Jump to content

Kendi özdevinim tasarımım!

Recommended Posts

3 dakika önce, kavak yazdı:

Kesinlikle(!)....:0_80cbc_37a71a73_L:

Yine de biz bekleyeceğiz, çünkü beklemekten kimse ölmez.

Evet bence de, kesinlikle kötü söz sahibine aittir ve kendisini tanımlar. Evet bekleyin fakat bu ortamdan ne paylaşırsam paylaşayım sizi ikna etmeye yetmeyecek. Hep bir çıkış noktası bulup iftira atarak düşünmekten kurtulacaksınız. 

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 166
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

5 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Evet bence de, kesinlikle kötü söz sahibine aittir ve kendisini tanımlar. Evet bekleyin fakat bu ortamdan ne paylaşırsam paylaşayım sizi ikna etmeye yetmeyecek. Hep bir çıkış noktası bulup iftira atarak düşünmekten kurtulacaksınız. 

Boş beleş konuşmaya istediğin kadar devam edebilirsin.

Bizler bekleyeceğiz.:0_80cbc_37a71a73_L:

Bu son lafımı unutma!

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, kavak yazdı:

Bu son lafımı unutma!

Hiç bir yazıyı okuyup yorumlamadan gelip burada tatava yapma! Bak işine, zaten okuyanların beyni sonradan da olsa mevzuyu kavramaya başladı. Git sen kendin gibi boş beleş insanlar bul, onlarla eğlen! 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Hiç bir yazıyı okuyup yorumlamadan gelip burada tatava yapma! Bak işine, zaten okuyanların beyni sonradan da olsa mevzuyu kavramaya başladı. Git sen kendin gibi boş beleş insanlar bul, onlarla eğlen! 

Yazılanları okumadığımı nerenden uydurdun?!

Ve okuduğum hiçbir yazıyı da yorumlamak zorunda değilim!

12 dakika önce, kavak yazdı:

Bu son lafımı unutma!

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 16.05.2020 at 21:29, John_Ahmet yazdı:

...

Manyetik çekim ile kütleçekimi arasındaki benzerlik dikkatini çekti mi?

• Mıknatısların bir birine uyguladıkları itme ve ya çekme kuvveti, mıknatısın kutup şiddetlerinin (m) çarpımı ile doğru, mıknatıslar arasındaki uzaklığın karesiyle ters orantılıdır. "K" manyetik alan sabitini ifade eder.

manyetik kuvvet

...

Tamamen yanlış!

Daha doğrusu; manyetizmayı anlamayan, bilmeyen ve fakat buna rağmen bilir gibi rol yapmaya çalışan bir soytarıdan şarlatalık örneği.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
52 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Tamamen yanlış!

Daha doğrusu; manyetizmayı anlamayan, bilmeyen ve fakat buna rağmen bilir gibi rol yapmaya çalışan bir soytarıdan şarlatalık örneği.

Sevgiler

Senin sevgine de sana da... G.t lalesi doğrusunu biliyorsun da neden paylaşmadın? Bu formül uzun zaman doğal mıknatıslar ve ferrit mıknatıslar için kullanıldı ve yeterli ölçüde uygun doğru hesaplar yapılabildi fakat neodium mıknatıslar yapıldığından beri kimse onlar için doğru formülü bulamadı. Küpüyle ters orantılı olabileceği söylense de bu doğrulanamadı. Tüm bunları biliyorum fakat zaten dümdüz olan beyinlerinizde kalıp konuyu daha da basitleştirme çabamın içerisinde bir de bu çok tartışmalı konulara girip kafa karıştırmak istemedim. Zaten o beyinlerinizde bir konuyu kavramaya başladığınızda fazla tutunup kalamıyorum dümdüz olduğu için kayıp düşüyorum. Duble geri zekalılar. Ne oldu şimdi radyan enerji ve yapılan sistemler kıçınıza girdi mi? Sırada mıknatıslar ve kütleçekimi var. Merak etmeyin zamanla hepsini gerekli yere yerleştireceğim.

Sitelerde Paylaş

Yukarda yazılan formüllerin senden kaynaklanmadığını, başka bir şarlatandan arakladığını biliyordum.

