Jump to content

Kendi özdevinim tasarımım!

Recommended Posts

Çok iyi bir şekil olmayabilir. İçeride ve dışarıda toplam 18 adet küre yolu bulunuyor ancak toplam 13 küre bulunmaktadır. Şekle baktığınızda nasıl bir sistem olduğunu anlıyorsanız aşağı yukarı doğru anlayacağınızı tahmin ediyorum yani daha karmaşık değil, şekli inceledikten sonra bu sistemin yapılıp yapılamayacağı ve çalışıp çalışmayacağı konusunda neler söylersiniz?

Ayrıca şöyle bir hata var. Üstteki kavisli yol daha üsttten küreyi alıyor henüz sağ yarım küreden çıkmak üzereyken.

Özellikle @mirasyedi @deadanddark @Sütlü Kase 

Ozdevinim.png.57f79e1afcdf62cca21e41c09398aae3.png

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 166
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2000'lerin başında birileri "berke dönencesi" diye bir şey icat ettiklerini söylemişler, bunu da medyayı ve bazı kelli felli herifleri arkalarına alarak ilan etmişlerdi. Güya enerjisiz hareket edecek bu dönence ile büyük miktarlarda enerji üreteceklerdi. İcatlarının reklamını o dönemin ünlü adamlarıyla yapmışlar, icatlarını da kimseye göstermemişlerdi. Türkiye gündemine bomba gibi oturmuş bu dönence uzun bir süre sır gibi saklandı. Zaman geçiyor millet dönenceyi görmek istiyordu, ama icat bir türlü ortaya çıkmıyordu. Bazı paralı insanlar bu olaya para da yatırdılar. Sonrasında icat sessizce yok olup gitti. Birileri birilerini dönence ayağına dolandırdı, ya da dolandıracak yeterli sayıda insanı bulamadıkları için ortadan toz olup gittiler.

Bildiğim kadarıyla bu güne kadar tür icatlarla çok insan uğraştı, ama ciddi bir ürün ortaya çıkmadı. Bu uğraşıların sonunda geriye ancak masalarda kendi kendine hareket eden süs amaçlı ilginç düzeneklerden başka bir şey kalmadı.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Çok iyi bir şekil olmayabilir. İçeride ve dışarıda toplam 18 adet küre yolu bulunuyor ancak toplam 13 küre bulunmaktadır. Şekle baktığınızda nasıl bir sistem olduğunu anlıyorsanız aşağı yukarı doğru anlayacağınızı tahmin ediyorum yani daha karmaşık değil, şekli inceledikten sonra bu sistemin yapılıp yapılamayacağı ve çalışıp çalışmayacağı konusunda neler söylersiniz?

Ayrıca şöyle bir hata var. Üstteki kavisli yol daha üsttten küreyi alıyor henüz sağ yarım küreden çıkmak üzereyken.

Özellikle @mirasyedi @deadanddark @Sütlü Kase 

Ozdevinim.png.57f79e1afcdf62cca21e41c09398aae3.png

3 saat önce, EK yazdı:

Yahu, sana yapılamaz diyecekler. Sen doğrudan makinanı yap ve geç. Hiç muhatap bile olma.

sende 12 sene olmuş hala çalışan  bir devri daim makinesi  yapamadın.

mechanic nickli kişi benim. :)

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Dönüp dolaşıp benim dediğim yere geliyorsun.

Bir zaman sana bu işin olabilir yöntemini anlatmıştım ama sen yiğitlik yapıp gaile almamıştın, e, haliyle ben de konuya yazmaktan vazgeçmiştim.

Sana üç dinamolu yöntem önermiştim, nasıl yapılacağını da anlatmıştım.

Bu yöntemlerden uğraşma, üç dinamolu yönteme ağırlık ver, ip ucu da vereyim "dönen dinamo elektrik üretir" gerisini sen bul.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, EK yazdı:

Yahu, sana yapılamaz diyecekler. Sen doğrudan makinanı yap ve geç. Hiç muhatap bile olma.

