Jump to content

Kendi özdevinim tasarımım!

Recommended Posts

milkovic enerjisi ile çalışan sarkaçlı su tulumbası.(enerji kazancı nerede?)

Tulumbanın bastığı su debiside düşük.

Her basmada yarım çay bardağı bile doldurmuyor. :)

Sarkacın ucundaki ağırlık sarkacın bir salınımında   tulumbanın   bastığı suyun ağırlığından fazla.

sarkac ağırlığının aldığı yol tulumbanın aldığı yoldanda fazla.

hesap  işine girmiyorum.Acıdım bu fizikçiye.
Bilgisi bende fazla ama malını satamıyor. :(

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 166
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 20.05.2020 at 23:43, John_Ahmet yazdı:

Solidworks öğreniyorum. Konu başlığındaki veya başka bir projeyi çalıştırıp göstereceğim. Hatta ben programlama biliyorum ve javascript kütüphaneleri ile kodla da kolaylıkla yapabilirim. Yüzey kaplama texture mapping (yüzey kaplama) konusunda da iyiyim. Her şeyi dört dörtlük yapacağım merak etme!

Evet milkovic konusunu anlarsan kütle çekiminden nasıl hasat yapılacağını çok net anlarsın. Çünkü burada gerçekten fazladan enerji var bunu bir çok fizikçi itiraf etti. Hatta şu Iron man filmindeki 3'lü stick var ya işte onun başlangıç enerjisinden daha fazla hasat yaptığını da kanıtladılar. Bir yerde okudum şimdi hatırlamıyorum, yine bulursam paylaşırım.

oscillator_animation.gif

Milkoviç sarkacında asıl konu sağdaki sarkacın sürtünme kuvvetlerine karşılık sol tarafta yapacağın enerji hasatı arasında bir bağıntı kurabilir misin? Ben böyle bir bağıntı göremiyorum.

Sürtünme kuvvetlerinden kastım sarkaca belirli bir potansiyel kazandırdıktan sonra sarkacın aynı açıda salınıma devam etmesi için ilk turda kaybettiği sürtünme kaybı kadar her turda sürekli güç verirsen sarkaç sürekli salınır. Bunu Einput olarak düşün.

Sol taraftaki büyük sarkacın yüksek kuvvetler oluşturan osilasyonu ise Eoutput olsun.

Bir sistemde Einput ile Eoutput arasında akla yatkın bir bağıntı olmalıdır. Bir elektrik motorunu düşün. Input ne kadarsa outputtan o oranda güç alırsın.

P=Power

Bu sarkaç için Pinput ile Poutput veya Einput ve Eoutput arasında böyle bir bağıntı görebiliyor musun?

Bir sistemde Pinput ve Poutput bağımlı değişkenler olmalıdır öyle değil mi?

Örneğin küçük sarkacın sürtünme kuvvetleri azaltılabilir ve salınım için harcayacağımız güç de azalır dolayısıyla t zamanda Pinput ve Einput azalırken Poutput ve Eoutput aynı kalmaktadır. 

Sürtünme kuvvetleri deyince genel sürtünmeyi kasdetmiyorum ya da sistemin sürtünme kayıpları olarak yanlış algılama, burada bizim input gücümüzü temsil ediyor. Çünkü küçük sarkacın ilk turdaki sürtünme kayıpları kadar her tur için güç uygulayarak ve verimli bir pendulum controller kullanarak salınımını sürdürmesini sağlıyoruz. 

Hatta pendulum kontroller kullanmadan sarkaca kazandıracağımız belirli bir potansiyel ile tüm salınımlardan sol tarafta elde edilecek osilasyonun enerjisi hesaplanırsa bunun sarkaca kazandırılan potansiyelden daha fazla olduğunu hesaplayabilirsin. Daha önce paylaştığım pdf bu hesabı yapıyordu. Neyse onu beğenmedin madem bu hesabı biz yaparak bu konuyu netleştirelim.

Örneğin yukarıdakinden daha basit bir sarkaç oluşturalım sarkacın uzunluğunu ve ağırlığını belirleyip  bazı kaba hesaplar yapalım. Uzunluğu belirleyince vereceğimiz potansiyel için açı da belirlenince buradan t yi hesaplayabiliriz. 