Sen de, o yalan ve yanlış formüllerin arkasında durmaya çalışan bir yalancı olduğun için yukarda belrittiğim şarlatanlık ve sahtekarlık ithamları senin için de geçerlidir.

Çünkü ağzını açtıkça ağzından yalan dökülen art niyetli  bir şarlatansın.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Yukarda yazılan formüllerin senden kaynaklanmadığını, başka bir şarlatandan arakladığını biliyordum.

Sen de, o yalan ve yanlış formüllerin arkasında durmaya çalışan bir yalancı olduğun için yukarda belrittiğim şarlatanlık ve sahtekarlık ithamları senin için de geçerlidir.

Çünkü ağzını açtıkça ağzından yalan dökülen art niyetli  bir şarlatansın.

Sevgiler

Lütfen çok rica ediyorum

1. Manyetizma konusunda iki mıknatısın manyetik kutup gücü, oluşan çekim kuvveti ve uzaklıkları arasında nasıl bir bağıntı vardır?

2. Ayrıca kütleçekim kuvveti, cisimlerin kütleleri ve kütlelerin uzaklıkları arasında nasıl bir bağıntı vardır?

Bu iki bağıntıyı yaz da hepimiz öğrenelim neymiş. Yoksa s.ktir git başka yerde eğlen!

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Senin sevgine de sana da... G.t lalesi doğrusunu biliyorsun da neden paylaşmadın? Bu formül uzun zaman doğal mıknatıslar ve ferrit mıknatıslar için kullanıldı ve yeterli ölçüde uygun doğru hesaplar yapılabildi fakat neodium mıknatıslar yapıldığından beri kimse onlar için doğru formülü bulamadı. Küpüyle ters orantılı olabileceği söylense de bu doğrulanamadı. Tüm bunları biliyorum fakat zaten dümdüz olan beyinlerinizde kalıp konuyu daha da basitleştirme çabamın içerisinde bir de bu çok tartışmalı konulara girip kafa karıştırmak istemedim. Zaten o beyinlerinizde bir konuyu kavramaya başladığınızda fazla tutunup kalamıyorum dümdüz olduğu için kayıp düşüyorum. Duble geri zekalılar. Ne oldu şimdi radyan enerji ve yapılan sistemler kıçınıza girdi mi? Sırada mıknatıslar ve kütleçekimi var. Merak etmeyin zamanla hepsini gerekli yere yerleştireceğim.

Alıntı

doğrusunu biliyorsun da neden paylaşmadın?

Alıntı

Manyetik çekim ile kütleçekimi arasındaki benzerlik dikkatini çekti mi?

diye böbürlenerek şarlatanlık yapan ve hava atan sendin soytarı!

Az ya, kendine bir hizmetçi tut. ya da kendi işini kendin yap!

Alıntı

Bu formül uzun zaman doğal mıknatıslar ve ferrit mıknatıslar için kullanıldı ve yeterli ölçüde uygun doğru hesaplar yapılabildi

Hemen peşinden bir yalan söylemek karekterinde olsa gerek. O formülün hangi şartlar altında ve hangi uzaklıklar için yaklaşık geçerli olduğunu senin kuş beynin anlamaz. Anlamış da zaten.

Alıntı

fakat neodium mıknatıslar yapıldığından beri kimse onlar için doğru formülü bulamadı.

Bir önceki yalanını göz ardı ettirmek için hemen bir yine bir yalan daha ekledin peşine!

Kuvvet formülü ferrit mıknatılar için de geçerlidir neodyn mıknatıslar için de.

Mıknatılar arası kuvvet formülü, Newton'un gravitasyon formülü gibi basit bir şey değildir. Hele senin gibi aptalların anlayacağı bir formül hiç değildir.

İnanmayacağını biliyorum. Buyur Google, Bing, Yahoo emrine amade.

Alıntı

Küpüyle ters orantılı olabileceği söylense de bu doğrulanamadı.

Yine yalan söyledin!

Hiç bir bilim insanı ve hiç bir mühendis "Küpüyle ters orantılı olabileceği"ni söylemedi.

Alıntı

Tüm bunları biliyorum

Yine yalan söyledin!
Senin gibi bir gerizekalı bir aptal bunları bilmez, bilemez. Sadece bahane arar, kıçından uydurur!

