Jump to content

İslamda fıtrat hakkında bir soru

Recommended Posts

Bir müslümanın bir ateiste sen eskiden tanrıya inandıysan tanrıya inanmak senin fıtratında vardır/vardı ve sen şimdi fıtratından uzaklaştın demesi hakkında ne düşünüyorsunuz? bu soruda zamansallık ihmal edilmiyor mu? şimdi tanrı kavramına ateist bir tutum ve davranış içersinde olan birinin, tanrı deyince inanç tepkisi vermeyen birinin fıtratında tanrıya iman var mıdır? bana göre safsata olan bu argüman hakkında sizin de düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum değerli ateistler, isteyen müslümanlar da ne demek istediklerini daha da açabilirler. Müslümanlar teorikte bir tartışma kazanmak için olağandışı fikirler üretiyorlar. İsteyen uzman olduğu alanda da bu konudan bahsetmek isteyebilir, burada da bu konu açılmış bulunsun.

tarihinde Kaz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Her insan ateist doğar  sonradan anası babası çevresi hangi dine inanıyorsa o din empoze edilir. Yani sonuç olarak insanın fıtratında herhangi bir inanç yoktur. Dolayısıyla ''sen eskiden'' diye başlayan cümlenin en eskisine gidersen tanrısızlık görürüz. Bu tarihte de böyle olmuştur tanrılar sonradan yaratılmıştır. İnsanlar anlamlandıramadıkları her şeye bir tanrı uydurmuşlar. Yani bu müslüman argümanı baştan hatalı.

https://en.wikipedia.org/wiki/God_of_the_gaps

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 09.06.2020 at 17:00, Kaz said:

Bir müslümanın bir ateiste sen eskiden tanrıya inandıysan tanrıya inanmak senin fıtratında vardır/vardı ve sen şimdi fıtratından uzaklaştın demesi hakkında ne düşünüyorsunuz? bu soruda zamansallık ihmal edilmiyor mu? şimdi tanrı kavramına ateist bir tutum ve davranış içersinde olan birinin, tanrı deyince inanç tepkisi vermeyen birinin fıtratında tanrıya iman var mıdır? bana göre safsata olan bu argüman hakkında sizin de düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum değerli ateistler, isteyen müslümanlar da ne demek istediklerini daha da açabilirler. Müslümanlar teorikte bir tartışma kazanmak için olağandışı fikirler üretiyorlar. İsteyen uzman olduğu alanda da bu konudan bahsetmek isteyebilir, burada da bu konu açılmış bulunsun.

Bir fikirde mantıklılık olmak zorunda değildir. 

Örneğin ineğe tapmak sana çok saçma gelebilir. Ama tapan insanın bir mantığı olduğu sonucuna çıkıyor olabilirsin.

Çünkü ineğe tapmak sana mantıksız geldiğinden tapanın da bir mantığı olmalı diye düşünebilirsin. Oysa sadece ineğe yapmayı seviyor olabilir. 

Dünyada alkolün zararını bilip içen milyonlarca insan var. Düşüncelerde böyledir. Örneğin ramazan pidesi adı üstünde ramazanda oruç açmak isteyenler için bir aylığına çıkar. Oysa ateistlerde ramazan pidesini severek alabilir. 

Platonun iç dünyası. Senin bir zaman içinde bu varmış. Şimdi yokmuş. O içinden uzaklaştın. Bunu karılarımızda şimdi sıkça söylüyor. Artık beni sevmiyorsun. Nedense o içimizdeki ilk şey hep var ama... 

Zaman sorusuda biraz psikolojik. Sanki acaba içimde var mı? Yeniden alkole başlarmıyım gibi yeniden inanırmıyım. 

Mesela sen hiç alman köpeklerinin türk köpeklerine havlamadığını yada kuyruk sallamadığını görebilirmisin? Dünya canlısı ve insanıyız. Müslüman ve ateist: insan ve insan fikri için gruplama kümeleme olmamalı. 

Bir insan ne ateist olduğu için değerli olabilir, nede her müslüman olağan dışı fikirler üretebilir. Ben çoğu Müslümanın ya koçum önce o tanrı dediğin şey Allah felan diye lafa girişinde hiçde olağan dışı fikirler ürediğini görmedim. 

Bir tanıdığının sana selamünaleyküm demesi ile merhaba demesi arasındaki fark. Aslında özde her iki durumda da basitçe sosyalleşme ve halini hatırını sorma vardır. Ancak sana selamünaleyküm dendiğinde bu sana safsata bir argüman olarak gelip merhaba deyince düşünce halini almazdı. 

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 15.06.2020 at 02:05, Rhodium yazdı:

Bir fikirde mantıklılık olmak zorunda değildir. 

Katılıyorum inanmanın kendisinde mantıklılık aranmaz ancak konu fıtrata geldiğinde onda aranmak zorundadır gerçi bu fıtrat kavramı bize ait değil bu durum fıtrat ve evrim çatışması gibi duruyor.

Sitelerde Paylaş
On 09.06.2020 at 21:59, Hubble_ yazdı:

Her insan ateist doğar  sonradan anası babası çevresi hangi dine inanıyorsa o din empoze edilir. Yani sonuç olarak insanın fıtratında herhangi bir inanç yoktur. Dolayısıyla ''sen eskiden'' diye başlayan cümlenin en eskisine gidersen tanrısızlık görürüz. Bu tarihte de böyle olmuştur tanrılar sonradan yaratılmıştır. İnsanlar anlamlandıramadıkları her şeye bir tanrı uydurmuşlar. Yani bu müslüman argümanı baştan hatalı.

https://en.wikipedia.org/wiki/God_of_the_gaps

bu döngünün nereye varacağını insanlık görüp kaydetmeye devam edecektir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...