Emrecim ne derlerse desinler ben kendi aklıma, zekama ve vizyonuma güveniyorum. Ne var ki diğer kişilerin bu sistemler hakkındaki düşüncelerini öğrenmeden edemiyorum. Benim için bu konularla uğraşmak çok zevkli bir hobi ve tartışmaktan da ayrı bir zevk alıyorum.

13 saat önce, Magnesia yazdı:

2000'lerin başında birileri "berke dönencesi" diye bir şey icat ettiklerini söylemişler, bunu da medyayı ve bazı kelli felli herifleri arkalarına alarak ilan etmişlerdi. Güya enerjisiz hareket edecek bu dönence ile büyük miktarlarda enerji üreteceklerdi. İcatlarının reklamını o dönemin ünlü adamlarıyla yapmışlar, icatlarını da kimseye göstermemişlerdi. Türkiye gündemine bomba gibi oturmuş bu dönence uzun bir süre sır gibi saklandı. Zaman geçiyor millet dönenceyi görmek istiyordu, ama icat bir türlü ortaya çıkmıyordu. Bazı paralı insanlar bu olaya para da yatırdılar. Sonrasında icat sessizce yok olup gitti. Birileri birilerini dönence ayağına dolandırdı, ya da dolandıracak yeterli sayıda insanı bulamadıkları için ortadan toz olup gittiler.

Aslı "berke dönengeci" değil "erke dönergeci"'dir. Evet zamanında bir çok yöntemle yerçekimi motoru yapabildiklerini kamu oyuna duyurmak istediler fakat birden bir U dönüşü yapıp bu fikirlerini paylaşmaktan vazgeçip fake sistemler tanıttılar. Buna ne sebep oldu bilmiyorum ama belki de patenentlerinin kendi rızalarıyla açıklanmasından sonra geçersiz olacaklarını öğrenmiş olmaları olabilir. 

Ben erke firmasını geçen sene aradım. Halkla ilişkiler sorumlusu telofondaydı. Sistemlerini çok merak ettiğimi söyledim. Zamanı geldiğinde hepsini açıklayacağız dediler. Sonra bir yetkili istedim ve benim de bir çok projem olduğundan bahsettim. Telefon numaramı aldılar. Sonra belki aramışlardır çünkü Ankara'dan arayan bir çok kişi olmuş kim olduklarını kestiremediğim için geri dönüş yapmadım.

13 saat önce, Magnesia yazdı:

Bildiğim kadarıyla bu güne kadar tür icatlarla çok insan uğraştı, ama ciddi bir ürün ortaya çıkmadı. Bu uğraşıların sonunda geriye ancak masalarda kendi kendine hareket eden süs amaçlı ilginç düzeneklerden başka bir şey kalmadı.

Ciddi ürün ortaya çıkmadığı yanlış bir bilgidir. Binlerce ürün vardır. Kimi yakın tanıdıklarına satış yaptılar önemli bir kısmı da firma kurup dağıtım kanallarını genişlettiler. Siz bilmiyorsunuz ve henüz görmediniz diye olmadıklarını söylemeye devam etmeyin. Varlar ve biliniyorlar ancak çok az kişi tarafından... Zamanla bu sistemlerin çalıştığından ve fiziksel temellerinden haberdar olacağız ancak 20. yüzyıl biliminin bu hatasından dönmesi kolay olmayacak.

14 saat önce, EK yazdı:

11 saat önce, mirasyedi yazdı:

sende 12 sene olmuş hala çalışan  bir devri daim makinesi  yapamadın.

mechanic nickli kişi benim. :)

Sen kendine bak, fizik ve matematiği daha iyi anladığını iddia ediyorsun ancak sana bütün fiziksel temelleri anlatıldığı halde kafanın dikine gidip anlamamakta ısrar ediyorsun. Madem sen daha iyi biliyorsun o halde aksini kanıtlamaya çalışsan ikna oman çok uzun sürmeyecek. Bir tane de senden bir sistem duyalım.Ne de olsa pek çoğunu sana tanıttım. (Mekanik olanların)

4 saat önce, bilgivehis yazdı:

Dönüp dolaşıp benim dediğim yere geliyorsun.

