Jump to content
Ateistforum

KUZEY IRAKTAKi TERÖR YUVALARINI YOK EDECEK REiSDEN YANAYIZ

Recommended Posts

On 29.06.2020 at 18:05, Geta yazdı:

sevgili dreimalali,

her türlü zıplama hareketi ilkelliktir.

yerinden zıplamak; muhatabını dinlemeden, anlamadan, empati yapmadan, sorunların kökenine inmeden imajlar üzerinden hamle yapmak demektir.

yani tek taraflı, suçlayıcı, yargılayıcı bir dil kullanmaktır.

bu bir eğitim meselesidir en başında ancak eğitimli olmak da faşizme engel değildir.

bunun örneklerini avrupa'da da görürüz.

o zaman eğitimin niteliğini konuşmalıyız.

ülkedeki/dünyadaki hakim iklimi konuşmalıyız.

bu arada ben kürt'üm ama kürtçe bilmiyorum.

yani dönercide senin için asimile olmuş diyenlerin kastettiği kişi ben oluyorum.

yani senin yerinde ben olsaydım o hakaretlere ben maruz kalacaktım.

Vay vay vay...

Faşizm Kürt'ten gelince hemen bir yumuşama, aman da eğitim şart, hakaret hoş değil falan gibi yumuşacık geçiştirme... Avrupa'da oluyor zaten böyle, tabii tabii.

DMA'nin anlattığı şey korkunç. Adamlar bir Türkiye direnişinde Türk bayrağı görmeye tahammül edemiyor (DMA Atatürkçü; bayrağında bir de Atatürk resmi vardı ise hepten yandı) gidip hassasiyetimize saygı göster diye uyarıyor bir de. O da yetmiyor, memleketinden dolayı Kürt olması beklenen ama Kürt değil Türk olduğunu söyleyen birine de asmile olmuş diyor. Başka kimbilir neler dediler o sevimsiz dilleriyle.

Evet, ben Kürtçe ve Arapçadan nefret ederim oldum olası, biraz da Gürcüceden. Al bak ne fena faşistim...

Valla sizin bu laflarınız, suçlamalarınız falan zerre kadar etkilemiyor beni de benim gibi milyonları da...

,

Sitelerde Paylaş
  • İleti 59
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

11 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Vay vay vay...

Faşizm Kürt'ten gelince hemen bir yumuşama, aman da eğitim şart, hakaret hoş değil falan gibi yumuşacık geçiştirme... Avrupa'da oluyor zaten böyle, tabii tabii.

DMA'nin anlattığı şey korkunç. Adamlar bir Türkiye direnişinde Türk bayrağı görmeye tahammül edemiyor (DMA Atatürkçü; bayrağında bir de Atatürk resmi vardı ise hepten yandı) gidip hassasiyetimize saygı göster diye uyarıyor bir de. O da yetmiyor, memleketinden dolayı Kürt olması beklenen ama Kürt değil Türk olduğunu söyleyen birine de asmile olmuş diyor. Başka kimbilir neler dediler o sevimsiz dilleriyle.

Evet, ben Kürtçe ve Arapçadan nefret ederim oldum olası, biraz da Gürcüceden. Al bak ne fena faşistim...

Valla sizin bu laflarınız, suçlamalarınız falan zerre kadar etkilemiyor beni de benim gibi milyonları da...

,

DMA'nın anlattığı şey korkunç. en az senin yazdıkların kadar korkunç.

bence imzanı değiştir ve şunu koy:

"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır / Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır!"

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Geta yazdı:

DMA'nın anlattığı şey korkunç. en az senin yazdıkların kadar korkunç.

bence imzanı değiştir ve şunu koy:

"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır / Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır!"

Söylediklerim nesi korkunç?

Kürtler, Gezi Direnişi sırasında elinde Türk bayrağıyla eyleme giden DMA'ye, "Hassasiyetler açısından o bayrakları açmasanız iyi olur" diyor. DMA gerekli yanıtı vermiş ama mesele bu değil ki.

Ve sen, ben bunu korkunç bulduğumu söylediğim ve eleştirdiğim için üstteki öneride bulunuyorsun. Meseleyi bir "bez parçası" argümanına indirgeyip beni de bayrak sevici faşist yapıyorsun aklınca...

O kadar tipiksiniz ki... Ama daha önce de söylemiştim sanırım, bu zavallı saldırımsılara karşı şerbetlendik artık, piştik. O yüzden yukarıda bu sözde saldırı ve suçlamalarınız  hiç etkilemiyor dedim.

Ben ve benim gibi milyonlarca insan bu ağlaklıklara doydu, yemiyor artık. 

Aman da türbanlılar eziyet gördü yıllarca, özgürlükler geliyor, demokrasi geliyor zırvaları gibi bir zırva. Niyet de iyi değil ayrıca ve esas sorun benim için bu. Yoksa kişi saf olur, aptal olur, romantik olur, cahil olur da sizin bu argümanlarınıza yer ve savunur... Artık böylesi pek az, o yüzden ben artık altında iyi niyet ve aptallık falan görmüyorum.

Bu arada evet, bayrak bir simgedir ve çok değerlidir. Biz hepimiz Gezi Direnişi sırasında bayraklarımızı bir an bile indirmedik, her tarafı kıpkırmızıya boyamaktan gurur duyduk.

O bayrak bizim için bağımsızlığı, özgürlüğü, bu ülkeyi korumak için kendini feda etmiş koskoca bir nesli ifade ediyor. Üstünde Atatürk resmi varsa hele, al sarın sımsıkı...

Bu yazdıklarım da korkunç mu?

Sitelerde Paylaş
On 02.07.2020 at 12:57, Türk Ateist said:

Mevzu kıyas falan değil, bu alakasız iki konuyu kıyaslayan ve PKK'nın terörünün neredeyse bu nedenden ortaya çıktığını söyleyen sensin. PKK'nın ekmeğine yağ sürüyormuş.

İşte siz oturduğunuz sırça sarayınızdan bakarak, bu realiteyi göremiyorsunuz. Öncelikle göremediğiniz realite, bu faşist terörizmin çok ayaklı bir terör örgütü olduğu. Ve faşist terörizmle işleyen bu çarkın, pkk'nın ekmeğine bol bol yağ sürüyor olduğu. Fakat siz, malum olduğu üzere, şaşırtmayan şekilde, olayı bir terör vakasına indirgiyorsunuz. Ama o terörün ve beslediği kaynakların ortama yaptığı etkileri göremiyorsunuz, bunları düşünmüyorsunuz. 

Öldürülen bütün gazeteci ve yazarlar (Belki Hrant Dink hariç) Kemalist idi. Bir iki istisnası hariç hiçbirinin katili sözde bulunamadı ve dosyaları fail-i meçhul notu düşülerek kapatıldı. Öldürenler böyle mafyatik it köpek veya dinci örgütlerdi, hepsini hepimiz biliyoruz. Yine çoğu devletçe desteklenen, beslenen köpeklerdi, onu da biliyoruz. Devlet dediğim dönem iktidarları işte. Devlet ne ki? İktidara geçen direksiyonun başına geçiyor ve istediği gibi kullanıyor, devleti temsil ediyor neticede. O nedenle kabaca devlet diyorum. 

Bu faşizme çıkıpta "amanda mafyatik it köpek veya dinci örgüt" demek, ışid için bir kaç öfkeli genç demekten farksız bir eylem. Ve işte sorunu ucundan bucağından görüyorsun: Bu ülkede bir faşizm terörizm var ve devlet tarafından kollanıyor. 

Eee? Ne oluyor böyle olunca? Bunu biliyoruz, bilmeyenler de "milliyetçiliği ayaklar altına alacağız,  aldık" diye övünen Tayyip'in bu eylem ve söylemlerini iştahla savunan, milliyetçiliğin ne kadar tu kaka bir şey olduğunu anlatıp duran ve Türklerin ulusal bilincini köreltme politikasının ilk elden gönüllüsü olan solcular liberaller vb tayfa sayesinde öğrendi, hiç merak etme. 

Bu yalnızca bir bilgi. Atatürk'ün, devrimler sonrası getirdiği yasaların, laikliğin hatta batıdan alınması bilgisi gibi bir şey o. Ona da vahiy inmemişti misal... Ama bu, o devrimlerin son derece yerinde olduğu gerçeğini değiştirmiyor, ulusal birlik-vatanseverlik kavramlarının yerleşmesi gerçeği gibi. Evrimsel alt yapımızla da uygun mesela, değil mi anibal? Tarım devrimiyle başlamışız kendi küçük sınırlarımızı çevrelemeye, bu uğurda geometri, matematik falan bile keşfetmişiz. Seviyorum atalarımızı.

Maalesef, evrimsel yapımızla uygun değil. Bizim bu açıdan olan evrimsel yapımıza bakarsak, çok gerilerde kaldığımızı, 1700 - 1920 yılları arası derecesinde bir evrimsel gelişimde olduğumuzu görürsün. İnsanın bu açıdan evriminin ulaştığı nokta, bireyselleşmedir, ama biz hala kabileciliği ve onun üst seviyesi olan milliyetçilik/ırkçılık kavramını aşamadık. Ümmetçilikte hala genlerimizde baskın hatta.

Bugün bizim, biz Türk vatanseverlerinin bildiği şey, bu ülkede herkesin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde birlik içinde yaşaması gerektiği. O sınırlar malum, masada değil sahada, kanla kazanıldı. Birileri çıkıp da birtakım örgütler kurup teröre başvurarak sınırları değiştirmek isterse devletin bütün silahlı örgütleri onların tepesine biner. Bu hep böyle olmuştur, olmalıdır da.

Yani asker de polis de babalar gibi öldürür teröristi. Vur-kaç taktiğiyle çalışan; kendine gerilla deyip gündüz köyde kahvede sıradan vatandaş olup, gece de dağda sağa sola pusu kurup bombalayan adamlar bunlar. Kalleşçe dövüşen, arkadan vuran, tek bir stratejisi bulunmayan, dağlarda mağaralar oyup saklanan ayıların oluşturduğu bir örgüt. O dağları bombalamadan onları yok edemezsin. Sen Karayılan'ın "Kürdistan'da Askeri Çizgi" adlı kitabından haberdar mısın? Biraz göz atarsan görürsün taktiklerini. Ancak itiraf etmek de gerek ki bahsini ettiği aşamaları teker teker geçtiler, ilerliyorlar. AKP sağ olsun, çok güzel yardım etti. 

Bu noktada şu önemli ve hep gözünüzden kaçıyor. Tipik dinci çıkışı. Örnek vermek gerekirse: Din özgürlüğü isterük... Bu, "ama islam olacanız, yosa geberin, katliniz vacip" demektir, özgür olmak demek, sadece müslüman olmak demektir onlara göre. Amanda türbana özgürlük derler, ama mini etek giyen tecavüzü hakeder diye de fetva verirler. İşte sizin mantaliteniz de bu. Birlik içinde yaşamaktan, hepiniz "TÜRK" olacaksınız anlamını anlıyorsunuz.  Eğer, Atatürk'ün anlaşılan fikriyatında olsaydık, öyle kalsaydık, belki sıkıntı yoktu. Bugünün almanı gibi bir şey olurduk. Bizim kürdümüz neyse, almanın bavyeralısı mesela, aynen odur örneğin. Ama ne oldu, bu ülkede olayı bir milliyetçiliğe, faşizme eviren örgüt ortaya çıktı. ABD'Nin amanda komünistleri yok edelim tatavası ile de beslenip büyüyüp, devleti ele geçirdiler. Sizde o pis propagandanın etkisinde kaldınız işte. 

