Jump to content

Allahı neden göremiyoruz

Recommended Posts

Bir eserin sanatkarı, varlığı ile o eserin içinde değil dışındadır..Mesela: matematik kitabının profesörü, varlığı ile matematik kitabının içinde aranmaz "Bana matematik kitabının içinde profesörü göster" denilmez. Evet, matematik kitabı, profesörü tanıtır. Fakat o kitap, profesör olamaz. Profesör, o kitabın içinde ilmi ile mevcuttur. Ve o kitap, ilmi ile profesöre şâhittir. Hem mesela: sanatlı bir tablo, ressamsız olamaz. Ressam, vücudu ile o tablonun içinde görünmez...Fakat o tablodaki resim, ressamı tanıtır...Şimdi biri dese ki: "Ben tabloda ressamı göremiyorum. Bana ressamı gösterin. Yoksa; ressamın varlığını kabul etmeyeceğim." Ne kadar komik duruma düşer.Hem yine mesela: saati yapan usta, varlığı ile saatin içinde değil, dışındadır."Saatin içinde saatçiyi göremiyorum. Öyleyse bu saati, bir saatçi yapmamıştır" demek; yanlıştır. O saat, kendisindeki sanat ile saatçiyi tanıtır....Aynen öyle de; şu muntazam kainatın Sanatkarı olan Allah, varlığı ile kainatın içinde değil, dışındadır. Kainattaki nihayetsiz intizam, ölçü, denge ve ölçülü düzgünlük; sonsuz bir ilim, irade ve kudret sahibi Allah'ın varlığına delil olur...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

oyun mu oynuyoruz

bulmaca mı çözüyoruz

gördüklerimizden hareketle göremediklerimizi arama bulma oyunu mu

hadi bu bulmacayı çözemedik, cezası nedir

cayır cayır yanacak mıyız

hem bir romanın içindeki karakterlerin, roman yazarını aradığı nerde görülmüştür

üstelik bu romanda o kadar gereksiz karakterler var ki

ve bir karakter çıkıp diyor ki ben yazarla sizin aranızda bir aracıyım

bana sorarsan berbat bir roman

ancak başka kitap bulunmadığında okunacak bir roman

Sitelerde Paylaş

Saati yapanın insan olduğunu bildiğin için onu insan yaptı diyorsun ama saati yapanın insan olduğunu bilmeseydin onu tanrı yapmış(tır) diyecektin.

Aynısı tanrı için de geçerli, peygamber olduğunu uyduranlar bir tanrı uydurmasaydı sen de şu anda uydurulmuş bir tanrıya ibadet etmeyecektin.

Çünkü sana kendini kanıtlayacak bir tanrı yoktur, senin aldığın din ve tanrı bilgileri yine insanlar tarafından sana lanse edilmiştir.

Bunu kendine kanıtlamak için şunu düşünebilirsin, biri çıkmış "Bir tanrı var, ben de onun peygamberiyim" demiş.

Gördüğün gibi kökene indiğinde yine karşına bir insan ve onun uydurmaları çıkıyor, daha ötesi yok.

Sitelerde Paylaş

Bir yaratıcının olduğunu düşünmüyorum. Çünkü tek bir delili bile yok. Ne görülüyor ne duyuluyor ne ölçülebiliyor hiçbir somut kanıtı yok. İnsanları hayvanları, telefon bilgisayar araba vs ürünler gibi kıyaslamak evren, canlılık hakkında bilgisizliği ispatlar. Dinlerdeki tanrılar kesinlikle uydurulmuştur. Kutsal (!) kitapları okuyunca görebilirsiniz. 

Sitelerde Paylaş

İnsanlardan bağımsız tasarlanmış bir tanrı profili var mı? Yok

Peki, bizzat insanların tasarladığı bu tanrı adaylarını çağırdığımızda, yanıt veriyorlar mı? Hayır

Peki, onları bugüne kadar gören, hisseden, işiten, onlardan haber alan olmuş mu? Hayır

Hal böyle iken, onların sözde varlığını savunmak neyin nesi?

Dipnot: Bana kimse peygamber zımbırtıları ile gelmesin.

Sitelerde Paylaş

Insana bakiyor sanat diyorlar. Hastalaniyorlar, organlar islevini kaybediyor , eksik ya da islevsiz organla doguyorlar.