Bir zaman sana bu işin olabilir yöntemini anlatmıştım ama sen yiğitlik yapıp gaile almamıştın, e, haliyle ben de konuya yazmaktan vazgeçmiştim.

Sana üç dinamolu yöntem önermiştim, nasıl yapılacağını da anlatmıştım.

Bu yöntemlerden uğraşma, üç dinamolu yönteme ağırlık ver, ip ucu da vereyim "dönen dinamo elektrik üretir" gerisini sen bul.

Hatırlamıyorum. Demek ki anlamamışım. Çizimle destekleyerek açıklayabilir misin? Alay etme niyetindeysen boşuna uğraşma çünkü hangilerinin çalışıp çalışmaycaklarını anlayabiliyorum. Dolayısıyla hangi enerjileri kullandıklarını bildiğim için, kütleçekimini hasat eden yöntemlerden biri değilse ve manyetik ya da radyan hasatı da yapmıyorsa çok uç örnekler olup karanlık enerji ve vakup enerjilerini de kullanmıyorsa çalışmayacaktır.

6 saat önce, deadanddark yazdı:

Icerdeki cembere bagli kayistaki küreleri disardaki büyük cembere bagli kayisa gecirmeyi nasil basaracaksin? dönüs hizlari farkli, bunu 3D olarak kafamda bir türlü canlandiramadim.

Sana bir daha anlatayım. küçük ve büyük daireler birbirlenine yapışık durumdadır. Bunu sezgisel olarak anlayacağınızı düşündüm. Dolayısıyla dairelerin açısal hızları aynı olmasına karşın çizgisel hızları farklıdır. Aşağıda ve yukarıda birer adet kürelerin yollarını değiştirdiği kavisli yollar bulunmaktadır. Bunu bir otomasyon projesi gibi düşün. Yukarıda en üst noktaya ulaşan iç dairenin en üst noktasının yakınlarına kavisli yolu montajladığınız zaman küre kendi ağırlığından dolayı mekanik olarak uygun hazırlandığında kendiliğinde bu yola girecektir. Aynısı alttaki kavisli yol için de geçerlidir.

Şöyle bir ayrıntı var kürelerin katettiği yollar içte ve dışta farklı olduğu için zaman zaman üstteki kavisli yoldan dış küre yuvalarına bazen 1-2 cm mesafeden düşerken bazen 6-7 cm mesafeden düşecekler bunun sebebi iç ve dışta alınan mesafelerin farklı olmasıdır. Fakat hiç bir küre yuvası uygun seviyeye gelmeden düşmeyecek ya da alttakinde henüz ilgili seviyeye yükselmeden bırakılmayacaklardır.

Bu sistemde içteki dairenin size 5-6 cm daha yakın olduğunu ve dıştakinin de diğerinden 5-6 cm uzakta olduğunu 3 boyutlu düşünüp anlıyorsunuz değil mi? Bir yanlışlık olmasın.

Şimdi hepinize soruyorum. Sizce bu sistemin üreteceği gücü daha büyüğünü yaparak arttırabiliriz öyle değil mi? Aksini düşünen var mı?

Ozdevinim.png.10bcbfff985cf25e80178225ad71f5a9.png

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Anlayabiliyorsan sorun yok.

Elimde düzgün çizecek bir alet yok, kabaca çizdim.

Bir dinamonun zorlanma torku X ise aynı yükte ve özellikte 3 dinamonun zorlanma torku 3X olur zaten Motor B hepsini birden çevirebiliyorsa daha büyük bir dinamo (alternatör) yeterli olurdu fakat bu motor büyük ihtimalle dinamonun üreteceğinden daha çok güç isteyeceğinden fiyaskoyla sonuçlanacak.

Bu konuda başarılı bir sistem oluşturabilmek için Chalkalis, Skinner jenaratör gibi kütleçekimi ve merkezkaç kuvvetlerden faydalanan mekanik düzenekler kullanılmalıdır. Youtube üzerinden Chalkalis veya başka bir ünlü mucidin çalışması için John Skinner anahtar kelimelerini kullanabilirsin.

