Jump to content

Bilim Her Zaman Gelişir.

Recommended Posts

Neden bilgisiz insanlar şaşırırken bilgili insanlar şaşırmaz, neden evrimin kendisi şaşırtıcı değildir. Neden insanın komplike oluşu onun nasıl olduğunu anladığımızda artık komplike olmuyorsa, buna benzer bir sebepten.

Neden evrime inanan biri çıkıpda evrim var öyleyse bu yasayı Allah koymalıdır demiyor, neden hep evrimi reddedenler bak bu çok güzel demekki Allah varmış diyor. Basit. İnsan nasıl bir lamba yapınca şaşırmıyorsak, evrim insanı oluşturduğundada şaşırmayız. Orada bir kural vardır, tanrının eli doğanın elidir. Doğanın eli ise gözümüzün önündedir. Gölge oyunlarıyla kurt yapıp bir eli bilmeyeni kandırabilirsiniz. Eli görünce sihir bozulur.

Bilgi hiçbir zaman gerilemez. Bu derin iletişim bağı kopmadıkça her nesil daha ileriye adım atacak. İki yıl sonra daha fazla şey bileceğimiz gibi otuz yıl sonra şimdiye göre farklılaşmış bir hayata sahip olacağız. Algılarımız değişecek. İnsan gördükçe herşey normalleşmeye başlayacak. Şaşkınlıklarını yitiren insanlar, Allah'a nasıl inanacaklar?

Sitelerde Paylaş

İnsanın yaptığı teleskop ne kadar ileriyi gösterir? Bunun sınırı vardır, ışık hızı gibi. Evrende bir süre sonra duvarlar karşımıza çıkar, duvarların çok uzağında olduğumuza inanıyorum ancak bilimin sınırları vardır. Yani hiçbir zaman herşeyi açıklayamayacağız. Şaşılacak şeyler kalacak.? Ancak daha çok katedecek yolumuz olduğundan bir noktadan sonra göreceğizki bu evren gerçekten sebeplerden oluşmuştur. Bu noktaya geldiğimizde herşeyi açıklayamasakda sistemi anlayabilecek kadar gördüğümüzden.

Bilimin sınırları olması neyi ifade eder. Çokşeyi ifade eder, birisi birincisi felsefeye ihtiyaç vardır. İkincisi felsefeye gerek olmazdı. Bilimin sınırları sadece görebildikleri değildir. Bukadar saçmaladım. Saçmalamayı seviyorum. Küçük sanılmak iyidir. İnsanları açığa çıkartır. Kimse yenileceğini bile bile kavgaya girmez. Yani girerde bir kazanç için girer. Tamamen kayıp varsa uzak durur.

Bilimin sınırları sadece ışık hızı gibi konularda değil aynı zamanda insanın ihtiyacı olan mutluluk vb. konulardada sınırlıdır. Biz fare değilizki pedalı görünce ölünceye kadar asılalım. Yani bilim hem kendi içinde sınırlıdır, aynı zamanda bilim bütünü ifade edemez, ancak bir parçası olabilir.

Sitelerde Paylaş

Bilim her zaman gelişir..mi acaba?

İnsanlardan bağımsız bir bilim düşünülemeyeceğine göre, bilimin konumu,  insanların ona verdiği değer kadardır.

Yeri geldi mi, bilinenler de unutulur, görmezden gelinir, hatta yenilikler de yok hükmünde sayılır.

Tarihin tozlu sayfaları, bilimin hem positif hem de negatif yöndeki akibetinin sayısız örnekleri ile doludur.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
46 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Evet, bilim her zaman gelişir ama geliştirenler hep gavurlar olur, müslümanlar da hem karalar hem kullanır.

Ohh, nefretini kus. Rahatlarsın. Ama en son baktığımda Sinan Canan müslümandı.

17 dakika önce, kavak yazdı:

Bilim her zaman gelişir..mi acaba?

İnsanlardan bağımsız bir bilim düşünülemeyeceğine göre, bilimin konumu,  insanların ona verdiği değer kadardır.

Yeri geldi mi, bilinenler de unutulur, görmezden gelinir, hatta yenilikler de yok hükmünde sayılır.

Tarihin tozlu sayfaları, bilimin hem positif hem de negatif yöndeki akibetinin sayısız örnekleri ile doludur.