Asker'de poliste, teröristi babalar gibi öldüremez. Askerin, polisin böyle hakkı yoktur, olamazda. Askerin, polisin görevi, ceza vermek, temizlik yapmak değil, gidip onları adalete teslim etmektir. Bunu anlamaktan acz içinde oldunuz hep. 

Sen romantik misin nesin?

PKK'nın taktikleri, gidip ütün teröristleri elinle koymuş gibi tek tek yakalayıp "Kanun namına seni tutukluyorum" diyebileceğin bir duruma izin veriyor mu? Nasıl yakalayıp yargılayabileceksin bunları? Kaldı ki yakalanıp yargılananları da gördük, esas amaç zaten bu oldu her zaman. Onu da geç, devlet daima gelip "kendiniz teslim olun, haklarınızdan yararlanın" dedi ve gelip teslim olanlar oldu. Ama bu teslim olanları (bir sürüsünü yakından tanıdım, sohbet ettim) da "itirafçı hain" deyip dışlıyorlardı çevreleri geçmişte. Öldürüyorlardı hatta. Bunlar bilinen ama konuşulmayan gerçekler.

PKK'nın taktikleri, hukuğu bağlamaz. Hukuk, bu işin mahkemeler üzerinden yürümesi gerektiğini söyler. Bunu sağlamakta devletin görevidir. Eğer devlet denen oluşum, gördüğüm yerde vururum diyorsa, bu PKK'nın her eylemini meşru kılar. Şimdi hemen "amanda bebek katillerini savunmak..." teranesine gireceğini biliyoruz, burada da görüyoruz zaten. Ama devlet ile, teröristi ayıran işte tam olarak budur. 

"Sen, birinin kardeşi, akrabası, oğlu kızı vs. neyse, bilmem nereden tepesine bombayı indirip öldürüyorsan, bu da işte bu ülkede birileri inliyor, birileri ağlıyor demektir. Ve sen, bu ağlayanları, bu inleyenleri yok sayarak sadece kendi inlemeni var sayıyorsan, elbette PKK'nın ekmeğine yağ sürüyor olursun."

Bu cümlelerin de acayip...

Ne yapayım istersin? Cenazelerine de gidip ağlayayım mı? Veya vah vah deyip üzüleyim, empati mi yapayım PKK'nın ekmeğine yağ sürmemek için?

Belki. Aslen yapılacak en iyi, en doğru şeylerden biri olacaktır, cenazelerine gitmek. DEvletin, onlarında devleti olduğunu ve bu işin arkasında olduğunu göstermesi gerekir. Ama en doğrusu, cenazelerin olmamasını sağlamaktır. Tutarsın, mahkemeye çıkarırsın, ondan sonra. Bunu yapmadığın sürece, sen bir hukuk devleti olamazsın. Hukuk devleti değilsen de, PKK'dn gram farkın yoktur, ki bu da PKK'yı senle eşit ve haklı kılar. İşte bunu bir türlü anlayamadınız. 

Ne dedik? Devlet elbette politika da üretecek ama kendine gerilla deyip asker polis ve sivil vatandaş öldürmek üzere yola çıkıp dağlara mevzilenmiş teröristi de öldürecek. Kusura bakmasın kimse, öldürmek için yola çıkan öldürülmeyi de göze alacak. Analar ağlamasın muhabbeti baydı. Analar ağlamasın da analar çocuklarına da biraz sahip çıksın, PKK'yı bi zahmet desteklemesin. Asker, polis... ...öldürür kardeşim. Askeri polisi çoluk çocuğunun gözü önünde, sokak ortasında arkasından yaklaşıp öldüren adama da acımam ana babasına da.  Bu "analar ağlamasın" sözü iyice klişe oldu, bu hale getirenler de PKK destekçisi Kürtler, AKP'liler, liberaller solcular falan işte. Malum dörtlü.

İşte hala aynı tantana. Bu iş böyle olmaz, olmuyorda zaten. Devletin görevi, hukuk içinde kalmaktır. O ağlayan analar sadece PKK'lıların anası olmayacak, başka analarda ağlayacak ki, ağlıyorlar da zaten. Asker/polis, kimseyi öldüremez. Asker, polisin hangi koşullarda birini öldürecek şekilde ateş açabileceği bellidir ki bu belli alan içinde, o şekil bir hal yoktur. 

Siz, terör devletini kutsallaştırdıkça, o terör gelip sizide vuracaktır. İşte PKK'da, tam olarak o terörün bir parçasıdır sadece. Görmekten kaçtığınız en büyük hal bu. 

Neticede yaptığın kıyası çocuk bile yapmaz. Türkler milliyetçilik yapınca faşist, Kürtler yapınca hak... Yok ya? Üstelik de milliyetçilikle uzaktan yakından alakası olmayan, bizim gibi milyonlarca insanın korkup iğrendiği mafyatik katilleri referans göstererek Kürt faşizminin nedeni olarak göster. Bu kadar zorlama, bu kadar kof savunma görmedim şahsen.

Kürt terörü zaten PKK'dan da ibaret değil, PKK KCK'nın yalnızca bir alt kolu, kollarından biri. Şu sıra Türkiye'de çok da aktif değiller zaten. 

Senin kıyasın falan yok, sadece çarpıtman var. Türkler milliyetçilik yapıyor, bunu da terör eşliğinde yapıyorsa, işte o zaman kürtlerinde milliyetçilik yapması hak olur. Sen bu lafı nasıl anlıyorsun? Mafyatik katiller, milletvekilleri, emniyet müdürleri ile falan kol kola ise, onlara özel aflar falan çıkarılıyorsa, sen bunu öyle amanda bunlar değil diye örtemezsin. Önce bunu bitireceksin, ondan sonra o kürt şovenliği çok çok kolay zaten. Senin ülken açık şekilde türkçü faşist bir oluşumun avcunda ise, senin devletin bu oluşumu desteleyip, kollayıp gözetiyorsa, kürt ne yapsın, ne bekliyorsun?

Sitelerde Paylaş

Anibal, saçmalayıp durma. Kürt isyanları, kalkışmaları vb sorunlar yeni değil, Osmanlı'dan miras. Kürtler tarihleri boyu bu işleri yapmışlar. Osmanlı'da da Türk faşizmi vardı, Türkçülükten kırılıyordu Osmanlı, di mi?

Hatta ve hatta Osmanlı, Kürt aşiret ağalarıyla işbirliği yapıp sürekli Türk katliamı yapmış, biraz araştırırsan bunu da görürsün. 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kürt_isyanları_zaman_çizelgesi

https://www.hurriyet.com.tr/bugune-kadar-kac-kurt-isyani-oldu-7957402

Saçma sapan, uyduruk gerekçeler arama teröre. PKK'nın var olmasının en büyük nedeni Türk faşizmiymiş de bilmem ne...

Türk İslam sentezi garabetini giyinen o faşistler tarih boyu vatanseverleri, Kemalistleri öldürmüştür. Ne masalı anlatıyorsun sen?

Kürt toplumu şiddet seven, pusu seven, yoz, geri bir toplum, teröre yatkınlığı da tarihlerinden geliyor zaten. Devletin hataları eksikleri elbette var, terörü eliyle besleyen hükumetler gördük, mevcut hükumet gibi.

Terörün birçok nedeni olabilir, vardır da, ancak Türk faşizmi dediğin bunlardan biri değil. Bu tamamen suni bir gerekçe, uyduruk. Olsaydı ben de var derdim, o faşist köpeklerden çocukluğu ve gençliği boyunca en çok zarar görmüşlerden biri olarak. 

Ülkenin sınırları lay lay lom çizilmemiş, Mustafa Kemal ve ona güvenen bu halk canlarını vermişler bağımsız olabilmek ve toprakları koruyabilmek için. Benim için de milyonlarca insan için de değerli bu topraklar. 

Kimse kimsenin kimliğiyle ilgilenmedi bu zaman dek. Kenan Evren Kürtçeyi yasakladı da Türklere lale bahçeleri mi bahşetii? Dincileri başımıza musallat eden, bir yığın vatansever Kemalistin işkencelerde kırılmasına neden olan adamdır. 

Devlet terörle, silahlı kuvvetlerini kullanarak da mücadele eder. Yazdım, es geçmişsin ama PKK ve benzeri Kürt terör örgütlerinin silahlı mücadele yöntemleri belli. Dağlarda saklanan, yoldan geçen araç ve insanlara pusu kuran, devletin askerini polisini ve masum vatandaşını sürekli öldüren bir örgüt bu. Gidip de elinle koymuş gibi yakalayamaz, hukuka teslim edemezsin ki bunu da yapmıştır bu devlet. Daha üç beş sene önce AKP oluk oluk getirtti, düğün bayramla ayaklarına savcı götürüp hepsini akladı.

Gördük sonrasını, değil mi anibal? Terörle mücadele yalnız hukuki yargılama yöntemi yetmez. Hiçbir zaman yetmemiştir, yetmeyecektir. Yakalarsan yargılarsın elbette, ama bu vur-kaç taktiğiyle dağlarda ayıcılık oynayan kitleyi yakalayamazsın. Dağları bombalamaktan başka yol yok. Teröre başvuran öldürülmeyi göze almak zorunda.

Sen ya hayal dünyasında yaşıyorsun ya da gerçekten niyetin kötü. İnanılmaz çarpıtıyor, önemli her gerçeği görmezden geliyorsun.

Sosyolojik olduğu iddia edilen AKP-Kürtçü masallarına maruz kalmışsın... 

4 saat önce, anibal yazdı:

İşte sizin mantaliteniz de bu. Birlik içinde yaşamaktan, hepiniz "TÜRK" olacaksınız anlamını anlıyorsunuz. 

Biz kimiz? Benim böyle düşündüğümü nereden biliyorsun? Fal mı baktın?

Hepimiz Türk'üz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız. Bir dolu etnik köken vardır bu ülkede ve hiçbir zaman hiç kimse kimin ne olduğuyla ilgilenmemiştir. Alevi misin, Kürt müsün, Muhacir misin diye sormak ayıptı ayıp. Bilmezdik, bilsek de unuturduk çünkü o denli önemsiz bir ayrıntı idi. Sen de dünkü çocuk değilsin, hatırlasın.

Etnik kökeni ne olursa olsun herkes ana dilini konuşabilsin, kültürünü devam ettirebilsin, hatta üniversitelerde bu kökenleri araştıran ve aktaran enstitüler olsun isterim. Bunu hep savundum. Kim kendisini ne hissediyorsa öyle tanımlasın. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Türk denir, bu anlamda hepimiz Türk'üz elbette. Bir Yugoslav göçmeni vatandaş, bir Çerkes vatandaş, bir Kürt vatandaş dışarı çıktığında Türk olduğunu söyler, çünkü TC vatandaşıdır ve bu vatandaşlara Türk denir.

Ülkenin adı neden Türkiye olmuştur, Türklük vurgusu Atatürk tarafından neden yapılmıştır, onu da konuşmayalım istersen...