Her turda büyük sarkacın yaptığı işi bulup bunun olası her turdaki sürtünme kuvvetlerinden çok daha büyük olabileceğini gösterelim.

Ayrıca yalnızca ağırlık değişimini değil küçük sarkacın merkezkaç kuvvetlerini de hesaba dahil ettiğinde bunu anlamaya başlayacaksın. Bunu yapmayı ihmal etme. Zaten anlaman için en can alıcı nokta burası çünkü buradaki fazla enerji bu merkezkaç kuvvetlerinin soldaki osilasyona katkısından gelecek. Yani merkezkaç kuvvetlerine iş yaptırmış oluyoruz.

**Sol tarafa hidrolik bir sistem kursan sarkaç durana aynı ağırlıktaki başka bir kütleyi sarkaca kazandırılan ilk potansiyelden daha yükseğe taşıyabilirsin.

Şimdi aşağıdaki milkovic sarkacında;

x = h = 1 metre,

y = 1.5 metre, 

ağırlıklar 10 kg olsun.

Sarkaca dikey eksenden 60 derecelik potansiyel kazandırılsın ve bunu inceleyelim. B sarkacında yukarı ve aşağı yönlü oluşan t sürelerdeki kuvvetleri inceleyeceğiz ve sarkacın olası sürtünme kayıpları ile kıyaslayacağız.

Ayrıca aynı sonlandırıcıdan 10 cm uzaklıkta altta da var. toplam hareket mesafesi y uzunluğunun tam ortasında ve toplam 20 cm

Milkovic.png.571deb3e373c7551130e961dd606eb5b.png

solidworks bilmiyorum.

sistem analizi yapıyor diyorlar ama ne kadar doğru bilmiyorum.

lisans ücretide yüksek hersene yenileyecekmişsin. :)

Sitelerde Paylaş

Uslanmaz enayimiz iyice coşmuş...

Bak sayın enayi efendi. Adına kafana göre ne dersen de, devriadim mi dersin, jeneratör mü dersin, yapacağın şey gayet basit. Aldığı enerjiden daha fazla enerji üretecek bir şey yap, nasıl yaparsan yap. İster sarkaç tak, ister güneş paneli, olmadı kıçına bir hortum sok, ucunu bağla, osuruğunla çalıştır, hiç farketmez, yeter ki yap.

Sen bir salak olarak şunu anlamayan, anlamamakta ısrar eden enayinin tekisin. Tüm mesele şu eşitliği kurman.

Tesis Maliyeti + Tesis işletme gideri + Tesise Giren Enerji bedeli < Tesisten alınan enerjinin bedeli

Bunu sağlayana kadar, buralarda boş boş sayıklar durursun.

Ha, bu arada, ahada bu, yok yok şu diye sallayıp durduğun şu şeylerde çalışmıyor zaten, yüzlerce yıldır bu değişmedi, değişecek gibi de görünmüyor.

Sitelerde Paylaş

http://www.pendulum-lever.com/docs/Jovan_Marjanovic_Recommendations_for_Construction_and_Efficiency_Measuring.pdf

z.thumb.jpg.42e4641aa4b5bfabe24231eb01b0aaf7.jpg

Alıntı

http://www.pendulum-lever.com/docs/Conclusion_Serbian_Academy_of_Inventors_and_Scientists_Veljko_Milkovic.pdf

It is estimated that the input of gravity in the performance of BIPHASE
OSCILLATOR is around 80%, which is convenient for use with piston pumps,
compressors, presses, electric generators etc.

verimi % 80 civarında imiş.Fazladan enerji üretmiyor yani. :)

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, mirasyedi yazdı:

verimi % 80 civarında imiş.Fazladan enerji üretmiyor yani. :)

Siz iddia edileni anlamamışsınız'

Söyledim ya büyük M kütlesinin oluşturduğu aşağı yönlü merkezkaç kuvvetlerinden faydalanıyorsun. Hem burada 360 derece işe yaramaz çünkü bu defa yukarı yönlü de oluşacak. Dolayısıyla aşağıda 120 derecelik bir salınım yaparken bunu hesaplaman gerekir. Hem Milkovic sarkacının bir versionunda ağırlıklar eşit oluyor ve kuvvet kolları farklı oluyor.