Alıntı

konuyu daha da basitleştirme çabamın

Anlamadığın şeyi basitleştiremezsin aptal!

Alıntı

Ne oldu şimdi radyan enerji

"Radyan enerji" gözünü milletin cüzdanına dikmiş olan senin gibi sahtekarların kıçlarından uydurduğu bir zırvadır.

.......

Bu kadar yalanı peşpeşe sıralamana şaşırmadım tabi. Diğer başlıklarında ve iletilerinde de görmüştüm ve fakat üzerine düşmemiştim.

Şaşırmamamın diğer nedeni, Rosch veya GAIA gibi, milletin parasını çarpıp cebe indiren sahtekarlıkla tescilli firmaların reklam videolarını paylaşan birisinden elbette beklerim yalanları...
Çok reklamını yaptığın Muammer Yıldız'ı da hemen eklemiş olayım o asalak sahtekarlar grubunun içine.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
On 17.05.2020 at 00:01, mirasyedi yazdı:

bunların hepsi uzaktan enerji aktarımı devreleri. :)

verici  kısmı gizlenmiş.

ikinci videoda verici var ama besleme kaynağını  göremedim.Devre kutuları içine batarya gizlenebilir.

İçini göremiyoruz.

alt  tabla altınada  ne olduğuda belli değil.

askerde telsizin çalışıp çalışmadığını floresan  lamba ile ölçüyorduk.10 wattlık olduğu halde floresans lambayı hiçbir devre kullanmadan 1 metreden yakıyordu.

Neden her şeyi kıçınızdan uydurup aklı başında binlerce insanın bildiği ve tekrarlayabildiği adı sanı belli tasarımı belli ürünleri bilimsel bir metedoloji ile incelemek yerine atıp tutuyorsunuz?

Kapanadze, Akula vb.

Evet youtube da sahte pek çok video da var fakat bunlar noname çocuk kandıran reklam geliri amaçlı paylışımlar. Hiç birinde tasarımın bir ismi yok ve tekrarlayabilen takipçileri bulunmuyor.

Fakat benim paylaştıklarımın tasarım isimleri var ve pek çok takipçisi bulunuyor ayrıca tüm sistemin tüm şemaları ve açıklaması bulunuyor.

Örneğin trafolarla uğraşanlar bilirler, rezonans hiç sevdikleri bir durum değildir çünkü rezonansa girmiş bir trafo kısa süre içerisinde yanar. Bu nedenle bu konuda uğraşanlar rezonanstan faydalanmak yerine olabildiğince oluşmaması için çaba harcarlar. Sence de bu garip değil mi?

Hatta pek çok üniversite tezinde öğrenciler rezonans ile ilgili mekanik ya da elektromanyetik osilasyonlarla uğraşırlarken rezonans durumunda outputtan inputta harcadığından fazla güç oduğunu söyler fakat bunu hesaplarda yanlışlık olabileceği şekilde alt metinlerle paylaşmışlardır ve hesapları tekrar tekrar yaptıklarını itiraf edip ilginç bu durumu bize aktarırlar. Sana pek çok tez dokümanı verebilirim.

https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjY-Lep4r_WAhWEzxQKHZ5jBYYQFggxMAI&url=https%3A%2F%2Ftez.yok.gov.tr%2FUlusalTezMerkezi%2FTezGoster%3Fkey%3DsY7m19PfcL6F1NUw-cr80BGPVebhIJyT_2g5Q1Xk0rjlBAXAmvuyFmwrtdQlxSVR&usg=AFQjCNFlIecMGvVCIoRIU_0GU2LHtgzojA

https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/TezGoster?key=sY7m19PfcL6F1NUw-cr80BGPVebhIJyT_2g5Q1Xk0rjlBAXAmvuyFmwrtdQlxSVR

Rezonans, fizikte bir sistemin (genellikle doğrusal bir sistemin) bazı frekanslarda diğerlerine nazaran daha büyük genliklerde salınması eğilimidir.

