Jump to content

KÜRT TARİHİ

Recommended Posts

Kafama silah dayadılar, 10-15 kişiydiler, sadece lider konumunda olanı Türkçe biliyordu.

Ne için kafama silah dayadıklarını anlayamadan ölmem an meselesiydi, zira mermi namluya verilmişti.

Tam o esnada tesadüfen bir tanıdık geldi, o kişinin onların yanında hatırı varmış.

Böylece saniyeler içinde ölümden dönmüş oldum.

Beni öldürme nedenleri Türk olmammış.

Aynısını Türkler yapar mı? 

Elbette yapar.

Maraş katliamı ırkçı Türkçülerin sırf Alevi diye uyguladıkları katliamdı.

80 öncesi öldürülen solcuların katilleri yine ırkçı Türkçülerdi.

O halde gelin bunu analiz edelim.

İnsanlar ırk ve din üzerinden birbirini neden öldürür?

Tarihe baktığımızda hiç bir halk kendi başına ırkçılık-dincilik yapmamıştır.

Hepsinin arkasında devletlerin, yönetimlerin ve güçlülerin çıkarları vardır.

Örneğin bu ülkede 50 ile 80 yılları arasında Türkçülük revaçtaydı.

Türkçüler bizzat devlet tarafından besleniyor ve kollanıyordu.

Peki devlet bunu neden yapıyordu?

Çünkü solcular tarafından sömürü ağları tehlikeye girmişti.

80 ile günümüze kadar Kürtçülük ve dincilik devlet tarafından beslendi.

Kürtçülük, Türkleri devlete riayet ettirerek etkisizleştirmek için, dincilik de bütün halkı uyutmak içindi.

Riayet ve uyutma olmadan birileri çıkarını sürdüremez.

Bu yüzdendir ki, iradesi alınmış ve uyutulmuş halkları ırkçı-dinci yapmak ve çıkar çarkını sürdürmek kolaydır.

Dolayısıyla ırkçılığı veya diğer adıyla ırkçı milliyetçiliği insanlara lanse eden ve hatta dayatan küçük bir çıkarcı azınlıktır.

Yani biz burada Kürtçüleri, Türkçüleri tartışmak yerine ırkçılığın ana kaynağını tartışmamız gerekir.

Çünkü birileri tarafından zemin hazırlanıp beslenmezse kimse ırkçılık yapmaz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 127
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

15 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Yani biz burada Kürtçüleri, Türkçüleri tartışmak yerine ırkçılığın ana kaynağını tartışmamız gerekir.

Çünkü birileri tarafından zemin hazırlanıp beslenmezse kimse ırkçılık yapmaz.

Sen öyle san! Irkçılığın siyasete sirayet etmiş kısmı ayrıdır bilimsel ve evrimsel açıdan ırkçılığın tanımı ve nedenleri apayrıdır. En başta fenotipal farklılıklar insanların birbirlerine gösterdiği sevgiyi ve öfkeyi fazlasıyla etkiler. Tüm bunlara kültürel, ekonomik, dinsel faktörler de eklenince konu siyasete daha yakınmış gibi görünüyor fakat ırkçılık siyaset dışında da fazlasıyla etkisi süren bir fenomendir. Burada kimse kimseyi kandırmasın. 

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Sen öyle san! Irkçılığın siyasete sirayet etmiş kısmı ayrıdır bilimsel ve evrimsel açıdan ırkçılığın tanımı ve nedenleri apayrıdır. En başta fenotipal farklılıklar insanların birbirlerine gösterdiği sevgiyi ve öfkeyi fazlasıyla etkiler. Tüm bunlara kültürel, ekonomik, dinsel faktörler de eklenince konu siyasete daha yakınmış gibi görünüyor fakat siyaset dışında da fazlasıyla etkisi süren bir fenomendir. Burada kimse kimseyi kandırmasın. 

İşte tam üstüne bastın ama elma ile armutu karıştırmışsın.

Irkçılığın temeli ilkelliktir, bu yüzden halkı ilkel bırakmak gibi bir çaba içindeler.

Gelişmiş ülkelerin tamamında bir sürü halk var ama hiç birinde ırkçılık olayları yaşanmaz.