Zaten merkezkaç kuvvetlerini devreye almazsan kuvvet kolu kısa olan taraf uzun olan tarafı nasıl kaldırabilir ki fakat kaldırıyor öyle değil mi? Böylece merkezkaç kuvvetlerine iş yaptırılmış oluyor.Özellikle sarkaç kolu uzun olduğunda bunu anlaman daha kolay olur. Sol tarafta sarkaç yerine hidrolik pompa olabilir. Bu pompayı sağ taraftaki sarkacın sürtünme kuvvetlerinin oluşturduğuna inanabiliyor musun? Çünkü sarkaca bu sürtünmelerden kaybettiği enerjiyi geri kazandırırsan sarkaç sürekli salınır ve sol taraftan bu enerjiyi hasat etmeye devam edebilirsin.

Videonun hemen başını izlersen anlayacaksın. Şu merkezkaç konusuna değinmeden bu konudan bahsetme lütfen kalın yaptığım kısımları genelde önemli kısımları vurgulamak için yapmaktayım.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, deadanddark yazdı:

Ponzi sistemini anlatiyordu. Yani kisa yoldan köseyi dönmek isteyenleri tesvik eden yöntem.

Evet biliyorum, Halit Ergenç'in oynadığı dizi söylüyorsun da konuyla alakası nedir anlamadım.

Bir önceki iletide sorularım var sadece bir kaç cümle, anlayarak okuyup cevaplamanızı bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, John_Ahmet yazdı:

Söyledim ya büyük M kütlesinin oluşturduğu aşağı yönlü merkezkaç kuvvetlerinden faydalanıyorsun. Hem burada 360 derece işe yaramaz çünkü bu defa yukarı yönlü de oluşacak. Dolayısıyla aşağıda 120 derecelik bir salınım yaparken bunu hesaplaman gerekir. Hem Milkovic sarkacının bir versionunda ağırlıklar eşit oluyor ve kuvvet kolları farklı oluyor.

Zaten merkezkaç kuvvetlerini devreye almazsan kuvvet kolu kısa olan taraf uzun olan tarafı nasıl kaldırabilir ki fakat kaldırıyor öyle değil mi? Böylece merkezkaç kuvvetlerine iş yaptırılmış oluyor.Özellikle sarkaç kolu uzun olduğunda bunu anlaman daha kolay olur. Sol tarafta sarkaç yerine hidrolik pompa olabilir. Bu pompayı sağ taraftaki sarkacın sürtünme kuvvetlerinin oluşturduğuna inanabiliyor musun? Çünkü sarkaca bu sürtünmelerden kaybettiği enerjiyi geri kazandırırsan sarkaç sürekli salınır ve sol taraftan bu enerjiyi hasat etmeye devam edebilirsin.

Videonun hemen başını izlersen anlayacaksın. Şu merkezkaç konusuna değinmeden bu konudan bahsetme lütfen kalın yaptığım kısımları genelde önemli kısımları vurgulamak için yapmaktayım.

merkezkaç kuvveti dahil zaten hesaplara.

Milkoviçin  kendisi yaptırmış hesapları ve testleri.

Yaptığı düzeneklerde habire eliyle sarkaca enerji aktarıyor.

Elle müdahele etmeyince sistem duruyor.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, mirasyedi yazdı:

merkezkaç kuvveti dahil zaten hesaplara.

Milkoviçin  kendisi yaptırmış hesapları ve testleri.

Yaptığı düzeneklerde habire eliyle sarkaca enerji aktarıyor.

Elle müdahele etmeyince sistem duruyor.

Geri zekalı mısın? Sana bu sistemin durmadığı söylenmiyor ki bak kalın kalın ne yazmışım.

"Bu pompayı sağ taraftaki sarkacın sürtünme kuvvetlerinin oluşturduğuna inanabiliyor musun? Çünkü sarkaca bu sürtünmelerden kaybettiği enerjiyi geri kazandırırsan sarkaç sürekli salınır ve sol taraftan bu enerjiyi hasat etmeye devam edebilirsin."

