?

İnsanlığı dizginleme kitabı.Kutsal kitapların hepsinin gönderiliş amacı aynı gibi görünüyor.İsrail ile ilgili ayetleri okuyorum da benzer bir ayet Tevratta da vardı.

"Biz kitapta İsrail oğullarına şu hükmü de bildirdik: ‘Siz ülkede iki defa fesat çıkaracak ve açık zorbalıklar yapacaksınız. Onlardan birincisinin vâdesi geldiğinde, kuvvet ve şiddet sahibi olan kullarımızı sizin üzerinize musallat ederiz. Onlar sizi yakalayabilmek için evlerin aralarına bile girerek her tarafı didik didik edip araştırırlar. Bu yerine getirilmesi gereken bir sözdür." (İsra Suresi, 17/4-5).

Kırmızı ile işaretlediğim kısım sanırım Tevratı kastediyor.Bildiğin gibi Yahudiler bilmem kaç kere soykırıma uğradılar ,  hititler olur mezotopamyalılar olur romalılar olur onlarca kere.

"Bunun ardından sizleri onlara galip getireceğiz, mallar ve çocuklarla size yardım edecek ve savaşçılarınızın sayısını arttıracağız.. İyilik ederseniz, kendinize iyilik etmiş olursunuz. Kötülük ederseniz, onu da kendi aleyhinize işlemiş olursunuz. Derken, sonraki taşkınlığınızın vakti geldiğinde, kederinizden suratlarınız asılsın, daha önce girdikleri gibi yine Mescide girsinler ve ele geçirdiklerini mahvetsinler diye başınıza  düşmanlarınızı musallat edeceğiz"(İsra Suresi, 17/6-7).

Burada gelecekten haber verilmiş ama bu zaten yaşanmış ta olabilir.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kris123 yazdı:

İnsanlığı dizginleme kitabı.Kutsal kitapların hepsinin gönderiliş amacı aynı gibi görünüyor.İsrail ile ilgili ayetleri okuyorum da benzer bir ayet Tevratta da vardı.

"Biz kitapta İsrail oğullarına şu hükmü de bildirdik: ‘Siz ülkede iki defa fesat çıkaracak ve açık zorbalıklar yapacaksınız. Onlardan birincisinin vâdesi geldiğinde, kuvvet ve şiddet sahibi olan kullarımızı sizin üzerinize musallat ederiz. Onlar sizi yakalayabilmek için evlerin aralarına bile girerek her tarafı didik didik edip araştırırlar. Bu yerine getirilmesi gereken bir sözdür." (İsra Suresi, 17/4-5).

Kırmızı ile işaretlediğim kısım sanırım Tevratı kastediyor.Bildiğin gibi Yahudiler bilmem kaç kere soykırıma uğradılar ,  hititler olur mezotopamyalılar olur romalılar olur onlarca kere.

"Bunun ardından sizleri onlara galip getireceğiz, mallar ve çocuklarla size yardım edecek ve savaşçılarınızın sayısını arttıracağız.. İyilik ederseniz, kendinize iyilik etmiş olursunuz. Kötülük ederseniz, onu da kendi aleyhinize işlemiş olursunuz. Derken, sonraki taşkınlığınızın vakti geldiğinde, kederinizden suratlarınız asılsın, daha önce girdikleri gibi yine Mescide girsinler ve ele geçirdiklerini mahvetsinler diye başınıza  düşmanlarınızı musallat edeceğiz"(İsra Suresi, 17/6-7).

Burada gelecekten haber verilmiş ama bu zaten yaşanmış ta olabilir.

Tebrik ederim sen kardeş sonunda doğru yolu buldun. Darısı diğerlerinin başına.

Hindistan kökenli şu hocayı dinlemeni tavsiye ederim adam bilim ile Kuran'ı en iyi açıklayan adam doktor zakir naik 

tarihinde kabara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, kabara yazdı:

Tebrik ederim sen kardeş sonunda doğru yolu buldun. Darısı diğerlerinin başına.

Hindistan kökenli şu hocayı dinlemeni tavsiye ederim adam bilim ile Kuran'ı en iyi açıklayan adam doktor zakir naik 

Daha önce Tevrat ta okuduğum ayet aklıma geldi.İncil de Hz.İsa Allah için 'Baba'Diyor ya hani sanırım onun açıklamasını tevrat ta bulmuş olabilirim.