Agaclara, ciceklere ne güzel sanat eseri diyorlar. Tamam, konu bonzai olunca kismen dogru. Bitkilerde hastalaniyor,kansere yakalaniyor, susuz kalinca ölüyor, degistiriliyorlar.

Dünyamiza bakiyorlar, ne güzel daglar, ovalar, cayir ve otlar, gündüz ve gece, dalgalar ve yakamoz....

Sen sürekli bulutlarin üzerinde gezersen elbette sana hersey sanat olur. In asagi ,ayagin biraz yere deysin. Bak bakalim o agaclarin dallari, cayirlarin üzeri, daglarin yamaclari, denizlerin alti neler yasiyor.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, kavak yazdı:

İnsanlardan bağımsız tasarlanmış bir tanrı profili var mı? Yok

Peki, bizzat insanların tasarladığı bu tanrı adaylarını çağırdığımızda, yanıt veriyorlar mı? Hayır

Peki, onları bugüne kadar gören, hisseden, işiten, onlardan haber alan olmuş mu? Hayır

Hal böyle iken, onların sözde varlığını savunmak neyin nesi?

Dipnot: Bana kimse peygamber zımbırtıları ile gelmesin.

Descartes der ki :

İnsan aklı sınırlıdır, Allah sınırsızdır. 

Sınırlı insan aklında sınırsız Allah fikri oluşmaz

Sınırlı insan Aklında sınırsız Allah fikri varsa Allah vardır. 

Zati ve Subuti sıfatlarıyla birlikte 99 isimiyle inandığımız Allah fikri insan zihnini aşan bir kavramdır. İnsan bunu tek başına kafasında kuramaz

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, bilgivehis yazdı:

Saati yapanın insan olduğunu bildiğin için onu insan yaptı diyorsun ama saati yapanın insan olduğunu bilmeseydin onu tanrı yapmış(tır) diyecektin.

Aynısı tanrı için de geçerli, peygamber olduğunu uyduranlar bir tanrı uydurmasaydı sen de şu anda uydurulmuş bir tanrıya ibadet etmeyecektin.

Çünkü sana kendini kanıtlayacak bir tanrı yoktur, senin aldığın din ve tanrı bilgileri yine insanlar tarafından sana lanse edilmiştir.

Bunu kendine kanıtlamak için şunu düşünebilirsin, biri çıkmış "Bir tanrı var, ben de onun peygamberiyim" demiş.

Gördüğün gibi kökene indiğinde yine karşına bir insan ve onun uydurmaları çıkıyor, daha ötesi yok.

ilkçağ döneminde Issız bir adaya düştüğünü düşün  o ada da bir araba görsen ne dersin bunu akıl irade kudret şuur sahibi bir varlık tarafından yapılmış dersin 

Saati yapanın insan olduğunu bilmesen de dersin ki bu saat kendi kendine olamaz bir amaç için yapılmıştır. Akıl sahibi, irade sahibi ,ilim sahibi bunun adına insan de başka birşey de yapmıştır dersin 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, gezenbocuk45 yazdı:

Bir yaratıcının olduğunu düşünmüyorum. Çünkü tek bir delili bile yok. Ne görülüyor ne duyuluyor ne ölçülebiliyor hiçbir somut kanıtı yok. İnsanları hayvanları, telefon bilgisayar araba vs ürünler gibi kıyaslamak evren, canlılık hakkında bilgisizliği ispatlar. Dinlerdeki tanrılar kesinlikle uydurulmuştur. Kutsal (!) kitapları okuyunca görebilirsiniz. 

Allahı bizim beş duyu organımızla algılanmaz biz onu icraatleriyle biliriz 

Annenin çocuğuna olan şefkatini, sinirli insanın sinirini, rüyayı hayali, elma çekirdeğindeki ağaç olup elma verme kanunu  biliriz ama mahiyetini bilmeyiz duymayız görmeyiz ölçemeyiz

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, deadanddark yazdı:

Nerede sanat?

icine girdin mi? Uzaktan bakinca sanat zannediyor insan.

yazıdaki anafikir sanat mı  yoksa sanat değil mi değil , ayrı bir başlık konusu kainat sanat mı değil mi 

yazının anafikiri

sanat olmasa bile kötü bir resimde bile berbat bir arabada bile eserin faili vardır. Bu fail ilmiyle vardır ustalığıyla vardır cismiyle yoktur.