Burada farkedileceği üzere enerji dengesizliği var ve sağ taraftaki sarkacın sürtünme kayıplarını gidermek için aynı açıda salınıma devam etmesi için güç uygularsan (ki sürtünme kadar) ve buna Pinput dersen, sol tarafı da sistemin outputu olarak ele alıp bunu da çeşitli şekillerde hasat edersen (yani bir yöntem kullan) ve buna da Poutput dersen.

Bir sistemin input gücü ve output gücü bağımlı değişkenler olmalı öyle değil mi? Burada ilgili bağıntıyı görebiliyor musun? Ben göremiyorum, Çünkü yok ve enerji dengesizliğini matematiksel olarak ifade etmek mümkün.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Geri zekalı mısın? Sana bu sistemin durmadığı söylenmiyor ki bak kalın kalın ne yazmışım.

"Bu pompayı sağ taraftaki sarkacın sürtünme kuvvetlerinin oluşturduğuna inanabiliyor musun? Çünkü sarkaca bu sürtünmelerden kaybettiği enerjiyi geri kazandırırsan sarkaç sürekli salınır ve sol taraftan bu enerjiyi hasat etmeye devam edebilirsin."

Burada farkedileceği üzere enerji dengesizliği var ve sağtaraftaki sarkacın sürtünme kayıplarını gidermek için aynı açıda salınıma devam etmesi için güç uygularsan (ki sürtünme kadar) ve buna P input dersen, sol tarafı da sistemin outputu olarak ele alıp bunu da çeşitli şekillerde hasat edersen (yani bir yöntem kullan) ve buna da P output dersen.

Bir sistemin input gücü ve output gücü bağımlı değişkenler olmalı öyle değil mi? Burada ilgili bağıntıyı görebiliyor musun? Ben göremiyorum, Çünkü yok ve enerji dengesizliğini matematiksel olarak ifade etmek mümkün.

Milkoviç  videoda enerji kazancından değil sarkacın dişlililere kayışlara göre verimin yüksek  olduğundan bahsediyor.

sürtünmede kaybedilen enerji kadar sisteme enerji verirsen her sistem çalışır.

Diğer sistemlere göre daha verimli o kadar.

Sisteme giren enerjiden daha fazlasını üretseydi ozaman devri daim makinesi olurdu. Sisteme giren enerjinin sadece % 80 kullanabiliyor.% 20 si çöp işe yaramadan gidiyor.

Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Evet biliyorum, Halit Ergenç'in oynadığı dizi söylüyorsun da konuyla alakası nedir anlamadım.

Bir önceki iletide sorularım var sadece bir kaç cümle, anlayarak okuyup cevaplamanızı bekliyorum.

Adamin yaptigi sey bir isi yaparken daha az enerji kullanma.

Yolda yürürken kollarimizi öne arkaya sallarsak hafiflemis hissederiz.Bu bilinen birsey.

Milkovicin yaptigi seyi bir kaldirac ile de yapabilirsin. Su pompasina uzat kaldiraci serce parmaginla dokun, yukari asagi. 

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Milkoviç  videoda enerji kazancından değil sarkacın dişlililere kayışlara göre verimin yüksek  olduğundan bahsediyor.

sürtünmede kaybedilen enerji kadar sisteme enerji verirsen her sistem çalışır.

Diğer sistemlere göre daha verimli o kadar.

Sisteme giren enerjiden daha fazlasını üretseydi ozaman devri daim makinesi olurdu. Sisteme giren enerjinin sadece % 80 kullanabiliyor.% 20 si çöp işe yaramadan gidiyor.

Hayır Milkovic doğrudan değil alttan alta bunu ima ediyor, hatta öğrencileri bunu açıkça vurguluyor. Kendisi hoca ya eğitimine leke sürdürmüyor. 

Zaten bu sistemle bir devridaim nasıl yapılır bunu anlatacağım. Bu %80 mevzusu farklı bir sisteme ait burada 360 derece döngü var bizim beklediğimiz enerji kazançları aşağı yönlü merkezkaç kuvvetlerinden geliyor bu defa farklı onu karıştırma!