Midem bulanıyor benim bu ilkel Kürt ırkçılığından, bu yalanlardan usandım artık, midem bulandı bunca sene.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Anibal, saçmalayıp durma. Kürt isyanları, kalkışmaları vb sorunlar yeni değil, Osmanlı'dan miras. Kürtler tarihleri boyu bu işleri yapmışlar. Osmanlı'da da Türk faşizmi vardı, Türkçülükten kırılıyordu Osmanlı, di mi?

Hatta ve hatta Osmanlı, Kürt aşiret ağalarıyla işbirliği yapıp sürekli Türk katliamı yapmış, biraz araştırırsan bunu da görürsün. 

Saçma sapan, uyduruk gerekçeler arama teröre. PKK'nın var olmasının en büyük nedeni Türk faşizmiymiş de bilmem ne...

Türk İslam sentezi garabetini giyinen o faşistler tarih boyu vatanseverleri, Kemalistleri öldürmüştür. Ne masalı anlatıyorsun sen?

Kürt toplumu şiddet seven, pusu seven, yoz, geri bir toplum, teröre yatkınlığı da tarihlerinden geliyor zaten. Devletin hataları eksikleri elbette var, terörü eliyle besleyen hükumetler gördük, mevcut hükumet gibi.

Terörün birçok nedeni olabilir, vardır da, ancak Türk faşizmi dediğin bunlardan biri değil. Bu tamamen suni bir gerekçe, uyduruk. Olsaydı ben de var derdim, o faşist köpeklerden çocukluğu ve gençliği boyunca en çok zarar görmüşlerden biri olarak. 

Ülkenin sınırları lay lay lom çizilmemiş, Mustafa Kemal ve ona güvenen bu halk canlarını vermişler bağımsız olabilmek ve toprakları koruyabilmek için. Benim için de milyonlarca insan için de değerli bu topraklar. 

Kimse kimsenin kimliğiyle ilgilenmedi bu zaman dek. Kenan Evren Kürtçeyi yasakladı da Türklere lale bahçeleri mi bahşetii? Dincileri başımıza musallat eden, bir yığın vatansever Kemalistin işkencelerde kırılmasına neden olan adamdır. 

Devlet terörle, silahlı kuvvetlerini kullanarak da mücadele eder. Yazdım, es geçmişsin ama PKK ve benzeri Kürt terör örgütlerinin silahlı mücadele yöntemleri belli. Dağlarda saklanan, yoldan geçen araç ve insanlara pusu kuran, devletin askerini polisini ve masum vatandaşını sürekli öldüren bir örgüt bu. Gidip de elinle koymuş gibi yakalayamaz, hukuka teslim edemezsin ki bunu da yapmıştır bu devlet. Daha üç beş sene önce AKP oluk oluk getirtti, düğün bayramla ayaklarına savcı götürüp hepsini akladı.

Gördük sonrasını, değil mi anibal? Terörle mücadele yalnız hukuki yargılama yöntemi yetmez. Hiçbir zaman yetmemiştir, yetmeyecektir. Yakalarsan yargılarsın elbette, ama bu vur-kaç taktiğiyle dağlarda ayıcılık oynayan kitleyi yakalayamazsın. Dağları bombalamaktan başka yol yok. Teröre başvuran öldürülmeyi göze almak zorunda.

Sen ya hayal dünyasında yaşıyorsun ya da gerçekten niyetin kötü. İnanılmaz çarpıtıyor, önemli her gerçeği görmezden geliyorsun.

Hepimiz Türk'üz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız. Bir dolu etnik köken vardır bu ülkede ve hiçbir zaman hiç kimse kimin ne olduğuyla ilgilenmemiştir. Alevi misin, Kürt müsün, Muhacir misin diye sormak ayıptı ayıp. Bilmezdik, bilsek de unuturduk çünkü o denli önemsiz bir ayrıntı idi. Sen de dünkü çocuk değilsin, hatırlasın.

Etnik kökeni ne olursa olsun herkes ana dilini konuşabilsin, kültürünü devam ettirebilsin, hatta üniversitelerde bu kökenleri araştıran ve aktaran enstitüler olsun isterim. Bunu hep savundum. Kim kendisini ne hissediyorsa öyle tanımlasın. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Türk denir, bu anlamda hepimiz Türk'üz elbette. Bir Yugoslav göçmeni vatandaş, bir Çerkes vatandaş, bir Kürt vatandaş dışarı çıktığında Türk olduğunu söyler, çünkü TC vatandaşıdır ve bu vatandaşlara Türk denir.

Ülkenin adı neden Türkiye olmuştur, Türklük vurgusu Atatürk tarafından neden yapılmıştır, onu da konuşmayalım istersen...

Midem bulanıyor benim bu ilkel Kürt ırkçılığından, bu yalanlardan usandım artık, midem bulandı bunca sene.

arkadaşım tarih öyle okunmaz.

tarih bize gösterir ki sonsuza kadar yaşayan bir tek devlet yoktur.

bütün sınırlar sunidir.

bütün devletler sunidir.

sınırlar değişir, adlar değişir, iktidarlar değişir...

önemli olan, senin tarihte kendini nasıl konumlandırdığın.

dünya tarihi savaşlarla doludur.

o savaşlarda her ırktan insanlar öldü.

milyonlarca, milyarlarca insan öldü.

onlar mecbur oldukları için öldüler.

sarıkamış'ta donanların donmama şansları yoktu.

çanakkale'de ölenlerin de ölmeme şansları yoktu.

istanbul fethedilirken ölenlerin de ölmeme şansları yoktu.

kürt sorunu ordan miras kaldı, burdan miras kaldı

önemli olan bizim çocuklarımıza nasıl bir miras bırakacağımız.

kürtlerden nefret eden türk çocukları mı,

türklerden nefret eden kürt çocukları mı bırakacağız?

yazık, bu çocuklara yazık!

ölmeyi öldürmeyi kutsuyoruz hâlâ!

senin bu yazdıklarınla türk-islamcılardan ne farkın var?

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Geta yazdı:

arkadaşım tarih öyle okunmaz.

tarih bize gösterir ki sonsuza kadar yaşayan bir tek devlet yoktur.

bütün sınırlar sunidir.

bütün devletler sunidir.

sınırlar değişir, adlar değişir, iktidarlar değişir...

önemli olan, senin tarihte kendini nasıl konumlandırdığın.

dünya tarihi savaşlarla doludur.

o savaşlarda her ırktan insanlar öldü.

milyonlarca, milyarlarca insan öldü.

onlar mecbur oldukları için öldüler.

sarıkamış'ta donanların donmama şansları yoktu.

çanakkale'de ölenlerin de ölmeme şansları yoktu.

istanbul fethedilirken ölenlerin de ölmeme şansları yoktu.

kürt sorunu ordan miras kaldı, burdan miras kaldı

önemli olan bizim çocuklarımıza nasıl bir miras bırakacağımız.

kürtlerden nefret eden türk çocukları mı,

türklerden nefret eden kürt çocukları mı bırakacağız?

yazık, bu çocuklara yazık!

ölmeyi öldürmeyi kutsuyoruz hâlâ!

senin bu yazdıklarınla türk-islamcılardan ne farkın var?

Yine mi felsefe?

Geçin kardeşim bu aman da sınırlar da neymiş, milliyetçilik neymiş ucuz felsefelerini.

İnsan kendine alan edinir ve onu ölümüne korur. Orada kendine yaşam kurar, kültür edinir, orada beslenir vs. Sınırları birbirinden ayıran o çizgiler de kendi yaşam alanlarını koruma güdüsünden başkası değildir. Milliyetçilik dediğimiz kavram da bu güdüden beslenir. Sağlıklı bir toplumsa sürüsünün içinde birey olduğunun da bilince olan insanlarla elde edilebilir.

Eğer birileri, bir toplumun epeyce bir mücadele edip, hatta işgale uğrayıp da koruyabildiği toprakları "buralar bizim olacak, bize vermelisiniz" derse de o millet vermez, vermek istemez. Bundan daha doğal bir şey yok, o yüzden kalkıp bana ucuz felsefe yapma tarih adı altında. 

Ne oldu? Türk faşizmi diyordun, Kürt isyan ve terörünün o uydurduğunuz Türk ve Türkçülük faşizmiyle ilgisi olmadığını, Türklerin en çok dışlandığı ve eziyet gördüğü Osmanlı'da da zırt pırt Türk isyanları ve eşkıyalığı yapıldığını söyledim, hoop konu değiştirdin, ucuz felsefeye sığındın yine. Mevzumuz Kürt isyanlarının birilerinden miras kalması değil, Sizin uydurduğunuz ve yıllardır Kürt propagandası olarak kullanılan Türk faşizmi iddianız. Kürtler Osmanlı'yle bir olup meşhur Türk katliamlarını yapan millettir ayrıca, bu kadim uyuşma haline rağmen Osmanlı'ya da habire isyan etmişlerdir. 

Anladın demek istediğimi?

Yok. İşinize gelmez çünkü sığsınız, zerre kadar objektif değilsiniz. Bıktırdınız senelerdir...

Neyse, artık bu işin olmayacağını AKP bile anlamak zorunda kalıp megri megri ağlamayı kesti, açılım saçılım ihanetini sonlandırdı ve birden PKK düşmanı oluverdi.

Bunu ona yaptıran milliyetçiliği falan değildi elbette, Türk halkının artık bıkması ve yeter demesiydi. AKP ondan sonra da toparlayamadı zaten, istikrarlı biçimde düşüşe geçti.

Velhasıl sizin bu çarpık düşüncelerinizin halkta bir karşılığı yok, politik olarak da popülerliğini kaybetti. O yüzden artık sinirlenmiyor insan... Sadece sıkılıyor. Sıkıcı gerçekten.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Velhasıl sizin bu çarpık düşüncelerinizin halkta bir karşılığı yok, politik olarak da popülerliğini kaybetti. O yüzden artık sinirlenmiyor insan... Sadece sıkılıyor. Sıkıcı gerçekten.

halkta karşılığıymış..

popülaritesini kaybetmişmiş..

benim düşüncelerimin kimde karşılığının olduğu kimin umurunda?

türk-islamcı bir halkımız var ve sen de onlar gibi düşünüyorsun.

hepimiz türk'üz.

hepimiz müslümanız.

hepimiz sünniyiz.

elhamdülillah!

ben sınırların da, devletlerin de suni olduğunu söylerken salt felsefe yaptığımı sanıyorsun.

ben sınırların ve devletlerin bir realite olduğunu görüyorum.

senin gibi gözümü görmek istemediğime kapatmam.

bu realitenin içinde kürtler de var.

alevisi de var, ateisti de var, eşcinseli de var.

fakat hakim olan unsur türk-islamcılar.

faşizm kendi gibi düşünmeyenlere, düşüncesini dayatmaktır.

keyfinin istediği kadar yaşam alanı açmasıdır.

bu ülkede dün de gazeteciler hapisteydi.

bugün de gazeteciler hapiste.

bu gazeteciler halkın umurunda mı?

aihm'de yıllardır rusya'yla birlikte en çok ceza yiyen iki ülkeyiz.

bu durum şaşırtıcı mı?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Geta yazdı:

halkta karşılığıymış..

popülaritesini kaybetmişmiş..

benim düşüncelerimin kimde karşılığının olduğu kimin umurunda?

türk-islamcı bir halkımız var ve sen de onlar gibi düşünüyorsun.

hepimiz türk'üz.

hepimiz müslümanız.

hepimiz sünniyiz.

elhamdülillah!

ben sınırların da, devletlerin de suni olduğunu söylerken salt felsefe yaptığımı sanıyorsun.

ben sınırların ve devletlerin bir realite olduğunu görüyorum.

senin gibi gözümü görmek istemediğime kapatmam.

bu realitenin içinde kürtler de var.

alevisi de var, ateisti de var, eşcinseli de var.

fakat hakim olan unsur türk-islamcılar.

faşizm kendi gibi düşünmeyenlere, düşüncesini dayatmaktır.

keyfinin istediği kadar yaşam alanı açmasıdır.

bu ülkede dün de gazeteciler hapisteydi.

bugün de gazeteciler hapiste.

bu gazeteciler halkın umurunda mı?

aihm'de yıllardır rusya'yla birlikte en çok ceza yiyen iki ülkeyiz.

bu durum şaşırtıcı mı?