Alıntı

Ayrıca rezonans mühendislikte teorik olarak; “genliğin sonsuza gitmesi” şeklinde açıklanır. Periyodik bir etkinin altında olan sistemde salınımlar olduğunu biliriz. Salınımlar esnasında sistemin normal durumuna göre yaptığı yer değiştirme miktarına genlik denir. Bu salınımlar eğer sistemin doğal frekansına eşit olursa, sistemin genliği sonsuza dek artma eğilimi gösterir; bu olaya rezonans denir. Genliğin sonsuza gitmesiyle yıkıcı sonuçlar oluşabilir. Örneğin; 1940 yılında ABD'nin Washington eyaletinde yapılmış olan Tacoma Asma Köprüsü'nün ulaşıma açıldıktan birkaç ay sonra rüzgarın etkisiyle yıkılması rezonansın varlığını işaret eder.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Rezonans_(fizik)

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Neden her şeyi kıçınızdan uydurup aklı başında binlerce insanın bildiği ve tekrarlayabildiği adı sanı belli tasarımı belli ürünleri bilimsel bir metedoloji ile incelemek yerine atıp tutuyorsunuz?

Kapanadze, Akula vb.

Evet youtube da sahte pek çok video da var fakat bunlar noname çocuk kandıran reklam geliri amaçlı paylışımlar. Hiç birinde tasarımın bir ismi yok ve tekrarlayabilen takipçileri bulunmuyor.

Fakat benim paylaştıklarımın tasarım isimleri var ve pek çok takipçisi bulunuyor ayrıca tüm sistemin tüm şemaları ve açıklaması bulunuyor.

Örneğin trafolarla uğraşanlar bilirler, rezonans hiç sevdikleri bir durum değildir çünkü rezonansa girmiş bir trafo kısa süre içerisinde yanar. Bu nedenle bu konuda uğraşanlar rezonanstan faydalanmak yerine olabildiğince oluşmaması için çaba harcarlar. Sence de bu garip değil mi?

Hatta pek çok üniversite tezinde öğrenciler rezonans ile ilgili mekanik ya da elektromanyetik osilasyonlarla uğraşırlarken rezonans durumunda outputtan inputta harcadığından fazla güç oduğunu söyler fakat bunu hesaplarda yanlışlık olabileceği şekilde alt metinlerle paylaşmışlardır ve hesapları tekrar tekrar yaptıklarını itiraf edip ilginç bu durumu bize aktarırlar. Sana pek çok tez dokümanı verebilirim.

https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjY-Lep4r_WAhWEzxQKHZ5jBYYQFggxMAI&url=https%3A%2F%2Ftez.yok.gov.tr%2FUlusalTezMerkezi%2FTezGoster%3Fkey%3DsY7m19PfcL6F1NUw-cr80BGPVebhIJyT_2g5Q1Xk0rjlBAXAmvuyFmwrtdQlxSVR&usg=AFQjCNFlIecMGvVCIoRIU_0GU2LHtgzojA

https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/TezGoster?key=sY7m19PfcL6F1NUw-cr80BGPVebhIJyT_2g5Q1Xk0rjlBAXAmvuyFmwrtdQlxSVR

Rezonans, fizikte bir sistemin (genellikle doğrusal bir sistemin) bazı frekanslarda diğerlerine nazaran daha büyük genliklerde salınması eğilimidir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Rezonans_(fizik)

Rezonansa giren trafo yanmaz. 

Her radyo vericisinin çıkışında rezonans devresi (kondasatör bobin ikilisi )var.

24 saat binlerce kilowatlık yayın yapıyorlar.Hiç yanmıyorlar.

6 yaşından beri hobi olarak radyo devreleri yapan biriyim.

Hiç yandığını görmedim. :) 

ilk yaptığım radyo bu idi. Bu radyo alıcısında rezonans devresi var. :)

Armstrong_regenerative_receiver_circuit.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, mirasyedi yazdı:

Rezonansa giren trafo yanmaz. 

Her radyo vericisinin çıkışında rezonans devresi (kondasatör bobin ikilisi )var.

24 saat binlerce kilowatlık yayın yapıyorlar.Hiç yanmıyorlar.

6 yaşından beri hobi olarak radyo devreleri yapan biriyim.