Bu konuda derya deniz gibiyim. İlkokul projelerinizi anlatıp beni üzmeyin.

Benim bu konudaki bilgilerim çok daha akademik düzeyde, böyle işeyerek konuyu değersizleştirmeyin. Gidin hela taşı gibi bir çok konu var, oralarda hacetinizi giderin!

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Aslı "berke dönengeci" değil "erke dönergeci"'dir. 

Uyduruk mevzunun adı erke olsa ne olur, berke olsa ne olur. Ossuruktan nağme değil mi netice olarak?

Ciddi ürün ortaya çıkmadığı yanlış bir bilgidir. Binlerce ürün vardır. Kimi yakın tanıdıklarına satış yaptılar önemli bir kısmı da firma kurup dağıtım kanallarını genişlettiler. Siz bilmiyorsunuz ve henüz görmediniz diye olmadıklarını söylemeye devam etmeyin. Varlar ve biliniyorlar ancak çok az kişi tarafından... Zamanla bu sistemlerin çalıştığından ve fiziksel temellerinden haberdar olacağız ancak 20. yüzyıl biliminin bu hatasından dönmesi kolay olmayacak.

Ben onu beşi bilmem.. Ortada bir dönence var da biz mi inkar ediyoruz? Kesin olan şudur ki, dönence mönence diye gerçekten çalışan hiç bir buluş yoktur. Bir dönence vardır o da Barış Manço'nun dönencesidir...  dinle ---->  

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, deadanddark yazdı:

Icerdeki cembere bagli kayistaki küreleri disardaki büyük cembere bagli kayisa gecirmeyi nasil basaracaksin? dönüs hizlari farkli, bunu 3D olarak kafamda bir türlü canlandiramadim.

Sevgili deadanddark.

Gevezelikten başka bir getirisi olmayacak konulara girmek istemiyoorum aslında. Ama senin iletine hala cevap gelmemesine hayret ettiğim için iki cümle yazayım. :)

Yeteri kadar açıklama yapmadığın için ne demek istediğin tam anlaşılmıyor. Ama eğer benim aklımdan geçeni kastettiysen, senin söylemek istediğini kimse anlamadı. Çünkü değindiğin nokta hakkında yorum yapan olmamış.

Değindiğin nokta tasarımın hiç çalışmayacağını gösteren püf noktasıdır. Enerji üretmeyi bir kenara bırakalım, sistemin şu anki hali ile hiç dönmeyeceğinin nedenidir. Sistem dışardan bir kuvvet tarafından  zorlansa dahi hiç dönmeyecek.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Ama senin iletine hala cevap gelmemesine hayret ettiğim için iki cümle yazayım.

Okumaktan aciz insan! Bak bakalım yukarıya cevabı verilmiş mi, verilmemiş mi?

On 04.05.2020 at 21:09, deadanddark yazdı:

19 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Sana bir daha anlatayım. küçük ve büyük daireler birbirlenine yapışık durumdadır. Bunu sezgisel olarak anlayacağınızı düşündüm. Dolayısıyla dairelerin açısal hızları aynı olmasına karşın çizgisel hızları farklıdır. Aşağıda ve yukarıda birer adet kürelerin yollarını değiştirdiği kavisli yollar bulunmaktadır. Bunu bir otomasyon projesi gibi düşün. Yukarıda en üst noktaya ulaşan iç dairenin en üst noktasının yakınlarına kavisli yolu montajladığınız zaman küre kendi ağırlığından dolayı mekanik olarak uygun hazırlandığında kendiliğinde bu yola girecektir. Aynısı alttaki kavisli yol için de geçerlidir.

