Jump to content

Bu videonun (Cadılık) gerçeklik payı ne?

Recommended Posts

13 saat önce, towboatery yazdı:

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu enerji dalgaları vs. üzerinden manevi bir çıkarım yapılabilir mi? Gerçeklik payları ne kadar? Bilgisi olan varsa, çok merak ettiğim bir konu lütfen açıklasın.

Eline versen,

Şarjlı kablosuz tornavidayi, bir dolabi bile kuramayacaktir.

Asalak iste. Inanclarinizdan geciniyor, onlari nakte ceviriyor hepsi bu.

Sitelerde Paylaş

soru sormak öğrenmenin ilk kuralıdır belki de.

şüphe etmek de gerçeği bulmanın temel kuralı.

sorgulanmamış hiçbir bilgiden emin olamayız.

fakat insan aklına, zekasına ters düşen bu tür konulara kafa yormak vakit kaybından başka bir şey değildir.

üstelik bunlara kendini kaptıran kişi gerçek hayattan büsbütün uzaklaşır.

ben böyle videoları açıp izlemem bile. bana öğreteceği hiçbir şey yoktur.

maalesef, bu işlerin tarih boyunca hep müşterisi olmuştur.

bir şeye müşteri bulursan, insanlarda gerçeklik hissi uyandırmışsın demektir.

şeyh uçmaz, mürit uçurur!

ister din temelli olsun isterse fantastik kurgular yoluyla...

ne ruh, cin ne de ufo, uzaylı saçmalıklarına prim vermeyin.

evrende bizim bilmediğimiz bir şeyler olma ihtimali, bizi önümüzdeki gerçeklikten koparmamalıdır.

zorlama anlam arayışları ya da olmadık anlamlandırma çabaları bilim dışı uğraşlardır.

örneğin hayatta tesadüf yoktur diyenler, her şeyin belli bir planla belli bir güç tarafından yapıldığına inanırlar.

ve bütün bir hayatı, bu inanıştan hareketle açıklamaya çalışırlar.

oysa biraz düşününce ne kadar komik olduklarını göreceklerdir.

benim az önce farkına varmadan üzerine bastığım örümcek betona yapıştı!

kimse buna kafa yorup özel anlamlar yüklemez.

fakat mahallede geçen yıl bir minibüsün geri geri giderken ezip geçtiği çocukcağızın ölümü insanları sarsar.

kader, dediler, kader...

kader, sondan geriye doğru yorumladığımız hayat hikayemizdir.

parlak bir hayat parlak bir kader, dramatik bir hayat dramatik bir kader...

içinde tesadüfler, şanslar, şanssızlıklar olan ve bizim gayretlerimizden örülü kişisel hikayelerimizdir.

bazen gayretlerimiz baskın gelir bazen tesadüfler...

kader, bugünden yarını okuyacağımız bir kitap değil.

bilim bize yarına yönelik tutarlı öngörüde bulunmamıza olanak sağlar.

kimse yarını bilemez çünkü yarın diye bir şey yok :) 

cadılara da inanmayın :) 

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, Geta yazdı:

soru sormak öğrenmenin ilk kuralıdır belki de.

şüphe etmek de gerçeği bulmanın temel kuralı.

sorgulanmamış hiçbir bilgiden emin olamayız.

fakat insan aklına, zekasına ters düşen bu tür konulara kafa yormak vakit kaybından başka bir şey değildir.

İlgimi aslına bakarsanız benim de çekmiyor fakat bunca metafiziksel olayı sanki her gün görüyormuş, sanki musluğu açıp kapamak ne kadar gerçekçi ise o kadar gerçekmiş gibi anlatıyor. İnsanların aura enerjisinin bilimsel olarak kanıtlandığına dair bir çok yazı okudum. O yüzden merakımı uyandırdı. Neyse cadı-hatipler kapatılsın.

Sitelerde Paylaş
55 dakika önce, towboatery yazdı:

İlgimi aslına bakarsanız benim de çekmiyor fakat bunca metafiziksel olayı sanki her gün görüyormuş, sanki musluğu açıp kapamak ne kadar gerçekçi ise o kadar gerçekmiş gibi anlatıyor. İnsanların aura enerjisinin bilimsel olarak kanıtlandığına dair bir çok yazı okudum. O yüzden merakımı uyandırdı. Neyse cadı-hatipler kapatılsın.

bir şeyin gerçekliğinden ancak üzerine yapılmış çalışmalarla emin olunabilir.

bu çalışmalar, dünyadaki belli başlı üniversitelerin araştırmalarıdır ve bu araştırmaların hakemli dergilerde yayımlanmasıyla değer taşır.

yani soracağın ilk soru şu olsun: bu konuda yayımlanmış bilimsel bir makale var mı?

aura enerjisi deyip videodaki salakların sözlerini ciddiye mi alacağım :) 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, deadanddark yazdı:

Eline versen,

Şarjlı kablosuz tornavidayi, bir dolabi bile kuramayacaktir.