Geri bırakılmış ülkelerin de tamamında ırkçılık var.

Hatta bu ülkede Osmanlı'dan çok önce çok sayıda halk birlikte ve barış içinde yaşamış.

Kısaca tarih ve gerçek yaşam ortada, adaletsiz çıkar eşittir ırkçılık demektir.

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, bilgivehis yazdı:

İşte tam üstüne bastın ama elma ile armutu karıştırmışsın.

Irkçılığın temeli ilkelliktir, bu yüzden halkı ilkel bırakmak gibi bir çaba içindeler.

Gelişmiş ülkelerin tamamında bir sürü halk var ama hiç birinde ırkçılık olayları yaşanmaz.

Geri bırakılmış ülkelerin de tamamında ırkçılık var.

Hatta bu ülkede Osmanlı'dan çok önce çok sayıda halk birlikte ve barış içinde yaşamış.

Kısaca tarih ve gerçek yaşam ortada, adaletsiz çıkar eşittir ırkçılık demektir.

Asıl sapla samanı karıştırıyorsun. İlkellik insanların her birinin birbirlerine gösterdiği olumsuz tavır ve davranışların nedeni olabilir ve etnik ayrıma girmiş insanların arasındaki farkları da ifade eder işte tam bu noktada asıl sorun bu insanların ırkçı tavırlarının azalışı ilkelliğin azalmasıyla azalsa da tam olarak yok olmaz bu farklılıklar şu veya bu şekilde sürekli anlaşmazlıklara gebedir. Gelişmiş ülkelerde ırkçılığın olmadığını söyleyerek bir pot daha kırmışsın. Pek tabi bu ülkelerdeki ekonomik refah seviyesi daha iyi olduğundan huzur ortamı var gibi görünebilir fakat her ülkede ırkçılık vardır ve çeşitli localarla desteklenir. Irkçılık en yoğun olarak kıt kaynakların olduğu ekonomik yönden zayıf olan ülkelerde şiddetli seyreder ancak her yerde vardır.

Dolayasıyla ilkelliği azaltarak ırkçılığı belki biraz azaltabilirsin fakat yok edemezsin. Hatta az gelişmiş toplumları daha fazla eğitip zaten gelişmiş toplumları eğitimden alıkoyarsan bu defa hegomonya oluşturmuş olursun. Irkçılık sadece düşüncede değildir. Senin otonom davranışlarına kadar sirayet etmiştir. Kurduğum her cümleye bir kaç paragraf gerekiyor fakat bunu yapmaya zamanım yok.

Açtırmayın benim ağzımı... :)

Sitelerde Paylaş

Türkiye'nin nufusu Almanya nufusu ile ayni. Birinin kaynaklari yeterli, digerinin sinirli. Ayranin yok icmeye atla gidersin cesmeye hesabi. Bu kadar nufus senin neyine?

Ve sürekli bir göc dogudan batiya.

Düsünsenize, dogu anadolu ve güney anadolunun dogal gaz ve petrol zengini bir bölge oldugunu. Orada yasan kürtleri ucururdu ve yerlerinde tutardi ve göc batidan doguya dogru gelisirdi.

Türkiye'nin en büyük sansizliklarindan biri bu.

Yalniz kafama takilan bir soru var, Türkiye'deki kürtler ile suriye irak iran kürtleri arasinda cok fark var. Ayni dili bile konusmuyorlar diye biliyorum. Bu yüzden oradakiler ile buradakileri ayri tutmak lazim.Onlar Türkiye kürtleridir. Diger kürtlerin Türkiyedeki kürtleri cokta umursadigini düsünmüyorum.

Adam kazakistanda sen almansin diye tepki görüyor, Almanyaya geliyor sen russun diye tepki görüyor. Bu yüzden kendi kürtlerimize arabin kürdü gözüyle bakmamak lazim.

Sitelerde Paylaş

Iki farkli sehir birbirine cok uzak.

Biri Afyon Karahisar digeri Tunceli.