Sanırım Tanrı için 'Baba' kelimesini kullanmak sadece saygı ifadesi.Kuran da bir ayet vardı Allah her peygambere farklı isimle farklı suretle görünür diyordu,o ayeti arıyorum ama bulamadım.Sence düşüncem doğru mu ?

Rab Kâhinleri Uyarıyor

Mal.1: 6 Her Şeye Egemen RAB, adını küçümseyen siz kâhinlere*, "Oğul babasına, kul efendisine saygı gösterir" diyor, "Eğer ben babaysam, hani bana saygınız? Eğer efendiysem, hani benden korkunuz?"Oysa siz, 'Adını nasıl küçümsedik?' diye soruyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, kris123 yazdı:

Daha önce Tevrat ta okuduğum ayet aklıma geldi.İncil de Hz.İsa Allah için 'Baba'Diyor ya hani sanırım onun açıklamasını tevrat ta bulmuş olabilirim.

Sanırım Tanrı için 'Baba' kelimesini kullanmak sadece saygı ifadesi.Kuran da bir ayet vardı Allah her peygambere farklı isimle farklı suretle görünür diyordu,o ayeti arıyorum ama bulamadım.Sence düşüncem doğru mu ?

Rab Kâhinleri Uyarıyor

Mal.1: 6 Her Şeye Egemen RAB, adını küçümseyen siz kâhinlere*, "Oğul babasına, kul efendisine saygı gösterir" diyor, "Eğer ben babaysam, hani bana saygınız? Eğer efendiysem, hani benden korkunuz?"Oysa siz, 'Adını nasıl küçümsedik?' diye soruyorsunuz.

İncilin tahrip edildiği söylenir keza tevratın da üstün kürü türkçelerini okumuştum bir ara biraz karışık gelmişti bana. 

İncil ve tevrata değil de son kitap olan Kuran dan devam edersen daha sağlıklı olur.

Biz müslümanlar bütün peygamberlere inanırız Kitablarınada ama değiştirldiği söyleniyor.Sen bu kitaplar arasında bağ kuracağım diye uğraşma tehvidi bilmiyorsan ona yoğunlaş araştır.

Tehvid,tağut,şirk,kull hakkı bunlar çok önemli islam dini açısından.En başta tehvid gelir.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, kabara yazdı:

İncilin tahrip edildiği söylenir keza tevratın da üstün kürü türkçelerini okumuştum bir ara biraz karışık gelmişti bana. 

İncil ve tevrata değil de son kitap olan Kuran dan devam edersen daha sağlıklı olur.

Biz müslümanlar bütün peygamberlere inanırız Kitablarınada ama değiştirldiği söyleniyor.Sen bu kitaplar arasında bağ kuracağım diye uğraşma tehvidi bilmiyorsan ona yoğunlaş araştır.

Tehvid,tağut,şirk,kull hakkı bunlar çok önemli islam dini açısından.En başta tehvid gelir.

Din adamları bu ayetleri neden görmemişler hayret verici.Ben üç kitap arasında kesin bir çelişki göremiyorum.Ayrıca sadece isimler farklı , peygamber isimleri vb.

tarihinde kris123 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, kris123 yazdı:

Din adamları bu ayetleri neden görmemişler hayret verici.Ben üç kitap arasında kesin bir çelişki göremiyorum.Ayrıca sadece isimler farklı , peygamber isimleri vb.

Din adamları görmüştür belki araştırma yapabilirsin o konuyla ilgili. Dediğim hocayı da dinle kendisi doktor ve bilim ile tam örtüşüyor diyor Kuran'ı kerim için. doktor zakir naik 

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, kris123 said:

Bu put madem insanlığı dizginlemek istiyor, kitap göndermekten başka bir bok bilmiyor mu? Üstelik gönderdiği kitaplar yüzyıllardır insanlığa ulaşmamış bile. Bir kısım kerameti kendinden menkul adına din adamı denilen şarlatanlar kafalarına göre halka bir şeyler anlatmışlar. Ayrıca bu put bir-iki dilden başka bir dil bilmiyor mu? İnsanlığa gönderilecek bir mesaj bir kaç kişi aracılığı ile mi olur? Madem insanlığa mesaj göndermek istiyorsun, her insana bizzat kendin iletirsin mesajı. Bu kadar basit. Araya birilerini sokmanın anlamı ne?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, sağduyu yazdı:

Bu put madem insanlığı dizginlemek istiyor, kitap göndermekten başka bir bok bilmiyor mu? Üstelik gönderdiği kitaplar yüzyıllardır insanlığa ulaşmamış bile. Bir kısım kerameti kendinden menkul adına din adamı denilen şarlatanlar kafalarına göre halka bir şeyler anlatmışlar. Ayrıca bu put bir-iki dilden başka bir dil bilmiyor mu? İnsanlığa gönderilecek bir mesaj bir kaç kişi aracılığı ile mi olur? Madem insanlığa mesaj göndermek istiyorsun, her insana bizzat kendin iletirsin mesajı. Bu kadar basit. Araya birilerini sokmanın anlamı ne?