Asalak iste. Inanclarinizdan geciniyor, onlari nakte ceviriyor hepsi bu.

Hah hah ha....

Sağol dostum, bu harbiden iyiydi!

Keza kablolusunu da ona versen, sonuç yine aynı olacak!:D

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, towboatery yazdı:

Bu aura maura dedikleri şeyler de zırva arkadaşım. Bu lafları edenlerin hepsi ya akıl hastası ya da uyanık girişimciler. O kadar büyük paralar dönüyor ki bu sektörde, aklın almaz... 

Metafizik diye bir şey yok, metafizik olay dediğimiz her olayın çok basit bilimsel açıklamaları var, bir kısmı da zaten akıl hastalıklarının neden olduğu görsel ve işitsel halüsinasyonlardan kaynak alır. Bu hiç değişmez emin ol...

Cadılık bizim kültürümüzde yok evvela, bizde hacılar hocalar, cinciler vardır. Cadılık batı kültüründe, daha doğrusu Hristiyan kültürde yer alan bir kavram. 

Bu yeni nesil ruhçuların bir kısmı batıya öykünür, çünkü İslam'ı, İslam'a ait simgeleri, kültürü biraz banal bulurlar. İslam'daki cincilik müessesesi zaten hocaların elinde olduğu ve başka bir yaşam tarzı gerektirdiği için bu yeni nesil o kulvara net olarak girmez.

İslam ne ise Hristiyanlık da o. Burada cin çıkaran hocalar olur, muskalar yazar büyüler yaparlar. Hristiyan kültürde de şeytanla çok uğraşırlar, kendi kültürlerinde büyüler yapıp ayinlerle taçlandırırlar.

Yani bu yeni nesil cadı takımı arada kalmış, modern safsata satıcılarıdır, başka da bir şey değil. Dünyayı bekleyen pis tehlikelerden biri de bu aslen. Malum semavi dinler artık demode oldu, çağa uymuyor, bunlar da yeni yeni dine benzer ama ondan da aptalca akımlar üretip onların peşinden gidiyor.

Bu aura, karma, evrene enerji yollayıp bekleme vs işleri işte. Deli gibi, sarhoş gibi dolanıp duruyorlar ortada işte. İnsanlarda bilimsel bilgi eksik olunca ve bu şarlatanlar kuantum, enerji falan deyip bilimi de kullanınca millet inanıyor, inanmasa da senin gibi kafası karışıyor.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Bu aura maura dedikleri şeyler de zırva arkadaşım. Bu lafları edenlerin hepsi ya akıl hastası ya da uyanık girişimciler. O kadar büyük paralar dönüyor ki bu sektörde, aklın almaz... 

Metafizik diye bir şey yok, metafizik olay dediğimiz her olayın çok basit bilimsel açıklamaları var, bir kısmı da zaten akıl hastalıklarının neden olduğu görsel ve işitsel halüsinasyonlardan kaynak alır. Bu hiç değişmez emin ol...

Cadılık bizim kültürümüzde yok evvela, bizde hacılar hocalar, cinciler vardır. Cadılık batı kültüründe, daha doğrusu Hristiyan kültürde yer alan bir kavram. 

Bu yeni nesil ruhçuların bir kısmı batıya öykünür, çünkü İslam'ı, İslam'a ait simgeleri, kültürü biraz banal bulurlar. İslam'daki cincilik müessesesi zaten hocaların elinde olduğu ve başka bir yaşam tarzı gerektirdiği için bu yeni nesil o kulvara net olarak girmez.

İslam ne ise Hristiyanlık da o. Burada cin çıkaran hocalar olur, muskalar yazar büyüler yaparlar. Hristiyan kültürde de şeytanla çok uğraşırlar, kendi kültürlerinde büyüler yapıp ayinlerle taçlandırırlar.