Şöyle bir ayrıntı var kürelerin katettiği yollar içte ve dışta farklı olduğu için zaman zaman üstteki kavisli yoldan dış küre yuvalarına bazen 1-2 cm mesafeden düşerken bazen 6-7 cm mesafeden düşecekler bunun sebebi iç ve dışta alınan mesafelerin farklı olmasıdır. Fakat hiç bir küre yuvası uygun seviyeye gelmeden düşmeyecek ya da alttakinde henüz ilgili seviyeye yükselmeden bırakılmayacaklardır.

Bu sistemde içteki dairenin size 5-6 cm daha yakın olduğunu ve dıştakinin de diğerinden 5-6 cm uzakta olduğunu 3 boyutlu düşünüp anlıyorsunuz değil mi? Bir yanlışlık olmasın.

Şimdi hepinize soruyorum. Sizce bu sistemin üreteceği gücü daha büyüğünü yaparak arttırabiliriz öyle değil mi? Aksini düşünen var mı?

Ozdevinim.png.10bcbfff985cf25e80178225ad71f5a9.png

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Sevgili deadanddark.

Gevezelikten başka bir getirisi olmayacak konulara girmek istemiyoorum aslında. Ama senin iletine hala cevap gelmemesine hayret ettiğim için iki cümle yazayım. :)

Yeteri kadar açıklama yapmadığın için ne demek istediğin tam anlaşılmıyor.

Bu Sistemde iki farkli boyda kayis var.  icerdeki kayis hizli dönerken disardaki kayisi kendine yetismeye zorlar mi ve ayrica bir cebe iki küre düsmesi kacinilmaz degil midir?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, deadanddark yazdı:

Bu Sistemde iki farkli boyda kayis var.  icerdeki kayis hizli dönerken disardaki kayisi kendine yetismeye zorlar mi ve ayrica bir cebe iki küre düsmesi kacinilmaz degil midir?

Çizgisel hızların farklı olmasına karşın dış zincirde yaklaşık 4,5 küre yolu mesafesi kadar yol alıyorken bu iç kürede 8,5 küre yoluna denk geliyor dairenin sabit bir hızla döndüğünü düşünürsen dış dairenin yaklaşık iki kat daha hızlı döneceğini ancak alınan mesafelere kavisli yolları da dahil ettiğinde bir eşitlik oluşturulabileceğini anlamış olman gerekiyor.

Açısal ve çizgisel durumu birlikte düşünmen gerekiyor.

İç küre neredeyse en aşağıdan başlayıp en yukarıya kadar küreleri yukarıya taşıyorken dış kürede en yukarıdan başlayıp en aşağıya kadar inmiyoruz. Dış kürede neredeyse yolun yarısı kullanılıyor.

Ayrıca bazen küreler kavisli yollarına girdiğinde henüz biri kavisli yoldan çıkıp küre yuvasına oturmadan önce bir diğerinin daha yola girip pişti olduklarını görebilirsin ancak sonradan gelen diğerinin yanına yaklaşamadan ilki ayrılmış olacak ve hiç bir zaman üç kürenin bir araya  gelmeyeceğini de anlamış olman gerekiyor.

Küreler, üstteki ve alttaki kavisli yollardan yuvalarına bırakılmadan önce bekletmek gerekebilir çünkü henüz küre yuvası uygun seviyeye ulaşmamış olabilir bunun için kısa bir süreliğine küre yolunun sonuna bir sonlandırıcı kapı konularak tıpkı dönme dolaplarda olduğu gibi yolcunun bekletilip yerine oturtulması gibi otomasyon içeren bir çözümle de pek çok senaryonun üstesinden gelmek mümkündür. Ancak iyi bir tasarımda bunlara gerek olmadan da kat edilen mesafe, kavisli küre yollarının uzunluğu ve dönme hızı, iç ve dış zincir uzunluklarının daire çaplarına oranları gibi parametrelerle oynayarak en etkin çözüm rahatlıkla bulunabilir.

Bu arada en dış zincir büyük dairenin çevresinin 2 katıdır. Ayrıca hızları baz alarak sağda katedilen mesafe ile solda ve kavisli yollarda katedilen mesafeler eklenince bir denge oluşturmaktadır. Dönme hızı uygun seviyede ayarlandığında kavisli yolların eğimleri de doğru planlanırsa geriye çok fazla sorun kalmıyor.