Istersinki afyonu götür oraya koy tunceliyi getir buraya koy. Hayatimda bu kadar geri kalmisligi/yobazligi Afyon disinda baska hic bir sehirde görmedim. Batinin dogusu diye bir tabir kullaniyorlar bunlar icin. Tamaminin siyasi görüsü belli, onlara göre en cok onlar Türk.

Ne yapilabilir ki?

Bir ada var (neredeydi hatirlayamadim) kendi iclerinde süt limanlar ne zamanki disardan birileri gelse silahlaniyor ve ziyaretcileri öldürmekle tehtit ediyorlar. Öyle ögrenmis/ögretilmisler, bizden baska herkes bize tehtit.

Insan psikolojisi iste, sürekli korku ve savunma hali.

https://www.haberturk.com/tunceli-haberleri/61309732-tuncelide-bir-ilk-avrupaya-ihracat-basladivali-ve-belediye-baskan-vekili-tuncay-sonel

istersek birseyleri degistirebiliriz diye düsünüyorum. Biraz zaman lazim. Yillar sonra ilk fabriklarini kurmuslar megersem. Hayirli olsun. Göc  dursun diyorum. Tas yerinde agirdir.

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, Geta yazdı:

akp'ye oy verenler ahlaksız türkler ve cahil kürtlerdir söylemi bir siyaset analizidir.

böyle analiz olmaz dediğim, bu türlü toptancı yaklaşımları hep hatalı bulduğum içindir.

suya sabuna dokunmak ötekine ahlaksız, berikine cahil demekle olmaz.

tavrımın adı "politik doğruculuk" değil "ilkesel duruş"tur.

hiçbir toplumsal kesimi ne pohpohlar ne de yaftalarım.

şiddeti lanetler, şiddet içermeyen her görüşe de

kendini ifade etme şansını tanırım.

Tekrar ediyorum, AKP'ye oy vermek uzunca süredir ciddi bir ahlaki sorundur. AKP'nin ne olduğu açık,  AKP'ye oy veren kitlenin hangi saiklerle oy verdiği belli. Bu saikleri tek tek incelediğimizde bile sonuç aynı yere çıkar, ahlaki yoksunluk. Nedeni din ise de ahlaka çıkar günlük çıkar ise de. 

Bilinmeyen bir şeyi söylemiyorum. AKP'ye oy veren babam, kardeşim olsa da sonuç bu. 

İlkesel duruş gerçeği gizlememeyi, üstünü örtmemeyi de gerektirir. Sizin günlerdir yaptığınız şey bu. Evet, elbette Kürtler son derece gerici, feodaliteye bağlı, geleneklerini kutsal gören ve sürdürmek isteyen, şiddete meyyal bir toplum. Bu özellikler genelinde vardır, kritik durumlarda insanı şaşırtacak kadar hızlı biçimde ortaya çıkar. 

Sen ve bana laf eden diğer arkadaş ne yazı ki tam olarak ortadoğulu kafasında bakıyorsunuz. Kürtlerin en büyük sorunu, bütün yanlış ve sorunlarını habire örtbas etmeye çalışan sizler gibiler. Buna kendine solcu, sosyalist, liberal diyen Türkler de dahil. O yüzden ben bunda direkt kötü niyet, en iyi ihtimalle ahmaklık görüyorum.

Kürtler hiçbir zaman, sözde onları temsil partinin tepesindekiler bile ağalardan oluşuyorken, içlerinde ağalar doluyken ağalığa ses çıkarmadı. O lanet aşiret ağalığı sisteminden hiçbir zaman şikayetçi olmadı, ortalığı bunun için ayağa kaldırmaya teşebbüs bile etmedi.

Berdel denen rezilliğe ses etmedi. Devlet öğretmen gönderdikçe öldürdü, onu yapamadığı yerde çocuklarını okula göndermeyerek sözde devleti protesto etti. Bilir misin ki Avrupa'da "çocuk asker" dedikleri şey en çok Türkiye'dedir, çocukları teröre bulaştıran ilk halk olarak dünya tarihine geçmiştir Kürtler.  Bu çocukların bir kısmını PKK kaçırmıştır elbette, ama çoğunu kolayca kandırıp dağa kaldırabilmiştir. O zavallı çocuklar kolayca kanıyor, çünkü aileden, çevreden duyduğu ve öğrendiği şeyler belli. 