Yani bu yeni nesil cadı takımı arada kalmış, modern safsata satıcılarıdır, başka da bir şey değil. Dünyayı bekleyen pis tehlikelerden biri de bu aslen. Malum semavi dinler artık demode oldu, çağa uymuyor, bunlar da yeni yeni dine benzer ama ondan da aptalca akımlar üretip onların peşinden gidiyor.

Bu aura, karma, evrene enerji yollayıp bekleme vs işleri işte. Deli gibi, sarhoş gibi dolanıp duruyorlar ortada işte. İnsanlarda bilimsel bilgi eksik olunca ve bu şarlatanlar kuantum, enerji falan deyip bilimi de kullanınca millet inanıyor, inanmasa da senin gibi kafası karışıyor.

Açıklamanız tatmin edici. Teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş
On 10.06.2020 at 20:05, Geta yazdı:

bir şeyin gerçekliğinden ancak üzerine yapılmış çalışmalarla emin olunabilir.

bu çalışmalar, dünyadaki belli başlı üniversitelerin araştırmalarıdır ve bu araştırmaların hakemli dergilerde yayımlanmasıyla değer taşır.

yani soracağın ilk soru şu olsun: bu konuda yayımlanmış bilimsel bir makale var mı?

aura enerjisi deyip videodaki salakların sözlerini ciddiye mi alacağım :) 

Hocam TLC kanalında LONG IALEND MEDYUMU diye bir kadın var. Kendisine gelen insanların geçmişini görüyor. Yaşadıkları ama kimseyle paylaşmadıkları özel anılarını bile görebiliyor. Bu kadının sizce hilesi nerde? 

O gelen kişiler kesin olarak ayarlama ama başka bir hilesi var mı merak ediyorum. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Brad pit yazdı:

Hocam TLC kanalında LONG IALEND MEDYUMU diye bir kadın var. Kendisine gelen insanların geçmişini görüyor. Yaşadıkları ama kimseyle paylaşmadıkları özel anılarını bile görebiliyor. Bu kadının sizce hilesi nerde? 

O gelen kişiler kesin olarak ayarlama ama başka bir hilesi var mı merak ediyorum. 

Ben onun TV kanalinin hazirlamis oldugu kurgu olabilecegini daha izlemeden önyargimla söyleyebilirim.

Birinci sahis olarak kendisiyle tanismadiktan sonra hic bir anlami yok.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Brad pit yazdı:

ben izlemedim, izlemem de. TV programları prodüksiyon işidir. medyumları sadece filmlerde severim:) medyum demişken, tarih nostradamus gibi ilginç tiplerle doludur. bir de macar bir kadın vardı. söylediklerinde büyük isabet kaydeden isimler bunlar. hayat hikayeleriyle her şeyleriyle ilginçtir bunlar. ama o kadar. ilginçler işte. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Geta yazdı:

ben izlemedim, izlemem de. TV programları prodüksiyon işidir. medyumları sadece filmlerde severim:) medyum demişken, tarih nostradamus gibi ilginç tiplerle doludur. bir de macar bir kadın vardı. söylediklerinde büyük isabet kaydeden isimler bunlar. hayat hikayeleriyle her şeyleriyle ilginçtir bunlar. ama o kadar. ilginçler işte. 

Sayin Geta,

Yaniliyorsam düzeltin, bahsettiginiz kadin gözleri görmeyen ve kendine ait el yazisiyla hic bir kaynak birakmamis Baba Vanga olmali.

Uzatmadan söylemeliyim onun söyledigi iddia edilen tüm o cümlelerin kendisine ait oldugunu düsünmek bu kadar kolay olmamali. Ayni sey nostradamus icin de gecerli. Belki haberim yok ama öyle biri yasamis ve kendi el yazisiyla bir kehanet kitabi birakmis mi? 

Bilgilendirirseniz sevinirim.

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, deadanddark yazdı:

Sayin Geta,

Yaniliyorsam düzeltin, bahsettiginiz kadin gözleri görmeyen ve kendine ait el yazisiyla hic bir kaynak birakmamis Baba Vanga olmali.

Uzatmadan söylemeliyim onun söyledigi iddia edilen tüm o cümlelerin kendisine ait oldugunu düsünmek bu kadar kolay olmamali. Ayni sey nostradamus icin de gecerli. Belki haberim yok ama öyle biri yasamis ve kendi el yazisiyla bir kehanet kitabi birakmis mi? 

