Jump to content
Ateistforum

Kuran-Mezhep ya da Yumurta-Tavuk


Recommended Posts

Resmi İslam Tarihine göre hemen Muhammed'in ölümünden sonra "taht kavgaları" başlamıştır. Tabi bu ve benzeri masalların herhangi bir temeli yoktur, tarihi verilerle uyuşmazlar, çünkü müslümanların Erken İslam tarihini destekleyecek eşzamanlı tarihi  belge yoktur.

Muhammed'in yaşamadığını, bir masal figürü olduğunu artık biliyoruz. Aynı şey Muhammed'in peşinden geldiği iddia edilen 4 halife için de geçerlidir: O 4 halife de masal figüründen başka bir şey değildir.

 

Asıl konuya gelirsek:

- Muaviye ve Abdulmelik'in yaşadığı belli. Bellidir, çünkü bu şahıslar yazıtları ile, sikkeleri ile tarihe iz bırakmış kişiliklerdir. Bu şahısların hristiyan oldukları ve Ortadoğu'da bir hristiyan devleti yönettikleri de biliniyor. (Bir İslam hareketi en erken 8. yüzyılın ikinci yarısı-9. yüzyılın başları arasında başlamış olabiilir.)

- Kuran en erken 9. yüzyılda yazılmış bir kitaptır. Bir bütün diyebileceğimiz en eski Kuran 1002 senesine tarihlenmiştir.

- Ortadoğu halklarının/devletlerinin 7., 8. ve 9. yüzyılda birbirleri ile savaştıkları, birbirlerini boğazladıklarını da biliyoruz. Büyük bir ihtimalle bunlar "mezhep" savaşları idi. Tabi önceleri hristiyan "mezhepleri" iken, süreç içinde evrimleşerek müslüman "mezhepleri" ortaya çıktı.

...
Resmi İslam masallarına göre önce Muhammed ve Kuran vardı, Muhammed öldükten sonra mezhepler ortaya çıkmıştır.

Fakat yukarda saydığım basit üç nedenin zorunlu sonucu bambaşkadır:

Önce "mezhepler" vardı. Daha doğrusu "mezhepler" zaten hep vardı. Kuran ise daha sonra ortaya çıkmıştır, daha sonra ortaya çıkmış olmak zorundadır!

Ve bir adım daha ileriye gideyim ve bir de tahminde bulunayım:

Kuranın bazı cümlelerin muğlak ve lastik gibi formüle edilmesinin nedeni, her mezhep kendi yaşam/ibadet/dini kurallarını Kuranda bulabilsin diyedir. Bu mezhep farklılıkları muhtemelen süre içerisinde Kuranın bir çok sefer değiştirilmesinin nedenlerinden birisidir.

 

Sevgiler

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Link to post
Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×
×
  • Yeni Oluştur...