Jump to content

Kapitalizmde değer nedir?

Recommended Posts

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, kapitalizm, belirli bir birey, kurum, kuruluş değildir, kapitalist sistemde yaşayan herkes ve her şey gönüllü-gönülsüz kapitalizmin parçasıdır.

Parçaların yeri, konumu, önem derecesi ve alanı farklıdır.

Farkları şu şekil tanımlayabiliriz:

-Kapitalist sistemin parasal kaynağına sermaye denir, bankalar, uluslararası şirketler, ithalat ve ihracatçılar gibi çeşitli kollarda sermaye sahipleri bulunur, ancak sermayenin kaynağı üç-beş kişide toplanır.

Başka deyişle, her sistemde olduğu gibi kapitalizm de hiyerarşik bir sisteme sahiptir.

Kapitalist hiyerarşi işçiden başlar üç-beş kişilik kapitalistte biter.

Sıralama şu şekildedir:

-İşçi

-Köylü

-Esnaf

-Memur

-Bürokrat

-Hükümet

-Sermayedar

Sıralamanın konumu şu şekildedir:

-İşçi                 >köle

-Köylü              >köle

-Esnaf             >köle yarısı

-Memur          >gönüllü köle

-Bürokrat        >köle yöneticisi

-Hükümet       >kapitalist sistem düzenleyicisi ve koruyucusu

-Sermayedar >köle sahibi

Kapitalist sistemin yönetim biçimi ne olursa olsun yaşama biçimi ve bütün değerler paraya dayalıdır.

Herhangibir varlığın değeri sadece parayla ölçülür, ne kadar para o kadar değerlidir, hiç para yoksa yere düşen yaprak kadar dahi değeri yoktur.

Ancak bilinenin aksine kapitalist sistemi getiren kapitalistler değildir, onu getiren ve besleyen kölelerin kendisidir.

Kölelik evrimsel bir koşuldur, yaşanmalıdır, zira kapitalizmi var eden kölelerde din, ırk ve ilkellik zaafları mevcuttur.

Nasıl ki, kapitalizmde değerler para ile ölçülüyorsa köleliğin değeri de gelişimle ölçülür, ne kadar gelişim o kadar değişim demektir.

Kapitalizmin bir sistem, geçici bir olgu veya bir figür olması kölelerin gelişim değerine bağlıdır.

Köleler geliştikçe (değer kazandıkça) kapitalizm değer yitirir, yerini benzer veya farklı başka sisteme bırakır.

Evrimin değer işlevi her yerde eşit yürümez, çünkü bu eşitsizlik evrime dayatılan koşullardandır.

Örneğin Orta Doğu halen dinlerde ısrar ediyorsa ve bu yüzden gelişemiyorsa, evrim burada kendine göre bazı koşullar dayatır ama diğer bölgelerle eşitliği sağlamak için uğraşmaz.

Nihayetinde evrimin kendisi madde parçacıklarıyla bir bütündür, bir yandan kendi koşullarını dayatırken diğer yandan da parçacıkların etkisine göre tepki sürecine girer.

Anlaşılacağı gibi değerler kölelerden tamamen bağımsız değildir, bu da demek oluyor ki, kendi değerini belirleyecek olan kapitalistlerden ziyade etki işlevinde asıl güç olan yine kölelerin kendisidir.

Burada şu soru önemli duruma geliyor "Köleler değer kazanmak ister mi?".

Kısaca evet, köleler değer kazanmak isterler.

Ancak bugüne kadar görülmüştür ki, kölelerin değer kazanmak istemesi daha iyi bir köle olmaktan öteye geçmemiştir.

Bu durum hem tarih için hem de bütün bölgeler için geçerlidir.

Çünkü değerli bir köle olmayı istemekle kölelikten tamamen kurtulmayı istemek farklı bir duruştur.

Yukarıda değindiğim gibi işin farklı bir boyutu ise köleliğin bir sürece tabi olmasıdır.

Yani kölelik süreci bitmeden kölelikten kurtulmak salt istemeye bağlı değildir.

Hani koşullar demiştik, o koşullar da kölelik süreciyle birlikte işlemektedir.

Bir başka soru "Evrimin değer eşitsizliği ne gibi sonuçlar getirir?".