Hiç yandığını görmedim. :) 

ilk yaptığım radyo bu idi. Bu radyo alıcısında rezonans devresi var. :)

Aptal herif sana bir kaç mA, mW'lık radyo devrelerinden bahsedilmiyor ya da küçük adaptör trafoları kastedilmiyor. Radyo vericilerinde rezonans önemli olduğundan zarar verici durumlar istisna olarak işleniyor ve bunun önüne geçiliyor.

Ben büyük kompanzasyon projelerindeki büyük güç trafolarından bahsediyorum. Bu konuyla uğraşan kişilerin (sıradan ve sıradan işler yapan kişileri kastediyorum) rezonans oluşmasından ne kadar korktuklarını ve bu durumdan dolayı trafolarının ve kabloların aşırı ısınmasından dolayı, başta trafonun, panoların ve trafoya bağlı sistemlerinin zarar gördüğünü anlatan zibilyon tane yazı okuyabilirsin.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/trafonun-rezonansa-girmesi.22761/ 

Özellikle şu pdf dokümanının il iki paragrafını oku  anlayacaksın.

http://www.emo.org.tr/ekler/f004a5fc32972fe_ek.pdf?dergi=1019

Özellikle ilk olan kontrol kalemi sitesindeki yazıyı okursan yazılanlara göre harmoniklerin beslediği rezonans oluşması durumunda trafoda voltajın ve akımın aynı anda arttığından bahsederken çoğu kişi aynı zamanda bunlara ek frekansında arttığını gözlemlemiştir. 

Esasında devrede bobinin yarattığı endüktans, kondansatörün yarattığı kapasitansa matematiksel olarak eşit olması durumunda rezonans durumu oluşur.

seri-rezonans-formul.jpg

İşte trafodan sönümlü bir deşarj beklerken akımın ve voltajın artıp (bazen de aynı zamanda frekansın) devredeki kabloları aşırı ısıtıp bağlı yüklere, sistemlere zarar vermesi az rastlanan bir durum değildir.

İşine gelmeyen konuları es geçmeyi iyi biliyorsun. Bahsettiğim tezi muhtemelen hiç okumadın. Bu 162 sayfalık dokümanı okursan konuyu kavrayabilirsin. dokümanı indirip "rezonans" kelimesini aratırsan 104 adet bulduğunu göreceksin. 11. ye konumlanıp bir kaç paragraf öncesinden bir iki sayfa okursan bahsedileni kavrayacaksın.

Rezonans konusu çok detaylı olduğundan tartışmak ve bir yere varmak deney yapmadan mümkün değil bu sebeple bir sonraki yazımda kütleçekimi ve suyun kaldırma kuvvetleri ile çok kolay anlaşılabilir ve fazladan oluşan torkun kolayca hesaplanabildiği bir örnek göstererek ana konuya geri döneceğim.

Kütleçekimi kullanılabilir enerji kaynağıdır, bunu herkese kanıtlayacağım. Saygılı davranın zaten bir çokları tarafından daha önce kanıtlandı.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Aptal herif sana bir kaç mA, mW'lık radyo devrelerinden bahsedilmiyor ya da küçük adaptör trafoları kastedilmiyor. Radyo vericilerinde rezonans önemli olduğundan zarar verici durumlar istisna olarak işleniyor ve bunun önüne geçiliyor.

Ben büyük kompanzasyon projelerindeki büyük güç trafolarından bahsediyorum. Bu konuyla uğraşan kişilerin (sıradan ve sıradan işler yapan kişileri kastediyorum) rezonans oluşmasından ne kadar korktuklarını ve bu durumdan dolayı trafolarının ve kabloların aşırı ısınmasından dolayı, başta trafonun, panoların ve trafoya bağlı sistemlerinin zarar gördüğünü anlatan zibilyon tane yazı okuyabilirsin.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/trafonun-rezonansa-girmesi.22761/ 

Özellikle şu pdf dokümanının il iki paragrafını oku  anlayacaksın.

http://www.emo.org.tr/ekler/f004a5fc32972fe_ek.pdf?dergi=1019

Özellikle ilk olan kontrol kalemi sitesindeki yazıyı okursan yazılanlara göre harmoniklerin beslediği rezonans oluşması durumunda trafoda voltajın ve akımın aynı anda arttığından bahsederken çoğu kişi aynı zamanda bunlara ek frekansında arttığını gözlemlemiştir. 