Kocası ölen kadın, kocasının abisiyle evlendirilir çokça. Kız çocuklar, gençler, töre adı altında ailelerince katledilir çokça. Kan davaları yüzünden gençler, çoluk çocuklar katledilir çokça.

En acısı da aile içi seks ilişkisi, hatta ne yazı ki ensesttir. Kapalı toplumların kanayan yarası. Ülkede ensest, en fazla Güneydoğu'da görülür. Bu benim fikrim veya tahminim değil, bildiğin araştırma. Güzel yanı ise bu araştırmanın yine Kürtler tarafından yapılması ve Hakkari Üniversitesi'nin düzenlediği Kürt Kadın Kongresi'nde dillendirilip çareler aranması.

İşte böyle cesur, sorunu sahiplenmekten çekinmeyen insanlara ihtiyaç var. Bu kadınlara bin kere helal olsun. Ama seslerini kestiler, çünkü ağaların, aşağılık gericilerin ve ahlaksızların işine gelmedi. KAMER başkanı olan kadın "Doğu ve Güneydoğu'da, her dört evden birinde kızlar enseste, cinsel istismara maruz kalıyor" dedi.

Bunlar büyük yaralar. Medeni insan, ırkçı fikirler barındırmayan her normal insan sorunların üstünü örmek ve ad homineme başvurma gereği duymaz. Kürtler değişmeli, değişmeye zorlanmalı. Şu dünyada var olmanın, söz sahibi olabilmenin başka yolu yok. Öyle ilkel geleneklere sıkı sıkıya bağlı kalayım, hep başkalarını suçlayıp ağlayarak sempati toplayayım, terör de sağ cebimde dursun, "Kürt" diyene hemen saldırıp "ırkçı" diye yaftalayayım demesin kimse.

Irkçı düşünceler sizlerde var aslında. Bu düşünceleri taşımak için Kürt olmaya bile gerek yok. Bir dolu Türk de Kürt ırkçılığı yapıyor ve Kürtlere en büyük kötülüğü bunlar yapıyor.

De ki "devlet de çok büyük hatalar yaptı."

Sonuna kadar kabul ederim. Ama hani devletin yapması gerekenleri söyleyince de bu sefer "Al bak, Kürtleri asimile etmek istiyorsunuz" direnci çıkıyor karşımıza.

O yüzden zor iş... Daha siz anlamıyorsunuz, sorunların üstünü örtüp milleti ırkçı ilan ediyorsunuz...

Ben zaten ırkçı falan değilim, ırk diye bir şeye inanmam, o yüzden kendimi bu saçma suçlamalar karşısında savunmuyorum bile. Bu zaten bana değil, size zarar veren bir saldırı. Tartışmada o anda üstünlük sağlamak ve sürekli kişiselleştirerek söylenenleri değersizleştirmeye çalışmak küçük insanın işi. 

Dediğim gibi, gerçekten hiçbir şey söyleyemiyorsunuz. Söyleyebilmeniz mümkün değil. Çünkü gerçekler bunlar.

Ama isterseniz sosyalist forumlarda (hala varlar mı bilmiyorum gerçi) Kürtlere bolca güzelleme çeken ve kendilerini çok entelektüel, aşmış hisseden kimselerle sohbet edebilirsiniz.

*Konu Türkler değil, o yüzden aman da Türklerin de bu özellikleri var demek çok çocukça. Buna rağmen Türklerin yarısı hakkındaki olumsuz fikirlerim de sizi rahatsız etti. Ama samimiyetinize zerre kadar inanmıyorum tabii. Tarafsız, sözde ilkeli görünmek uğruna tutarsızlığa düşmek pek hoş değil. 

Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

De ki "devlet de çok büyük hatalar yaptı."

Sonuna kadar kabul ederim. Ama hani devletin yapması gerekenleri söyleyince de bu sefer "Al bak, Kürtleri asimile etmek istiyorsunuz" direnci çıkıyor karşımıza

Atatürk öncesi ve sonrası devlet hata yapmadı, her şeyi bilinçli, programlı ve projeli yaptı.