Söylediklerimi, düşüncelerimi çarpıtıp durma. Bin tane şey yazdım, hepsi de gerçek, hiçbirine doğru düzgün bir laf edemedin, boş boş konuşup duruyorsun. Tereciye tere satıyorsun yine.

Kürtçülüğün halkta karşılığı yok, ancak bu zırvalar AKP, PKK ve Kürt partisince bir dönem halka inanılmaz bir şiddetle empoze edildi. Türk olduğunu söyleyince insana hemen faşist damgası vuruldu bu ülkede, Kürtler ve dinciler cumhuriyetin dibini oyup yok etmek için el birliği yapıp işe koyuldu.

Diyorum ki, bu rezil rüsva politikalar bir yerden sonra AKP'ye oy veren reziller tarafından bile destek görmedi, tepki aldı. Atatürkçüler vb insanlar zaten hiçbir zaman desteklemedi hatta karşı çıktı. Ben de o kesimdenim.

Demek istiyorum ki hava civa artık bu meseleler, sen de anlasan iyi olur. Halkta karşılığı yok demek, evvela Atatürkçü, vatansever kesimde karşılığı yok demektir. Bu ülkenin referans değeri hala bu kitledir, Türk İslamcılar ya da AKP'liler falan değil. 

Kürtler de bunu çok iyi bildiği içim daima nefret etmiştir bu kitleden. Dincilerle işbirliği gelenekleri, bu mesele üstünden de devam etmiştir.

Ve bir daha bana Türk İslamcılardan farkın yok, onlar da böyle diyor, onlar gibisin dersen kötü sözler işiteceksin. 

Bu arada, hoşumuza gitsin gitmesin, bu ülke insanı İslam inançlı, Müslüman. Ezici çoğunluğu laiklikten yanadır, kendine özgü bir İslam anlayışı vardır. AKP halkın bu İslam anlayışını yozlaştırıp Araplaştırma derdinde, ancak bunu başaramadı, başarabilmesi de mümkün değil.

Bu halk Kürt ve İslamcı faşizmi altında eziliyor, sen ve senin gibiler de buna misler gibi çanak tutuyor işte. Yok birbirinizden farkınız.

Ne istediğinizi açıkça yazsanıza.

Bütün bu yazdıklarınızdan sonra ortaya çıkan şey:

"Sınırlar, milliyetçilik, devlet falan suni şeyler, sınırı çizilmiş bir yer bugün birinin olur yarın diğerinin; zaten ülkede Türk faşizmi var ve PKK'yı besleyen en önemli sorun da bu."

Eee? Boşverelim sınırları, devleti, bayrağı falan, bunlar suni şeyler, zaten bir de faşistiz Türkler olarak, verelim toprakları gitsin... ...mi?

Söylediklerinizin toplamından başka da hiçbir şey çıkmıyor.

Sitelerde Paylaş
On 03.07.2020 at 22:35, Türk Ateist said:

Pek anlamamışsın. Tarihteki kürt isyanlarının kitabını yazacak bir adam varsa, o da benimdir. Osmanlı'daki durum, koşullar ile, İlk dönem Türkiye, WW2 sonrası Türkiye ve 70'ler sonrası Türkiye koşullarını aynı kefeye koyamazsın. Daha hatta, Dünyanın halinide bu dönemler için aynı kefeye koyamazsın. 

Bir masal ile yaşayan bizzat sensin. Bir bak şu ettiğin laflara. Bu kürt sorununu ciddi ciddi çözecek olan o öldürülen vatanseverlerdi. Ama öldürdüler ve birde bunu vatan için yaptılar diye alkışlandılar. Bu mu senin yok dediğin faşizm?

Olabilir. Sen hala aynı dar kafa ile, at gözlüğü ile bakıyorsun. O şiddet seven, o yoz, geri toplumu, ancak onlara hukuk götürerek adam edebilirsin. Tepesine bomba atarak değil. Öyle yaparak ancak o şiddeti, o yozluk ve geriliği desteklemiş olursun.

Siz, mevzulara yüzeysel, at gözlüğü ile bakmayı tercih ediyorsunuz. Türkçü faşist terörün bu ülkeye kaybettirdiklerinin bir hesabını yapsanıza öncelikle? O faşizm kalkıp, demokrasi gelmeden bu sorun çözülmez, bunu anlamak için çok şey gerekmiyor, kafanızı bir kaldırın kafi gelir. Bu faşizm, sık sık ve yer yer, islamcı faşizmle işbirliği içinde ülkedeki terör sorunun asıl kaynağı olmuşlardır. 

Sen, sivrisineklere bakarak, figan ediyorsun, sokuyorlar bizi diyerek. Ve diyorsun ki, birileri eline gazeteyi alıp, sivrisinekleri öldürsün. Böyle onlarla başedebileceğini mi sanıyorsun? Bakıyorsun olmuyor, tepelerine ilaç sıkalım diyorsun, alayı gebersin. İşte bugün yapılan bu aslen. Ama bunların hiçbiri, sivrisinekleri durduramaz, tarihte görülmemiştir. Yapacağın şey, bataklık denen yerle uğraşmak. Ama bakarsan, bataklık değil, koca bir göl görüyorsun orada. Çöüzm bellidir, oradaki kurbağalar başta olmak üzere, sivrisinek larvası, yumurtası ile beslenen şeyleri çoğaltacaksın. Ama senin derdin, o bataklıktan gürültü geliyor diyerek, kurbağaları öldürmek, susturmak oluyor. Bu da, sivrisenklerin aksine çoğalması ile sonuçlanıyor. Bırak, HDP falan olsun, demokrasi içine gelsin mevzu. Ama olur mu, bu Türkçü faşizmin sonu demek, aman aman...

Tipik hamaset. Bulup bulabileceğin en Atatürkçü adam benimdir, bana mı atatürk hamaseti satacaksın? O sınırların içinde, sen bir türk faşizmini dikta olarak ortaya koyanlara söylemen lazım bunları. 

Terörle böyle mücadele falan edilmez. Bu işte o sivrisinekleri gazeteleri alıp öldürelim demekten farksızdır. Kaldı ki, o "mücadele" denen şey, aptalca bir yere gidip, bir tür yargısız infaza, koskocaman bir hukuk katliamına dönmüş halde. Onu terörist yapan silahlı olmak, gözüne kestirdiğini öldürmek, aynısını devlette yaptığı sürece, bu ancak yangına götürülen körük olur. 

O masallara asıl maruz kalan sizler olmuşsunuz. Kafanıza göre de biz, çocukları yiyen devleriz falan ha, öyle mi? Şunu bir türlü görmekten acz içindesiniz: Terör, PKK terörü özellikle, bu ülkedeki faşist türkçü terörün sonucudur. Kaldı ki, terörün çoğu da zaten onların terörüdür. Bilhassa 80 öncesi, terörün %99'u onlar tarafından yapılmış, ama solun üstüne yıkılmıştır. Ve o faşist terörizm bitmediği sürece, tüm organlarıyla yok edilmediği sürece, bu ülke çatırdamaya fazla fazla devam edecektir. 

Evet, sormazdık, çünkü adı, kürd aliydi, çekes veliydi falan zaten. Ha, türkülerdeki kürd ali'yi gül ali yaptık falan, ama bu çok mühim değil. 

Siz kendiniz çok daha acayip bir yalan bulaşmış halde olduğunuz göremiyorsunuz. Kürt sorunu denen bu mevzu, kültürel, siyasi, ekonomik vs. vs. bir sürü açılardan bakılması gereken bir sorundur. Ve bu sorun, izole, kendi başına bir soruncuktan ibaret değildir. Bu sorunun en büyük sebebi de, yaptıkları ile ülkedeki demokrasiyi ve adaleti iğfal eden ırkçı faşist türkçü terördür. Sen eğer, amanda köpekçiler (=ülkücü) var diye kürtler dağa çıkıp terörist oluyor dediğimizi sanıyorsan,,, çok yanlış gelmişsin demek oluyor sadece... Ha, bu faşizmin doğrudan etkisi ile dağa çıkan ya da dağa çıkana fiili destek verenlerin sayısı da hiç abartılmayacak kadar fazla zaten. 

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Söylediklerimi, düşüncelerimi çarpıtıp durma. Bin tane şey yazdım, hepsi de gerçek, hiçbirine doğru düzgün bir laf edemedin, boş boş konuşup duruyorsun. Tereciye tere satıyorsun yine.

Kürtçülüğün halkta karşılığı yok, ancak bu zırvalar AKP, PKK ve Kürt partisince bir dönem halka inanılmaz bir şiddetle empoze edildi. Türk olduğunu söyleyince insana hemen faşist damgası vuruldu bu ülkede, Kürtler ve dinciler cumhuriyetin dibini oyup yok etmek için el birliği yapıp işe koyuldu.

Diyorum ki, bu rezil rüsva politikalar bir yerden sonra AKP'ye oy veren reziller tarafından bile destek görmedi, tepki aldı. Atatürkçüler vb insanlar zaten hiçbir zaman desteklemedi hatta karşı çıktı. Ben de o kesimdenim.

Demek istiyorum ki hava civa artık bu meseleler, sen de anlasan iyi olur. Halkta karşılığı yok demek, evvela Atatürkçü, vatansever kesimde karşılığı yok demektir. Bu ülkenin referans değeri hala bu kitledir, Türk İslamcılar ya da AKP'liler falan değil. 

Kürtler de bunu çok iyi bildiği içim daima nefret etmiştir bu kitleden. Dincilerle işbirliği gelenekleri, bu mesele üstünden de devam etmiştir.

Ve bir daha bana Türk İslamcılardan farkın yok, onlar da böyle diyor, onlar gibisin dersen kötü sözler işiteceksin. 

Bu arada, hoşumuza gitsin gitmesin, bu ülke insanı İslam inançlı, Müslüman. Ezici çoğunluğu laiklikten yanadır, kendine özgü bir İslam anlayışı vardır. AKP halkın bu İslam anlayışını yozlaştırıp Araplaştırma derdinde, ancak bunu başaramadı, başarabilmesi de mümkün değil.

Bu halk Kürt ve İslamcı faşizmi altında eziliyor, sen ve senin gibiler de buna misler gibi çanak tutuyor işte. Yok birbirinizden farkınız.

Ne istediğinizi açıkça yazsanıza.