Öyle olsa sen ateist olmazdın şu anda müslümandın ?. Kimse günah işlemezdi korkusundan. Herkes müslüman sa bu dünyada yaşamanın anlamı da yok direk cennete yaşayan canlılar olarak yaratır ve bizi dünyada yaşatmadan cennete atardı.

Sitelerde Paylaş

sayın geta etimolojiyi sevmeniz de beni mutlu etti

dünyanın yuvarlaklığına delalet eden ayetleri daha önce yazmıştım şayet ilgi duyarsanız okumanızı isterim yükkeviru leyli alel nehar gecenin gündüz üzerine dolanması anlamında yükkeviru

küre yuvarlak toparlak manasındadır baş gibi yuvarlak bir yere sarığın sarılmasına araplar yükkeviru derler yuvarlama 

gece ve gündüz bir elbise gibi sarık gibi dünyanın üzerine yuvarlanıyor örtülüyor. zaten gece için bir ayette ve cealna leylen libase libas elbise aynı köktür geceyi örtü elbise kıldık

malum elbise örtücü kapatıcıdır gece en iyi kapatıcıdır her şeyi gizle örter sarar adeta kara bir yorgan gibi dünyanın ve insanın üzerine örtülür 

küçük iken arapça için kargacık burgacık eski yazı denirdi anlaması yazılması zor denirdi

sonra daha küçük iken yine arapça ile irtibatım başladı

içine girdikçe öğrendikçe esasen dilimizde çok sayıda arabi kelimenin farsi kelimenin olması ile hayret ettim

misal ders kelimesi arapçadır kullanırız

sonra dersin görüldüğü yere yine dersten türemiş medrese denir. arapça hem baştan hem ortadan hem sondan ek alan çok dinamik bir dil

medrese dersin başına mim getirilerek türetilmiş  oysa latini diller sondan eklemelidir o yüzden gittikçe şişmişler göz gözlük gözlükçü gözlükçülük gibi

arapça da orjinal ders üç harflidir درس d-r-s   sesli harf yoktur sesli harfler  asıldan değildir Kur'anın ilk yazma nüshalarında hareke yoktur sonrdan getirilmiştir

medrese 6 harf iken ojinali مدرس dir 4 harftir başa mim getirilmiş mekan ismi olmuş

tedrisat medresede dersin müfretadıtır yine dersten türemiş تدريس 

medresede tedrisat ile ders verene müderris denir yine dersten türemiş

müderris 8 harf iken مدرّس   sadece 4 harftir şedde işareti ile 2 r halledilmiş ancak şeddeye bile gerek yok asıldan değildir koymazsan bile müderris olduğu belli

imdi okul ders öğretmen müfredat kelimelerini kullanırız okulun dersle alakası yok

öğretmenim okulla alakası yok filan

oysa d-r-s  üç harfli kökten kopmadan kaç kelime türettik ve hepsi derse bağlı aynı üzüm salkımı gibi ben bu d-r-s harflerini bilmem yeterli diğer ondan türeyen kaç kelime var ise otomatikmen  bilirim ezberde kolay olur

nasıl ip kopar tesbihler saçılır toplamak zor ise tek ip üstünde olsa tutmak yönetmek kolay arapça bir nevi böyle 

zorda değil kargacıkta değil burgacıkta değil

ben ingilizce farsça osmanlıca arapça hatta az miktarda kürtçe zazaca

zazaca ve kürtçe farsçanın alt dilleridir dil ağacında 

misal sarımsak,

zazaca: sir

kürtçe sir:

farsça :sir dir

soğan

zazaca:piyaz

kürtçe :pivaz

farsça:piyaz dır

bizim normal piyaz yemeği soğandan gelir ama soğansız piyaz gördük:)

ama en vurulduğum dil beni çarpan dil kati ve kesin söylüyorum ki arapçadır

beni benden almış götürmüştür

kavram düzeyinde düşünmem arapça ile olmuştur

ne yazık ki diğer diller de bunu karşılayan şeyler yoktur

türkçe de zengin ancak osmanlı türkçesi daha zengin:)

osmanlıcayı arapça sananlar var değildir.