Lakin işin trajikomik yanı ırkçılık yapılmayan tek dönem olan Atatürk dönemine ırkçı hatta katliamcı diyorlar.

Diyenler yine ağalar , onun marabaları, dinciler ve liboşlar.

Bugün AKP'ye oy verenlere sen yine iltifat edip ahlaksız diyorsun, ben ise namussuz diyorum, artık her şey açıkta bilindiği halde oy vermeye devam ediyorlar.

Tarım ve Orman Bakanının bir sözüne bir yazar dünyanın en kısa fıkrası başlığını atmış "Türkiye Avrupa'da bir numara".

Artık yalanlar o kadar net hale gelmiş ki, o yalanları bir it dahi yutmaz ama AKP'ye oy vermeye devam ediyorlar.

Yabancılar sorsa utancımdan Türküm diyemem ama AKP'ye oy verenlerde nasılsa utanma yok, "Türkiye Avrupa'da bir numara" diyeni oylarıyla onure ediyorlar.

Bence günümüzün sorunu ırkçılık-dincilik değil, olsa olsa namussuzluktur, artık ırkçılığın-dinciliğin yerini namussuzluk aldı, şimdi de namussuzluk revaçta.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Tekrar ediyorum, AKP'ye oy vermek uzunca süredir ciddi bir ahlaki sorundur. AKP'nin ne olduğu açık,  AKP'ye oy veren kitlenin hangi saiklerle oy verdiği belli. Bu saikleri tek tek incelediğimizde bile sonuç aynı yere çıkar, ahlaki yoksunluk. Nedeni din ise de ahlaka çıkar günlük çıkar ise de. 

Bilinmeyen bir şeyi söylemiyorum. AKP'ye oy veren babam, kardeşim olsa da sonuç bu. 

AKP'ye oy vermek hala RTE gibi bir lider varken neden ahlaksızlık olsun. Hem açıkla bakalım neden ahlaksızlıkmış? Sizin gibi nankör edepsiz insanların hiç bir lideri yokken (ki bu bütün sol cenahı kapsıyor) neden RTE'ye oy vermek ahlaksızlık olsun. Farklı oy isteyen cenah kendine öyle bir lider seçsin ki bizde durup düşünelim böyle bir adama oy vermek varken biz neden gidip RTE'ye oy verelim diye düşünüp oyumuzu değiştirelim fakat sizde bunu anlayacak zeka da yok. Aman RTE yine iktidar olmasın hüloooğ diye gezmek sizi tümden haksız yapar. Çünkü RTE ile kıyaslayabileceğimiz bir lideriniz bile yokken bir de çıkıp AKP'ye oy vermek ahlaksızlıktır vs. deyip insanın canını sıkmayın. Ahlaksız olan sizsiniz.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Annenizin babası Arap annesi Yahudi babanızın babası Rum annesi Kürt olan biri olup Türkle evlenseydiniz çocuğunuzun hangi milletin tarihini araştırmasını isterdiniz?

:)

valla kürtlerin tarihini araştırmasın.

zaten araştıracak bir şey de yok.

beceriksizler yani.

bir devlet bile kuramamışlar.

hayır yani bir devlet kurabilmiş olsalar araştırsın diyeceğim ama yok işte.

bence kesinlikle türklerden başlamalı araştırmaya.

çünkü tarihte en çok devleti onlar kurmuşlar. :) 

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

AKP'ye oy vermek hala RTE gibi bir lider varken neden ahlaksızlık olsun. Hem açıkla bakalım neden ahlaksızlıkmış? Sizin gibi nankör edepsiz insanların hiç bir lideri yokken (ki bu bütün sol cenahı kapsıyor) neden RTE'ye oy vermek ahlaksızlık olsun. Farklı oy isteyen cenah kendine öyle bir lider seçsin ki bizde durup düşünelim böyle bir adama oy vermek varken biz neden gidip RTE'ye oy verelim diye düşünüp oyumuzu değiştirelim fakat sizde bunu anlayacak zeka da yok. Aman RTE yine iktidar olmasın hüloooğ diye gezmek sizi tümden haksız yapar. Çünkü RTE ile kıyaslayabileceğimiz bir lideriniz bile yokken bir de çıkıp AKP'ye oy vermek ahlaksızlıktır vs. deyip insanın canını sıkmayın. Ahlaksız olan sizsiniz.

