Jump to content

Tercüme Sayfaları ve Kadın Suresi 3

Recommended Posts

Tercüme sayfalarında Kuran'ın Kadın suresi 3'de geçen ve genellikle Türkçeye "nikahlamak" anlamında çevrilen Arapça "نكاح" karekterlerini verdiğimde karşıma neler çıktı dersiniz!?!?

..

googleTranlate.thumb.jpg.e429f2f25733459107f0d8a1d7587ba5.jpgyandex_com.jpg.010b64ce8fa609f68099b9e885b179c4.jpgcevirce_com.thumb.jpg.1e3f42e58edbc8bcebe068afd5d0491a.jpgalmmany_com.jpg.2b85f1e9091b785b8ce954f4b92bab23.jpg

Ayetin Diyanet çevisi şöyle:

Alıntı

Yetimlerin hakkına riayet edemeyeceğinizden korkarsanız, beğendiğiniz kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikâhlayın.

Asalak ve Arap yalakası bir kurum olan H(D)iyanet'in tercümesine inanmam için herhangi bir nedenim elbette yoktur. Ayrıca bir müslümanın yalan söylemeden rahat etmeyeceğini bildiğim için kendi tercümemi yaparsam, Kadın suresi 3'de geçen bu cümle

Alıntı

... beğendiğiniz kadınları ikişer, üçer, dörder sikin.
veya
benzer başka cümleler de kurlabilir elbet!

haline gelir. :D
Müslümanları, Kuran'ı, Ensar'ı, "bir seferden bir şey olmaz" diyen lağım farelerini, meclisde çocuk istismarına olumlu oy veren AK-pislikleri vs. yeteri kadar tanıdığım için hiç şaşırmadım.

.....

Not: Forumun kurallarını zorladığımın farkındayım.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

31 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Tercüme sayfalarında Kuran'ın Kadın suresi 3'de geçen ve genellikle Türkçeye "nikahlamak" anlamında çevrilen Arapça "نكاح" karekterlerini verdiğimde karşıma neler çıktı dersiniz!?!?

..

googleTranlate.thumb.jpg.e429f2f25733459107f0d8a1d7587ba5.jpgyandex_com.jpg.010b64ce8fa609f68099b9e885b179c4.jpgcevirce_com.thumb.jpg.1e3f42e58edbc8bcebe068afd5d0491a.jpgalmmany_com.jpg.2b85f1e9091b785b8ce954f4b92bab23.jpg

Ayetin Diyanet çevisi şöyle:

Asalak ve Arap yalakası bir kurum olan H(D)iyanet'in tercümesine inanmam için herhangi bir nedenim elbette yoktur. Ayrıca bir müslümanın yalan söylemeden rahat etmeyeceğini bildiğim için kendi tercümemi yaparsam, Kadın suresi 3'de geçen bu cümle

haline gelir. :D
Müslümanları, Kuran'ı, Ensar'ı, "bir seferden bir şey olmaz" diyen lağım farelerini, meclisde çocuk istismarına olumlu oy veren AK-pislikleri vs. yeteri kadar tanıdığım için hiç şaşırmadım.

.....

Not: Forumun kurallarını zorladığımın farkındayım.

Sevgiler

Nikahı özellikle evlenmek için kullanırlar başka türlü anlaşılmaz bak orada "نِيَاكَةً  ,ناك " var ‏ o dediğin anlama gelir, orada "جماع "cima da geçiyor aşağı yukarı o da o anlamda.

Şimdi nikah kelimesini o dediğin anlamda anlarsak ismi meful olarak nikahlanmış dediğimizde afedersin s******ş gibi uygun olmayan bir mana çıkar.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Kaz said:

Nikahı özellikle evlenmek için kullanırlar başka türlü anlaşılmaz bak orada "نِيَاكَةً  ,ناك " var ‏ o dediğin anlama gelir, orada "جماع "cima da geçiyor aşağı yukarı o da o anlamda.

Şimdi nikah kelimesini o dediğin anlamda anlarsak ismi meful olarak nikahlanmış dediğimizde afedersin s******ş gibi uygun olmayan bir mana çıkar.

