Jump to content

Başkan Erdoğan'dan maske açıklaması: 32 milyon vatandaşımıza mesaj gitti

Recommended Posts

4 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Maskeyi beğenmemen dışındaki fikrim hariç geri kalanını ortaya yazdım.

3 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Hiç bir şeyi de beğenmiyorsunuz arkadaş... Ne yani N95 mi dağıtacaklardı. Ayrıca amma beleşçisiniz,

Mısra atlasan "acaba" derim de, bu yazım tarzını Her Türk vatandaşı benim anladığım gibi anlar. Bana yazıp Bana ettiğin cümleye devam ederek "amma beleşçisiniz" demen benim yanlış anlamam değil, senin yanlış yazman demek oluyor. Gerçek ise Doğru yazsa idin beleşçilik ithamına sinirlenmez ve Maskenin neresini beğendiğin kısmı ile ilgili yazardım sadece. 

6 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Maskeyi beğenmemen dışındaki fikrim hariç

Maskenin neyini beğendin sen? 

8 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Konuyu siz yanlış değerlendirdiğiniz ve yanlış anladığınız

Senin makinan ile ilgili bir şey demedim. O konuda yazdığın mesajları yıllardır okumama rağmen 1 cevap yazmışlığım yok. Konu o değil. Konu şu: Sen bu kadar becerikli ol Ama Peçeteye Makara ipinden kulaklık yapsan aynı kalitede olacak 5 adet çaput için 1 ay bekle???

Aynı şekilde, sen Bu kadar kafası çalışıyormuş gibi mucitlik peşinde koş AMA bu caputumsu maskenin Virus için hiç bir işe yaramayacağını bilmene rağmen "beğenmiyorsunuz" diye Nutuk çek. Cerrahi maske bile Yetersiz iken bu çaput bildiğin işlevsiz yahu sen bunun neyini beğendin???

18 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Ben biraz Pollayannacıyım doğru fakat dinci ya da müslüman değilim

Hatırladığım kadarı ile Dinci idin. Dediğim gibi forumu 10+ yıldır kullanan biriyim. Sadece ara ara üye oluyorum fakat üye olmadığım - üye girişi yapmadığım zamanlarda bile forumu güncel takip eden biriyim. Hiç dinci olmadım diyor isen Forumu tarayıp eski mesajlara bakarım fakat aklımda teist olarak kalmışsın. Ve nerede ise eminim teist mesajlarına çokça denk geldiğime. 

22 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Mesleğin ne? Daha önce ne iş yapıyordun? Biraz bahset, belli ki işsiz kalman sinirlerini bozmuş...

Sinirlerimi bozan işsiz kalmam değil. Senin yazdığın gibi mesajlar yazıp Algı operasyonu yapanlar. Bu gibi insanlar yüzünden ülke bu halde ve ben de ülkenin içindeyim.

Düşün sene, işsizlik açlık vs almış başını gitmiş ama Aklımız ile alay eder gibi "ekonomimiz büyüyor, Amerika bizi kıskanıyor" diyorlar. 

Düşün bi millet asgari ücret olan açlık sınırı altında bile iş bulamaz iken, Kimileri İnternette ve TV lerde "Hadi oradan onlar iş beğenmiyor ekonomimiz Çok iyi" diyor. 

İşte senin şu yaptığın, aynı bunların yaptığını Hatırlatıyor bana. Yahu 1 ay beklemişim. 2 kere E devlet 1 kere epttavm ye başvurmusum. Ailede sadece bana 1 ay sonra kod gelmiş ve 4-5 eczane gezip sonunda bulmuşum. Ve Eve geldiğimde bi bakıyorum Çaput! Nette gördüğüm testler aklıma geliyor ve demiyorum ama Hepsinden fena çuvallıyor VE bunu belirtince biri çıkıp aynı iş beğenmiyorsunuz diyen, 30 bin lira ile geçinemeyip hırsızlık yapan ama 2000TL ye geçinirsiniz siz iş beğenmiyorsunuz diyenler gibi 

"siz maske beğenmiyorsunuz, Beleşçisiniz de" diyor. 