RTE ile kimi kıyaslarsan kıyasla, bu kıyas RTE'ye saygınlık kazandırır. O yüzden bu tuzaklara kimseyi düşüremezsin.

Bu arada Kürtler konusunda da benzer falan düşünmüyoruz. Sen bildiğin ırkçısın. Benim sıkıntımsa kültürle. 

İkincisi, adım gibi eminim ki Tayyip Apo güzellemesi çekerken, açılım saçılım deyip PKK'lılarla sahnelerde megri megri diye zırlarken, devletin savcılarını PKK'lı teröristlerin ayağına kadar götürüp onları temize çekerken hiç ses etmiyor, hatta onaylıyordun.

Boşuna demiyorum AKP'li olmak ahlaksız olmayı gerektirir diye. Yalnız bu da değil, Tayyip gibi dünyanın en büyük hırsızlı ve yalancısı olduğu aşikar birine "lider" deyip peşinden gidecek kadar gözü dönmüş olmak da ahlaksızlık. 

Ben AK-İT'lerle tartışmıyorum. Senin Tayyip aşkın zaten malum, senin gibi bir ahlaksız ötesi akitle hiç tartışmam...

Başka kapıya.

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Tayyip Apo güzellemesi çekerken, açılım saçılım deyip PKK'lılarla sahnelerde megri megri diye zırlarken, devletin savcılarını PKK'lı teröristlerin ayağına kadar götürüp onları temize çekerken hiç ses etmiyor, hatta onaylıyordun.

O zamanlar Türkiye'nin gerçekten Kürtlere haksızlık yapmış olabileceğini düşünüyordum ve bunu gerçekten destekledim fakat sonra gördüm ki bu pozitif ayrıcalığa ve barış davetlerine ahlaksızca karşılık veriyorlar o zaman fikrim değişti. Doğal olarak RTE'de bu yönde fikir değiştirdi. 

Ayrıca ben sarışın ve renkli gözlü ya da beyaz tenli Kürtleri düşmanım olarak görmem, konuya evrimsel açıdan çok hakimim ve aslında bana kimler düşman bunun tespitini çok iyi yaptım ve Türk olsun Kürt olsun esmer bireylerin açıkça düşmanlığını gördüm, gözlemledim. Doğal olarak Kürt nüfusta sayıları daha fazla olduğu için böyle bir ayrıma gidip ırkçı olduğumu rahatlıkla ifade edebilirim. Sunuçta bu düşmanlık bana yapılıyor ve düşmanlarımı iyi tanıyorum.

18 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Ben AK-İT'lerle tartışmıyorum. Senin Tayyip aşkın zaten malum, senin gibi bir ahlaksız ötesi akitle hiç tartışmam...

Muhtemelen sen de esmersin ve aramızdaki gerginliğin asıl nedeni budur.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Türk Ateist yazdı:

İlkesel duruş gerçeği gizlememeyi, üstünü örtmemeyi de gerektirir. Sizin günlerdir yaptığınız şey bu. Evet, elbette Kürtler son derece gerici, feodaliteye bağlı, geleneklerini kutsal gören ve sürdürmek isteyen, şiddete meyyal bir toplum. Bu özellikler genelinde vardır, kritik durumlarda insanı şaşırtacak kadar hızlı biçimde ortaya çıkar. 

yazında katıldığım hususlar yanında cevap hakkı doğuran cümlelerini 

tek tek ayırmadan "ilkesel duruş"umu açmak adına şunları söylemeliyim:

ben ne şiddetin, terörün, cehaletin, ikiyüzlülüğün, ensestin.. hiçbirinin üstünü örtmem.

bunların üstünü örtmek desteklemek anlamına gelir.

görmezden gelmek, ya ahmaklık ya da menfaat gözetmek demektir.

tam tersi hepsinin konuşulması, tartışılması gereğine inanırım.