Eski arapçada, nikah sikmektir. Mehirde zaten sikme parasıdır, am parası birebir.

Başka bir ayettede, "karılara söyle amlarını korusunlar" der, onu da ne taklalar attırır bu amsatanlar.

Millet sanıyor ki, hakaret edelim diye müslümanlara amsatan diyoruz. Oysa, islam basbaya, açık ve net şekilde amsatanlık dinidir. 

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Kaz yazdı:

İslam'ı ve Kuran'ı şirin göstermek için her türlü sahtekarlığı yaptıklarını biliyorum. Kuranda geçen cinsel içerikli terimleri sakladıklarını, yerine başka anlatımlar koyduklarını görünce ilgimi çekti ama şaşırmadım.

Bir zamanlar "muhammed" kelimesinin "övülmüş","seçilmiş" anlamına geldiğini ilk olarak okuduğunda şaşırmıştım ama.

..

Kuran'da "sikin", "sikişin" geçiyor mu?
Evet Geçiyor!

Nokta!

İslam ve Kuran ahlaksızlığına güzel bir örnek oldu.

Kimse anlamasın diye "cima diye geçiştirmek de bir bir ahlaksızlıktır.

Şirin göstermek amacıyla kadın köleleri "cariye" diye tercüme etmek, isimlendirmek de bir ahlaksızlıktır.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

İslam ve kuran ahlaksızlığı deyince müslümlerin gerçek anlamında çevirmeye utanıp gizledikleri Kalem suresi 13. ayet geldi aklıma..
Ayette inanmayanlara edilen küfür "zenimin" piç / orospu çocuğu anlamına geliyor..

عُتُلٍّۭ بَعْدَ ذَٰلِكَ زَنِيمٍ
Utullin ba’de zâlike zenîm(zenîmin).

2.jpg

1.jpg

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, anibal yazdı:

Eski arapçada, nikah sikmektir. Mehirde zaten sikme parasıdır, am parası birebir.

Başka bir ayettede, "karılara söyle amlarını korusunlar" der, onu da ne taklalar attırır bu amsatanlar.

Millet sanıyor ki, hakaret edelim diye müslümanlara amsatan diyoruz. Oysa, islam basbaya, açık ve net şekilde amsatanlık dinidir. 

O zaman kuranda bakara 221 de müşrik kadınları iman edinceye kadar nikahlamayın yazıyor
Kasas 27. ayete gelelim ihtiyar musaya iki kızından birini nikahlamak istiyor
bakara 235 de nikat ukde olarak geçer yani anlaşma
Bunların hepsine o dediğiniz anlamı vermek hem komik hem anlamsız, ayetleri de çok farklı bir boyuta taşır, islami jargona uygun değil fiilin günlük kullanıma da uygun değil islamdaki sünnete de uygun değil takdir edersiniz ki kuran ilk yazıya geçirilmiş arapça kitaptır ve ilk muhatapları ateistler değil müslümanlardır.
Evet anibal müminun 5.ayette özel yerleri korumak var.

Müslümanlara bu uslüple hitabın kışkırtıcı kaçıyor ancak sen bilirsin, mehirle ilgili olarak iki özgür birey evlenicek erkek kadına para ödeyecek günümüz çağdaş anlayışıyla hiç bağdaşmıyor ama müslüman zihniyet bunu dini yükümlülük olduğu için yapıyor yoksa kendini sattığını düşünmüyor ama birinden para alarak evlenmek direk üzerinde otorite kurulmasını beraberinde getirir, ayrıca türkiyede kız isteme olayı var anne-baba olmaz derse kız evlenemez işte bu da kızların devamlı otorite altında tutulmasıyla alakalı ancak evlenirken anne-babaya danışılamaz mı yine danışılabilir ama karar makamı olması hatta başlık parası gibi uygulamalar hiç çağdaş değil.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Ebu Kafir yazdı:

İslam ve kuran ahlaksızlığı deyince müslümlerin gerçek anlamında çevirmeye utanıp gizledikleri Kalem suresi 13. ayet geldi aklıma..
Ayette inanmayanlara edilen küfür "zenimin" piç / orospu çocuğu anlamına geliyor..

2.jpg

1.jpg

Sevgili Ebu Kafir.