Bütün bu yazdıklarınızdan sonra ortaya çıkan şey:

"Sınırlar, milliyetçilik, devlet falan suni şeyler, sınırı çizilmiş bir yer bugün birinin olur yarın diğerinin; zaten ülkede Türk faşizmi var ve PKK'yı besleyen en önemli sorun da bu."

Eee? Boşverelim sınırları, devleti, bayrağı falan, bunlar suni şeyler, zaten bir de faşistiz Türkler olarak, verelim toprakları gitsin... ...mi?

Söylediklerinizin toplamından başka da hiçbir şey çıkmıyor.

arkadaşım senin bütün sorularına cevap verebilirim. veriyorum da zaten.

fakat her cümlen için birer paragraf yazmak yorucu ve nafile bir uğraştır.

sanma ki iletilerinde gözümü kapadığım cümlelerin var.

tam tersi, yazdıklarını dikkatle, dehşetle, şaşkınlıkla okuyorum.

bütün o yazdıklarına karşılık gelecek en kısa dili kullanıyorum.

ama senin yanlışlarını düzeltmeye hiçbir kelimenin gücü yetmez.

önce uzun uzun yazmayı düşündüm, çelişkilerini bir bir ortaya sermeyi.

sonra düşündüm, onca laf ettim ben, sen hala işin dalgasındasın

ya "vay vay" diyorsun, ya da "vah vah"... gerisi hamaset.

ben ve benim gibi düşünen milyonlar deyip duruyorsun!

senin gibi düşünen milyonlar, türk ve sünni müslümandan başka bir şey görmez mi?

yks'de mabel matiz'in şarkısı soruda geçmiş diye soruşturma açmışlar!

gerekçe ne? milli ve manevi değerlerimize aykırılık!

bunun türkçesi şudur: 

bu ülkenin çoğunluğunu oluşturan milyonlar arasında mabel matiz'e yer yok!

azınlık, eşcinsel, ateist, alevi...

faşist zihniyetin bunların hiçbirine tahammülü yoktur.

sen kalkmış diyorsun, amanda bizim halkımız müslüman da, laikliği de pek sever de!

bizim halkımızın sivas'ta yakılan aydınlara hangi gözle baktığını çok iyi biliyorum.

oh olsun demişlerdir, gebersin dinsiz imansızlar demişlerdir!

hrant dink'i öldürenleri halk başında taşır, malatya'daki üç misyoneri öldüren gençleri de.

çünkü onlara zerk edilen düşünce budur.

söylediklerimin toplamından şu çıkıyor:

çağdaş demokrasi, çağdaş hukuk, çağdaş eğitim.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, anibal yazdı:

Pek anlamamışsın. Tarihteki kürt isyanlarının kitabını yazacak bir adam varsa, o da benimdir. Osmanlı'daki durum, koşullar ile, İlk dönem Türkiye, WW2 sonrası Türkiye ve 70'ler sonrası Türkiye koşullarını aynı kefeye koyamazsın. Daha hatta, Dünyanın halinide bu dönemler için aynı kefeye koyamazsın. 

Görüyorum ki sen pek anlamamışsın. Elbette dönemler de koşullar da farklı olacak. Dönem ve koşullara göre bu isyanların ve terörün gerekçeleri değişir sadece, hepsi bu. Burada vurguladığım gerçek, Kürtler isyan ve törörü, doğalarının parçası haline getirmiş, bundan hoşlanan ve habire başvuran bir toplum. Geleneklerinin bir parçası bu diyorum. Bugünkü gerekçeleri de, kusura bakma ama hiçbir şey ifade etmiyor, terörün gerekçesi olmaz çünkü. Üstelik bize sundukları gerekçelerin çoğu da yalan üstüne kurulu, bu da terörün doğal parçalarından biri.

Yıllardır soruyorum... Ben, etnik kökeni de Türk olan (büyük büyük dedeler Horosan'dan gelmiş ve Malatya'nın Arguvan ilçesine yerleşmiş, bu sırada genetik karışıklıklar olmuştur mutlaka ama genel olarak Türk olduğumuzu düşünüyor ve söylüyoruz işte) bir Türk vatandaşıyım, herkesle aynı haklara sahip sıradan biriyim. Benim sahip olduğum hangi hakka bir Kürt, bir Laz, bir Çerkes sahip olamadı? Bu Türk faşizmi, ben Türk kökenliyim diye bana dokunmadı mı?

Bahsini ettiğin bu faşizm en önce bizi vurdu Anibal. Bunun adı Türk milliyetçiliği, Türk faşizmi değil. Sen bu rezilliği Türk faşizmi, Türkçü faşizmi, milliyetçilik diye tanımlarsan ben sana kafayı yemişsin derim, çünkü bu genel bir tanımlama olur ve kendini benim gibi vatansever olarak tanımlayanları da içerir.

Devletin başına geçenler bazı iktidarlar bu faşist köpekleri sahiplenip ülkenin aydınını, gazetecisini, özetle ülkenin en düzgün ve en yararlı insanlarını (ki tekrar söylemek istiyorum ki hepsi Kemalistlerdir) öldürdü, ama bunun nedeni vatanseverlik, milliyetçilik oluyor, he mi? Nedeni de bilmeden Türk faşizmini besliyor oluşumuz, dolayısıyla da PKK'yı.

Birincisi, PKK'nın Kürtlerin sorunlarıyla zerre kadar bağı, ilgisi, ilişkisi yok. PKK bir narkoterör örgütü. Hala TSK terörist öldüremez, onun böyle bir görevi yok, teröristleri yakalayıp hukuki yoldan yargılamak lazım gibi akıllara zarar bir suçlamayla geliyorsun. Sana bunların savaş taktiklerinden bahsediyorum, hiç olmadı Karayılan'ın 2011'de (bak daha çok yeni bir kitap) yayınladığı stratejilerinin ve planlarının toplamını anlattığı kitaba gözat diyorum. 

Kaldı ki AKP bu teröristleri kamyon kamyon dağdan getirip, ayaklarına kadar götürdüğü savcılarla akladı. Hukuk önünde de akladı, politik olarak da. PKK, Kürt belediyeler ve Kürt halkının çoğunluğu, AKP'nin onlarla birlik olmasından sonuna dek faydalanıp TC'ye ait ne varsa söküp attı, Güneydoğu'da yerin altını bombalarla doldurup yığınak haline getirdi.

Masal anlatma. 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Geta yazdı:

arkadaşım senin bütün sorularına cevap verebilirim. veriyorum da zaten.

fakat her cümlen için birer paragraf yazmak yorucu ve nafile bir uğraştır.

sanma ki iletilerinde gözümü kapadığım cümlelerin var.

tam tersi, yazdıklarını dikkatle, dehşetle, şaşkınlıkla okuyorum.

bütün o yazdıklarına karşılık gelecek en kısa dili kullanıyorum.

ama senin yanlışlarını düzeltmeye hiçbir kelimenin gücü yetmez.

önce uzun uzun yazmayı düşündüm, çelişkilerini bir bir ortaya sermeyi.

sonra düşündüm, onca laf ettim ben, sen hala işin dalgasındasın

ya "vay vay" diyorsun, ya da "vah vah"... gerisi hamaset.

ben ve benim gibi düşünen milyonlar deyip duruyorsun!

senin gibi düşünen milyonlar, türk ve sünni müslümandan başka bir şey görmez mi?

yks'de mabel matiz'in şarkısı soruda geçmiş diye soruşturma açmışlar!

gerekçe ne? milli ve manevi değerlerimize aykırılık!

bunun türkçesi şudur: 

bu ülkenin çoğunluğunu oluşturan milyonlar arasında mabel matiz'e yer yok!

azınlık, eşcinsel, ateist, alevi...

faşist zihniyetin bunların hiçbirine tahammülü yoktur.

sen kalkmış diyorsun, amanda bizim halkımız müslüman da, laikliği de pek sever de!

bizim halkımızın sivas'ta yakılan aydınlara hangi gözle baktığını çok iyi biliyorum.

oh olsun demişlerdir, gebersin dinsiz imansızlar demişlerdir!

hrant dink'i öldürenleri halk başında taşır, malatya'daki üç misyoneri öldüren gençleri de.

çünkü onlara zerk edilen düşünce budur.

söylediklerimin toplamından şu çıkıyor:

çağdaş demokrasi, çağdaş hukuk, çağdaş eğitim.

Ne anlatıyorsun arkadaşım sen? Ne eşcinseli, Alevisi? Mabel Matiz ne alaka?

Git bunları AKP'ye sor. Muhatabın ben değilim. Türk halkı da değil. Eşcinsellerin, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de artık eskisinden çok daha rahat oldukları açık gerçek. Geçeceksin AKP'yi, yobazları. Gerçeğe bakacaksın, çevreni, dünyayı gözlemleyeceksin. Eşcinseller bu konuda çok yol katettiler. Ateistler de. 

Sizin ülkeden haberiniz yok... Ülke bir yerde, AKP bambaşka bir yerde. AKP'nin, daha doğrusu Tayyip'in fantastik dinci hülyaları elinde patlamaya mahkumdu. Patladığını göremiyor musun? O ancak kendi kendine cami falan açar, interneti kapatır, muhalifleri alıp alıp içeri tıkar... Bunların toplumda karşılığı var mı, yerleşiyor mu o dinci bilinç, insanlar ne yapıyor, ona bakacaksın.

Biz, senin bu yazdıklarının bin mislini 15 yıldır yazdık, bugünleri çoktan gördük ve mücadelemizi ettik. Şimdi artık bizi aştı durum. Liberaller, Kürtler ve kendine solcu diyenler düşünsün, bana ne? Ben 2010'da da mücadelemi ettim ve anayasa değiştirme hakkı için Hayır dedim, gidip yine sandığın başında durdum.

Çok iyi yapıyor AKP. Bugün kalkmış da avukat efendiler eylem yapmış, AKP'nin polisi bizi dövüyor, Ankara'ya almıyor diye ağlıyor.

Farkında mısın bilmem, bu hukukçular da halktan büyük destek almış değil. Bunun için de çok sitem ettiler halka.

Halk dediğim de benim gibi Atatürkçü falan muhalifler işte. Çoğunluk yani. 

Geçti artık... Adama tek adam olma hakkı verilirken herkes destekliyordu, başta liberaller ve Kürtler bayılıyordu "Kemalizmi bitiriyor" diye. Hukukçusu doktoru, çok az bir kesim dışında başını kuma gömdü, bana dokunmayan yılan bin yaşasın deyip parasını kovaladı. Oy vermekle bitmiyor yani mücadele. Şimdilerde ağlıyorlar da ben üzülmüyorum. Bana ne...

O yüzden git bunları AKP'ye söyle. AKP, daha doğrusu Tayyip ve onun malum yalaka ve trollerinden başka kimsenin inanmadığı, katılmadığı saçmalıkları Türk halkına maledemezsin. Kimse yemez, sana da deli deyip geçerler.

Sitelerde Paylaş

Kürtçe konuşmak, yazışmak, Kürt kültürünü uygulamak yasak değil.

Kürtlere bir bölge, bir iş alanı, toprak parçası, seçme, seçilme yasağı yok.

Türklerin ayağına mahkeme gitmez ama Kürde gider.

Türkler öldürünce adı faşizm olur, Kürtler öldürünce adı Kürt hakları olur.

Türkler isyan edince terörist, hain ilan edilir ve hepsi öldürülür, Kürtler isyan edince adı "Kendi kaderini tayin hakkı" olur.