şiddet içermeyen en uç fikirlerin bile dillendirilmesini savunurum.

kimse kimseye keyfî bir elbise biçmeye kalkmamalıdır.

hak ve özgürlüklerin her türlü ırksal ve dinsel anlayıştan uzak evrensel tanımları yapılmıştır.

özgürlükler bir başkasının özgürlüğünün sınırlandığı yerde biter.

kendin için istediğini başkası için de istemek en temel ahlaki ilkedir.

bilimsel, şeffaf, eşitlikçi, özgürlükçü, çağdaş, insancıl her bakış değerlidir.

siyasetimizin de eğitim felsefemizin de temelini bunlar oluşturmalıdır.

Sitelerde Paylaş

Aslında söz konusu Kürtler ve ilkellik değil, konuya tek boyutlu bakmak çoğu zaman yanıltır. Aslolan kültürel diyalektiktir ve tüm ilişkilerimizin temelini oluşturur. Bu anlamdaki farklılıklarımız özellikle ikili ilişkileri fazlasıyla etkiler ve yabancılaşma hissederek taraflar birbirlerinden uzaklaşırlar ve iletişim kurmak zorundaysalar da kesinlikle büyük anlaşmazlıklar çıkar. Dolayısıyla değer yargılarının farklı oluşu da anlaşmazlıkları çok fazla büyütebilir. Dolayısıyla liderlerimiz bu bilinen durumlara siyaset sosu katmayı da ihmal etmezler. Pozitif yaklaşımda bulunanları meclisin dışında tutuyorum. (RTE)

Sitelerde Paylaş
On 19.05.2020 at 23:13, Türk Ateist yazdı:

Senden daha terbiyesizi yok. Senin IP'ni engelledik, adice, rezice, sapıkça nickler alıp kendince küfür ettin. Şu anda yazabildiğine dua et, yazdıklarına da dikkat et. Foruma bir faydan yok, açtığın aptal saptal başlıklar da arşivde öylece durup boşuna yer kaplıyor hala.

Sana dedim bu klasik Kürt ağlaklığı sökmez. En azından ben ve benim gibi sizi iyi bilenlere sökmez. 

Cahil, sen forumda PKK güzellemesi yapıp hepimizi öldürmekle tehdit ederken tartışıyorduk biz. Kırk nickle gelip trollük yaptın senelerdir.

Senin gibilerden elbette nefret ediyorum. Terbiyesiz, cahil, yalancı, oyuncu... Daha ne diyeyim ki? 

Bu ülkede yaşayan Kürtlerin devleti Türkiye Cumhuriyeti. Hal böyle iken Kürtlerin tarihi için "aman da resmi tarihte niye yok" demen senin kötü niyetinden, sinsiliğinden. Ben de dedim ki Kürtler resmi tarihte gayet de yer alıyor, Türkmen katliamları ve habire ayaklanmalarıyla.

Yoksa Kürtlerin tarihi falan beni hiç ilgilendirmiyor, zerre kadar da merak etmiyorum. Merak eden adam gider arşiv karıştırır, kütüphane tarar ve bulur. Derdin bu değil ama. İki kitap okumuş musundur acaba hayatında...

Bir ara Malta eriği denen adama KAHPE itoğlu diye hakaret etmiştin hemde 2 ayrı zamanda tekrarlamıştın. Sana küfür ettiğini iddia etmiştin. Sonra her 2 durumda da haksız olduğunu anlayıp adamdan özür dinlemiştin.Mesela ben prensip olarak bir insana iftira atıp hakaret etsem çok utanırdım ama sen bir özürle konuyu kapattın.Hep bizi eleştiriyorsun, hiç kendimede aynada baktın mı? Kaç yıldır burdayım hiç öz eleştirini görmedim. 

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Brad pit yazdı:

Bir ara Malta eriği denen adama KAHPE itoğlu diye hakaret etmiştin hemde 2 ayrı zamanda tekrarlamıştın. Sana küfür ettiğini iddia etmiştin. Sonra her 2 durumda da haksız olduğunu anlayıp adamdan özür dinlemiştin.Mesela ben prensip olarak bir insana iftira atıp hakaret etsem çok utanırdım ama sen bir özürle konuyu kapattın.Hep bizi eleştiriyorsun, hiç kendimede aynada baktın mı? Kaç yıldır burdayım hiç öz eleştirini görmedim. 