Bu da iyiymiş. :)

Gerçi site yine tercüme sahtekarlığı yapmış, anlaşılmasın, şirin görünsün diye "zina çocuğu" çevirisi eklemiş ama ahlaksızlık yine de hemen belli oluyor. :D

Diğer bazı tercüme siteleri tercümesini dahi vermiyor, sadece okunuşunu yazıyor. Ben bu durumu da tercüme sahtekarlığı olarak görüyorum.

Bildiğin başka tercüme sahtekarlıkları varsa, gönder gelsin!

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Ebu Kafir yazdı:

2.jpg

1.jpg

-Bir insan kendisine deli denmesine tanrıyı konuşturarak cevap vermiş.

-Kitaba öncekilerin masalları diyen kişilerin fikirleri, inananları manipüle etmek için peygamberi yalancılıkla itham etmek olarak anlaştırılmaya çalışılmış.

-Uzlaşma taviz vermek olarak anlaştırılmış, öncekilerin masalları demek özgür düşünce iken bu baltalanmış.

-Bu kitapta devamlı karşı tarafın mal ve oğul çokluğu aşağılık hissi olarak kendini belli etmiş.

-Muhtemelen müşrik olarak tanımlanan kişiler öfkelendirilmiş sonra da öfkelenince ortaya çıkan kötü özellikleri sayılmış, sonuçta adamlar putlara tapıyor neden erdemsiz olmak zorundalar ki eğer rahatsız edilmedikleri takdirde. O dönemde hristiyanlar da vardı onlar neden ellerine kılıç alıp hadi müşrikleri öldürelim dememişler neden toplumda fitne çıkmış düşündürücü, hristiyanlar o dönemde yerinden yurdundan mı edilmiş veya yahudiler bunlar gidip habeşistana neçaşiye sığınıyorlar şimdi bakıyorsun hristiyanlara müşrik diyorlar.

Sitelerde Paylaş

Ateistlerin psikolojisi çok garip.. şimdi animal evine kız attığında "kızı sikmiş" oluyor..  ama sen nasıl dünyaya ya geldin diye sorsan "annem le babamın ilişkiye girmesi" sonucu der.. ama aslında babası annesini "sikmiş tir... Nedir bu kelimelerde ki değişiklikler e sebeb.. çünkü yaşadığı ortam terbiye ahlak sınırları bunu kaldırmıyor.. şimdi ahlaksız olan kim animal mı yoksa içi fesat olanlar mı.. la olum mal mısınız bende ciddi ciddi açıklama yapıyorum la..

Sitelerde Paylaş
48 dakika önce, 'Oflaz' yazdı:

Ateistlerin psikolojisi çok garip..

ben müslümanken, tıpkı senin gibi ateistlerin psikolojisini çok garip buluyordum.

ateist olduktan sonra da müslümanların psikolojisini çok garip bulmaya başladım.

demek ki bu çok normal bir şey. yani karşı tarafın psikolojisini garip bulmak..

senden farkım şu: ben her iki tarafın psikolojisini de biliyorum.

sen bir ön kabulle, mucize kitap diye baktığından onun çağları aştığını,

insan ilişkilerini ve evreni en iyi şekilde açıkladığını,

dil ve anlatım olarak eşsiz olduğunu düşünüyorsun.

oysa durum bunun tam tersidir. arapçanın kendisinden kaynaklı bir müzikaliteden başka, kuranda ciddi bir dil sorunu vardır.

üslup sorunu vardır. hitap sorunu vardır. içerdiği bilgiler bakımından sorunludur. ele aldığı konular, öncelikler bakımından sorunludur.

belli bir kompozisyondan uzak, bölük pörçük, sık ve gereksiz tekrarlarla örülüdür.

evet yabancı bir dilin bire bir çevirisini yapmak zordur ancak meal ve tefsirlerde öylesine gerçek dışı ve anlamı saptıran bir çeviri-yorum işine girilmiştir ki,

bir müslüman olarak buna büsbütün gözlerini kapatıp, ateistlerin kelime çevirilerini yadırgıyorsun. gerek kuran'da kadının ele alınış biçimi gerekse de islam tarihinin başından itibaren kadını konumlandırma biçimi seni hiç mi rahatsız etmiyor? cennette bir ödül olarak sunulması (üstelik göğüslerine kadar tarif edilerek), mahkemede şahitliğinin bir erkeğe eşit olmamasına varıncaya kadar sorunlu uzun bir listeden seni ahlaken, hukuken, vicdanen rahatsız eden bir şey yok mudur?

yoksa çok tuhaf!