sanaat  kelimesi arapçadır

sanayii de aynı kök imalat üretim ve daha çok hünerli ustalıklı sanatlı üretim demek

yaşadığım bir şeyi anlatayım:

Kur'an da yapma anlamında çok fiil geçer

halake yaratma

bena bina etme

inşa inşa etme

ceale dönüştürerek yapma aslında evrimci kardeşler bu kelimeye bakabilirler .zira misal bazı yerlerde dünya için yarattı halake derken bazı yerlerde cealna arde mihade

dünyayı beşik yaptık yani dönştürdük diğer gezegenlerden farklı bir dönüşüme tabii tutulmuş manası var

ve asıl mühimi sena

sena sanat ile aynı kök sanatlı yapım

hz davuda zırh öğretme ve zırh yapma kısmında sena kullanılmış zira sanatlı bir yapımdır

bunu görünce dedim ki kati ve kesin şekilde hz nuhun gemi yapması da sena fiili olması gerekir çünkü oda büyük ve sanatlı bir imalat

VAllahi ayeti açtım baktım ki aynı şekilde sena fiili kullanılmış hayret ettim 

Kur'an da her kelime hatta harf bir mantık kurgusuna göre kullanılmış tesadüfi değil

işte hz davud zırh yapımı:

21:80: "

وَعَلَّمْنَاهُ صَنْعَةَ لَبُوسٍ لَكُمْ لِتُحْصِنَكُمْ مِنْ بَأْسِكُمْۚ فَهَلْ اَنْتُمْ شَاكِرُونَ

Ona, sizi savaşta korumak için zırh yapma sanatını öğrettik, artık şükreder misiniz?

"

hz nuhun gemi yapması: yapma sena fiili ile kullanılmış

23:27:"فَأَوْحَيْنَا إِلَيْهِ أَنِ اصْنَعِ الْفُلْكَ بِأَعْيُنِنَا وَوَحْيِنَا

Bunun üzerine Nûh’a, “Bizim gözetimimiz altında ve vahyimize göre o gemiyi yap” diye vahyettik. 

"

**

sanatın esası yaratılan güzelliklerin kuru cansız donuk taklididir

şarıl şarıl akan suyun sesine karışmış bir bülbül sesi ve yanında güzel çiçeklere konmuş bir arı vızıltısı

yanında simetrik kanatları ile bir kelebek hangi sanata tam temsil edilebilir

estetiğin temeli simetri ve altın orandır

az bir gözün kaysa şaşılık oluşur simetri ve senkronize bozulur

ingilizce de sanat art demek  senkronize yüzmeye artistik yüzme denir

az bir senkronize bozulsa göz hemen fark eder

askerlerin hepsinin aynı anda ayaklarını kaldırması indirmesi hem ses melodi hem görsel manada estetik ve sanattır 

ama biri farklı ayak atsa hem melodi de hem görselde estetik bozulur

gözlerin aynı anda aynı yöne senkronik yönelmesi durması sanattır az şaşılık dahi korkunç bir hal oluşturur

bir arkadaşın kaşı yanmıştı yüzünde korkunç bir görüntü oluşmuştu zira yüzde simetri o estetiği oluşturur ufak bir eksiklik veya fazlalık bozar

insan bedenini başın ortasından ikiyebölünse simetri vardır hatta iç organlarda dahi bu böyledir akciğerler böbrekler kaburgalar vs.

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, nogodbutAllah yazdı:

sayın geta etimolojiyi sevmeniz de beni mutlu etti

dünyanın yuvarlaklığına delalet eden ayetleri daha önce yazmıştım şayet ilgi duyarsanız okumanızı isterim yükkeviru leyli alel nehar gecenin gündüz üzerine dolanması anlamında yükkeviru

küre yuvarlak toparlak manasındadır baş gibi yuvarlak bir yere sarığın sarılmasına araplar yükkeviru derler yuvarlama 

gece ve gündüz bir elbise gibi sarık gibi dünyanın üzerine yuvarlanıyor örtülüyor. zaten gece için bir ayette ve cealna leylen libase libas elbise aynı köktür geceyi örtü elbise kıldık

malum elbise örtücü kapatıcıdır gece en iyi kapatıcıdır her şeyi gizle örter sarar adeta kara bir yorgan gibi dünyanın ve insanın üzerine örtülür 

küçük iken arapça için kargacık burgacık eski yazı denirdi anlaması yazılması zor denirdi