Bak sınırları zorluyorsun yine.

Ben hayatım boyunca ne gerçek hayatımda ne de internette birine "Kahpe" demedim, demem. "İtoğlu" demedim, demem. Bunlar küfür literatürümde yok. Ben küfür etmem öncelikle, küfürlerim sizlerin hakaret dediği ahlaksız, rezil, sapık, hayvan herif ve en uç olarak -o da AKP'lilere, sapıklık savunan Müslümanlara ve bazen de dozu aşmış liberallere söylerim" it' gibi sözcüklerden ibarettir ve bu, benimle birlikte yıllardır yazan herkesçe bilinir. 

Şimdi ne yapayım ben seni? Hadi ıspatla desem ıspatlayamazsın, malta' eriği'ne sor söylesin desem söyleyemez, çünkü yok. 

malta eriği'nin anasına kadar küfreden sendin, terbiyesiz herif. Üç gün boyu adam sana "Yanlış hatırlamışım, özür dilerim" dediği halde küfürlerine devam ettin ve sonunda atıldın. 

Benimle kendini kıyasalama. Bu evvela sana haksızlık, çünkü haksız rekabet bu. 

Foruma bin kere trollük yapmak için gelmiş ve bin kere atılmış işe yaramazın tekisin, dediğim gibi, sınırları zorlama. Sakın öyle masum, sessiz, ezilen adamı oynama burada. 

Şimdi göster bakalım gösterebilirsen bahsettiğin şekilde ettiğimi iddia ettiğin o küfürleri.

Terbiyesiz. " Kahpe" ne be? "İtoğluit" ne demek? Laflara bak. Görünce midemin bulandığı bu lafları ettiğimi söylüyor utanmadan. 

Sitelerde Paylaş
On 23.05.2020 at 20:34, John_Ahmet yazdı:

O zamanlar Türkiye'nin gerçekten Kürtlere haksızlık yapmış olabileceğini düşünüyordum ve bunu gerçekten destekledim fakat sonra gördüm ki bu pozitif ayrıcalığa ve barış davetlerine ahlaksızca karşılık veriyorlar o zaman fikrim değişti. Doğal olarak RTE'de bu yönde fikir değiştirdi. 

Ayrıca ben sarışın ve renkli gözlü ya da beyaz tenli Kürtleri düşmanım olarak görmem, konuya evrimsel açıdan çok hakimim ve aslında bana kimler düşman bunun tespitini çok iyi yaptım ve Türk olsun Kürt olsun esmer bireylerin açıkça düşmanlığını gördüm, gözlemledim. Doğal olarak Kürt nüfusta sayıları daha fazla olduğu için böyle bir ayrıma gidip ırkçı olduğumu rahatlıkla ifade edebilirim. Sunuçta bu düşmanlık bana yapılıyor ve düşmanlarımı iyi tanıyorum.

Muhtemelen sen de esmersin ve aramızdaki gerginliğin asıl nedeni budur.

Git işine be... Tayyip çeşitli nedenlerle açılım yaptı, PKK'lıları akladı pakladı, Ergenekon Balyoz kumpasları için Kürtlerle ve PKK'yla işbirliği yapıp TSK'yı devşirdi, PKK'lıların ve genel olarak Kürtlerin azıtması sonucu halk tepki gösterip de oylar düşünce PKK düşmanı oluverdi.

Hepsi bu.

İşte AKP'li olmak halaksız olmayı gerektirir dediğim tam da bu. Fikriniz zikriniz, tek bir doğrunuz yok, manyağın tekinin peşine lider diye takılan koyun sürüsünden ibaretsiniz. Dün ak dediğine bugün kara demiş, ülkeyi Araplara satmış, topraklar elden gitmiş, ithalata bağımlı olmuş, hırsızlığı inkar edilemeyecek kadar açık edilmiş, farketmez.

Irkçısın diyorum ama kendin belirtiyorsun zaten. Irkçılık da ciddi ciddi hastalık, sapkınlıktır ama sen zaten malum delisin.

Esmer değilim. Tarot falan açıp bak bir de... 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...