Esasında devrede bobinin yarattığı endüktans, kondansatörün yarattığı kapasitansa matematiksel olarak eşit olması durumunda rezonans durumu oluşur.

seri-rezonans-formul.jpg

İşte trafodan sönümlü bir deşarj beklerken akımın ve voltajın artıp (bazen de aynı zamanda frekansın) devredeki kabloları aşırı ısıtıp bağlı yüklere, sistemlere zarar vermesi az rastlanan bir durum değildir.

İşine gelmeyen konuları es geçmeyi iyi biliyorsun. Bahsettiğim tezi muhtemelen hiç okumadın. Bu 162 sayfalık dokümanı okursan konuyu kavrayabilirsin. dokümanı indirip "rezonans" kelimesini aratırsan 104 adet bulduğunu göreceksin. 11. ye konumlanıp bir kaç paragraf öncesinden bir iki sayfa okursan bahsedileni kavrayacaksın.

Rezonans konusu çok detaylı olduğundan tartışmak ve bir yere varmak deney yapmadan mümkün değil bu sebeple bir sonraki yazımda kütleçekimi ve suyun kaldırma kuvvetleri ile çok kolay anlaşılabilir ve fazladan oluşan torkun kolayca hesaplanabildiği bir örnek göstererek ana konuya geri döneceğim.

Kütleçekimi kullanılabilir enerji kaynağıdır, bunu herkese kanıtlayacağım. Saygılı davranın zaten bir çokları tarafından daha önce kanıtlandı.

yazdığımı okumuyormusun?

radyo vericilerinin binlerce kilowatt olduğunu yazdım.
hiç rezonans devresini yananı gördün mü?duydun mu?

Ben ne duydum nede gördüm. :)

Elektrik arkı ile yalıtkan malzemeleri kesen 30 KV trafo  yapmıştım o bile yanmadı. :
hızar gibi  1 cm kalınlığındaki ağaçları kesiyordum. :)

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, mirasyedi yazdı:

yazdığımı okumuyormusun?

radyo vericilerinin binlerce kilowatt olduğunu yazdım.
hiç rezonans devresini yananı gördün mü?duydun mu?

Ben ne duydum nede gördüm. :)

Elektrik arkı ile yalıtkan malzemeleri kesen 30 KV trafo  yapmıştım o bile yanmadı. :
hızar gibi  1 cm kalınlığındaki ağaçları kesiyordum. :)

Geri zekalı ben sana rezonans devresi diye bildiğiniz o küçük devrelerden bahsetmiyorum. Kompanzasyon projelerindeki trafolar ve harmoniklerin oluşturduğu rezonanstan bahsediyorum. Paylaştıklarımı okusana bir hele...

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Bak ayrıca ne yazmışım karşı iddiada bulunan biri olarak davet et, imkansız de, kanıtla da görelim de... Sonra kıçına baka baka gideceksin. Sana çok net ve kolay hesaplanabilir tork üreten bir sistemden bahsedeceğim. Bu konuya gel bildiğin çalışan mekanik bir özdevinim sistemi var mı? Benim var. Önce sen cevap ver ardından kısaca anlatayım.

Sitelerde Paylaş

Evet arkadaşlar konuyu çok net olarak bitirecek ve anlaşılmasını sağlayacak bize gerçekten kayda değer miktarda enerji verebilecek sadece mekanik bir düzenek, sistemi anlatacağım.

Devridaim konusu çok eski tarihlerden bu yana insanları düşünmeye sevk etmiştir. Geçmişte önemli her kişinin bazı özdevinim tasarımları olmuştur ve modern bilim hiç birinin çalışamayacağını söylese de ısrarla savunulan ve çalıştığı gösterilen sistemler de vardır ve pek bilinmezler. İşte bunlardan bir tanesini biraz modifiye ederek çok ciddi güç üretecek bir hale getireceğim.