Sinirlerimi bozan bu. Yoksa işsizlik vs psikolojisi ile yazmıyorum ki. işim varken de Bu gibilere tahammülüm yoktu. Gerek burda, gerek Sözlükte, gerek TD de yada youtube de bu tahammülsüzlük mesajlarım çokça vardır. 

Çünkü Bu Gibi şükredenlerin yüzünden Hep Daha da kötüye gideceğimizi Her rasyonel insan gibi ben de biliyordum hatta Bu forumda bile şükür etmenin tehlikesi ile ilgili yazım illa ki vardır. 

Bu gün ekonomi bu durumda ise, Bu "beğenmiyorsunuz, şükredin" diyenler yüzündendir. 

Yarın daha beter olacak ise, bu yine "kötü de olsa, nerede ise işlevsiz de olsa hiç yoktan iyidir, bir şey beğenmiyorsunuz" diyenler yüzünden olacak. 

Fakat dediğim gibi, sen yanlış yazmasa idin, Tatlı Tatlı sana "beğenmiyorsunuz" un neden tehlikeli olduğu konusunu izah etmek ile beraber, neresini beğendiğini sorardım.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, John_Ahmet yazdı:

TC Numaran 4 rakamı ile bitiyorsa bugün başvurabilirsin. Eğer senin süren geçtiyse c.tesi, pazar tc no ne olursa olsun başvurabiliyorsun. Ben başvurdum ve sonucu bekliyorum. Açıklama konusuna sebepleri açıklarsan %90 ihtimalle başvurun onaylanır ve banka hesabına ödeme yaparlar.

Fakat önce e-devlet şifren yoksa PTT den isteyip turkiye.gov.tr üzerinden bir an önce başvurunu yap!

Yok Malesef ben yazdığımız mesajlara baktıklarında inanmıyorum. şu 1000 TL ile en azından Fatura öderim diyerek 3 kere başvurdum. Ne hikmet ise işi olana da, Emekli olup 2000+ emeklilik alan tanıdığa da verdiler ama benimki onaylanmadı. Telefon edeyim dedim 144 e ulaşmak mucize heralde ki ben 2 gün uğraştım aralıksız 2 kişi 2 gün demedik ve ulaşamayınca pes ettik. 

Ya bakmıyorlar rastgele veriyorlar, ya da sistemlerinde fişledikleri milyonlar var ve ben o listedeyim ? 

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Dontcryforme yazdı:

Bana geldi.

4 saat önce, John_Ahmet yazdı:

TC Numaran 4 rakamı ile bitiyorsa bugün başvurabilirsin. Eğer senin süren geçtiyse c.tesi, pazar tc no ne olursa olsun başvurabiliyorsun. Ben başvurdum ve sonucu bekliyorum. Açıklama konusuna sebepleri açıklarsan %90 ihtimalle başvurun onaylanır ve banka hesabına ödeme yaparlar.

Fakat önce e-devlet şifren yoksa PTT den isteyip turkiye.gov.tr üzerinden bir an önce başvurunu yap!

Pttye başvurdum e devletten başvurdum ne  maske geldi ne telefon kodu.

Cimere başvurunca 15 gün sonra geldi.

Eczane   bir daha alamayacağımı söyledi.Maske yeniden  ücretli olmuş.

İşsiz olduğum halde her ay GSS alıyorlar.Birde maskeyi ücretli satıyorlar.
Eczaneler aşırı yüksek  fiyatla satmaya başlarlar gene.

Yalancı bir cumhurbaşkanımız var.

10 lira isterken sistemde arıza olmuyor.Maske kodu  dağıtırken sistemde arıza oluyor.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 13.04.2020 at 22:06, mirasyedi said:

Ne bana nede çevremdeki tanıdıklarıma maske için mesaj filan gelmedi.

Forumda maske için mesaj gelen var mı? 

Cimere başvuracağım.Bakalım ne cevap yazacaklar. :)

Bana geldi. Üç beş kez eczaneye uğradım, maske bitmiş. En sonunda bitmediği bir güne denk geldik. 2 Hafta içinde 5 bez maske sahibi olduk. 

Normal durumda, bu beş maske ancak iki günlük ihtiyacı, ucundan az buçuk karşılar. Bunlar, 4-5 saatten fazla kullanılmaz. Hele ki, kişisel koruyuculuğu sıfırdır. Ancak belli bir mesafeden uzakta olanları sizden korur. Herkes takınca, haliyle, genel bir koruma sağlar tabi, o faydası yadsınamaz.