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, 'Oflaz' yazdı:

Ateistlerin psikolojisi çok garip.. şimdi animal evine kız attığında "kızı sikmiş" oluyor..  ama sen nasıl dünyaya ya geldin diye sorsan "annem le babamın ilişkiye girmesi" sonucu der.. ama aslında babası annesini "sikmiş tir... Nedir bu kelimelerde ki değişiklikler e sebeb.. çünkü yaşadığı ortam terbiye ahlak sınırları bunu kaldırmıyor.. şimdi ahlaksız olan kim animal mı yoksa içi fesat olanlar mı.. la olum mal mısınız bende ciddi ciddi açıklama yapıyorum la..

Başlığın konusunda beni asıl ilgilendiren, Kuran'daki iğrençlikleri şirin göstermek amacıyla ve tepki çekmesin korkuları ile yaptıkları sahtekarlıklardır.

Bir tercümenın görevi, çevirdiği metni doğru tercüme etmektir, metinde ne yazıyorsa, onu çevirdiği dile, herkesin anlayacağı şekilde çevirmektir. Burada tercümenın hisleri, utanma duyguları, korkuları vb. rol oynamaması gerekir. Eğer metinde sikişmek yazıyorsa, sikişmek olarak tercüme etmesi şarttır. Ama utandığı, korktuğu, ahlak anlayışına sığmadığı gerekçesiyle bu kelimeyi "cima", "zina" gibi anlaşılmaz kelimelerle veya metnin anlamını bozarak "nikah", "evlenme" vb. kelimelerle tercüme ediyorsa, o tercüman insan müsveddesi ardniyetlidir, sahtekardır, ahlaksızdır, üçkağıtcıdır!

Atistlerin prikolojisinde bir sorun yoktur.

Eğer Kuran bir erkeğe ikişer, üçer, dörder kadınla şikişin diye yazmışsa, tercümanın görevi bu cümleyi bu hali ile tercüme etmektir.

Buradan da Kuranın ahlaksızlığı hemen dikkati çekiyor. Kadınlar yine aşşağılanıyor ve insan yerine konulmuyor.

Kadınlar için de ikişer, üçer, dörder erkek ile sikişin diye ayrıca belirtseydi, en azından, Kuran eşitlik arayışındadır diye teselli olabilidiniz. Ama o da yok. YOK, YOK, YOK. Kuran göre kadınlar kullanılacak eşyadan başka bir şey değildir.

Eğer anibal bir kadın ile ve karşılıklı rıza ile sikişmişse, sana da bana da söz söylemek düşmez. İstedikleri gibi birbirleri ile oynaşırlar. Ne seni ilgilendirir ne de beni.

Ama müslümalların psikolojisi sorunludur. Müslümallara göre iki ergen insan, tanıştıkları ve hoşlandıkları halde beraber olamazlar. Günahtır! Beraber olabilmeleri için, önce bir hocanın/imamın cebini doldurmaları şartı vardır. Ancak ondan sonra ve hocanın/imamın izni ile beraber olabilirler. Hocanın/imamın buradaki görevi pezevenklikdir, pezevenkliğin dik alasıdır!

Hoca ve imamın pezevenkliği bununla da bitmez. İki yetişkin insanın cinsel ilişkini dahi kendisi seçmeye kalkar: Bilgiç bilgiç besmele sıranını, namaz sırasını, kimin ne düşüneceğini, ne hayal edeceğini, kimin ne söyleyeceğini, hengi poziyonun İslama uygun olduğunu, hangi gün ve saatta sikişmeleri gerektiğini vb. sayın pezevenk belirlemeye kalkışır. Tabi bu bilgiçliğin bir ücreti vardır ve o pezevengin cebine para konulması şartı vardır. Çünkü bir pezevenk bedava tavsiyelerde(!) bulunmaz, bedava bilgi(!) vermez!