Negatif yönde bir akıbeti olsaydı bilemezdiniz. Kaybolurdu çünkü. Benim bilmediğim birşeyimi biliyorsunuz. Nasıl yani negatif akıbet?

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

Negatif yönde bir akıbeti olsaydı bilemezdiniz. Kaybolurdu çünkü. Benim bilmediğim birşeyimi biliyorsunuz. Nasıl yani negatif akıbet?

Negatif derken, bazı yenilikler ve buluşların, insanlardan kaynaklanan sebeplerden dolayı gereğinden geç zamanlarda uygulamaya konulması.

Vehayut kitapların, kutüphanelerin yakılması vb.  Bunlar mevcut bilginin yok olması veya onca zamanın ziyan olması demek.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Belki 20 sene sonra bir bilim adamı çıkacak yer çekimi yoktur diyecek. Kantılanmış gerçekler falan demesin kimse. Sonuçta bilgi arttıkça ve bilim ilerledikçe bazı kesin kabul edilen bilgiler çürüyor.

Bana göre yer çekimi yoktur. Şimdi biri çıkacak yer çekimini kendi bulmuş kadar emin şekilde nasıl yoktur diyecek.

Yer çekimi vardır diyen bunu nasıl ispatlıyor merak ettim. Elma yere düştü diye yer çekimi mi olur. 

Hacim ağırlığına göre nesneler havada kalır yada düşer. Aha da kanıtım

tarihinde kabara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 saat önce, kabara yazdı:

Belki 20 sene sonra bir bilim adamı çıkacak yer çekimi yoktur diyecek. Kantılanmış gerçekler falan demesin kimse. Sonuçta bilgi arttıkça ve bilim ilerledikçe bazı kesin kabul edilen bilgiler çürüyor.

Bana göre yer çekimi yoktur. Şimdi biri çıkacak yer çekimini kendi bulmuş kadar emin şekilde nasıl yoktur diyecek.

Yer çekimi vardır diyen bunu nasıl ispatlıyor merak ettim. Elma yere düştü diye yer çekimi mi olur. 

Hacim ağırlığına göre nesneler havada kalır yada düşer. Aha da kanıtım

Bilim ile dinini karıştırma. Biz bilimi sizin gibi inanç olarak görmüyoruz körü körüne inanmıyoruz. Bilim kendini geliştirir sürekli olarak. Değişmeyen şeyler yok olacaktır senin dinin gibi. Biz bilime sürekli olarak kendini yenilediği için güveniyoruz. Bilimin amacı en doğruya, gerçeğe ulaşmaktır. Bilimdeki temel kavramlar ve gerçekler durmaksızın değişmez; hatta oldukça sabit oldukları söylenebilir. Örneğin biyolojide evrimin gerçekliği, düşünsel olarak ilk keşfedildiği Antik Yunan zamanından beri veya ilk defa sistemli hale getirildiği Charles Darwin zamanından beri (1859'dan beri) değişmemiştir. Astronomide kızıla kayma kavramı, 1912 yılında Vesto Slipher tarafından ilk defa keşfedildiğinden beri değişmemiştir. Fizikte, cisimlerin birbirlerine doğru hareket etmeye meyilli oldukları gerçeği, 1687'de Isaac Newton tarafından ilk defa formülize edildiğinden beri değişmemiştir. Kimyada, John Dalton tarafından keşfedilen katlı oranlar yasası 1802'den beri değişmemiştir.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, gezenbocuk45 yazdı:

Bilim ile dinini karıştırma. Biz bilimi sizin gibi inanç olarak görmüyoruz körü körüne inanmıyoruz. Bilim kendini geliştirir sürekli olarak. Değişmeyen şeyler yok olacaktır senin dinin gibi. Biz bilime sürekli olarak kendini yenilediği için güveniyoruz. 