sonra daha küçük iken yine arapça ile irtibatım başladı

içine girdikçe öğrendikçe esasen dilimizde çok sayıda arabi kelimenin farsi kelimenin olması ile hayret ettim

misal ders kelimesi arapçadır kullanırız

sonra dersin görüldüğü yere yine dersten türemiş medrese denir. arapça hem baştan hem ortadan hem sondan ek alan çok dinamik bir dil

medrese dersin başına mim getirilerek türetilmiş  oysa latini diller sondan eklemelidir o yüzden gittikçe şişmişler göz gözlük gözlükçü gözlükçülük gibi

arapça da orjinal ders üç harflidir درس d-r-s   sesli harf yoktur sesli harfler  asıldan değildir Kur'anın ilk yazma nüshalarında hareke yoktur sonrdan getirilmiştir

medrese 6 harf iken ojinali مدرس dir 4 harftir başa mim getirilmiş mekan ismi olmuş

tedrisat medresede dersin müfretadıtır yine dersten türemiş تدريس 

medresede tedrisat ile ders verene müderris denir yine dersten türemiş

müderris 8 harf iken مدرّس   sadece 4 harftir şedde işareti ile 2 r halledilmiş ancak şeddeye bile gerek yok asıldan değildir koymazsan bile müderris olduğu belli

imdi okul ders öğretmen müfredat kelimelerini kullanırız okulun dersle alakası yok

öğretmenim okulla alakası yok filan

oysa d-r-s  üç harfli kökten kopmadan kaç kelime türettik ve hepsi derse bağlı aynı üzüm salkımı gibi ben bu d-r-s harflerini bilmem yeterli diğer ondan türeyen kaç kelime var ise otomatikmen  bilirim ezberde kolay olur

nasıl ip kopar tesbihler saçılır toplamak zor ise tek ip üstünde olsa tutmak yönetmek kolay arapça bir nevi böyle 

zorda değil kargacıkta değil burgacıkta değil

ben ingilizce farsça osmanlıca arapça hatta az miktarda kürtçe zazaca

zazaca ve kürtçe farsçanın alt dilleridir dil ağacında 

misal sarımsak,

zazaca: sir

kürtçe sir:

farsça :sir dir

soğan

zazaca:piyaz

kürtçe :pivaz

farsça:piyaz dır

bizim normal piyaz yemeği soğandan gelir ama soğansız piyaz gördük:)

ama en vurulduğum dil beni çarpan dil kati ve kesin söylüyorum ki arapçadır

beni benden almış götürmüştür

kavram düzeyinde düşünmem arapça ile olmuştur

ne yazık ki diğer diller de bunu karşılayan şeyler yoktur

türkçe de zengin ancak osmanlı türkçesi daha zengin:)

osmanlıcayı arapça sananlar var değildir.

sanaat  kelimesi arapçadır

sanayii de aynı kök imalat üretim ve daha çok hünerli ustalıklı sanatlı üretim demek

yaşadığım bir şeyi anlatayım:

Kur'an da yapma anlamında çok fiil geçer

halake yaratma

bena bina etme

inşa inşa etme

ceale dönüştürerek yapma aslında evrimci kardeşler bu kelimeye bakabilirler .zira misal bazı yerlerde dünya için yarattı halake derken bazı yerlerde cealna arde mihade

dünyayı beşik yaptık yani dönştürdük diğer gezegenlerden farklı bir dönüşüme tabii tutulmuş manası var

ve asıl mühimi sena

sena sanat ile aynı kök sanatlı yapım

hz davuda zırh öğretme ve zırh yapma kısmında sena kullanılmış zira sanatlı bir yapımdır

bunu görünce dedim ki kati ve kesin şekilde hz nuhun gemi yapması da sena fiili olması gerekir çünkü oda büyük ve sanatlı bir imalat

VAllahi ayeti açtım baktım ki aynı şekilde sena fiili kullanılmış hayret ettim 

Kur'an da her kelime hatta harf bir mantık kurgusuna göre kullanılmış tesadüfi değil

işte hz davud zırh yapımı:

21:80: "

وَعَلَّمْنَاهُ صَنْعَةَ لَبُوسٍ لَكُمْ لِتُحْصِنَكُمْ مِنْ بَأْسِكُمْۚ فَهَلْ اَنْتُمْ شَاكِرُونَ

Ona, sizi savaşta korumak için zırh yapma sanatını öğrettik, artık şükreder misiniz?