Ha, ben maske için başvurmadım, aslen ihtiyacım da yoktu. Yok derken, zaten maskem bol bol var, ki sağa sola baya dağıttım. Öyle laf olsun bez maske değil, sertifikalı FFP2 falan.

Şu an bende dahil herkesin gördüğü, ortada olan şey, bu maske işini iyice sıçıp batırdıkları. Bilhassa maske satışının yasaklanması tam bir fecaat oldu. Bir de bunun üstüne, millet maske bulamazken, parasıyla bile bulamazken, gidip "böyyük şeytan ameriga" ya falan maske yollanması, işin tam tuzu biberi oldu.

Sitelerde Paylaş

Beyler, 7-8 epidemi mücadelesinde aktfi olarak çalışmış biriyim. Endemik vakaların epidemiye, oradan, pandemiye dönüşmesi, nasıl mücadele edileceği gibi hususlarda, yeterince saha tecrübem falan da var haliyle. Şu an ülkede, bir pandemi ile nasıl savaşılmaz, bunu ibretle izliyoruz.

Şimdi bakalım öncelikle. Bu gibi pandemik ve geniş epidemik vakalar nasıl olur? Hepsinde görünen ortak özelliklerin başında, bu salgınların dalga dalga gelmesidir. Tarihsel kayıtlardan, kara vebanın dahi dalgalar halinde geldiği görülmüştür. VE genel olarak, en güçlü dalga, ikinci dalga olmaktadır. Bugün, aklı başında ülkelerin derdi, bu ikinci dalgayı önlemek. İtalya'da hastane yokluğundan değil o koridorda yatanlar. Bu saçma salak algı operasyonlarına kanmayın.

Bu tür hızlı yayılan (R0 > 1.5) pandemilerde, yapılacak iş bellidir. Çok da zor değildir. Ama genel olarak siyasiler (dinci ve politikacılar, ki toplumların siyasetini bunlar belirler) Bu önlemleri çeşitli sebeplerle uygulamaktan kaçar, sonra da ardından daha güçlü ikinci dalga gelir. 

Yapılacak şey belliydi. Kısa süreli ve güçlü bir sokağa çıkma yasağı uygulanır. Bu yasak öyle çok yoğun olmak zorunda değildir, ama mevzu, hasat olanın, kendi çevresinden dışarıya gitmesini engellemektir. BU nokta bir yere kadar yapıldı, iyi, güzel. Ama bu yapılırken, belirti gösteren, dikkat edin, testi pozitif olan falan değil, belirti gösteren, şüpheli olan herkes, sahra hastanelerine alınır. Orada bunlar takip edilir. Hasta olma ihtimali yüksek olanların temasta bulunduğu kişiler karantinaya alınır, yakından izlenir. Bu kısa sürede, yayılmayı bloke eder. Mevzu, hastalık taşıyıcıları izole etmektir, bunun da yolu, adam zatürreden ayakta duramaz hale gelince yoğun bakıma tıkmak değildir. Hiç bir ciddi semptomu olmadan, şüpheli olan herkesin tespit edilerek izole edilmesi gerekir. Bunlar da normal hastanelere konmaz, sahra hastanesi dediğim, aslen kontrollü bir izolasyon ortamı olan yerlerde tutulur. Böyle bir strateji ile, epidemi/pandemi lokalleşir ve yokolur gider. Ama maalesef, bu yolda hiç bir şey yok. 

Corona virüsler, yabancı bir virüs değil. Hemen her sene, hemen hepiniz, bir corona virüsü ile hasta oluyorsunuz. Bu hastalığa da, soğuk aldım, bazen nezle oldum falan diyorsunuz. Grip değil, ayakta, salya sümük geçirip, Corona'dan kurtuluyorsunuz. Bu en iyi ipucu size. 

Öncelikle, corona virüs, aynen bir nezle virüsü. Yani, nezle olmamak, soğuk almamak için yapmanız gerekenleri yapın. Bu önemli. Bunun en kritik noktası, bağışıklık sistemini anlık ve uzun vadeli olarak güçlü tutmaktır. Bağışıklık sistemi, efenim, beyaz kan hücreleri, antikorlar falan falandan ibaret değildir. Bunu bir aklınızda tutun. 