Biz derken bilim hangi size mal ediyorsun. Belirli bir tayfa mı var bilimciler grubu diye. Sanki bilim dediğin şey bir inanç ve sadece siz dediğiniz güruh bu inanca sahip olabilir gibi anlatmışsın.Bilime bile ilginç bir bakış açınız var sanki size deden miras kalmış gibi anlatıyorsunuz. Benim dinim yok olmayacak bundan emin ol. Ama senin dinsizlik dinin yok olacak.Allah nurunu tamamlayacaktır.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, kabara yazdı:

Biz derken bilim hangi size mal ediyorsun. Belirli bir tayfa mı var bilimciler grubu diye. Sanki bilim dediğin şey bir inanç ve sadece siz dediğiniz güruh bu inanca sahip olabilir gibi anlatmışsın.Bilime bile ilginç bir bakış açınız var sanki size deden miras kalmış gibi anlatıyorsunuz.

Sizin gibi bağnazlar ve bizim gibi sorgulayan aklını kullanan insanlar diyelim. Ben bilime sizin dine inandığınız gibi inanmıyorum. Herkesi kendin gibi körü körüne mutlak inançlı sanma.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, gezenbocuk45 yazdı:

Aynen sizin gibi bağnaz insanlar olduğu sürece hiçbir din yeryüzünden silinmeyecek.

Neden hemen saldırganlaşıyorsun. Bu kadar bağnaz bir kafan olduğunu hemen belli ediyorsun. Neyi sorguluyorsun ki ? Anlayacak kapiste yok demek ki sürekli sorguluyorsun. Yoksa şimdiye kadar sorguladıklarının cevabını bulmuş olman gerekirdi. İnsan gibi cevap verin bağnaz,cahil bunlar hep senin kendinde mevcut olan ve karşıdakilere yansıtmaya çalışma çabandan kaynaklanıyor.

Hem konu neydi bilimdi. Ben ne yazmışım yer çekimine inanmıyorum demişim. Konuyu neden hemen dine getirme çabasındasın.

tarihinde kabara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kabara yazdı:

Neden hemen saldırganlaşıyorsun. Bu kadar bağnaz bir kafan olduğunu hemen belli ediyorsun. Neyi sorguluyorsun ki ? Anlayacak kapiste yok demek ki sürekli sorguluyorsun. Yoksa şimdiye kadar sorguladıklarının cevabını bulmuş olman gerekirdi. İnsan gibi cevap verin bağnaz,cahil bunlar hep senin kendinde mevcut olan ve karşıdakilere yansıtmaya çalışma çabandan kaynaklanıyor.

Hem konu neydi bilimdi. Ben ne yazmışım yer çekimine inanmıyorum demişim. Konuyu neden hemen dine getirme çabasındasın.

Yok saldırgan değilim. Sizin gibi cahil ve aptal olmadığımız için sorguluyorum. Sorgulamak akıllı insanların işidir. Bilimi din gibi gördüğünüz için ister istemez din karışıyor. Bu arada dinsizlik dini diye bir kavram yok.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, gezenbocuk45 yazdı:

Yok saldırgan değilim. Sizin gibi cahil ve aptal olmadığımız için sorguluyorum. Sorgulamak akıllı insanların işidir. Bilimi din gibi gördüğünüz için ister istemez din karışıyor. Bu arada dinsizlik dini diye bir kavram yok.

Ben de sizin gibi aptal,salak,cahil olmadığım için cevabını buluyorum. Sürekli kendime cevap veremediğim sorularım olmuyor.

1400 sene önce senin sapık zihniyetin ne yapıyormuş araştırmanı tavsiye ederim.İnsan düşüncesi sapık olunca her gördüğü şeyi öyle sanıyor.

Sitelerde Paylaş
58 dakika önce, kabara yazdı:

Ben de sizin gibi aptal,salak,cahil olmadığım için cevabını buluyorum. Sürekli kendime cevap veremediğim sorularım olmuyor.

1400 sene önce senin sapık zihniyetin ne yapıyormuş araştırmanı tavsiye ederim.İnsan düşüncesi sapık olunca her gördüğü şeyi öyle sanıyor.

Kendinizi benimle karıştırmayın. Burdaki cahilce ve konuşan sensin. Kendi dininin ne olduğunu bilmeyen bir cahilsin evrim bilim hakkında zerre bilgi sahibi değilsin anca geveliyorsun. 

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, kavak yazdı:

Negatif derken, bazı yenilikler ve buluşların, insanlardan kaynaklanan sebeplerden dolayı gereğinden geç zamanlarda uygulamaya konulması.

