Jump to content

KÜRT TARİHİ

Recommended Posts

20 saat önce, anibal yazdı:

Kürt diye bir millet yok. Gerçi millet kavramı da muallak. Ama şöyle diyebiliriz: Kendi iradesi altında, kendi kararlarını verip buna göre yaşamış, kürt namında bir topluluk yok. 

Böyle olunca, kürt tarihinden de söz edilemez. Ancak onları idare eden, hüküm altında tutanların tarihi söz konusu olabilir. Pers tarihi, Türk tarihi, osmanlı tarihi falan gibi. 

Pers, Sasaniler vs. vs. kürt değil. En azından bugün kürt olarak tarif edilenler değil. 

Bu, kürtlerin reddi, kabul edilmemesi değil, müstakil bir tarihlerinin olmayışı demektir. Bölgenin tarihi de kürt tarihi değildir. 

Anibal,yeri geldimi osmanlıya isyan edenler,yavuz selim emrinde türkmenlerle savaşanlar Kürt değil miydi?

Milyonlarca insan kendine Kürdüm diyor,nerden geldi bu insanlar?

Kökenleri nedir?  Ilk nerede görülmüşlerdir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 127
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

3 saat önce, Brad pit yazdı:

Anibal,yeri geldimi osmanlıya isyan edenler,yavuz selim emrinde türkmenlerle savaşanlar Kürt değil miydi?

Alıntı

Yahudi kaynaklarda, Karduya halkının kökenini, Sultan Süleymanın hizmetkar Cinlerinin 500 güzel kadınla evlenmesiyle türediğini işaret etmektedir.[22][23][24][25][26] Aynı efsane, erken İslami dönemde, Kürtlerin kökenine dair yapılan araştırmalarda söz edilmiştir.[27]

https://tr.wikipedia.org/wiki/Karduya

:)

Sitelerde Paylaş
21 hours ago, Brad pit said:

Bilindiği kadarıyla, onlar "Kürtler" değil. İçlerinde kürtlerinde olduğu bir sürü kırık derik kavim.

Milyonlarca insan kürdüm diyor, bu onların kürt olduğunu göstermiyor. Hoş, türküm diyenlerinde türklükleri tartışma elbette.

Bilinen ilk Kürt mevzusu, Sümer tabletlerinde geçiyor. Fakat, o günden bugüne, mezopotamya karışmış, özellikle pers ve arap istilaları ile iyice kozmopolit hale gelmiş. Herhangi bir bölgeye burası kürt demek pek olası olmaktan çıkmış. Son dönemde ise, o bölgede ahanda siz kürtsünüz diyerek örgütlenme yapıp, bölücülük yapılmaya çalışmış ki, bu hala az yada çok sürüyor. 

Kürtler yok değil, binlerce yıllık kayıtlarda falanda çıkıyorlar önümüze. Ama bugün kürt denenler biraz şüpheli. Fakat, birisi ben kürdüm diyorsa, gidip ona sen değilsin, sen şusun falan demek abesle iştigaldir. Adam kürdüm diyorsa, kürttür, bunu tartışmanın anlamı yok.

Fakat, hangi şekilde belirlersen belirle, kürtler, hep başkalarıyla karışık yaşamış ve kendi başlarına müstakil bir tarihe sahip olabilmiş değiller. Kürt tarihi diye açıp okursan en eskisini, sümer tarihi okuyor olursun. O zamandan bu zamana, pers tarihi, arap tarihi, sasani tarihi, türk tarihi falan okursun en fazla.

Bölgede, muhakkak ki, tarihi, kadim bir kürt insanları var. Bu tartışılmaz. Ama bu insanlar halk, millet falan olmayı becerememiş. Böyle olunca bir tarihe de sahip olamıyorlar. 

Sitelerde Paylaş
Just now, RadikalKemalist said:

Kürt diye bir ırk ya da millet yoktur. Kürt denilen insanlar ise Sünni Farslardır.

Pek öyle değil. Anlaşılan, bu bölgede ötekilerden olmayan bir kavim varmış. Bilindiği kadarıyla, Ardashir, bunların kralı Magdir'i yenmiş, sonra da onları asimile etmiş. Bu olayda sasaniler zamanında olmuş. 

Ondan sonra, kürt lafı bir kaç yerde, kuzeybatı iranlıları ifade etmek için kullanılmış. Fakat, tarihte bilinen herhangi bir kürt devleti olmamış hiç.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, anibal yazdı:

Pek öyle değil. Anlaşılan, bu bölgede ötekilerden olmayan bir kavim varmış. Bilindiği kadarıyla, Ardashir, bunların kralı Magdir'i yenmiş, sonra da onları asimile etmiş. Bu olayda sasaniler zamanında olmuş. 

Ondan sonra, kürt lafı bir kaç yerde, kuzeybatı iranlıları ifade etmek için kullanılmış. Fakat, tarihte bilinen herhangi bir kürt devleti olmamış hiç.

Anibal bu hikayede Magdir Kürt Kralı mı oluyor?

Teşekkür ederim .

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, anibal yazdı:

Bilindiği kadarıyla, onlar "Kürtler" değil. İçlerinde kürtlerinde olduğu bir sürü kırık derik kavim.

Milyonlarca insan kürdüm diyor, bu onların kürt olduğunu göstermiyor. Hoş, türküm diyenlerinde türklükleri tartışma elbette.

Bilinen ilk Kürt mevzusu, Sümer tabletlerinde geçiyor. Fakat, o günden bugüne, mezopotamya karışmış, özellikle pers ve arap istilaları ile iyice kozmopolit hale gelmiş. Herhangi bir bölgeye burası kürt demek pek olası olmaktan çıkmış. Son dönemde ise, o bölgede ahanda siz kürtsünüz diyerek örgütlenme yapıp, bölücülük yapılmaya çalışmış ki, bu hala az yada çok sürüyor. 

Kürtler yok değil, binlerce yıllık kayıtlarda falanda çıkıyorlar önümüze. Ama bugün kürt denenler biraz şüpheli. Fakat, birisi ben kürdüm diyorsa, gidip ona sen değilsin, sen şusun falan demek abesle iştigaldir. Adam kürdüm diyorsa, kürttür, bunu tartışmanın anlamı yok.

Fakat, hangi şekilde belirlersen belirle, kürtler, hep başkalarıyla karışık yaşamış ve kendi başlarına müstakil bir tarihe sahip olabilmiş değiller. Kürt tarihi diye açıp okursan en eskisini, sümer tarihi okuyor olursun. O zamandan bu zamana, pers tarihi, arap tarihi, sasani tarihi, türk tarihi falan okursun en fazla.

Bölgede, muhakkak ki, tarihi, kadim bir kürt insanları var. Bu tartışılmaz. Ama bu insanlar halk, millet falan olmayı becerememiş. Böyle olunca bir tarihe de sahip olamıyorlar. 

Teşekkür ederim Anibal.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...