Nostradamus a ait kitap veya çeşitli yazılar var diye biliyorum. Ancak emin değilim. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, deadanddark yazdı:

Sayin Geta,

baba vanga ayrı, benim söylediğim madam blavatsky. nostradamus'la ilgili ilk gençlik zamanlarımda bir kitap okumuştum. ilginç, maceralı bir hayat hikayesi olduğunu hatırlıyorum. bunların zeki ve yetenekli insanlar oldukları kesin, yaşadıkları dönemde insanları etkilemişlerdir. ama buradan psişik birtakım sonuçlar çıkarıp forum okurlarının kafasını karıştırmaya gerek yok. böyle tipleri medya da çok sever. çünkü farklı olan hemen ilgi çeker, nostradamus bir söylemişse üstüne bin katarlar. çünkü onun söyledikleri de net şeyler değildir. bakarsın aklına gelecek her konuyla ilişkilendirirler. o yüzden hollywood da çokça eğilir böyle konulara. ben de çok severim bu tarz filmleri. zekice kurgulanmışsa tabii.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Geta yazdı:

baba vanga ayrı, benim söylediğim madam blavatsky. nostradamus'la ilgili ilk gençlik zamanlarımda bir kitap okumuştum. ilginç, maceralı bir hayat hikayesi olduğunu hatırlıyorum. bunların zeki ve yetenekli insanlar oldukları kesin, yaşadıkları dönemde insanları etkilemişlerdir. ama buradan psişik birtakım sonuçlar çıkarıp forum okurlarının kafasını karıştırmaya gerek yok. böyle tipleri medya da çok sever. çünkü farklı olan hemen ilgi çeker, nostradamus bir söylemişse üstüne bin katarlar. çünkü onun söyledikleri de net şeyler değildir. bakarsın aklına gelecek her konuyla ilişkilendirirler. o yüzden hollywood da çokça eğilir böyle konulara. ben de çok severim bu tarz filmleri. zekice kurgulanmışsa tabii.

Günümüzde bu tip karakterler türemiyor, türesede bir balon gibi aninda patlayiveriyorlardir.

Azalarak kaybolup gidecekler ve bir gün herkes tüm o isimler ile alay ediyor olacak.

Chris Angel, Dynamo gibi karakterler demekki o zamanlar yasasaydi onlarda büyük ihtimal bir vanga, bir blawatsky ve nostradamus olacakti.

Blawatsky icin baktim, kahin degilde hayalet cekici oldugunu gördüm. Hayaletleri cagirip onlarla konusmak. Sonralari hayalet fotografi cekenler bile türedi.

Bir kaynakta okudum onunla birlikte calisan kurnazlardan birinin itirafi gelmis ve isler sonra sarpasarmis tabi.

Birde anladigim kadariyla eski SSCB devletlerinde bu tip eylemlere merak gercekten cok fazla. Falcilar, büyücüler, otcular, dumancilar girla.

Sitelerde Paylaş
On 12.06.2020 at 13:14, deadanddark yazdı:

Günümüzde bu tip karakterler türemiyor, türesede bir balon gibi aninda patlayiveriyorlardir.

Azalarak kaybolup gidecekler ve bir gün herkes tüm o isimler ile alay ediyor olacak.

Chris Angel, Dynamo gibi karakterler demekki o zamanlar yasasaydi onlarda büyük ihtimal bir vanga, bir blawatsky ve nostradamus olacakti.

Blawatsky icin baktim, kahin degilde hayalet cekici oldugunu gördüm. Hayaletleri cagirip onlarla konusmak. Sonralari hayalet fotografi cekenler bile türedi.

Bir kaynakta okudum onunla birlikte calisan kurnazlardan birinin itirafi gelmis ve isler sonra sarpasarmis tabi.

Birde anladigim kadariyla eski SSCB devletlerinde bu tip eylemlere merak gercekten cok fazla. Falcilar, büyücüler, otcular, dumancilar girla.

Hocam Dynamo illüzyonist değil mi? 

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, Brad pit yazdı:

Hocam Dynamo illüzyonist değil mi? 

Ilizyonistdir, dogru.

Iste eski zamanlarda yasamis ve yeteneklerini kullanmis olsaydi arz talep artisi olurdu kendisinden. Ilizyonist oldugunu, tüm bu yaptiklarinin birer aldatmacadan ibaret oldugunu aciklamazsan insanlar seni baska birsey sanabilir.

Blawatsky gibi masalari haraket ettirip bunu ben yapmiyorum demiyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...