Ve evet! Bu pezevenkliğe göz yuman ve destakleyen müslümallar ahlaksızdır, maldır!

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Askerde arkadaş komutana eşimle karımla konuşuyordum yerine yöresel ifade ile "hatun"la konuşuyordum dediği için bu laubali liğinin ! sonucunda ceza yemişti.. başka sözüm yok insan kafaya inkarı koyduktan sonra hiç bir güç onu durduramaz.. çarşaf çarşaf yazsanda boş..

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Geta yazdı:

ben müslümanken, tıpkı senin gibi ateistlerin psikolojisini çok garip buluyordum.

ateist olduktan sonra da müslümanların psikolojisini çok garip bulmaya başladım.

demek ki bu çok normal bir şey. yani karşı tarafın psikolojisini garip bulmak..

senden farkım şu: ben her iki tarafın psikolojisini de biliyorum.

sen bir ön kabulle, mucize kitap diye baktığından onun çağları aştığını,

insan ilişkilerini ve evreni en iyi şekilde açıkladığını,

dil ve anlatım olarak eşsiz olduğunu düşünüyorsun.

oysa durum bunun tam tersidir. arapçanın kendisinden kaynaklı bir müzikaliteden başka, kuranda ciddi bir dil sorunu vardır.

üslup sorunu vardır. hitap sorunu vardır. içerdiği bilgiler bakımından sorunludur. ele aldığı konular, öncelikler bakımından sorunludur.

belli bir kompozisyondan uzak, bölük pörçük, sık ve gereksiz tekrarlarla örülüdür.

evet yabancı bir dilin bire bir çevirisini yapmak zordur ancak meal ve tefsirlerde öylesine gerçek dışı ve anlamı saptıran bir çeviri-yorum işine girilmiştir ki,

bir müslüman olarak buna büsbütün gözlerini kapatıp, ateistlerin kelime çevirilerini yadırgıyorsun. gerek kuran'da kadının ele alınış biçimi gerekse de islam tarihinin başından itibaren kadını konumlandırma biçimi seni hiç mi rahatsız etmiyor? cennette bir ödül olarak sunulması (üstelik göğüslerine kadar tarif edilerek), mahkemede şahitliğinin bir erkeğe eşit olmamasına varıncaya kadar sorunlu uzun bir listeden seni ahlaken, hukuken, vicdanen rahatsız eden bir şey yok mudur?

yoksa çok tuhaf!

Uzun yazamıyorum. Ön kabul demişsin sen kendin Kur'an ı ön kabul ile beşer kelamı olarak farzedip bütün inkarını buna bina ediyorsun.. ikincisi kadının konumunu pratikte görmek gerek mealde ya da radikal kesimde değil. Kadını meta haline getiren pezevenkligini yapan bir medeniyete ses çıkarmayıp inkâr psikolojisi ile İslam'a saldırmak bu ön kabulun meyvesi.. selametle..

Sitelerde Paylaş

Dindarların neredeyse ağızlarına pelesenk ettikleri inkar kelimesini her gördüğümde, beni bir gülme tutuyor.:D

Yaşanmış ve hălen yaşanan İslama şöyle bir baktığımızda, karşımıza çıkan durum şundan ibaret:

İslam´da önce erkek, gerisi teferruattır.

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, 'Oflaz' yazdı:

Uzun yazamıyorum. Ön kabul demişsin sen kendin Kur'an ı ön kabul ile beşer kelamı olarak farzedip bütün inkarını buna bina ediyorsun.. ikincisi kadının konumunu pratikte görmek gerek mealde ya da radikal kesimde değil. Kadını meta haline getiren pezevenkligini yapan bir medeniyete ses çıkarmayıp inkâr psikolojisi ile İslam'a saldırmak bu ön kabulun meyvesi.. selametle..