Devletin başındakine göre Türk askerleri Kelledir, Kürtler Sayındır.

Kürtler eylem yapacaksa, çukur kazacaksa valilere karışmayın emri verilir, Türkler eylem yapacaksa adı Bindirilmiş kıtalar olur.

Tarihten bu yana yönetimler tarafından Kürtlere Türkleri öldürme hakkı verilmesine ses edilmez, aynı yönetimin 50-80 arası bu defa ülkücülere aynı hakkı solcuları öldürmesi için vermesine hiç alakasız şekilde Kürt kışkırtmacılığı denir.

Anibal ve Geta, bu gerçekler karşısında düpedüz yalan söylüyorsunuz, yönetimlerin asırlardır yürüttüğü "Halkları kullanma" politikasına bizzat yardım ediyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Ben, etnik kökeni de Türk olan (büyük büyük dedeler Horosan'dan gelmiş ve Malatya'nın Arguvan ilçesine yerleşmiş, bu sırada genetik karışıklıklar olmuştur mutlaka ama genel olarak Türk olduğumuzu düşünüyor ve söylüyoruz işte) bir Türk vatandaşıyım, herkesle aynı haklara sahip sıradan biriyim.

demek arguvanlısın!

ahahaha... başından söylesene:)

anibal seni hemen satıyorum, durum değişti:)

kayısılar da yeni oldu bu arada.

arkadaşım daha önce söyledim,

ben kürt ve sünni bir ailede doğdum.

sen de bilirsin, bizim oralarda kürtlük baskın bir kimlik değildir.

bu yüzden çocuklarına kürtçe öğretme gereği bile duymamıştır ailem.

aç mısın tok musun, nasılsın iyi misin ve birkaç küfürden başka kürtçe bilmem!

bu arada bizim aslında alevi olduğumuzu, daha dedem zamanında sünnileştiğimizi büyüyünce öğrendim.

alevilik türkmenlere özgüdür ve alevi kürtlerin türkmen olma olasılığı çok yüksektir.

osmanlı'dan güç alan kürtlerin korkusundan, bazı türkmen aşiretler kürtleşmişlerdir.

fakat bu söylediklerimin benim nazarımda hiçbir kıymeti yoktur.

yani aslımın ingiliz, roman ya da arap olması benim seçimim değil, bunlar bir üstünlük sebebi de değil.

ha sen de kendini herkesle aynı haklara sahip sıradan biriyim diye nitelendirmişsin.

bir ateist de bundan farklı bir cümle kuramaz zaten.

fakat bütün o yazdıklarına bakınca, bu cümlen arada eriyip gidiyor.

ben yanılgılarını fark etmen için örnek verdikçe; ne eşcinseli, ne alevisi, ne ateisti.. diyorsun.

işin bir kısmını akp'ye havale ediyorsun, bir yandan da bunlar eskiye göre rahatlar diyorsun!

bi soralım bakalım bu insanlara hallerinden memnunlar mı?

Sitelerde Paylaş
19 hours ago, Türk Ateist said:

Görüyorum ki sen pek anlamamışsın. Elbette dönemler de koşullar da farklı olacak. Dönem ve koşullara göre bu isyanların ve terörün gerekçeleri değişir sadece, hepsi bu. Burada vurguladığım gerçek, Kürtler isyan ve törörü, doğalarının parçası haline getirmiş, bundan hoşlanan ve habire başvuran bir toplum. Geleneklerinin bir parçası bu diyorum. Bugünkü gerekçeleri de, kusura bakma ama hiçbir şey ifade etmiyor, terörün gerekçesi olmaz çünkü. Üstelik bize sundukları gerekçelerin çoğu da yalan üstüne kurulu, bu da terörün doğal parçalarından biri.

Kürtlerin isyan ve terörü bir gelenk falan değil. Belli bir takım sebepler ve sonuçlardan ibaret bir süreç. Çıkıp, sen terör kürtlerin fıtratında var diyerek bunun çözümüne hiç bir katkıda bulamazsın. Terörün gerekçesi de olur, ama hükümsüzdür. Velakin bakabileceğin şey, terörü yaratan ve vareden sebeplerdir. Senin bakışın ise, amanda tanrı yoksa nasıl oluyorda yağmur yağıyor kafasından öteye geçebilmiş değil.

Birilerinin gerekçe olarak sayıkladığı laflar, haklı veya haksız olabilir. Velakin bu, sebepleri yok etmez. Tıpkı, arap baharı ve suriye mevzularının gerekçesi, ihvan mevzusu, dıj güjler falan gibi gösterilse de, asıl sebebin küresel ısınma olması gibi. 

Yıllardır soruyorum... Ben, etnik kökeni de Türk olan (büyük büyük dedeler Horosan'dan gelmiş ve Malatya'nın Arguvan ilçesine yerleşmiş, bu sırada genetik karışıklıklar olmuştur mutlaka ama genel olarak Türk olduğumuzu düşünüyor ve söylüyoruz işte) bir Türk vatandaşıyım, herkesle aynı haklara sahip sıradan biriyim. Benim sahip olduğum hangi hakka bir Kürt, bir Laz, bir Çerkes sahip olamadı? Bu Türk faşizmi, ben Türk kökenliyim diye bana dokunmadı mı?

O türk faşizmi büyük ihtimalle sana da dokundu. Belki farkındasın, belki de değilsin. En azından cebinden çıkan paranı çoğu, o faşizmi beslemeye gidiyor. Hiç dokunmadıysa, böyle dokundu. Velakin buradaki husus şu, sen türk olduğun için, bunu görmezden geliyorsun, hatta bir de destek bile olabiliyorsun. Peki ya Türk olmayanlar? Bir kürt bu faşizmi görüp, ben kürt olduğum için oluyor bunlar demekte haksız mı? Yanlışta olabilir bu, ama her zaman doğru olmak gerekmez, haklı/haksız olma durumunda. 

Bahsini ettiğin bu faşizm en önce bizi vurdu Anibal. Bunun adı Türk milliyetçiliği, Türk faşizmi değil. Sen bu rezilliği Türk faşizmi, Türkçü faşizmi, milliyetçilik diye tanımlarsan ben sana kafayı yemişsin derim, çünkü bu genel bir tanımlama olur ve kendini benim gibi vatansever olarak tanımlayanları da içerir.

Devletin başına geçenler bazı iktidarlar bu faşist köpekleri sahiplenip ülkenin aydınını, gazetecisini, özetle ülkenin en düzgün ve en yararlı insanlarını (ki tekrar söylemek istiyorum ki hepsi Kemalistlerdir) öldürdü, ama bunun nedeni vatanseverlik, milliyetçilik oluyor, he mi? Nedeni de bilmeden Türk faşizmini besliyor oluşumuz, dolayısıyla da PKK'yı.

Senin bu çaban, IŞİD'e bir kaç öfkeli genç demekle, amma essas islam o degül demek arasında gidip geliyor. Bugün, kendini milliyetçi olarak gösteren bir faşizm var. Tüm hotumları kendine bağlamış, terörün de ağa babasını yapan ve devlet destekli bir faşizm. Bu faşist grubun içine de kürt olarak falan giremiyorsun, bizzat "türk miliyetçisi" olman gerekiyor. Ha, içlerinde bildiğim doğru dürüst türkçe bile konuşamayan çok kürt var, ama kürsüye çıkıp, turan, kızıl elma zart zurt teranesi sayıklıyorlar. Ve siz, bu faşizmi engellememek, yöntemlerini kutsallaştırmak yoluyla, PKK'yı besliyor, meşruiyet kazandırıyorsunuz. Bunu anlamak çok mu zor?

Birincisi, PKK'nın Kürtlerin sorunlarıyla zerre kadar bağı, ilgisi, ilişkisi yok. PKK bir narkoterör örgütü. Hala TSK terörist öldüremez, onun böyle bir görevi yok, teröristleri yakalayıp hukuki yoldan yargılamak lazım gibi akıllara zarar bir suçlamayla geliyorsun. Sana bunların savaş taktiklerinden bahsediyorum, hiç olmadı Karayılan'ın 2011'de (bak daha çok yeni bir kitap) yayınladığı stratejilerinin ve planlarının toplamını anlattığı kitaba gözat diyorum. 

Kaldı ki AKP bu teröristleri kamyon kamyon dağdan getirip, ayaklarına kadar götürdüğü savcılarla akladı. Hukuk önünde de akladı, politik olarak da. PKK, Kürt belediyeler ve Kürt halkının çoğunluğu, AKP'nin onlarla birlik olmasından sonuna dek faydalanıp TC'ye ait ne varsa söküp attı, Güneydoğu'da yerin altını bombalarla doldurup yığınak haline getirdi.

Masal anlatma. 

Masal anlatan bizzat sizsiniz. AKP'nin o teröristlere ne yaptığını falanda elbette gayet iyi biliyoruz. Ama siz, AKP'nin (iktidar olan o) varettiği o türkçü faşizmi görmezden gelmeye çıkıyorsunuz. İşte kendi ağzınızdan, hukuk mukuk sallamayıp zaten hukuksuz olan türk faşizminin terörünü aklıyorsunuz. Hukuk öyle düzülürken, türkçülük adına iğfal edilirken  çok çok şukela, ama kürtçülük adına olursa, vay anam vay... Bu ne ikiyüzlülük böyle? 

Sitelerde Paylaş
53 dakika önce, anibal yazdı:

Kürtlerin isyan ve terörü bir gelenk falan değil. Belli bir takım sebepler ve sonuçlardan ibaret bir süreç. Çıkıp, sen terör kürtlerin fıtratında var diyerek bunun çözümüne hiç bir katkıda bulamazsın. Terörün gerekçesi de olur, ama hükümsüzdür. Velakin bakabileceğin şey, terörü yaratan ve vareden sebeplerdir. Senin bakışın ise, amanda tanrı yoksa nasıl oluyorda yağmur yağıyor kafasından öteye geçebilmiş değil.

Birilerinin gerekçe olarak sayıkladığı laflar, haklı veya haksız olabilir. Velakin bu, sebepleri yok etmez. Tıpkı, arap baharı ve suriye mevzularının gerekçesi, ihvan mevzusu, dıj güjler falan gibi gösterilse de, asıl sebebin küresel ısınma olması gibi.

Kürtlerin isyan ve teröre başvurma davranışı gayet de geleneklerinin parçalarından bir tanesi. Tarih apaçık ortada işte. Terörü yapanların onu yapma gerekçesi her ne olursa olsun kabul edilemez. Gerekçesi olmaz dediğim şey bu. 

Terörü yaratan sebepler diye bir şey yok, söylediğimiz gibi bu gerekçe diye sayılanların hükmü yok. IŞİD gelip kafa kesiyor, bir dolu şey istiyor ve kendince gayet de haklı. Adamlar, kendilerinin inandığı, gördüğü ve bizim de inanmakta haklılar dediğimiz İslam'ı yaşamak, yaratmak ve yaymak için çaba gösteriyor. Ne yapalım peki? İslami terörü bitirmek için laikliği mi kaldıralım mesela?

Kürtlerin, genel olarak Güneydoğu'nun sorunları belli. Bunlar terör başlığı altıda tartışmak hiç kimseye hiçbir şey kazandırmaz, teröristlerden başka. HDP ve önceki Kürt partilerinin başarısız olma nedeni de budur, bölgeye ve bölge insanına ait dramatik sorunları görmezden gelip terör kartını göstermeleridir.