Fakat öncelikle iletinin sonunda paylaştığım sistemin kabaca nasıl olduğunu gösteren videoyu izledikten sonra yazının kalan kısmını okumaya devam edin. Özellikle söyleyeyim video sizi yanıltmasın ve burada yazılanları okumadan yorumda bulunmayın çünkü video hileli! :)

Videoda gördüğünüz düzeneğin gösterildiği şekilde döneceği yanılgısına bir anlığına kapılabilirsiniz. Videoda gösterildiği şekilde dönemez çünkü şamandıraların yoğunluğu ve doğal olarak ağırlığı aynı miktarda sudan daha hafif olacağından diğer taraf yani şamandıraların daha önceki konumunda bulunan su daha ağır olduğundan acaba ters yönde mi döner? Bunu daha detaylı düşünün cevabınız yine hayır ise okumaya devam edin. Çünkü bu sistemi biraz modifiye edeceğiz.

Sistemdeki şamandıra millerinin içerisinden mil geçebilecek şekilde çok ince borulardan yapıldığını düşünün ve şamandıraların, çeşitli düzeneklerle (örneğin mıknatıslarla mili şamandıraya sabitleyerek) bu mili hareket ettirecek şekilde tasarlayalım ve bu çok hafif millerin iki uçlarına da şamandıranın dikey olarak kaldırabileceği kadar ağırlıklar bağlayalım.

Hesaplanabilir bir sistem olması açısından hepsine ölçü verelim. Sistemdeki su haznesi iç çapı 1 metre, kalınlığı 30 cm olan bir silindir olsun. Z ekseninde farklı konumlarda bulunan dikey ve yatay konumda bulunan ve şamandıraların üzerinde hareket edeceği 1 cm'lik borular da bu silindire sabitlenip, sızdırmazlığı sağlansın. 

Sonra 2 metre boyunda bu borulardan geçecek ve tam ortalarında halka mıknatıslar bulunan hafif ve sert malzemeden yapılmış iki adet mil kullanalım ve bu millerin uçlarına 850g ağırlık bağlansın.

Şamandıralar 1 desimetre küp hacminde iki tarafı silindire tam yaslanacak ovallikte küp benzeri 50g ağırlığa sahip olsun. Ayrıca borunun içerisindeki ortasında mıknatıs bulunun milleri hareket ettirebilmesi için tam ortasında mıknatıs bulunsun (mıknatıs 50g). Boru üzerinde 10cm yer işgal etsin. Dolayısıyla dışarıdaki milleri uçtan uca 80cm hareket ettirebilecektir.

Kafanız karışmasın videoda ne görüyorsanız  aynısı. Ayrıca sisteme uygun ölçüde videodaki gibi bir volan bağlı olsun.

Modifikasyonu unut gitsin zaten videoda da miller hareket ediyormuş şimdi farkettim. Verdiğim ölçüleri kullanarak tork hesabı yapalım.

Şimdi sistemi anlaman için paylaşacağım videoyu bir daha izle ve sonrasında tork hesabını birlikte yapalım. Sonra 1kW güç üreten bir sistemin ne kadar büyük olması gerektiğini tartışalım. Öncelikle ilk yorumlarını alayım sonra varsa yanlış anladığınız yerleri düzelteyim

Sitelerde Paylaş
On 16.05.2020 at 22:38, mirasyedi yazdı:

İlk önce konu başlığındaki sistemi yapıp çalıştır.Çok daldan dala atlıyorsun.

Genede Milkoviç sarkacınıda anlat.  :) 

Solidworks öğreniyorum. Konu başlığındaki veya başka bir projeyi çalıştırıp göstereceğim. Hatta ben programlama biliyorum ve javascript kütüphaneleri ile kodla da kolaylıkla yapabilirim. Yüzey kaplama texture mapping (yüzey kaplama) konusunda da iyiyim. Her şeyi dört dörtlük yapacağım merak etme!

Evet milkovic konusunu anlarsan kütle çekiminden nasıl hasat yapılacağını çok net anlarsın. Çünkü burada gerçekten fazladan enerji var bunu bir çok fizikçi itiraf etti. Hatta şu Iron man filmindeki 3'lü stick var ya işte onun başlangıç enerjisinden daha fazla hasat yaptığını da kanıtladılar. Bir yerde okudum şimdi hatırlamıyorum, yine bulursam paylaşırım.

oscillator_animation.gif

Milkoviç sarkacında asıl konu sağdaki sarkacın sürtünme kuvvetlerine karşılık sol tarafta yapacağın enerji hasatı arasında bir bağıntı kurabilir misin? Ben böyle bir bağıntı göremiyorum.