Eğer kastınız batı medeniyetiyse bu sizin tanımlamanız ve iftiranız, batıda kadına değer verilir, istediğini yapmakta özgürdür, kadını meta haline getirmek dediğin şeyin müslüman devletlerin gerçekliğinden uzak bir şeymiş gibi davranma burada bakılması gereken asıl nokta refah seviyesi ve insan haklarının batıda mı yoksa müslüman ülkelerde mi yüksek olduğudur. Batıda kadınlar da erkekler de zaman zaman yaşam tarzına bağlı olarak eğlence düşkünü olabilmektedir ancak karşılıklı rızayı aşan ahlaksızlıklar yoktur.

Tanımlamanız gereken şeyler var

inkar psikolojisiyle islama saldırmak

kadını meta haline getirmek nedir

onun pezevenkliğini yapmak nedir

Mısırdaki yazlık gelinler mi?

Ülkelerinde müslüman gibi davranıp yurtdışına eğlenmeye çıkan sudiler mi?

Pakistan lahoredaki gece hayatı? pakistandan çine kadın kaçakçılığı?

İşidin seks kölesi olarak kullandığı kadınlar? İranda muta nikahı?

En çok hangi devletler insan kaçakçılığıyla mücadele ediyor kim sebep oluyor veya destekliyor?

Tersten söyleyelim bazı islam ülkeleri erkeklerini meta haline getirmiş desem doğru olur mu? herkes müthiş bir yokluk içersinde de.

tarihinde Kaz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, 'Oflaz' yazdı:

geri zekalı, ben ön kabulleri olan biri olsaydım ateist olmazdım.

benim ön kabullerime göre kuran müthiş güzellikte bir kitaptı,

bana öyle öğretilmişti ve ben de yıllarca senin gibi bunu savundum.

sonra yukarıda bazılarını saydığım nedenlerden dolayı kafamı kumdan çıkarttım!

eğer kıvırmaz, adam gibi cevap yazarsan seni ciddiye alır mantıklı bir açıklama getirmiş misin diye bakarım.

böyle osurup kaçacaksan hak ettiğin lafları da işitirsin.

diyorum ki kuran'ın dili, anlatımı, içeriği hep sorunlu.

bunu bir ön kabulle değil, sayısız ayet üzerinden gözlemlerimi anlatıyorum.

sadece kadının kurandaki yerine bak diyorum

bir de peygamber döneminden günümüze kadar pratikte de neler yapılmış onu da göz önünde bulundur diyorum.

senin din büyüklerinin kaç karısı, cariyesi vardı, bunlar normal midir?

daha çocuk yaşlarda eş yapılmaları normal midir?

aişe ile muhammed'in arasında kaç yaş fark vardır, hiç mi bir tuhaflık görmedin?

evlatlığının karısıyla evlenmesi de mi rahatsız etmedi seni?

sen namazda okuduğun her ayetin anlamını biliyor musun?

sen ya da gittiğin camideki imam, "göğüsleri yeni tomurcuklanmış huriler"in anlatıldığı ayeti de namazda okudunuz mu?

yüzünüz kızardı mı bu ayeti okurken/dinlerken?

bunun gibi daha nice ayette hiç mi bir tuhaflık sezinlemedin?

sen düşünme yetini hepten mi kaybettin?

vicdanını çöpe mi attın?

inkarcıymışız. bütün bunları görmezden gelen, inkar eden sensin?

ben böyle bir dine mi inanacam?

tanrının varlığını yokluğunu felsefi olarak hep sorguladım, sorgulamaya da devam ediyorum.

ben olan şeyi inkar edecek kadar salak değilim. olmayan şeye inanacak kadar da mal değilim!

Sitelerde Paylaş

En çok kadın ticareti yapılan ülkelere baktım.. sadece Suriye var içerisinde müslüman olarak o da savaş sebebi iltica eden kadınların su istimal edilmesi yüzünden falan filan.. benim Google yandaş değilse durum bu.. o şurada bunu yapmış bu şurada bunu yapmış diye genelleme yapacaksan birazcık o çok hoşuna giden medeniyete batır iğneyi kendi yarattığın dünyadan ibaret zannediyorsun alemi.. bende öyle.karanlik gözlükler yok gün içerisinde İslam'dan nefret eden karı satan karısının yanına karı getiren seks partileri düzenleyen kafa kol kesen vs vs vs kimse ile karşılaşmıyorum.. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...