Aslında bu sorunun cevabı çok basit, bugün dünyada köleliğin değeri nasılsa getirmiş olduğu sonuç da öyledir.

Lakin dünya yaşıyla kıyaslandığında şu andaki sonuçları baz alamayız, zira evrim sürecinde ve bölgeler arasındaki kölelik değeri değişebilir.

Dolayısıyla değerleri kısa vadede kapitalist sistemle belirleyecek olsak da uzun vadede belirleyici olan bizzat kölelerin kendisi olacaktır.

Sitelerde Paylaş

iste böyleee,

Kapitalizm  BEYiNLE  islenir.

Beyniyle is gören  kazanir,götü masallara inanip USU kanalizasyona atansa kaybeder.Petrolun bitiminde ne olacak biliyormusunuz,araplar,kapi kapi dileneceklerdir.Gerci DiLENmeye baslayali cok oldular ama yarisi.Petrol bittiginde hepisi dilenecek müslümanlarin.Simdide zenginide varliklisiyda dileniyor.Bilmem dilenmenin cesitlerinden habariniz varmii?

Amarikali baskanlardan biri yardimcilarina sorar.Derki dünyanin en kafasi calisan ülke ve halk JAPONLARMIS,dogrumu dedim?Yardimcilari derki Dogru dedin.DÜRÜSTLÜKTE ,ANLAYISDA onlarin üstünde kimmse yokmus,dogrumu?Yardimcilar derki evet Dogru.Yarin ekmek bulamiyacagini bilsede bir kisi 1 ekmek alir,baskalari ekmeksiz kalmasin deye,dogrumu?Yardimcilar derki dogruuuuuuuuuuuuuuuuu.Pekiiiiiiiiiiiii bunlara nasil nekadar uzun zamandir bu egitim veriliyor?Yaverler diyorki baskanim,Japonyadaki egitimin kökü 1700 yillarrinda atilmistir.O gündürbugündür Japonlar milim saga sola meyletmemislerdir.Ayni yolda yürümektedirler.

Baskan derki,yahu cocuklar o Zaman biz daha anamizin karnina bile ya konmustuk yada koyulmamistik.

Samsunda amarikan Radar üssündeki bir deponun malzemelerini amarikalilar bize vermek ister.Tabur komutani derki Mustafa bu isi sen yapacan.Senden baska icimizde indilizce bilen yok.Neyse Amarikan Radar üssüne gittim.Üs komutani yardimcisi yüzbasiyla konustum.Adam dedeki sunlar sunlar sizin toplayin götürün ama sunlara sunlara sakin el sürmeyin.

Marah etmeyin dedim.Basimizada 2 tane iri yari zenci koydular bizi gözetlesinler deye.Onlarda geldiler kartonlarin üstüne cömelip basladilar kagit oynamaya.Bende bizim beraber getirdigim 11 tane askeri topladim.Sunlara sakin el sürmeyeceniz,sunlari arabalara tasiyip koyacaniz dedim.Tamam dediler.Bir gün sonra baktim Amarikalinin elinde 1 metre uzunlukta rokete Benzer birseyle bizim askerde yaninda bana geldi.Bak dedi bunlari ellemeyin dedik ama bu asker bunu arabaya korken gördüm.Yahu söylermisiniz ne yapacaniz bunu?Dedimki onun ne oldugunu ben bile bilmiyorum bu arker sanmam bilsin.Dur soriyim dedim amarikaliya.

Oglum dedim bunun ne oldugunu biliyormusun.O an yanimiza TÜRKCE bilen bir bascavus geldi.Asker dediki komutanim onun ne oldugunu bilmiyorum ama görünüsü cok hosuma gitti onun icin aldim.Bascavus türcesini anlatti amarikaliya,amarikalida söyle deyerek güldü.Demekki bunlardada var bizdeki zenciler gibi insanlar.Amarikali dediki bizim zenci bekcilere kontrolu birakmayin siz dikkat edin askerlerinize.Daha dikkatli olurum dedim.