Sitelerde Paylaş

yukarıda da sordum:

oyun mu oynuyoruz

bulmaca mı çözüyoruz

15 dakika önce, Kindi yazdı:

Zati ve Subuti sıfatlarıyla birlikte 99 isimiyle inandığımız Allah

allah'ın isimleri 99'dan fazla 

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, Kindi yazdı:

Allahı bizim beş duyu organımızla algılanmaz biz onu icraatleriyle biliriz 

Sırf beş duyu organımız için demiyorum. Bu tanrının hiçbir somut kanıtı yok. İnsanların duyamayacağı frekanstaki sesleri ölçebiliyorsun ama beş duyu organınla algılayamıyorsun. Elma düşerken onun enerjisini beş duyu organınla algılayamıyorsun. Ama tanrının hiçbir şekilde tutulabilir bir şeyi yok ortada. Boşuna metafizik diye bir kavram ortaya atılmadı. Sevgi, aşk, nefret gibi duygular hormonların salgılanmasıyla var. Bunu bile ölçebiliyorsun. Ha bir yaratıcı varsa bile insanların uydurduğu tanrılar kesinlikle yoktur. (Allah zeus, vs.) Senin Arap Tanrısıda dahil.

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, Geta yazdı:

yukarıda da sordum:

oyun mu oynuyoruz

bulmaca mı çözüyoruz

allah'ın isimleri 99'dan fazla 

geta oyun da değil bulmaca da değil hakikatin ta kendisi

ressam resmin içinde cismiyle bulunmaz ressamlık sıfatıyla vardır. Resimin içindekiler ressam berede biz ressamı göremiyoruz demeleri kadar saçmadır Allahı göremiyoruz itirazı

Bu evren için kanun şartlarını koyan, o kanunlara dahil değildir. Sandalyeyi yapmak için çivi, tutkal, çekiç, tahta kullanan ustanın çivi, tutkal ve tahtadan oluştuğunu ya da çekiçle, testereyle oluşturulduğunu iddia etmek saçmalıktır. İki boyutlu bir karikatürün çizeri de iki boyutludur demek imkansızdır. Camı yapan ustanın cam gibi şeffaf olduğu söylenemez. Bunun gibi yaratılmış olan kâinatın ustasının da “yaratılmış” olması gerekmez.

Buradan devam edelim lütfen cennet cehennem, cehennemde yanmak konularına gireceksen ayrı konu aç orada konuşalım bu mevzuları

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Tengrizm18 yazdı:

Belki evreni yaratan bir Tanrı olabilir. Ama bu Tanrı dinlerdeki gibi olacağını hiç zannetmiyorum. Ve dinlerin tanrılarını insanların uydurduğu çok belli oluyor. 

anlatılmak istenen de bu zaten ama bu nasıl bir tanrı olmalı ayrı bir başlık konusu zeus mu , atlı karınca mı , Allah mı yoksa hayalet casper mi bu konuyu ayrı bir topikte tartışırız. 

Tanrı varsa onu görmek zorunda değiliz konusuda anlaşıldıysa problem yok demek 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Kindi yazdı:

anlatılmak istenen de bu zaten ama bu nasıl bir tanrı olmalı ayrı bir başlık konusu zeus mu , atlı karınca mı , Allah mı yoksa hayalet casper mi bu konuyu ayrı bir topikte tartışırız. 

Tanrı varsa onu görmek zorunda değiliz konusuda anlaşıldıysa problem yok demek 

Aslında ben agnostisizm felsefi akımına inanıyorum. Yani Tanrının varlığını ve yokluğunu bilemeyiz. Bu yüzden  bana agnostisizm mantıklı geliyor. 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, gezenbocuk45 yazdı:

Sırf beş duyu organımız için demiyorum. Bu tanrının hiçbir somut kanıtı yok. İnsanların duyamayacağı frekanstaki sesleri ölçebiliyorsun ama beş duyu organınla algılayamıyorsun. Elma düşerken onun enerjisini beş duyu organınla algılayamıyorsun. Ama tanrının hiçbir şekilde tutulabilir bir şeyi yok ortada. Boşuna metafizik diye bir kavram ortaya atılmadı. Sevgi, aşk, nefret gibi duygular hormonların salgılanmasıyla var. Bunu bile ölçebiliyorsun. Ha bir yaratıcı varsa bile insanların uydurduğu tanrılar kesinlikle yoktur. (Allah zeus, vs.) Senin Arap Tanrısıda dahil.