Sol kol 10 metre olsun ve kuvvetkolu oranı 3' e 7'i olsun. Sağ taraftaki sarkacın kolu da 10 metre olsun.

Ağırlık 10 ton.

Şimdi kaba bir hesap yapalım.

10000 * 7 < 3 * 10000 + Merkezkezkaç olmalı değil mi?

V => çizgisel hız

w => açısal hız

Fmerkezkaçm.V2/r = m.w.w.r

Sarkaç en aşağıya geldiği noktada çizgisel ve açısal hızı maksimum oluyor

10000 . 7 < 10000 . 3 + (10000 * W2 * 10)

70000 < 30000 + 100000W2

40000 < 100000W2

W2 > 0,04

W > 0,2

Dolayısıyla bu yaklaşık 60 derecelik bir açıya tekabül ediyor daha fazlası ciddi enerji üretiyor. Salınımın genliğinin 120 derece olduğunu düşünüp hesap yaparsan sol tarafta  meydana gelen osilasyondan muazzam güç alırsın. Sağ taraftaki sarkaca kazandırılan potansiyel de bizim katalizör enerjimiz oluyor. Çünkü sarkacın salınıma devam etmesi için aynı poıtansiyel her salınımda kazandırılmak zorunda değil sürtünme kuvvetleri kadar olması yeterli.

Bununla sürekli çalışan bir özdevinim de oluşturulabilir. Hesaplarda yardımcı ol ve bunu birlikte anlayalım.

220px-Pendulum_animation.gif

Sitelerde Paylaş
38 dakika önce, deadanddark yazdı:

Adamin yaptigi sey bir isi yaparken daha az enerji kullanma.

Yolda yürürken kollarimizi öne arkaya sallarsak hafiflemis hissederiz.Bu bilinen birsey.

Milkovicin yaptigi seyi bir kaldirac ile de yapabilirsin. Su pompasina uzat kaldiraci serce parmaginla dokun, yukari asagi.

Biliyorum bebeğim zaten bunun enerji verimliliğini hesaplıyoruz. Diziyi izlemedim konuyla ilgisini anlayamadım kusura bakma.

@mirasyedi yukarıdaki iletide yerin çekim ivmesi g'yi hesaba katmamışım fakat hesabı yanlışlıkla doğru yapmışım. Sonuç doğru. Şimdi bana yardımcı ol ve sol taraftaki 10 ton ağırlığın hangi zaman aralıklarında hangi momentum ile yere sürekli çarpacağını hesaplayalım. Bunun için sarkaca toplam 120 derecelik (+ - 60) açı kazandırmak yeterli olur mu? Bir başka değişle açısal hız yeterli olacak mı? Bir el atsana şuna...

Sitelerde Paylaş

@mirasyedi ve @deadanddark Anlatmaya çalıştığım sistemi birileri daha düşünmüş ve animasyonunu oluşturmuş. Şimdi buldum. Gerçi animasyon biraz hatalı çünkü içteki sarkacın bir defa salınımına karşılık diğer sarkaç ya da daire iki defa salınımda olmalıdır. Bunun dışında animasyon sistemi anlamak için yeterli, hatta 1:15 kısmında sarkacı yağlaması sahnesi çok güzel olmuş. Vurgu yaptığı konuya dikkat edin. Tabi gerçek bir sistemde sarkacı sallamak için 6 ila 9 arasında elektromagnet kullanmalısınız fakat bu bile yeterlidir. Çünkü dış dairede çok daha fazla sayıda mıknatıs elektromagnet ikilisi var. Dıştaki jeneratörden aldığınız enerjinin bir kısmıyla içtekileri çalıştırıyorsunuz ve fazlasını istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

oscillator_animation.gif?resize=425,173

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, medyumasker yazdı:

Sayfalarca bos muhabbet. Bu makinalara bosu bosuna kafanizi yorup enerji tuketmeyin. Acin termodinamik kitabini devridaim makinalarini okuyun. Ne tasarlarsan tasarla calismayacagi kanitlanmis. Calistigini soyleyenler dolandiricidir. Yenilenebilir enerjiye kafa yorun bunlar yerine.