Sürtünme kuvvetlerinden kastım sarkaca belirli bir potansiyel kazandırdıktan sonra sarkacın aynı açıda salınıma devam etmesi için ilk turda kaybettiği sürtünme kaybı kadar her turda sürekli güç verirsen sarkaç sürekli salınır. Bunu Einput olarak düşün.

Sol taraftaki büyük sarkacın yüksek kuvvetler oluşturan osilasyonu ise Eoutput olsun.

Bir sistemde Einput ile Eoutput arasında akla yatkın bir bağıntı olmalıdır. Bir elektrik motorunu düşün. Input ne kadarsa outputtan o oranda güç alırsın.

P=Power

Bu sarkaç için Pinput ile Poutput veya Einput ve Eoutput arasında böyle bir bağıntı görebiliyor musun?

Bir sistemde Pinput ve Poutput bağımlı değişkenler olmalıdır öyle değil mi?

Örneğin küçük sarkacın sürtünme kuvvetleri azaltılabilir ve salınım için harcayacağımız güç de azalır dolayısıyla t zamanda Pinput ve Einput azalırken Poutput ve Eoutput aynı kalmaktadır. 

Sürtünme kuvvetleri deyince genel sürtünmeyi kasdetmiyorum ya da sistemin sürtünme kayıpları olarak yanlış algılama, burada bizim input gücümüzü temsil ediyor. Çünkü küçük sarkacın ilk turdaki sürtünme kayıpları kadar her tur için güç uygulayarak ve verimli bir pendulum controller kullanarak salınımını sürdürmesini sağlıyoruz. 

Hatta pendulum kontroller kullanmadan sarkaca kazandıracağımız belirli bir potansiyel ile tüm salınımlardan sol tarafta elde edilecek osilasyonun enerjisi hesaplanırsa bunun sarkaca kazandırılan potansiyelden daha fazla olduğunu hesaplayabilirsin. Daha önce paylaştığım pdf bu hesabı yapıyordu. Neyse onu beğenmedin madem bu hesabı biz yaparak bu konuyu netleştirelim.

Örneğin yukarıdakinden daha basit bir sarkaç oluşturalım sarkacın uzunluğunu ve ağırlığını belirleyip  bazı kaba hesaplar yapalım. Uzunluğu belirleyince vereceğimiz potansiyel için açı da belirlenince buradan t yi hesaplayabiliriz. 

Her turda büyük sarkacın yaptığı işi bulup bunun olası her turdaki sürtünme kuvvetlerinden çok daha büyük olabileceğini gösterelim.

Ayrıca yalnızca ağırlık değişimini değil küçük sarkacın merkezkaç kuvvetlerini de hesaba dahil ettiğinde bunu anlamaya başlayacaksın. Bunu yapmayı ihmal etme. Zaten anlaman için en can alıcı nokta burası çünkü buradaki fazla enerji bu merkezkaç kuvvetlerinin soldaki osilasyona katkısından gelecek. Yani merkezkaç kuvvetlerine iş yaptırmış oluyoruz.

**Sol tarafa hidrolik bir sistem kursan sarkaç durana aynı ağırlıktaki başka bir kütleyi sarkaca kazandırılan ilk potansiyelden daha yükseğe taşıyabilirsin.

Şimdi aşağıdaki milkovic sarkacında;

x = h = 1 metre,

y = 1.5 metre, 

ağırlıklar 10 kg olsun.

Sarkaca dikey eksenden 60 derecelik potansiyel kazandırılsın ve bunu inceleyelim. B sarkacında yukarı ve aşağı yönlü oluşan t sürelerdeki kuvvetleri inceleyeceğiz ve sarkacın olası sürtünme kayıpları ile kıyaslayacağız.

Ayrıca aynı sonlandırıcıdan 10 cm uzaklıkta altta da var. toplam hareket mesafesi y uzunluğunun tam ortasında ve toplam 20 cm

Milkovic.png.571deb3e373c7551130e961dd606eb5b.png

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...