"

hz nuhun gemi yapması: yapma sena fiili ile kullanılmış

23:27:"فَأَوْحَيْنَا إِلَيْهِ أَنِ اصْنَعِ الْفُلْكَ بِأَعْيُنِنَا وَوَحْيِنَا

Bunun üzerine Nûh’a, “Bizim gözetimimiz altında ve vahyimize göre o gemiyi yap” diye vahyettik. 

"

**

sanatın esası yaratılan güzelliklerin kuru cansız donuk taklididir

şarıl şarıl akan suyun sesine karışmış bir bülbül sesi ve yanında güzel çiçeklere konmuş bir arı vızıltısı

yanında simetrik kanatları ile bir kelebek hangi sanata tam temsil edilebilir

estetiğin temeli simetri ve altın orandır

az bir gözün kaysa şaşılık oluşur simetri ve senkronize bozulur

ingilizce de sanat art demek  senkronize yüzmeye artistik yüzme denir

az bir senkronize bozulsa göz hemen fark eder

askerlerin hepsinin aynı anda ayaklarını kaldırması indirmesi hem ses melodi hem görsel manada estetik ve sanattır 

ama biri farklı ayak atsa hem melodi de hem görselde estetik bozulur

gözlerin aynı anda aynı yöne senkronik yönelmesi durması sanattır az şaşılık dahi korkunç bir hal oluşturur

bir arkadaşın kaşı yanmıştı yüzünde korkunç bir görüntü oluşmuştu zira yüzde simetri o estetiği oluşturur ufak bir eksiklik veya fazlalık bozar

insan bedenini başın ortasından ikiyebölünse simetri vardır hatta iç organlarda dahi bu böyledir akciğerler böbrekler kaburgalar vs.

bu arada  sanat ve simetri bağlantısına bakarken

hem zırhın simetrik insan bedeni dolayısı ile hemde geminin denge üzerine simetrik yapıları ise düşündürücüdür

f5b7e286f5bb.jpg

Sitelerde Paylaş

bu arada eski türkçeninde zenginliğini inkar edemeyiz

kaşğarlı mahmudun  araplara türkçe öğretmek için kaleme aldığı divanı lügat-türk kitabındaki türkçeye baktığımızda

şu an kullandığımız türkçemizden daha zengin olduğunu görmekteyiz ve köklere baktığımızda hiç de fena sayılmaz

esasen osmanlıca arabçanın  kökünü ve farsçanın  dal budak salmış çiçeklenmiş güzelliğini mezc etmiş sağlam bir lisandır

onuda yabana atamayız.

şu anki dilimiz dahi  zayıflamış olsada hala köken olarak öyledir.

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

şu kuşların senkronize uçuşu gözü mest ediyor

dinamiğe bakın hangi f16 grubu bu kadar sanatsal uçar gerçi türk yıldızları uçuyor onlarda güzel:)

Bir saat önce, nogodbutAllah yazdı:

bu arada  sanat ve simetri bağlantısına bakarken

hem zırhın simetrik insan bedeni dolayısı ile hemde geminin denge üzerine simetrik yapıları ise düşündürücüdür

f5b7e286f5bb.jpg

konu ne sen neyden bahsediyorsun? :)

Simetri uçuş dinamği  ile ilgili konu yazacaksan git ayrı bir konu aç.

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, kabara said:

Öyle olsa sen ateist olmazdın şu anda müslümandın ?. Kimse günah işlemezdi korkusundan. Herkes müslüman sa bu dünyada yaşamanın anlamı da yok direk cennete yaşayan canlılar olarak yaratır ve bizi dünyada yaşatmadan cennete atardı.

İşlemesin, herkes cennete gitsin, bunun kime zararı var? Bir insanın sonsuza kadar yakılmasından sen ve putun ne zevk alıyor? Sadist falan mısınız?

Neymiş Allah hiç bir şeye muhtaç değilmiş, her şeyi bilirmiş, her şeye gücü yetermiş, çok merhametli ve adilmiş falan filan. Madem öyle bu put yakacağını bile bile ne diye insan yaratıyor? Ne çeşit bir manyak bu put?

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, nogodbutAllah said:

şu kuşların senkronize uçuşu gözü mest ediyor

dinamiğe bakın hangi f16 grubu bu kadar sanatsal uçar gerçi türk yıldızları uçuyor onlarda güzel:)

Madem put bu kadar güzel şeyleri yapmasını biliyor da ne diye yakacağını bile bile insan yaratıyor? Bir insan yaratıp sonra da yakmanın anlamı ne?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...