Vehayut kitapların, kutüphanelerin yakılması vb.  Bunlar mevcut bilginin yok olması veya onca zamanın ziyan olması demek.

Gereğinden geç konulan şeylerin akıbeti iyi olmuştur. Mücadele sonucunda kaçınılmaz olarak kendilerini kabül ettirmişler. Neden kaçınılmaz diyorum, bilim insanları soyut işlerle ilgilenmezler, bilimin işi somut şeylerledir. Somut olunca cahil kesim dahil görünce inkar edemez.

Zaten halihazırda bilimle uğraşan onca insan var, bir yeni bilgi izole olamaz. Önüne geçilemez. Birde yedi milyarın yedi milyarıda bilim ile ilgilenmiyor olsaydı, zaten sıçılır öyle dünyaya..

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, gezenbocuk45 yazdı:

Kendinizi benimle karıştırmayın. Burdaki cahilce ve konuşan sensin. Kendi dininin ne olduğunu bilmeyen bir cahilsin evrim bilim hakkında zerre bilgi sahibi değilsin anca geveliyorsun. 

Sen çok biliyorsun bay cahil. Takılmışsın Darwin denen bir salağın peşinden gidiyorsun.Her konuda senden çok bilgim var ?. Evrim konusunda da dinim konusunda da . Anca soru sor sen bugüne kadar bilim adına ne öğrendin çok merak ediyorum. Soru sormayı mı ?

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, kabara yazdı:

Sen çok biliyorsun bay cahil. Takılmışsın Darwin denen bir salağın peşinden gidiyorsun.Her konuda senden çok bilgim var ?. Evrim konusunda da dinim konusunda da . Anca soru sor sen bugüne kadar bilim adına ne öğrendin çok merak ediyorum. Soru sormayı mı ?

Gördük evrim konusundaki bilgini. Kalın kafana birşeyler tıkmaya çalıştım ama tık yok sende. Hala yüzsüzce daha senden daha iyi biliyorum diyorsun. Kurandan haberin bile yok ne bilgisi? Sizde körü körüne inançtan başka bir şey yok Ayet atınca siz anlamıyoruz öyle dememiştir diyip kıvırıyorsunuz.  

tarihinde gezenbocuk45 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, kabara yazdı:

Yalnız Darwin'e salak deyip arkasından bilgiliyim demen sırıtmış. Bilim adamını takdir edecek bir seviye bilgiye bile sahip değilsin. Dünya senin gibilerle dolsa bilim yerinden zerre kıpırdamaz, geriler. Biraz çelişkili gibi oldu. Neyse olsun okadar.

Bilimden yoksun bilgin bu dünyadan yoksundur.

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

Yalnız Darwin'e salak deyip arkasından bilgiliyim demen sırıtmış. Bilim adamını takdir edecek bir seviye bilgiye bile sahip değilsin. Dünya senin gibilerle dolsa bilim yerinden zerre kıpırdamaz, geriler. Biraz çelişkili gibi oldu. Neyse olsun okadar.

Bilimden yoksun bilgin bu dünyadan yoksundur.

Bilim deyince aklına sadece darwin mi geliyor. Bilim bir kişimidir. Bilim Darwine mi bağlıdır. 

Bilim,bilim deyip insanların inançlarını aşağılayanlar mı bilimci oluyor ?.

Ben,sen,o biz bilme ne faydamız olmuş. Adamlar araştırmış sayfalarca kitaplar yapmış,icatlar bulmuş. 

O adamların verdiği emeği yarım yamalak anlayıp. Müslümanların dinini aşağılamak,cahil demek mi bilim insanı olmak.

Başkası bulsun çabalasın diğeri evinde bilgisayarın başında ben bilimciyim araştırmacıyım desin. 

Ona neden lafın yok acaba ?

Ben yer çekimi hakkındaki fikrimi söylüyorum. Bilim kafası var ya onda bunun dinine nasıl laf atarım nasıl rencide edebilirimin peşinde.

Ve bu adam biz bilimciyiz hadi ordan. Önce diğer inançlar hakkında nasıl konuşman gerektiğini öğren. İnsanlara sataşmadan dinine dil uzatmadan fikrini belirtmeyi öğren. 

Sonra gel bilim tartışalım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...