Ben bu problemleri çözüme ulaştırdıktan ve yeterince iyi bir plan yaptıktan sonra paylaşımımı yaptım.

Başka aklınıza takılan ve çözümsüz olduğunu düşündüğünüz problem varsa lütfen yazın!

Ozdevinim.png.209ed2ad52f133877ef0a6d4b37eea7e.png

Sitelerde Paylaş

Şu 30 mm lik çelik bilyeler nasıl? İş görür mü? Dış çapı 30-40 cm olan bir sistem için yeterli olur sanırım. 15 adet 61,90 TL bence çok uygun.

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/celik-bilya-30mm-bilye-demir-misket-rulman-adet-secmeli-P402105495

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Şu 30 mm lik çelik bilyeler nasıl? İş görür mü? Dış çapı 30-40 cm olan bir sistem için yeterli olur sanırım. 15 adet 61,90 TL bence çok uygun.

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/celik-bilya-30mm-bilye-demir-misket-rulman-adet-secmeli-P402105495

sistemini henüz malzemeye masraf etmeden bir grafik animasyon (cinema 4D , PS Premiere gibi) programiyla sinamani tavsiye ederim. Kendin yapamiyorsan birinden rica etmeyi dene. Ben cesaret edemiyorum bu programlarla ugrasmaya. PShop ve LRoom gibi programlarla mücadelemi bitiremedim henüz.

Resime ilk baktigimda direk aklima palanga sistemi ve iki zincirli bisiklet geldi. Bir terslik var diye düsündüm sonra....

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 05.05.2020 at 18:29, DreiMalAli yazdı:

Sevgili deadanddark.

Yeteri kadar açıklama yapmadığın için ne demek istediğin tam anlaşılmıyor. Ama eğer benim aklımdan geçeni kastettiysen, senin söylemek istediğini kimse anlamadı. Çünkü değindiğin nokta hakkında yorum yapan olmamış.

Değindiğin nokta tasarımın hiç çalışmayacağını gösteren püf noktasıdır. Enerji üretmeyi bir kenara bırakalım, sistemin şu anki hali ile hiç dönmeyeceğinin nedenidir. Sistem dışardan bir kuvvet tarafından  zorlansa dahi hiç dönmeyecek.

Sevgiler

Sevgili DreiMalAli ve deadanddark bu düzeneğin çalışmayacağını gayet güzel izah etmiş. Dıştan gelen ağırlıklar içe nasıl aktarılacak? Hadi aktırıldı diyelim, yeniden içten dışa aktarım nasıl olacak? Kağıt üstünde resim olarak düzlem ortamda olur, ama üç boyutlu ortamda çalışmaz... Kısacası bu proje olsa olsa ancak bir geri zekalının projesi olur... Diğer taraftan bu herif resmen zeka özürlü, bu özürlü fikirleriyle forumu kirletiyor. Buna bir dur demek lazım gerekir diye düşünüyorum...

Sitelerde Paylaş

Sistemin gücü çok net bir hesapla 0, yazıyla "sıfır" olur.

Gereken cevabı veren gayet güzel vermiş:

2 hours ago, Magnesia said:

Sevgili DreiMalAli ve deadanddark bu düzeneğin çalışmayacağını gayet güzel izah etmiş. Dıştan gelen ağırlıklar içe nasıl aktarılacak? Hadi aktırıldı diyelim, yeniden içten dışa aktarım nasıl olacak? Kağıt üstünde resim olarak düzlem ortamda olur, ama üç boyutlu ortamda çalışmaz... Kısacası bu proje olsa olsa ancak bir geri zekalının projesi olur... Diğer taraftan bu herif resmen zeka özürlü, bu özürlü fikirleriyle forumu kirletiyor. Buna bir dur demek lazım gerekir diye düşünüyorum...

Sizinde başka işiniz gücünüz yok mu, gelip bu enayinin gündüz düşleri için kasıp duruyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...