Kainatın oluşumu için 3 seçenek var

1-Kendi kendine olmuştur

2-Sebepler biraraya getirmiştir.

3-Tabiat yapmıştır.

bunlar dışında başka bir madde bilmiyorum varsa söyleyiniz eğer bu üç maddenin kainatı oluşturamayacağı çökertilirse geriye bir şık kalıyor. Bu üç maddeyi çökertecek çok döküman var foruma yassam sayfalar yetmez.  

İlim irade kudret sahibi olan canlı olan bir varlık tarafından yaratıldığıdır.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Kindi yazdı:

Kainatın oluşumu için 3 seçenek var

1-Kendi kendine olmuştur

2-Sebepler biraraya getirmiştir.

3-Tabiat yapmıştır.

bunlar dışında başka bir madde bilmiyorum varsa söyleyiniz eğer bu üç maddenin kainatı oluşturamayacağı çökertilirse geriye bir şık kalıyor. Bu üç maddeyi çökertecek çok döküman var foruma yassam sayfalar yetmez.  

İlim irade kudret sahibi olan canlı olan bir varlık tarafından yaratıldığıdır.

Tanrı kavramı baştan çöküyor zaten. Ne bir hareketi ne bir izi hiçbir somut bir kanıtı yok ortada. Siz sadece var diyorsunuz. Bence var diyebilirsiniz buna bir şey diyemem. Bir şeyin kendi kendine olması neden garip geliyor? Neden illa biri yapmak zorunda? En basiti Hidrojen ile oksijen bağ yaparken kendi kendine oluyor. Biri müdahale etmiyor. 

Sitelerde Paylaş

organik kimya başta olmak üzere ileri düzeyde kimya dersleri gördük

atomların elektron dizilişi moleküllerin oluşması ve bağ sayıları o bağların oluşması esnasında enerji oluşması bağı kırmak için dışardan enerjinin verilmesi hepsi ölçülüdür

carbon 6 elektron oksijen 8 elktron bulundurur

en yakın kararlı neondur elektronları 10 dur carbon 4 elektron alarak veya ortak kullanarak 4 bağ oluşturur bu yüzden canlılıkta merkez temel atomdur

oksijen 8 dir en yakın neona 2 elektron ortaklaşa kullanarak bağ oluşturur iki oksijen o2 molekülü olur 

o2 hayati moleküldür su hayati moleküldür tüm moleküller kararlı yapıdadır  kararlı yapı ince bir düzen ve dizayn demektir

CO2 de 2 oksijen iki elektron toplam 4 elektron ile 6 olan C ile kararlı yapı oluşturur CO2 de hayati moleküldür

şayet oksijen az olursa CO yani karbon monoksit oluşur ve bu zehirlidir kararlı yapı oluşturmak için gider

kandaki hemoglobine bağlanır daha kararlı olan O2 molekülünden daha fazla hemoglobine bağlanma meyline sahip

o yüzden kanda oksijen taşınmadığı için insan boğulur zehirlenir ölür

CO2 kanda aynen oksijen gibi taşınan bir gaz ancak zehirleme olmaz tam tersi kandan uzaklaştırılır ve oksijenin bağlanmasına mani olmaz.

kanın oksijenlenmesi çok üst düzey bir işlemdir.koronada ki boğulma da akciğerlerdeki bronşların oksijen alışverişi yapamaması nedeni ile boğulma meydana gelir.

belli teknikler ile akciğer olmadan kanın  bellir süre oksijenlenmesi için değişik çalışmalar var ancak yeterli başarı elde edilemedi.

güneşte ki he ve h dönüşümleri de böyledir  ince hesap vardır.

öyle tesadüfen oluşması mümkün değil

molekül bir nevi atom harflerinden  belli şartlarda  meydana gelen anlamlı kelime gibidir

tesadüfen bir maymun klavye ye tesadüfen bassa  istiklal marşının ilk kıtasını ilk satırını oluşturması ne kadar imkan dahilinde ise tesadüfen molekül de o kadar imkan dahilindedir.

hele hücre doku organ sistem sistemler organizma oluiması ise daha üst düezey bir iştir.

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...