Kürtlerin devletten talepleri olabilir, haksızlığa uğradıklarını düşünebilirler, devletten alacaklı olduklarına inanabilirler ve bunların hepsi doğru ve gerçek olabilir. Bunları tartışmak gereklidir, ancak aman da terörün nedeni budur falan demek hamaset olur. Ama bu adice yalanları millete o kadar iyi yedirdiler ki, insanlar yalın gerçekleri görmeyi ve sorunları tek tek analiz etmeyi iyice unutup PKK'nın dümen suyunda döner oldu. 

Ben daha Allah rızası için bir Kürt'ün çıkıp da berdelden, çocuk evliliklerinden, kızların hala okutulmamasından, çok eşlilikten, töre cinayetlerinden, hele hele de o ilkel ağalık sisteminden yakındığını, bunlar için mücadele edip kendimizi de değiştirmeliyiz dediğini duymadım. PKK'dan, HDP'den duyan beri gelsin.

Sorunları yoksulluk bile değil. İnsanın aklı almıyor ama ne istediklerini, şikayetlerinin ne olduğunu kendileri bile bilmiyor. O yüzden mesele hiç öyle göründüğü gibi değil, "terörü ortaya çıkaran sebepler" diye bir şey yok. O sebepler Kürtleri temsil ettiği iddia edilen partilerce veya terör örgütlerince zinhar dile getirilmez. Dert başka çünkü. Ne dedik? PKK bir narko terör örgütü. 

Bir saat önce, anibal yazdı:

O türk faşizmi büyük ihtimalle sana da dokundu. Belki farkındasın, belki de değilsin. En azından cebinden çıkan paranı çoğu, o faşizmi beslemeye gidiyor. Hiç dokunmadıysa, böyle dokundu. Velakin buradaki husus şu, sen türk olduğun için, bunu görmezden geliyorsun, hatta bir de destek bile olabiliyorsun. Peki ya Türk olmayanlar? Bir kürt bu faşizmi görüp, ben kürt olduğum için oluyor bunlar demekte haksız mı? Yanlışta olabilir bu, ama her zaman doğru olmak gerekmez, haklı/haksız olma durumunda. 

Çok fena uyduruyorsun. Ciddiyim, basbayağı hayal görüyorsun artık.

Bu faşist, kendine Türkçü-İslamcı diyen ve devletçe çoğu dönem bizzat beslenen kitle şu anda da mevcut. Vefakat bu kitle de hakim kitle değil, şu anda hakim olanlar Tayyip ve beslediği kitle. O güçlü, süper güçlü hatta, her şeyin sebebi dediğin katil sürüsü  bugün AKP'ye akın akın yalakalık yapıyor. Hepsi sıraya dizilmiş, bugün de Tayyip'in köpekliğini yapacak. MHP'nin Tayyip'le anlaşma nedenlerinden biri bu değil mi? Fethullah'tan boşalan kadrolardan bir şeyler koparıp iyice yerleşmek değil mi? Bunu yaptılar da. Millet bu Bahçeli niye Tayyip'e bu kadar yapıştı, gay ve kaseti falan mı var acaba diye dedikodu ededursun, içeride dönenler bambaşka.

Bunlar bilinen sorunlar. Senin bu sorunları ve hatta daha da fazlasını Türk olduğum için görmezden geldiğimi düşünmen kusura bakma da senin sığlığın, anlayamaman. 

Sana en başta dedim ki bu kıyas yanlış bir kıyas, sorunlar arasında kurduğun bağ gerçek dışı. 

Nedir yani? Kürtler bunun için mi gelip bizi öldürüyor, çocuklarını okutsun diye gönderdiğimiz gencecik öğretmenleri, 20 yaşındaki gariban askeri öldürüyor? Bütün Türklerden nefret etme nedenleri bu, öyle mi? 

Kafan iyi mi senin? 

Sana dedim ki oku Karayılan'ı. Amaç öyle Kürtlerin dertlerin tasalarını gidermek falan değil... 

Bir saat önce, anibal yazdı:

Masal anlatan bizzat sizsiniz. AKP'nin o teröristlere ne yaptığını falanda elbette gayet iyi biliyoruz. Ama siz, AKP'nin (iktidar olan o) varettiği o türkçü faşizmi görmezden gelmeye çıkıyorsunuz. İşte kendi ağzınızdan, hukuk mukuk sallamayıp zaten hukuksuz olan türk faşizminin terörünü aklıyorsunuz. Hukuk öyle düzülürken, türkçülük adına iğfal edilirken  çok çok şukela, ama kürtçülük adına olursa, vay anam vay... Bu ne ikiyüzlülük böyle? 

Sen acaba burada ne anlatıyorsun, beni kim sanıyorsun, bu sözleri kime ediyorsun? Kafan mı iyi acaba? Kendine gel...

Benim ne zaman ne için mücadele verdiğimi, ne yaptığımı, nasıl düşündüğümü bilmiyorsun, o yüzden yorum yapma. Kendimi savunmak, sana kendimi açıklamak durumunda değilim.

Hukuk mukuk salmmadığımı nereden çıkardın? Nerede söylemişim bunu? Bunun üstünde özellikle durma nedenim, birey olarak hukuka daima çok inanan ve savunan biri olmam. O yüzden göster de düzelteyim madem kendimi. 

Ayrıca bana gelince hukuk da hukuk, Kürtçüye gelince ama ne yapsın, bu şartlar altında tabii terör yapacak...

Kafaya gel.

Velhasıl gerçekten bu saçma sapan açıklamalara doydum ben. Nereden tutarsan tut elinde kalır. Olmaz. 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Türk Ateist said:

Kürtlerin isyan ve teröre başvurma davranışı gayet de geleneklerinin parçalarından bir tanesi. Tarih apaçık ortada işte. Terörü yapanların onu yapma gerekçesi her ne olursa olsun kabul edilemez. Gerekçesi olmaz dediğim şey bu. 

Değil.. O sonuç denebilir en fazla. Bölgedeki eşkiyalık kültürü falan falan, uzun bir hikaye. Velakin konu o kadar basit değil. Olay Koçgiri mevzusuna kadar uzanır. Ama daha öncesine. Osmanlı, rusların sürdüğü çerkesleri, çeçenleri falan alır, Sivas ve ötesindeki bölgelere yerleştirir. Onlar ise, köleci, kast sistemi olan bir kültürdür. Mesela çerkeslerde kızlar bir sermayedir, satılırlar falan. Bu toplulukların bir kısmı, kürtleri köleleştirmeye çalışır. Ha, amanda biz türküz, sizi köle edeceğiz mevzusu değildir bu, aynı şekilde başka türkleri, ermenileri falanda köle etmeye girişirler. Tabi osmanlı düzeninde bu pek başarılı olamaz gerçi. Bu sürecin sonu ise, malum ağalık sistemine kadar gider. Basitçe, olaylar böyle başlar ve gelişir. Ama bu çok çok kısa ve çok temel bir noktadan giriş. 

Bunun üzerine, yavuz sultan selim devrinden beri sürüp gelen alevilere soykırım mevzularını falanda ekleyebilirsin mesela. 

Terörü yaratan sebepler diye bir şey yok, söylediğimiz gibi bu gerekçe diye sayılanların hükmü yok. IŞİD gelip kafa kesiyor, bir dolu şey istiyor ve kendince gayet de haklı. Adamlar, kendilerinin inandığı, gördüğü ve bizim de inanmakta haklılar dediğimiz İslam'ı yaşamak, yaratmak ve yaymak için çaba gösteriyor. Ne yapalım peki? İslami terörü bitirmek için laikliği mi kaldıralım mesela?

Tam tersi, terörü yaratan sebepler vardır, her zaman olacaktır da. İşte kendin diyorsun, tam doğru olabilir, olmayabilir, ama IŞİD'in sebebi, islam denen melanettir. 

Kürtlerin, genel olarak Güneydoğu'nun sorunları belli. Bunlar terör başlığı altıda tartışmak hiç kimseye hiçbir şey kazandırmaz, teröristlerden başka. HDP ve önceki Kürt partilerinin başarısız olma nedeni de budur, bölgeye ve bölge insanına ait dramatik sorunları görmezden gelip terör kartını göstermeleridir.

Kürtlerin devletten talepleri olabilir, haksızlığa uğradıklarını düşünebilirler, devletten alacaklı olduklarına inanabilirler ve bunların hepsi doğru ve gerçek olabilir. Bunları tartışmak gereklidir, ancak aman da terörün nedeni budur falan demek hamaset olur. Ama bu adice yalanları millete o kadar iyi yedirdiler ki, insanlar yalın gerçekleri görmeyi ve sorunları tek tek analiz etmeyi iyice unutup PKK'nın dümen suyunda döner oldu. 

sorunları, amanda güneydoğunun sorunları diye, indirgemeye çalışıyorsun. Ama türkçü faşist terör, ülkenin her tarafında mevcut. Bu terörün ortaya çıkardığı ortam ise, işte o kürtçü terörü semirtiyor, hepsi bu. 

Ben daha Allah rızası için bir Kürt'ün çıkıp da berdelden, çocuk evliliklerinden, kızların hala okutulmamasından, çok eşlilikten, töre cinayetlerinden, hele hele de o ilkel ağalık sisteminden yakındığını, bunlar için mücadele edip kendimizi de değiştirmeliyiz dediğini duymadım. PKK'dan, HDP'den duyan beri gelsin.

Sorunları yoksulluk bile değil. İnsanın aklı almıyor ama ne istediklerini, şikayetlerinin ne olduğunu kendileri bile bilmiyor. O yüzden mesele hiç öyle göründüğü gibi değil, "terörü ortaya çıkaran sebepler" diye bir şey yok. O sebepler Kürtleri temsil ettiği iddia edilen partilerce veya terör örgütlerince zinhar dile getirilmez. Dert başka çünkü. Ne dedik? PKK bir narko terör örgütü. 

İşte sen bunları duymadın. Çünkü bunları ortaya getiren PKK oldu oralarda. Bir türlü bilmeyip, görmek istemediğiniz şey bu. PKK bu söylenenlere, çok eşlilik, berdel falan falan baya baya karşı çıktı. Samimiyeti falan tartışılır, o ayrı mesele. Ama en azından sözde bile olsa bunu yaptı. PKK'ya katılanların büyük çoğunluğu, o saydığın türe cinayeti, berdel falan mevzularından kaçanları oluşturur.

Peki bu töreleri kim destekledi? Elbette ki türkçü faşizm.

Çok fena uyduruyorsun. Ciddiyim, basbayağı hayal görüyorsun artık.

Bu faşist, kendine Türkçü-İslamcı diyen ve devletçe çoğu dönem bizzat beslenen kitle şu anda da mevcut. Vefakat bu kitle de hakim kitle değil, şu anda hakim olanlar Tayyip ve beslediği kitle. O güçlü, süper güçlü hatta, her şeyin sebebi dediğin katil sürüsü  bugün AKP'ye akın akın yalakalık yapıyor. Hepsi sıraya dizilmiş, bugün de Tayyip'in köpekliğini yapacak. MHP'nin Tayyip'le anlaşma nedenlerinden biri bu değil mi? Fethullah'tan boşalan kadrolardan bir şeyler koparıp iyice yerleşmek değil mi? Bunu yaptılar da. Millet bu Bahçeli niye Tayyip'e bu kadar yapıştı, gay ve kaseti falan mı var acaba diye dedikodu ededursun, içeride dönenler bambaşka.