Bu açın Kur'an'ın arapçasını iki sure ezberleyin demekle hemen hemen aynı şey. Bu iddianın nedenlerini anlamak için daha fazla çaba gerek yoksa biad etmekten bir farkı kalmaz.

@mirasyedi son video için ne diyorsun? Gerçekte bu çapta, bobinlerin ortasında ferromanyetik içermeyen ya da az içeren 360 derece özel bir jenarötörün miline de kurulabilir. Ne diyorsun ümit var mı?

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Bu açın Kur'an'ın arapçasını iki sure ezberleyin demekle hemen hemen aynı şey. Bu iddianın nedenlerini anlamak için daha fazla çaba gerek yoksa biad etmekten bir farkı kalmaz.

@mirasyedi son video için ne diyorsun? Gerçekte bu çapta, bobinlerin ortasında ferromanyetik içermeyen ya da az içeren 360 derece özel bir jenarötörün miline de kurulabilir. Ne diyorsun ümit var mı?

ümit yok.mıknatıslar ile sürtünme kayıplarını sadece azaltabilirsin.
milin rulmanları  yerinede manyetik yatak kullanrısın.

yağlamaya gerek kalmaz. :)

bu resimdeki eşitlik doğru.

sarkaç kütlesi dairesel hareket etsede serbest düşme enerjisine eşit enerji üretiyor.

merkezkaç kuvvet fazladan bir enerji üretmiyor.

z.jpg

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, mirasyedi yazdı:

ümit yok.mıknatıslar ile sürtünme kayıplarını sadece azaltabilirsin.
milin rulmanları  yerinede manyetik yatak kullanrısın.

yağlamaya gerek kalmaz. :)

Elbette manyetik yatak kullanacağız. Orada kastedilen iç sarkacın sürtünme kuvvetlerine karşılık dış daireden aldığın osilasyonun enerjisini kıyaslayabilmen. Çünkü salınımın devamı için sürtünme kuvvetleri kadar enerji lave edersen sarkaç durmadan salınır ve o dıştaki enerjinin büyük bir bölümünü fazla olacaktır. Buraya dikkat et.

2 saat önce, mirasyedi yazdı:

bu resimdeki eşitlik doğru.

sarkaç kütlesi dairesel hareket etsede serbest düşme enerjisine eşit enerji üretiyor.

merkezkaç kuvvet fazladan bir enerji üretmiyor.

Bu hesaplar hatalı, başkalarının yaptığı hesabı bırak ve kendin hesapla, ayrıca 360 derece tur çok verimli değil ve sarkacı bir daire olarak düşünmen daha az enerjili olduğunu hayal etmen demek bu yanıltıcı şekiller seni taraflı düşünmeye ve yanlış bir yöne sürüklüyor. Benim tanımladığım sarkaçları referans alıp düşün.

1. Sağ taraftaki sarkacı en fazla 180 derecelik bir salınımda düşün

2. Böyle olunca merkezcil kuvvet ağırlığın 4 katına kadar büyüyor. Ağırlığın ve merkezcil kuvvetlerinin dik bileşenleri senin sandığından fazla kuvvet uyguluyorlar. Çünkü ikisi de aynı yönde

3. İç sarkaç bir defa salınırken dıştaki sarkaç iki defa salınıyor. Bu da dış sarkacın frekansını ikiyle çarpman demek. İki katı enerji

4. Sol taraftaki kütleye uygulanan kuvvetler sandığından çok daha fazla dolayısıyla bu kütlenin kazandığı potansiyelden çok daha fazla enerji eldesi var.

5. Hasat esnasında iç sarkaca ilk turda kaybettiği potansiyel ilave ediliyor. Bu input olsun. Sol taraftaki sarkacın senin input enerjine göre çok daha fazla iş yaptığını anlamıyor musun? Üstelik sarkacın her salınımına karşılık iki defa salınıyor.

Taraflı düşündüğün için yanlış bir izlenim ediniyorsun. Hesap yaparak bu iddiaların temelini anlamaya çalış.

oscillator_animation.gif?resize=425,173

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...