Bu noktada, en önemli olan, bu virüsü ciddiye almayıp, savsaklamak, rehavete kapılmak olacaktır. Siz kendi adınıza bunu yapın. Efenim aşı bulunurmuşmuş... Bugüne kadar hiç kimse, hiç bir corona virüsü için aşı geliştiremedi, yanına bile yaklaşamadı. Bu hayali bir unutun. İlaç bulunursa? Belki, bir ihtimal, ama benim tahminim, insanlar marsa gitmeden, o ilaç bulunmaz. Ondan da ümidi kesin. Yani, tedavi şansınız yok gibi bir şey. Size yapabilecekleri, ölmemenizi sağlamak. Yani destekleyici tedavi. Bu sürerken de, vücdunuzun bağışıklık geliştirmesini beklemek. 

Ama bağışıklık sistemi (BS) öyle basit bir şey değil. Öyle bir olur ki, BS, virüsü yok etmek değilde, virüsün iş görmesini engeller. Yani, sizde virüs olur, hatta üremeye de devam eder, ama siz hiç bir hastalık belirtisi göstermezsiniz. Bu "ahanda kurtuldu" denenlerin önemli bir kısmında mevcut olacaktır. Yani, coronadan kurtulmuş olanları da izole etmeniz gerekiyor.

Ve görüleceği üzere, yapabileceğiniz en makul şey, hatta tek şey, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek. Ama bu öyle hemen bir kaç ayda falan olmaz. Amanda mucizevi şeyler denen zımbırtıları bir unutun. İçlerinde iş görecek tek şey, ekinezya çayıdır, ama o bile en az 3 ay içinde size fayda eder. Ha, o da doğru kürü uygulamayı bilirseniz. Şimdi bana tarif yazdırmayın, zira herkesin yapabileceği bir şey değil pek. Ki artık çok geç, zira ekinezyanın doğru parçalarının 2 yıl kadar alkolde bekletilmesini gerektiren, uzun bir süreç. Yani, öyle mucizevi şeyleri unutun. 

Kısa vadeli tavsiye olarak: Güneşten istifade edin. Günde bir çay bardağı hakikisinden kırmızı şarap için. Stresten uzak durun. Spor yapın. Maske falan hikaye. Bu önlemler ve saçma salak eylemlerle, virüs bir gün gelip sizinde kapınızı çalacak. Kendinizi kurtarmaya bakın. İyi haber, bu virüs çok çok kolay bulaşan ama gerek hasta etme oranı, gerekse hasta ettiğini öldürme oranı çok düşük olan bir virüs. Fakat, siz bu virüsü kaldıramayacak olanlardansanız, bu istatistiğin size bir faydası yok. Bağışıklık sisteminizi güçlendirin, bunu deneyin. Üç şey, özellike stres, stresden uzak kalın. Güneş, sizin en büyük dostunuz olsun. Hazır daah fırın olmamışken, olabildiğince güneş toplayın. Şarap kolay bulunan ve etkili bir antioksidandır, fazla içip alkolünü azdırmayın. Bunun yanında, kırmızı biber, taze meyve sebze, sakatat tüketin. Bunu, diyetinize ek yapın. Yani kahvaltıda bir kırmızı biber yiyin, peynir vs.nin yanında. Et, özellikle kırmızı et, gerçekten size çok faydalı olacaktır. Bunlar, bağışıklık sisteminizi doğrudan güçlendirmez, güneş gibi, şarap gibi. Et yemek, kırmızı biber (limon hikayedir, portakal masal, C vitamini mevzusunda), sebze falan yemek, sizi sağlamlaştırır. Haliyle sağlam kafa gibi, sağlam bağışıklıkta, sağlam vücutta olur. 

Sitelerde Paylaş

Yaşadığım Avrupa kentinde maskeler öyle beleşe verilmiyor, tam tersine, onları satın almak gerekiyor. Daha önceleri maske kıtlığı yaşanırken, son on günden beri her yerde maske bulmak pekala mümkün. Ayrıca bu haftadan itibaren toplu taşıma araçlarında ve alış veriş mağazalarında maske kullanmak şart oldu ve okullar kısmen açıldı.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...