Jump to content

Çalıştığı kanıtlanmış tek özdevinim makinesi ve Kütleçekiminin iş yapabildiği gerçeği

Recommended Posts

Sen bırak bu işleri Johny.... Burnunu sıtma ilaçlarından tut miknatıslara kadar birçok şeyin içine sokuyorsun ve orada kayboluyorsun.

Hastalıkların tedavisinin ve enerjinin çeşitli şekillerinin olması senin aklını karıştırıyor. Bilim sana göre bir etkinlik değil.

Senin için neyin uygun olduğu da pek belli değil. Forumu epeyi kirlettin. Yeter artık...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, John_Ahmet yazdı:

Peki!

Belki senin anladığından daha fazla anlıyorumdur. Nitekim daha önce Milkovic sarkaçlarının sürtünme ve enerji hesaplarını yaptım ama senden cevap alamadım. Konu kilitlendi.

Detaylı bir   denklem yazmadın. :)

Milkoviç sarkacının denklemini herkes yazamaz.

Bende yazamam.Yazabilseydim şu anda  prof filan olurdum. :)

Hem o sarkaçı bulan ilk kişide o değil.

O adama fizik diploması verilmemesi lazım.

Pdf dosyasında hata  olduğunu söyledim zaten.Öğrencisi  yazmış dedin.

Euler,leibniz,langrange gibi matematik dehası olman  gerekiyor.

Alıntı

Evet sıraya koyduğum ve yapmayı planladığım pek çok mekanik sistem var fakat ben şu an ısı ile ilgili olanları geliştiriyorum. Aliexpress ten pek çok elektronik ve metal sipariş ettim. Seebeck effect ya d termodinamic effect denilen bir konu var. İnternetten araştır.

https://en.wikipedia.org/wiki/Thermoelectric_effect

Ortamdaki sıcaklık değişimlerini elektrik enerjisine çeviriyorum.

Yakında size çok verimli bir sistemi açıklayacağım. Bunun için indüksyon ısıtıcı satın aldım ve 30 W ile yaklaşık 250 ml suyu 10 dk da kaynatıyor. Buna karşın bu sıcaklık farkından su soğuyana (oda sıcaklığına gelene kadar) 30 dk boyunca ortalama 36W elde ediyorum. Sence bundan sonra ne yapmalıyım. Sen olsan ne yapardın?

Videoyu dikkatle izle! Birer bardak sıcak ve soğuk su kullanıyor.

Daha önce buna cevap yazmıştım.

30 wattlık indiksiyon ısıtıcı ile 250 ml suyu 10 dakikada kaynatamazsın.

Güç motor ile ölçülmez wattmetre ile ölçülür.

Sen motorun üstünde yazan sabit yükte harcadığı güce bakarak hesap yapıyorsun. :)

enerji=güç *saniye

enerji=30*10*60=18000 joule yapar.

250 ml suyu 20 dereceden 100 dereceye çıkarmak için.

Tson=100 santigrat derece

Tilk =20 santigrat derece

m=250 ml  su  250 gram =0.25kg

c=suyun özgül ısı1kcal/kgCo

enerji=m*c*(Tson-Tilk)

enerji=0.25*1*80=20Kcal=20*4184=83680 joule  enerji harcaman gerekiyor.

83860 joule >18000 joule olduğu için 30 watt ile 250 ml suyu 20santigrat  dereceden  100 santigrat  dereceye 10 dakikada çıkartamazsın.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, mirasyedi yazdı:

Daha önce buna cevap yazmıştım.

30 wattlık indiksiyon ısıtıcı ile 250 ml suyu 10 dakikada kaynatamazsın.

Güç motor ile ölçülmez wattmetre ile ölçülür.

Sen motorun üstünde yazan sabit yükte harcadığı güce bakarak hesap yapıyorsun. :)

Bebeğim anlamıyorsun! Bu özel bir indüksiyon ısıtıcı ve evet 5 V ile 30 W harcıyor fakat sanırım bu fazla enerji rezonansa girdiği için radyan olarak etraftan bobine akıyor.10 dk da suyu ısıttığı doğru ama yine sen bunu boş ver çünkü ben başlangıçta sıcak su koyuyorum ve bir kaç saniye içerisinde yerleştirdiğim 4 peltierden yaklaşık 36 W güç alıyorum dolayısıyla su oda sıcaklığında değil diyelimki 80 C den 90C ye çıkarıyorum ve bu sıcaklık 36W güç almama yetiyor. Zaten indiksiyon ısıtıcı yaklaşık 1 dakika çalışıp kapanıyor.

Fakat ben peltierlerden 36W güç çekmeye devam ediyorum. Diğer taraftaki oda sıcaklığında bulunan suyu soğutma için iki yöntemim var biri 1,5W harcayan küçük bir drone motoru ki çok güzel soğutuyor. İkincisi soğutma için 2,7V ve 0,54 amper harcayarak bu aslında 12V olan başka bir peltierin soğuyan tarafını kullanıyorum ve dronela ikisini beraber kullandığımda toplam yaklaşık 3W harcıyor. Soğutma için sürekli 3W harcıyorum fakat ısıtma yaklaşık 10 dakikada bir dakika süreyle çalışıyor.