Hala aynı yerde takılıp duruyorsun. 

Abdullah Çatlı (1 Haziran 1956, Nevşehir - 3 Kasım 1996; Susurluk, Balıkesir), organize suç örgütü lideri,[1] derin devlet ajanı ve kontrgerilla mensubu.[2][3][4]Türkiye'de çeşitli cinayetlerden yargılandı. 12 Eylül Darbesi'nden sonra yurt dışına kaçtı, uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle yargılandı. Kaldığı hapishaneden kaçtı.[5][6][7][8] 1996'da Susurluk Kazası'nda öldü.

Yaşamı

1977'de Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanlığına, 25 Mayıs 1978'te de Ülkücü Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcılığına seçildi. 11 Temmuz 1978'de Ankara'da Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Bedrettin Cömert'in öldürülmesi olayının faili olarak Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi'nce hakkında gıyabi tevkif kararı verildi. 23 Ağustos 1978'de Sakarya ilinde yakalandı ve gözaltına alındı.

Bizde sana, özellikle MHP özelinde bilhassa ülkü ocağı denen köpekçilik faaliyeti örgütlenmiş böyle bir faşist terör örgütü var diyoruz. Bu örgüt bugünde devam ediyor diyoruz. Ve bu örgüt, Türkiye'de sağın ve dolayısıyla iktidarın bir parçası olup gelmiştir. Bu örgütün faaliyetleri, PKK'nın ortaya çıkmasının en temel sebeplerinden biridir. Bunu diyoruz, amanda şu da bu... Biraz başını kaldırıp, geçmişe bak. 1970'lerde falan, neler dönmüş, serhata mı sorarsın, kendin mi bakarsın artık. Ve bugün, PKK'nın bu noktada olması, o yıllarda bu faşist terör örgütünün faaliyetlerinin sonucudur. 

Bunlar bilinen sorunlar. Senin bu sorunları ve hatta daha da fazlasını Türk olduğum için görmezden geldiğimi düşünmen kusura bakma da senin sığlığın, anlayamaman. 

Sana en başta dedim ki bu kıyas yanlış bir kıyas, sorunlar arasında kurduğun bağ gerçek dışı. 

Nedir yani? Kürtler bunun için mi gelip bizi öldürüyor, çocuklarını okutsun diye gönderdiğimiz gencecik öğretmenleri, 20 yaşındaki gariban askeri öldürüyor? Bütün Türklerden nefret etme nedenleri bu, öyle mi? 

Kafan iyi mi senin? 

Sana dedim ki oku Karayılan'ı. Amaç öyle Kürtlerin dertlerin tasalarını gidermek falan değil... 

Bir düşün bakalım. Sen onun çocuğunu, evladını, kardeşini, abisini öldürdün. Yargı falan yok. Kaç sen, "yahu bizim oğlanda teröristti zaten" diyecek? 

Sen acaba burada ne anlatıyorsun, beni kim sanıyorsun, bu sözleri kime ediyorsun? Kafan mı iyi acaba? Kendine gel...

Benim ne zaman ne için mücadele verdiğimi, ne yaptığımı, nasıl düşündüğümü bilmiyorsun, o yüzden yorum yapma. Kendimi savunmak, sana kendimi açıklamak durumunda değilim.

Hukuk mukuk salmmadığımı nereden çıkardın? Nerede söylemişim bunu? Bunun üstünde özellikle durma nedenim, birey olarak hukuka daima çok inanan ve savunan biri olmam. O yüzden göster de düzelteyim madem kendimi. 

Ayrıca bana gelince hukuk da hukuk, Kürtçüye gelince ama ne yapsın, bu şartlar altında tabii terör yapacak...

Kafaya gel.

Velhasıl gerçekten bu saçma sapan açıklamalara doydum ben. Nereden tutarsan tut elinde kalır. Olmaz. 

Kendi söyledin, amanda terörist, ahanda bomba, atacan öldürecen demiyor musun? NE diyoruz, devlet hukuk içinde kalmazsa, asker polis, ceza verir durumda olursa, bu mevzu bitmez. Bunu anlatmak bu kadar zor olmamalı. 

Ve evet, bu şartlar altında, onlar terör yapar. Yok yapmasınlar diyorsan, ki ben bunu isterim, önce bu faşist terörizmi yok edeceksin. Sonra da olayı hukuk devleti kurallarına çekeceksin. 

Sitelerde Paylaş
On 05.07.2020 at 18:02, Geta yazdı:

demek arguvanlısın!

ahahaha... başından söylesene:)

anibal seni hemen satıyorum, durum değişti:)

kayısılar da yeni oldu bu arada.

Evet de bizimkiler üç nesildir İstanbul ve Ankara'ya taşınıp yerleşmiş. Alakamız kalmasa da esas memleketimiz orası. Arguvan demek "Aleviyim" demek oluyor, sen de bunu bilenlerden olduğun için üstünde durmuşsun.

arkadaşım daha önce söyledim,

ben kürt ve sünni bir ailede doğdum.

sen de bilirsin, bizim oralarda kürtlük baskın bir kimlik değildir.

bu yüzden çocuklarına kürtçe öğretme gereği bile duymamıştır ailem.

aç mısın tok musun, nasılsın iyi misin ve birkaç küfürden başka kürtçe bilmem!

bu arada bizim aslında alevi olduğumuzu, daha dedem zamanında sünnileştiğimizi büyüyünce öğrendim.

alevilik türkmenlere özgüdür ve alevi kürtlerin türkmen olma olasılığı çok yüksektir.

osmanlı'dan güç alan kürtlerin korkusundan, bazı türkmen aşiretler kürtleşmişlerdir.

İlk paragraftan ve özellikle bold yaptığım cümlenden anladığıma göre sen de Malatyalı veya yakınındaki illerden birindensin. 

Evet, Malatya'da Kürtlük baskın kimlik değildir, ayrıca Malatyalılar Güneydoğu'dan kendilerine gelen göçten şikayet ederler. 

En son 16, 17 yıl kadar önce birkaç gün için gitmiştim, fena değildi ama şimdi "bildiğin İran oldu" diyorlar. Üzücü.

"Bir insan hem Kürt hem Alevi olamaz, Alevi Kürtler sonradan çeşitli nedenlerde Kürtleşmiş, kendini Kürt sanan Türklerdir" tezini biliyorum. Bunun doğru olduğunu kabul edersek, senin ailen bu kitleden gibi duruyor gerçekten. Aleviliği de bir nedenle terkedip Sünnileşmiş. 

Ancak bahsini ettiğimiz bu tez anlamsız. İnsan kendini ne hissediyorsa odur. Aidiyeti hakkında bir reddiye içinde olmasını beklemek anlamsız. Kürt'üm, Sünni'yim diyorsa ve bu aidiyetten memnunsa geri kalana söz düşmez. 

Kürtlerden korkup Kürtleşmiş Türk aşiretler olduğu gibi tehcirden kaçıp Alevileşmiş veya Kürtleşmiş Ermeniler de vardır. Bunlar tarihsel gerçekler. Ama şimdi Ben Kürt'üm, Aleviyim diyor ve kendini öyle kabul ediyor. Konu burada kapanır.

fakat bu söylediklerimin benim nazarımda hiçbir kıymeti yoktur.

yani aslımın ingiliz, roman ya da arap olması benim seçimim değil, bunlar bir üstünlük sebebi de değil.

ha sen de kendini herkesle aynı haklara sahip sıradan biriyim diye nitelendirmişsin.

bir ateist de bundan farklı bir cümle kuramaz zaten.

fakat bütün o yazdıklarına bakınca, bu cümlen arada eriyip gidiyor.

ben yanılgılarını fark etmen için örnek verdikçe; ne eşcinseli, ne alevisi, ne ateisti.. diyorsun.

işin bir kısmını akp'ye havale ediyorsun, bir yandan da bunlar eskiye göre rahatlar diyorsun!

bi soralım bakalım bu insanlara hallerinden memnunlar mı?

Milliyete dair aidiyeti seçme şansımız elbette yok. Bir türlü yaptıramadım ama soy ağacımı, etnik kökenimi aşağı yukarı tespit eden DNA testi yaptıracak ve hangi milletlerin genlerini ne kadar taşıdığımı öğreneceğim. Çok da merak ediyorum...

Milliyetimiz bizim aidiyet duygumuzla ilgili. En ufak bir sorun yok bunda. Ben Türk'üm ve Türk olmakla ilgili olumlu ya da olumsuz herhangi bir sorun yaşamıyorum. "Ben Türk'üm" diye deli deli de dolaşmıyorum, bununla ilgili bir ayrıcalık elde etme hastalığına da düşmüyorum. Kürtler yıllardır bunu yapıyor ve ben de buna "Sen Kürt isen ben de Türk'üm, ne olmuş yani, senin ne ayrıcalığın var?" diyorum. Bunu herkes söylemeli. 

"Herkesle aynı haklara sahip sıradan biriyim" demem ateist olmamla ilgili değil, olmamalı. Ateistliğe bu tip anlamlar yüklenmemeli. 

Ben onu, "milyonlarca Türk vatandaşı gibi bir vatandaşım, çeşitli hakları bulunan ve onları farkında olan sıradan biriyim, sıradan bir Kürt'ün sahip olamadığı ama benim olduğum hangi hak var?" anlamında vurguladım. 

Cümlemin arada eriyip gitmesi, senin eritmek istemenden. Yazdıklarımın Türk olmamla ilgili olduğunu, Türk olmanın ayrıcalık olduğunu düşündüğümü falan sanıyorsun. İlginç...

Eşcinsellerin, ateistlerin vb "marjinal" kabul edilen insanlar tüm dünyada sıkıntı yaşadı. Yalnız Türkiye'de değil. Özgürlükler ülkesi Amerika'nın ateistleri bile eşcinsellerden daha az saygı görmekten şikayet eder. Türkiye, Müslüman bir ülke olmasına rağmen gerçekten çok aşama kaydetmiştir, AKP'ye rağmen eşcinseller de ateistler de eskisinden çok daha rahattır.

Eskiden bu kadar rahat olmadıklarını söyleyen kitleler, dünyanın diğer ülkelerinde de rahat değildi. Yani bu sorunların direkt Müslüman olmamızla ilgisi yok. Türk halkını, yobaz olmaması konusunda rahatlıkla genelleyebiliriz, öyledir de. 

Eşcinsel, Alevi, Ateist vb kitlelere hallerinden memnun olup olmadığını sormanın anlamı nedir?

Elbette memnun değiliz diyecekler. Kim memnun ki onlar olsun? 

Ama hani kalkıp da teröre falan başvurmuyorlar. İşte burası çok önemli.

Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Milliyete dair aidiyeti seçme şansımız elbette yok. Bir türlü yaptıramadım ama soy ağacımı, etnik kökenimi aşağı yukarı tespit eden DNA testi yaptıracak ve hangi milletlerin genlerini ne kadar taşıdığımı öğreneceğim. Çok da merak ediyorum...

Dna testi sonuçlarında baskın olarak kürt   yada arap çıkarsa ne yapacaksın? :)

birde peygamber torunu filan çıkıyorsun amma gülerim. :)

tarihinde Smile Buddha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...