12 gün Samsun Radar üssünde kaldim.Zencilerle beyazlarin pek gecinemedigini gördüm.Bir gün üs gazinosuna gittim.Subaylar,assubaylar ,erler karisik yemek yiyorlardi.Yüz basi seslendi bana gelburaya birseyler ye diye.Gittim yanina,dediki nasil gazinomuzu beyendinmi ,dedimki cok  güzel ve ilave ettim.Dedimki sizler, subaylar,assubaylar erler hep böyle birliktemi yersiniz.Evet dedi bizde böyleee.Sizde nasil dedi komutan, dedimki biz 5000 yllik tarihimizle sizin 300 yillik tarihinizi gecemedik.Ne derse beyenirsiniz.Bizide Japonlar gectiler.

Yüzbasiya dedimki gördügüm Kadar sizdeki bu zencilerde beyazlara ayak uyduramiyorlar. O Zaman yüzbasi dediki bizim tel örgünün ötesindeki cingeneler size ayak uydurmadiklari gibi bizim zencilerde bize ayak uyduramiyorlar.

Amerikan RADARINDAN götürdüklerimi taburda bir depoya koydum.Birgün depoya gittimki malzemelerin bir kismi alinmis..Sordum cavusa noldu bunlar Cavus dediki tabur komutani geldi bircok seyi alip evine götürdü.

Bunu duyduktan sonra,subay ve assubay gazinolarinda kullanabilecek malzemeleri gazinolara verdim,Her iki gazinoda 4 köse oldular.Gazino baskani üsteymen gel otur Burda bir kahvemi ic okadar malzeme getirdin gaziyoya.Karsi masada baska yerden gelmis bir yüksek rütbeli subay yemegi bitirmis garsonu cagirip söyle dedi.Oglum hesabi getir.Garson borcunuz yok efendimdedi.Adam nasil olur borcum yok.Garson borcunuz yok efendim.Yani benim gibi yüksek rütbeli subaylar yedigini ödemiyor dimi?Garson sesini cikarmadi ama yanimdaki gazino baskani pasaya gitti evet dedi yüksek rütbeli subaylardan para alamiyoruz.Komutanimizin emri.Pasa sanirim bundan sonra alacaksiniz.Önce benim hesabi getirinde bende ödiyim dedi.

Demekki bazi tohumlar iyi tarlalarda güzel mahsul verebiliyor.

Ilkellige genelde müslümanlar SEVDALILARDIRLAR.

Dedeniz          

Sitelerde Paylaş

iste böyleee,

izmlerde insana enfazla faydali olan KAPiTALiZiMDiR.

Diger izimler UCKURUN altindakidirler.

Bugün dünyada yasanan enfaydali izim KAPiTALiZiMDiR.Ama amarikaninki degil,Türkiyeninki degil insana en faydali iZiM JAPON KAPiTALiMiZDiRZiMDiR.

Insaatta emniyet kemeri takmayan isci düser ölür.Bir is icin sehre cikan mühhendis gelirki iscinin biri kemerini takmadigindan düsüp ölmüstür.

Mühendis derki eger benburda dursaydim isci emniyet kemerini takmak zorunda kalirdi ve bundan dolayi bu isci Yasar olacakti.Sucluyum cezami cekmeliyip deyip gidip iscinin düstügü yerden asagi atlar ve ölür.Bunu gören,duyan iscisinde ve ustasinda ve halkda olusacak hanki iZiMDiR?

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, tolonbey yazdı:

iste böyleee,

izmlerde insana enfazla faydali olan KAPiTALiZiMDiR.

Diger izimler UCKURUN altindakidirler.

Bugün dünyada yasanan enfaydali izim KAPiTALiZiMDiR.Ama amarikaninki degil,Türkiyeninki degil insana en faydali iZiM JAPON KAPiTALiMiZDiRZiMDiR.

Insaatta emniyet kemeri takmayan isci düser ölür.Bir is icin sehre cikan mühhendis gelirki iscinin biri kemerini takmadigindan düsüp ölmüstür.

Mühendis derki eger benburda dursaydim isci emniyet kemerini takmak zorunda kalirdi ve bundan dolayi bu isci Yasar olacakti.Sucluyum cezami cekmeliyip deyip gidip iscinin düstügü yerden asagi atlar ve ölür.Bunu gören,duyan iscisinde ve ustasinda ve halkda olusacak hanki iZiMDiR?

Bizim Japonlar gibi gelişmiş olma şansımız yok, çünkü bizde müslümanlar var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...