Ben zaten ısı hesabı yapmayı biliyorum .Senin yaptığın hesapları çok daha detaylı şekilde alüminyumu da dahil ederek başarıyla yapıyorum. Zaten beni heyecanlandıran kısım da burası :) 

Beni anladığını umuyorum. Hesaplara bakarak çalışmayacağını söylemek çok kolay bir de sen gel gör hatta bitirdikten sonra sana tüm tasarımı göndereyim bir de sen yap incele, bana hak vereceksin.

Kısacası toplam 6 W ile 36 W üretiyorum.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
14 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Bebeğim anlamıyorsun! Bu özel bir indüksiyon ısıtıcı ve evet 5 V ile 30 W harcıyor fakat sanırım bu fazla enerji rezonansa girdiği için radyan olarak etraftan bobine akıyor.10 dk da suyu ısıttığı doğru ama yine sen bunu boş ver çünkü ben başlangıçta sıcak su koyuyorum ve bir kaç saniye içerisinde yerleştirdiğim 4 peltierden yaklaşık 36 W güç alıyorum dolayısıyla su oda sıcaklığında değil diyelimki 80 C den 90C ye çıkarıyorum ve bu sıcaklık 36W güç almama yetiyor. Zaten indiksiyon ısıtıcı yaklaşık 1 dakika çalışıp kapanıyor.

Fakat ben peltierlerden 36W güç çekmeye devam ediyorum. Diğer taraftaki oda sıcaklığında bulunan suyu soğutma için iki yöntemim var biri 1,5W harcayan küçük bir drone motoru ki çok güzel soğutuyor. İkincisi soğutma için 2,7V ve 0,54 amper harcayarak bu aslında 12V olan başka bir peltierin soğuyan tarafını kullanıyorum ve dronela ikisini beraber kullandığımda toplam yaklaşık 3W harcıyor. Soğutma için sürekli 3W harcıyorum fakat ısıtma yaklaşık 10 dakikada bir dakika süreyle çalışıyor.

Ben zaten ısı hesabı yapmayı biliyorum .Senin yaptığın hesapları çok daha detaylı şekilde alüminyumu da dahil ederek başarıyla yapıyorum. Zaten beni heyecanlandıran kısım da burası :) 

Beni anladığını umuyorum. Hesaplara bakarak çalışmayacağını söylemek çok kolay bir de sen gel gör hatta bitirdikten sonra sana tüm tasarımı göndereyim bir de sen yap incele, bana hak vereceksin.

Kısacası toplam 6 W ile 36 W üretiyorum.

İnduksiyon ile ısıtmada su kaynamış gibi kabarcık çıkartır ama termometre ile ölçersen 100 derece değildir.

100 dereceye ulaşması uzun zaman alır.

suyun üstü ile altıda aynı sıcaklıkta olmaz.

Enerji hesabında  su homojen ısınmış gibi kabul edilir.

Yaptığın bir hata ise peltierin elektrik ile ısı üretirken güç/sıcaklık farkı grafiğini  ısı ile elektrik üretiminin Güç/sıcaklık farkı grafiği yerine kullanıyorsun.Daha önce verdiğin peltierin data sheetine bakmıştım.orada ısı ile elektrik üretiminin güç/sıcaklık farkı  grafiği tablosu yoktu.

Yapınca verileri paylaşırsın.

Ölçü aletlerinde yok.Daha önce voltmetren varmı diye sormuştum.Yok demiştin.

Termometre al diyeceğim ama induksiyon ile ısıtmada  kullanılamaz.

uzaktan ölçüm cihazı alman gerekiyor.Oda çok pahalı.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 saat önce, mirasyedi yazdı:

Ölçü aletlerinde yok.Daha önce voltmetren varmı diye sormuştum.Yok demiştin.

12 saat önce, mirasyedi yazdı:

Termometre al diyeceğim ama induksiyon ile ısıtmada  kullanılamaz.

Olmaz olur mu? Ne zaman söyledim ben bunu sana? Hem Multimetrem var hem de 4 adet dijital volt ve ampermetre kullanıyorum. Hatta Wattmetrem dahi var.

Termometrem de var. Dijital göstergeli iki adet var. Hatta LM35'i arduino ile kendim kodlayarak termometre yaptım. Sistemde röle açıp kapama suretiyle termostat olarak kullanıyorum.

İndüksiyon ısıtıcı elimi bile yakmıyor termometre neden kullanılmasın. Sadece çok yakınındaki metal ve suyu etkiliyor. Diyamanyetik etkiye sahip olan maddleri de diyebiliriz. Örneğin Bizmut olsaydı onu da etkilerdi hem de fazlasıyla hatta sistemde kullanmayı düşünüyorum. Çok daha verimli olur.

Merak etme bitince foruma hatta sana özel bir video yayınlayacağım. Canlı yayın bile yapabilirim. Mahçup olmayacağımdan emin olabilirsin.

lm35-sicaklik-sensoru__0984236167647344.

https://urun.n11.com/arduino-urunleri-ve-setleri/lm35-sicaklik-sensoru-P422229132?gclid=Cj0KCQjw-r71BRDuARIsAB7i_QNUw80H1ePBLppG1ppIzVjWstvSH_gqtrVxjP9Vfl2zYY5xE7bRIDIaAt8pEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...